Eerste Kamer over het regeeringsbeleid. BURGERLIJKE STAND. z A t i- p s <- - t A N'UAEI 1939 HSAEtE M'S DAGBLAD J UIT DE OMSTREKEN HILLECOM PERSONALIA. De heer A. Hulkenberg te Bennebroek is be noemd tot onderwijzer aan de St. Johannes- school (Mariastraat) in de plaats van mej. K. Koek die het onderwijs wegens huwelijk heeft verlaten. JUBILEUM. De heer G. J. A. v. d. Laan herdacht in stilte het feit dat hij 25 jaren verbonden was als kassier aan het Hillegomsche kantoor der Twentsohe Bank. Door het personeel werd hem een aandenken aangeboden. PAARD OP HOL. Een aard van een landbouwer aan de Leld- schstraat raakte op hol en het was voor de personen op den weg onmgelijk het woeste dier te grijpen, dat op den drukken verkeers weg op en neer holde. Ten einde raad werd het dier door automo bielen ingesloten, door deze dwars over den weg te plaatsen. iHerdoor was het geheele verkeer geblokkeerd. Op deze wijze gelukte het na veel moeite het paard te overmeesteren. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De eindresultaten der schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm over 1938 zijn: Koningsschutter wisselbeker A. Potman, scherp schutters wisselbeker P. v. d. Drift. J. Alders en L. v. Dijk behaalden het brevet van scherpschutter en S. J. de Haan en J. J. v. d. Lans van koningsschutter. Bekers en brevetten zullen worden uitgereikt op de a.s. propaganda-bijeenkomst. FEESTAVOND „HILLEGOM". De voetbalvereeniging „Hillegom" hield Vrij dag in hotel „Flora" haar jaarhjkschen feest avond. De heer F. de Groot, voorzitter, sprak een welkomstwoord waarin hij er op wees dat het eerste elftal in de eerste helft der competitie helaas nog niet veel bijzonders had laten zien. Hij sprak daarom de hoop uit, dat de start in het nieuwe jaar beter zou zijn. Het programma werd verzorgd door het ge zelschap Alex Wins uit Amsterdam. HALFWEG NEUTRALE GEM. ZANGVER. „ZANG VEREDELT". Naar wij vernemen heeft bovengenoemde Zangvereeniging momenteel in studie de be kende operette „Rose Marie" van Sam Vles- sing. Het ligt in de bedoeling om op een nader te bepalen datum in Februari a.s. een uitvoe ring te geven, waarbij voor het eerst gebruik zal worden gemaakt van een z.g. pijploos orgel. CONCERT-AVOND. De jaarlijksche uitvoering van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier onder leiding van den directeur Piet Heins zal dit jaar worden gegeven in den vorm van een groote concert-avond, welke zal worden ge houden op Woensdag, 11 Januari a.s. des avonds om 8 uur, in het St. Josephgebouw al hier. Behalve de uitvoerende Vereeniging werken aan dezen avond mede het Evangelisatie Mu ziekkorps .Dient den Heer" uit Amsterdam, directeur de heer W. Schaay, en het Dubbel Mannenkwartet „Dubbel Vier" uit Amsterdam, directeur Piet Heins. Het uitgebreide programma voor dit concert vermeldt een aantal mooie zang- en muziek nummers, zoodat het voor de liefhebbers van mooie zang- en muzieknummers, zoodat het voor de liefhebbers van zang en muziek een goede avond belooft te worden. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Overleden: Gosse Boon, oud 66 jaar. Jacobus van de Woensel oud 77 jaar. wo nende te Alphen a.d. Rijn, verblijfhoudende Stichting Vogelenzang. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden Grijze ceintuur, blauwe muts wollen handschoen. OUDE MAN AANGEREDEN. Donderdagmiddag wilde een oude man op den Rijksstraatweg oversteken. Hij hoorde uit de richting Hillegom een auto naderen en stak toen deze gepasseerd was, den weg over, zonder op te merken dat nog een auto naderde. Hij werd aangereden en bleef gewond liggen Een dokter constateerde een lichte hersenschud ding. De man werd per auto naar zijn woning ver voerd. