Haarlem's Dagblad CHAMBERLAIN EN HALIFAX in Italië aangekomen. •VLEKKEN De Conferentie te Rome. Gevaarlijke tocht over het ijs. Krachttoer. Nationale collecte bracht 473.033.68 op. Vonnis in het proces-Niekisch c.s. Boschbrand in Australië woedt voort. 56e Jaargang No. 17043 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant-Ditgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 11 Januari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Engelsche premier Neville Chamberlain en zijn minister van Buitenlandsche Zaken Lord Halifax zijn nu te Rome aangekomen voor hun conferentie met de Italiaansche re geering. Onderweg hebben zij een kort bezoek aan Parijs gebracht en van gedachten ge wisseld met hun Fransche ambtgenooten Da- ladier en Bonnet, hetgeen op zichzelf als een bewijs van de voortgezette nauwe verstand houding tusschen Londen en Parijs wordt beschouwd. Het schijnt noodig te zijn die telkens opnieuw met demonstraties te bewij zen, hetgeen in andere landen wel wat over bodig lijkt maar tegenover de oppositie in Frankrijk en vooral tegenover die in Enge land klaarblijkelijk niet nagelaten kan worden. De conferentie te Rome houdt al sinds vele weken de gemoederen in al de betrokken lan den sterk bezig. Er zijn de zonderlingste en ook de meest zwartgallige veronderstellingen aan vastgeknoopt. In Engelsche oppositie kringen is herhaaldelijk de vrees geuit dat Chamberlain opnieuw belangrijke concessies zou doen. Maar toen bleek dat hij de lange reeks eischen, van Italiaansche zijde jegens Frankrijk geuit, heelemaal niet ging bespre ken en de behandeling van deze aangelegen heid aan Frankrijk zelf overliet hetgeen dan toch ook vrij logisch mag heeten bleef er van het alarm niet veel meer over. Intusschen had Franco zijn groote offen sief in Spanje ontketend met de kennelijke bedoeling, belangrijke voordeelen te behalen eer Chamberlain en Halifax te Rome zouden zijn. Zijn welslagen schijnt tot dusver twijfel achtig. Wel heeft hij aanmerkelijke terrein winst aan het Catalaansche front behaald, maar anderzijds hebben de regeeringstroepen een offensief ingezet in Estramadura en even eens veel terrein veroverd. Het voor krijgs operaties zoo ongunstige seizoen heeft na tuurlijk aan weerszijden zijn invloed doen gelden en men krijgt den indruk dat een mi litaire beslissing in den Spaansehen burger oorlog, die nu al tweeënhalf jaar bezig is een prachtig land te verwoesten en de bevolking uit te putten, nog steeds niet naderbij is ge komen. In deze omstandigheden is het niet te ver wachten dat de conferentie te Rome baan brekend werk zal kunnen verrichten en het vraagstuk der Middellandsche Zee veel dichter tot zijn oplossing brengen. Er is dan ook al medegedeeld dat het hoofddoel is contact te zoeken, in het algemeen overleg te plegen, eikaars standpunten te beschouwen en hoe men dat meer pleegt te noemen. Een agenda voor de conferentie is niet vastgesteld en er zijn zoovele officëele plechtigheden aan ver bonden dat voor het houden van besprekingen maar heel weinig tijd overblijft. Het is een wonderlijke toestand, maar daar is men in Europa langzamerhand wel aan ge wend. Feitelijk mag men dankbaar zijn dat telkens weer pogingen tot toenadering wor den gedaan, al halen die niets anders uit dan het verhoeden van een groot conflict. Dat dit verhoed wordt is het voornaamste dat de volken wenschen. Hun afkeer, ja afgrijzen van oorlog is onmiskenbaar en de acties zelf, die men in alle groote landen voortdurend voor verhooging der bewapening voert, heb ben de uitwerking dat die afkeer toeneemt. Temeer omdat degenen die zulke acties leiden steeds verklaren dat de machtige tegenpartij waarschijnlijke tegenpartij dan veel meer vliegtuigen of veel meer kanonnen of veel meer oorlogsschepen bezit. Daar moet de be volking wel uit afleiden, dat zij zelf in een oorlog ten zeerste bedreigd zou worden. En dit doet haar afgrijzen en vrees toenemen. Wij moeten hopen dat de conferentie in Rome eenige opluchting teweeg zal brengen. Maar tot groote