Moordaanslag op veld wachter berecht. Op e/ke wond PÜROL Het 125-Jarig bestaan van onze weermacht. Eén der tankschepen reeds gezonken? DINSDAG 10 JANUARI 1939 H'A'A'REEM'S DAGBEAD 3 Tien en zes jaar gevangenisstraf geëischt. Zeer bezwarende verklaringen van den politieman. Voor de rechtbank te Rotterdam is Maandag middag de strafzaak behandeld betreffende den moorfdaanslag op den rijksveldwachter V. v. d. Hoef te Waddinxveen, gepleegd door twee in woners van deze plaats, de 40-jarige land bouwer W. H. gedetineerd en zijn 36-jarige knecht H. R., eveneens gedetineerd. In den vroegen morgen van 5 October van het vorige jaar omstreeks twee uur waren H. en R. aan het stroopen op een bietenland in den Zuidplaspolder onder de gemeente Waddinx veen, toen de veldwachter Van der Hoef de beide mannen opmerkte. Hij liep in hun rich ting, daarbij roepende: „halt, politie". De arbei der R. draaide zich hierop ijlings om en de ont stelde veldwachter zag een jachtgeweer op zich gericht. Tegelijkertijd draaide zich ook de patroon van R. om en richtte een lichtbak op den politieman. Zoo kon R. uitstekend richten en hij trof v. d. H. met een lading hagel in den rechter-bovenarm. V. d. H. viel steunend op den grond en riep „help. Als jullie me helpt, dan. Beide mannen echter vluchtten. De gewonde veldwachter kon zich met inspanning van alle krachten nog naar den weg sleepen, waar hij echter in elkaar zakte. Daar heeft hij gelegen tot 's morgens om vier uur een melkknecht hem vond, Zwaar gewond werd v. d. H. naar het van Iterson-ziekenhuis te Gouda vervoerd. Na lang aarzelen hebben zoowel R. als H. tijdens het politie-verhoor hun wandaad bekend. H. R. was ten laste gelegd poging tot dood slag, subs, zware mishandeling en W. H. mede plichtigheid daaraan. De verklaringen, die getuige Van der Hoef aflegde, waren zoowel voor R. als voor H. zeer bezwarend. Het bleek, dat het geheele politie personeel van Waddinxveën dien avond aanwezig was op een vergadering van de vereeniging voor luchtbescherming en dat alleen Van der Hoef aangewezen was om dien avond van half elf af te surveilleeren. Er was zelfs in het dorp op gemerkt, dat deze nacht bij uitstek geschikt was om te stroopen. Om circa twee uur fietste de veldwachter langs den onderweg, toen hij in het land het schijnsel ontwaarde, dat later bleek afkomstig te zijn van den lichtbak van H. Hij stapte af en liep voorzichtig het land in. De beide stroopers liepen echter verder. De veldwachter legde zijn cape af en vervolgde H. en R. op hun tocht. Toen hij hen op een afstand van 2 a 3 M. was genaderd, stond hij stil, ont stak zijn zaklantaarn en riep „halt, politie". Onmiddellijk keerden beiden zich om, H richtte het felle schijnsel van zijn lichtbak op den veldwachter en vrijwel op hetzelfde oogen- blïlc legde R. het geweer aan den schouder. Een ©ogenblik later ging het schot af. Van der Hoef werd gevaarlijk in den rechterbovenarm ge raakt. Van der Hoef riep zijn aanranders onmiddel lijk na het schot om hulp, maar R. bleef op korten afstand van hem staan met het geweer aan den schouder en zei geen woord. Langzaam liep hij achteruit en nog steeds met het geweer in den aanslag stapte hij in een greppel en bleef zoo met het geweer aan den schouder liggen. Ook H. zei niets maar koos het hazenpad, zijn lichtbak achterlatend. Van der Hoef vertelde, dat hij door zijn gewonden rechterarm zijn re volver niet kon trekken, ofschoon hij het direct geprobeerd heeft. Met zijn linkerhand kon hij niet bij het foudraal komen. Eenigen tijd gele den