IJsclub Haarlem en Omstreken bestaat 7 0 jaar Nieuws in het kort. DINSDAG 10 JANUARI 1939 H'A'A'RUEM'S DAGBEAD 7 Belangstelling in de sociëteiten voor de oprichting. Een niet erkend record van 1869. Weinig kwakkelwinters. De eerste ijsbaan oj> den Kloppersingel voor leden werd in 1882 in orde gemaakt. Een muzikale commissaris voor muziek! Een Ijsfeest, dat bijna in het water viel. Kwaadwilligen vernielen een ijsbaan. Toen werd een eigen ijsbaan gesticht. De geschiedenis van de IJsclub Haarlem en Omstreken, die weldra 70 jaar bestaat, begint, blijkens het notulenboek, aldus: ,,Op den löden Januari 18G9 werd door eenige liefhebbers van ijsvermakelijkheden eene bijeen komst gehouden om een IJsclub op te rigten, ten einde wanneer ijs en weder dienende waren, een hardrijderij te kunnen uitschrijven. „Daartoe besloten zijnde werden er op ver schillende sociëteiten lijsten ter inteekening neergelegd om te bevorderen dat een genoeg zaam aantal leden zouden toetreden om dat doel te verwezenlijken. „Op den 22sten January had men reeds de medewerking ondervonden en gezien, dat een 40-tal leden, ingezetenen van Haarlem en Om streken, een IJsclub verlangden, waartoe men dien avond besloot en zich tot een ligchaam constitueerde". Uit dit geboortebericht blijkt, dat het socië teitsleven in dien tijd sterk ontwikkeld was! Wie in het openbare leven iets beteekende was lid van een of meer sociëteiten. Daar wer den immers alle belangrijke gebeurtenissen be sproken. Nu zou men om belangstellenden op een ver gadering te krijgen een advertentie in de couran ten zetten! Het eerste bestuur werd gevormd door de hee- ren Mr. T. Muiier (voorzitter), Dr. Bomhuis (secretaris), van Ek (commissaris) en Wynandts penningmees ter) De contributie werd bepaald op 2 gulden per jaar, waarvoor men dan behalve een ledenkaart nog twee dameskaarten kreeg. De leden hadden de verplichting op de jaar vergadering te komen, als ze niet verschenen moest een kwartje boete betaald worden! Aan het gemeentebestuur werd gevraagd den Kloppersingel als ijsbaan voor wedstrijden te mogen inrichten. Het bestuur had het al gauw zoo volhandig gekregen dat drie nieuwe leden werden toege voegd, de heeren P J. L. Huet, G. J. Merens en H. T. Prins. Ook bij opgaven van de samenstel ling van 't bestuur vinden wij vele bekende Haar lemsche namen, zooals jhr. mr. C. J. A. Quarles van Ufford, Th. Jager Gerlings, D. G. van Bree- men, W. P. Teding van Berkhout, H. Enschedé, Dr. Posthuma, Fr. Lieftinck, Jhr. Ch. van de Poll, van Bemmelen, Peltenburg, F. G. N. Haitsma Muiier, P. N. Bijvoet, H. M. I. van Lennep. Op 15 Februari werd daar de eerste hardrij derij uitgeschreven. De prijs werd vastgesteld op f 100, terwijl nog f 30 voor een premie werd uitgeloofd. Men was dus nog al royaal met de prijzen. Bovendien werd f 60 beschikbaar ge steld om het muziekkorps van de huzaren te engageeren om den wedstrijd met muziek op te luisteren. De wedstrijd duurde van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Er waren 38 deelnemers. De prijs werd ge wonnen door H. J. Roefstra te Heerenveen. die de baan van 145 Meter aflegde in 10 seconden. Dit is een zeer snelle tijd, want over de 500 Me ter staat het wereldrecord thans nog op 42.3 sec. Vroeger waren de tijden veel langer. En dat zijn van de sterren. Eenige weken geleden werd bij een wed strijd te Heemstede een baan van 165 M. afge legd in 19.8 seconden. Het vermoeden ligt voor de hand dat het uurwerk waarmede in 1869 de tijd opgenomen is, niet al te secuur is geweest! Het gemaakte record is dan ook niet erkend! In 1870 werd weer een wedstrijd gehouden, maar daarvan is geen tijd gememoreerd. Nu was een jongeling uit Grouw de snelste. Blijkbaar vonden de Haarlemmers het niet prettig dat de prijzen van 100 gulden