VERGIFT! DINSDAG '10 JANUARI 1939 HAAR TEH'S D'AGBE'AB KOLENDAMP, EEN CEMEENE, VERRADERLIJKE SLUIPMOORDENAAR. C. J. VAN LEDDEN HULSEBOSCH: r anneer ik U, lezersschaar, de vraag zou stellen: kunt ge mij een juiste definitie van „vergift" geven, dan zouden weinig juiste antwoorden binnenkomen. Een Fransch professor, die in een zijner colleges over vergif ten zou gaan spreken, begon den studenten deze vraag voor te leggen: geef mij een juiste om schrijving van het begrip „hond". Niet één was daartoe in staat; al achtte ook een elk zich alles zins bevoegd, op de straat een hond als canis familiaris te herkennen, toch wist niemand een zoodanige definitie van het begrip hond te geven dat het alle soorten honden insloot, en alle die ren, die geen honden waren, daarbuiten vielen! Toen allerwege de moeilijkheid van deze op gaaf erkend was, verklaarde die professor, dat het even moeilijk schier omnogelijk ware, een in alle opzichten juiste omschrijving te ge ven van „vergift". En tóch wist men bij eersten aanblik den hond te herkennen, zoo goed als elkeen overtuigd is, te gevoelen, wat een ver gift is. En bovendien: hoevele vergiften zijn niet betrekkelijk? Wij kennen het verschijnsel, dat als „idiosyn crasie" betiteld wordt; het is de buitengewone gevoeligheid van enkelen voor bepaalde stoffen, die op andere personen neutraal inwerken, doch voor die enkelingen vergiftig zijn. Zoo herinner ik mij een geval uit den tijd, waarin tegen hoofd pijn vaak een antipyrinepoedertje genomen werd. Een jong medicus ten plattelande, die zijn vader te logeeren had, gaf dezen, toen klach ten over hoofdpijn geuit werden, kalmpjes een De heer C, J. van Led den Hulsebosch. (Foto Laddé, Amsterdam) antipyrinepoedertje. De oude heer reageerde daar ganschelijk eigenaardig op en de zoon eerst bevreesd, dat hij een verkeerd artikel uit zijn voorraad genomen had, dacht een oogenblik niet anders of hij zou binnen een uur zijn vader ver liezen! Deze had idiosyncrasie voor genoemd ge neesmiddel. Dat feit heeft dan ook het voor som migen gevaarlijke voor de meerderheid heil zame hoofdpijnmiddeltje op den achtergrond doen geraken en tegenwoordig kennen vele jon geren het middel niet eens meer! Een dienstbode kon absoluut geen kina-be- standdeelen verdragen; het innemen van slechts één kininepilletje bracht haar na een uur tot radeloosheid door ondragelijk jeuken van de geheele lichaamshuid, die met een soort eczeem bedekt werd; bij een anderen patient wekte het innemen van één kininepil verschijnselen op, die bij ieder ander menschenkind optreden, zoo dra een kopje vol wonderolie ingenomen is! Van daar, dat het nuttig is, een nieuwe dokter tijdig op de hoogte te brengen van de eventueele over gevoeligheid voor bepaalde geneesmiddelen, op dat de aesculaap bij het samenstellen van het recept, dat hij meent te moeten voorschrijven, met de idiosyncrasie rekening kan houden. Zoo werd, enkele decenniën geleden, nog graag gebruik gemaakt van jodoformverband bij verwondingen. Men vond den penetranten geur wèl uiterst hinderlijk, maar vergat dat nadeel, wanneer er de grootere voordeelen bij de wond- behandeling tegenover gesteld werden. Zoo had in mijn studententijd menig student in zijn fietstasch een klein verbanddoosje voor „eer ste hulp bij kleine ongevallen" en daarin be vond zich ook een jodoformgaasje. Toen op een gezamenlijken fietstocht één der meisjes-studen ten gevallen was en aan den enkel verwond, stond terstond een galante ridder klaar, om de wond te verbindenmet een stukje jodo- formgaas. Binnen vier