heeft hij een operatie ondergaan. Zijn arm wordt in zwachtels gedragen. Er is om het totaal versplinterd bovenarmbeen een zilveren bus gemaakt en het zal nog maanden duren voordat zal blijken, hoe de toestand is geworden. Of hij ooit zijn functie zal kunnen waarnemen, is een open vraag. Beide verdachten ontkenden dat opzet aan wezig is geweest. R., die schoot, verklaarde, dat het schot afging, terwijl hij zich omdraaide en H. zeide, dat hij zijn ondergeschikte niet bij lichtte en dat de veldwachter precies in den rand van zijn lichtschijnsel stond. Het O. M. achtte de ten laste gelegde feiten onomstootelijk bewezen. Het vond de feiten zeer ernstig en eischte tegen R. de hoogste straf, die uitgesproken kan worden wegens poging tot doodslag t.w. tien jaar terwijl 't wegens mede plichtigheid aan poging tot doodslag tegen H. zes jaar eischte. Uitspraak 23 Januari. Inbraak engros. Maar desondanks geringe buit. De idylle van een rustig en vriendelijk dorp, waartoe de omgeving van onze Prinselijke re sidentie, met name Soest en Soesterberg toch mag worden gerekend is in den nacht van Zaterdag op Zondag wreed verstoord. En dat nog wel in Januari, wanneer de wintersche sfeer alles nog rustiger en vrediger doet schijnen. Wat was het geval? Zes ingezetenen, waarvan 5 villabewoners, de zesde was een winkelier, zochten vrijwel tegelijkertijd contact met de plaatselijke poli tie en alle zes verhaalden van een inbraak, die bij hen was gepleegd. De eene miste een paar gulden, de andere enkele kledingstuk ken en weer een andere vertelde, dat zijn keuken overhoop was gehaald en dat levens middelen waren gestolen. Was de politie met het onderzoek in de eene villa druk bezig en werden de geplunderde kamers aan een nauw gezette inspectie onderworpen, dan hing reeds de villabewoner van den overkant aan de tele foon om aan den inspecteur of politieagent aan de andgere zijde van de lijn een even opgewonden verhaal van inbraak en vernie ling te doen als kort tevoren was voorgedragen door zijn overbuurman. Vijfmaal herhaalde zich dat spelletje en een winkelier vulde de serie aan door mede te deelen, dat zijn automaat was leeggehaald. Het bleek de Soester politie, die zelden zoo'n druk ken Zondagmorgen heeft gehad, al spoedig, dat hier geen beroepsinbrekers aan het werk waren geweest, maar zwervers, wien het meer te doen was om levensmiddelen en klee- dingstukfcen en natuurlijk ook geld, dat zij zoo hier en daar zagen liggen dan om kost baarheden en andere waardevolle dingen, waar ze toch geen weg mee zouden hebben geweten. Op aanwijzing van een burger volgt de politie reeds een spoor, in verband waarmede de bur gemeester verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van twee perso nen. beiden even groot en gekleed met don kere winterjassen en gleufhoeden. een hunner draagt rijlaarzen. Aan een van deze laarzen ontbreekt een riempje. „Asylverleening moet op geordende en verantwoorde wijze geschieden". Vragen van mevr. MackayKatz beantwoord. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw MackayKatz betreffende de terug leiding naar Duitschland van Duitsch-Jood- sche vluchtelingen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengeko men, luidende: Is het juist, dat aan de politie-autoriteiten is opgedragen de Duitsch-Joodsche vluchte lingen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, weer naar Duitschland terug te leiden? Heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de .meesten dezer vluchte lingen levensgevaar aanwezig zal zijn? Zoo neen, dreigt