steeds naar elders gingen. Daarom werd besloten bij een volgenden wedstrijd alleen Haarlemmers tot den strijd toe te laten. Het gevolg was dat nu de Haarlemmer D. J. Verzijlberg, oud 24 jaar, met f 100 in zijn zak heel blij naar huis ging. De premie van f 30 werd gewonnen door D. van Bruggen te Schalkwijk, die al 42 jaar was, maar blijkbaar nog goed partij kon geven. In 1874 werden de statuten in dezen zin aan gevuld, dat de IJsclub zich niet alleen zou bezig houden met ijsvermaak, maar ook met winter vermakelijkheden. Daaronder zou dus alles gere kend kunnen worden, zelfs dansavondjes. Dit werd niet aanvaard, maar wel werd in de sta tuten alsnog opgenomen sneeuwpret, bijvoor beeld wedstrijden voor arre-sleden. In 1877 poogde de Maatschappij van Nijver heid, die te Haarlem haar eeuwfeest vierde, de IJsclub te bewegen in den zomer een volksfeest te organiseeren. Daarvoor werd niet gevoeld, maar wel wilde het bestuur uit de kas der IJs club f 125 beschikbaar stellen voor een comité dat zoo'n volksfeest op touw wilde zetten. De le denvergadering verwierp dit voorstel evenwel, onder het motto, dat de IJsclub zich moest be palen tot ijs en sneeuw. Aan den wedstrijd van 1878, die nu weer voor alle Nederlanders werd opengesteld, namen niet minder dan 56 personen deel. Er bestond in dien tijd dus wel liefhebberij voor het schaatsen rijden. Voor een wedstrijd voor paren die in 1879 werd uitgeschreven werden een le prijs van niet minder dan f 150 en een premie van f 50 uitge loofd. Er kwamen toen evenwel slechts 10 paren op, zoodat er slechts f 15 aan inleggeld werd ge beurd. Toch was de wedstrijd een succes, te meer omdat tijdens den wedstrijd een bestuurs lid nog een premie van 10 gulden uitloofde voor de vrouw die het snelst reed. Het opvallende is, dat er vrijwel elk jaar een of meer wedstrijden werden georganiseerd, waar uit dus blijkt, dat er toen weinig kwakkelwinters zijn voor gekomen. Met het gemeentebestuur van Haarlem werd overlegd om aan de IJsclub toe te staan voor haar leden banen in orde te laten maken op eenige openbare wateren. Dus niet alleen bij wedstrijden. Dit had evenwel voorloopig geen succes, want het gemeentebestuur meende, dat de openbare wateren, ook als zij ijsvlakten zijn, voor ieder toegankelijk moesten zijn. Daarop werd wel besloten dat de IJsclub voor haar re kening baanvegers voor het ijs in den Klopper- singel zou aanstellen, ook al profiteerde iedereen daarvan. Pas in 1882 kreeg de IJsclub van het gemeentebestuur toestemming op den Klopper singel een ijsbaan aan te leggen, op voorwaarde evenwel, dat er voor de andere schaatsenrijders nog voldoende ruimte overbleef. Tot nu toe had de IJsclub zich bepaald tot het organiseeren van wedstrijden, maar nu werd een nieuw tijdperk ingeluid, het in orde brengen van een ijsbaan voor de leden. De overeenkomst met de gemeente voldeed evenwel niet, want al spoe dig werden in het bestuur plannen overwogen om een ijsba'an aan te leggen op een stuk onder- geloopen land, temeer omdat er in de laatste ja ren niet veel sterk ijs geweest was. Voorloopig bleef 't. evenwel nog bij het bespreken van plan nen. Voor de baan op den Kloppersingel waren, omdat de Commissaris van politie geen agenten wilde afstaan voor de handhaving der orde op het ijs, door den garnizoenscommandant eenige manschappen daarvoor afgestaan voor de dagen waarop wedstrijden plaats hadden. De heer Previnaire werd, op voorstel van het bestuur, „als zijnde zeer muzikaal", benoemd als commissaris der muziek. Op hoogtijdagen zou een muziekkorps op de baan spelen, op andere dagen een groot draaiorgel. In een verslag van een wedstrijd op de baan aan den Kloppersingel in Februari 1885 gehou den lezen wij: „Nadat de loting 's morgens in het Stations koffiehuis had