verwachtingen is er geen aanleiding, aangezien ieder streven tot het scheppen van internationale rechtsverhou dingen en herstel van den internationalen handel kansloos schijnt. Er wordt alleen op- portuniteits-politiek gevoerd. Die kan tijd winnen en wellicht op den duur den weg banen tot grooter mogelijkheden. Het is niet vroolijk zulk een beschouwing te moeten ge ven, maar de werkelijkheid is helaas niet anders. R. P. Dinsdagmiddag om vijf uur zijn zeven familieleden van een bejaarde inwoon ster van Urk, die ernstig ziek is, met een ijsvlet op Urk aangekomen, na een zeer gevaarlijken en vermoeienden tocht over het ijs. Onder hen bevond zich een vrouw, die tijdens den tocht door het ijs was gezakt. Men had haar echter nog tijdig weten te grijpen, zij moest op het ijs van droge klee'ren worden voorzien. Tegenslag voor Roosevelt in het Congres. WASHINGTON, 11 Januari (A.N.P.) Pre sident Roosevelt heeft gisteren zijn eersten tegenslag in het congres geleden. Een subcommissie uit het Huis van Afge vaardigden heeft n.l. het door den president voorgestelde bedrag van 875 millioen dollar dat moet dienen om tot 1 Juli a.s. de steun- verleening te financieren, met 150 millioen dollar verminderd. (Bericht wordt dat de Poolsche athleet Radwan, bijgenaamd „de IJzerkoning", toen hij dezer dagen door een taxi werd aangereden, in woede de auto bij de bumper pakte en naar de overzijde van de straat smeet.) Ik ben geen krachtmensch, maar zoo zijn er velen, Mijn spiervermogen is zoowat normaal, Als ik als ijzerkcning zou gaan spelen, Dan zat er vast geen stervling in de zaal. Ik geef wel toe, dat dit mij soms kan spijten. Want lichaamskracht is ook een vorm van macht, Zonder nu juist met dingen te gaan smijten. Wordt toch een mensch ook om zijn kracht geacht. Wanneer ik acrclbaten op zie treden, Van wie er één een zestal andren torst, Kan ik jaloersch zijn op den man beneden, Die aldus straffeloos zijn kracht vermorst. En als er dingen zijn die 'k niet kan tillen, Of die ik met geen mooglijkheid verzet, Dan zou ik af en toe wel willen gillen, Omdat tekort aan kracht me dat belet. Zoo vaak is bij mij het geval gerezen, En niet juist voor tooneel of voor de sport, Wat zou ik graag een vreedzaam Simson wezen, Al heb ik kracht, zij schiet voor veel te kort. Nu lees ik daar van dien athleet in Polen, Hij greep een taxi bij de bumper beet, Waarna hij haar, beheerscht door de fiolen Zijns toorns, verwoed naar d' overzijde smeet Noi zou ik stellig niet met taxi's goc-ien, Als ik dat kon als krachtsportkampioen. Maar ik zou kunnen droomen van het mooie Dat ligt in het besef, dat ik 't kon doen. Wat Radwan aangaat, 'k wil hem respecteeren, Zijn kracht is zeer waarschijnlijk 'kolossaal, Maar velen kunnen met hem concfirreeren, In zulk een mij wat al te sterk verhaal. P. GASUS. TONG, elk gewicht., per pond 60 ct. VISCH FILET per pond 30 ct. BLOEMEND.WEG 339, b. d. Zijlweg, JAN RIENSTRA Telefoon 13897. (Adv. Ingez. Med.) De totale opbrengst van de op Zaterdag 3 December van het vorige jaar gehouden nationale straatcollecte ten bate van de ver volgden om geloof of ras bedraagt naar thans bekend wordt f 473.033.68, hetgeen neerkomt op een bedrag van 5.5 cent per inwoner of 25 cent per gezin. Het Joodsche comité voor bijzondere Jood- sche nooden ontvangt van het totaal bedrag 2/5 deel, dus rond f 180.000, terwijl het res- teerende 3/5 deel gelijkelijk zal worden ver deeld onder heta Jc-odsch kindercomité, het R.K. Vluchtelingencomité en het Protestantsch Christelijk-Comité. Deze drie comités ontvan gen dus elk rond f 90.000. Van het totaalbedrag is afgehouden het geld, dat reeds aan plaatselijke comités in de grensstreken is verstrekt. In totaal is in 1000 van de 1080 Nederland- sche gemeenten gecollecteerd. De provincie Utrecht bracht op f 31.851.28 dat is 6.9 cent per inwoner, waarmede deze provincie de kroon spant. De tweede plaats wordt ingenomen door Zeeland, Zuid-Holland en Friesland, onderscheidenlijk met f 17.306.78, f 142.364.39V2 en f 28.535.94V2. alle drie pro