HOOFD VERSTOPT? Vicks Va-tro-nol BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 13 JANUARI 1939 H'A'ARCEM'S DAGBEAD 9 ZANDVOORT Verbetering van gemeente- woningen. Rijkspremie wordt niet gegeven. By raadsbesluit van 28 November werd be sloten, over te gaan tot het uitvoeren van ver schillende verbeteringen aan de gemeentewo ningen, gelegen aan den Parallelweg, de Maris- straat en de Zandvoortsche laan. Toen dit be sluit genomen werd was men van meening, dat ook de gemeente recht had op de rijkspremie, die beschikbaar werd gesteld voor het verbete ren van woningen. Naar aanleiding van een door B. en W. inge diend verzoek deelde de Minister van Binnen- landsche Zaken mede dat geen premie wordt toegekend voor verbetering van woningen wel ke eigendom van een gemeente zijn. Het college zou er echter dit jaar toe willen overgaan, de verbetering aan de woningen aan den Parallelweg en de Marisstraat te doen uit voeren en de werkzaamheden aan de woningen gelegen aan de Zandvoortschelaan, uit te stel len tot het volgend jaar. De kosten voor het verbeteren van de ge noemde woningen worden geschat op f 3600. WERKVERSCHAFFINGSOBJECTEN. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft plannen ingezonden tot het uitvoeren van een tweetal werkverschaffingsobjecten, verband houdende met de werkzaamheden in Plan Noord en de verbetering van de Zandvoortsche laan: le voor het verlengen van de Dr. Gerkestraat en het verbreeden van de Zandvoortsche laan, arbeidsloon f26.000: andere kosten f7000. 2e. Het onder profiel brengen van de Dr. Joh. Mezgerslraat, enz., arbeidsloon f 1350, andere kosten f 300. Voorts heeft de Ned. Heidemaatschappij een begrooting ingediend voor het onder profiel brengen van een gedeelte van den Zeeweg, waarvoor aan arbeidsloon zal worden uitgege ven f 9500 en aan andere kosten f 2400. De werkzaamheden kunnen tot uitvoering worden gebracht zoodra met de gemeente Bloe- mendaal overeenstemming zal zijn bereikt om trent het overdragen van een strook grond. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Aan de openbare school D voor gewoon lager onderwijs is een vacature ontstaan tengevolge van het aan den heer L. Olree verleende eervol ontslag, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. In overleg met den inspecteur van het lager onderwijs, dragen B. en W. ter voorziening in deze vacature, aan den raad voor: den heer W. Bruinsma, op wachtgeld gesteld onderwijzer van de openbare school B voor gewoon lager onderwijs alhier. N. C. G. O. V. Donderdagmiddag gaf de Nat. Chr. Geheel- onthoudersvereeniging in de groote zaal van Ons Huis een filmvoorstelling voor kinderen. De belangstelling voor deze voorstelling bleek zeer groot te zijn en de aanwezigen hebben volop genoten van de alleraardigste films. 's Avonds werd in dezelfde zaal een voorstel ling gegeven voor volwassenen. Na een korte inleiding door den voorzitter van de N. C. G. O. V., den heer Oskam, waarin hij wees op de gevaren van het alcoholgebruik en op de nood zakelijkheid om den strijd hiertegen vooral in dezen somberen tijd voort te zetten, werd een aanvang gemaakt met het filmprogramma. Berst werd een interessante Wild Westfilm vertoond. Daarna de komische film: Het kostbare kussen Tot slot werd de prachtige propagandafilm: „De onbekende misdadiger", gedraaid. In de pauze hield de heer Van Veen nog een korte propagandarede. Met sprekende cijfers toonde hij aan, dat drankbestrijding nog wel noodig was, te meer nu het drankgebruik gedu rende de laatste twee jaren weer toenam. Spre ker betreurde het zeer, dat de regeering over woog om den accijns op alcoholhoudende dran ken te verlagen. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort op Maandag 16 Januari 1939, des namiddags 7.30 uur. Agenda: 1. Beëediging en installatie van den heer G. van der Werff als lid van den raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening gemeentepolitie 4. Nieuwe stemming over een voorstel tot het schrappen van de subsidie voor den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. 5. Voorziening in een vacature in verschillen de raadscommissies. 6. Benoeming van een vertegenwoordiger van de gemeente in de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer. 7. Benoeming van een gemeentelijk commissa ris in het bestuur van de woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht". 8. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school D. 9. Voorstel tot verbet'* Ing van gemeentewo ningen. 10. Voorstel betreffende de verpachting van het café-restaurant van de gemeentelijke zee- en zonnebadinrichting „Zuiderbad". 11. Vaststelling van de eerste suppletoire be grooting voor 1939. 12. Voorstel tot uitvoering van werkverschaf fingsobjecten. 13. Behandeling van belastingreclames. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heer J. W. Chavallier, alhier. Café-restaurant van het Zuiderbad wordt openbaar verpacht. Nu de met den heer H. A. Klein Jr. te Zand voort aangegane pachtovereenkomst betreffen de het café-restaurant van de gemeentelyke zee- en zonnebad-inrichting Zuiderbad op 3? December 1938 is afgeloopen, zal tot een nieuwe verpachting moeten worden overgegaan. B. en W. stellen dan raad voor het college te machtigen, het café-restaurant in het openbaar te verpachten voor den tijd van zeven jaar, der halve voor de jaren 1939 t/m. 1945. Een van de voornaamste voorwaarden die gesteld worden is wel: De huurder is verplicht de tarieven van de in de inrichting verkrijgbare consumptie, aan de goedkeuring van B. en W. van Zandvoort te onderwerpen. HEEMSTEDE PROPAGANDA VERGADERING E.H.B.O. Woensdagavond 18 Januari spreekt dr. Penris propagandist der vereeniging „Eerste hulp b- ongelukken" in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond, Postlaan. De lezing zal toegelicht worden door licht beelden. terwijl demonstraties de noodige af wisseling zullen brengen. TERAARDEBESTELLING G. H. BEELS. Donderdagmiddag had op de openbare be graafplaats te Heemstede de teraardebestel ling plaats van wijlen den heer G. H. Beels uit Aerdcnhout, in leven directeur der N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij „De Brakke Grond". Onder de talrijke vrienden, ook uit de financieele wereld, daar de over ledene vroeger commissionair in effecten was geweest, merkten wij o.m. op den heer K. E. Veldman van de bankiersfirma Vermeer en Co., den heer E. J. Schoemaker namens de directie der Holl. Verzekerings Mij. en Kinder- herstellingsfonds, den heer André J. Elshove, namens de Amsterdamsche Vereeniging tot bouwen van arbeiderswoningen en woning stichting Labor, waar de overledene president van was, den vroegeren president, den heer S. van Lennep, personeel der Maatschappij „De Brakke Grond", vele vrienden uit het uit geversbedrijf en een groote schare van fa milieleden. Onder het orgelspel „Panis Angelicus" werd het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen in de aula geplaatst, waarna een broeder van den overledene in treffende woor den diens leven schetste: hoe hij was voor zijn gezin, maai" ook voor familie en kennissen Steeds vol ijver en bereidwilligheid. Ds. D. Tromp uit Zandvoort las vervolgens eenige verzen uit I Cor. 15 waarna, terwijl het orgel „Wilt heden nu treden" speelde, het stoffelijk overschot naai* het familiegraf ge dragen werd, waar de broeder van den over ledene dankte en ds. Tromp het „Onze Vader' bad. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Er heeft zich een commissie gevormd, die trachten wil een plaatselijke afdeeling op te richten van Eerste Hulp bij Ongelukken. Deze commissie organiseert een propaganda- avond op Woensdag 18 dezer, in het gebouw van den Protestantenbond aan de Postlaan. waar het woerd zal worden gevoerd door dr P. W. L. Penris, voorzitter van de Ned. Ver eeniging E.H.B.O. BLOEMEN DAAL KAPELAANSBENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Bloemendaal den weleerw. heer J. A. J. Adank (Neom.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Janzen, Mollaan la, een poesje; Scheur. Céaralaan 6, een kleedje om te borduren: Lindeman, Bleekerspad 9, een soort Lipssleutel; Kernekamp, Bosch en Duin laan 20, een heerenhandschoen; P. Smit, Alb. Thijmlaan 8, een ceintuur en 'een pakje gor dijnen; Rienstra, Bloemendaalscheweg 337, een paar gymn. schoenen; Wildschut, Boschlaan 19, een heerenhorloge met armband; Popta, Vijver- weg 3, een foxterrier: Hooge Duin en Daalsche- weg 26, een gabardine regenjas en een muts; Nieveld, Kweekduinweg 8 een portefeuille; De Genestetweg 20, een paar glacé handschoenen Janssen, Zijlweg 295, Haarlem, een bruine prent; Witkop, Oranje Nassaulaan 45, een wol len handschoen. Politebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): hand schoenen, 2 kinderportemonnaies met inhoud: wanten, ceintuurs, sjaal, vulpotlood. Post Aer dcnhout een sneeuwschuiver en een putlepel. Klinkenberg, Joan Mauritsplein 27, een cocos- looper; Van Gulik, Alb. Thijmlaan 31, een da meshandschoen; Bonman, Bloemendaalscheweg 168, een jonge bruine hond; Van der Voorn, Prof. v. d. Waalsstraat 27-, Haarlem, een warm waterkruik; Kostjens, Pr. Hendriklaan 120, een rijwielbelastingmerk; Waasdorp, Dompvloeds- laan 1, een penseel; De Graaf, Dompvloedslaan 41, een paar motorhandschoenen; Kars, Domp vloedslaan 39, een kinderhandschoen; Tromp, Firicesstraat 37, Haarlem, een geldstuk; Com mandeur, Duinlustparkweg 44, een poes; Zwijn- drecht, Bloemendaalscheweg 157, een eend; Ravenhorst, Korte Kleverlaan 21, een dubbele fietstasch; Sutter, Oranje Nassaulaan 60, een grijze handschoen; Kout, Julianalaan 23a, een paar dameshandschoenen; Politiebureau, Over veen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): boodschappenboekje, tang, handschoe nen, portemonnaie met inhoud, tochtscherm van een auto. Bevallen: G. M. van der Meijvan der Lin den z. Ondertrouwd: J. J. D. van Heijst en J. A. H. Nccker; J. A. C. Metselaar en R. Spinder; F. H. A. Maurits en H. S. M. Weijers; J. Jcos- ten en G. Teutenberg; A. Lenterman en T. K. Voerste. Getrouwd: geene. Overleden: S. Zondervan 68 j., C. Min, 75 j., wed. van J. Bertholee; C. van der Veldt, 76 j., echtg. van A. Kaasenbrood; G. H. Beels 50 j. HILLECOM LUCHTBESCHERMING. Gisteravond hield de heer A. L. de Boer, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in deze gemeente, in het clubgebouw der Buurt en Speeltuinvereeniging „Patrimonium" voor de leden dezer vereeniging een lezing over het onderwerp .Luchtbescherming". Na af loop van deze zeer leerzame uiteenzetting gaven zich vele personen op als lid van de onlangs opgerichte afdeeling der Nederland sche Vereeniging. Waar de vereeniging „Pa trimonium" de eerste is die zich daadwerke lijk voor de Luchtbescherming gaat interes- seeren en gezamenlijk tot bovengenoemde afdeeling wenscht toe te treden sprak de heel de Boer den wensch uit dat meerdere groe pen der bevolking dit van burgerzin getui gende voorbeeld zouden volgen, waarbij' hij er op wees dat de burgerij in eventueele oorlogs toestanden voor een groot deel op haar zelf zal zijn aangewezen. BENNEBROEK VERBETERING VAN DE LAAN. Vanwege de gemeente is begonnen met het leggen van basalttegels aan de Zuidzijde van de Laan. zoodat althans langs den huizen kant een behoorlijk voetpad ontstaat. HAARLEMMERMEER INBRAAK IN EEN SCHOOL. Gisternacht hebben inbrekers weer eens hun slag geslagen in den Haarlemmermeerpolder. Wel beginnen de heeren uiterst voorzichtig. Een paar van deze druppels—en U Vr ademt weer vrijuit. 