Haarlem's Dagblad AMSTERDAM'S RAAD Chamberlain en Halifax hartelijk te Rome ontvangen. Wat willen de volken? stelt commissie van onderzoek in Erfpachtskwestie aan de orde. Reeds een eerste bespreking met Mussolini en Ciano. Versnelling. Huisvrouwen Zwaar werk warm gewaardeerd. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17044 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 12 Januari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1 >5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. De Engelsche ministers Chamberlain en Halifax zijn door Italiaansche volksmenigten met wilde geestdrift ontvangen. Men heeft „God zegene u" en „Geef ons den vrede" tot hen geroepen. Er zijn tafereelen geweest die levendig herinneren aan het gebeurde in München op 29 September 1938, toen Cham berlain en Daladier de ovaties van Duitsche volksmassa's ontvingen. De Italianen moch ten nu juichen en zij hebben er geen gering gebruik van gemaakt. Op hetzelfde oogenblik publiceerde Genève zijn „militaire jaarboek 1938", behelzend sta tistieken over de toeneming der bewapening. Daaruit blijkt, dat 64 landen in het afgeloo- pen jaar 28.8 milliard gulden aan bewape ning hebben besteed. Dat is 3.6 milliard meer dan in 1937 werd geraamd. Van het totaal komt meer dan driekwart voor rekening' van de zeven mogendheden Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Rusland, Ja pan, Italië en Tsjecho-Slowakije. Maar de Vereenigde Staten hebben niet meer dan vijf procent van het totaal voor hun rekening. De Sovjet-Unie staat bovenaan met een geschat bedrag van 9 milliard en Duitschland ont breekt in de statistiek, omdat er'geen cijfers van beleend zijn. Engeland staat op de twee de plaats met een millioen pond per dag, da» is dus ruim drie milliard gulden voor het jaar 1938. In de laatste tien jaar hebben de zeven genoemde mogendheden 123 milliard gulden aan bewapening uitgegeven. Hun totaal van 22 milliard voor 1938 wijst dus wel op een belangrijke stijging. Dit werd dus bekend gemaakt op hetzelfde oogenblik waarop de menigte in een totali- tairen staat den premier van een democra- tischen staat ovaties bracht- en hem Gods zegen toewenschte. En zooals iedereen weet wordt de tegenstelling tusschen democratische en totalitaire staten als de kern van het oor logsgevaar beschouwd. Maar er gebeurde nog meer op dezen dag. De Amerikaansche ambassadeurs te Londen en Parijs, Kennedy en Bullitt, brachten te Washington rapport over den toestand in Europa uit aan twee in vergadering vereenig de commissies uit het Amerikaansche Congres en den Senaat. Er werd geen officiëele mede- deeling over uitgegeven maar verscheidene leden der commissies deelden aan de pers mede dat de beide ambassadeurs sombere •beschouwingen ten beste hadden gegeven. Zij zeiden vóór den zomer een Eui'opeeschen oor log te verwachten en Europa als een chaos te beschouwen. Zij lichtten hun meeningen uit voerig toe. Alle aanwezigen waren zeer ter neergeslagen na de vergadering. Senator Reynolds zei, dat hij alles wat hij gehoord had in den Senaat zou mededeelen. Anderen trachtten hem daarvan terug te houden. Moge hun dat mislukken! Een beetje meer licht omtrent de geheime diplomatie zou Europa alleen goed kunnen doen. Eigenlijk gebeurde er nog meer. Reuter, het Engelsche nieuwsbureau, seinde uit Rome: „Er is*geen kwestie aan de orde geweest betreffende de z.g. ontoeschietelijke houding van Frankrijk jegens de Italiaansche aspiraties". Kijk kijk! De zoogenaamde ontoe- schietelijkheid, seint het Engelsche semi- officiëele persbureau. Mag ik herinneren aan een artikel op deze plaats, in H.D. van 30 December? Daarin vestigde ik er de aandacht op dat er twee reeksen Italiaansche eischen zijn. Eerste groep: Corsica, Tunis, Savoye, door de pers en een aantal straatbetoogers uitgebazuind. Tunis werd later door het Giornale d'Italia ingetrokken. Men wilde alleen een beteren status voor de Italianen in dat protectoraat. Tweede reeks eischen: Dsjiboeti, alle aandeelen in den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abbeba, verlaging der tarieven van het Suezkanaal. Ik vroeg toen: zou Frankrijk wellicht bereid zijn Fransch Somali- land en de aandeelen van dien spoorweg aan Italië te verkoopen (hetgeen iets anders is dan grond „afstaan") en zouden Frankrijk en Engeland gezamenlijk bereid zijn de tarieven van het Suezkanaal te verlagen? Ook