Wintersche bloemen. H.D«-Vertelling r£rovttO\ Ik DONDERDAG 5 JANUARI 1939 H'A'ARLEM'S DAGBCAD 4 Het Lager Onderwijs. Bespreking van de leidraad voor lezen, schrijven, rekenen en taal. Het Centraal Comité voor Onderwijsvraag stukken voor Haarlem en omstreken houdt een bijeenkomst op Woensdagavond 11 Janu ari in ..De Leeuwerik". Kruisstraat 30. De heer Hoofdinspecteur van het Lager On derwijs in de derde Inspectie heeft zich be reid verklaard, te spreken over de ..Beginselen, die ten grondslag liggen aan de leidraad voor de vakken: lezen, schrijven, rekenen. Ned. taal. welke leidraad is samengesteld door de In spectie". Dc spreker zal er prijs op stellen, opmerkingen en vragen naar aanleiding van zijn betoog tc beantwoorden. Ned. Bond tot liet redden van drenkelingen. In het tijdvak van 28 November tot 31 December 1933 verdronken in ons land: 6 jongens, beneden 16 jaar. 1 meisje idem, 12 mannen, 2 vrouwen; bovendien verdronken twee mannen bij een auto, die te water reed, in totaal 23 dooden. Dit droeve getal is geluk kig zeer laag te noemen, in verband met de vorst- en dooi periode: Een jongen van 12 jaar zalkte te Zutfen door het ijs en verdronk. In het zelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden: 9 jongen3 meisjes, 19 mannen en 2 vrouwen, te zamen 33. Boven dien werden gered of wisten zich te redden uit auto's, die te water reden, 37 personen, in totaal 70. Onder dit aantal van 70 behooren 20 slachtoffers, die door het ijs zakten, n.l. 3 jongens, 4 meisjes en 13 mannen. Uit het water werden zwemmend gered: 3 mannen en l vrouw: 1 man wist zich zwem mend in veiligheid te stellen. Met handrei king werden gered: 5. met boothulp 2, en met een dreg 1. Uit het ijs werden zwemmend aan den wal gebracht 3 jongens en 1 meisje. Door middel van handreiking uit het ijs: 7, met behulp van planken over het ijs 5. met lad ders 2. terwijl 2 personen zich zelf uit het ijs wisten te redden. Door ijswaehten, ge vormd door Reddingsbrigades en E. H. Ver- eenigingen. jverd ook veel E.H.B.O. verleend. Er reden niet minder dan 25 auto's, bus sen of vrachtauto's te water of zakten ten deele door het ijs. Na de feestdagen. Het leven herneemt zijn gewonen loop na de feestdagen van December: en voor de huis vrouw wil dat onder andere zeggen, dat ze in haar huiskamer weer een paar planten erbij heeft Kerstroos, Cyclamen, en misschien Kerstster of Poinsettia - met de „moreele ver plichting", er zoo lang mogelijk plezier van te hebben Nu is dat niet altijd even gemakkeliik te doen en de schuld ligt niet bij de ijverige ver zorgsters als we van schuld spreken mogen. Om die planten mooi op tijd in bloei te heb ben, zoodat ze met de Kerstdagen in volle fleur staan, is heel wat kunst- en vliegwerk noodig geweest; denken we bijv. eens aan de Freesias. In normale omstandigheden bloeien die eerst over een paar maanden. De witte Freesia's, waarmee, onze Kerstmandjes zijn opgemaakt, werden echter aanmerkelijk eer der in den grond gebracht en als zaadgoed be handeld. De witte Hyacinten, de roode tulpjes zijn geforceerd of in bloei getrokken; sterker nog is dit het geval met de witte Kerstroos, Helleborus niger. Die plant is zóó uit haar nor male manier van doen gewrongen, dat we ons heusch geen illusies moeten maken over de resultaten, wanneer we de uitgebloeide pol in den tuin zetten. Misschien bloeit onze Helle borus nooit meer; misschien ook nog wel en herstelt ze zich dus. in het eerste geval moeten we echter niet al te verbaasd zijn. Die plan ten worden in December letterlijk klaarge stoomd in de kas. Hun gezondheid krijgt "er een knauw bij! Maar 't. is te probeeren, dus de Kerstroos kan na den bloei naar buiten, als we maar zorgen dat we de plant voldoende diep zetten en bij vorst een beetje opletten, want zoo'n losse kluit vriest gemakelijk op en dan staat de heele plant