1 Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten doet. U voelt de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinderlijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irriteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weei frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook vele verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts Vicks Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze "gevaarzóne" helpt Va-tro-nol de natuur verkoud heden af te weren, vóórdat zij kunnen doorzetten. Dl BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon 0.90 (Adv. Ingez. Medj eerst de Ned. Herv. Kerk, ditmaal de lagere school voor bijzonder onderwijs aan den Ven- neperweg, hoek Sloterweg, gebouwen waar de heeren des nachts zeker zijn niemand te zullen ontmoeten. Hoe minder gevaar, hoe kleiner ech ter de buit. Weer valt de sluwe verdeeb'ng van het ar beidsveld op. De school ligt n.l. op kilometers afstand van de kerk. Ook is weer het oude trucje gebruikt om zich toegang te verschaffen. In de schoollokalen werden alle kasten en la den grondig onderzocht, doch slechts een bedrag van f 1,50 werd buit gemaakt, In denzelfden nacht werd bij een drietal be woners van het tuindorp Badhoevedorp het waschgoed van de drooglijnen weggenomen. VELSEN Comité Weldadigheidspostzegels en Briefkaarten voor Het Kind. Het eenige jaren geleden, op initia tief van Mevr. KwintWiersum, in het leven geroepen Comité voor den jaar- tykschen verkoop vari Weldadigheids- postzegels en Prentbriefkaarten voor het Kindheeft in de December maand 1938 zeer succesvol gewerkt. De penningmeesterde heer Suwe- rink, deelt ons mede, dat de opbrengst bedraagt f 1.099.26 of wel f 270 meer dan in 1937. Aan zegels werd omgezet f 781,04 en aan prentbriefkaarten f 318,22. Een woord van dank en hulde aan het adres der dames, die zoo ijverig en be langeloos dit mooie tverk verrichtten, is hier zeker op zijn plaatst. De Gemeente, het P. E. N. en de straatverlichting. Na langdurige onderhandelingen was het ge meentebestuur met de directie van het P. E. N. te Bloemendaal tot overeenstemming gekomen over een nieuw te sluiten overeenkomst inzake de straatverlichting. Burgemeester en wethou ders kwamen in verband hiermede met een voorstel bij den Raad, dat echter geen genade kon vinden, omdat men meende, dat het P. E. N wel wat te veel vroeg. B. en W. gingen opnieuw onderhan delen en zij deelen den Raad thans mede, dat nadere onderhandelingen er toe hebben geleid, dat de kosten van aanleg van de op Januari 1938 aanwezige straatverlichtingswerken op nihil zullen worden vastgesteld, zoodat voor dien aanleg geen vergoeding, als bedoeld in art. 5 lid 1 sub a verschuldigd zal zijn. De jaarlijksche vergoeding van 9 pet van f 77.969,89 komt dus te vervallen. Hier is, aldus meenen B. en W. een voor naam bezwaar tegen het sluiten van het con tract opgeheven. Het voorstel tot overneming der aansluitlei- dingen voor f 39.803,41 plus rente nemen B. ei W. in verband met het bovenstaande terug. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden examen boekhouden „Mercurius" is geslaagd onze plaatsgenoot de heer J. Zwalf. IJMU1DEN Finsche stoomboot heeft machine- schade. Uitgevaren sleepbooten hebben met regen en mist te kampen. DEN HELDER 12 Januari. Gisteravond half twaalf is de sleepboot „Amsterdam" van de firma Wijsmuller Den Helder uitgevaren om assistentie te verleenen aan de Finsche stoom boot „Trio", die om assistentie had verzocht, daar dit schip wegens machineschade hulpeloos ronddreef. Het schip had echter geen positie op gegeven, zoodat het zoeken naar de „Trio" tol dusverre zonder resultaat bleef. De „Amster dam" bevindt zich op het oogenblik twintig mijl uit de kust en heeft met slecht uitzicht wegen: regen en mist te kampen. Ook de sleepboot .Holland" van de firma Doeksen te Terschel ling is ter assistentie uitgevaren. De „Trio" meet 1451 ton en is afkomstig uit Helsingfors. Het is een oud schip, gebouwd in 1884. Nader vernemen wy, dat zoowel de „Amster dam" als de „Holland" onvcrrichterzake zijn teruggekeerd, zoodat men twijfelt aan de juist heid van het bericht. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Knikker IJM 4. Vangst: 31 m. tong, 6 m. tar bot, 55 m. grove schol, 22 m. kleine schol, 12 m. gul, 45 m. wijting en schar. Totaal 171 m. BESOMMINGEN. Kotter: E 315 f 1040. Loggers met versche having: SCH 73 f 590, SCH 95 f 90, KW 176 f 317, MARKTBERICHT IJ MUIDEN. (Versche vLsch) LJmulden, 13 Jan. 1938 (A.N.P.) Makreel f 6 per 50 kg. Versche haring f 7.80f 7 Idem. SANTPOORT VERKEERSVERBETERING. Destijds werd ln den gemeenteraad ge klaagd over de houten palen der electrische geleiding, die den Oostelijken parallelweg van den Hagelingerweg door het feit, dat zij midden in dezen weg stonden, voor het snel verkeer ongeschikt maakten. Thans zijn deze houten palen, vervangen door ijzeren palen, die een plaatsje op het trottoir hebben gekregen. BEVERWIJK (Geen maskerade van Kennemer- land. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Rederijkerskamer „Kennemerland" besloten dit jaar het gebruikelijke gemaskerde vasten avondbal niet te laten doorgaan. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Koloniseering door Duitsclie vluchtelingen. De „Times" meldt, dat er tot nu toe geen aanwijzing voor is, dat iets in den geest van onmiddellijke koloniseering op groote schaal wordt overwogen. Het gebied van 10.000 vierk mijlen in Britsch Guyana wordt door vertegenwoordi gers van de Amerikaansch Joodsche organi saties. die den steun zullen hebben van een ambtenaar van het departement van Land bouw der kolonie, onderzocht. Dit onderzoek zou tamelijk spoedig voltooid zijn. Het eerste onderzoek in Tanganyika heeft aangetoond, dat er ongeveer 50.000 acres (een acre is 4047 vierk M. voor koloniseering be schikbaar is, doch het verluidt, dat Joodsche vluchtelingen een opvallenden tegenzin heb ben aan den da? gelegd naar dat gebied te gaan. Joodsche organisaties hebben In Kenya reeds een stuk land gekocht voor een proef neming. BRITSCHE POLITIEBEAMBTEN TE JERUZALEM GEVONNIST. JERUZALEM. 11 Januari 'Reuter). Er is uitspraak gedaan in de zaak tegen vier Brlt- sche politie-agenten. die beschuldigd werden van moord op een Arabier. William Wood werd schuldig bevonden aan poging tot doodslag en is deswege veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf P. Crossley en J Crosslev 'dit zijn geen fa milieleden) werden wegens 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ieder veroordeeld tot een boete van vijftig pond sterling, welke bin nen het jaar moet worden betaald. DE EERSTE INIIEEMSCHE BURGEMEESTER IN INDIë BENOEMD. BUITENZORG. 12 Jan. (Aneta/A.N.P.) - Bij besluit van den gouverneur-generaal van 11 Januari is met ingang van een dag ln Februari benoemd tot burgemeester van Madioen mr dr. R. Ng. Soebroto. Luipaardjacht in Engeland. Woensdagmorgen bij het aanbreken van dei- dag werd een der grootste jachten op een ont snapt wild dier gehouden te Paignton In De vonshire. waar een volwassen luipaard sinds den vorigen dag vrij rondliep Het dier was uit een particulieren dierentuin ontsnapt na den eigenaar ernstig te hebben toegetakeld Terwijl gewapende politieagenten in de bos- schen zochten, stond een afdeeling militairen gereed om aan de jacht deel te