Haarlem's Dagblad Amsterdamsche raad zal erfpachts- kwestie behandelen Productieregeling. Hollandsche Dienstboden. Nieuwe handelspolitiek der Ver. Staten Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 7 Januari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. mniind f 1.10. per 3 maanden f 3.23. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Woensdag a.s. in vergadering bijeengeroepen Het woord is aan Schopenhauer: De eer is het uiterlijk ge- iveten en het geweten is de innerlijke eer. 56e Jaargang No. 17040 Uitgave Lourcns Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. De verwachte uittocht van een groot aantal Duitsche dienstboden en het dientengevolge dreigende tekort hebben mij onlangs aanlei ding gegeven eenige opmerkingen op deze plaats te maken en een paar vragen te oppe ren. Dit leidde tot ingezonden stukken en an dere correspondentie. Bij de lezing daarvan viel mij wel op hoe moeilijk het is de zaak in haar geheel te overzien. Velen zijn kennelijk geneigd haar persoonlijke ondervindingen als algemeene verschijnselen te beschouwen. Dat is natuurlijk onjuist. Als iemands ervaringen hetzij zSj de dienstbode of „de mevrouw" is in eenige richting onaangenaam zijn wil dat nog niet zeggen dat ieders ondervindingen dat zijn. En evenmin is dat met goede ervaringen het geval. Ook aanvulling met de gelijkluiden de meening van een of twee anderen geeft nog geen algemeenen indruk. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Ik heb al erkend dat een man zich wel heel voorzichtig op dit gebied moet uitlaten, vanwège zijn onbevoegdheid. Maar in het algemeen is zeker niet te ontkennen dat nu eenmaal sommige menschen het a priori goed met elkaar kunnen vinden en anderen, eveneens a priori, niet. En dat in duizenden gevallen van dagelijksche samenwerking tus- schen twee vrouwen, de eene als werkgeefster, de andere als werkneemster, alle varianten mogelijk zijn. Zooveel varianten, dat er zelfs geen twee precies gelijk kunnen zijn. Onder de niet als ingezonden stuk bedoelde brieven, die ik ontving, is er een die blijk geeft van een zoo algemeene kennis van het on derwerp en een zoo rustig, objectief oordeel, dat ik daaruit nog gaarne een paar punten citee^en wil. De statistiek iaat ons op dit ter rein wel in den steek, maar een kennelijk op veelzijdige ondervinding gegrondveste, onpar tijdige meening kan helpen. In dien brief wordt <öan opgemerkt dat „het zich te voornaam voelen om te dienen" in derdaad als één der factoren let wel: één der factoren beschouwd dient te worden die tot het Hollandsche dienstboden-tekort heb ben geleid. Maar daar worden als oorzaken bij opgegeven: dat vele arbeiders hun kinde ren liefst zien opklimmen langs de intellec- tueele ladder, al is het „maar het laddertje van het kantoor", dat er een drang is tot be vrijding van het louter zwoegen der voor ouders, dat niet toeliet den geestelijken boven bouw op te trekken, waarop elk mensch recht heeft. De brief merkt hierbij op: „De ver heerlijking van het intellect zal dezen boven bouw niet verschaffen, daar menschen met inzicht wel weten dat hiervoor meer komt kij ken, bijvoorbeeld de ontwikkeling van het ka rakter". Een dergelijke strooming kan den Duit- schers niet voorbij zijn gegaan. Maar het on persoonlijke in den Duitscher neigt hem ertoe allereerst aandacht te schenken aan de supe rioriteit van zijn Duitschland waarbij hij (of zij) in wezen eigen voornaamheid naar voren brengt. Dit maakt het dienen voor de Duit sche meisjes gemakkelijker. U ziet dat hier geen oppervlakkige be schouwing wordt gegeven. Ook wordt de aan dacht gevestigd op de belangrijkheid van hooger loon meer vrijen tijd en geregelder ar beidstijd op fabrieken en ateliers waarbij dan de kost- en inwonings-kwestie wel wat buiten beschouwing blijft. Maar