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Opgave van 23 December 1938 tot en met 5 Januari 1939. Geboren: Neeltje, dochter van J. Brand en A. Te rol, Oosterparkstraat 69; Wilhelmina Aafje, dochter van J. Koning en M. A. Kars, Steenstraat 9 a.; Willem Anton Maarten, zoon van W. Paap en A. V. Prahl, v. Lennep- straat 45; Hendrik, zoon van A. Becker en A. Slot, Brederodestr. 98, Dirk z. van A. Molenaar en J. Koper. Buureweg 3. Ondertrouwd: J. L. v. Mastrigt en C. E. Jan sen. Hoogeweg 24; G. Drommel en E. B. van der Veen, Burg Beeckmanpl. 6. Gehuwd: J. van den Bos en H. A, Kramer, Hoogeweg 65 rood. Overleden: Een levenloos aangegeven zoon van H. v. d. Splinter en T. van Duyn; A. J. Kuhn, oud 77 jaren; Een levenloos aan- gegev enzoon van P. J. v. d. Mije en A. Bol; P. Koning, oud 72 jaren; P. Koper, oud 64 jaren. DE LITURGIE. Op Vrijdag, 20 Januari, spreekt ds. Tromp in de nieuwe consistorie over: de liturgie, wat ze is en hoe in de verschillende kerken is. KERK EN ZENDING. Vrijdagavond sprak in de nieuwe consisto riekamer voor de Jonge Hervormden dr. K. J Brouwer uit Oegstgeest over: Kerk en zen ding. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen, dat de Kerk geheel ls staat van de zending, dat de Kerk het zendingswerk geheel overlaat aan de verschillende zendingscorporaties. Nu is het succes van deze zendingsvereenigingen de laatste jaren zoo groot, dat de zending top- zwaardreigt te worden. Als voorbeelden noemde spreker Oost-Java met 40.000 Chris tenen, Nieuw Guinea waar het aantal Christe nen per jaar met ongeveer 10.000 toeneemt, Midden-Baorneo en de omgeving van het Poso-meer op Celebes. Volgens spreker was het noodzakelijk, dat de basis, waarop dit zendingswerk rust, wordt versterkt. Dit kan op verschillende manieren geschieden. Een van deze manieren is, de kerk rechtstreeks in de zending te betrekken. Dit moet evenwel geleidelijk gaan. De belangstel ling voor de zending moet zoodanig groeien bij de leden, dat uit den Kerkeraad het verzoek komt om leiding te geven aan de zending. De zendingscorporaties zullen dan gaarne hun volle medewerking verleenen. Na een pauze werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. HULP AAN SPANJE. De sub-commissie Zandvoort „Hulp aan Spanje", is weer een actie begonnen voor de inzameling van levensmiddelen, die 't voor- deeligst in Nederland gekocht kunnen worden en waaraan in Spanje het meest gebrek be staat. Dat zijn in hoofdzaak: gecondenseerde melk, suiker, melkpoeder, spek en stokvisch. HAARLEMMERMEER HET POLITIECORPS. In het afgeloopen jaar is het gebleken dat het politiecorps in Haarlemmermeer moet worden uitgebreid. Over deze gemeente met meer dan 32000 in woners op een oppervlakte van ongeveer 20.000 Hectaren, waakt de gemeentepolitie, bestaande uit een inspecteur, een hoofdagent (brigadier) en acht agenten van politie. Te Hoofddorp zijn op het hoofdbureau werk zaam de inspecteur, de brigadier en nog drie agenten van politie, terwijl in Nieirw-Vennep twee agenten en in de dorpen Zwanenburg, Bad hoevedorp en Schiphol één agent is geplaatst. Naar de meening van den inspecteur zou het politietoezicht dan pas behoorlijk kunnen wor den uitgeoefend, wanneer er in Hoofddorp naast den inspecteur en den brïgadeir nog vijf agen ten zullen werken, waarvan dan twee belast kunnen worden met de recherche. Een van hen zou speciaal zorg dragen voor de bepalingen der vuurwapenwet, den vreemdelingendienst en de passencontrole, de overige twee zouden het dan met den geregelden bureaudienst druk genoeg