Haarlem's Dagblad Stadsbelangen. Een nieuwe kampioen. Daladier in Frankrijk terug Nationalistisch Spanje dreigt gesplitst te worden Tsjechische militairen ontruimen de omgeving van Munkacs. Fransche regeering koopt Koolhoven-jagers Uitbreidingsplan Haarlem-Noord goedgekeurd. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17041 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 9 Januari 1939 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarie* en op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f (1.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes lie rubriek. Het Haarlemsche gemeentebestuur is ervan overtuigd dat de stichting Haarlem's Bloei in het belang der gemeente veel kan doen. En daarom betreuren B. en W. het dat er geen 5000 subsidie kan worden gegeven. De Raad heeft ertoe besloten, maar het mag niet van hoogere instanties. Dus blijft het bij de arm zalige 2500, die wel zijn veroorloofd. En dat is veel te weinig. Zoo'n stichting heeft haar vaste bureaukosten en wat er dan overblijft van contributies en subsidie is een schijntje. B. en W. zeggen: „niet voldoende voor een eenigszins redelijke uitoefening van de taak". En zij begrijpen de bezwaren der hoogere in stanties des te minder als zij zien dat de sub sidies in andere gemeenten hooger zijn. De veel kleinere gemeente Nijmegen mag 4000 geven. Ik hoop dat de gemeenteraad bij de behan deling der begrooting aan deze zaak ernstige aandacht zal schenken. In den loop der jaren is ook in dit blad meermalen de aandacht ge vestigd op de kruidenierspolitiek, die in ons land gebruikelijk is als het de bevordering van het vreemdelingenverkeer, de propaganda voor vestiging, het veroorzaken van gezond „leven In de brouwerij" betreft. Het bekrom pen standpunt dat iedere uitgegeven cent onmiddellijk zijn direct aanwijsbaar winstje moet opleveren overheerscht. Het zijn geen Nederlandsche zakenlieden die dit beleid be ïnvloeden, want de Nederlandsche zakenman weet wel beter hoe hij reclame voor zijn bedrijf moet maken. Als men hem eens als adviseur liet optreden en inzag dat men iets van hem leeren kan, aangezien hij verstand van de zaak heeft en de „hoogere instanties" vol strekt niet, zou er heel iets anders gebeuren. Maar men meent het in Den Haag zelf beter te weten en pietepeutert verder. Met het ge volg dat Haarlem niet meer dan 2500 mag besteden en een zekere jaloezie op Nijmegen toont, dat verlof heeft verkregen om de ver vaarlijke som van vier mille aan de bevorde ring van zijn stedelijken bloei ten koste te leggen. Dit Haarlem is de vijfde stad des lands. Zij telt nu bijna 140.000 zielen. Het zou de moeite waard zijn eens een Amerikaan, bewoner van een stad van dergelijke beteekenis in zijn land, te vragen hoe het bij hem thuis in dit opzicht gesteld is. Hoeveel geld men er voor zulke doeleinden uitgeeft, wat ermee gedaan wordt en wat men ermee bereikt. En als hij dan zijn antwoorden gegeven had in groote trekken weet ik heel goed hoe die zouden luiden zou ik hem gaan vertellen hoe het hier gesteld is. Ik hoop de gelegenheid tot zoo'n gesprek wel eens spoedig te krijgen en voorzie al zijn verbaasde commentaar in den trant van: „Maar man, jullie zijn een eeuw ten achter! Hoe is dat mogelijk in een land, dat op han delsgebied zoo bekend is in de wereld, dat zoo veel ondernemingsgeest toont en dat toch be reid is groote sommen in droogleggingen en in de bevordering van de luchtvaart te steken zonder daar spoedige winst van te kunnen verwachten?" Ik zou hem niet anders kunnen antwoorden dan: „Op dit gebied zijn we niet onderne mend maar bangelijk en klungelig. Niet in het particuliere bedrijf, maar van overheidswege. Daar moet de macht der reclame nog ontdekt worden." De Haagsche tactiek is blijkbaar, instel