België verhoogt heffingen voor tuinbouwproducten. Hoewel het handelsverdrag nog niet is afgeloopen. „Centrum" EET NU JAFFA L. v. GOOR HET SPORTGESPREK NIEUWS IN 'T KORT. VKTTD'AG 13 TANÜA'EI 1939 H 'AAR t EM'S DAGBEAD 6 WOORDEN EN DADEN. Getroffenen vragen maat regelen der regeering. r'T een zekere voldoening is in tal van publicaties gewezen op de zich wijzi gende mentaliteit, toen men kennis kreeg van de tekst van het destijds af gesloten Nederlandsch-Amerikaansche handels verdrag. Men hoopte op een uitbreiding van het internationale handelsverkeer. Dat de geneigd heid daartoe te geraken toch nog lang niet overal gemeengoed is geworden bewijzen onze zuidelij ke buren door de nieuwe belemmeringen, welke zij den uitvoer onzer tuinbouwproducten in den weg hebben gelegd. Aan woorden van goedwil lendheid ontbreekt het gewoonlijk niet, ten minste wanneer de onderhandelaren aan de con grestafel buitenslands zitten. Dan worden in de meest volmaakte volzinnen de grootste conces sies toegezegd.mits.de betrokken hoo- gere instanties zich daarmede kunnen vereeni gen. Maarthuis gekomen zijnde.zijn de ginds geuite welwillende woorden gewoonlijk al spoedig weer vergeten. dan spelen als het ware de inheemsche factoren een belangrijke rol.... en zijn de eens gesproken woorden wel omgezet in daden, maar niet in daden, die in overeenstemming zijn met de ware beteekenis van het gesproken woord. Aan dien gang van za ken moet men onwillekeurig terug denken, als men het voorstel van den voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad nog eens aan de vergetelheid ontrukt, toen tfeze, bij gelegenheid van het in 1938 gehouden congres der Fédéra- tion Horticole Professionale als zijn oordeel te kennen gaf, dat men deze organisatie maar dien de op te heffen, omdat de betrokken landelijke organisaties aan „woorden" alleen niets hebben en nog veel minder aan „daden" welke niet overeenstemmen met de gedane toezeggingen. Dit Nederlandsche voorstel was bij voorbaat bestemd te sneuvelen Zoo is het ook gegaan. Als bijzondere Nieuwjaarsgroet zijn nu bij een tweetal Koninklijke besluiten in België de rechten vastgesteld, welke van 1 Januari 1939 af gelden voor het verkrijgen van een invoerver gunning. Daarbij moge opgemerkt worden, dat voor de artikelen, waarop zulk een recht reeds werd geheven, deze heffing verhoogd is, terwijl voor een groot aantal nieuwe artikelen thans een invoerrecht is ingesteld. En dan spreekt men op het ocngres der F.H.P.I., waar de „groote" mannen van den internationalen tuinbouw aan wezig zijn, van handelsverruiming! Blijkens den tekst dezer Koninklijke besluiten worden deze heffingen geheven bij de aflevering der invoervergunningen, of bij het visum van inschrijving dezer vergunningen. Voor den uit voer van onze Nederlandsche groenten, is deze nieuwe regeling uiterst bezwaarlijk. Tot dus verre paste België met betrekking tot onzen tuinbouw geen bepaalde licentieheffingen toe, zoodat de thans ingestelde heffingen een geheel nieuwe en zeer ernstige belemmering vormen voor den export van onze versche tuinbouwpro ducten naar België. Een en ander blijkt aanstonds, wanneer men onderstaande opsomming bestudeert. Per 100 K G. zijn de nieuwe Belgische heffingen als volgt vastgesteld Tomaten 5-, Sla en Andijvie 5-, Bospeen (wortelen in bussels) 5-, Tuinwortelen (niet in bussels) 2-, Komkommers en augurken 2-. Aardappelen 51, Aardbeien 10-, Perziken en abrikozen 10-, Pruimen 5-, Afgesneden natuur- bloemen 20 Belgische francs. Deze heffingen gel den voor het netto-gewicht, behalve voor aard appelen, aardbeien, abrikozen, perziken en prui men. waarvoor per bruto-gewicht berekend wordt. Bedenkt men voorts, dat de invoer van tomaten, sla, andijvie, peen, komkommers, augurken