BURGERLIJKE STAND. IïOKDERDAG 5 TSNUA'RI 1939 TTTC'AEEEM'S DAGBC'AD 9 BEVERWIJK De omzetten van de veilingen. Geen verbetering voor de tuinders. In ons blad van Maandag j.l. publicereden wij de omzetcijfers van de Beverwijksche groenten-, fruit- en bloemenveilingen en daaruit heeft men kunnen lezen, dat voor een bedrag van ruim f 220.000 meer is omgezet dan in 1937. Deze hoogere opbrengst is uitslui tend bereikt aan de groenten- en aardbeien- veilingen, want de omzet van de bloemen veiling „Centrum" daalde ongeveer met f 5500. De Vereenigde Veilingen boekten een omzet van f 893.123 of f 137.488 méér dan in 1937 en de B^.T.-veiling f 676.442.64 of f 89.479 meer dan in het jaar 1937. Zoo op het eei-ste gezicht ziet dat er alle maal nog al gunstig uit en natuurlijk is het prettig te weten, dat aan de veilingen voor f 220.000 meer werd omgezet, dan in het voorafgaande jaar. Het is alleen maar jammer dat de tuinders er niet van profiteerden. Uit de hoogere omzetten mag dan ook allerminst worden afgeleid, dat de toestand in den tuin bouw verbeterd zou zijn. Integendeel, de moeilijkheden zijn voor de tuinders eerder toegenomen. De hoogere inzetten zijn in de eerste plaats een gevolg gewest van het in grijpen der regeering-, die door het vast stellen van een minimumprijs een algeheele débacle van den aardbeienoogst wist te voor komen. Gelukkig was heel het beschot van den oogst ruimer dan in 1937, zoodat in den aardbeientijd de tuinders nog iets konden verdienen. Als groot nadeel stond daar tegen over, dat ^le bconenoogst door het koude en natte weer totaal mislukte. Dat beteekende voer verreweg de meeste tuinders een niet meer te herstellen schadepost. De hoogere veilingomzetten moeten in de tweede plaats op rekening worden gesteld van de zeer groote aanvoeren van tuinbouw producten uit andere streken, producten, die naar. Beverwijk werden overgebracht in de hoop, dat de markt er wellicht gunstiger zou zijn. Voor de tuinders in Kennemerland be teekende dit ook al weer geen voordeel. Tenslotte werden nog belangrijke hoeveel heden appelen, afkomstig van elders, te Be verwijk geveild. Dit alles heeft bijgedragen aan de hoogere veilingomzetten, die derhalve geen juist beeld geven van den tuinbouw. Deze is, zooals reeds werd opgemerkt, verre van rooskleurig. In tal van tuindersgezinnen heerscht bittere armoede Talrijk zijn de nijvere tuinders, die zijn aangewezen op eenigen steun van de overheid, teneinde daar mede den winter door te komen. Ter vergelijking laten wij hier een opgave volgen van de totale omzetten van het jaar 1929. af, het. laatste jaar, dat de opbrengst een bedrag van drie millioen gulden te boven ging: 1929: 193D: 1931: 1932: 1933: 1934: 1935: 1936: 1937: 1938: f 3.046.146. f 2.087.579. f 1.870.507, f 1.729.488. f 1.423.304. f 1.710.093. f 1.573.715. f 1.511.611. f 1.598.256. f 1.823.620. Ds. J. D. van Calcar met emeritaat. In het begin van den zomer. Dezer dagen deden geruchten de ronde, dat Ds. J. D. van Calcar, predikant van de Doops gezinde Gemeente alhier, met emeritaat zou gaan. Desgevraagd deelde de predikant ons mede, dat hij inderdaad voornemens is emeritaat aan te vragen. Hij kon ons evenwel nog niet mededeelen wanneer dit zal geschieden. Vermoedelijk zal Ds. van Calcar in het begin van den zomer afscheid nemen van zijn Gemeente, die hij van 1906 af diende. Ds. van Calcar deed in 1901 het proponents examen. IJMUIDEN DE RIJKSVISCHAFSLAG IN 1938 Opbrengst der drijfnetvisscherij teas ruim f 870.000.