België aan het begin van 1939. Neutrale zone tusschen Hongarije en Roethenië Spaansche republikeinen blijven vorderen in Estramadura. Britsche regeering licht haar optreden in Palestina toe. De omstreden economische politiek. DINSDAG 10 JANUARI 1939 H'AARCEM'S D'A'GBC'AD Opgesteld door gemengde grenscommissie. De Hongaarsche en Tsj echo-Slo- waaksche deskundigen, die te Mun- kacs in gemengde commissie vergade ren om het jongste incident te rege len zijn tot een overeenstemming ge komen over het afpalen van een nieuwe grenslijn. Deze lijn zal buiten de heuvels, welke Munkaes beheer- schen loopen. Bovendien zal voor- loopig een neutrale zóne tusschen beide landen in het .Jeven worden ge roepen. In een officieele communique wordt nog verklaard, dat hierdoor geen en kele wijziging zal worden gebracht in de door de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenien vastgestelde grenslijn. Vandaag zullen de gevan genen door beide partijen worden uit gewisseld. De Hongaarsche zaakgelastigde te Praag heeft gisteren bij afwezigheid van den gezant die zijn vacantie niet heeft onderbroken, een officieel bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken van Tsjecho- Siowakaje. De Hongaarsche regeering verklaart, dat zij hi de pantserauto papieren in beslag heeft genomen, welke onbetwistbaar bewijzen, dat de aanval op Munkaes en Ungvar was voor bereid en eischt schadeloosstelling alsmede de verzekering, dat zich dergelijke gebeurte nissen niet zullen herhalen. Gisterochtend zijn twee functionarissen van de regeering van de Karpathen-Oekraine op het bureau van den minister-president ontvangen. Officieel wordt omtrent dit be zoek niets gemeld, doch volgens de Hongaar sche bladen zouden deze afgevaardigden van imgr. Volosin voorstellen hebben gedaan om de steden Munkaes en Ungvar af te staan aan Tsjecho Slowakije en als compensatie 25 dorpen vari de Karpathen Oekraïne af te staan aan Hongarije. Reeds thans kan men zeggen aldus een Havasbericht uit Boedapest dat de Hon gaarsche openbare meening moeilijk kan in stemmen met een dergelijke oplossing, welke door de wapenen is opgedwongen, min of meer met steun van een buitenlandsche mogend heid. Men beschouwde hier het afstaan van de beide steden aan Hongarije als een groote overwinning van de Hongaarsche diplomatie. 'Slowakije wenscht goede betrekkingen met Hongarije. PRAAG, 9 Januari. De leider der 91o- waaksche propaganda heeft in een radiorede Huil tevreden over de resultaten van Lima. In de toekomst zal dit volgens den minister duidelijk blijken. De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Cordon Hull, is te New. York teruggekeerd uit Lima. Hij verklaarde, dat de beginselen, die door de Panamerikaan- sche conferentie aangenomen zijn, een charter vormen voor internationaal gedrag. Een dergelijk charter, zoo zeide hij, zou ge- gebaseerd zijn op gelijkheid, rechtvaardigheid en vrijheid, den onmisbaren grondslag voor vreedzame, vriendschappelijke betrekkingen tusschen de volkeren ter wereld. Huil ken merkte de conferentie te Lima als een voor beeld voor het leiden der internationale be trekkingen door vriendschappelijke bespre kingen, veeleer dan door kracht en geweld. Hij was er van overtuigd, dat in den loop van den tijd de verstrekkende gevolgen van de te Lima opgestelde beginselen duidelijker en be langrijker zouden worden. KAPITEIN VAN DE „HANNAH MOLLER" BEBOET. De kapitein van het Britsche vrachtschip „Hannah Moller" heeft een boete van 2000 yen betaald, waartoe hij was veroordeeld wegens overtreding van de wet op de militaire gehei men, door met zijn schip de verboden straat van Tsugaru binnen te varen. Zooals men zich zal herinneren werd eenige dagen geleden gemeld, dat de „Hannah Mol ler" door de Japansche havenpolitie in beslag was genomen. Eenvoudige ontvangst wacht Chamberlain te Rome. Groot militair vertoon blijft achterwege. ROME, 9 