"AKKERTJES" |De fteeuwkoflipginl H.D.'Vertellmi W' DINSDAG 10 JANUARI 1939 HA"'A RE EM'S DAGBEAD Reclame voor Bloembollen in eigen land. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur: Zooals de foto's met onderschriften in de dagbladen het reeds aan vele vakgenooten getoond hebben, is het groote surplus aan tul pen en hyacinten dit jaar niet uitsluitend be stemd geworden voor den molen, maar zijn er ook groote getallen afgenomen om er in bui ten- zoowel als in binnenland reclame mee te maken. De buitenlandsche reclame, welke door het C. B. C. wordt verzorgd, werd reeds meer jaren met deze bollen, wanneer dit mogelijk was, goed aangepakt; dit jaar is echter ook op ruime wijze het eigen land er in betrok ken. Wij zijn in staat enkele cijfers te geven- die, beter dan een lange omschrijving, belich ten, van welken omvang deze reclame is ge weest. Aan 304 Nederlandsche gemeenten, groo te en kleine, in alle provincies van ons land, werden bloembollen geschonken. Deze waren bestemd voor park- en plantsoenbeplanting, openbare en bijzondere scholen, gemeentelijke en andere ziekenhuizen of daarmee gelijk te stellen inrichtingen. Voor buitenbeplanting werden verstrekt: 503.860 haycinten, 359.415 vroege tulpen, 878.100 late tulpen en 518.870 narcissen; voor broei-doeleinden174.370 hya cinten en 282.150 vroege tulpen. Natuurlijk werden bij deze beschikbaarstel ling de noodige voorzorgen getroffen, opdat de binnenlandsche handel niet geschaad zou worden. Daartoe werd o.a. bepaald, dat alle aanvragen via de gemeenten moesten worden ingediend; dat de gemeenten, walden zij sur- plusbollen voor een of ander doel ontvangen, in 1938 voor eenzelfde bedrag aan bloembol len moesten gekocht hebben, als waarvoor ge middeld in de twee voorafgaande jaren ge kocht werd; dat de bollen onmiddellijk na den bloei opgerooid en vernietigd worden en dat van de verstrekte bollen niets weggegeven of verkocht mag worden. De aanvragende ge meente heeft zich bovendien moeten verbin den, ook voor de bovengenoemde scholen en instellingen, bij niet-nakomen van een der vastgestelde bepalingen aan het Surplus- fonds de waarde der geleverde bollen, bere kend naar de minimumprijzen van 1938, te vergoeden. Daar, tenslotte, nadrukkelijk is te kennen gegeven, dat een herhaling van zulk een schenking niet te verwachten is, mogen de resultaten dezer binnenlandsche reclame met het volste vertrouwen worden tegemoet ge zien, wanneer de bloemenpracht van die, over geheel Nederland verspreide, millioenen bloembollen nog slechts tot de herinneringen behoort. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM Maandag. Tot 7 dagen hechtenis, 6 maanden ontzegging van het rijbewijs en een geldboete van f 25 veroordeelde de Kantonrechter een 45-jarige handelsagent uit Haarlemmermeer, die 20 No vember op den Schipholweg een aanrijding had veroorzaakt doordat hij „onder invloed" een auto had bestuurd. Hij had op dien bewusten avond in Amsterdam drie glazen jenever ge dronken benevens eenige glazen spuitwater. Na de aanrijding, die overigens niet veel te betee- kenen had, was de verdachte uit zijn auto ge stapt en had ruzie gekregen met de aangerede nen. Ei' had zich zelfs een onverkwikkelijken woordenstrijd afgespeeld die geëindigd was met het verdwijnen van den verdachte, die in zijn wagen stapte en wegreed. Hij had volgens de getuigen a charge wel en volgens de getuigen décharge geen wartaal gesproken. De ambtenaar zeide, dat het hier niet om de vraag gaat was de man dronken of niet, doch uitsluitend was hij in staat een auto te besturen? Uit alles is gebleken, dat de verdachte daartoe niet in staat