—. Door den omzet van December ten be drage van f 867.828 (v.j. f 782.646) be reikte de omzet van 1938 een totaal van f 7.463.071 tegen f 7.576.438 in het jaar 1937. Er was dus een achterstand van ruim f 113.000, die in hoofdzaak het ge volg was van een verminderde opbrengst der stoom- en motortrawlers. Ofschoon het aantal binnengekomen Nederlandsche drijfnetvisschers aanzien lijk minder was dan verleden jaar, was de opbrengst hunner aanvoeren weinig minder. Him aantal bedroeg 930 in 1938 en 1092 in 1937. Het aantal binnengeko men Engelsche drifters was echter aan zienlijk grooter, n.l. 89 in 1938 en 6 in 1937. Van de motorloggers liepen de resul taten, vergeleken met 1937 weinig uiteen. De gemiddelde reisbesomming was min der, het aantal reizen en ook de totale opbrengst daarentegen waren grooter dan in het vorige jaar. De gemiddelde besomming bedroeg f 570 in 1937 en f 525 in 1938. Voor de trawlers waren deze cijfers resp. f 2315 en f 2570, zoodat hier een niet onaanzienlijke stijging valt te constateeren, waartegenover staat een minder aantal reizen en een lagere to taalopbrengst. De „Erin" heeft 3200 manden visch aan boord. De Erin IJM. 12 is op weg naar IJmuiden met niet minder dan 3200 manden visch, n.l. 1550 manden kabeljauw cn gul, 1500 manden scheivisch, 50 manden roodbaars en 100 man den diversen. De trawler wordt Zondag verwacht, zoodat de visch Maandag, eventueel ook Dinsdag in den afslag komt. District Noord-Holland van den N. D. B. Bestaat In Februari 10 jaar. In Februari zal het 10 jaar geleden zijn dat, door de reorganisatie der Nederlandsche dambe weging- de districtbcnd Noord-Holland werd opgericht. Het bestuur heeft gemeend dat dit 2e lus trum niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er worden kwartetwedstrijden voor alle clubs georganiseerd, terwijl een wedstrijd zal wordt gespeeld tusschen 't. Noord-Hollandsch tiental en de rest van Nederland. In IJmuiden wordt voorts een groote feest avond gehouden. NAAK HAARLEM OVERGEBRACHT. De beide IJmuidenaren die dezer dagen ge arresteerd werden, nadat zij hadden ingebroken in een café in de Kanaalstraat, zijn naar Haar lem overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken: Zwarte Zee IJm. 94. Amsteistroom IJm. 91, Knikker IJm. 4, Ewald IJm. 48, Utrecht IJm. 73, Maria van Hattem IJm. l. Reyer, IJm. 106, Zeehond IJm. 70. Libra IJm. 98 MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden. 5 Januari 1939. Tarbot 146—126 ct. per K.G. Tong 104—83 ct. per K.G. Heilbot 115 ct. per K.G. Griet f 34—f 16.50 per 50 K.G. Groote schol f 17f 14 per 50 K.G. Middel schol f 2.50—f 15 per 50 K.G. Zetschol f 24—f 22 per 50 K G. Kleinschol f 20.50f 10 per 50 K.G. Schar f 12—f 9.50 per 50 K.G. Poontjes f 8f 6.50 per 50 K.G. Kleinmiddel scheivisch f 30f 23 per 50 K.G. Klein scheivisch f 17.50f 7.20 per 50 K.G. Groote gul f 13—f 12.50 per 50 K.G. Kleine gul f 11f 3.50 per 50 K.G. Wijting f 3.80—f 2.60 per 50 K.G. Makreel f 9.50 per 50 K.G. Versche haring f 4.90f 4.15 per 50 K.G. Kabeljauw f 72—f 40 per 125 K.G. Vleet f 1.65 per stuk. Leng f 1.35f 0.50 per stuk. Koolvisch f 0.60f 0.10 per stuk. Rog f 14.50f 9.50 per koop. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 570 Jacq. Clasine IJM 10 f 3700 130 Fram IJM 135 f 2250 90 Voorwaarts IJM 83 f 1890 120 Betje R.O. 16 f 2040 75 Elie Chanevière IJM 161f 1550 Loggers: RO 9 f 1250, RO 1 f 1080, KW 55 f 920, SCH 46 f 510, SCH 134 f 180, SCH 89 f 530, SCH 180 f 56, SCH 6 f 1670. VELSEN ONGEVALLEN DOOR GLADHEID VAN DEN WEG. Op het kruispunt Velserduin-Willemsbeekw. te IJmuiden had tengevolge van de gladheid van den weg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een bakfiets De bakfiets werd tegen het trottoir gedrukt, waardoor de wielen werden beschadigd. Op den Wijkerstraatweg in Velsen Noord botste tengevolge van de gladheid een auto uit Beverwijk tegen een lantaarnpaal, waardoor deze bij den grond afbrak. SANTPOORT AANRIJDING. Op den Bloemendaalsche straatweg, hoek Duinweg, had een botsing plaats tusschen een luxe-auto en een bestelauto. Beide voertuigen werden beschadigd HAARLEMMERMEER vacanlie nog niet was geëindigd, was het aan tal kinderen niet zoo groot als men verwacht had. Toch bedroeg het aantal kinderen nog ruim honderd en de verschillende dames, die zich ook dit jaar weer beschikbaar stelden voor het opscheppen van de spijzen en het wasschen der „vaten", hadden het dan ook zeer druk. DE SNEEUW VEROORZAAKTE VEEL LAST. De sneeuw heeft ook in de badplaats veel last, doch voor zoover ons bekend is, geen on gelukken veroorzaakt. Voor auto's was het bepaald gevaarlijk op den weg. Verscheidene wagens slipten en kwamen daardoor op het trottoir of op een vluchtheuvel terecht. Al deze afdwalingen van het rechte pad. hadden ge lukkig geen ernstige gevolgen. De paaiden, die tijdens den sneeuwval op den weg waren, werden zoo spoedig mogelijk naar den stal geleid. HILLECOM De gladheid. Auto door het ijs. Op den Hoofdweg tusschen Hoofddorp en den Bennebroekerweg gleed de heer L. uit Ha- zerswoude in een personenauto tengevolge van de gladheid uit den goeden koers met het ge volg, dat de auto de berm van de Hoofdvaart in reed. daarna over den kop sloeg en op de zware ijsmassa's van de Hoofdvaart terecht kwam. Door het gewicht scheurden de ijs massa's uiteen waardoor de auto gedeeltelijk onder water en ijs dook. De heer L. trachtte zich door een vrij geble ven portier van de auto, die op haar kop in het water terecht kwam. te bevrijden, hetgeen hem gelukte. Met een nat pak en lichte hoofdwonden wist hij kruipende den wal te bereiken. Lan gen tyd toonden vier wielen, die boven ijs en sneeuw uitstaken, de plaats waar het onge luk gebeurd was. Elders waren het diepe indrukken in de sneeuw-massa's op het ijs, die aantoonden waar fietsers van den weg waren geraakt. Zij zouden in het water zijn terechtgekomen als de dikke lagen en schotsen ijs hen niet hadden tegengehouden. De fietsers verkeeren in de waan, dat zij door onbegaanbaarheid van de fietspaden, gebruik mogen maken van de snelverkeers- wegen. De politie waarschuwt hiertegen ten strengste. Tegen overtreders zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt, daar de hoofdverkeersweg slechts voor auto's en an dere vier- en driewielige voertuigen is. Reeds zijn enkele fietsers door auto's aangereden, door voorzichtigheid van betrokken automo bilisten zonder ernstige gevolgen. ZANDVOORT kindervoeding. Woensdagmiddag werden voor de eerste maal in dit winterseizoen in Ons Huis weer warme maaltijden verstrekt aan schoolgaan de kinderen. Waarschijnlijk in verband met het feit, dat voor