Jan. De stad der Caesars zal den Engelschen staatslieden haar dagelij ksch uiter lijk toonen, met slechts hier en daar een kleine „retouche". Niet, zooals bij het bezoek van den Führer noodig geoordeeld werd, zal ditmaal een groote pracht en praal worden tentoon gespreid. De situatie is geheel anders en de toon van het bezoek zal streng zijn en ernstig. Ditmaal zullen de gevels der huizen niet ver scholen zijn achter duizenden vlaggen. De stad zal niet als bij een carnaval schitteren van goud, Rome zal er te wezenlijker om zijn! Slechts hier en daar een Union Jack en een driekleur zullen aanduiden, dat er een zoo belangrijke gast is. Ook de vele politiemaatregelen, die bij Hit ler's bezoek genomen waren, heeft men ditmaal achterwege gelaten. De premier zal bewaakt wor den door politie en detectives m burger, doch dergelijke orders als die, welke bij Hitler's be zoek bijv. concierges van alle huizen ontvangen hadden, dat zij alle tijdelijke bewoners moesten registreeren, achterdeuren moesten afsluiten etc. zijn niet gegeven. Er zal ook geen groot vertoon zijn van mili taire macht. Tanks en kanonnen, vliegtuigen en oorlogsschepen zullen discreet op den achter grond blijven. Wel zal een demonstratie van de Italiaansche jeugd plaats vinden. Dit gebeurt op Donderdag middag. De bevolking van Rome is bij dat alles de mee ning toegedaan, dat ondanks deze verschillen of juist daardoor de ontvangst van Chamber lain niet minder hartelijk zal zijn dan die van den Führer. (UnitedPress). verklaard: „Er moeten goede betrekkingen gevestigd worden met Hongarije. Daarom moeten de Slowaken, ondanks alle incidenten hun koelbloedigheid behouden en zich niet laten provoceeren. Twisten zouden gevaarlijke gevolgen kunnen hebben". Franco stuurt versterkingen naar dit front Inmiddels maken de troepen van Franco nieuwe veroveringen in Catalonië. In het jongste communiqué der regee ring te Barcelona wordt verklaard, dat de regeeringstroepen aan het front van Estramadura, na het verzet van den vijand te hebben gebroken, verder op rukken in de richting van Monterrubio de la Serena en Azagua en den Rio del Loro reeds gepasseerd zijn. Zij hebben zich meester gemaakt van belang rijke stellingen, o.a. van den heuvel Picuda, waar zij talrijke krijgsgevangenen maakten. Aan het oostelijk front werden in den sector van Artesa de Segre alle aanvallen der opstan delingen op de heuvels 433 en 429 afgeslagen. De aanvallen van den vijand in het zuidelijk deel van dit front werden eveneens verijdeld. Volgens berichten uit Gibraltar wor den Nationalistische troepen en Guardia Civil in allerijl teruggetrokken uit La Linea, Algericas en Tarifa. Zij worden volgens hier ontvangen berichten naar Sevilla gedirigeerd op weg naar het front in Estremadura. Tot dusverre is nog geen bevestiging ontvan gen van de berichten, volgens welke versterkin gen uit Marokko naar Spanje gehaald zijn. Franco's opmarsch in Catalonië. Radio Nacional heeft om half een vannacht een officiee lcommuniquée uitgezonden, waarin wordt gezegd: In den sector van Monterrubio hebben de rechtsche troepen acht Russische tanks buitge maakt. Meer dan 3000 dooden heeft de vijand op het slagveld achter gelaten. In Catalonië hebben wij La Guardia, Tarros, Barbens, Fontarella, Milberusa, Mïralcamp en Ardeca bezet en 1427 krijgsgevangenen gemaakt. In het ge heel zijn vijf vliegtuigen omlaag ge schoten en waarschijnlijk nog drie. Alle berichten uit republikeinsche bron over de aanwezigheid van buitenlandsche troepen in het rechtsche leger en met name de 62ste divi sie worden tegengesproken. In de rijen van het Nationalistische leger be vinden zich geen andere vrijwilligers dan die openlijk bekend zijn, verminderd met de 10.000, die zijn gerepatrieerd. WEER BOMAANVALLEN OP SPAANSCHE STEDEN. Slachtoffers te TarragonaReus Carthagena en Barcelona BRITSCH ZEEMAN OMGEKOMEN. De luchtmacht van generaal