was. De eisch luidde tenslotte: 14 dagen hechtenis, 1 jaar ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen en f25 boete. De verdediger voerde aan, dat de verdachte door de intrekking van het rijbewijs broodeloos zou worden doch de kantonrechter veroordeelde tot genoemde straf. En daarmee was de zooveelste overtreding van art. 22 B van het Motor- en Rijwielregle ment berecht. Men mag nu toch wel veronder stellen, dat men in automobilistenkringen weet, dat de Haarlemsche kantonrechter voor auto rijders die alcohol gebruikt hebben geen pardon kent, Het algemeen belang eischt dat trouwens ook. De weg moet nu eenmaal zoo veilig moge lijk zijn. En alcoholgebruik verhoogt die veilig heid niet. Laten de autorijders daar rekening mee houden. Het kan veel onnoodige narigheid besparen. NAMEN VAN NIEUWE BRUGGEN. Burgmeester en Wethouders van Haarlem, hebben bepaald, dat nu, in verband met de ver- keersverbetering VerspronckwegKenaupark, ter vervanging van de bestaande Schoterbrug en Pieter Kiesbrug, twee nieuwe bruggen zul len worden gemaakt, n.l. één in het verlengde van den Verspronckweg en één ten zuiden van de viaduct der Nederlandsche Spoorwegen bij het Kenaupark; besloten aan de brug in het verlengde van den Verspronckweg den naam van „Verspronckbrug" en aan de brug ten zuiden van het viaduct der Nederlandsche Spoorwe gen bij het Kenaupark den naam van „Kenau- brug" te geven. „CHRISTENDOM, MENSCH EN VRIJHEID". Evenals de laatste jaren het geval was, wordt ook dit jaar wederom een cursus van drie lezingen in de Remonstrantsehe Kerk gehou den. Het bestuur deelt ons mede, dat ditmaal dr. Noordhoff uit Arnhem bereid werd gevonden te komen spreken over: „Christendom, Mensch en Vrijheid" op 13, 20 en 27 Januari. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril in étui, Moerkerk, Perseusstraat 35. Kin- derbril, KokJansen, Joh. v. Vlietstraat 88. Kerkboek, Kok, Oude weg 55. Schoolétui, Bu reau van Politie, Smedestraat. Horlogeglas, Bureau van Politie, Smedestraat. Een paar handschoenen, Lubbers, Nassaulaan 68. Hond, Rijbroek, Jansstraat 71. Een paai- handschoe nen, v. Leeuwen, Magdalenasteeg 3. Armband horloge, Pijsel, Westerhoutstraat 32. Vier kat ten, Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 2-4. Horlogeketting, Koopman. Dr. Leijdsstraat 127. Portemonnaie met inhoud, Nachtegaal. Scho- terveenstraat 5. Portefeuille, Vlegels, Zijlstraat 66 rd. Pakje inh, borduurwerk. Bur. v. Politie, Smedestraat. Pakje inh. blocnota's enz., De Brave. Brandstraat 23. Rijwielbelastingplaatje, Bloembollenbeurs, Wilhelminastraat 13 en Bur. v. Politie, Smedestraat. Sierspeld, Bureau van Politie, Smedestraat. Vulpotlood, Wychers, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 44. Vulpotlood, Bu reau van Politie, Smedestraat. Zweep, Elfering, Nagtzaamplein 3. Sigarenpijpje, een paar handschoenen en een paar motorhandschoe- nen, Bijkantoor Posterijen, Tempeliersstraat. UeMnctcid&cLcl... wijkt niet vanzelf, want dat kan lang duren. Maar een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier. 13 «tuks 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivors Lel op het AKKER-merk (Adv. Ingez. Med.) De Lichthoeve te Santpoort. We ontvingen het Januari-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort. De directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft weer een lezens waardige schets, ditmaal getiteld: „Han- neke". Zuster A. Verkerk, de ijverige penning- meesteresse, vraagt de aandacht voor een terugblik over 1938, waarin zij den milden gevers dank betuigd voor het medeleven in dit menschlievend kinderwerk. Zij spreekt de hoop uit, dat