en twintig uur zat het meisje over haar geheele lichaam vol met een hardnekkig eczeem zooals de behandelende medicus het noemde het typische jodoform- eczeem, als gevolg van dat enkele verbandje. Zij kon geen jodoform aan haar lichaam verdragen. Het is algemeen bekend, dat lijders aan sui kerziekte doorgaans geen suiker mogen gebrui ken. Zoo had een jong medicus een zijner tan tes in behandeling wegens suikerziekte en schreef haar streng dieet voor; in de plaats van suiker moest de patiënte kunstmatige zoetstof in haar spijzen en dranken brengen; een oude, getrouwe meid-huishoudster, die haar al lange jaren ter zijde stond als eenige huisgenoot, kreeg van den dokter de noodige instructies, die zij aanvanke lijk stipt opvolgde, met een spoedig opknappen der zieke als belooning. Als zoodanig bleek de huishoudster echter het herstel niet bepaald te beschouwen; zij had wetende, dat zij in het testamentder oude dame goedgunstig bedacht \vas eigenlijk gehoopt, dat dit de allerlaatste ziekte van haar mevrouw zou wezen; zoo rijpte in haar brein de duivelsche gedachte, met ter zijdestelling van saccharinetabletten en andere geoorloofde zoetstoffen, gelijk voor-heen, flinke porties gewone suiker door het voedsel van haar patrones te mengen. En terstond verergerde de toestand der oude dame op onrustbarende wijze; haar neef maakte zich ongerust, begreep er niets vantotdat hij vermoedens voelde rij zen en de huishoudster verdacht, met booze be doelingen de kunstmatige zoetstoffen door sui ker te hebben vervangen. Zoo bracht hij mij op zekeren dag een schaaltje appelmoes, met de vraag of ik door onderzoek wilde vaststellen, welke zoetstof daarin aanwezig was. Ik moest „leder jaar, vooral in het koude jaargetijde, maakt de kolendamp nog slachtoffers. Pas. op voor het bijvullen van kachels vlak vóór het slapen gaan. Want wanneer de kachel op nachtdienst wordt ge steld, en de kolen hebben geen tijd gehad om warm te worden, dan stelt men zich aan de grootste gevaren bloot 1" rapporteeren, dat er géén kunstmatige verzoe tingsmiddelen aan toegevoegd waren, doch de teeks ontkende. Eerst na bedreigingen met po litie en justitie kwam hij de waarheid te weten, dat de door mij vastgestelde suiker opzettelijk door haar aan de appelmoes was toegevoegd. Hij had zich helaas door belofte verbonden, bij eventueele bekentenis de politie er buiten te zullen houden, zoodat de eenige straf bestond in onmiddellijke verandering van het testament, waarbij de vlug ontboden notaris nog juist zijn assistentie kon verleenen. Die medicus heeft ze ker niet geweten, dat hij zelf een strafbaar feit pleegde, door het hem bekende misdrijf niet aan de politie of de justitie bekend te maken! Ikzelf hoorde eerst jaren later, wélke omstandigheden zich geweven hadden om het voor mij op zich zelf staande onderzoek van het monster appel moes! Vergift dringt langs allerlei wegen binnen. anneer over vergift gesproken wordt, den ken de meesten uitsluitend aan vergift, dat via den mond in het lichaam geraakt: men dient echter wel te bedenken, dat schadelijke, gevaar lijke stoffen langs tal van wegen in ons lichaam kunnen geraken; ik noem slechts het woord gif gassen, om duidelijk te maken, dat ook langs de ademhalingswegen, ja via de huid zelfs, vergif tige gasvormige producten hun vernielende wer king op ons leven kunnen aanvangen. Ik herin ner mij nog levendig een geval, waarbij iemand, die geplaaagd werd door ingewandswormen, die voornamelijk in zijn endeldarm huisden, tracht te deze te verwijderen door een lavement, be