de minister dan niet daar mede in strijd te komen met de toezegging der regeering, dat het asylrecht in zooverre gehandhaafd zou worden, dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet te ruggezonden zouden worden? heeft de minister van Justitie als volgt geant woord: In den laatsten tijd zijn in sommige groote steden met name in Amsterdam, regelmatig Duitsche vreemdelingen, tot een aanzienlijk aantal, aangetroffen, die deels afkomtsig uit ver van onze grens verwijderde streken in Duitschland kort te voren zonder verlof op heimelijke wijze Nederland waren binnen gekomen. Mede gelet op het groote aantal der reeds verleende toelatingen heeft de regeering daarom in het belang der openbare orde moe ten bepalen, dat bij verdere dergelijke binnen komst terugleiding dient plaats te hebben, met dien verstande, dat in bijzondere gevallen, met name wanneer onmiddellijk levensgevaar aanwezig moet worden geacht, van dien maat regel wordt afgezien. Gelet op het hiervoren medegedeelde, in het bijzonder op het gemaakte voorbehoud, bestaat voor de tot uitdrukking gebrachte vrees geen aanleiding. Veeleer heeft de genomen maat regel tot strekking zoo goed mogelijk te ver zekeren, dat asylverleening op geordende en verantwoorde wijze geschiedt. Een nieuw gemengd koor te Leiden. Onder leiding van Frits Schuurman. Naar wij vernemen bereidt de maatschappij voor toonkunst te Leiden de oprichting voor van een groot gemengd koor, dat onder leiding zou komen te staan van Frits Schuurman, den dirigent-directeur van het residentie orkest. Het ligt in de bedoeling, dat dit koor jaarlijks twee concerten zal geven, waarvan één met begeleiding van het residentie-orkest en één a capella. Voor deze plannen bestaat te Leiden groote belangstelling, daar de opheffing, kort na el kaar, van de twee belangrijkste Leidsche koren (t.w, dat van de afd. Leiden der Mij. tot Bevordering der Toonkunst en het gemengd koor „Sursum Corda") een door zeer velen betreurde leegte heeft achtergelaten. Voerman onder ziin eigen wagen geraakt. Toen het paard op hol sloeg. De 27-jarige brandstoffenventer R. Trinks uit Steenwijkerwold bevond zich Maandag morgen met paard en wagen te Steenwijk. Het naard schrok voor een vrachtauto en sloeg op hol. Trinks sprong van den wanen en greep het beest bij den bek. Hij werd echter over een grooten afstand meegesleurd en kwam te vallen, waarbij hij onder de wielen van het voertuig terecht kwam. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. BEROUWVOL ZONDAAR. Zaterdag kwam een 42-jarige Amsterdam- sche handelsagent op het bureau Leidsche- plein te Amsterdam mededeelen, dat hij nog maar achttien centen op zak had, terwijl hij bij een firma te Zaandam, waarvoor hij werkte, hondervijftig gulden moest afdragen. Hij had het geïnde geld echter in een vlotte bui opgemaakt en voelde zich nu zeer be zwaard. De man zal zich terzake van verduistering hebben te verantwoorden. Goede vangst van de politie te Monster. Drie broers in arrest In samenwerking met de rijkspolitie -heeft de gemeentepolitie van Monster een drietal personen, de gebroeders van der H. woon achtig te Monster aangehouden Bij de arres tatie trachtte een der drie mannen te vluch ten. Na een waarschuwingsschot b'eef hij echter staan. Bij fouilleering werden voorwer- oen, welke van diefstal afkomstig waren, op hem bevonden. Bfj hun verhoor legde het drietal een be kentenis af, waaruit bleek, dat zij een tuin derswoning hadden geplunderd. Het verdere onderzoek door de politie wees uit. dat de ge broeders