krijgen. Verder hebben Nieuw-Vennep, Zwa nenburg, Badhoevedorp en Schiphol elk twee agenten noodig. Deze verandering en uitbreiding is noodig ge worden door de uitbreiding van het zielental, het steeds drukker wordend verkeer, den aanleg van twee provinciale auto-snelwegen en den grooten rijksweg AmsterdamDen Haag. Gedurende elf maanden zijn 169 processen- verbaal opgemaakt wegens misdrijven, 678 we gens overtredingen, 97 wegens aanrijdingen, waarvan drie met doodelijken afloop en 11 met zwaar lichamelijk letsel. Voor andere zaken, be volking en militaire zaken betreffende, worden jaarlijks reeds meer dan duizenden brieven ver zonden en wanneer de bureaudienst zooveel tijd opvraagt, wat blijft er dan over voor inspectie en surveillance? De gemeenteraad heeft intusschen de uitbrei ding met drie man inplaats van vijf goedge keurd. BOND VAN OUD-LEERLINGEN VAN DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. De Bond van oud-leerlingen is nu zoover met haar werkzaamheden gekomen, dat op 16 Jan. in „De Beurs" een feestelijke bijeenkomst kan plaats vinden. Deze bond die zich het doel stelt, den band tusschen de oud-leerlingen van de Christelijke School te bevorderen, heeft een bij zonder fraai programma samengesteld, dat o.m. vermeldt een tableauspel „Nova Zembla". Dit spel zal worden opgevoerd onder leiding van den heer N. v. d. Pol. Aparte décors zijn voor dit doel gemaakt. Ook niet-oudleerlingen zijn welkom. IJMUIDEN MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden 7 Januari 1939. Tarbot 160—120 ct. per K.G. Tong 9274 ct. per K.G. Groote schol f 16f 12.50 per 50 K.G. Middel schol f 17.50—f 13.50 per 50 K.G. Zetschol f 21—f 16.50 per 50 K.G. Kleinschol f 20f 6.90 per 50 K.G. Bot f 10—f 4.60 per 50 K.G. Groote gul f 16—f 11.50 per 50 K.G. Kleine gul f 13f 2.70 per 50 K.G. Wijting f 2.70f 1.50 per 50 K.G. Versche haring f 5f 4.20 per 50 K.G. Kabeljauw f 75f 35 per 125 K.GG. Leng f 2.50 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Catharina Duyvis IJM 60, vangst: 25 manden schelvisch, 135 manden braadschelvisch, 130 manden radio, 20 manden gul, 20 manden plat- visch, 70 manden rog en poon. Totaal 400 man den, benevens 250 stuks stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58, vangst: 700 manden ma kreel, 300 manden diversen, totaal 1000 manden. Erica IJM 12, vangst: 3200 .manden diversen. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 185 Maria IJM 95 f 2330 145 Penelope IJM 64 f2 135 Maria Elisabeth IJM 114f 2430 Loggers: KW 52 f 6?10, KW 46 f 1230, KW 28 f 1070. KW 59 f 1100, KW 35 f 1170, KW 155 f 1590, KW 163 f 460. Loggers met versche haring: KW 95 f 1330, KW 167 f 1320, KW 176 f 160. KW 65 f 290. SANTPOORT VOOR DE „SANDHAES". Mej. J. L. Enschedé heeft ter beschikking van het bestuur van „Santpoort's Bloei" ge steld een historische foto, voorstellende de „Sandhaes" te midden der bloembollenvelden. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" zal deze foto laten vermenigvuldigen en het hoopt, dat daardoor het Sandhaesfonds verstrekt zal worden. VEILING. In „Zomerlust" werden geveild: 1. Een woonhuis aan de Gladiolenstraat no. 17. Opbod P. P. Pruys f 2475. Niet gemijnd. 2. Idem nummer 19. Opbod Van Empelen te Heemstede f 2250. Niet gemijnd. 3. Idem nummer 21. Opbod Van Empelen te Heemstede f 2200. Niet gemijnd. 4. Idem nummer 23. Opbod P. P. Pruys 2250. Niet gemijnd. 5. Idem nummer 25. Opbod Bot. 2175. Niet gemijnd. 6. Idem nummer 27. Opbod Van Empelen Heemstede, f 2350 Niet gemijnd. 7. Idem nummer 29. Opbod P. P. Pruys Santpoort 2400. Niet gemijnd. De comibnatie 12. 34. 14. 