vincies per inwoner 6.8 cent. Daarop volgen Noord-Holland met f 102.343.19 (per in woner 6.6 cent), Gelderland met f 53.070.14 (per inwoner 5.9 cent), Overijsel met f 31.127.98V2 (per inwoner 5.6 cent), Gro ningen met f 21.637.95 (per inwoner 5.2 cent), Drente met f 5.371.16V2 (per inwoner 2.7 ct.), Noord-Brabant met 17.421.11 y2 (per inwoner 1.8 cent), Limburg met f 9.256.58Va (per in woner 1.6 cent). Van de gemeenten heeft Zutfen het groot ste gemiddelde per inwoner. n.l. 35.2 cent. Werken van Joodsche compo nisten in den ban. Geschrapt van het Italiaansche muziek repertoire. ROME, 11 Januari. (Havas). In een bijeenkomst op het ministerie van cultuur werd besloten, dat muziekuit gevers alle werken van Joodsche com ponisten van het Italiaansche muziek repertoire moeten schrappen. Gistermiddag voerden de Britsche ministers besprekingen op de Quai d'Orsay. „Fransche en Engelsche opvattingen identiek". TURIJN, 11 Januari (Stefani) De speciale trein, waarmede Chamberlain, Halifax en hun gevolg de reis naar Rome maken, is vanochtend om 7 uur 42 ko mende uit Frankrijk te Turijn aangeko men. Na een kort oponthoud is de trein naar Genua vertrokken. Stipt op den vastgestelden tijd kwamen de ministers daar aan. Zij zagen er zeer „fit" uit en glimlachten tevreden, toen zij uit den trein stapten voor de eerste officieele ontvangst in Italië. Britsche bezoekers van de Rivièra en ter plaat se wonende Engelschen bevonden zich op het perron. Zij bereidden den minister-president een hartelijke ontvangst en zongen hem een „For he's en jolly good fellow" toe. Chamberlain en Halifax werden begroet door Sir Noel Charles, den eersten secretaris der Britsche abassade en toen zij het perron hadden verlaten, werden zij voorgesteld aan de officieele personen te Genua. Het muziekcorps van een infanterie-regiment speelde het Engelsche volkslied. De Britsche ministers worden van middag om half vijf aldaar verwacht. De Italiaansche bladen verwelkomen de gas ten in hoofdartikelen. De Popoio di Roma ver heerlijkt den herbouw der Italiaansch-Britsche vriendschap, welke door Chamberlain is tot stand gebracht en zegt, dat in het kader van een nieuwe samenwerking tusschen Londen en Rome en de betrekkingen van persoonlijke vriend schap tusschen Mussolini en Chamberlain de be sprekingen te Rome geschieden zullen in een bij zonder gunstige sfeer. In deze zekerheid ver welkomt het Italiaansche volle zijn doorluchtige gasten met de meest oprechte hartelijkheid De Messaggero releveert, dat de politieke actie van Italië op internationaal gebied door buiten gewone helderheid wordt gekenmerkt. Daarom sluit de ontvangst der Britsche ministers iedere reserve uit, zij geschiedt in een ridderlijke at mosfeer om de vertegenwoordigers van Groot Brittannië te eeren volgens de traditie van natio nale gastvrijheid. Bespreking/en op doorreis te Parijs. Omtrent het „oponthoud" te Parijs wordt gemeld, dat de Britsche ministers, na met de „Canterbury" van Dover naar Calais te zijn overgestoken, om 17.43 uur aan het Garde du Nord te Parijs aankwamen. Vergezeld van Daladier, en Bonnet, begaven Chamberlain en Halifax zich van het station naar den Quai d'Orsay Zij trokken zich onmid dellijk terug in de Salon de la Rotonde, waar hun de thee werd geserveerd. Aan de besprekingen der Britsche en Fran sche ministers werd van Engelsche zijde deel genomen door Sir Alexander Cadogan, Maurice Ingram, en de Britsche ambassadeur te Parijs, Sir Eric Phipps. Behalve Daladier en Bonnet namen van Fransche zijde aan de besprekingen deel de secretaris-generaal - van den Quay d'Orsay, Leger, de adjunct-dix-ecteur van poli tieke zaken, Rochat en de directeur van het ka binet van den minister van Buitenlandsche Za ken, Bressy. De besprekingen die om 17 uur 55 begonnen waren, eindigden om 19 uur 05. De Britsche ministers begaven zich daarop, Chamberlain vergezeld van Daladier en Halifax van Bonnet, naar het station, vanwaar zij met den trein van 19 uur 30 vei'trokken. Na de besprekingen werd een communiqué