zich ook aan diefstal van konijnen hadden schuldig gemaakt. De Monstersche politie meent met de insluiting van deze drie personen een goeden slag te hebben geslagen, daar zij hoogstwaarschijnlijk in nog meer mis drijven te Monster en in de omgeving de hand hebben gehad. DIPHTHERITIS ONDER DUITSCH- JOODSCHE KINDEREN. Circa twintig Joodsche vluchtelingenkinderen, die tijdelijk in Den Haag zijn opgenomen, zijn lijdende aan diphtheritis. In het gemeenteziekenhuis is een barak geheel voor hen gereserveerd. Men houdt de kinderen in observatie, daar enkele hunner bacillendra gers zijn. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Aan de Vereeniging Voor Nationale Veiligheid is door een Nederlander een bedrag van f 250. aangeboden mits nog tien andere nersonen (geen instellingen) voor 1 Februari 1939 zijn voorbeeld volgen: bovendien heeft deze zelfde persoon nog eens een bedrag van f 250.— gegeven, indien eveneens tien instellingen bereid zouden worden gevonden voor 1 Februari 1939 een bedrag van f 250.beschikbaar te stellen Het adres van den penningmeester der vereeniging is J. de Witt laan 8, 's-Gravenhage. Nationaal Winlerlaer te Amsterdam. Jhr. Beelaerts van Blokland heeft een enthousiast gehoor. In de groote zaal van de A.M.V.J. te Amster dam opende de Hoofdcommissaris, de heer A. Oosterlee, Zaterdagmiddag het „6e Nationale Winterlaer" van de Voortrekkers van „de Ne- landsche padvinders". 500 Voortrekkers uit alle - deelen des lands waren verzameld; er waren 7 padvinders-gasten van de Engelsche en 5 van de Belgische Beweging, Voorts waren aanwezig: de heer A. H. van Leeuwen, lid van het Dag. Bestuur en van de Padvindersraad, de heer C. Beets eveneens lid van den genoem den Raad. 't Doel van het „Winterlaer" is de gelegen heid te scheppen tot onderling contact tus- schen de Voortrekkers, die er oude vriend schapsbetrekkingen bestendigen en er nieuwe aanknoopen. Ditmaal stonden Dingaansdag en de Zuid-Afrikaansche Voortrekkers en de Rover-Moot 1939 te Schotland, de internatio nale padvindersbijeenkomst in het brandpunt van de belangstelling. Jhr. dr. G. Beelaerts van Blokland hield een lezing over de Zuid-Afrikaansche Voor trekkers. Boeiender kampvuurverhaal hadden de Voortrekkers zich niet kunnen droomen. Aan een gespannen gehoor zette spr. de beweeg redenen van de Boeren tot den Grooten Trek uiteen, gaf op een buitengewoon klare wijze een inzicht in de mentaliteit en het gemoeds leven van de Boeren van 1838. Spr. verhaalde van den strijd tegen de Zoeloe's, de hopelooze situatie, de redding door het geloof. Spr. zeide dat de viering van Dingaansdag voor hem een openbaring was geweest, omdat het niet de herdenking was van een veldslag, welke werd gewonnen, doch iets van veel hoogere orde. Het was een nieuwe beleving van den dank van een Volk, dat voor den ondergang bewaard is gebleven en op een wonderbaarlijke wijze de kracht heeft ontvangen, ondanks schier on overkomelijke moeilijkheden, het leven tege moet te treden met vertrouwen op de toe komst.. De pakkende taal, waarin de heer Bee laerts zijn verhaal deed, de goed gekozen beelden en de uitnemende voordracht deden het geheel buitengewoon inslaan. Een dave rend applaus kon alleen door jhr. Beelaerts zelf, door aanstalten te maken tot verder ver. tellen, tot bedaren worden gebracht. Spr. vertelde hierop op geestige wijze van de reis van „de Reiger" en het bezoek aan den Krüger Wild tuin. Op den Zondagmorgen na een Aandacht on der leiding van Ir. Telder, werden excursies gemaakt naar Schiphol, Koloniaal