sommige scholen de Kerst- JAARVERGADERING E. H. B. O. Woensdagavond hield de E. H. B. O. onder leiding van den heer J. Paling in het gebouw Patrimonium haar jaarvergadering, die gezien het slechte weer, nog vrij goed bezocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris verna men wij dat de toestand der vereeniging guns tig is. Het aantal werkende leden steeg tot 53 waaronder 27 gediplomeerden. In de Reddings brigade werd nieuw leven geblazen, 10 cursis ten slaagden voor het eenheidsdiploma, de zomeroefeningen werden goed bezocht. De dankbetuiging aan den ploegcommandant voor diens vele werkzaamheden werd door applaus onderstreept. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat nadat het nadeelig saldo van het vorig jaar ad f 59 was weggewerkt, er nog een batig saldo was van f 23,59. In zijn verslag als ploegcommandant deelde de heer Schoonderbeek mede dat in 87 gevallen hulp was verleend. De aftredende bestuursleden, mej. M. Lom- merse, en de heeren D. E. Nieuwenhuis en A. J. Stassen werden als zoodanig herkozen. Een uitgebreide bespreking vond plaats in zake den luchtbeschermingsdienst, waarbij de geheele E. H. B. O. ingeschakeld werd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat van bestuurszijde energieke pogingen zullen worden aangewend om met het gemeentebe stuur tot overeenstemming te komen inzake het gebruik der zweminrichting door de leden dei- reddingsbrigade, welke pogingen verleden jaar zijn vastgeloopen. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. C. StorkLieve d., A. C. Nieuwpoortvan Gastlen d., W. M. Goosen de Haan d., H. M. Schutzvan der Poort z., A. A. KoeneVenema z., C. J. van DuinEind hout d. Ondertrouwd: J. de Graaff en B. R. Hahn. Getrouwd: L. J. P. Smeets en G. Koopman; F. J. M. Helsloot en H. M. Jansen; W. Westhof en N. Bot. Overleden: C. J. J. Velzel 2 dagen; Th. Ten ten 62 j., (wonende te Amsterdam), R. N. Ro land Holst 70 j., A. W. Windsant 49 j. (over leden te Haarlem) HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. 3 Januari 1939. Ondertrouwd: N. Bos en K. G. E. Allert; J. Zeegere en A. Schamhart. Getrouwd: A. L. Perdaan en M. J. Hoore- man; J. W. de Graaf en C. Hoogestein. Bevallen: G. M. A. Schmitz-Molkenboer z. Overleden A. B. Bijnen 68 j. (Is reeds In een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Zware ijsgang in de Overijselsche Vecht. ZWOLLE, 4 Januari. De Overijselsche Vecht vertoont zwaren ijsgang. Groote hoeveelheden schotsen vullen de rivier en de uiterwaarden en drijven als een hechte massa stroomaf naar het Zwarte Water. De ijsmassa bedreigt de oude houten Berku- merbrug, een ophaalbrug, waarover het geheele verkeer van Zwolle met centraal Overijssel gaat en ook de rails van de Dedemsvaartsche stoom tram loopen. Met geweld stroomt het water, dat "en stand van vijf meter heeft bereikt, met een verval van 20 c.m. onder de brug door, een ijsmuur van 1 a 2 meter dikte met zich voerende. De brug is reeds dertig centimeter verzakt, waardoor het brugdek een diepe kuil vertoont. Alle verkeer over de brug is stopgezet. Het wordt thans geleid over de nieuwe beton nen Berkumerbrug, die een honderdtal meters stroomafwaarts over de rivier ligt. doch op een veel hooger niveau gebouwd werd. Stijgt het water nog meer, waarvoor alle kans bestaat, dan zal de oude brug niet behouden kunnen worden. ,,Von Geiisaii" in