57 werden hierop niet gemijnd. Combinatie 17, staande op 16400 werd op 3 gemijnd door P. P Pruys, die dus eigenaar werd voor 16403. 8. Een perceel grond, met daarop staande broeikas nabij de Hoofdstraat, groot 2 aren 37 centiaren Opbod M. C. Maarschalk 260. Ge mijnd door W. Boerlage op 5, die dus eigenaar werd voor 265. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) HET TOONEEl HET NEDERLANDSCH TOONEEL MENSCHEN VAN ONZEN STAND De botsing van de ouders met hun kin deren, het conflict tusschen de oudere en de jongere generaties is al van ouds een dankbaar onderwerp voor tooneelschrijvers. In het vorige seizoen zagen wij het nog in heel donkere kleuren geschilderd in „Kin deren op een IJsschots". John Ervine, de schrijver van het gisteren voor het eerst in den Stadsschouwburg te Amsterdam door Het Nederlandsch Tooneel gespeelde „Menschen van onzen Stand", vat het niet zoo somber op. Hij behandelt het meer ironisch en laat tenslotte de overwin ning aan de jeugd, waarvoor hij nog altijd meer sympathie toont dan voor de star- conservatieve ouderen, zich soms ter dege ergert over zijn kinderen zich soms ter deze ergert over zijn kinderen en hun kennissen, die zonder eenige reserve alle onderwerpen bespreken en op het terras van zijn villa in een kleeding rondloopen alsof het terras een strand is, kan ik als behoorend tot de oudere generatie mij begrijpen. Het is niet zoo gemakkelijk aan dit moderne gedce te wennen. Maar in één opzicht blijken jongeren en ouderen daar op „Cliff End" nog even conservatief als 40 jaar geleden, want als Sheila March, de dochter komt met de mededeeling. dat zij wil trouwen met den apothekersassistent Henry Hayes, wiens wieg achter een slagerij heeft gestaan vallen allen, jong en oud bijna om van schrik Een „winkel", dat is ook voor het jonge geslacht der Engelsche Society nog even „taboe" als in den tijd van papa Gregory's jeugd. Dit dreigende huwelijk van de aristocrati sche Sheila met den slagerszoon beheerscht eigenlijk het heele stuk, en in dit opzicht is deze comedie nog aardig ouderwetsch, al wil len wij daarmee allerminst zeggen, dat zoo'n verbintenis beneden den stand in dergelijke societykringen nog niet als een even groote ramp en schande wordt beschouwd als in den tijd toen ik meer dan 30 jaar geleden een stuk met den titel Mésalliance schreef. Misschien zou St. John Ervine er ons niet meer voldoende mee hebben geboeid zonder zijn aardige vondst om vader Hayes ten too- neele te voeren, die even groote bezwaren heeft tegen dit huwelijk als Sir Gregory March, omdat hij de verbintenis van zijn flin- ken, intelligenten zoon met de dochter van een ondergaand geslacht op zijn beurt evengoed een „mésalliance" vindt.. Het gesprek tusschen Sir Gregory March en den nuchteren, practischen, maar lang niet onverstandigen slager vormt wel het hoogte punt van dit stuk. Papa March valt uit de wolken, als de heer Hayes hem komt vragen hem te helpen dit huwelijk onmogelijk te ma ken en zij worden tenslotte bondgenooten in hun strijd tegen hun kinderen, die beiden op hun wijze een mésalliance willen begaan. Maar zij hebben niet gerekend op de vin dingrijkheid van Sheila die zich in de wijze, waarop zij het huwelijk met Henry weet te forceeren een hyper-modern meisje toont. Er komen in het laatste bedrijf meer huwelijken tot stand in de familie March, die op minder soliede basis rusten dan dat van Sheila en haar apothekers-assistent, al kan men het middel om tot het doel te geraken van de twee jongelui dan ook een paardenmiddel noemen. Er is op het Engelsche tooneel in de laatste kwart eeuw wel heel veel veranderd evenals in de Engelsche society. Over