uitgegeven, luidende: „Op doorreis te Parijs, op weg naar Rome, hebben de Britsche premier en lord Halifax van de gelegenheid gebruik gemaakt om van gedachten te wisselen op den Quay d'Orsay met Daladier en Bonnet. Deze bespreking stelde in staat In achtereenvolgende rubrie ken voor de vrouw heeft Haarlem's Dagblad een reeks wenken aan de huisvrouw ge geven voor het verwijderen van vele soorten vlekken. Deze wenken geschreven door den heer C. Hoeing, een deskundige zijn verzameld in een klein boekje. Dit boekje is thans verkrijg baar aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en het bijkantoor Soendaplein 37. De prijs bedraagt slechts tien cent. volledig de algemeene identiteit te be vestigen der opvattingen, welke tevoren was vastgelegd tusschen de beide re geeringen". Naar Reuter meldt, verluidt, dat de geheele toestand onder oogen werd gezien in het licht van de reeds genomen besluiten. De Britsche mi nisters gaven een overzicht van hetgeen zij te Rome zouden zeggen en Daladier en Bonnet ble ken het volkomen eens met het Britsche stand punt. Men gelooft, dat Daladier en Bonnet een uiteenzetting hebben gegeven van hun stand punt ten aanzien van de Italiaansche eischen en dat de Britsche ministers het daarmede geheel eens waren. Meening van de Times. De Times schrijft uit Parijs, dat Chamberlain tijdens het ondei'houd aan de Quai d' Orsay zeer zeker heeft herhaald, dat hij geenszins voor nemens is als bemiddelaar op te treden tusschen Fx-ankrijk en Italië en dat er geen sprake zou kunnen zijn van een toekenning van ooi'logs- rechten aan Fi-anco, zoo lang de bij de ovei'een- komst van Londen gestelde voorwaarden niet zouden zijn vervuld en tenslotte, dat een goede verstandhouding tusschen Engeland en Italië zou afhangen van de eerbiediging van den sta tus quo in de Middellandsche Zee. Hoe het zij, de ministers der beide landen hebben over het onderhond hun volledige voldoening uitgespro ken en dit kan zonder gevaar voor een vei'gis- sing voor iets anders dan een diplomatieke for mule worden gehouden. Hoofdbeklaagde krijgt levenslange tuchthuisstraf Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn medegedeeld: In het proces tegen Niekisch c.s. voor het voksgerechtshof is heden vonnis geveld. Niekisch, de voornaamste beklaag de, werd wegens voorbereiding tot hoogverraad en wegens inbreuk op de wet betreffende het vormen van nieuwe partijen veroordeeld tot le venslange tuchthuisstraf en duurzaam verlies van eererechten. De beklaagde Drechsel werd om dezelfde redenen veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf en drie en een half jaar verlies van eere rechten, met aftrek voor beide straf fen van een jaar en negen maanden preven tieve hechtenis. De beklaagde Kroger kreeg alleen wegens inbreuk op de wet op de vorming van nieuwe partijen een jaar en negen maanden gevan genisstraf, welke als uitgezeten beschouwd wordt door de preventieve hechtenis. De semi-officieele mededeeling voegt hier aan nog toe: „Met deze vonnissen zal wel een einde zijn gemaakt aan de combinaties van verscheidene buitenlandsche dagbladen, die dit proces op sensationeele wijze trachten op te blazen door le beweren dat Niekisch aanslagen op lei dende persoonlijkheden van het Derde Rijk voorbereid heeft en derhalve ter dood veroor deeld zou worden". Het Haarlemsche Gemeentebestuur A. G. Boes treedt dit jaar af als raadslid en wethouder. Zooals wij reeds mededeelden had de heer A. G. Boes reeds gcruimen tijd het voornemen dit jaar bij de periodieke verkiezingen voor den Haarlemschen gemeenteraad, in verband met zijn leeftijd, geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. De heer Boes heeft Dinsdag avond aan dit voornemen uitvoering gegeven door daarvan mededeeling te doen in de leden vergadering van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond toen daar de raadsverkiezing ter sprake kwam. In het najaar zal de heer Boes dus niet alleen aftreden als raadslid maar ook als wet_ houder van Onderwijs. De heer Boes heeft ongeveer 19 jaar