reid uit een aftreksel van tabak en uien. Hij had dit aftreksel uit zware tabak véél te sterk bereid en is doodziek geworden tengevolge eener zéér acute liicotinevergiftiging via den endeldarm! Onwillekeurig denken wij, bij het hooren van vergiftige gassen aan het verraderlijke kool- monoxyde (meer populair kolendamp geheeten), welk vergift ieder jaar, vooral in het koude jaargetijde, steeds slachtoffers maakt. Doordat ons lichtgas ook een niet onaanzienlijk gehalte aan koolmonoxyde bevat, is het eveneens zeer gevaarlijk. De vergiftige werking van kolendamp berust op het feit, dat genoemd gas onze roode bloedlichaampjes voorgoed ongeschikt maakt hun rol bestaande in het opnemen van zuur stof in de longen, teneinde die zuurstof naar alle deelen van het lichaam te transporteeren te vervullen. Zoo wordt het bloed vergiftigd en gaat het slachtoffer feitelijk aan zuurstofgebrek te gronde, dus: aan verstikkingsdood, al bevindt hij zich ook in een atmosfeer, waarin immer nog een aanzienlijk percentage zuurstof aanwezig is. Ik vind dien kolendamp altijd een gemeenen, verraderlijken sluipmoordenaar; veelal worden de slachtoffers in hun slaap overvallen; het gas is nagenoeg reukloos (wat men waarneemt zoo dra de kachel niet correct afgesteld is, is niet de kolendamp, doch het zijn de deze vergezellende verbrandingsproducten, welke echter den sla pende niet doen ontwaken!). Zoo worden de meeste slachtoffers van dit sluipgif dood in bed gevonden. Wellicht is het hier de plaats op te merken, dat in de meeste gevallen de kachel in prima conditie verkeerde; niet in alle. Toen ik in Maart 1925 door de politie werd geroepen naar een woonark, liggende in het Jacob van Lennepkanaal te Amsterdam, vonden wij daar binnen een ouderpaar met vijf kinderen roerloos te bed.overvallen door kolendamp; alleen de moeder vertoonde nog levensteekenen; zij kon na behandeling met zuurstof, weer bijgebracht worden, om dan te vernemen, dat haar man en haar kinderen overleden warenals ge volg van een defecte verwarmingsinrichting. Op de bij dit artikel gepubliceerde illustratie ziet men het cylindrische kacheltje een hoogst eenvoudig model! met fluitketel er op, afge beeld. De afvoerpijp liep van de kachel direct horizontaal door den wand naar de buitenlucht, om dan haaks omhoog te gaan. In dat staande gedeelte nu was zooveel regen gekomen, dat on deraan het verticale stuk het bochtje geheel was doorgeroest; daardoor was van een opwaarts loopenden stroom van verwarmde lucht met ver brandingsgassen geen sprake; de schoorsteen kon onder deze omstandigheden niet meer trek ken. De kort vóór het naar bed gaan opgestorte eierkolen bleven tè lang koud en werkten de vorming van het vergiftige gas sterk in de hand met het genoemde noodlottige gevolg! j\/[r AAR ook daar, waar een goed-functionnee- rende kachel staat met correct trekkenden schoorsteen, kunnen ongelukken optreden, zooals ik meermalen de gelegenheid had, in mijn loop baan te zien. Men dient goed te overwegen dat de vorming van kolendamp in de eerste plaats aan wordt. Deze brandstof nu is in staat, zoolang ze koud is, uit één der verbrandingsgassen welke opstijgen uit het vuur onderin de kachel, name lijk uit het koolzuurgas, het vergiftige koolmo noxyde te doen ontstaan. Hebben wij nu de ka chel zóó gereguleerd, dat ze flink kan branden, dan is er voldoende „trek" om (bij aldien het kolengas eens niet met de bekende blauwe vlam metjes bovenop de koude kolen verbrandt) het gifgas door den schoorsteen mét de andere ver brandingsproducten te laten