Franco heeft gisteren weer tal van bombarde menten op Spaansche steden uitge voerd. In den middag bestookten Savoia-toestellen de steden Tarragona, Reus en Carthagena. Te Tarragona werden drie personen gedood en vijf gewond, te Reus viel een doode en werden drie personen gewond. Te Carthagena be draagt het aantal gewonden tien. Verscheide ne huizen werd en in deze stad vernield. In den avond deden de toestellen een luchtaanval op Barcelona, waar de uitwerking zeer ernstig was. )e bommen kwamen neer in de straten bij de haven. Het aantal dooden be droeg zes, dat der gewonden veertig. Tot de slachtoffers behoort de chef-machi nist van het Britsche stoomschip .Aylcsford". Deze bevond zich tijdens den bomaanval in de havenwijk. Hij rende naar een onderkomen, doch werd doordat een bom in zijn nabijheid ontplofte, doodelijk getroffen. Duitsche huisvrouwen mogen geen hout verspillen. Onmisbaar voor synthetische stoffen en voedingswaren Het A. N. P. verneemt uit Berlijn: De vrouwelijke afdeeling van de nationaal socialistische partij heeft er bij de Duitsche huisvrouwen op aangedrongen zuinig te zijn met het gebruik van brandhout. „Hout", zoo zegt de organisatie in een officieele mededee- ling aan de pers, „is niet alleen een belang rijk materiaal, als brandstof, voor bouwdoel einden en meubels, maar ook, dank zij de mo derne wetenschappelijke ontwikkeling, als basis voor de vervaardiging van synthetische benzine, kunstzijde, papierpulp, kleeren en zelfs van voedingswaren". Den Duitschen vrouwen wordt daarom ver zocht zuinig te zijn met brandhout bij het aanmaken van kachels en hun wordt aange raden gebruik te maken van vuuraanmakers, die uit hars bestaan. Ook het ministerie van economische zaken heeft voorschriften gegeven aan de bouwers en meubelfabrikanten voor een zuinig ge bruik van hout. Ook elke verspilling van metalen wordt zoo veel mogelijk tegengegaan. Rublee heden te Berlijn. Vermoedelijk besprekingen met Goering en dr. Schacht. Naar Reuter uit Berlijn verneemt, zal Rublee, de Amerikaansche directeur van de intergou- vernementeele vluchtelingencommissie, die daar heden aankomt, waarschijnlijk besprekingen voeren met Goering en Schacht. Deze besprekingen hebben ten doel middelen te vinden om de Joodsche emigratie met hulp van de Duitsche regeering te vergemakkelijken. Boodschapper van Franco bij Mussolini. Bezoek trekt te Rome zeer de aandacht. ROME, 9 Jan. In politieke kringen hier hecht men groote waarde aan de conferentie, die heden heeft plaats gehad tusschen Mussolini en den nationalistisch-Spaanschen staatsraad Eduardo Auros. Auros heeft Mussolini een persoonlijk schrij ven van Franco, waarvan de inhoud niet be kend is gemaakt, gegeven. (United Press.) Koffienood in Duitschland. In vele gevallen waren de Berlijnsche winkels gisteren zonder koffie en moest den huisvrouwen meegedeeld worden, dat voor Woensdag geen nieuwe voorraden zouden aankomen. De offi cieele verklaring voor het tekort is, dat dit ver oorzaakt is door moeilijkheden in de ruilovereen komst met Brazilië. Bijgevolg zal voor het eer ste kwartaal van 1939 slecht 3/4 van de normale hoeveelheid koffie voor verkoop aan het publiek gebrand worden. ONBEKENDE WERKEN VAN MARK TWAIN WORDEN GEPUBLICEERD. Binnenkort zullen naar Reuter uit New York meldt, verscheidene werken van den bekenden Amerikaanschen schrijver Mark Twain worden uitgegeven, welke tot dusver nog niet waren gepubliceerd. De stof was neergeschreven op 20.000 blocnote velletjes. De aanteekeningen zijn meerendeels auto biografisch Niet meer dan 1000 a 1500 actieve opstandelingen. Het ontstaan van „gruwelsprookjes". Het Britsche departement van oorlog heeft gisteravond een officieele ver klaring uitgegeven over den toestand in Palestina, met het oog op de „onge gronde beschuldigingen, die door perso nen en organisaties, welke onvriend schappelijk gezind zijn jegens Engeland per radio