gesprekken, zooals die door de jongeren op Cliff End worden gehouden en de kleeding, waarin zij ten too- neele verschijnen, zou men zich toen evenzeer verbazen misschien zelfs ergeren als Sir Gregory March. De handeling in dit licht- satyrieke stuk loopt wat zwaar en de schrijver herhaalt zich nog al eens in zijn theorieën. Ook maakt hij het zich soms wel wat erg ge makkelijk met het laten verdwijnen van per sonen, die hij op het tooneel tijdelijk niet ge bruiken kan. Zijn grootste kracht ligt zoo als bij vele Engelsche auteurs in zijn dia loog, die ook in het droog komische dik wijls zeer geestig is. Vooral Lady March, die nog altijd iets van haar grootvader een ge wonen werkman in zich heeft, al is het dan met society-saus overgoten, laat hij vermake lijke dingen zeggen en ze kwamen volkomen bot hun recht door de wijze, waarop Mien Duymaer van Twist ze lanceerde. Zulke rollen liggen Mien Duymaer uitstekend en zij maakte er dan ook iets zeer geestigs van. Ook de verdere bezetting kan men roemen. Oscar Tourniaire was Sir Gregory March, en hij gaf hem vermakelijk en toch mensche- lijk, al konden wü moeilijk een oudofficier in hem zien, in zijn verbijstering en veront waardiging over de tegenwoordige jeugd. Die jeugd was vertegenwoordigd door Ank van der Moer. Tatia Wijma. Cissy van Bennekom. •Tozephine van Gasteren, Johan Schmitz, Paul Storm. Gijsbert Tersteeg. Han Bentz van den Berg en Jacques Snoek, van wie Ank van der Moer de energieke, wilskrachtige Sheila zuiver en resoluut speelde, Paul Storm den slappen zoon uitstekend typeerde en Jacques Snoek de tegenpartij uit het slagersmilieu den jongen man in opkomst dus relatief gaf. Loudi Nij- hoff en Corrie Korevaar waren twee onge trouwde dames van onzekeren leeftijd en vormden in dezen strijd tusschen ouderen en jongeren het element van welwillende neu traliteit. Loudi Nijhoff met prettige distinctie. Corrie Korevaar met 'n tikje tragische zielig heid En dan was er Louis van Gasteren met wien een prachtige volbloedige slager ten too- neele verscheen, één en al leven en realiteit Cor van der Lugt Meltsert had zelf de regie op zich genomen en het geheel was zeer ver zorgd. Vooral het terras van de villa Cliff End" zag er joyeus en zonnig uit. Er was vrij veel publiek opgekomen voor deze première en de ontvangst van Menschen "van onzen Stand was heel hartelijk, zoodat van een succes gesproken mag worden. J. B. SCHUIL Allerlei onderwerpen aangesneden. Voorspel van Het groote debat De Eerste Kamer heeft in het Voorloopig Ver slag-op de rijksbegrooting voor 1939 haar eerste oordeel gegeven over het regeeringsbeleid. Over de kabinetsformatie is veel gesproken. Ettelijke leden waren van meening. dat er in het tot nog toe door het Kabinet volbrachte werk weinig is om te roemen op het speciale karakter, dat dit ministerie zou kenmerken. Men constateerde te dezen aanzien een zekere armoede en meende, dat uit niets is gebeken, dat de smallere basis, waarop het Kabinet in te- gensteling met de beide ministeries die het vóór gingen steunt, het meer regeerkracht en ho mogeniteit. dan dien beiden eigen was. verleent. Gesteld voor de oplossing van de moeilijkheden van het oogenblik. mag bet Kabinet en mogen de daarmede verwante partiien rieh afvragen, of zü voor het land verantwoord blijven door te volharden in de houding, in 1937 aangenomen. Degenen, die met de tegenwoordige samen stelling der regeering instemden, antwoordden hierop, dat te zijner tijd zal kunnen blijken of in de toekomst een breedere basis wederom aan vaardbaar zou zijn. Op het gevaar van machtsoversehriidine werd voorts gewezen bij het gebruik