plaats gehad, begaf men zich naai de baan, waar bijna onmiddellijk met rijden een begin werd gemaakt. Er was weinig wind, maai de hemel had een verraderlijk grijs kleurtje aan genomen en de barometer was aanmerkelijk ge daald, zoodat meer dan een wedstrijdcommissa ris bedrukt naar de lucht staarde, vreezende dat dit ijs wel eens op een waterfeest kon uit- loopen. Het zou helaas maar al te zeer bewaar heid worden. Het eerste gedeelte van den wed strijd werd vrij vlug en zonder stoornis afgere den, zoo ook het tweede. Daargelaten eenige krukken, die op elke rijderij met een bewonde renswaardige hardnekkigheid steeds meedoen, was het gehalte der rijders, ofschoon voor het meerendeel ongeoefend, vrij goed en menige aar dige rit was te zien Teneinde gelegenheid te geven de baan schoon te maken, die, daar het ijs reeds week werd, slecht begon te worden, besloot men omstreeks een uur te pauzeeren, nadat het tweede gedeelte was afgereden. Inmiddels bgon de lucht hoe langer hoe don kerder te worden, zoodat men. op voorstel van den president, besloot zoo spoedig mogelijk voort te maken en te trachten het feest nog voor den regen te doen eindigen. Zooals gewoonlijk waren de laatste ritten het aardigste, vooral daar er niet geknoeid werd en de rijders elkaar geen par don gaven. Het volk was daarvan dan ook zoo volkomen overtuigd dat het tot een nooit in Haarlem gekend enthousiasme oversloeg en trots infanterie en baancommissarissen de afsluitingen verbrak, op de baan drong, deze in een oogen- blik verstopte en met water vulde. De lang ge vreesde regen bleek echter een beter handhaver der orde dan de infanterie en de toegesnelde po litie. Hij brak in stroomen los en verdreef een groot gedeelte der bestormers. De laatste ritten konden dan ook nog ongestoord plaats hebben. De prijs werd behaald door A. v. d. Berg van Benthuizen." In een ander verslag lezen wij, dat. het ijs van den Kloppersingel in 1886 sterk genoeg was om de baan te openen. Het bestuur van de IJs club had evenwel niet gerekend op de vrienden van „Recht voor Allen", die de afsluiting van de baan niet ontzagen en in zoo'n groot aantal op de banen gingen rijden, dat het ijs er niet te gen bestand bleek, zoodat de baan weer geslo ten moest worden. Politie was niet aanwezig en de baancommissarissen en het bestuur stonden machteloos tegen het opdringende publiek. De onaangename gebeurtenis werkte er toe mede om met energie uit te zien naar een eigen terrein voor een ijsbaan. In een algemeene ver gadering werd fel getoornd tegen de bende kwaadwilligen die zoo ongepast was opgetreden op de ijsbaan. Bovendien betreurde men dat de politie in deze te kort geschoten was. Na de ca tastrophe had het bestuur de afzetting van de baan laten wegnemen. De heeren waren niet van plan nog eens een baan uit te zetten op een openbaar terrein! Reeds in het najaar van 1886 werd een ter rein van 33.200 M2. aan den Zijlweg (toen onder de gemeente Bloemendaal gelegen) nabij de Delft gehuurd, waarop een ijsbaan werd aange legd. Nu was men op eigen terrein en behoefde men niet voor onaangename ordeverstoringen te vreezen, Nu was er ook gelegenheid een houten tent (clubgebouw) te plaatsen van f 3000. Om de kosten te dekken werd een leening van f 4500 gesloten, terwijl de contributie der leden van f 2 op f 3 werd gebracht. De gemeente Bloemendaal verleende haar medewerking om een vergunning voor het buf fet in het clubgebouw te verkrijgen. De pachter was niet duur, voor een bittertje werd f 0.15 be taald, voor een kop warme chocolade f 0.10. Door het in gebruiknemen van deze baan ging de IJsclub een periode van bloei tegemoet. Daarover nog een en ander in een volgend artikeltje. Tijdens zijn verblijf te Rome zal de Britsche minister-president, Neville Chamberlain, zijn