uitgezonden worden, betref fende wreedheden der Britsche troepen in Palestina," aldus meldt Reuter uit Londen. De verklaring geeft een uiteenzetting van den Palestijnschen toestand, waarbij er de aandacht op gevestigd wordt, dat daar geen rebellenleger in den gewonen zin van het woord opereert, maar dat opstandelingen en vreedzame bevolking onontwarbaar vermengd zijn. Waarschijnlijk zijn er niet meer dan 1000 tot 1500 actieve opstan delingen, in kleine groepen onder verschillende leiders over het geheele land. De algemeene po litiek der opstandelingen wordt min of meer geleid door den moefti en het Arabische Hooge Comité, maar in Palestina zijn de vechtende lei ders practisch onafhankelijk in eigen streek. De verklaring geeft vervolgens een karakte ristiek van de twee voornaamste leiders, Abdoel Rahim Ellaj Mahomed, Titulair opperbevelheb ber, die in Savaria opereert, en Araf, die het be vel voert over in aantal bijna even groote ben den in hetzelfde gebied. Zij staan op slechten voet met elkander en herhaaldelijk zijn bijna openlijke vijandelijkheden tusschen hen ont staan. Wat het optreden der troepen betreft, wordt uiteengezet, dat het voornaamste probleem is de opstandelingen te identificeeren in de dorpen en steden, waar zij ongewapend onder de be volking vermengd zijn. Gewoonlijk wordt daarom een cordon getrokken rondom een streek. De bewoners worden gewaarschuwd, dat ieder die door het cordon breekt gevaar loopt neergeschoten te worden. Honderden dorpen zijn in de laatste zes maanden zoo doorzocht en vei lig kan worden aangenomen, dat wie door het cordon heenbreekt daar goede redenen voor heeft. Waarschijnlijk echter vormen de gevallen, waarin „cordonbrekers" neergeschoten werden, de basis voor de propaganda verhalen, volgens welke Arabische gevangenen in koelen bloede worden neergeschoten, waarna gemeld zou wor den, dat zij op de vlucht neergeschoten zijn. Na het vestigen van het cordon, wordt de streek systematisch doorzocht naar verborgen wapens enz., waarbij alle maatregelen genomen worden tegen plundering of moedwillige vernie ling. De dorpspolitie en de dorpsmoekhtar bege leiden de troepen gewoonlijk bij dit werk en teekenen daarna een verklaring, dat geen on- noodige schade is aangebracht Vrouwen wor den niet gemolesteerd en alleen gefouilleerd, wanneer een vrouw dit verrichten kan. De verklaring weerlegt voorts de be weringen, dat huizen van onschuldige Arabieren afgebroken worden. In de meerderheid der gevallen zijn de afge broken woningen eigendom van actieve rebellenleiders, is er uit de afgebroken huizen gevuurd of is er andere weer stand geboden of wel er waren munitie of uitrustingstukken verborgen. In sommige gevallen is collectieve bestraffing de eenige methode om een vreedzame, doch ge terroriseerde meerderheid er van te overtuigen, dat op den langen duur het in gebreke blijven om wet en orde te steunen onaangenamer is dan toe te geven aan intimidatie. Collectef afbreken van huizen geschiedt slechts na overleg met en toestemming van het hoofdkwartier van het leger. Geen andere dan de toegepaste middelen kon den gebruikt worden om de orde in Palestina te herstellen, aldus besluit de mededeeling. BRUSSEL, Januari. (Bijzondere correspondentie). Men kan zeggen, dat België het einde van 1938 op financieel gebied zonder al te veel kleer scheuren heeft gehaald. Het afgeloopen jaar bracht weliswaar een rustige politieke crisis als gevolg der staatsfinanciën de Belgen schij nen nogal eens graag om hun begrootingen te vechten maar tenslotte hebben de drie groo te internationale politieke crisissen, die we in 1938 doormaakten, de Belgische munt, welke thans voor bijna 70 pet. door goud en buiten landsche wissels gedekt is, niet aangetast. Zelfs zochten groote vlottende kapitalen tijdens de September-crisis nog een toevlucht in België. Onder den vierden minister van Financiën, die België in 