moeilijke positie. De postboot „Von Geusau" is op het IJselmeer geheel door het ijs ingesloten, zoodat het schip voor-, noch achteruit kan. De gemaakte geul is geheel met ijs opgevuld, terwijl de schotsen me ters hoog tegen het achterschip zijn opgekruid. Ook is het ijs onder het schip opgestuwd, zoo dat het schip ten deele is opgelicht. Hoewel er geen onmiddellijk gevaar is, bevindt het vaartuig zich in een zeer moeilijke positie. Gisteravond om half zes is de ijsvlet met 38 zakken post, welke waren afgehaald van de postboot op Urk teruggekeerd. Aan boord van de „Von Geusau" bevindt zich nog een groote hoeveelheid pakketpost. IJS-HOCKEY. Dc Wereldkampioenschappen in Zwitserland. Door het bestuur van den Ned. IJshockey- bond zijn de volgende spelers aangezocht om uit te komen in de Nederlandsche ploeg, welke zal doelnemen aan de Europeesche- en wereld kampioenschappen ijshockey van 3 tot en met 12 Februari te Bazel en Zurich: J. Gerritsen Oosthoek. Taconis. Klotz. H. Gerritsen, F. de Jong, Everwijn, Dupon, Suurbeek, Cohen Ter- vaert, Lammerts, Smalhout en Benjamins. De ploeg vertrekt waarschijnlijk 1 Februari naar Zwitserland. Millioen arbeiders te kort, constateert dr. Syrup. BERLIJN 4 Januari (Havas) Dr. Syrup, de staatssecretaris van het ministerie van arbeid geeft in het tijdschrift voor „Soziale Praxis' een uiteenzetting over „fasen in den strijd van het rijk tegen de werkloosheid en het tekort aan werkkrachten". Syrup doet uitkomen, dal de omvang van den verplichten arbeidsdienst waarvoor Goering honderdduizenden arbeiders heeft opgeroepen, de verwachtingen heeft over troffen. Het aantal opgeroepenen bedraagt 400.000 op een aantal van 21 millioen arbeiders en bedienden. Syrup stelt vast, dat de inlijving van Oostenrijk en Bohemen „slechts een kleine compensatie zal geven voor het tekort aan werk krachten", daar de beschikbare arbeiders voor al tewerk zijn gesteld voor „den oeconomischen herbouw van hun land". De staatssecretaris voegt hier aan toe, dat het groot Duitsche rijk een reserve ontbreekt van een millioen be schikbare arbeiders. De afwezigheid dezer re serve, aldus besluit Syrup. dwingt Duitschland steeds meer te rationaliseeren en zijn activiteit te intensifieeren". Den geheelen winter in een sneeuwhut. Onaangenaam vooruitzicht voor den gouverneur van Molt. KOPENHAGEN 4 Januari (Reuter). De gouverneur van Molt aan de oostkust van Groenland, zal de rest van den winter met zijn gezin in een sneeuwhut moeten doorbrengen, aangezien zijn huis aan de Scoresby Sund op den avond van Nieuwjaarsdag is afgebrand Een groot deel van den zomer zal hij in een tent moeten leven, want het zal niet mogelijk zijn nieuw bouwmateriaal aan te voeren voor het einde van de zomer. Bij den brand kon het archief van den gou verneur gered worden. EEN INTERNATIONALE TAAL. Mej. N. Posthuma schrijft ons o.a.: Van hoe groot belang een internationale taal zou zijn, d.w.z. een taal verstaan en gesproken door ieder ontwikkeld persoon in ieder land ter wereld, is moeilijk te overschatten. Zij zou veel kunnen bijdragen tot een beter wederkeerig be grijpen en de vereffening van-internationale ver wikkelingen vereenvoudigen. En niet enkel voor internationale politieke besprekingen zou één taal voor allen dienstig zijn. Onze wereld is door het luchtwezen en de radio zóó klein, zóó compact geworden, dat de verschillende