nemen. Met geweren gewapende herders bewaakten hun kudden. Na een jacht van 24 uur is men erin ge slaagd den ontvluchten luipaard te vinden in kreupelhout nabij den dierentuin. Timmer lieden hebben hier een va! gebouwd, waarin vleesch als lokaas was gelegd. Tijdens het bouwen van de val stonden mannen met ge laden geweer op wacht. Totnogtoe is men er niet in geslaagd het dier te vangen. AUTOSPORT. De Sterril naar Monte Carlo. GATSOMDrS TE ATHENE. ATHENE, 12 Januari (A.N.P.) De équipe Gatsonides en Barendregt met Ford is vandaag te Athene aangekomen. Tot nu toe is het alleen nog maar aan dit team gelukt, de startplaat? over land te bereiken. Men mag evenwel aannemen, dat de équipe Cornelius-Buyze met D.K.W. in den loop van vandaag of uiterlijk morgen de Grieksche hoofd stad zal bereiken. Verscheidene Fransche, Engelsche en ïta- liaansche teams zijn reeds te Athene, doch zij allen hadden den zeeweg gekozen. De route Sofia-Saloniki-Athene over een klei ne 1000 K.M. bleek, in vergelijking met Honga- rye en vooral Joego-Slavië, naar omstandighe den normaal te berijden te zijn. De passen wa ren evenwel slecht, besneeuwd en glad. Bemanning en wagen zijn in goeden wel stand te Athene aangekomen, waar men nog en kele dagen kan uitrusten, vóór de rit begint. Natuurlijk wordt de auto aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, wat na een dergelijke uitermate zware reis absoluut noodig is. HONDENSPORT. MATCH IN DEN HAAG. Op Zondag 15 Januari zal in het gebouw „Amicitia" aan het Westeinde in Den Haag de jaarlijksche match plaats hebben, waaraan ook niet-leden van clubs met hun honden kunnen deelnemen. Zij zullen door den vermaarden Franschen keurmeester M. Gauthier gekeurd worden. De hoofdprys is een schilderij, voor stellende twee honden, geschilderd door den keurmeester Krets. Liefhebbers uit Haarlem en omstreken kunnen inschrijfbiljetten aanvragen by mevrouw Gunckel, Soendaplein 23. Amcrikaansch senator waarschuwt tegen „oorlogshystcrie". Meeningen van Kennedy en Bullitt verworpen. WASHINGTON. De verklaringen, die de beide ambassadeurs aangaande den toestand in Europa hebben afgelegd, hebben de groot ste sensatie gewekt in alle kringen, doch tal van senatoren hebben er oogenblikkelljk het tegenoffensief op geopend. Senator Robert Reynolds heeft daarbij min of meer de leiding. „Oorlogs-hysterie" noemt hij het. De voorspellingen van Kennedy en Bullitt verwerpt hij: „Er zal geen oorlog ko men. Wie gaat er vechten? Duitschland bezit het grootste gebied van alle Europeesche sta ten. De kracht van Frankrijk neemt af. Enge land staat onder invloed van Mussolini en Hitier. Het is waar, dat Duitschland de min derheden vervolgt en dat wij in ons hart aan de zijde der verdrukten staan, maar daarom zou ik nog geen oorlog willen ingaan". Hier en daar legt men de verklaringen der ambassadeurs zoo uit, dat ze er op berekend zijn de regeering steun te verzekeren bij de verkrijging van de defensle-credieten. (United Press) Protest der Britsehe regeering bij Franco. LONDEN. 12 Januari. (Reuter - ANP) De Brit sehe regeering heeft een krachtig protest ge zonden aan Franco tegen de schending der Brit sehe territoriale wateren door rechtsche schepen in een actie tegen den torpedojager der regee ring „José Luis Diez". De vlootcorrespondent van de „Times", die deze mededeeling doet, voegt er aan toe. dat de regeering zich het recht voorbehoudt schadever goeding te eischen voor de aan Britsehe bur gers toegebrachte wonden en de zaakbeschadi ging. Benesi dankt voor de Neder landsche sympathiebetuiging. AMSTERDAM, 12 Januari. Het comité tot na tionale sympathiebetuiging aan dr. Edward Be- nesj, dat zich m November 1.1 tot hem richtte om hem namens ruim achtduizend Nederlanders van allen rang en