intrek nemen in de Villa Madame. Voor den Politierechter. Het mysterie der camera's. De fotografie heeft de menschheid een stuk vooruitgebracht. Het oog van de camera is tot levensgebieden doorgedrongen en heeft beelden daarvan vastgelegd, die nog niet aan het menschelijke gezicht geopenbaard wer den. Maar beelden van het menschelijke in nerlijk vermag de camera ons niet te ontsluie ren. Er was sprake van camera's Maandagoch tend voor den politierechter. Van camera's en van een onduidelijk zielebeeld. Tusschen April en September in het vorige jaar verdwenen er uit verschillende fotowin kels in Haarlem en omgeving camera's van de toonbank en uit de étalages. En degene, die dat op zijn geweten had, stond terecht. Hij had zich nog andere voorwerpen, die met de fotografie te maken hadden, toegeëigend, of door diefstal of door inruiling van gesto len goederen, o.a. een belichtingsmeter, films, albums, een lensje en een ontwikkel tank. Tenslotte had een Super Baldina Camera een eind gemaakt aan de serie diefstallen. Dit kostbare fototoestel „knipte" als het ware den zonderlingen dief. Want hij stuurde het ding naar een fotohandelaar in Den Haag om het in te ruilen en deze vond 't een vreemde ge schiedenis, onderzocht de zaak en zoo kwam 't aan het rollen. De man in kwestie bekende dadelijk alles; in de diverse winkels had hij de bedienden op een handige manier weggelokt, om bij hun afwezigheid zijn slag te slaan. „Hoe kwam u er toe?" vroeg de rechter. „Dat weet ik zelf niet'- was het antwoord, en er werd geen licht geworpen op de motieven van den dader. Hij was een ambtenaar met een goed inkomen, alleen wonend, en kon het wat men noemt best betalen. Misschien een fotografeermaniak? Hij zei weliswaar dat hij graag steeds betere toestellen had, maar met de gestolen toestellen had hij nooit iets gedaan, hij had steeds met zijn eigen oude toestel gewerkt. Als getuige verscheen een fotohandelaar uit Bloemendaal, in wiens winkel de Super Bal dina stond. In Augustus de datum was getuige ont schoten liet iemand foto's afdrukken. Twee dagen daarna kwam hij de afdrukjes halen. Hij verzocht bij die gelegenheid om een film in de cassette van zijn toestel te doen. De winkelier ging even in de donkere kamer en de klant verdonkeremaande de Super Bal dina. Rechter tot verd.: Bent u er heen gegaan met de bedoeling om te stelen? Verd.: Neen. Rechter: Kwam dat ineens bij u op toen u in den winkel stond?" Verd.: Ja. Rechter: Het is me een raadsel. De Officier vond, dat verd. aan een ziekte van bijzon deren aard leed en eischte twee maanden gevangenisstraf. De raadsman mr. Drilsma vond hetgeen ver dachte gedaan had onbegrijpelijk. Hij heeft zijn positie en zijn pensioen vergooid. Er moet psychisch iets achter zitten wat niet in orde is. Hij kan er zelf geen verklaring voor vin den. Het doet een beetje denken aan klep- tomanie. Het gedrag van den man wordt nog zon derlinger als men bedenkt dat hij zijn vrijen tijd besteedt om vooruit te komen, om di ploma's te verwerven. Mede in verband met KENT U HET RIVIÈRA PLANT Weet U, dat een 14-daagsche individueele reis naar de Rivièra ook in Uw bereik ligt? Prijzen van 89.— afl Vraagt inlichtingen aan het bekende REISBUREAU LINDEMAN N.V. I I REISE IiAonf lSESI HAARLEM, imrpmam Barteljorisstr. 