natio nale aangelegenheden vrijwel alle van interna tionaal belang geworden zijn. Alle takken van wetenschap zijn internationaal; de handel, de nijverheid, het onderlinge verkeer, de vele con gressen en conferenties van allerlei aard, de ge heele internationale samenleving vraagt om één taal voor allen: een internationale taal naast ieders eigen nationale taal. Dat de behoefte hieraan al sedert lang is ge voeld bewijzen wel de vele pogingen die in deze richting zijn gedaan. Inderdaad zijn er zoo on geveer 700 „wereldtalen" gemaakt, alle trachtend het groote probleem op te lossen. Maar dat pro bleem is veel ingewikkelder en gaat veel dieper dan de fabrikanten van al die wereldtalen heb ben ingezien. Daarom waren ze gedoemd tot mislukking en slechts enkele hpbben het hier of daar tot meer of minder bekendheid kunnen brengen voor langer of korter tijd. Van al deze was voor geruimen tijd Volapük wel het belang rijkst. Het werd vrijwel algemeen bekend al was het dan ook vaak maar alleen bij naam. Maar ook Volapük is sinds lang dood. Het werd verdrongen door Esperanto. En op Esperanto volgden weer Nieuw-Esperanto, Ido, Novial, die ieder achtereenvolgens al weer een stapje nader kwamen tot de vervolmaking. En nu is het laatste woord aan Occidental, het resultaat van twintig jaren langen arbeid van Prof. Edgar de Wahl, te Tallinn, Estland. Prof. Edgar de Wahl, die gedurende vele ja ren een ijverig medewerker was van Dr. Za- menhof, de uitvinder van Esperanto, kwam gaandeweg meer en meer tot de overtuiging, dat een kunstmatige taal nooit werkelijk tot leven gebracht kon worden. Hij begreep, dat een taal niet gemaakt kon worden, dat een taal, die le vensvatbaarheid kon hebben, moest gegrepen zijn uit het leven zelf. Door zijn omvangrijke talenkennis kwam hij tot de wetenschap, dat bijna 40 pet. van de woorden in de voornaam ste westersche talen (Engelsch, Fransch, Duïtsch. Italiaansch, Spaansch, Portugeesch) dezelfde zijn, dat dus zoo ongeveer 10.000 woorden feite lijk al internationaal zijn. Dat verder in die talen tallooze woorden voorkomen, die dezelfde (meest al Latijnsche) oorsprong hebben en die men slechts behoefde te „regulariseeren" om voor allen gelijkelijk verstaanbaar te worden. Die „regularisatie" heeft Prof. de Wahl op geniale wijze tot stand gebracht en de uitkomst is: Oc cidental, een taal die door ieder ontwikkeld per soon van Westersche beschaving (vandaar de naam) verstaan wordt en die veel gemakkelijker grondig is aan te leeren dan een van de vele na tionale talen. GIDS VOOR DE LUCHTBESCHERMING. De luchtbescherming trekt hier te lande ln de laatste maanden steeds meer be langstelling van het publiek, hetgeen o.m. tot uiting komt door den groei van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming. Telde deze landelijke vereeniging op 1 Januari 1938 nog slechts 20.00 leden, op 1 Januari 1939 bedroeg het ledenaantal bijna 80.000. De N.V.L. geeft thans een „Gids voor de Luchtbescherming 1939" uit. In deze Gids, in zakformaat uitgevoerd, wordt in het kort aangegeven, hetgeen iedere Nederlander van de noodzakelijkste maat regelen in zake luchtbescherming moet weten Zoo is aandacht gevestigd aan de schuilplaats de bescherming tegen brand- en gasgevaar, wenken voor den kooper van een gasmasker voorkoming van lichtuitstraling en de be- drij fsbescherming. Ook de „Medische Wenken", op