en aardbeien naar België reeds gecon- tingenteerd is op de helft van onzen export dier producten in 1932, dan is de nieuwe Nieuwjaars verrassing wel een buitengewone deceptie. Bo vendien worden op verschillende dezer produc ten reeds invoerrechten geheven, welke voor sommige producten aldus het officieel orgaan voor de Tuinbouwveilingen in Nederland bijna een prohibitief karakter dragen. Zoo is een hef fing van ruim 13 cent per KG. bruto van onze Nederlandsche glasaardbeien in België buiten gewoon bezwaarlijk, evenals éen invoerrecht van pl.m. 6 cent per K.G. netto op den invoer van onze kas-tomaten in België. Zoo ziet men thans, dat naast de bestaande Belgische contingentee- ringsmaatregelen en de reeds van kracht zijnde invoerrechten, de Belgische regeering nog niet tevreden is en met nieuwe handelsbelemmeren- de bepalingen komt, t.w. een heffing op de in voervergunningen. De groote moeilijkheden, waarin de Nederlandsche tuinbouwexport zich toch al jaren achtereen bevindt, worden daar door nog eens extra verzwaard. Dat alles ge schiedde daarbij zonder het plegen van eenig overleg. Wel was voldoende bekend, dat van Belgische zijde meer dan eens was aangedrongen op het heffen van maatregelen om den Nederlandschen tuinbouwexport te bemoeilijken, maar deze maatregelen hebben in Nederlandsche kringen groote verwondering gewekt. Wat voor betee kenis moet men nu hechten aan de vriendelijke woorden van zooveele F.H.P.I. congressen, waar men elkander feitelijk de verzekering geeft, dat het tijdperk van de internationale handelsver ruiming is aangebroken? Men zou er bijna om lachen, als het niet zoo diep treurig zou zijn. België trof dezen maatregel midden in de pe riode. dat het bestaande handelsverdrag nog van kracht is. Men wenschte blijkbaar geen tijd te verliezen en kon den 30sten April 1939 niet af wachten. Het is dan ook niet aan te nemen, dat men het van Nederlandsche zijde daarbij zal laten. Vooral wanneer men bedenkt dat de Bel gische export naar Nederland nog altijd aanzien lijk grooter is dan de Nederlandsche uitvoer naar België. Het invoersaldo ten gunste van Bel gië bedroeg in de jaren 1935. 1936 en 1937 res pectievelijk niet minder dan 31, 33 en 53 millioen gulden, terwijl dit saldo over de eerste elf maanden van 1938 reeds een waarde vertegen woordigde van niet minder dan 51 millioen gul- den. Men zou geneigd zijn zich af te vragen: hoe is het mogelijk, dat België tot deze maatregelen overgaat., indien men weet, dat de Belgische uit voer naar Nederland circa 50 procent grooter is dan de Nederlandsche export naar België? Een meer in evenwicht brengen van onze handels balans is onder deze omstandigheden zeker ge boden Men zal daartoe kunnen komen door uit breiding van den Nederlandschen export naar België, men moet daartoe niet geraken door be perking van den Belgischen uitvoer naar Neder land. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland wijst er op, dat dit meer in „over eenstemming brengen" gebiedende eisch is. Mocht men dat niet kunnen bereiken, dan zou de Belgische uitvoer naar ons land met een waardebedrag van 50 millioen gulden ingekrom pen moeten worden. Voor Nederland bestaat ze ker de mogelijkheid om verschillende producten, welke thans uit België betrokken worden in an dere landen te koopen. Intusschen is het te ho pen, dat men niet tot een soort openlijken strijd zal komen, waardoor verbittering zal ontstaan en waardoor zeer zeker ook het vertrouwen ge schokt zal worden. Juist daaraan hebben wij in het geheel geen behoefte. Geschokt vertrouwen is er reeds genoeg. Woorden kunnen onontbeer lijk zijn, maar het stellen van daden is veel be langrijker, doch dan alleen die daden, welke op recht zijn en niet in tegenspraak met wat men reeds beweerde. MOLLERUS. Groenten- en Fruitpaleis vanaf 3 a 10: 10 a 28 AMERIKA ANSCHE WIJNAPPEL 30 ct. per kilo. SPERCIEB. merk Molen 25 ct. p. kiloblik HOLL. SNIJB. 