maken van mach tigingswetten. Bii het gebeurde ten aanzien van het R A P. is dit gevaar aan den dag getreden en ook bii de tariefmachtigingswet in haar nieu we redactie dreigt het in hooge mate. Critiek krijgt de regeering te hooren over haar buitenlandsche politiek, die geleid zou heb ben tot verzwakking van de Volkenbondsge dachte. Daartegenover staat echter, dat andere leden hun groote waardeering uitspraken voor de wijze, waarop de minister van Buitenlaridsche Zaken in September 1.1. ons land te Genève heeft vertegenwoordigd en voor de rede. die hij aldaar heeft uitgesproken. Men achtte het vol komen juist, dat de regeering de harde werke lijkheid als richtsnoer heeft aanvaard en juichte het toe. dat Nederland is teruggekeerd tot de traditioneele politiek van zelfstandigheid. De handhaving van die politiek zal echter alleen mogeliik zijn, indien de regeering over de noo- dige middelen beschikt om die zelfstandigheid te verdedigen Daarom zal een krachtige bewa pening onvermijdelijk zijn. Men sprak er zijn bevreemding over uit, dat in den laatsten tiid het krachtigste pleidooi voor het nemen van ingrijpende maatregelen pleegt te worden gehouden door degenen, die Tegen dit laatste voerden de leden, wier op merking het eerst werd weergegeven, aan, dat hun streven naar ontwapening nooit iets anders heeft ingehouden dan de vervanging van een nationaal opgezette defensie door een systeem van beveiliging op collectieven grondslag. Dit systeem verdient huns inziens ook thans nog de voorkeur, al zijn de vooruitzichten te dien op zichte vooralsnog niet gunstig. Verscheiden leden spraken hun voldoening uit over het bezoek, dat de koning der Belgen on langs aan Nederland heeft gebracht. Uit de har- teliike ontvangst. Zijner Maiesteit te beurt ge vallen. is ten duidelijkste gebleken, hoezeer men hier te lande op goede betrekkingen met den Zuidelijken nabuur prijs stelt. Het Justitieel beleid heeft ongerustheid in den lande gewekt. Het verslag maakt gewag van bij een deel der Eerste Kamer heerschenden twij fel of ten departemente van Justitie wel steeds wordt gehandeld „met den tact. welke voor een goed landsbewind onmisbaar is" Sommige le den verklaarden weinig waardeering te hebben voor de wijze, waarop de strijd tegen de zooge naamde wilde a»t~hussen is «rPVAA-A wezen op den bedroevenden indruk, welken de politiek der regeering in de Ossche affaire heeft gemaakt. Zeer vele leden brachten den minister van Financiën hulde voor de duidelijke uiteenzet ting in de millioenennota omtrent den finaneïee- >en toestand gegeven. Wat de belastingnlannen aangaat: haar defi nitief oordeel zal de Eerste Kamer pas kun nen geven, wanneer zij de plannen in uitge- werkten vorm voor zich heeft, doch reeds nu verklaarde een aantal leden, dat zij de 2 pro cents-inkomstenbelasting te zwaar vonden en strijdig met bet beginsel van heffing naar draag kracht. Ook tegen de wederinvoering van de forensenbelastïng koesterde men bedenkingen. Verder werd betreurd, dat nog niets bekend i: gemaakt omtrent de plannen der regeering tot bezuiniging op den Staatsdienst. Is het kabinet te dezen opzichte niet homogeen? Of ontbreekt nog een vast plan? Bii de bespreking van het sociaal-economische beleid werd de ombuiging van onze handelspo litiek in protectionistische richting door vele leden betreurd. Verder vond het pian-Westhoff weer vele aanhangers: men gaf het in ieder ge val ver de voorkeur boven de oude wijze van werkverschaffing, al zal bij de uitvoering groote voorzichtigheid moeten worden betracht. De Jodenvervolgingen zijn ook ter sprake ge komen Tegenover degenen, die aandrongen op