op een goeden morgen bovenop de aarde. Over de behandeling van Azalea's is al et telijke malen geschreven: maar het kan nooit kwaad het geheugennog eens even op te frisschen. Van onze witte, in bloei cadeau ge kregen Azalea kunnen we het langst plezier hebben wanneer we haar zoo koel mogelijk zetten en iedere week een beetje planten- kunstmest toedienen. Verder moeten we zor gen voor voldoende water, niet alleen om te drinken, maar ook in de lucht helaas zullen witte bloemen licht smetten, wanneer we er met het fijne plantenspuit!e boven sproeien. Staat onze Azalea echter in een vorstvrij, maar niet te warm vertrek, dan zal dat spui ten in de lucht desnoods achterwege kunnen blijven. Het eigenlijke werk, het verzorgen het jaar door tot den nieuwen bloei, begint pas later. Ook bij Cyclamen. Die bloeit nu prach tig en is een plant, die ook graag niet al te warm en goed licht staat en wekelijks kunst mest. maar dagelijks water vraagt. Dat water moet lauw, maar mag gerust een beetje warm zijn; en ik heb wel eens hooren beweren en ook in de praktijk goede resultaten gezien van het volgende: dat de plant binnen een half uur a drie kwartier voldoende gedronken heeft en dan verder niet meer opneemt: zoodat we 's morgens het diepe bakje waarin de pot staat, met lauw-warm water vullen, een goed half uur later even gaan kijken en alles wat er dan nog in het bakje mocht zijn blijven staan, wegdoen. Dat mag nu wonderlijk lij ken. maar een feit is het dat menige Cyclame verrot is door al te star vasthouden aan het idee: de plant heeft veel water noodig. Trou wens, de proef met het water-drinken in drie kwartier heb ik verschillende jaren achter een zien nemen en de resultaten waren altijd goed. Wijzelf hebben een halfverdronken plant er weer mee in orde gekregen. Kerstster of Poinsettia is een plant, die lang niet bij ledereen meer goed in bloei zal willen komen; wie het probeeren wil zette haar licht en zoo zonnig mogelijk en mindere direct na den bloei het watergeven De plant verliest nu ook haar blad en we snijden haar in tot op 30 cm. ongeveer en laten haar vrijwel rusten tot het voorjaar. De plant heeft dan graag versche aarde: 1 deel fijne klei, 1 deel oude koemest. deel bladaarde: zoo blijft ze bin nen licht en zonnig staan, krijgt bij het groeien-gaan weer wat meer water en kan 's zomers in den tuin ingegraven worden. Be gin September, beter nog eind Augustus, ha len we haar binnen en ia.. als alles goed eaat zal ze dan in een lichte, koele maar vorst- vnje kamer, waar liefst wat zon komt, haar mooie roode schutbladeren gaan vormen. L. S. HAARLEM - Telef. 10070 (Adv. Ingez. Med.) „Doe dan, wat ik je zeggen zal. Ik moest wat eten hebben. En verder heb ik niks met je te maken. Gesnapt?" „Ja zeker". „Ik doe liefst andere lui geen kwaad". Jim herinnerde zich, hoe die kerel bij zijn gerucht makende ontsnapping nog geen drie dagen ge leden, twee menschen neergeschoten had. Hij was een gevaarlijk heerschap. „Maak nog wat meer voor me klaar. Voor onderweg. En vergeet dan, dat ik hier geweest ben". ,,'n Oud mensch als ik is kort van geheugen". „Niemand zal naar me vragen. En mocht het wel zoo zijn, nou dan heb je niet de minste ver denking tegen me gehad, begrepen? Ik kwam hier gewoon een kop koffie met een broodje ge bruiken. Dat kan niemand jou kwalijk nemen". „Enwat doe je nu verder?" „Daar zorg ik zelf wel voor. Kunnen er nog menschen hier komen?" „Niet waarschijnlijk. Het is al zoo laat". „Mocht er een komen, dan houd jij je koest! Doe heel gewoon. Anders schiet ik je neer, be grepen?" „Ja. daar zie ik je best voor aan". „En zeg eens", vroeg Crook tusschen een paar slokken koffie door, „had je me al herkend, voor dat je mijn pistool zag?" „Och wat zal ik zegenJe portret hangt immers overal?" „Ik dacht het al aan je te zien. Daarom wou ik geen risico loopen". Buiten