de geregelde arbeids tijd is van veel belang. Dat de Hollandsche huisvrouw vaak zonder zakelijke reden aan een Duitsche dienstbode de voorkeur geeft wordt in dezen brief toege schreven aan de gewoonte het vreemde hooger te schatten dan het eigene maar ook aan de grooter gedweeheid van de Duitsche meisjes. De Hollandsche huisvrouw ontmoet, zegt de brief, liefst heelemaal geen weerstand, de Hollandsche dienstbode evenmin, zij bezitten in wezen dezelfde „grondeigenschappen" en daarom is het moeilijker dan de samenwerking Hollandsch-Duitsch. Het Hollandsche indivi dualisme is een factor van belang. Ook wordt nog opgemerkt dat de Holland sche huisvrouw in zekeren zin heeft geprofi teerd van bestaanden nood in Duitschland, want de Duitsche meisjes zijn niet voor haar plezier zoo ver van huis gegaan. Deze opmerkingen zijn m.i. de overdenking wel waard en daarom heb ik ze hier weerge geven, bij wijze van nuttige bijdrage tot de beschouwing van het onderwerp. R. P. 1500 extra steun aan de H.O.V.? Uit het saldo der Frans Halstentoonstelling. B. en W. van Haarlem schrijven aan den Raad: „Wij hebben thans reden om aan te nemen, dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar hebben tegen de vorming van het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen. De 3e suppletoire begrooting voor 1937. waarin de instelling van dit Fonds financieel is geregeld, is echter nog niet door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Zoodra de for- nieele goedkeuring zal zijn ontvangen, zullen wij den Raad voorstellen uit dit Fonds voor éénmaal een bedrag van f 1500.ter beschikking van de H.O.V. te stellen" IJSBANEN GEOPEND. Naar wij vernemen zijn verschillende ijs banen hedenmiddag en bij doorgaande vorst ook hedenavond, geopend. Vragen aan B: en W. gesteld In verband met de publicaties inzake onregelmatigheden bij de uitgifte van erfpachtsgronden en de beschuldigingen daarbij tegen den Amsterdamschen wet houder De Miranda en het raadslid Gul den geuit, zal de Amsterdamsche raad a.s Woensdag in vergadering bijeen komen. Intusschen zijn een aantal vragen aan het col lege van B. en W gesteld. Mr. F. H. C. van Wijck, (r.-k.) heeft deze aldus geformuleerd: 1. Hebben B. en W. kermis genomen van het artikel in het ochtendblad van „De Telegraaf", van 6 Januari 1939, luidende „beschuldigingen tegen wethouder De Miranda en het raadslid Gulden. Onregelmatigheden bij uitgifte van bouwgronden te Amsterdam", en waarin, naast de bewering, dat bewijsmateriaal voor het ge poneerde voorhanden zou zijn, twee feiten wor den gereleveerd, die zonder meer voor ontken ning of bevestiging vatbaar zijn, nl„ dat de rijksrecherche in opdracht van de justitie-auto- riteiten sedert eenige maanden een breed op gezet onderzoek instelt naar de omstandighe den, waaronder in den loop der laatste jaren erf pachtsgronden en grond zijn uitgegeven en dat de dienst der P. W. zich buiten den wethouder om tot het college van B. en W. heeft gewend inzake bovengenoemde aangelegenheden, terwijl wethouder De Miranda zijnerzijds een schrijven tot zijn fractie zou hebben gericht over het op treden van zijn partijgenoot, den heer Z. Gul den? 2. Zoo ja, achten B. en W. het dan niet van het grootste belang deze feiten uitdrukkelijk te ontkennen of te bevestigen en zijn zij daartoe als antwoord op deze vraag bereid? 3. Kunnen B. en W. en zijn zij bereid, zoo in derdaad door de rijksrecherche een onderzoek wordt ingesteld, inlichtingen te geven over den stand van dit onderzoek en de resultaten, die het tot nu toe heeft opgeleverd. 4 Zoo B. en W. het niet gewenscht achten een overzicht van dit onderzoek bij de beantwoor ding van de vorige vraag te geven, zou het dan niet juist zijn, altijd in de veronderstelling, dat het onderzoek plaats heeft, de raad in een op korten termijn bijeen te roepen geheime zitting nader in te lichten? 