ruimere toelating van vluchtelingen, op grond van christenplicht, voerden vele leden aan, dat christelijke politiek in geenen deele onbeperkte toelating eiseht. De rechtmatig hplaricfn var het eigen volk, dat zelf in hoogst moeilijke om standigheden verkeert, mogen niet in het ge drang komen. Huns inziens mag de regeering niet gebrek aan activiteit ten laste worden ge legd. Sommige leden, die overigens met de ge dragswijze der regeering instemden, meenden toch, dat een milder beleid gevoerd zou kunnen worden tegenover bloedverwanten en vrienden van Nederlandsehe ingezetenen en tegenover transmigranten. De Werkloozensteuii. Naar wij vernemen ls er deze week bij het bepalen der ondersteuningsbedragen nog geen rekening gehouden met de nieuwe aanwijzing van den minister van Sociale Zaken, waarin deze heeft bepaald dat in den vervolge ver diensten van gezinsleden, die in huishoudelijke diensten werkzaam zijn, buiten beschouwing kunnen worden gelaten bij het samenstellen van de steunbedragen. Dez.e nieuwe maatregel van den Minister van Sociale Zaken maakt het noodzakelijk, dat voor alle gevallen, waar huisgenooten ver diensten hebben, een geheel nieuwe bereke ning moet plaats vinden. Vooral wegens het groote aantal werkloozen, dat ondersteuning geniet, gevoegd bij het extra werk, dat bij de intrede van het nieuwe jaar verricht moet worden, was er voor de diensten, die met de ondersteuning zijn belast, geen enkele moge lijkheid dat nu reeds deze week de verande ring kon plaats hebben, zoodat evenals voor heen bij den steun, die deze week verstrekt wordu, nog wél rekening wordt gehouden met de verdiensten, welke de nulsgenooten, werk zaam in huishoudelijke diensten, genieten. Heropening van kerken in het republikeinsche Spanje. Voorbereiding in vollen gang. BARCELONA. 6 Januari. Naar wordt ver nomen zou er een strooming zijn om de kerken in het republikeinsche Spanje te heropènen en zouden de voorbereidselen voldoende voort gang hebben gemaakt onder leiding van de apostolische vicarus van Tarragona, die thans het hoofd van de kerk in het republikeinsche Spanje is. Twee Baskische kerken en de kerk San Pablo in de oude stad zouden naar men verwacht binnenkort alhier worden geopend. In Madrid zou de kerk San Anton de Los Ale- manes het eerst heropend. Onlangs is het ambt van commissaris voor den godsdienst in gesteld. welke functionaris zijn hulp bij de heropening zou verleenen. (United Press). JUBILEUM BIJ DE REGISTRATIE EN DOMEINEN. Op 15 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de adjunct-commies der Registratie en Domeinen A. Kok, Voorduinstraat 28, in Staatsdienst is. Na 4V2 jaar te Culemborg werkzaam te zijn geweest en ruim 17 jaar te Zalt-Bommel, werd de heer Kok in 1935 over geplaatst naar de toen ingestelde Inspectie der Domeinen te Haarlem. Velen zullen dezen bescheiden jubilaris, die bij hen. die met Rijksdomeinen enz. te maken hebben, bekend staat als deskundig en hulp vaardig ambtenaar, op dezen dag hun geluk- wenschen aanbieden AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Door den hoofdingenieur van Openbare Wer ken is heden in het openbaar aanbesteed: Het verbouwen van de perceelen Jacobijneslraat nos. 24 en 26. Ingeschreven werd door: B. Bruin te Haarlem f 9300; J. Portegies te Haarlem f 10.400; M. Ebbing te Haarlem f 9780; Bouw en Expl. Mij. Saturnus te Amsterdam f9997; J. de Jong te Haarlem f9600; G. J Veld wijk te Haarlem f9405; J. Smit te Haarlem f 6950; B. J. M. Jonckbloedt te Haarlem f 9900; J. v. d. Putten tc Haarlem f9277; G. P Hetem te Haarlem f 9690; P. J. v. Hof ten te Haarlem f 10.400; W. J. Hoek tc Haarlem