klonken voetstappen. Ze naderden het eethuis. „Daar komt er een aan", zei Crook. „Denk er aan wat ik gezegd heb. Heel gewoontjes, hoor anders Een schonldge man trad het eethuis binnen en nam een stoel. Jim zag, hoe de ontsnapte boef zijn wapen onder zijn oksel verstopte. Hij zei be daard: „En.... hoe staat het leven, Pat? Alles wel thuis?" Pat Verron bestelde twee broodjes. „Heb van het niksdoen honger gekregen", merkte hij op. „Voelde het onder het naar huis gaan". „Dat wil ik best gelooven, Pat", zei Jim. „Hoe maakt je kleine meid het?" „De kleine?" Pat scheen lang over het ant woord te moeten denken. „Wel, die maakt het patent". „Vanavond kwam je oudste jongen hier nog langs. Die gaat met den dag meer op jou lijken". „Is dat zoo gek?" „Dat heb ik toch zeker niet gezegd? Heelemaal niet gek. dat een oudste zoon sprekend op zijn vader lijkt". Hij zette de broodjes voor den schonkigen man neer. „Misschien niet zoo lekker, als je vrouw ze klaar maakt. Je wilt haar zoo laat op den avond zeker niet wakker maken, wat? Gaat ze vroeg naar kooi?" „Gewoonlijk wel. En ze is zoo verdraaid las tig. weet je?" Verron schrokte zijn broodjes naar binnen en betaalde aan het buffet. „Nou, wel te rusten, Jim", zei hij. Genacht, Pat. De groeten aan je vrouw". Verron ging weg. Jake Crook slaakte een zucht van verlichting. „Dat heb je keurig opgeknapt, ouwe jongen", zei hij. „Ik moest wel", antwoordde Jim. „Pat Verron is de sheriff hier". „Hè? Die houten Klaas?" „Tut, tut! Hij is heusch zoo dom niet. Daarom moest ik hem wel aan de praat houden. Als ik jou was, maakte ik nu maar, dat ik wegkwam". Hij reikte een pakje boterhammen over. „Dat zal ik wel doen ook! En denk er om. als je een woord loslaat. „Geen denken aan. Zoo verstandig ben ik zelf wel". Bij wijze van voorzorg rukte Crook eerst de telefoonleiding stuk. „Alleen maar voor de zekerheid", zei hij. „Mis schien is het ook beter, dat je er niet op let, welken kant ik uitga. Wel te rusten". „Goeien nacht", zei Jim. Hij begon op te ruimen en zijn boeltje schoon te maken. Dan stak hij zijn pijp op en deed be- hagelijk een paar trejes. Opeens hoorde hij op straat drie schoten vallen. Dan een schreeuw. Jim bleef geduldig wachten. Het duurde geen vijf minuten, of Verron kwam met Jake Crook binnen. Crook was gewond en geboeid. Jim zei: „Heb ik je niet gezegd, Jake, dat Pat nog zoo dom niet ws? Hij snapte meteen, dat er iets niet in den haak was, toen ik hem naar zijn vrouw en kinderen begon te vragen. Je moet weten, dat hij geen vrouw en kinderen heeft. Ze plagen hem hier er altijd mee, dat hij niet getrouwd is". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen. DE ADMINISTRATIE En nu begint de derde geschiedenis, waarin de bloementuin van een oud vrouwtje, dat tooveren kan, een hoofdrol speelt Hoe was het inmiddels met Gerda, Karel's buurmeisje, gegaan? Zij had zich voortdurend afgevraagd waar haar vriendje toch wel gebleven kon zijn. Maar niemand wist het rechte er van. De jongens, die op het plein gespeeld hadden, konden alleen vertellen, dat hij zijn slee achter een prachtig-e, groote slede gebonden had en niet meer teruggekomen was. Niemand, niemand wist waar hjj gebleven kon zijn en de kleine Gerda schreide heete tranen. Tenslotte zeiden de menschen, dat Karei dood moest zijn, verdronken in de rivier, die langs de stad liep. O, het waren droevige dagen dien winter Toen kwam de lente in het land en bracht de warme zonneschijn mede. „Karei is dood en weg", zei Gerda, maar de zonnestralen antwoordden; dat zij daar niets van geloofden. Zij zei tegen de zwaluwen, dat Karei dood en weg was. Maar ook de zwaluwen gaven ten antwoord, dat zij dat niet gelooven konden, zoodat Gerda het tenslotte zelf ook niet meer geloofde. „Ik zal m'n mooie, roode schoenen aantrekken", zei ze op een morgen, „en naar de rivier gaan, om