zij dit ook in 1939 in ruime mate mag ondervinden. Herinnerd wordt aan den Lichthoeve-avond op Dinsdag 17 Januari a.s. in het Gemeentelijk Concertgebouw, waar o.a. dooi- de kinderen van het Tehuis het danssprookje „Sneeuwwitje" zal worden opge voerd. Medewerking wordt verleend door Aerdenhout's Vrouwenkoor onder leiding van Felix de Nobel. Zuster Kuyck zal een en ander over het werk vertellen. De administrateur doet een beroep op de lezers om mede te werken aan het bouwfonds voor het nieuwe huis, dat men op de heide bij Garderen wil stichten. Tensiotte doet hij rekening en ver antwoording van de binnengekomen giften in geld en natura. VERKIEZING PROV. STATEN. De A.-R. lijst. Door de Statencentrale Zaandam en Haarlem is naar de „Stand." meldt, de ge combineerde candidatenlijst voor de verkie zing van leden voor Prov. Staten als volgt samengesteld: 1. Mr. A. Bruch te Haarlem (aftr,); 2. L. Harms te Zaandam (aftr.); 3. G. H. Hoijtink te Alkmaar; 4. G. Wolzak Hz. te Haarlem; 5. K. Kan te Zaandam; 6. A. van Driel te Haarlem; 7. J. Kooger te Wormerveer; 8. T. K. Roosjen te Bloemen- daal; 9. J. Tilkema, te Zaandam; 10. D. A. J.. Spek te Haarlem; 11. A. Krommendijk te Zaandam: 12. W. F. Beeremans te Haarlem; 13. W. Dekker te Koog a. d. Zaan; 14. Mr. J. C. C. W. Hijszeler te Bloemendaal; 15. H. 17. K. Tanger te Westzaan; 18. J. van Wil gen te Haarlem; 19. N. Schuurman te Alk maar; 20. L. Silvis te Haarlem. Deze lijst moet nog door het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigingen worden goedge keurd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RAD IO-CENTRALE OP WOENSDAG 11 JANUARI 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Parijs P.T.T. Nord. 9.50 Diversen. 10.20 Radio P.T.T. Nord. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 4.20 Radio P.T.T. Nord. 4.35 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.35 Keu len. 9.20 Praag of Diversen. 10.20 Ned. Brus sel. 10.$0 Weenen. 11.20 Danmarks Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek. 10.35 Londen. 1.20 Droitwich. 2.00 Fransch Brussel. 2.20 Droit- wich. 8.05 London Regional. 8.35 Droitwich. Programma V8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Zangprogramma. 1. Mein Herz ist voller Sonneschein, Jan Klepura. 2. Sag mir nicht Adieu, Z. Leander. 3. Red sails in the Sunset, Mimi Torna. 4. I for you and you for me. R, Tauber. 5. Wenn der alten Brunnen rauscht, J. Schmidt. 6. New Moon. Light Opera. 7. Mon belamigo, Ch. Dauvia. 8. Calling me home, Joe Petersen. 9. Wer hat dich du schoner Wald, Berl. Lehrer Gesang Ver. 10. Stars in my eyes, G. Moore. 11. Liebe kleine Fr au, J. Schmidt. 12. It's only a hole in the wall, Joe Petersen. 13. Ich hab dich geliebt. Mimi Torna. 14. Bella Venezia, R. Tauber. 15. O sole mio, Jan Kiepura. 16. Dans ses bras. Ch. Dauvia. 17. Chérie du bist heut so anders, Z. Leander. 18. Der Lindenbaum, Erk's Male Koor. 19. Little gril what now, K. Masters. 8.00—12.00 Diversen. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Voor de leden van het Departement Haar lem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel houdt Vrijdagavond 13 Januari a.s. in een dei- bovenzalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, mr. W. J. van Balen, president der Alg. Ned. Verkeersfederatie te 's-Graven- hage, een voordracht over het onderwerp: „Verkeersevolutie"'. BEEN GEBROKEN DOOR TE POGEN OP EEN RIJDENDE TRAM TE SPRINGEN. Gistermorgen wilde de heer G. J. M. Maas uit Haarlem, toen hij zich op het Eririn te Am sterdam bevond op een rijdende tram sprin gen. De heer M. sprong mis en kwam ernstig te vallen. Het slachtoffer brak zijn been. Hij is met een auto van den G.G, en G.D. naar de Maria Stichting te Haarlem vervoerd. MARGUERITE COUPERUS IN BRUSSEL. Op 20 Januari zal de zangeres Marguérite Couperus op uitnoodiging van de „Cercle Ar- tistique et littéraire" op een gala-avond in Brussel een Belgisch (Vlaamsch-Fransch) en Nederlandsch programma ten uitvoer bren gen. De violiste Annie Mesritz, treedt even eens op. De pianiste Corrie Koppen begeleidt aan de piano. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I. 6. Bo* 6 Copenhoge Gerda was in haar hartje erg blij weer aan land te zijn, hoewel wel een beetje bang voor het vreemde, oude vrouwtje was. „Komaan, vertel me eerst maar eens wie je bent e» komt", zei het vrouwtje. Zfj natn bet meisje fc*j de hoe je hier met haar den tuin door. Gerda vertelde haar nu alles. Het oude vrouwtje schudde bet hoofd en zei „hm! hm!" Toen het meisje alles had verteld en vroeg, of het vrouwtje Karei misschien gezien had, antwoordde ze, dat hij niet voorbij gekomen was, maar dat het best mogelijk zou zijn, dat hij nog kwam. Maar... Gerda moest nu niet zoo bedroefd zijn. „Kom maar eens mee naar binnen, dan mag je mijn kersen eens proeven. Later kun je de bloemen bekijken. Die zijn nog vee) mooier dan de bloemen in een prentenboek. Elke bloem kan een verbaaltje verteüen." Aarzelend volgde Gerda het vrouwtje mee naar binnen Het oude vrouwtje deed de deur goed achter het meisje dicht. Toen kwam het daglicht alleen nog maar door de hoog aange brachte ramen binnen. Daar de ruiten van rood, blauw en geel glas waren, leek de kamer eerst nogal zonderling te zijn. Maarop tafel stonden de prachtigste kersenEn het meisje mocht er zoo veel eten als zij lustte. Terwijl zij zat te eten kamde het vrouwtje Gerda's haar met een gouden kam. Wonderlijk, het haar begon meteen te krullen en het glansde als gesponnen gouddraden, zoodat Gerda's lieve, ronde gezichtje wel een roos geleek.. Wordt vervolgd). Avontuurtjes door COR BANDT Szn. E hadden een 'g'ezelligen avond. Het was leuk en ieder van ons had iets te vertellen gehad over jeugdlief des, waarmee ze tenslotte al dan niet waren getrouwd. Alleen Johnny had nog niets verteld en vol verwachting richtten vijf paar oogen zich op onzen vriend. Hij zuchtte eens, stak een sigaret op, keek ons met z'n eigenaardig glimmende oogen aan en glim lachte. „Ik rookte. Zij rookte", zoo vertelde hij vaak als hij een goede bui heeft. ,,'t Was erg stil in het restaurant. We wer den aangegaapt door kellners. Zij dronk haar koffie. Ik dronk m'n koffie. We keken elkaar aan, glimlachten, alsof -we niets anders te doen hadden. „Johnnie", zei ze. „WilJy", zei ik, met evenveel zoetigheid in mijn stem. „We moeten iets doen". „We moeten iets doen" beaamde ik. „Wat moeten we doen, Johnnie!" „Wat moeten we doen, Willy?" „Hoe laat is het nu?" „Acht uur, vier-en-dertig minuten en eenige seconden", zei ik zeer scherpzinnig. „Ik moet om tien uur thuis zijn!" „Je moet om tien uur thuis zijn!" wist ik. „We hebben nog bijna anderhalf uur voor onszelf" rekende het meisje tegenover me. „Inderdaad", zei ik en deed alsof ik een vlieg met m'n oogen volgde. „Hoe lang kennen we elkaar nu?" „Van dien eersten keer af, dat ik „Hallo" tegen je zei, Willy". „En wanneer was dat, Johnnie?" „Al heel lang geleden, Willy. Veertien da gen!" „Die dagen zijn omgevlogen, hè Johnnie? „Hm" zei ik. „Vind je niet?" „Ja Willy". „Vind je het vanavond niet heerlijk intiem hier?" „Twee koffie", bestelde ik „één héél sterke voor mij". Wi-lly keek me dwepend aan. „Hoe oud ben je Willy?" vroeg ik. Ik vraag anders zooiets nooit aan een vrouw, maar nu moest ik iets zeggen en ik