stand medeleven te betuigen met de beproeving het Tsjecho Slowaaksche volk opgelegd en dank voor den dienst dien hy aan ->nze bedreigde beschaving bewees door de waar digheid van zijn houding daartegenover, heeft van dep afgetreden president der Tsjecho Slo waaksche republiek op 7 Januari antwoord ont vangen. Dr. Benesj beschouwt blijkens dien brief de sympathiebetuiging „als een nieuw bewijs dat de Europeesche volken, wel verre van aan de toekomst van Europa te wanhopen, voortgaan te streven naar een internationale rechtsorde welker verwezenlijking een voorwaarde is voor de veiligheid der kleine staten." Hy verzoekt het comité allen die aan het hem gezonden adres adhaesie betuigden, zyn diepge- voelden dank over te brengen verzekert dat hij ..de nobele geste, die de beste gevoelens van het Nederlandsche volk zoo helder weerspiegelt" niet zal vergeten en spreekt ten slotte 'den wensch uit dat welvaart en vrede in het reeds aangebroken jaar en in de verdere toekomst Ne- derland's deel mogen zijn. Kroll-opera wordt afgebroken. BERLIJN, 12 Jan. (D.N.B.) - Naar „B. z. am Mittag" meldt, zal waarschijnlijk nog vroeg in dit jaar met de restauratie van het oude Rijksdaggebouw begonnen worden. De bij den brand van Februari 1933 verwoeste vergaderzaal zal aanzienlijk worden uitge breid. om plaats te maken voor de afgevaar digden, wier aantal, door de inlijving van Oostenrijk en het Sudetengebied, tot bijna 800 is gestegen. De vóór het gebouw liggende „Königsplatz" wordt verbouwd tot een groot paradeterrein en het standbeeld van Bis marck wordt naar den dienrentuin verplaatst. De Kroll-opera. waarin de Rijksdag voorloopig was ondergebracht, zal in de komende jaren worden afgebroken. Nog ruim honderd Duïtsehe vluchtelingen naar ons land? NAALDWIJK, 12 Januari. het bezoek van de beide ministers gisterochtend aan de uit geweken Joodsche kinderen te Terheide aan Zee zal hoogst waarschijnlijk nog verdere ge volgen hebben. Namens den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschöer wordt thans een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een grooter aantal jeugdige Duitsche Joodsche vluchtelingen, gedacht wordt aan ruim hon derd, in de gemeente Monster onder te bren gen. Deze vluchtelingen, aan wlen het voor nemen is het asylrecht te verleenen. zouden niet uitsluitend uit Joodsche kinderen doch ook uit volwassenen bestaan. Anderhalf jaar tegen advocaat geëischt. De 54-jarige mr. H. van W., advocaat en pro cureur te 's Gravenhage, thans gedetineerd, moest zich héden wegens het verduisteren van i'aillissementsgelden, welke hij als curator on der zich had, voor de< strafkamer van de Haag- sche rechtbank verantwoorden. Het betrof hier een bedrag van ongeveer f 30.000, plus f 5000, welke hij van zyn com pagnon onder zich had en welke hij zich even eens heeft toegeëigend. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra vorderde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Uitspraak 26 Januari. HAARLEM, 12 Januari. Getrouwd 12 Januari: H. J. Koning en F. J. Lindemans. Bevallen 9 Januari: M. C. Dekker— Bouckaert, z.; 10 Januari: r. Bogaerd—Parijs, d.; F. A. van Splunter— van Spijk, d.; 11 Januari: J M. Huijsmans—Noordhuizen, z C. H. Dekker—van Voorden, z.; G. Nuijten— Bakker, d.; M. BosveldLeendertse, z.- a M J. Kropman—Zwaga, z.; J. G. Hartman—Vonk d.; M. C. a. Kors-Hogervorst, z.; C. Vreenegoor- Bakx, z.; J. H. v. d. Burg—Uitendaal, z.; 12 Januari: A. C. Honkoop—Tames, z.; 10 Jan.; G. J. AbeelenPlatei, z. Overleden 10 Januari: A. de Vries. 65 J Kamperlaan; J. F. v. d. Wilde, 73 J.. Haze^-' pa terslaan; 11 Januari: H. Gerrits, 55 1. Schouwtjeslaan; S. J. Jelgersma, 48 j Wester straat; A. Br una, 52 j., Burgwal.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13