zitting in den Raad, in 1934 werd hij tot wethouder gekozen. Het woord is aan Goefhe: Wie het recht en het ge duld heeft, jyoor hem komt ook de tijd. Blusschingspogingen worden door hittegolf belemmerd. Reeds vele slachtoffers. ADELAïDE 11 Januari (Reuter/A. N. P.) Duizenden bestrijden den he vige» boschbrand in Zuid-Australië, welke van grooter omvang is dan eenige tot nu toe bekende brand. Er heerscht nog steeds een verschrikkelijke hittegolf en de tempei'atuur heeft 117 graden Fahrenheit bedragen in de schaduw, d. w. z., dat het de warmste dag is, welke in de geschie denis van Adelaide bekend is. Reeds vijf dagen lang heeft de tempei'atuur in de schaduw meer dan 100 gi-aden bedragen. Een fabriek en meer dan twintig woningen zijn tot den grond toe afgebrand. Vi'ouwen en kindei'en moesten worden geëvacueei-d uit een stadsgebied. De schade wordt geraamd op 300.000 pond. De regeering heeft een steun- actie geopend, waarvoor zij 1000 pond heeft be schikbaar gesteld. Uit Melbourne wordt gemeld, dat in den geheelen staat Victoria nog steeds bi-anden woeden. 19 pei'sonen zijn om het leven gekomen, oen zij probeerden te ontsnappen aan de vlammen. Naar gemeld wordt, worden 21 per sonen vermist. Te Melbourne was het vandaag koeler, doch de temperatuur in het binnenland is nog steeds verschi'ikkelijk. 7 Personen zijn aan de hitte be zweken. United Press weet nog te melden, dat 25 fa brieksarbeiders uit de Ericasti'eek in een 6 voet diep gegraven onderaardsche schuilplaats wer den gevonden, waar zij den nacht in schi'ik en angst hadden dooi'gebracht, terwijl het vuur boven hun hoofden woedde en hun bezittingen verwoestte, die zij bij den ingang van de schuil plaats hadden opgestapeld. De kolonisten waren gedwongen geweest om de paarden, die door angst voor het vuur dol gewoi'den waren, dood te schieten. Ondertusschen zijn vluchtelingen kampen ingericht in zones, die absoluut veilig zijn voor het vuur, doch thans dreigt een voed selgebrek. Duizenden vrijwilligers vechten tegen de vlammen maar zij woi'den door de tempera tuur gehandicapt. Commandant van Fransch oorlogsschip ter dood veroordeeld Wegens verraad van militaire geheimen aan vreemde mogendheid. TOULON 11 Janauri. De comman dant van de Fransche torpedoboot Vauquelin, luitenant Mai'C Aubert, die zich gisteravond voor het militair ge rechtshof wegens vei'raad van mili taire geheimen aan een vreemde mo gendheid te verantwoorden had, is nog denzelfden avond ter dood vei'oordeeld. De mede aangeklaagde van Aubert, Jeanne Maurel, werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aubert zou gedurende de September-crisis van het vorige jaar een vreemde mogendheid geheime berichten hebben doen toe komen. (United Pi'ess). HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer A. G. Boes zal geen nieuwe candida tuur voor den Ilaarlcmschen Raad aan vaarden en dus in het najaar ook aftreden als wethouder. 1 De hooge kosten van Armenzorg te Haarlem. 4 BINNENLAND. De opbrengst der Nationale collecte is ruim f 473.000. 1 De minister van Economische Zaken wil, te beginnen 1940, elke tien jaar een bedrqfs- telling houden. 3 De kunstveiling ten bate van de uitgeweken kinderen heeft ruim f 51.000 opgebracht. 3 De boterheffing wordt lager. 6 De „IJsselstroom" en de „Daniël Goedkoop" zijn in Amsterdam teruggekeerd. 6 Onze Indische Luchtpostbrief. 7 BUITENLAND. Tsjccho Slowakije is niet tot schadevergoe ding aan Hongarije bereid. 5 De Spaansche Nationalisten zijn op 29 K.M. van Tarragona verwijderd. 5 Bü een vliegtuigongeluk in Engeland zijn vier personen omgekomen. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: De conferentie te Rome. 1 K. de Jong: Derde concert Haarlemsche Bachvereeniging. 2 G. J. Kalt: Concert der beide koren „St. Cae- cilia". 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 L. S.: „Wintcrsche bloemen." 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Be zuinigingen bij den Volkenbond. 5 v. II.: „We draaien weer" 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1