25 ct. per kiloblik. Alle soorten BUSGROENTEN, Elite mer ken tegen scherp concurreerende prijzen. GRAPE FRUIT vol san 10 a 45 ct. PAARLAARSTEEG 6. TEL. 19105. (Adv. Ingez. MedJ Slot der luipaardhistorie Het ontsnapte dier neergeschoten. LONDEN, 12 Januari. De ontsnapte lui paard is vandaag doodgeschoten, door een van de jagers. Deze is doorgedrongen in het kreupelhout, waarin het dier was gevlucht en heeft het neergeschoten op een afstand van drie meter. (Reuter). Klopjacht op een roo versbende. Parijsche politie boekt succes. De Parijsche politie heeft een jongen van 17 jaar gearresteerd, die de namen noemde van drie medeplichtigen, die in Seine-et-Oise een overval hadden gepleegd. Deze drie individuen werden te Garches ingerekend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene bandieten twee auto's aangehouden en de bestuurders geplunderd. Zij slaagden er ook in politieversperringen te forceeren, hoewel op hen werd geschoten. Hun wagen werd teruggevonden in het bosch van St. Germain. Er bevond zich een man in, die door revolverschoten was gedood. De poli tie zette direct een klopjacht in, waaraan door meer dan 100 gendarmen met zijspanwagens werd deelgenomen. Dit onderzoek heeft den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag geduurd en leidde tot de arrestaties, welke een einde zullen maken aan de overvallen. FRANCO'S TROEPEN VORDEREN SNEL IN CATALONIË. Thans Falset gevallen. VERDEDIGING VAN TORTOSA BEDREIGD. De Spaansche en Moorsche divisies van generaal Yague hebben, naar Reu ter uit Lerida meldt, Falset ingenomen, dat de bescherming vormde tegen een zuid-oostelijken opmarsch naar Tarra gona Zij staan thans op slechts tien mijl afstand van de kust der Middellandsche Zee. De republikeinsche troepen in den „zak" van Tortosa worden met omsin geling bedreigd. Von Ribbentrop zal een bezoek aan Warschau brengen. Uitnoodiging van minister Beek aanvaard. Het volgende communiqué is te Berlijn ge- I publiceerd: De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft ter gelegenheid van zijn ontmoeting met Von Ribbentrop te München dezen uitgenoodigd een bezoek aan Warschau te komen brengen. De rijksminister heeft de uitnoodiging aangenomen. Te zijner tijd zal worden medegedeeld, wan neer Von Ribbentrop op reis zal gaan. De Havas-correspondent te Sarragossa meldt, dat de regeeringstroepen zich na den val van Falset in wanorde terug trekken naar Argenta. ten oosten van Falset De druk der Nationalis tische troepen was, naar hij verklaart, overal aan het Catalaansche front heviger dan ooit. De legerkorpsen van Maestrazzo en Aragon hebben hun linies over een front van meer dan 40 K.M. lengte, vier tot 8 K.M. vooruitgeschoven. Uit Saragossa wordt voorts de verovering van Fores gemeld, op 54 K.M. ten oosten van Le rida gelegen. De rechtervleugel der rechtschen rukt op naar Valls en Reus. In het midden van het front zijn Franco's troepen verder opgerukt en hebben zij Barbara, Pira en Prenafeta ver overd, welke plaatsen om Montblanch zijn ge legen. In een door Radio-Nacional omgeroepen offi- cieele mededeeling van het Nationalistische hoofdkwartier, aldus meldt Havas uit Burgos, wordt gezegd, dat de opmarsch in Catalonië Donderdag is voortgezet, en dat de rechtschen Agramunt hebben bezet. In den sector van het Urgelkanaal bezetten zij Preixana. Ten zuiden van het kanaal bedraagt de opmarsch 7 K.M. van het punt van uitgang af. De Nationalisten maakten een ontzaglijke hoe veelheid materiaal en wapens buit. Republikeinen omsingelen drie steden in Estramadura. De