Instituut, Gemeente Telefoon, Oud-Amsterdam, alles buitengewoon belangwekkend voor hen, die Amsterdam niet kennen. De sluitingsbijeenkomst werd in Frascati gehouden. Adv tnqez iviea.i Herdenkingsdag Gemeentelijke Universiteit Amsterdam. Prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, rector magnificus der universiteit van Amsterdam heeft Maandagmiddag ter gelegenheid van den 307den verjaardag der instelling van hooger on derwijs te Amsterdam een rede gehouden over het onderwerp: „Over den schijn in het privaat recht". R.-K. WERKLIEDENVERBOND EN WERK- NEMENDE MIDDENSTANDSORGANISATIE. Ten kantore van het R.-K. Werkliedenverbond te Utrecht heeft een samenspreking plaats ge had tusschen vertegenwoordigers van het R.-K. Werkliedenverbond en de R.-K. Werknemende Middenstandsorganisatie over de mogelijkheid van nauwe samenwerking tusschen beide be wegingen om de belangen van de leden der we- derzijdsche organisaties, zoowel op godsdienstig als op cultureel en sociaal-economisch gebied zoo goed mogelijk te behartigen. Na ampele besprekingen waren beide verte genwoordigingen het er over eens, dat in het belang van den katholieken invloed op de ver schillende terreinen: a) Moet worden afgezien van het denkbeeld om een tweede vakcentrale van katholieke werk nemers te stichten. b) Ter behartiging van de vele belangen moet worden gestreefd naar een vorm van samen werking, waardoor alle belangen hun beharti ging vinden zonder verspilling van geld en energie. c) Aan de beide besturen het voorstel zal wor den gedaan om een gemeenschappelijke commis sie te benoemen, welke op korten termijn zal rapporteeren over den sub b bedoelden vorm van samenwerking. Onnadenkend chauffeur veroorzaakt ernstig ongeluk. Midden op den weg stil blijven staan! Op den nieuwen rijksweg Oudenrijn Vianen onder de gemeente Jutphaas is Maandagavond een auto-ongeluk gebeurd, dat te wijten is aan de onnadenkendheid van een trailer-chauffeur, dié zijn wagen midden op den weg, in plaats van aan den kant stil zette. De trailer, welke uit Oud-Vossemeer kwam reed in de richting Oudenrijn. De chauffeur bemerkte op een gegeven oogenblik dat het water van de radiator kookte. Ten einde dit bij te vullen, hield hij stil, midden op den weg. Een achterop rijdende vrachtauto, be stuurd door den heer S. uit Veenendaal, reed, doordat de bestuurder den stilstaanden trailer vermoedelijk omdat het achterlicht niet brandde, niet opmerkte met een hevigen slag tegen den zwaren wagen op, waardoor de vrachtauto geheel werd vernield. De cabine werd volkomen in elkaar gedrukt. De bestuur der kwam er goed af, maar zijn naast hem zittende zoon was evenwel zoodanig tusschen de wrakstukken bekneld, dat zeven man noodig waren om hem uit zijn benarde positie te verlossen. Vermoedelijk heeft de jongeman het rechteronderbeen gebroken en inwendige kneuzingen gekregen. Met een juist uit Schoonhoven komende ziekenauto is de jonge man overgebracht naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht De trailer heeft zijn weg kunnen vervol- ren. De politie maakte proces-verbaal van het gebeurde op. Radiorede van den commandant van het veldleger. Tal van geschenken aangeboden. Maandagavond heeft de commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voor de N.C.R.V. een rede gehouden ter herdenking van den dag, waarop voor 125 jaar de koninklijke landmacht in haar geheel werd opgericht. De commandant van het veldleger zeide o.m.: Wie zich zet tot het herdenken van hetgeen door de Nederlandsche weermacht te land in