lingen als Haarlem's Bloei een armelijk be staan net mogelijk te maken. Daarmee is men dan van het gezeur van de gemeenten af. Maar op dien voet hebben zulke instellingen geen voldoende reden van bestaan. Een recla me- en propaganda-bedrijf dat niet over mid delen beschikt om zijn actie te voeren is een wassen neus. Dus kan men dan na eenige Jaren wel zeggen dat het niets uithaalt, dat het niet genoeg doet en zoo, en het heelemaal opheffen. Dat is dan „een besparing" kenmerkend staaltje van het soort zuinigheid dat geld kost. Feitelijk geven B. en W. in hun Memorie van Antwoord al te kennen dat het dien kant uitgaat, want zij verklaren dat er na aftrek van de bureaukosten niet genoeg geld overblijft voor een eenigszins redelijke uitoefening van de taak der stichting. Welnu, vinden de hoogere instanties dit een verstandig en zakelijk beleid? Het komt mij voor dat B. en W. van Haarlem in Den Haag zouden dienen te verklaren als zij het al niet gezegd hebben dat op deze wijze geld in het water wordt gesmeten. Wat hebben wij aan het betalen van bureaukosten als er niet iets „eenigszins redelijks" mee bereikt kan worden? Wat die andere gemeenten betreft, die meer mogen, zit het verschil kennelijk in hun ietwat gunstiger begrcotingscijfers. Vol gens zulke redeneering eveneens toege- past op ons orkest, het slechtst-gesubsi- dieerde des lands mogen gemeenten die er goed aan toe zijn wel wat doen om zich uit te breiden en hun bloei te bevorderen, en ge meenten die ln den nood zitten niet. Een mooi systeem! Daar zal men op den duur de wrange vruchten wel van plukken! R. P TASSCHENDIEF GESNAPT. Zaterdagmiddag is door de politie een 41- jarige vischkoopman in bewaring gesteld, die verdacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van boodschappentasschen. Meestal nam hij deze tasschen van fietsen weg. Zoo heeft hij Woensdagmorgen te half tien van een damesfiets, die voor den schoenwinkel van Vollaerts stond een tasch weggenomen. Door een burger is hij toen echter op heeter- daad betrapt. De tasch is toen weer op de fiets gehangen. De politie verzoekt de eigenaresse zich aan het bureau Smedestraat te willerf melden. Gus Simmons uit Chicago heeft 26 uur onafgebroken op een blok ijs gezeten en daarmede den titel van ivereldkampioen op dit gebied behaald.) Wie hecht aan zeer bijzondere prestaties, Die moet bij de Amerikanen zijn, Zij toonen meer dan alle andre naties Op het wel zeer verscheiden „sporf'terrein. Er leek den laatsten tijd niet veel te wezen, Waarmee dat volk ons nog verrassen kon, Maar wat ik nu zoojuist weer heb gelezen, Bewijst dat men nog steeds put uit de bron Die nieuwe sportbegrippen op doet wellen, Waarvan de rest der wereld zoo niet weet, Het nieuwste waar ik u van kan vertellen, Is iets, dat blijkbaar ijsblokzitsport heet. Gus Simmons uit Chicago is de werker Die deze nieuwigheid heeft uitgedacht. Misschien toont zich al gauw een ander sterker, Maar Gus heeft het al ver erin gebracht. Wel zesentwintig uur heeft hij gezeten. Voordat hij ijskoud weer is opgestaan, Toen was zijn ijsblok wel niet weggesleten, Maar naar zijn smaak had hij genoeg gedaan. Wij mogen hem dat zeker niet verwijten, Wie zou 't de eerste maal nog beter doen? 't Publiek wist zich ook van zijn plicht te kwijten, Het riep hem uit tot wereldkampioen. Het kwam ook voor in pas voorbije dagen. Dat ik verrassend op een ijsvlak zat, Maar 'k heb daar zou u mij de waarheid vragen. Nooit kampioenspretenties mee gehad. Om zesentwintig uur erop te blijven Is, zacht gezegd, niet bijster in mijn lijn, Ik voel mij bij het denkbeeld al verstijven, Neen waarlijk, dat zou mij te machtig zijn. Wat Gus betreft, hij heeft één fout bedreven, Hoezeer zijn denkbeeld verder dient geloofd, 't IJs mocht hem een „bezeten" titel geven, De juiste plaats van 't ijs was. op zijn hoofd. P. GASUS WEEKBERICHT Coöperatie „Vooruitgang" U.A., Haarlem N.