republikeinsche troepen in Estra madura melden, dat zij Donderdag vol ledig de Santosbergen hebben omsin geld, zoodat zij binnen deze omsingeling de drie sleutelsteden Pennarryoa, Bel- mez en Pueblo Nuevo hebben. In het gisteravond te Barcelona uitgegeven legerbericht wordt de val van Montblanch toe gegeven. eHt ccommuniqué meldt o.a.: De Ita- Iiaansche strijdkrachten, die nieuwe versterkin gen hebben ontvangen, ondernamen met alle kracht een aanval in den zuidelijken sector en beschermd door een groot aantal tanks en vlieg tuigen bezetten zij Montblanch en Barbara. Na een tegenaanval heroverden de regeeringstroe pen Barbara In dit legerbericht wordt volgens Havas ver der nog gemeld, dat de regeeringstroepen aan het front van Estramadura de Sierra de Los Santos ten zuiden van Penarroya en ten z.o. van Balmez veroverd hebben, en dat verscheidene Gedistingeerd: zoo'n gladdering an Fortgens IGr. Houtstraat 109 {naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Medj De ontdekking van het linancieele schandaal uer Musica s >s voor een n:ct gering deel le danken aan een ambtenaar van de New-Yorksche politie, J. A. Faurot genaamd, een bekend pionier op het gebied der dactyloscopie. Hij nam in 1913 zelf de vingerafdrukken van Philip Musica. tegenaanvallen in den sector van Monterrubio werden afgeslagen. Aan het front van Catalonië hebben de troe pen van Franco volgens dit legerbericht hun stellingen in den sector van Agramunt eenigs- zins verbeterd. Na een aanval met de blanke sabel hebben de republikeinen drie heuvels en het dorp Doncel heroverd. Barcelona mobiliseert nieuwe lichtingen. De republikeinsche ministerraad heeft goedkeuring gehecht aan mobilisatie van de lichtingen van 1921 tot 1915. Deze lichtingen omvatten de mannen van 38 tot 44 jaar. Het personeel der fortificatie-brigades zal naar de infanterie gezonden worden en worden vervangen door Spanjaarden tot den leeftijd van vijftig jaar, die niet voor de frontlinie geschikt zijn. De politie achter het front en vijftig pro cent van de gespecialiseerde fabrieksarbeiders zullen ter stond naar het front worden gezon den. Het kabinet heeft tevens toegestemd in het uittrekken van een bedrag van vijf millioen pe seta voor het aanleggen van bomvrije ruimten achter de linies. Reus en Tarragona gebombardeerd. De luchtmacht van Franco heeft Reus en Tar ragona gisteren gebombardeerd. Het aaanU slachtoffers is niet bekend. De verliezen der Italianen, Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat sedert den aanvang pan het offensief in Catalo nië op 23 December tot 9 Januari door de di visie Littoria volgens dit bericht de eenige divisie, welke geheel uit Italiaansche vrijwilli gers bestaat de volgen'de verliezen zijn ge leden: Gedood: 27 officieren en 217 onderofficcieren en soldaten. Gewond: 141 officiceren en 1.160 onderofficieren en soldaten. Vermist: een officier en 29 onderofficieren en soldaten. VAN DE WEEK Donderdag zijn de Britsche vlieger Brian Gro ver en zijn Russische vrouw voor de Engelsche wet hertrouwd. Enkele honderden personen, meest vrouwen, hadden zich voor het gebouw van den burgerlijken stand te Chelsea verzameld Ook vele persfotografen waren aanwezig. De gouverneur van Memel heeft gisteren de benoeming van Bertuleit tot president het Memeldirectorium goedgekeurd. De politie van Genève heeft mevrouw Dol ly Rochat, de echtgenoote van den detective Ro- chat, gearresteerd. Zij wordt evenals haar echt genoot beschuldigd van spionnage ten gunste van een totalitaire mogendheid. Het Deensche blad National Tidende meldt, dat de Kopenhaagsche politie bij onlangs ver richte huiszoekingen heeft vastgesteld dat een zaak in radiotoestellen, welke in het centrum van de hoofdstad was gevestigd, een