f9300; C. Roose te Haarlem f 8000; Verwey en v. Heerden te Haarlem f 9650; J. Brevoort te "Haarlem f 9365; Gebr. H. V. en J. de Vries te Haarlem 1' 9370; P. A. M. Springers te Haarlem f9178; W. H. J. Verheyt te Haarlem f9290; Brandsma en Bak ker te Haarlem f9493; H. Visser te Haarlem f9238; J. Wittebrood te Beemster f9850; E. J. v. Donselaar te Bennebroek f9900; E. J. Lubbers te Haarlem f9600; Lokhorst en Welage te Be verwijk f 9578; L. J. Winnubst te Haarlem f9312. Heeft Amerika inlichtingen over de Duitsche luchtmacht? Lindbergh zou ze verstrekt hebben. WASHINGTON 6 Januari (Reuter). Ge zaghebbende kringen verklaren, dat Lindbergh na zijn jongste reis door Duitschland aan de re geering een vertrouwelijk verslag heeft uitge bracht over de Duitsche luchtmacht. United Press ontleend nog eenige bijzon derheden aan het rapport, zooals dit in de Evening Standard is gepubliceerd. Geconstateerd wordt o.a.: Ie. De Duitsche vliegtuigproductie gaat de prductie van alle landen ter wereld te boven; 2e. De suprematie van Duitschland in de lucht staat gelijk aan die van Engeland in. zee. Lindbergh heeft verklaard zijn rapport zon der opdracht te hebben opgesteld. BEVERWIJK Zaterdag. Bevallen: L. CapelleTromp, d.; E. van Dijk—Wagner, d.; E. Sanber—Wolter, zZ. HuhlSchröduer. d.; G. Bouwknegtde Bie, d.; F. C. J. v. d. HeideZweerls, d.; M. Mul derZwankhuizen. d.; A. Beumer—Water man, z.; H van RookhuizenOosterwal, d.; C. A. Scheirlinck- Admiraal, z. Overleden: J J. Bisschop. 76 j„ geh. met W. G. Mascini. Peperstraat 10; A. M. de Jong, 76 j„ ongeh., Peperstraat 36; M. J. E. Boeke, 25 j„ ongeh., Breestraat. VELSEN Zaterdag. Bevallen: G. H. Schouten—van Schinkel, z.t v. d. Vondellaan 41, Velsen. A. M. Schoorl Heeremans, z.. Hofgeest 5, Santpoort G. On rustVeldhuijs, d.. Oranjestraat 5, IJmuiden. R. S Kramer—Bos, d Planciusstraat 26, IJmuiden. A. M. v. d. BosAbel, d„ Lagers - straat 2, IJmuiden. A, van AckerKalkman, z.. Trompstraat 173, IJmuiden T. Snijder Minnes, z„ Torricelllstraat 40, IJmuiden. G. C. Post—Kalkman, z„ J v. Heemskerkstraat 13, IJmuiden. D. G, Redeker—Hoogervorst, z^, P. C. Hooftlaan 23, Velsen. M de Graaffvan Andel, z.. Tasmanplein 14. IJmuiden. Overleden; Geen. Ondertrouwden; W. Smit, Fr. Naerebout- straat 13. IJmuiden en G. N. J. Heiligenberg, Cypressenstraat 1, IJmuiden Toek. adres: Tusschenbeeksweg 46, IJmuiden. W. A. Swarte, Paramariboplein 39. Amsterdam en W. C. van Schaik, de Genestet'aan 27, Velsen. Toek. adres- Hofdijklaan 59. Velsen. C. Koster, Pres. Steynstraat 60. IJmuiden en H. v. d. Doel, Pres. Steynstraat 60. IJmuiden. Pres. Steyn straat 60, IJmuiden. L Beusenberg, Zeeweg 90, IJmuiden en M. de Vries. Rijksweg 240, Velsen. Toek. adres: Palmenstraat 5rd„ IJmuiden. P. Plokker, W. Barendszstraat 43. IJmuiden en L. H. Lengton, Braamstraat 7, IJmuiden. Toek. adres: Kortenaerstraat 82rd„ IJmuiden. G W. Goldschmidt. Amsterdam en F. Isacson, Edi- sonplein 1, IJmuiden Toek. adresAmsterdam. Gehuwden: A. M. van den Brink en M. C. Westerman. Zandersstraat 10, IJmuiden. V. Schuytvlot en M. C. Lettenmfeljer. Monnicken- damplein 31. 's-Gravenhage. P. Bosman en M W. Souljé, Driehuizerkerkweg 132, Velsen. HAARLEM, 6 Januari. Bevallen 4 Januari: E. Lubbers—Schekat, z.; 5 Januari: H. Oosterbroekv. Iperen, z.; 6 Januari: J. Roetemeijer—Heijblom, d. Overleden 5 Januari: W F. JansenBelt man 65 j., Hertzogstraat; J. v. d. Boogaard, 83 j„ Jansstraat; J. T. Verbeek, 43 J.. Kinker- J straat; S. Turkenburg, 51 j., Houtmarkt; 6 Januari: D. Luijten, 80 j.. Schotersingel; J. G. H. La Pierre—Warning, 80 j., Z. B. Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7