ontwijken. Maar wee, bij aldien tè korten tijd na het bijvullen der kachel, laatstgenoemde wordt ingesteld op „nachtdienst" en de trek der gassen naar het schoorsteenkanaal verminderd of bemoeilijkt wordt. Dan kruipen de giftige producten langs de kieren van deurtjes enz. de kamer in en. er is o zoo weinig van dat vergif noodig, om de atmosfeer te verpesten en de slapenden naar den eeuwigen slaap te doen overgaan. Velen hebben de ongelukkige gewoonte, om I kort vóór het naar bed gaan de kachel nog eens bij te vullen, waarna deze terstond op „nachtdienst" wordt ingesteld. Dat is zooals ik hierboven uiteenzette, funest! Men stelt zich en de zijnen aan de grootste gevaren bloot. Neemt, lezers, toch als vaste gewoonte, de ka chel een paar uren vóór het bedtijd is, geheel bij te vullen, opdat zoolang de schoorsteen nog normaal trekt en de afvoer behoorlijk is de versch gestorte kolen warm kunnen worden. De dan geproduceerde kolendamp zal ons niet scha den; die trekt dan wel den schoorsteen in, zoo ver hij niet verbrandt en tot koolzuur wordt. En, is dan de tijd voor de nachtrust aangebro ken, zoo stel gerust de kachel, die uitsluitend warme brandstoffen bevat, op „nachtdienst" in er zal thans niets gebeuren. Wie een kamer bewoont of in een vertrek slaapt, waar af en toe rookproducten van een stookplaats waargenomen worden, welke in een ander veelal lager gelegen vertrek brandt, dient eveneens op ziin hoede te zijn; ik maakte een geval mede, waar een echtpaar dood in bed gevonden werd, terwijl op de flatwoning niet werd gestookt en niettemin kolendamp als doods oorzaak kwam vast te staan. Bij voortgezet on derzoek bleek, dat het rookafvoerkanaal van een groote stookplaats, onderin den kelder van het flatgebouw ter hoogte van de bewuste woning gescheurd was. Behangselpapier, dat op strak gespannen doek over de scheuren van den schoorsteen aangebracht was, kon toch niet ver hoeden, dat bij een ongunstigen trek en wel licht noodlottige windrichting! wolken kolen damp de slaapkamer der oudjes binnendrongen, met het bekende gevolg. Tal van vergiftigingsgevallen zijn aan nood lottig toeval toe te schrijven soms aan dom heid der menschen. Wanneer bij minder hygiënisch uitgevoerde kaasbereiding een ongewenschte infectie door schadelijke microben plaats vindt, kan het ge beuren, dat in een kaas van grootere afmeting op één plek bedoelde bacteriën de eiwitstoffen der kaas gaan omzetten, waarbij dan vergiftige splitsingsproducten gevormd kunnen worden, die met cadaverinen lijkegiften) op één lijn te stellen zijn. Wie dat stuk uit de kaas onge lukkigerwijze treft, kan na de consumptie er van danig ziek worden; wij hebben gevallen meegemaakt, waarbij de leden van een gezin, dat een stukje kaas gekocht had na gebruik daarvan ernstig ziek werden, (terwijl wan neer de keuringsdienst bij den winkelier vlug de rest der aangesneden kaas in beslag nam, deze bij zijn onderzoek moest constateeren, dat daarin géén schadelijke microben aanwezig wa ren; zóó plaatselijk kunnen zich soms die kaas vergiften ontwikkelen. Colibacillen. Iets anders is het met vleesch- en worstwaren. Nog niet zoo heel lang geleden verwerkte een minder scrupuleuze „slager" het van een zieken hit geslachte vleesch tot biefstukjes en worst, met het resultaat, dat geheele groepen der klei ne luiden doodelijk ziek werden. Nog steeds heerscht bij velen de verkeerde meening, dat men bij aankoop van „derderangsch worst", elk gevaar zoude kunnen ontloopen, door de worst vooraf goed en lang te koken. Ik zeide reeds, dat deze onderstelling