den loop der tijden is verricht, behoeft slechts het standaardwerk van prof. Bosscha na te slaan om uit de vier deelen daarvan de overtuiging te putten, hoe „Neerlands heldendaden te land" naast die ter zee, in strijd, in opoffering en in bloed hebben bijgedragen tot het aan een sme den, louteren, verstevigen en behouden van het volk van Nederland. En tot de vorming niet van een zwak door het goeddunken of de genade van anderen ge duid rijk, maar tot een staat, die als een vaste hoeksteen van Noordwestelijk Europa se dert eeuwen is opgericht. De geschiedenis van de koninklijke landmacht onzer dagen, hoewel nauw verwant aan die uit de tijden der republiek, begint met het instellen van het koninkrijk, ha het herwinnen onzer onafhankelijkheid. Bij de herdenking, zooals deze heden bij alle 25 er bij betrokken korpsen plaats vindt, gaat onze gedachte derhalve uit naar het herwinnen onzer onafhankelijkheid. De weennacht is geen op zich zelfstaande in stelling, maar vormt een integreerend, een le vend deel van de natie. En de koninklijke land macht in het bijzonder is in den loop der 125 jaren, waarin zij bestaat, te sterker verbonden aan en vervlochten met ons volk in al zijn ge ledingen, naarmate de lichtingsterkte toenam, de persoonlijke dienstplicht meer persoonlijke of fers vroeg en de aanvoering in het oorlogsleger meer meer in handen van de reserve-officie ren en de dienstplichtige onderofficieren kwam te liggen. Met rassche schreden is, aldus spr., alom de overtuiging doorgedrongen, dat in het bijzonder het veldleger, door scholing, oefening en uitrus ting en niet het minst door sterkte en moderne bewapening en door den geest die een ieder be zielt, moet kunnen voldoen aan zijn primaire taak een schild te vormen tegen hetgeen ons zou kunnen bedreigen en een zwaard van gerechtig heid te zijn in handen der overheid. Zonder dat zou elke gezagsuiting in tijd van nood slechts een ijdel gebaar blijken waardoor een oorlog niet zou kunnen worden voorkomen, maar zelfs geweld als het ware zou worden uitgelokt. Is dus de dag van heden in de eerste plaats van groote beteekenis voor al die regimenten, die hun herdenking in goede kameraadschap en saamhoorigheid van officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten op waardige wijze vie ren; deze dag is niet zonder belang ook voor u, luisteraars, die in het verleden het uwe. in wel ken vorm ook, hebt bijgedragen tot wat de weer macht is geworden en die in de toekomst ook uw deel van de verantwoordelijkheid zult dragen ten aanzien van hare verdere ontwikkeling. Welke zal de verdere geschiedenis zijn dezer regimenten, die, op een schoone traditie en een eervolle geschiedenis terug ziende, heden hun herdenkingsfeest vieren? Niemand van ons kan het zeggen. Maar dit staat vast; het verleden en de hou ding in het heden van al deze onderdeelen is er ons borg voor, dat zij, gedragen door het ver trouwen van hun Koningin en de liefde van ge heel het volk van Nederland, nimmer zullen ver sagen, hun plicht volbrengend wat ook komen moge. Prinses overhandigt Prins Bernhard een prijs. In het kader van de festiviteiten ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van het le regt. huzaren is Maandagmiddag onder groote belang stelling in de omgeving van het „Hazenwater" te Amersfoort een cross-country gehouden, waar aan Z.K.H. Prins Bernhard op „Bunny" deel nam. De Prins koos een vliegende start en ont wikkelde reeds aanstonds een aanzienlijke snel heid. Schitterend nam Z.K.H. de ruim twintig hindernissen. Het parcours 