5. Kunnen B. en W. erkennen, dat vaak gron den werden toegewezen aan een kring van lie den, die blijkbaar een zekere voorkeur genoten? Voorts heeft het raadslid C. Kitsz den voor zitter van den Gemeenteraad verzocht hem te willen toestaan B. en W. eenige vragen te stel len met betrekking tot de gepubliceerde be schuldigingen. Het raadslid vraagt de leden van den raad volledig in te lichten over de affaire en, zoo ge bleken is, dat de beschuldigingen juist zijn, welke maatregelen B en W. dan aan den Raad meenen te moeten voorstellen om een verder doorwoekeren van de praktijken onmogelijk te maken. Achten B. en W. het niet noodzakelijk, vraagt het raadslid tenslotte, het reglement van orde zoodanig te wijzigen, dat hierdoor de opgelegde geheimhouding voor de leden van de Commissie van Bijstand wordt opgeheven, zoodat ook raads leden, die geen deel uitmaken van de Commissie van Bijstand, meer aan de weet kunnen komen dan thans het geval is? Communiqué van de s. d. raadsfractie. De soc. dem. fractie van den Amsterdamschen gemeenteraad kwam Vrijdagavond in vergade ring bijeen, in verband met de in de pers gedane publicaties, waarin o.a. de namen voorkwamen van haar leden S. Rodrigues De Miranda en Z Gulden. Alle leden der fractie waren ter ver gadering aanwezig, benevens het dagelijksch bestuur van de federatie Amsterdam der S. D. A. P. De vergadering had met groote voldoening kennis genomen van de krachtige en afdoende tegenspraak door wethouder De Miranda op de beschuldiging door het dagblad „De Telegraaf" jegens hem geuit, en van de door hem tegen dit blad bij de justitie ingediende aanklacht. Voorts beëindigde de fractie de behandeling van de bezwaren, door De Miranda in haar ver gadering, van 14 November 1938 tegen Z. Gul den mondeling te berde gebracht, welke bezwa ren hij, op verzoek van de fractie, eenige dagen later schriftelijk had geformuleerd. Deze bezwaren waren door Z. Gulden, zooals uit de publicaties reeds bekend is, schriftelijk beantwoord. Evenals de tegenspraak door De Miranda, wer den deze door Gulden afgelegde verklaringen eenstemmig en onvoorwaardelijk aanvaard. Aan de stemming over deze uitspraak der fractie na men De Miranda en Gulden geen deeL Met instemming nam de fractie kennis van de mededeeling, dat op a.s. Woensdag een ver gadering van den gemeenteraad zal worden ge houden, waarin deze aangelegenheid in het openbaar behandeld zal worden. (A. N. P.) De heer H. Elte te Alkmaar heeft den heer Z. Gulden te Amsterdam den volgenden brief geschreven: „Tot mijn zeer groote verwondering las ik in het communiqué, dat door u heden aan de pers is verstrekt, de navolgende zinsnede: „Ik heb geen enkel zakelijk belang met Van Os gemeen, evenmin als met eenig ander vroeger teekenaar van mijn bureau, die zich zelfstandig heeft gevestigd. Jans te Almelo, Roodenburg, Spijer, Beffie, Van Dongen, al len te Amsterdam, Elte te Alkmaar en Van Os". Ik moge beleefd onder uw aandacht bren gen, dat ik nimmer op uw bureau ben werk zaam geweest en u persoonlijk zelfs niet ken. U zoudt mij dan ook zeer verplichten, in dien u mij zoudt willen meaedeelen, hoe het mogelijk is, dat mijn naam door u in het des betreffende communiqué is genoemd. Voor de te nemen moeite zeg ik u bij voor baat dank". (Zie ook elders in dit nummer). Aangekondigd door minister Hopkins WASHINGTON, 7 Januari. (A.N.P.) De nieuwe minister van Handel, Hop kins, heeft Vrijdag in zijn eerste pers conferentie verteld, dat hij een nieuwe politiek van het partement van handel opstelt, gebaseerd op de raadgevingen, welke hij ontvangt van de bevoegde zakenlieden in het land. Prinselijk Paar ontvangt de Comité's van het Nationaal Huwelijksgeschenk. SOESTDIJK, 7 Januari (AJÏP.) Heden, op den tweeden verjaardag van het Prinse lijk huwelijk hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard het uitvoerend comité en het werk comité voor het nationaal huwelijksgeschenk ontvangen in de Baarnschen door hunnen Koninklijke Hoogheden bewoonde vleugel van het paleis Soestdijk. MODERNE WONINGEN. TE HUUR over de nieuwe brug aan de' Delftlaan, onmiddellijk naast Stat. Bloe- mendaal, bevatt. 