te wagen of zij Karei gezien heeft." Het was nog erg vroeg in den ochtend, toen zij haar grootmoeder II nog nooit gezien had, dapper op weg naar de rivier te gaan goedendag kuste om daarna, op haar roode schoentjes, die Karei Ze liep denzelfden weg, die Karei met zijn sleed je had genomen. en passeerde ook de stadspoort (Wordt vervolgd; Jim Burke werd slim door J.W. BURGER. EEN reusachtige kerel met breede kin en norsche grauwe oogen kwam het eethuis van Jim Burke binnen, zette zich aan een tafeltje en bestelde: „Broodjes met vleesch. Twee groote. En vlug ook!" Jim had zich in de zestig jaren van zijn leven nog nooit gehaast en deed het dus nu ook niet. Langzaam kwam hij overeind uit zijn rieten stoel, waarin hij achter den koffieketel zat en slofte bedaard naar de ijskast,, waarin hij zijn vleesch waren koel hield. „Met uitjes en augurkjes?" vroeg hij uit de verte. „Ja. Mij best". Jim had feitelijk weinig zin nog een gast te be dienen. Hij had reeds een half uur lang pogin gen in het werk gesteld tot het verzamelen van voldoende energie, om zijn eethuis te sluiten. Hij vond, dat het tijd werd, dat zijn dagtaak afge- loopen was. Door het venster heen staarde hij naar de statige pijnboomen, die zoo scherp afsta ken tegen den maanlichten avondhemel. Mei liep ten einde. De avond was helder en alleen bo ven het vennetje in de verte hing een vochtig waas. De geur van jasmijn, azaleas en rozen dreef uit den tuin van zijn buurman door het open raam naar binnen. Die zou nu weer door uienlucht bedorven worden. Een mooie avond, dacht Jimeen verdraaid fijne avond! Om na te denken en te droomen. Dat bedoelde hij tenminste, al bracht hij zijn gevoel niet onder woorden. Het eethuis van Jim lag aan het einde van de Wagenstraat, vlak bij den spoorwegovergang. Wie Btrton uit het Oosten binnenkwam, moest er voorbij. Maar velen, die trek hadden, liepen er niet voorbij, als de heerlijke etensgeuren uit het huis hun invloed op hun hongerige magen deden gelden. Toch had Jim het er niet op be grepen. dat zijn eethuis nog zoo laat in den avond zijn aantrekkingskracht uitoefende, want hij was doodmoe van een langen werkdag. Hij legde dikke plakken vleesch op de brood jes. sneed augurkjes in keurige figuurtjes en zette het bord met mosterdpot er naast voor zijn laten klant neer. Hij schrok toen hij in den loop van een zwaren revolver keek. „Koffie. En houd je bedaard", zei de vreemde ling op effen toon. Jim schonk een dampend kop koffie uit den glimmenden nikkelen koffieketel en toen hij den kop voor zijn bezoeker neerzette, zei hij zoo ge woontjes mogelijk: „Dan ben je zeker Jake Crook!" „Waarom veronderstel je dat?" „De politie zoekt overal naar je". „Toch waar? En, wat zou dat nog?" Ze schijnen het opgegeven te hebben. Denken, dat je de plaat hebt gepoetst". „Binnenkort hebben ze daarin gelijk", zei de man, nog even ijzig en norsch. „Zeg vader, je bent al aardig op leeftijd, is het zoo niet?" „Ochja „Maar je hebt toch zeker geen zin, om er nu al tusschen uit te knijpen?" „Needat nu juist niet". OPMERKINGEN VAN LEZERS. AUTOMATISCHE DEUREN BROCKWAY- BUSSEN. Twee flesschen Jecovitol leggen de gezonde basis voor een geheel leven. Begin, als baby 3 maanden oud is, met Xwee theelepeltjes per dag. Later twee paplepels. Dan wordt 't een gezond kind, recht van lijf en leden I jj yg q JI5ViW :,tl levertraan I (J? (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 6 JAN. Progr. 1: Jaarsveld Progr, 2: Hilversum I en II. Progr. 3. 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P. T. T. Nord 9.50 Keulen 10.Parijs Ra dio 10.40 Radio P. T. T. Nord 11.20 Droitwich 12.35 Ned. Brussel 2.20 Divei'sen of pauze 2.40 Radio P. T. T. Nord 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Deutschlandsender of Diversen 5.20 Fransch Brussel 6.20 London Regional 6.35 Keulen 7.30 Weenen 9.20 Droitwich 9.45 Pauze 9.50 Lon don Regional, 10.20 Ned. Brussel 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 3.20 Droitwich 3.50 Diversen 4.05 London Regional 5.20 Droitwich 6.35 London Regional 7.20 Droitwich 8.40 Diversen of Gra- mofoonmuziek 10.05 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolijk gevarieerd programma. 