3 K.M. liep gedeel telijk door het bosch, gedeeltelijk over de heide en was niet bijzonder zwaar. Prins Bernhard noteerde den fraaien tijd van 5 min 26.6 sec., evenals luitenant Simons. Omstreeks half drie verscheen ook Prinses Juliana aan den start. Met groote belangstelling volgde H.K.H. het nemen van de hindernissen. Een loting tusschen den Prins en luitenant Simons wees laatstgenoemden als winnaar van den tweeden prijs aan. Te ruim half vier reikte H.K.H. Prinses Ju liana de prijzen uit. De uitslag luidde: officieren' 1 luit. Gruppe- laar, 5.23 sec., 2 luit. Simons 5.26.6 sec., 3 Prins Bernhard idem; 4 overste Bisschoff van Heems- kerkck, 5.33.h sec., 5 ritmeester Cnopius 5.36.4 seconde. Te V e n 1 o is een groot borstbeeld in brons op voetstuk van Frederik Hendrik aan het 2de De „Daniël Goedkoop" vraagt om kolen. „Wilhelmina Goedkoop" gaat ze brengen. De sportvlieger Postma is Maandagmiddag om 1.15 uur op Schiphol teruggekeerd van een tocht naar het Enkhuizerzand. Hij rappor teerde. dat de „Daniël Goedkoop" om kolen vraagt, hetgeen de bemanning op het ijs had kenbaar gemaakt. Det sleepboot heeft wawar- schijnlijk aan den grond gezeten en de kolen- voorraad is vermoedelijk uitgeput zij de in middels geslaagde pogingen om vlot te komen. De ijsgang zou geen belemmering meer zijn voor den terugkeer. Na ontvangst van dit rapport heeft de „Wil helmina Goedkoop" onmiddellijk opdracht ge kregen naar het IJselmeer te vertrekken om hulp te bieden aan de „Daniël". „Zeemeeuw' stroom" gaat de „IJssel- bevrijden. regiment aangeboden. Tevens werd een bijdrage voor een feestavond gegeven. Te Maastricht ontving het 13de regiment zes fraaie diepe trommen en vier klaroenen. Te E d e werden aan het 10de en 22ste regi ment twee vernikkelde schelleboomen met rood- wit-blauwe paardenstaarten aangeboden. Te Arnhem bestond het geschenk aan het 8ste en 19de regiment uit een aantal diepe trom men en klaroenen, een bijdrage van muziekin strumenten en een bijdrage voor een feestavond. Te Bergen op Zoom waren het twaalf diepe trommels met volledige uitrusting, welke aan het 3de en 14de regiment werden aangebo den. Te Leiden had het gemeentebestuur voor het 4de regiment een filmvoorstelling en een autotocht georganiseerd. Te Groningen was het een tegeltableau, dat het twaalfde regiment werd geschonken, voor een electrische klok en een marmeren plaat met inscriptie. Te Assen werden het 1ste en 9de regiment eenige statietrommels toegezegd. Te Amersfoort kregen het 5e, 16e, 18e en 21ste regiment, trommen, klaroens en een mo numentale bank. En verder zijn er in alle plaatsen, waar gar nizoenen gelegen zijn, Maandag feestelijkheden georganiseerd. Van den wal af niet meer waar te nemen Omtrent de positie van de drie benzine schepen, die nabij Hindeloopen in het ijs vast zitten, wordt nader gemeld, dat de sleepboot „Tina" behouden in de haven van Stavoren ia teruggekeerd. Van de kust af zijn thans nog maar twee schepen, de „Leonide 7" en de „Shell 6" waar te nemen. Zij zijn ongeveer een kilometer dichter bij de kust gekomen. Van de „Leonide 1", die geladen is met 80.000 liter benzine en petroleum, is niets meer te zien. Waarschijnlijk is het vaartuig geheel door het ijs ingesloten en zodoende aan het oog onttrokken. De mogelijkheid is echter niet ui gesloten, dat het schip is gezonken. Het ligt in de bedoeling, zoodra de weers omstandigheden zulks toelaten, opnieuw met een sleepboot uit te varen om de schepen te bergen. Voorshands is dit onmogelijk door den Zuidwesten wind. welke de