deskundige wijze besproken, worden onder de aandacht van het geheele volk gebracht. Opgenomen zijn voorts „Aanwijzingen voor iederen Nederlander", terwijl een korte uit eenzetting van de Wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen mede opgenomen is. Tenslotte worden de adressen vermeldt van de afdeelingen (ruim 300). Wol uit zeewier. TOKIO, 4 Jan. (Reuter.) Een Japansch uit- inder, Tadayuki Goda, heeft een proces uitge vonden om kunstwol te vervaardigen uit zee wier. Een maatschappij met een kapitaal van vijf millioen yen is gevormd om deze uitvinding te exploiteeren. In het noordoosten van Japan zal de eerste fabriek worden gebouwd, welke vi.jf ton kunstwol per dag moet fabriceeren. De kosten van het proces zijn gering, aangezien zeewier in Japan in groote hoeveelheden goed koop kan worden verzameld. Teraardebestelling M. J. Vink. Groote belangstelling. Hedenmorgen had op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. J. Vink, in leven hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Haarlem, belast met de leiding van de afd. Lichamelijke Opvoeding. Onder de aanwezigen waren o.a. de wethou der van onderwijs, de heer A. G. Boes; de gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra: de Griffier ten Stadhuize. de heer A. J. de Land meter: de chef der 2e afd. ten Stadhuize, de heer E. van Gerth: de heer J. A. Pijzelman. chef der afd. onderwils; de heer A. van der Aart, voorz. van den Haarl. Voetbalbond; de heer J. L. Bouwer, directeur van den Dienst van Den Hout en de Plantsoenen; de leden der Commissie voor de Sportweek Haarlem (de voorzitter, dr. C. Spoelder, was verhinderd) en vertegenwoordigers van talrijke sportver- eenigingen en van de Reddingsbrigade. De heer H. L. Warnier, vroeger Inspecteur van den Gem. Dienst voor de Lichamelijke Opvoeding, thans belast met de leiding van de afd. Lichamelijke Opvoeding ten Stad huize, was door ambtsbezigheden verhinderd. Aan de groeve werd het eerst het woord ge voerd door wethouder A. G. Boes. die o.a. zeide. dat de heer Vink ten Stadhuize een ge achte en geziene persoonlijkheid was en een voorbeeldig ambtenaar, die met ongekende toe wijding zijn plicht vervulde. Voor zijn Dienst was hem nooit iets te veel. Het gemeentebe stuur gevoelde groote waardeering en achting voor het werk en de persoonlijkheid van den heer Vink. Voor zijn collega's was hij altijd vol belangstelling en voor allen, die iets te maken hadden met de lichamelijke opvoeding was hij een vriend en een steun Ook voor mij persoonlijk, aldus spr.. beteekent het heengaan van Vink een groot verlies, want hij was voor mij een groote steun. Met woorden van troost tot de weduwe en de dochter eindigde de heer Boes. Namens de afd. Haarlem van den Chr. Alg. Ned. Ambtenaarsbond, waarvan de voorzitter, de heer A. van Driel, ambtelijk verhinderd was, gaf de heer W. f. Jansen uiting aan het leedwezen, die genoemde organisatie gevoelde, toen de tijding van het overlijden van den heer Vink vernomen werd. Ook deze spr. ge waagde van de achting, die men den heer Vink toedroeg en sprak woorden van troost tot de familie. Ds. M. G. Blauw sprak tenslotte woorden van stichting en wees er op, welk een liefheb bend echtgenoot en vader de heer Vink was. Een broeder dankte voor de belangstelling. Slowaken verlangen toelating van hun partij in Hongarije. En herstel van door Hongaarsche troepen aangerichte schade. BRATISLAWA 4 Januari Haves/A. N. P.). De door Obdoelovic geleide Slowaaksche dele gatie heeft aan minister Jaross de volgende eischen gesteld: 1. Toelating der Slowaaksche Volkspartij van Hlinka in Hongarije. 