1. Post Hoorn Galop, Foden's Motor Works Band 2. Suzanne, August de Laat. 3. Hochzeitszug in Lilliput. Dajos Bela 4. Zum glücklich sein, Richard Korn. 5. Hej pa dej du, Dua Ja. 6. Vorwarts.... Marsch, Groot orkest. 7. Weaner Mad'len, Wiener Bohème orkest. 8. Rheinlander potpourri. Groot Blaasorkest. 9. In Mexico, Meistersextet 10. Wien bleibt Wien, Accordeon Melodiker 11. Ohne Liebe war das Leben, Richard Korn. 12. Alpvalsen, Duo Ja. 13. Annemike, m'n Honingbieke, August de Laat. 14. Der Rose Hochzeitstag, Dajos Bela 15. El Turia, wals, Wiener Bohème orkest. 16. Tiroler Holzhackerbuab'n, Accordeon Me lodiker. 17. Old Panama, Foden's Motor Works Band. 8.0012.00 Diversen. Een lezer schrijft ons dat de automatische deuren achter in de zijwanden der Brockway- bussen, de deuren dus. waardoor het publiek de bussen verlaat, gevaar kunnen opleveren. Herhaaldelijk komt het voor, dat de deuren zich reeds sluiten, voordat de uitstappende de handgreep binnen heeft losgelaten, zoodat zijn of haar arm bekneld raakt, terwijl tevens de bus al gaat rijden. Ook gebeurt het. wel dat slippen van jassen op dezelfde wijze gegrepen worden. Een en ander kan veroorzaakt worden als de bus vol en ook de gang tusschen de ban ken geheel bezet is, zoodat idc chauffeur in zijn spiegel geen behoorlijk overzicht van den ge- heelen wagen heeft. Naar aanleiding van deze klacht informeer den wij bij de directie van de Brockway Mij. en vernamen daarbij dat de chauffeurs het consigne hebben eerst even een klein eindje te rijden met open deur, vóór zij de deiir slui ten, om te voorkomen dat een uitstappende wordt meegesleept. Op zeer drukke idagen, zooais bij voorbeeld met Kerstmis en Nieuw jaar het geval was. zijn de bussen voortdurend tjokvol en dan kan het voorkomen, dat ide chauffeur geen voldoende overzicht heeft. Het publiek kan in zulke gevallen medewerken door niet te aarzelen bij het uitstappen en zelf op jassen en mantels te passen. Vlug uitstap pen is zeer gewenscht. De fout van het publiek is, dat het meestal te langzaam uitstapt. Bovendien is langs den kant der tegen elkaar aansluitende deuren een rubberrand aangebracht, 'die beschermend werkt en maakt, dat men, als men even bekneld zou raken, nooit ernstig letsel kan krijgen. Bij het uitstappen moet men zich ook nooit aan de deuren vasthouden, maar aan den nikkelen stang, die er voor is aangebracht. VEREENIGING VOOR INTERNATIONALE VRIENDSCHAP EN WERELDVREDE. Contactavond op 7 Januari in Lido. Zooals men weet tracht de Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede door het uitwisselen van jongelui de onderlinge vriendschap tusschen menschen van verschillen de nationaliteit te bevorderen. Gedurende de wintermaanden worden diverse gezellige avon den, causerieën in de moderne talen, e.d. geor ganiseerd, teneinde het contact onder de leden zelf te verstevigen, terwijl door het geven van goede kunst getracht wordt belangstelling voor onze jonge kunstenaars te wekken. Thans wordt op Zaterdag 7 Januari in Lido een z.g.n. contactavond gehouden, waarop o.a. optreden de vooral door de radio bekende alt zangeres Riek van Veen, de pianiste Truus Ligt- hart, de declamatrice mevrouw Rademaker. De dansmuziek zal verzorgd worden door de „Rhyt- mie Five" DE BEGRAFENIS VAN PROF. H. W. C. BORDEWIJK. De crematie van het stoffelijk overschot van prof. H. W. C. Bordewijk zal geschieden a.s. Za terdag te Westerveld na aankomst van trein 15.14 uur aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6