7 kam., koelkast, vanaf ƒ38.grootere typen met centr. verw. 55.p. mnd. U kunt nu reeds kiezen en huren voor het komende voorjaar. Bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90. Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.j (In Duitschland is verordend dat de kippen haar eierproductie moe ten opvoeren tot minstens 140 per jaarj Qp het punt: organiseeren, Kan de Duitscher veel presteeren, Dat is reeds sinds langen tijd, Algemeen erkend als feit. Maar toch kon het ons verbazen, Toen we dezer dagen lazen, Dat de kip was aangezegd: Zorg dat je wat vlotter legt. 't Is geen tijd voor kippenkuren, Zeggen onze oosterburen, Leg op grooter eierschaal, Honderdveertig is 't totaal, Dat een kip moet produceeren, Om zichzelf te respecteeren, Wees er als de kippen bij, Tok, tok, tok, alweer een ei. Er is nu genoeg gekakeld. Jullie wordt gelijkgeschakeld, Honderd veertig in het jaar. Denk eraan en leg ernaar 'k Weet niet of men daarenboven, Nog een prijsje uit zal loven, Voor de kip, die bij elkaar 't Meeste produceert per jaar. Men zou haar het best bedenken. Door een legpenning te schenken. Op haar kippenborst gespeld. Die het feit met eer vermeldt. Stellig zullen zij die falen Het geieg-gelag betalen. Zeker eindigt deze groep Smaadlijk in de (kippen)soep. P. GASUS. VOOR5.—PER 3AAR STEMT F. MOLENAAR piANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBÜRGERGRACHT 38, H.N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) Zondag 8 Januar 's avonds 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal GROOTE DYNAMO REVUE „HANDEN THUIS" GROOT BAL tot 2 uur o.l.v. H. Kwekkeboom Dansmuziek van THE MARGIANS o.l.v. WIM GART. Entree 40 ct. Kaarten aan de zaal. Ned. Jeugd Fed. Afd. Haarlem „TEMPO" (Adv. ingez. Mea.i Snelle productie der Duitsche vliegtuigindustrie. LONDEN, 7 Januari (Reuter). De „Daily Telegraph" wijdt een artikel aan de Duitsche vliegtuigenfabrieken, waarin verklaard wordt, dat deze sinds de overeenkomst van München de productie ten zeerste hebben vergroot. Zij werken thans volgens het blad op oorlogsca paciteit. Militaire deskundigen der Vereenigde Sta ten hebben, zooals bekend, bericht, dat de Duitsche productie van militaire vliegtuigen in November 1000 toestellen heeft bedragen en dat Duitschland en Italië in September teza men zes maal zoo veel vliegtuigen van de eerste linie hadden als Frankrijk en Groot- Brittannië. Er werken thans volgens het blad 400.000 geschoolde arbeiders in de Duitsche vliegtuigindustrie., in Groot-Brittannië be draagt dit aantal ongeveer 100.000. „Er is eenige reden voor de veronderstelling, dat in vredestijd in Duitschland reeds onge veer evenveel, zoo niet reeds meer wordt ge produceerd dan in Groot-Brittannië aan het einde van den wereldoorlog, toen er 347.000 arbeiders in de Britsche vliegtuigindustrie werkzaam waren. Hoewel vergelijkingen van de sterkten van toestellen der eerste linie steeds misleidend zijn. schijnt het niet gewaagd te veronderstel len. dat Duitschland thans ten minste een zoo veel vliegtuigen der eerste linie heeft als Groot-Brittannië. CHAMBERLAIN EN HALIFAX ZULLEN OOK PARIJS „AANDOEN". Korte bespreking met Daladier en Bonnet. BRITSCHE MINISTERS VERTREKKEN DINSDAG MET DE „GOLDEN ARROW". Chamberlain en Halifax zullen, wan neer zij zich naar Rome begeven, in Pa rijs stoppen en op den Quai d'Orsay de thee gebruiken met Daladier en Bonnet, waarbij zü tijd zullen