-HOLL. EDAMMER KAAS, per pond 27 ct. JAFFA APPELEN per 7 stuks 25 ct Zuivere Java Thee per ons 21 ct Gedroogde Appelen per pond 25 ct. Suiker per pond 22 ct. Bak- en Braadvet, Chef kok, per pond 36 ct. Snijboonen per blik 19 ct. Spercieboonen 22 ct. Spinazie 18 ct. Andijvie 18 ct. Doperwten per blik 22—25—32 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. tngez. Med.) ZWITSERSCH VERKEERS VLIEGTUIG TEGEN HEUVEL TE PLETTER GEVLOGEN. Vijf rler inzittenden gedood. ACHT GEWONDEN. SENLIS, 7 Januari. Omstreeks vijf uur in den middag zagen de be woners van het dorp La Chapelle en Serval een toestel van de „Swiss Air" betrekkelijk laag vliegen. Het scheen, dat de motoren niet in orde waren. Plotseling stortte het toestel omlaag en sloeg te pletter tegen een heuvel tussch La Ohappelle en Serval en Sur- villiers. In het toestel zaten de piloot, de radiotelegrafist, de stewardess en veertien passagiers. De vlieger, de ra diotelegrafist en een passagier werden op slag gedood, tien inzittenden wer den gewond. De stewardes en een Pool- sche dame zijn later in het ziekenhuis overleden. (Havas). Hartelijke verwelkoming in zijn geboorteplaats Orange. Zondagmorgen arriveerde de premier te Parijs. De Fransche minister-president Da ladier is Zaterdagmorgen op Fran- schen bodem teruggekeerd. De kruiser „Foch" kwam later dan verwacht werd te Toulon aan, daar het oorlogsschip met den „mistral" te kampen had gehad. Daladier begaf zich onmiddellijk na zijn aankomst naar zijn geboorteplaats Orange. Deze stad was geheel in feeststemming. Van de omliggende plaatsen waren de bewoners daarheen gekomen om Daladier toe te jui chen. Van alle gevels woei de Fransche vlag. Bij zijn aankomst werd de premier feestelijk verwelkomd door den burgemeester, den ge meenteraad en de parlementsleden van de streek. Een militair detachement bracht eerbewijzen. Door een dichte geestdriftige menigte begaf Daladier zich naar het oor- logsgedenkteeken. Hij werd luide toegejuicht en men wierp bloemen in zijn auto. In antwoord op de begroetingsrede, die de burgemeester van Orange tot hem richtte sprak Daladier een rede uit, waarin hij al lereerst wees op de noodzakelijkheid van een dracht tusschen alle Franschen voor de hand having van den vrede. „Ik kan thans wel zeggen", zoo voegde hij hieraan toe, „dat wanneer een zekere buitenlandsche pers de bekende campagnes gevoerd heeft, dit zijn oorzaak daarin vindt, dat die pers meende dat wij verdeeld waren. In die meening ge loofde zij misschien dat het uur zou komen waarop men de opvolging van Frankrijk in de Middellandsche Zee en elders zou kunnen nemen. Onze wil is. dat dat niet geschieden zal en het zal niet geschieden. Ik zal Frank rijk en het rijk handhaven", aldus besloot spreker. „Ik zal de orde en de arbeid in het land handhaven. Dat zijn de beste middelen tot handhaving van de republiek en verdedi ging van de democratie". Terug in de hoofdstad. Zondagmorgen keerde Daladier terug naar Parijs, waar hij om 9.20 uur arriveerde. Op het station werd hij begroet door ver scheidene ministers en andere autoriteiten. De premier verklaarde, zeer tevreden te zijn dat hij tijdens zijn reis heeft kunnen vast stellen, dat Algiers en Tunis zeer aan Frank rijk gehecht zijn. Deze gebieden wenschen, dat Frankrijk zich steeds meer zal vereenigen om de groote taak waarvoor het staat, te vervullen. In den loop van den morgen bracht Daladier een bezoek aan president Lebrun. Gifgassen in een put. Vijf inlanders gestikt. BANDOENG, 9 Januari. (Aneta-A.N.P.) In een dessa nabij Cheribon is een inlander, die in een put was gevallen, terwijl hij een pajong (regenscherm) wilde ophalen, door