3, INPcnAa Telefoon 12678/9. het vooruitzicht dat verd. weer aan het werk zal kunnen komen en ook met het oog op het oprechte berouw, dat verd. toonde, vroeg plei ter een voorwaardelijke straf. De rechter was van meening dat verd. in derdaad in maniakalen toestand onder dwang had gestaan om zich de toestellen en net fo tografiegerei te verschaffen. Het vonnis luid de: 6 weken voorwaardelijke gevangenis^' raf rrrct 3 jaar proeftijd. Daarmee was de recht zaak opgelost; doch niet het mysterie. Came ra's die zielebeelden onthullen, bestaan niet. Andermans eneigen ruiten. In den nacht van 12 op 13 November werd van het perceel Kleine Houtstraat 57 de spiegelruit ingetrapt. En wanneer ongeveer op dat tijdstip niet twee mannen een beetje nieuwsgierig waren geweest om te zien wat of een bekvechterij in de verte te beduiden had (welke later resulteerde in het intrappen van de bewuste ruit) had het gerecht Maan dag den schuldige niet kunnen aanwijzen, want de man in het verdachtenbankje wist er niets van dat hij de ruit vernield had. Twee getuigen hadden hem echter zijn ver nielenden arbeid zien verrichten. Ze hadden den man in het verdachtenbankje in dien bewusten nacht met een man met een fiets en een vrouw zien loopen. En dat gezelschap was met elkaar aan 't bekvechten. Toen trapte de man, die aan den huizen kant liep, plotseling met zijn voet achteruit in de voorruit van een wijnhandel, zoo op de manier van „nou, daar dan", als om zijn ge moed te luchten. De waarde van het glas was 47.50. Geen bagatelle om op die wijze aan je laars te lappen! De verdachte gaf wel toe omstreeks den aangegeven tijd in de bewuste straat te heb ben geloopen, maar hij had zelfs geen glas gerinkel gehoord, zoodat wellicht een ander het gedaan kon hebben. De getuigen bleven zeer beslist in hun ver klaringen: „Hij was het. Hij viel na den trap nog op den grond ook". Reeds vier maal was verd. veroordeeld. Nog kortelings had de politierechter 1 maand ge vangenisstraf tegen hem geëischt wegens het vernielen van een ruit in de Barrevoete- straat. De officier eischte 3 maanden gevangenis straf. Het vonnis van den rechter luidde: 6 weken onvoorwaardelijke hechtenis. Zoo ziet men: Wie andermans ruiten intrapt, gooit toch altijd weer zijn eigen ruiten in. ÜTRECHTSCHE POLITIE STAAT VOOR MOEILIJKE TAAK. Moord nog in duister waas gehuld. VROUWTJE VAN DEN SCHRIK GESTORVEN De Utrechtsche politie heeft nog geen spoor kunnen ontdekken in den moord op de oude mej. E. Sibbing uit de Joh. Camphuis- straat. De sectie heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd en men acht het moge lijk, dat mej, Sibbing van schrik is over leden. Aan den eventueelen dader zal naar alle waarschijnlijkheid dus geen moord kunnen worden ten laste gelegd; men zal het meer moeten zoeken in de richting van zware mis handeling, den dood ten gevolge hebbende. Ook alle mededeelingen over den finan- cieelen toestand van het vrouwtje loopen zeer uiteen. De pastoor van de parochie verklaarde nog, dat de weduwe kerkelijke ondersteuning genoot. De mogelijkheid bestaat echter, dat het slachtoffer een „oude kous" had of dat zij geld verborgen had op een onvindbare plaats. Dat de indringer zijn onderzoek in plaats. Dat de indringer zijn onderzoek in het feit, dat het deurtje aan de achterzijde van de klok, die op den schoorsteen stond door de politie open werd aangetroffen. De klok was blijven stilstaan op acht uur. Ver moedelijk heeft de dader dus ook in de klok gekeken of zich daar geld bevond. Volgens deze aanwijzing zou de overval dus gepleegd zijn kort nadat het vrouwtje uit de kerk thuis is gekomen. De klap van de voordeur, welke door de bovenburen om twaalf uur werd gehoord, zou dan het tijdstip van ver trek van den dader zijn geweest. De indringer heeft dus waarschijnlijk den geheelen avond in het huisje zijn werkzaamheden verricht. Prov. Statenverkiezing. De candidaten der S. D. A. P. Door het bestuur van het gewest Noord- Holland Zuid der S.D.A.P. is aan de leden een stembiljet toegezonden om bij stemming de definitieve candidatenlijst vast te doen stel len. Door het bestuur wordt voorgesteld: 1. S. P. Doek. Haarlem; 2. W. van Dok, Beverwijk; 3. Mr. H. O. Drilsma, Haarlem; 4. L. Meij- boomBroersma, Haarlem; 