hebben voor een korte gedachtenwisseling. aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen. De ministers vertrekken Dinsdag naar Parijs met den Golden Arrow. Vandaar zullen zij met den express naar Rome reizen tot Modane, waar de rijtuigen, waarmede het Engelsche gezelschap reist zullen worden afgehaakt. Als speciale trein zullen deze rijtuigen verder reizen en om 10 uur den volgenden morgen in Genua arrivee- ren. Zij zullen dan om half vijf des middags in Rome zijn. De Engelsche gasten zullen hun intrek nemen in de villa Madama, die de Italiaansche regee ring te hunner beschikking heeft gesteld. Den zelfden avond nog zullen zij een onderhoud heb ben met Mussolini in het Palazzo Venezia. Vrijdagmorgen zullen zij door den Paus in audiëntie ontvangen worden, waarna in de Brit sche legatie een noenmaal aan persoonlijkheden van het Vaticaan zal worden aangeboden. Men verwacht, dat de verschillende punten van het program ruimschoots gelegenheid zullen laten voor politieke besprekingen. Concentratie van Poolsche troepen aan de Tsjechische grens? PRAAG, 7 Januari (Havas). Volgens be richten in de bladen zou Polen in de buurt van Teschen troepen concentreeren. Op het oogenblik bevinden zich aan de Tsje- cho-Slowaaksche grens zes regimenten infante rie en cavalerie en 10 detachementen mitrail- listén. Openb. Voorher. Onderwijs te Heemstede. De Raad van Heemstede vereenigde zich in zijn begrootingszitting van Donderdag met het voorstel van de heeren H. Disselkoen en W. A. de Tello. beoogende de invoering in den loop van dit jaar van openbaar voorbereidend on derwijs en daarmede gepaard gaande volledige gelijkstelling geleidelijk in te voeren van het bijzonder voorbereidend onderwijs. HEDEN 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Er bestaat kans, dat de H. O. V. f 1500 ont vangt uit het overschot van het Frans Hals museum. Bioscopen B. en W. van Haarlem achten de subsidie voor Haarlem's Bloei te laag. 11 Er worden te Haarlem voorloopig van ge meentewege geen woningen voor valide arbeiders gebouwd. H De nieuwe vleugel van het Ilaarlcmsehe Stadhuis komt niet op tüd klaar. 11 B. en W. van Haarlem over den financicelen toestand der Gemeente. 11 BINNENLAND. De Amsterdamsche Gemeenteraad zal Woensdag a.s. over de erfpachts-kwestie vergaderen. 1 De nota's van de heeren de Miranda en Gul den in de Amsterdamsche erfpachts kwestie. 3 Tc Utrecht is een oude vrouw vermoord. 3 De confectieindustrie ondervindt moeilijk heden met het aanwerven van personeel. 3 BUITENLAND. Het vuren aan de Tsjechisch-Hongaarsche grens duurde tot gisteravond laat voort. 5 Franco's troepen behalen succes in Catalonië, de republikeinen in Estramadura. 5 Het onderhoud tusschen Hitler en Beek schijnt van verstrekkende beteekenis voor Zuidoost Europa te zullen worden. 3 SPORT. Sport in 't Kort. 6 Euwe passeert Landau nog in de laatste ron de van het tournooi te Hastings. 6 ARTIKELEN enz. R. P.: Hollandsche dienstboden. 1 P. v. d. Hem: Chamberlain's reis naar Italië 3 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Gabriel Smit: Boeken uit het Buitenland 7 Bijzondere correspondentie: „Mister X" van de Ned. Spoorwegen. 7 J. B. Schuil over: De ebbenhouten olifant. 8 „Tieneke" door Tonevo. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Het mooie interim-dividend van de Koninklijke 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- -•man qp 13 Een afbeelding van het 5x3 meter groote wandtapijt, dat door mevr. Hildegard BromFischer voor de nieuwe eetzaal van het Prinselijk Paleis te Soestdijk werd ontwor pen. Het werd in handborduurwerk op damastzijden stof uitgevoerd. Het tapijt is een geschenk van de bevolking der West-Indische eilanden ter gelegenheid van het. Prinselijk huwelijk.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1