gifgassen, welke zich in de put hadden ontwikkeld, over leden. Vier andere inlanders, die achtereenvol gens in de put afdaalden om hulp te bieden, zijn eveneens gestikt Slachtoffer van onbewaakten overweg. Pas terug uit den Spaanschen burger oorlog LANDSMEER, 9 Januari. Op den onbe waakten overweg bij Purmerland is vannacht te omstreeks twaalf uur de 21-jarige J. Schaap uit den lip. die op de fiets uit de richting Pur- merend huiswaarts keerde, door den laatsten trein gegrepen en gedood. Schaap was onlangs uit Spanje teruggekeerd, waar hij geruimen tij'd met de regeeringstroe- pen had meegevochten. Het 125-jarig bestaan van de artillerie te IJmuiden gevierd. défilé van het regiment artillerie voor burgemeester Kwint verdere autoriteiten. Tengevolge van den opmarsch in Estramadura In Cafalonië blijven Franco's troepen succes boeken In Spanje duurt de strijd aan de fronten va*i Catalonië en Estra madura onverminderd voort. Uit Barcelona komt het bericht, dat de republikeinen in Estramadura zoover gevorderd zijn, dat de verbinding tus schen het noorden en zuiden van het Nationalistische Spanje dreigt verbro ken te worden. Verscheidene plaatsen werden bezet. Inmiddels meldt het hoofdkwartier van generaal Franco nieuwe vorderin gen en veroveringen in Catalonië. In sommige sectoren zouden de troe pen de laatste dagen meer dan 12 K.M. opgerukt zijn. (Men zie voor nadere bijzonderhe den pag. 5). Hedenmorgen veynam United Press uit Sa- ragossa. dat de voorhoede van de nationalis tische troepen aan het zuidelijk deel van het Catalaansche front thans 19 K.M. voorbij Montblanch aan den straatweg LeridaTar ragona staan, terwijl de troepen van gene raal Moscardo na een opmarsch van 20 K.M nog slechts 17 K.M. van Torrega verwijderd zijn. Torrega ligt aan de spoorlijn Lerida— Barcelona. Bij dezen opmarsch werdenS dor pen bezet. De Aragontroepen onder gene raal Moscardo konden zoo snel oprukken, om dat de vijandelijke stellingen op den linker oever van de Segre tusschen Lerida en Bala- guer geheel ineengestort zijn. Hedenmorgen vroeg begon de bij het dorp Fuliola in stel ling gebrachte artillerie van Franco het vlieg veld van Torrega onder vuur te nemen. Na een offensief van 17 dagen hebben de troepen van generaal Franco thans 2600 vierk. K.M. met 107 dorpen bezet, waarvan 23 alleen bij den opmarsch van Zondag, zooals hier officieel wordt medegedeeld. Praag tot uitwisseling van gevangenen bereid Hongaarsche regeering eischt schade vergoeding voor geleden schade bij de jongste incidenten. BOEDAPEST, 9 Januari (Hong. Tel. Ag). Uit Munkacs wordt gemeld: Op voorstel der Hongaarsche regee ring ontruimen de Tsjechische mili tairen de naaste omgeving van Mun kacs. z De Tsjechische regeering is bereid het toegenomen materiaal terug te geven en de gevangenen wederzijds uit te wisselen. De onderhandelingen der gemengde commissie duren voort. Verder wordt uit Boedapest gemeldt, dat de Hongaarsche regeering haar vertegenwoordiger te Praag opdracht gegeven heeft volledige schadevergoe ding te eischen voor alle door Hon garen bij de jongste gevechten ge leden verliezen. Politieke kringen te Boedapest hopen, dat de regeering te Praag zal begrijpen, dat „de uitlokking van verdere incidenten onvoorziene gevolgen kan hebben". Reuter meldt in dit verband nog, dat na het laatste incident aan de Tsjecho Slo- waaksch—Hongaarsche grens men zie pag 5 Hongarije verdere defensieve maatregelen langs de noordelijke grens neemt. Hongaarsche slachtoffers teraardebesteld. BOEDAPEST, 9 Januari. (Havas). Zondag is te Munkacs de teraardebestelling geschied der dachtoffers van het grensincident van 6 Januari. De Hongaarsche regeering werd vertegen woordigd door minister Jaross. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, dat de afgevaardigde van Munkacs, Vozary, in zijn grafrede heeft gezegd, dat de aanval werd uitgevoerd door Tsjechische geregelde troepen, die hem stelselmatig hadden voorbereid. De afgevaardigde betoogde, dat het onomstoo- telijk bewijs daan-oor wordt geleverd door do cumenten. welke bevonden zijn op Tsjecho-Slo- waaksche soldaten, die op Hongaarsch gebied aren gevangen genomen. Het woord is aan Ebner Eschenbach: In eiken tijd hangen er eenige groote loaarhcdcti in de luchtzij vormen de gees telijke atmosfeer der eeuiu. Reeds twintig machines besteld. PARIJS. 9 Januari (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft het Fransche luchtvaartministerie besloten tot aan koop van een serie van twintig Ne derlandsche vliegtuigen, en wel van de nieuwste Koolhoven-jagers, type F.K. 58. Deze jagers zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type, worden uitgerust met motoren van 1100 p k., type Hispano 14 a.a., met welke motoren de F.K.58 tijdens proefvluchten op het Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten horizontale snelheid van 483 k.m. per uur haalde. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering na bevredigende resulta ten met deze machines later tot aankoop van een grootere serie zal overgaan. In ieder geval is echter ook deze aankoop een succes voor de Nederlandsche vliegtuigindustrie, want tot nogtoe is de Fransche regeering slechts één maal tot bestelling van andere buitenland sche vliegtuigen overgegaan, toen zij verleden jaar een serie van honderd Curtissjagers in de Vereenigde Staten heeft besteld. Gedeputeerde Staten hebben het uit breidingsplan Haarlem-Noord goedge keurd en de tegen dit plan ingediende bezwaren ongergrond verklaard. Zooals men weet betreft het uitbreidingsplan het gebied gelegen ten oosten van den Vondel- weg, ten zuiden van de Heksloot, te westen van het N. B. Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Woensdag 28 December had mr. R C. Bak huizen van den Brink voor een commissie uit Ged. Staten betoogd, dat het Predikanten weduwen- en weezenfonds door deze uitbreiding aanzienlijk schade zou lijden. ANNEER U een dienstbode noo- dig mocht hebben Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad. Er bestaat geen eenvoudi ger. zekerder en goedkooper weg. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlem in de toekomst. Geen 60 jaren-plan maar wel vaststelling van richtlijnen voor de naaste toekomst. 2 Groot-Badhuis te Zandvoort wordt ver kocht. 3 BINNENLAND. Drie tankbooten zitten op het IJselmeer in het Us bekneld. 3 B. en W. van Amsterdam antwoorden, dat een bepaalde kring van lieden geen voor keur genoot bü het uitgeven van erf- pachtsgronden. 3 Heeft de Mammoet op de Veluwc geleefd? 3 Rotterdam keert weer tot het plan-Zestien- hoven terug. 3 Tooneelspelers protesteeren tegen de toe nemende censuur op het toonccl. 3 BUITENLAND. Aan de Hongaarsch-Tsjecho Slowaaksche grens heeft zich een nieuw incident voor gedaan. 5 De bekende Amerikaansche arbeidersleider Tom Mooney heeft na een 22-jarige ge vangenschap gratie gekregen. 5 Barcelona meldt verdere successen in Estra madura; aan het Catalaansche front blij ven de troepen van Franco oprukken. 5 SPORT. Twee Nederlandsche deelnemers aan den Sterrit naar Monte Carlo ondervinden groote moeite met het bereiken van hun startplaats. 5 Criticus: Cup-voetbal heeft een eigen sfeer 6 ARTIKELEN enz. R. P.: Stadsbelangen. j K. de Jong: Concert der H. O. V. 7 K. de Jong: Muziekavond van werken van G. H. G. von Brucken Fock. 7 J. H. de Bois: Haarlemsche schilders expo- seeren in het Frans Halsmuseum. 7 J. B. Schuil over: „Beits" ..Lech eris au"! u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen OP |Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1