1938 telde de katholiek Albert Ed. Janssen na de socialisten Henrik de Man en Soudan en den liberaal Max Léo Gérard is juist voor het einde van het jaar de Rijksmid- delenbegrooting voor 1939 met toestemming der drie regeeringspartijen aangenomen. Deze be grooting, die nog door den voorzichtigen heer Max Léo Gérard is opgesteld, is overeenkomstig de regeeringsverklaring, een „pauze"-budget. Dat beteekent geen nieuwe sociale uitgaven. Terwijl 1938 vergeleken met 1935 een stijging der uitgaven met 2 milliard te zien geeft, zijn ditmaal de uitgaven met fr. 740 millioen vermin derd. Niet dat nu hier alles „couleur de rose" is. Tengevolge van de ingekrompen industrïeele be drijvigheid is er meer werkloosheid, de kosten voor de verdediging drukken zwaar, de toene mende levensduurte heeft de uitgaven voor pen sioenen en salarissen doen stijgen. Vandaar dat de Belgen in 1938 voor 1 milliard franc aan nieuwe belastingen hebben moeten goedkeuren. Ongeveer 23 pet. van het nationale inkomen gaat thans aan belastingen weg, maar vergeleken met landen als Duitschland en Italië slaat men hier nog zoo'n kwaad figuur niet. Natuurlijk is een overschot van 17 millioen franc op een totaal van 11.683 millioen niet veel, (met de dekking van het tekort op de begrooting voor 1938 wacht men maar op betere tijden) maar de regeering is vastbesloten het evenwicht tot iederen prijs te handhaven en zij heeft voor het jaar 1939 daarvoor zelfs speciale volmach ten gevraagd. Deze kwestie komt na het recès aan de orde, omdat de socialisten eerst willen weten aan welke regeering zij die volmachten gaan geven. Men weet, dat de socialisten hun aanblijven afhankelijk stellen van de benoeming van een vertegenwoordiger te Burgos, die nog steeds niet afgekomen is! Meer critiek dan de financiën ontmoet'de in 1938 gevoerde economische politiek. 1938 heeft op dat gebied meer problemen gebracht dan opgelost. Natuurlijk staat het gebrek aan conti nuïteit in de regeering het voeren van een krachtige economische politiek in den weg en dat gebrek aan stabiliteit moet vooral weer aan de inmenging der politieke partijen worden toe geschreven. Men spreekt wel veel over verster king van de macht der regeering, maar ondanks lijvige studie-rapporten is men op dat gebied in dit jaar nog niet veel verder gekomen. In Mei was het het Katholieke Blok. dat de vorige re geering min of meer naar huis zond, toen men het over den omvang der nieuwe belastingen niet eens kon worden. Bezuinigen was toen het parool. Nu blijkt echter wel, dat bezuinigen niet het al-genezend redmiddel is. Men voelt, dat de economische expansie van Duitschland. met. name in het Oosten van Europa en de daarbij toegepaste methoden, het verloren gaan van af zetgebieden in China, Rusland en Spanje voor een industrieel exportland als België een uiter ste krachtsinspanning vergt. De textielindustrie, de staalindustrie, de steenkolennijverheid, enz., hadden in 1938 met groote moeilijkheden te kampen. De daling van het pond sterling in de laatste maanden stelde weer nieuwe problemen voor de Belgische nijverheid, die zeer afhanke lijk is van het Britsche economische systeem, terwijl de Belgische franc aan het goud gekop peld is. Daarbij is de winstmarge toch reeds in gekrompen door de toegenomen levensduurte en de stijging van het prijsniveau in het binnen land. Dat is mede een gevolg van de politiek van protectionisme en contingenteering, die de re geering hier den laatsten tijd gevolgd heeft. Men verwijt de regeering, dat zij daarbij niet stelsel matig genoeg te werk gaat, een politiek „a la semaine" voert. Hoe het ook zij, zoowel uit de kringen der werkgevers als uit die der werkne mers gaan steeds meer stemmen op om door een loyale samenwerking en groepeering van alle krachten den weerstand van België in den hui- digen strijd om het bestaan te vergrooten. Het wetsontwerp op de economische bedrijfsorgani