der belang rijkste spionnagecentra in Denemarken was. Zij was gesticht door twee Duitschers, die vier ja ren geleden in het land waren gekomen. Bij de opening van de zitting van het Noorsche parlement heeft koning Haakon gis teren een troonrede uitgesproken, waarin hij o.a. heeft verklaard dat de hoop op vrede sterk leeft onder alle volken. De koning sprak den wensch uit, dat deze hoop verwezenlijkt zal worden. De Noorsche regeering zal alles doen om het recht van Noorwegen neutraal te blijven in interna tionale conflicten, waarbij Noorwegen niet be trokken is, te handhaven. TAFELTENNIS. SHOT—HEEMSTEDE. Shot zag tegen Heemstede geen kans, een partij in haar voordeel te beslissen. Met een 10-0 nederlaag moest zij het onderspit delven. Van Frankenhuyzen was tegen het aanvallen de spel van D. Wolters niet bestand. Met 2112 218 kreeg hij een gevoelige nederlaag te slik ken. Tegen G. Roosjen bracht v. Frankenhuyzen het er nog het beste af, door met 2118, 2116 te verliezen. Vrijbloed zag kans, de eerste set van D. Wol ters te winnen. Verder wist hij het niet te bren gen met 2116, 1321 en 1521 moest hij de overwinning aan D. Wolters laten. Ook van G. Wolters wist Vrijbloed een set te winnen. In de beslissende set kreeg hij echter geen voet aan den grond. (1621, 2117 11—21). Bloemsma verloor zijn enkelspelen in twee sets. Zijn eerste set steeds met 2114, terwijl hij in de tweede set tegen Roosjen, D. en W. Wolters, i-esp. 18, 15 en 12 tegenpunten wist te behalen. In het dubbelspel wonnen de gebr. Wolters gemakkelijk de eerste set van Vrijbloed Bloemsma. Hiermede hadden ze voorloopig al hun kruit verschoten. De tweede set moesten ze afstaan en in de derde set wisten ze tot 1515 stand te houden. Hier kwamen de gebr. Wolters weer los en ze hadden geen moeite de overwinning te behalen (21—9, 16—21 en 21—16). Tweede klasse A: Shot 2—Shot 4 9—1 IJS-HOCKEY. A. IJ. H. BOEKAREST (5—2). De ploeg van Boekarest heeft Donderdagavond ook te Amsterdam een nederlaag geleden. De uitslagen der drie speeltijden waren 10, 21 en 21, zoodat de Amsterdammers met 5- wonnen. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. Ook de équipe Cornelius—Buyze met D.K.W is Donderdagavond laat te Athene aange komen, na een zwaren tocht van Sofia over Saloniki naar de Grieksche hoofdstad. De bemanning bevindt zich in goeden wel stand. Men heeft nog enkele dagen tijd om den wagen nauwkeurig aan een onderzoek te onderwerpen, alvorens op 17 Januari a-s. de start zal plaats hebben. KORFBAL HAARL KORFBALBOND. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG Vastgesteld zijn de volgende Inhaalwedstrij den: S.V. b—Aurora, Haarlem c—A. Ready t en O.K. c—N. Flora, H. W. L. King. De Engelschman H. W. L. King over het Nederlandsche golf. „Men is het er nog steeds niet over eens", zoo vertelde ons de heer H. W. L. King, de Engelsche professional, die reecls bijna elf jaar aan de Kennemer Golfclub te Zandvoort is verbonden, „of de oorsprong van het golfspel in Nederland dan wel in Schotland moet worden gezocht. Naar mijn meening werd deze sport 't eerst door de Schotten beoefend, al staat het vast, dat reeds in de zestiende eeuw golfballen uit Holland in Schotland wer den ingevoerd. Het oer-oude „kolven", dat in Noord-Hol land nog steeds populair is en het moderne golf, dat hier feitelijk pas gedurende de laat ste kwart eeuw burgerrecht heeft verkregen, hebben echter wei nig meer met elkaar gemeen. De belang stelling voor golf wordt voortdurend grooter: er komen geregeld meer be oefenaren, mede als gevolg van den aan leg van nieuwe ba nen. waarvan er in Nederland, naar verhouding tot de grootte van het land. meer zijn dan in Duitschland, Bel gië en de Skandi- navische landen. Men onderscheidt drie