5. W. H. Vliegen, Bloemendaal; 6. C. Schulz, Bloemendaal; 7. F. S. Noordhoff, Haarlem, 8. C. J. Mieras, Zandvoort. ONDERSCHEIDING VOOR STAATSRAAD DR. A. A. L. RUTGERS. Aan het slot van een te Parijs gehouden maal tijd van de internationale commissie voor nij verheid en landbouw heeft de Fransche minister van Landbouw. Queuille, aan dr. A. A. L. Rut gers, lid van den Raad van State van Nederland het commandeurslint van het legioen van eer uitgereikt. Goede buit van inbreker. Een insluiper heeft zich toegang verschaft tot de bovenwoning van den caféhouder A. van H. aan den Bredascheweg te Tilburg. De in breker forceerde op de slaapkamer een kast, waaruit hij een geldtrommel wegnam, waarin zich vierduizend gulden aan contanten be vond. Van den dader ontbreekt elk spoor. DE STILLE OMGANG DIT JAAR OP 12 EN 19 MAART. De stille omgang zal dit jaar worden gehou den op 12 en 19 Maart. Voor deze nachtelijke bedetochten is als intentie vastgesteld: bevorde ring van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. SUCCESVOLLE INVAL IN SPEELHOL. De Rotterdamsche politie heeft een succes vollen inval gedaan in een huis in de Land zichtstraat aldaar, waarvan vermoed werd, dat het 's nachts als speelhol dienst deed. Niet minder dan tien personen, voor een groot ge deelte werkloozen, werden in de huiskamer aangetroffen. Tegen den bewoner, V. genaamd is proces-verbaal opgemaakt. Reeds eenigen tijd bestond bij de politie ver moeden, dat V. in zijn huis gelegenheid gaf tot hazardspel, het z.g.n. seven-or-eleven. Alle bezoekers, tien in totaal, plus de bewo ner, werden naar het politiebureau aan de Meer mansstraat gebracht en daar werden hun na men genoteerd. Het bleek spoedig, dat zij het seven-or-eleven hadden gespeeld en dat de bewo ner, die af en toe maar eens meespeelde, door het incasseeren van z.g.n. bankprovisie een rui me compensatie kreeg voor de slapelooze nach ten, die hij zich bezorgde. Vermoedelijk zal deze zaak ook voor de werkloozen, die steuntrekkend zijn, nog wel een onaangenaam staartje hebben. De POSTBOOT VON GEUSAU HALVERWEGE TERUGGEKEERD. De postboot „Von Geusau" die Maandag morgen te 'kwart voor negen uit Urk vertrok met bestemming Kampen moest den strijd tegen het ijs opgeven en is om twaalf uur in de haven van Urk teruggekeerd. De Koningin-Moeder van Joego-Slavië vierde gisteren haar 39sten verjaardag Op de foto ziet men haar naast haar zoon, den jeugdi gen koning Peter. U en Uw rheumaliek liggen samen onder één deken. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatlsche pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt„Warmte zal mij goed doen." Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatieklijders door de bij rheumatische aandoeningen optredende sto ringen in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). (Adv. Ingez. Med.) Verlichting van motorrijtuigen. Welke eischen gelden voor koplampen? Op het gebied van de wettelijke voorschrif ten, welke voor koplampen van automobielen en motorrijwielen gelden, heerscht zoowel bij de eigenaars als bij den handel verwarring. De A.N.W.B., B.B.N., K.N.A.C. en K.N.M.V. vestigen daarom de aarrdacht op het vol gende: Volgens de thans reeds van kracht zijnde motor- en rijwielbeschikking moeten de lichtbundels van de koplampen bij zooge naamde dimverlichting (niet-verblindende verlichting) voldoen aan twee eischen. a. de bundel moet aan den bovenkant afge vlakt zijn, zoodat op een op 10 M. afstand vóór het motorrijtuig geplaatste verticale schijf een duidelijke grenslijn tusschen licht en donker te zien is. b. De richting van den bundel moet zóó zijn, dat deze grenslijn minstens 10 cM. lager valt dan het midden van de koplamp zelf. Dit is dus eenvoudig een kwestie van afstelling van de lamp. Tal van lampen, vooral op