vaargeul tusschen Stavoren en Kornwerderzand met ijsbergen heeft opgevuld. Al? voorzorgsmaatregel in verband met ont ploffingsgevaar wordt de geheele kuststrook tusschen Stavoren en Kornwerderzand door politie bewaakt, teneinde degenen, die even tueel over het ijs de schepen zouden willen naderen, daarvan te weerhouden. Op vele plaatsen maakt het kruien, waardoor scheuren en wakken ontstaan, dit echter reeds onmoge lijk. „Handel" in gestolen auto's ontdekt. Politie te Amsterdam arresteert twee mannen. De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft twee mannen, een 25-jarige chauf feur en een 33-jarige koopman, die worden ver dacht van autodiefstal, aangehouden. De beide mannen zouden te Brussel een auto hebben ge stolen en daarmede over de grens zijn gereden, om den wagen hier te lande te verkoopen. Ver moedelijk maakt dit tweetal deel uit van een combinatie van personen, die er hun bedrijf van maken op deze wijze auto's over de grens te brengen en van de hand te doen. De politie stelt een onderzoek in naar de an dere leden van deze bende om aldus meer licht in dezen „autohandel" te brengen. Groote order voor Fokker. De sleepboot „Zeemeeuw", die de vorige week een tocht ondernomen heeft van Kam- oen naar Urk, is thans gehuurd door den heer Kamper, schipper van de „IJsselstroom". Hedenochtend vroeg zou de „Zeemeeuw" naar het Enkhuizerzand vertrekken, om daar de „IJsselstroom" uit het ijs te bevrijden. Defensie bestelt 47 vliegtuigen. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, heeft het de partement van Defensie 20 vliegtuigen besteld bij de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek (Fok ker) te Amsterdam: De vliegtuigen welke van het type S 9 zijn, zijn bestemd voor de lucht vaartbrigade te Soesterberg. Zij zullen in den loop van dit jaar worden afgeleverd. De Fokker S 9. een tweedekker, is een twee persoons open lesvliegtuig. dat bestemd is voor de eerste vlieg-opleiding. Vorig jaar zijn er 14 vliegtuigen van dit type geleverd aan den ma rine-luchtvaartdienst, waar zij bij de eerste opleiding van de toekomstige marine-vliegers in het vliegkamp De Kooy worden gebruikt. Dit type vliegtuig voor de marine heeft een met lucht gekoelden Menasco Buceaneermotor, een Amerikaansch product, van ongeveer 160 P.K. De nieuwe serie S 9-vliegtuigen is voorzien van een Armstrong Siddeley Genetmotor van 160 P.K., welke eveneens met lucht wordt ge koeld. De maximum-snelheid bedraagt 190 K.M. per uur, de kruissnelheid 160 K.M. per uur. Het is van z.g.n. gemengde constructie (hout en ge- laschte stalen buizen). Het vliegbereik bedraagt 650 K.M. Het blad meent te weten dat dit type bij de marine uitstekend voldoet. Voorts is aan de Fokkerfabriek opdracht ver leend voor de vervaardiging van 20 watervlieg tuigen van het type C 14 W. Dit vliegtuig is ontwikkeld uit het bestaande type C 11 W. De C 11 W, een drijvervliegtuig, bestemd voor verkenningsdienst, biedt plaats aan drie pershonen. Het wordt gebruikt als ka tapult-vliegtuig aan boord van de kruisers van de Nederlandsche marine. Waarschijnlijk zal het type C 14 gebruikt worden aan boord van de nieuwe tordojagers. De C. 14 W wordt voorzien ven een Curtis Wright-motor van 450 P.K. Tenslotte verneemt het blad nog, dat de vijf reeds bestelde en in aanbouw zijnde twee- motorige Fokker T 8-watervliegtuigen (op drij vers) met zeven stuks zullen worden uitge breid. Deze 12 torpedo-bombardeervliegtuigen zijn bestemd voor den marineluchtvaartdienst,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5