satie, dat eenigen tijd geleden door de regeering is ingediend, kan als een eerste stap in deze richting gelden. Een andere kwestie, die thans de gemoederen bezig houdt, is de toestand van de Antwerpsche haven. De voorzitter van de Kamer van Koop handel te Antwerpen, de heer Jussiant, noemde deze in zijn eenige dagen geleden uitgesproken jaarrede, ernstig. Ook de Antwerpsche „Fédé- ration Maritime" en de Kamer van Nijverheid aldaar hebben de laatste weken op hun vergade ringen alarmkreten geslaakt, nu Antwerpen in tegenstelling met zijn concurrenten, die hun ver keer zagen toenemen een aanzienlijken achter uitgang boekte. Allereerst stelt men de in de Antwerpsche ha ven geldende arbeidsvoorwaarden hiervoor ver antwoordelijk. Er wordt thans aangedrongen op een wijziging hiervan of althans een milder re geling van den werktijd, zoodat het laden en lossen er even vlug als in Rotterdam en Ham burg zou kunnen geschieden. Zooals men weet heeft Antwerpen na de staking van 1936 op aan dringen van de regeering den zevenurigen ar beidsdag ingevoerd. Blijkbaar hoopte men, dat de concurrentie zou volgen, wat niet is geschied. Nu de haven schade lijdt presenteert men de re geering de rekening en vraagt steun, vooral fi- nancieelen steun voor het verbeteren van de verouderde outillage, waardoor de manipulaties in de haven te lang duren en vele schepen Ant werpen mijden. Ondanks de negatieve resultaten van vroegere enquêtes heeft de Kamer van Koophandel te Antwerpen weer de studie ter hand genomen van het probleem van een vrije haven of al thans de vestiging van een vrije zone, aldaar. Men wil thans, nu het verkeer belemmerd wordt door protectionisme, contingenteering en admi nistratieve rompslomp, eens onderzoeken of de voordeelen het niet winnen van de nadeelen. En de heer Jussiant komt, nu men volgens hem van de zijde van den Moerdijk moeilijkheden onder vindt inzake de Rijnverbinding, nog met een ander oud idee op de proppen: de verlenging van het Albert-kanaal direct naar den Rijn, die het ongeveer halfweg tusschen Keulen en Düs- seldorf zou bereiken. Reeds eenige jaren gele den heeft men er in België studie van gemaakt en deze opgegeven, maar nu de techniek sinds dien vorderingen heeft gemaakt, raadt de heer Jussiant de regeering aan de studie weer ter hand te nemen. Overigens dringt men er ook van Antwerpen uit op aan, dat de regeering bij de nu eenmaal onvermijdelijke staatsinmenging een rationeeler economische politiek voert en niet met de ééne hand neemt wat zij met de andere geeft. Wie zal hier echter deze rationeele en krach tige economische politiek in 1939 voeren? Door de kwestie-Burgos zit de regeering reeds zeer los in het zadel. Dan komt in de eerste dagen de reconstructie van het kabinet ten behoeve der liberalen aan de orde. Deze vragen niet alleen een numeriek sterker vertegenwoordiging, maar stellen ook eischen omtrent de te bezetten pos ten. Zoolang de regeering dus nog over stuivertje wisselen denkt, weet men hier nog niet wie al deze wenschen in 1939 zal vervullen. Brand op een Engelsch schip. Geen hulp in de nabijheid. Het D. N. B. verneemt uit Londen: Volgens draadlooze berichten is aan boord van het Britsche schip „Rimutaka", groot 16.600 ton, in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, vier dagreizen van Nieuw Zeeland verwijderd, brand uitgebroken. Aan boord van het schip bevinden zich 286 passagiers, het Amerikaansche schip „Yom Schischi" dat nog driehonderd zeemijlen van de „Rimutaka" is verwijderd, stoomt in de richting van het brandende schip. PROGRAMMA WOENSDAG 11 JANUARI 1939. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Programma voor Arbei ders in de Continubedrijven, 11.40 Causerie „De regeeringsplannen met de werklooze jeugd". 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12,15 Berichten) 12.30 Orgelspel 1.00—1.45 VARA-orkest. 