motorrijtuigen van Franschen en Duitschen oorsprong, vol doen reeds aan den onder a. genoemden eisch. Daarnaast evenwel zijn vooral op Amerl- kaansche automobielen veel koplampen in gebruik, waarbij van een duidelijke afschei ding tusschen licht en donker geen sprake is. De wel verkondigde meening, dat eigenaars van deze auto's zonder meer genoodzaakt zijn, hetzij geheel nieuwe, zoogenaamde in- bouwreflectoren, hetzij zelfs complete nieuwe lampen aan te schaffen, is in haar algemeen heid niet juist. Naar het den vier verkeers- bonden uit proeven gebleken is, kunnen nJ. tal van de bedoelde lampen aanmerkelijk verbeterd worden, eenvoudig door de er oor spronkelijk in aanwezige gloeilampen van het type met twee gloeidraden. te vervangen door zoogenaamde duplolampen, waarbij onder den voor het dimlicht bestemden gloei- draad een metalen napje aanwezig is, hetwelk de afvlakking van den bundel bewerkstelligt. Gaat men over tot aanschaffen van nieuwe duplolampen, inbouwreclectoren of complete koplampen, dan doet men goed exemplaren aan te schaffen, welke voorzien zijn van het merk „Rijkskeur" ten einde ook in de toe komst voor moeilijkheden gevrijwaard te blij ven- De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat motorrijtuigen, welke na 31 December 1938 hier te lande ingevoerd of gefabriceerd zijn, reeds direct met van „rijkskeur" voor ziene lampen moeten zijn uitgevoerd. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 2 Januari tot 7 Januari 1939 verstrekt 5495 porties warm eten. N.l. in lokaal: Eemstraat 933; Overtonstraat 1242; Zoetestraat 1067; Kamperstraat 702; Haarlemmerliedestraat 705; Buitengewoon onderwijs 660; Voorm. Spaarn- dam 186. Te Beuningen bij Nijmegen is mevr. Maria Berendsen honderd jaar geworden. Vrijdag 20 Januari a.s. zal de plechtige inwijding van den nieuwen vleugel van het academiegebouw te Leiden plaats hebben. Het Vondelpark te Amsterdam zal van Zaterdag af weer geopend zijn. De Haagsche politie heeft in een café a~n de Hobbemastraat aldaar aangehouden den 21-jarige D. K„ uit Ede, wiens opsporing en aanhouding was verzocht door den com missaris van politie te Arnhem, in verband met een autodiefstal 8 dagen geleden aldaar gepleegd. De ontvreemde auto was inmiddels te Woudenberg teruggevonden. In zijn gezel schap was een 18-jarig meisje uit Wageningen De handelingen van het Intern. Aard rijkskundig Congres, dat in den af geloopen zomer te Amsterdam is gehouden, zijn thans reeds verschenen. Bij vroegere congressen duurde dit meestal meerdere jaren. Een deurwaarder in het arrondissement Utrecht zou gelden, welke hij moest innen wegens vonnissen, nu en dan eigenmachtig hebben verhoogd en het surplus zichzelf heb ben toegeëigend. De viering van het 125-jarig bestaan van het te Amersfoort gelegerde eerste regiment huzaren en het vijfde, zestiende, achttiende en een-en-twintigste regiment infanterie, is Za terdag ingezet door de huzaren. De 15-jarige D. uit Haastrecht is Maandag avond te Bergambacht op de Fransche Ka door een auto aangereden en op slag gedood. De 19-jarige wielrijdster P. H. is Maandagavond op den hoek van de van Alke- madelaan te 's Gravenhage met een auto in bot sing gekomen. Met een zware hersenschudding is zij in Bronovo opgenomen. De flottieljeleider „Tromp" is voor een voorjaarsoefening uit de haven van de werf Wilton-Feijenoord vertrokken. De oorlogsbo dem zal ongeveer drie maanden weg blijven en zal tot het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee varen. Een gezin te Rotterdam, bestaande uit man, vrouw en kind, is ziek geworden door het eten van een kokosnoot, welke later vergiftigd bleek te zijn, tengevolge van hel feit, dat zich in het vruchtvleesch een zwam had gevormd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11