2. Toelating van het officieele partijorgaan, dat eens per week uitkomt. 3. Herstel van alle door de Hongaarsche troe pen in het door Slowaken bewoonde gebied aan gerichte schade. Te Bratislawa is men van meening, dat de beide eerste eischen zeer binnenkort zullen worden ingewilligd. Overigens wordt gemeld, dat Janos Esterhazv, de leider der Hongaarsche minderheid in Slo wakije bij de Slowaaksche autoriteiten hebben geprotesteerd tegen den toestand, waarin deze minderheid is gebracht. Hij kreeg de verzeke ring, dat de positie der Hongaren geregeld zou worden op de basis van wederkeerigheid, zoo dra de toestand der Slowaken in Hongarije zou zijn verbeterd. AUTO OP DE DREEF GESLIPT. Dinsdagavond acht uur reed een auto, be stuurd door een 30-jarigen chauffeur uit Am sterdam. op de Dreef in de richting van Heem stede. Hij passeerde een rechts van den weg stilstaande vrachtauto, maar kwam daarbij terecht op het verhoogde straatgedeelte, waar over de tram rijdt. Doordat de weg hier glad was, slipte de auto; zij botste eerst tegen een lantaarnpaal, die afknapte; vervolgens tegen een boom, die beschadigd werd. Ook de auto werd zóó zwaar beschadigd, dat zij moest 'worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De chauffeur had niet ge zien, dat de tram op een verhoogd gedeelte reed. Pooïsclie mijnwerkers uit Frankrijk gezet. PARIJS. 4 Jan. (Reuter-ANP) 250 Polen, van wie de meesten een twinitgtal jaren in Frankrijk werken, zijn vandaag over de grens gezet we gens deelneming aan de jongste stakingen. Het betreft voor het meerendeel mijnwerkers en metaalarbeiders uit de buurt van Valencien nes, die voor de staking waren gewaarschuwd, doch deze Waarschuwing in den wind hadden ge slagen. De mijnwerkers hadden de Poolsche nationali teit verloren. Zij hopen in België werk te kunnen krijgen. HAARLEM, 4 Januari. Ondertrouwd 4 Januari: A. M. stuve en N. v. d. Waal; J. van Werven en C. E. Bergmann; H. S. Weijers en C. Griebling; J. Boelhouwer en K, K. Gerz; J. P. M. van Lunenburg en C. P. C. Delemarre; N. Mentjox en A. Willems; A. A. Mooren en H. A. v. d. Lans; D. H, v. d. Vlerk en J A. Warnecke; J. Moerkerk en H. G. van 't Vlie; J. Meijer en M. Lingscheid. Getrouwd 4 Januari: H. J. v. d. Pol en A. H. Neeven: B. Jansen en J. Windig; L. Broekman en H. H. Buchmeier; E. F. Heeremans en G. M. Schoorl; E. E. van Nistelrooy en H. E a" Theelen; M. Meerveld en J. A. Kensen; H. j Tuinder en H. C. J. van Tetering; j. Ootes en W. C. C. van Lunteren; T. C. Veis en H B Brings; H. H. Tork en M. W. Serné* M Mo- nasch en S. H. v. d. Eijkhof; J. F. de Geus en E. Giesberts; C. a. Lamoree en A. C. Besamusca Bevallen 1 Januari: C. Langeveld—Onpe. d M. i. a. Zwitser—Göbel, d.; 2 Januari: P. j Boer—Stol, d.; 3 Januari: A. M. Alles—Peeters d.; T. de Jong—Wesselius, d.; 4 Januari- w' L. van Rixtel—Huijberts, z. Overleden 2 Januari: S. H. Thoolen—Stap horst, 76 j Rollandslaan; N. van Raaphorst 82 j„ Kloosterstraat; 3 Januari: A. C. ten Kate, 68 j„ Coornherstraat; J. Podt—Valkman 62 j., Lange Heerenvest; A. Hartog, 74 1 Rijksstraatweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7