verkeerd is. Men denkt aan de voor melk zoo vaak gegeven adviezen, dit voedingsmiddel vóór gebruik goed te koken en meent een parallel te kunnen trekken bij vleeschwaren van verdacht allooi. Bedacht dient echter te worden, dat door de melk eenigen tijd aan kookhitte bloot te stellen, de schade lijke bacteriën gedood worden, die erin aanwezig zijn. In het gevaarlijke vleesch van genoodslachte dieren echter is reeds het door rottings- of andere gevaarlijke bacteriën gepro duceerde vergift aanwezig en dat weerstaat de kookhitte volkomen, evenals b.v. rattenkruit dat vermag! Men koope dergelijk minderwaardig vleesch liever niet en bedenke, dat het blootstellen aan kookhitte de gevaren, aan het gebruik van dus danige vleeschwaren verbonden, allerminst wegneemt! Het zijn veelal de zoo dikwijls bij name ge noemde colibacillen, die onze spijzen ongemerkt vergiftigd doen worden. Die colibacillen be- hooren tot onze darmenflora, ze spelen een rol bij het verteringsproces in ons darmkanaal en worden regelmatig in faecaliën aangetroffen. Ge raken deze micro-organismen nu ongelukkiger wijze eens in spijs of drank, dan kunnen zij de daarin aanwezige eiwitachtige stoffen aantasten en daaruit vergiftige afbraakproducten doen ontstaan. In dit verband wil ik het even over de ijskast hebben. Ik heb hier niet het oog op de moderne vrieskasten, welker interieur een tem peratuur onderhoudt, liggende op of onder het vriespunt, doch denk uitsluitend aan de ouder- wetsche ijskasten, welker dubbelwanden met stukken ruw ijs werden opgevuld en in welker bergruimte dan een temperatuur heerschte, die steeds een kleinigheid boven het vriespunt ligt. Het spreekt vanzelf, dat ook de bedoelde moder ne kasten wanneer ze eens niet op tempera tuur onder nul ingesteld worden de spijzen en dranken, die er in bewaard worden tot heel even boven het vriespunt zullen houden. Daarin schuilt een vergiftigingsgevaar, dat ik U hoop de orde is, zoodra een lading nieuwe, dus koude te verduidelijken in een volgend artikel, brandstof, op het vuur in de kachel gestort (Nadruk verboden) Woonvertrek der woonschuit, waarin het kacheltje des nachts genoeg kolendamp ontwikkelde ,om een gezin van ouders en vijf kinderen te vergiftigen. Slechts de moeder kon bijgebracht worden, terwijl de vader en de viif kinderen den dood vonden. (Maart 1925.) (Adv. ïngez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 8 v. New-Orleans te Rotterdam. Maasdam 8 v. Antwerpen te Schiedam. Breedijk 8 v. Baltimore te Rotterdam. Drechtdijk 8 v. Rott. n. Vancouver. Zaandam, Rott. n. N.-York 8 v. Plymouth. Edam, Rott. n. N.-Orleans p. 8 Dungeness. Rotterdam (toeristenreis) 7 v. N.-Orleans. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. 6 te Portland (Ore). Leerdam, Vera Cruz n. Rotterdam via Londen 8 320 mijl Z. v. Land's End. Volendam, Rott. n. N.-York p. 8 Kaap R. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. 5 v. Cristob. HALCYON LLJN. Stad Vlaardingen 8 v. Narvik te Rotterdam. Flensburg 8 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Maassluis 7 v. Narvik n. Rott -Vlaard. Stad Dordrecht 8 v. Morphoubaai te Rott. Stad Arnhem 8 v. Alexandrië te Morphoubaai voor Rotterdam-Vlaardingen. Maasburg, Vlaardingen n. PepeL 65 mijl Z.W. v. Niton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 7 te Mombassa. Bloemfontein 9 v. Beira te Rotterdam. Algenib (thuisr.) v. Antwerpen via Bremen. Boschfontein, 7 v. Beira naar Rotterdam. Jagersfontein (uitr.) 8 van Dakar. Springfontein (uitr.) 8 van Marseille. Heemskerk 8 van Antwerpen n. Hamburg en pass. Vlissingen. HOLLANG—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 8 v. Port Said. Serooslcerk (thuisr.) 