wist niets anders. „Drie-en-twintig, Johnnie". „Zoo" dacht ik „dus zes-en-twintig" en ik zei „Ik ben vijf-en-twintig". „Twee jaar ouder dus", zei Willy peinzend. „Wat? Ouder? Oh ja, natuurlijk, twee jaar ouder!" „Ben je wel eens verloofd geweest?" „Hm. Verloofd niet bepaald. Zoo af en toe heb ik 'n meisje gekend verder niets!" „Hoeveel meisjes wel?" Er scheen actie in haar te komen. „Ach, ik weet niet". Ik lette op haar ge zichtje. „Twintig?" vroeg ze, „Meer" zei ik beslist. „Nog meer? Dertig? Veertig?" „Mmmjaveertig ongeveer". „Maar dat beteekent bijna twee per jaar", zei Willy verschrikt. „Ik ben pas op m'n zeventiende jaar be gonnen", verontschuldigde ik m'n gedrag. „Dus in acht jaar veertig maal verloofd?" „Nee, niet verloofd!" merkte ik wrevelig op, „ik kénde ze alleen maar". „Oh" zei ze, alsof dat heel iets anders wasf.- „Ja, oh!" Heel het gesprek was met lange tusschen- poozen gevoerd, terwijl zij met haar lepeltje haar schoteltje betikte en ik de eene sigaret na de andere aanstak. „We gaan", zei ik met een blik op m'n pols, waarop géén horloge zat. „Het is al kwart voor tien". „Ohgauw dan, wat zal mams wel zeg gen, als ik te laat thuis zou komen?" Willy merkte het angstig op. „We nemen een taxi". „Oh nee, zeg, dat is zóó indecent, dat mag ik niet". „Kom dan te laat thuis", zei ik hartgrondig. „Neen, we gaan tóch met een taxi. Maar dan ga jij naast den chauffeur zitten!" „Goed" zuchtte ik. De kellner zei: „Dag mevrouw, dat meneer" en keek me medelijdend aan. Ik vroeg den chauffeur zoo hard mogelijk te rijden naar Willy's adres. Hij keek me eerst een beetje dwaas aan, dacht bepaald „Wat een rare men- schen heb je tegenwoordig toch". Maar hij deed het toch, terwijl ik van Willy's angstgil len genoot. „Zoo, we zijn er", annonceerde ik. „Oh gelukkig. Ik ga gauw naar binnen, want Ma zal wel wachten. Hartelijk bedankt voor den zaligen avond, hoor Johnnie. Tot Vrijdag dan, want ik mag maar één keer per week uit. Om acht uur!" Ik nam mijn hoed af en het ging heelemaal onwillekeurig, sprong in de taxi en reed pijl snel naar huis. ,En luitjes", besloot Johnnie, „dat was nou mijn avontuur met het meisje, dat mij ver bood met haar te flirten, haar te kussen, met haar te dansen en samen met haar in een taxi te zitten. Ze was m'n een-en-veertigste avontuur en toen heb ik me maar gauw ver loofd met het meisje van m'n allereerste avon tuur. Want als je een vrouw met veertig an dere meisjes niet eens jaloersch kunt maken, laat me dan maar trouwen met het meisje, dat me gelegenheid gaf nog veertig andere vrou wen na haar te leeren kennen, om me te be wijzen, dat zij tóch de liefste is. En ze hééft het me bewezen". (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden) UITVOERING VAN „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal Donderdag 2 Februari in den Stads-Schouwburg opvoeren het blijspel in drie bedrijven „En Jacob diende" door Chris- tien van BommelKouw en Henk Bakker. De auteurs van dit stuk hebben het eerste op- voerinesrecht voor Haarlem en omstreken af- .estaan aan „Jacob van Lennep", zoodat van Lennen van dit stuk op 2 Februari de première zal geven. Na afloop volgt er een bal onder leiding van den conferencier den heer Frans du Mee in de groote zaal van den Haarlemschen Kegel bond. A.V.R-O. BRIDGE-DRIVE. Binnenkort zullen Wederom A.V.R.O. bridge drives plaats hebben, waarvoor ons land in zes districten is verdeeld. Noord-Holland wordt district V. Evenals het vorig jaar berust de geheele organisatie weer bij Mr, E. C. Goud smit. Te Haarlem zal gespeeld worden op Za terdagmiddag 11 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6