de Engelsche scheepvaartmaatschappijen hebben heel groote belangen bij die verlaging. Nu herinner ik aan mijn vragen op 30 De cember. Vandaag klinken ze nog veel begrij pelijker dan toen. En wat willen de volken? Geen oorlog! Daar zal men in de conferentiekamers toch eenige rekening mee dienen te houden. Oor logen die de volken niet willen, brengen groote gevaren mee voor de regeeringen die ze ondernemen. Maar die sombere ambassadeurs in Washing ton dan? Men geeft als verklaring van hun naargeestigheid op, dat hun regeering de be wapeningsuitgaven zeer verhoogen wil. Daar voor is de instemming van Congres en Senaat noodig. Dit klinkt heel eenvoudig en vlot- aannemelijk. Maar zoo simpel plegen zulke dingen niet te zijn. Met de veronderstelling dat het Italiaansch-Fransche geschil zijn op lossing wel zal vinden is men trouwens niet van de gevaren in Europa af- Er resten Duit sche ambities, ambities die vooral de Oekraine gelden. Het is dus zeer wei denkbaar dat de spanning van September zich in een zoo zwaar bewapend Europa binnen afzienbaren tijd zal herhalen. Maar of de somberheid der ambas sadeurs dan bewaarheid zal worden is een andere vraag. In dit tot de tanden bewapende Europa zal wel opnieuw de vraag „Wat willen de volken?" beslissenden invloed moeten doen Met algemeene stemmen heeft de Amsterdamsche Gemeente raad gistermiddag besloten tot het instellen van een commissie van onderzoek in verband met de bekende erfpachtskwestie. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Boissevain (lib.), Woudenberg (soc.-dem.), Ter Haar (c.-h.), Dingemans (r.-k.), Seegers (comm.) en Crucq (wild). Zooals te begrijpen valt bestond er voor deze zitting ook van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling. Reeds te ruim half twee waren alle zitplaatsen op de publieke tribune bezet en op den O. Z. Voorburgwal stond toen nog een rij van eenige honderden belangstellen den, die echter op de niet al te groote publieke tribune geen plaats meer konden krijgen. Een aantal rechercheurs had tusschen het pu bliek op de tribune plaats genomen en ook de zes wethouders waren aanwezig. Aangezien de burgemeester dr. W. de Vlugt nog in het buiten land vertoeft, stond de vergadering onder voor zitterschap van den waarnemenden burgemees ter, wethouder M. G. Kropman. Terstond na de opening en de goedkeuring van de notulen kwam het interpellatieverzoek van den heer Kitsz aan de orde. Zonder discussie werd het verzoek goedgekeurd, waarna beslo ten werd het te behandelen tegelijk met het voorstel van den heer Matthijsen. Het amendement van mr. Jansma om in de commissie van onderzoek ook niet-raadsleden te benoemen werd on voldoende ondersteund, n.l. slechts door zijn partijgenooten dr. I. H. J. Vos en den heer W. Boissevain. Aangezien het voorstel door minstens vier leden onder steund diende te worden, kon het amen- dus geen onderwerp van beraadslaging uitmaken. Verklaring van mr. Kropman. Alvorens het woord te geven aan den heer Kitsz wilde de voorzitter zich met een ernstig woord wenden tot den raad. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak, waarbij de naam van onze goede stad in opspraak gebracht dreigt te worden. Spr. hoopt dat dit een rustige en waardige dis cussie zal worden, dat hier geen onbewezen be schuldigingen geuit zullen worden en dat geen beschuldigingen woi'den geuit naar het adres van personen, die zich niet hier kunnen ver dedigen. Alle leden van het college van B. en W. wen- schen dat de grootst mogelijke openbaarheid zal worden verkregen en willen daartoe in elk op zicht medewerken. Indien de zaak in dezen geest wordt behandeld zullen zelfs de uitingen in de pers en de aantijgingen in het openbaar den goeden naam der stad geen afbreuk kunnen doen. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom). De Britsche ministers Chamberlain en Halifax zijn gistermiddag per trein te Rome aangekomen, waar zij zoowel door Mussolini en Ciano, als door de be volking zeer hartelijk zijn ontvangen. Er weerklonken uitroepen als „Viva Mussolini" en ook „Geef ons den vrede" en „God zegene u". Een eerste bespreking heeft reeds tusschen de vier staatslieden plaats ge had. Vanmiddag worden de besprekin gen voortgezet. Op pag. 5 zijn over het bezoek der Engelsche ministers nadere bijzonderheden opgenomen. Volgens een Reuter-bericht uit Rome valt niets te vernemen over de besprekingen van gisteren, doch indien iets valt op te maken uit de antwoorden op vragen aan kringen welke in nauwe betrekking staan met deze staatslieden, dan is het, dat na de eerste besprekingen een gelden. Ambassadeurs zijn zelden men- schen die. daarvan begrip hebben. Maar ministers staan er al heel veel dichter bij. En het gejuich van de Italianen voor Cham berlain en Halifax is evenzeer door de ge- heele wereld verstaan als het gejuich in München voor Chamberlain en Daladier. R. P. Agent door kogel uit eigen revolver getroffen. SOEST 12 Januari. Gisteravond is op het politiebureau te Soest een noodlottig ongeluk gebeurd, waarvan een agent van politie het slachtoffer is geworden. Omstreeks half twaalf was de agent Jansen op het politiebureau, waar hij alleen de wacht had. Hij hield zich onledig met het schoonmaken van zijn revolver. Teneinde door den loop te kunnen zien, richtte Jansen het wapen, dat ge laden bleek te zijn, naar zich toe, doch op hetzelfde oogenblik knalde een schot. De kogel ging den man door de rechter borst en kwam aan de onder zijde van den rug uit het lichaam. Behalve een arrestant, die in een cel was op gesloten, bevond zich niemand op het bureau. Jansen heeft nog getracht bij het telefoontoe stel te komen, doch dit is hem niet gelukt. Hij heeft toen een vijftal schoten gelost door de ra men en deur, teneinde de aandacht van om wonenden en voorbijgangers te trekken. Dit is hem gelukt. De dienstdoende stationschef van de halte Soestdijk heeft de schoten gehooi'd. Hij kon echter niet weg, aangezien hij alleen was en een trein naderde. Hij heeft daarom het station Soest opgebeld met de mededeeling, dat er on raad was op het politiebureau. De daar dienst doende chef heeft den inspecteur van politie, den burgemeester en een tweetal geneesheeren opgebeld, die spoedig ter plaatse waren. Het slachtoffer is terstond naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amers foort vervoer, waar hij tijdens de operatie is overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van een kind. atmosfeer bestaat van grooter vertrouwen in den vrede. Tót nu toe worden deze van algemeenen aard genoemd. Er is geen kwestie van z.g. Italiaan sche aspiraties of eischen aan de orde gekomen en vandaar ook geen kwestie van de z.g. ontoe schietelijke houding van Frankrijk jegens de Italiaansche aspiraties. Tot nog toe schijnt de verklaring van Cham berlain, dat uit zijn bezoek iets goeds kan voort komen, gerechtvaardigd. Volgens United Press heeft te Rome de mee ning postgevat, dat Chamberlain het gezichtspunt van Italië begrijpt. De overtuiging van den En- gelschen premier van de doeltreffendheid van onderhandelingen wordt door de meeste Ita lianen aldus geïnterpreteerd, dat de Duce onder handelingen met Frankrijk zal gaan voeren en dat Engeland dan ten gunste van Italië zou in- tervenieeren. De ochtendbladen te Rome leveren geen commentaar. Zij beperken zich tot het prij zen van Chamberlain's bemoeiingen. Ciano optimistisch. De speciale correspondent van United Press te Rome, Webb Miller, meldt: Hedenmorgen vroeg verklaarde graaf Ciano mij in het Palazzo Venezia: „In onze eerste besprekingen is alles uitstekend gegaan. Ik ben optimistisch wat het resultaat van onze conferenties betreft, die hedenmiddag weer zullen worden voortgezet." Zelden gedurende de twaalf internationale conferenties, die ik gedurende de laatste 20 jaar bijwoonde, werd er zoo intensief gezwe- (De astronomen van het Smith sonian Institute in Amerika heli- ben aangetoond, dat de omwente lingssnelheid der aarde toeneemt en wel in die mate, dat het jaar sedert 1850 een seconde korter is geworden.) De aarde draait met snelle vaart, Al sedert ongetelde jaren, Dat is als vaststaand feit verklaard, Hoewel wij 't zelf zoo niet ontwaren. De tijd snelt maar voortdurend voort, Dat doet hij ook sinds den beginne, Maar wiens opinie je ook hoort, Hij schijnt maar steeds aan vaart te winnen, De mensch in al zijn nietigheid, Wil zich ook steeds maar voortbewegen, Zijn vaart is in verloop van tijd, Ook altijd maar weer door gestegen. Als d' aarde nu wat sneller gaat Dan vroeger, lijkt ons dat geen wonder, Dat d' astronoom, die voor niets staat Het heeft ontdekt, blijft wel bijzonder; Vooral daar het niet veel beduidt, In haast een eeuw is 't jaar gekrompen Met één seconde, 't maakt wat uit, Daar laten wij ons niet door lompen. De menschen