9 te Hongkong. Zuiderkerk (uitr.) 8 v. San Fernando. Tjikembang (uitr.) 8 v. Livorno. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkei-k (uitr.) 7 te Genua. Hoogkerk (thuisr.) 8 Jan. te Vizagapatam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Douro, 7 v. Pto. Barrios te Cristobal. Bodegraven, Amst. n. Chili p. 8 Balboa. Plato 3 v. Curasao n. Ciudad Trujillo. Vulcanus, Lixuri n. Amst. p. 9 Gibraltar. Trajanus 9 v. Mutzuna te Izmir. Poseidon 9 van Anfilohia n. Lixuri. Triton 7 van Calamata naar Algiers. Euterpe, Bordeaux, n. Amst. 9 v. La Pallice. Cottica, Amst. n. W.-Indië 8, 600 mijl Z.W. v. Land's End. Bodegraven, Amst. n. Chili 7 te Cristob. Allernaar 6 van Callao te Valparaiso. Baarn, 6 v. Corral te Tocopilla. Iris, Rott. n. Pasajes, p. 8 Dungeness. Agamemnon, Rott. n. Gibraltar, p. 8 Dungen, Mars, Rott, n. Tanger, p. 8 Dungeness. Pericles, Amst. n. W.-Indië p. 7 Beachy Hd. Achilles. 8 van Stamboul te Piraeus. Ajax, Aarhuus n. Amst. p. 9 Brunsbuttel. Amazone, Amst. n. W.-Indië p. 5 Azoren. Amor 6 van Curagao naar Maracaibo. Atlas 6 van Curaago naar Maracaibo. Aurora, 7 van Malta naar Zara. Barneveld 9 v. Hamburg te Antwerpen. Berenice 9 v. Palermo naar Castellon. Breda, 8 van Chili te Amsterdam. Deucalion 9 v. Hamburg te Amsterdam. Hebe, Lissabon n. Genua, p. 7 Gibraltar. Irene 8 van Palermo te Lissabon. El Libertador, 6 v. Curagao n. Maracaibo. Merope, Amst. n. Gdynia p. 8 Holtenau. Oberon, 9 v. Amst. te Hamburg. Odysseus, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam. Orpheus, Danzig n. Amsterdam p. 8 Brunsb. Pericles, Amst. n. Barbados 7 van Dover. Perseus, 9 v. Amst. te Kopenhagen. Pluto 7 v. Amst. te Kopenhagen. Pygmalion 7 v. Catania naar Piraeus. Rhea, Palermo n. Amst. 8, 110 mijl Z.W. van Ouessant. Saturnus, 7 v. Thessaloniki te Yerakini. Stella, 8 van Varna te Kymassi. Theseiis, Stettin, n. Amst. p. 9 Brunsbuttel. Tiberius, Portimao n. Tunis p. 8 Gibraltar. Titus 9 v. Izmir te Stamboul. Van Rensselaer, Barbados n. Amsterdam 7 van Madeira. Venus 8 van Lissabon naar Algiers. Bacchus 7 v. New-York n. Curagao. KON. HOLL. LLOYD. Montferland (uitr.) 5 van Santos. Waterland Hamburg te Amsterdam. Eemland (thuisr.) 9 van Santos. MEIJER CO 'P SCHEEPVAART MIJ. City of Dundee, Cebu n. Rott. 6 te Havre. Flintshire, Japan n. Amsterdam 6 te Saigon. Glenaffaric, Japan, n. Rott. p. 8 Gibraltar. Benarty, Hongkong n. Rott. 8 te Londen Myrmidon, 8 v. Batavia te Liverpool. Maron, Batavia en Amst. n. Liverpool p. 8 ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 7 v. Sabang. Dempo (uitr.) p. 7 Finisterre. Indrapoera (thuisr.) 9 (5 n.m.) te Southamp ton en 10 (11 v.m.) te Rott. verwacht Sibajak (uitr.) 9 te Belawan. Garoet (uitr.) p. 8 Kaap Bon. Kota Inten, 9 v. Bremen te Rotterdam. Kota Nopan (thuisr.) p. 9 Galle. Kota Baroe (thuisr.) 9 v. Pt. Said, 13 (12 midd.) te Genua verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat 8 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ NEDER!.AND Tajandoen 9 v. Batavia te Amsterdam. Tawali (thuisr.) 7 te Odessa. Sembilan (uitr.) 7 te Cheribon. Moena (uitr.) 7 te Sabang. Enggano 9 van Batavia n. Amsterdam. Saleier (uitr.) 8 te Sabang. Bintang 9 v. Amst. n. Batavia via Antwerpen. Poelau Roebiah (thuisr.) p. 7 Gibraltar. Soemba (uitr.) 7, 45 mijl Z. v. Niton. WIJK LIJN Randwijk, Hamburg n. Antwerpen pass. 9 (12 midd.) Haaks. Winterswijk 8 v. Rott. n. Newcastle. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom 8 v. W.-Afrika te Amsterdam. Jaarstroom (uitr.) p. 7 Beachy Head. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 8 v. Suez. De Taxi's te Haarlem. Een verhooging der tarieven? Naar wij vernemen bestaat er in onderne mingskringen van het taxi-bedrijf het voor nemen te trachten verhooging aan te bren gen in de taxi-tarieven en de goedkeuring hiervoor bij B. en W. aan te vragen. Men acht deze verhooging noodzakelijk gezien de slechte uitkomsten van het bedrijf, welke uitkomsten vooral over het jaar 1938 verre beneden de verwachting zijn gebleven. Een aantal ondernemers verzet zich echter tegen deze poging en verwacht van een ver hooging der tarieven een nog grootere inzin king, daar dan de garages uit Heemstede en Bloemendaal. welke zich niet aan de Haar- lemsche tarieven behoeven te houden, veel rijwerk uit Haarlem zouden weghalen. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Op Maandag 16 dezer belegt de af deeling Haarlem van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie voor haar leden en genoodigdén een vergadering in café Brink- mann aan de Groote Markt. Drs. G. van den Burg zal spreken over: „De extremistische propaganda in ons land en de genomen en te nemen maatregelen daartegen." CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Lezingen over economische vraagstukken. Voor deelnemers aan de Vak- en Ontwikke lingscursussen zal een serie van voordrachten worden gehouden, waarbij diverse economische vraagstukken worden behandeld. De eerste lezing wordt gehouden op Don derdag 12 Januari a.s. waarbij als spreker zal optreden de heer E. A. van de Haar, met het onderwerp ,.De Praktische werking van Beur zen; van Goederen-, Geld- en Effectenhandel". DRENTSCHE VEREENIGING. De Drentsche Vereeniging voor Haarlem en omstreken houdt op Vrijdag 13 Januari in Hotel Lion d' Or haar eerste jaarvergadering Na afloop van de huishoudelijke agendapun ten, zooals de behandeling van de jaarverslagen en de verkiezing van een drietal bestuursleden zal een één-acter worden opgevoerd, getiteld „Nijjaorsvisite", tekst en regie van den heer J. Bastiaans. Vervoersopbrengsten N. Z. H. T. M* In December j.l. 26.253 meer dan in December 1937. Uit de opgave der vervoersopbrengsten van de N. Z. H. T. M. gedurende December 1938 en De cember 1937 blijkt, dat die opbrengsten onder scheidenlijk bedroegen f264.551 en f 238 298, een verschil dus van f 26.253, dat ongetwijfeld zijn oorzaak vindt in de strenge koude, die zoowel voetgangers als automobilisten en wielrijders dwong, tegen hun gewoonte in gebruik te ma ken van de tram- en busdiensten van de N. Z. H. T. M. VEREEN. „GELOOF EN WETENSCHAP". De elfde bijeenkomst in dit seizoen van de Vereen. „Geloof en Wetenschap" zal plaats heb ben Vrijdagavond 13 Januari a.s. in de kleine benedenzaal van het Concertgebouw. De zeer- eerw. Père Hénasse S. J. te Arlon, zal een voor dracht houden over het onderwerp: „Le rapport de la Force du Droit". NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging houdt Vrijdag avond 13 Januari haar jaarvergadering in café restaurant Brinkmann, Groote Markt. Na af handeling der agenda houdt de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „De flora van het Westen van ons land" Vrijdagavond 27 Januari houdt in de Kroon zaal van Brinkmann dr. Th. C. Oudemans, uit Putten, een lezing met lichtbeelden over „Scho ven horst en zijn voor het Nederlandsche kli maat in aanmerking komende naaldboomen".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7