baan-types, te weten: park-, inland- en seaside-courses. De baan van de Kennemer Golfclub is een prachtig voorbeeld van laatst» genoemd type. Het is jammer, dat het spel hier te lande zoo weinig door de jeugd wordt beoefend, wat een gevolg is van het feit, dat de attributen en het lidmaatschap van een club uiteraard veel meer kosten, dan bij voetbal, tennis of hockey. Ook is het te wijten aan het vertrek van vele jongelui naar het buitenland na afloop van hun schooljaren. En daar gemeentelijke of publieke golfbanen (zooals men die in Enge land kent) hier wel niet binnen afzienbaren tijd zullen worden aangelegd, zal deze tak van sport voorloopig slechts door de beter-gesitu- eerden worden beoefend. Toch valt er in de laatste paar jaar een toeneming van het aantal jongeren te con- stateeren, wat tot uiting komt bij de inschrij ving voor het jeugdkampioenschap, waaraan de laatste maal ongeveer 30 spelers deel namen. Dit is een eerste schrede op den goe den weg. want hoe jonger men met dit spel begint, des te verder kan men het brengen. De bewering van leeken. dat golf een sport voor oude heeren is, behoort ook in Nederland thans tot het rijk der fabels". „Hoe staat het met den vooruitgang van het spelpeil in ons land?" „Dat geeft reden tot tevredenheid; al kun nen de beste Hollandsche spelers nog niet vergeleken worden met die van Engeland en Amerika, kunnen zij zich tegen de golfers uit andere landen met stijgend succes handhaven. Persoonlijk zou ik het spelen van zooge naamde „alliance-matches", waarin amateurs en professionals samen uitkomen, toejuichen, want er zijn hier te lande een flink aantal veelbelovende amateurs, die zeer veel zouden kunnen leeren van het spelen met en tegen goede spelers. Een allereerste vereischte om een goed golfer te worden is regelmatig en geconcentreerde oefening; men moet er tijd en ambitie voor over hebben en dit laat nog vaak te wenschen over. Hoofdzaak is voorts, dat men (evenals b.v. bij het skiën) de bewegingen soepel houdt, de spieren op het juiste moment ontspant en dat men zijn krachten op natuurlijke wijze aanwendt. Met alleen volgens het leerboek te werk te gaan komt men er niet; een goede stijl moet tevens een zoo natuurlijk moge- lijke stijl zijn, waarin de persoonlijke ge aardheid voor het spel volledig tot haar recht komt. Een andere hoofdzaak is een goede „swing" en dit is, over het geheel genomen, niet het sterkste punt van den Nederland schen speler". VOETBAL. STORMVOGELS—C. V. V. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Van Pel, Tol, Gerrits, Verdam, Schoorl, Woudenberg, Prins, Opbergen. V. U. C.—V. S. V. V. S. V. beschikt over: Michel, Broek, Van Osch, Van den Gevel, De Vries, Kunst, Döhring, Balvers, Van der Lugt, Bot, Sterk. Z. F. C. 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 vertrekt met: Akkerman, Van Dongen, Krab, Glas, Goedhart, Keerssemaker, Kuiper, Schipper, Schelvis, De Back, Cupido. HAARL. VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 14 JANUARI Adspiran ten-competitie Afd. A: Haarlem aBloemendaal a 2.30 uur H. Kroon. Afd. B: Haarlem bBloemendaal b, 2,30 uur. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Donderdag voor den cup gespeelde wedstrijden luiden: NorwichManchester City 05 Overgespeelde wedstrijden: Yeovil and Petters—Sheff. Wednesday 1—2 DoncasterSouthport 21 SCHAKEN. HET TOURNOOI TE LENINGRAD. In de achtste ronde van het tournooi te Leningrad won Tolouch van Rabinovich en KonstantinopoLsky van Panov. De partij tus- schen Makagonov en Belavenetz eindigde in remise. Alle andere partijen werden afgebro ken. De deelnemers zouden heden naar Moskou vertrekken, waar* het tournooi wordt voorts- zet.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10