zorgen met elkaar, Voor ruim voldoende andre zaken, Om zich van jaar tot volgend jaar, Toenemend draaierig te maken. P. GASUS. BOEKENLIEFHEBBERS Boekhandel DE VRIES ruimt op I GED. OUDE GRACHT 27 en 27 a. (Adv. Ingez Med.) gen als bij deze conferentie. Kringen, die toch van de conferentie op de hoogte zouden moe ten zijn, verklaren openlijk, dat zij van het verloop van de tot nu toe gevoerde besprekin gen geen idee hebben, zelfs niet van de on derwerpen, waarover de besprekingen liepen. Daarom is alles wat over de eerste besprekin gen gezegd kan worden slechts louter ver moeden. Anderzijds zou men uit het zwijgen van beide partijen kunnen opmaken, dat beide nog niet tot het resultaat zijn gekomen. Ook kan men uit de houding van de Britsche delegatie besluiten, dat men aan Mussolini verklaard zou hebben, dat men Franco de rechten van oorlogvoerende van de zijde van Engeland niet zal toekennen, zoolang de steun van Italië aan Franco niet ophoudt. Doch in zelfde mate is men in Italiaansche kringen er van overtuigd, dat de zege van Franco vast staat, nog voor de ondersteuning van Italië op merkbare wijze wordt ingesteld, ook indien daardoor Franco's kansen verminderd wer den. Mij werd verteld, dat Mussolini deze ondersteuning reeds duurder te staan is ge komen dan de kosten van den Abessynischen oorlog. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat Mussolini zich op aanraden van Frankrijk en Engeland uit het „Spaansche avontuur" zal terugtrekken op een oogenblik, dat Franco's overwinning nabij schijnt. Loopt even ons kantoor Groote Houtstraat 93 of ons bijkantoor Soendaplein 37 binnen en verzekert U van een exemplaar van het handige boekje VLEKKEN, door C. HOEïNG. Het kost slechts 10 cent en geeft U tal van nuttige wenken voor het verwijderen van vele soorten vlekken. Het woord is aan Bacon: Een verstandig man zal - meer gelegenheden maken dan hij vindt. Haarlemsche Gemeenteraad. De nestor, M. de Braai, aanvaardt geen nieuwe candidatuur. Naar wij vernemen heeft de heer M. de Braai, A.-R.-raadslid te Haarlem, besloten bij de a.s. verkiezingen geen candidatuur meer te aanvaar den. Zooals men weet is de heer de Braai de nestor van den Raad. Hij heeft reeds zitting van het jaar 1900 af, zoodat hij, als hij dezen zomer af treedt, niet minder dan 39 jaar de gemeente ge diend zal hebben. De directie der Nederlandsc-he Spoor wegen heeft de volgende dienstorder aan het personeel doen toekomen: Nu de periode van strenge koude en van sneeuwval met de daaraan voor ons bedrijf verbonden groote moeilijk heden voorbij is, voelen wij behoefte ons personeel dank te zeggen voor de voorbeeldige wijze, waarop het zijn zware taak in deze dagen heeft ver richt". HEDEN: 14 PAGINA'S. De berging van de zeven slachtoffers, die het lawine-ongeluk in de Fransche Alpen eischte. Onder de verongelukte skiërs bevonden zich o.a. de kabinetschef van den Franschen Senaatspresident, Maurain, en een Nederlandsch student. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer M. de Braai, A.-R., aanvaardt geen nieuwe candidatuur voor den Haarlem sclien Raad. 1 Moeilijkheden in de waschindustrie omdat, door de maatregelen der regeering inzake het dienstboden-tekort, er een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten dreigt. 2 Reeds vertrekken de Duitsche dienstboden bij tientallen uit Haarlem en omgeving. 2 Dreigt voor de gemeente Haarlem noodlij dendheid? 7 BINNENLAND. De Amsterdamsche raad benoemde een com missie om de erfpachtskwestie te onder zoeken. 1 en 3 Prof. ir. H. T. Zwiers heeft heden zijn inau- gureele rede uitgesproken. 2 De Duitsche regeering beweert, dat in ons land een aanslag op een Duitschen consul en den Duitschen gezant is gepleegd. en 6 De Shell 6 en Leonidas VII zijn in veilige haven. 9 Het 25-jarig bestaan van de C. A. O. in de typografie is heden herdacht. 9 BUITENLAND. Chamberlain en Halifax zijn gisteren op zeer hartelijke wijze te Rome ontvangen. 5 De troepen van generaal Franco hebben Montblanch, een belangrijk knooppunt in Catalonië, bezet. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Wat willen de volken? 1 Mr. E. Elias: Het prettige geluid. 3 Riehard C. Hottelet: Grondige opleiding van kolonisten in Duitschland. 5 B. K.: Haarlem's Bloei heeft ons aller steun noodig. rj K. de Jong: Operaconcert. 7 Voor de Vrouw. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1