2,00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. (Om 6.28 Berichten). 6.40 Causerie „Crisisbeleid in Zweden". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicita ties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-be- richten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest. 9.00 Cabaretprogramma (Opn.) 10.00 Berichten. A. N.U. 10.00 Viool en piano. 10.40 Gramofoonmu ziek. 11.00 Causerie „Het Hastings Schaaktour- nooi. 11.15 Zang en piano. 11.30-12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramo foonmuziek. (9.30—9.40 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Solisten concert. 1.00 Gramofoonmuziek.. 1.30 Het. All Round Sextet en gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 4.00 Gramo foonmuziek.. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwuitzending. 6.20 Gramo foonmuziek, ber. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berich ten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Propaganda-Ketting- Avond. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Leden van het N.C.R.V.-orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Het N.C.R.V.-orkest. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWÏCH 1500 M. 11.25 Vioolvoordracht. 11,50 Het Arthur Du- lay-kwintet. 12.20 Zang en piano. 12.50 Gra mofoonmuziek, 1.05 Hoorbericht. Opn.) 1.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.203.20 Het Whinyates strijkkwartet en soliste. 3.25 Uit Parijs: Derveaux-orkest. 4.05 Doedelzak voordracht. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gramofoon muziek. 5.40 Jack Payne met zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Reportage. 6.55 Gramofoon muziek met toelichting. 7.20 Het Ystalyfera Town Prize Orkest en het Ystalyfera Public Prize Orkest, m.m.v. solist. 8.05 Actueel pro gramma. 8.35 BBC-symphonie-orkest, m.m.v. solisten en het BBC-koor. (9.059.25 Be richten). 10.40 Het Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 11.20 Oscar Rabin and his Romany Dance Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek. (Gr.- platen) RADIO PARIS 1648 M. 9.05 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Het Derveaux-orkest. 12.30 Zang. 1.10 Het An- dolfi-orkest. 2.35 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Cellovoordracht. 5.05 Piano voordracht. 5.25 Het Centrelle-orkest. 6.35 Viool en piano. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.50 Koorconcert. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Or gelspel. 9.20 Variétéprogramma. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.2011.35 Gramofoonmu ziek. KEULEN 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Stedelijk Orkest van Bunzlau. 1.30 Populair concert, 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest. het Omroep-schrammel- ensemble en solisten. 5.55 De Krefelder Man- nenzangvereeniging, 6.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Bernhard Etté's orkest. 8.30 Volksmu ziek. 9.35 Het Omroeporkest en solist. 10.20 11.20 Omroep-Amusementsorkest, mandoline orkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Het Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Het Borovsky-trio. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Het Omroepdansoi'kest. 8.20 en 9.20 Het Belgisch Nationaal Orkest en solisten. 10.30 Folkloristisch programma. 10.5011.20 Jazzmuziek (Gr. pl.) BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Het José Schnijders-oi-kest 1.50 —2.20 Gramo foonmuziek. 5.20 en 6.00 Paul Godwin en zijn orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Sarba-orkest en solist. 9.05 en 9.45 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Weensch Symphonie-orkest, m.m.v. so list. 8.20 Hoorberichten. 8.20 Berichten. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en viola. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Zie Keulen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9