DANSAVOND VRIJDAG 13 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Hoe cle tegenstanders van een lanvoerverbod van puf den visch- stand willen beschermen. Opzettelijke pufvisscherij zou bestreden moeten worden. Hun cijfers en de onze. In de in ons blad van gisteren besproken pers conferentie, belegd door de Nederlandsche Ver eeniging van belanghebbenden bij de Schar- en Srholvisscherij heeft de voorzitter Ir. B. H. Blan kenberg namens zijn vereeniging den weg aan gewezen, welke bewandeld zou moeten worden om tot een oplossing van het pufvraagstuk te komen. Het door ons verzamelde materiaal, aldus Ir. Blankenberg, zooals dit in de voorgelegde sta tistieken verwerkt is. heeft gediend tot bestrij ding van de voorgestelde maatregelen tot verbod van den pufaanvoer. Wij hebben ons afgevraagd of het ook niet mogelijk is, gezamenlijk het verkregen materiaal zoodanig te benutten, dat voor- en tegenstanders an het z.g. pufverbod, hieruit een conclusie kunnen trekken omtrent de te nemen maatre gelen. Want, hoe verschillend de meeningen ook rijn ten aanzien van het pufverbod, over enkele f°iten, en de appreciatie daarvan, zal wel vol komen eenstemmigheid heerschen. 1. Door de gewone uitoefening van de vis- scherjj op de Noordzee, met behulp van het trawlnet. worden dagelijks geweldige hoeveel heden pufvisch vernietigd. 2. Opzettelijke pufvisscherij, indien en voor zoover die mocht voorkomen, moet zoo streng mogelijk worden tegengegaan. Wat het eerste punt betreft, zou het dus lo gisch zijn het gebruik van het trawlnet te be perken of te verbieden. Dit zou het eenige vol komen afdoende middel zijn; alleen het is niet practisch uitvoerbaar. De tot de vischvangst ge bezigde schepen, zijn speciaal voor die trawlvis- scherij gebouwd. De geheele trawlvloot zou door een dergelijk verbod waardeloos worden en daar mede het in die vloot belegde kapitaal. Het be hoeft geen betoog dat aan een dergel ij ken maat regel dan ook niet kan worden gedacht. 3. Vooropgezet dient dat de vereeniging van meening blijft, dat opzettelijke pufvisscherij op de wijze gelijk dit wordt voorgesteld, in wer kelijkheid niet plaats heeft. Mocht men van een andere opinie zijn. dan ligt de volgende oplos sing voor de hand: Indien en voor zoover opzettelijke pufvis scherij plaats heeft zou dit dan geschieden in de nabijheid van de kust. Nu zou het overwe ging verdienen, deze gebieden geheel \oor de visscherij te sluiten. Het lijkt zeer goed mogelijk hierop voldoende controle uit te oefenen. Door middel van de kustwacht, marinevliegtuigen en een of meer snelle motorschepen moet het mo gelijk zijn. ook bij wijze van oefening door de marine in vredestijd, nuttig politiewerk te ver richten. Wanneer de visscherman aan den lijve, door verbeurdverklaring van vangst en nettenmate- riaal en intrekking van de uitvaarvergunning, de ernst van dezen maatregel ondervindt, moet het nuttige effect hiervan aan den dag komen. De Nederlandsche Regeering zou hierdoor daad werkelijk toonen, dat zij tot beveiliging van het vischbestand in de Noordzee, die maatregelen wil nemen en ook neemt, welke in de gegeven omstandigheden verantwoord en doeltreffend zijn. Dit laatste kan van het thans aanhangige wetsontwerp tot ratificatie van de Conventie van Londen geenszins gezegd worden. Door aan neming van deze wet wordt enkel groote schade aan Nederlandsche bedrijven toegebracht, zon der daartegenover, ook voor de toekomst, eenig nut voor de visscherij af te werpen. Men vangt toch geen puf om ze aan te brengen, maar voert ze aan, omdat men ze toch vangt. De vereeniging, welker leden vrijwel uitslui tend den aankoop van puf voor ons land in han den heeft, verklaart zich gaarne bereid, op aan wijzing der desbetreffende autoriteiten, geen puf te koopen van die visschers zoo noodig te plaatsen op een hiervoor opgestelde zwarte lijst waarvan wordt vermoed, dat zij anders dan in normale visscherij puf vangen, hetgeen ge makkelijk uit de onevenredigheid tusschen aan gebrachte marktwaardige visch en pufvisch is af te leiden. De Heemskerksche diefstallen. fietsen- Officier eischt drie maanden tegen dader. Heemskerk werd eenigen tijd geleden opge schrikt door vele fietsendiefstallen. Dank zij ijverige naspeuringen der politie mocht het ge lukken een 23-jarige vroegere Heemskerker, die naar Scheveningen verhuisd was. als den da der van eenige diefstallen te ontdekken. Hedenmorgen stond hij voor den Haarlem- schen politierechter terecht, Eenige tuinders en een arbeider getuigden, dat hun fietsen eind No vember en begin December ontvreemd waren. Bij een der tuinders was de verdachte vroeger in dienst geweest. Toen had hij zich nooit aan oneerlijkheid schuldig gemaakt. De officier eisehte drie maanden gevangenis straf. De verdediger mr. Escher bracht naar vo ren, dat de verdachte steeds in ellendige huise lijke omstandigheden heeft verkeerd. Zijn vader werkte hem op alle manieren tegen. Ook in zijn werk, het venten met visch, ondervond hij van zijn vader nooit medewerking. Ten einde raad is hij toen van huis weggeloopen. Hij is echter nog nooit eerder veroordeeld. De verdediger drong er met klem op aan, dat een reclasseeringsrapport over den verdachte zal worden ingewonnen. De politierechter kende dit verzoek toe en schorste de zaak voor onbepaalden tijd. In het rapport zal overwogen worden of de mogelijk heid bestaat de jongeman naar een landbouw kolonie te zenden. FEESTAVOND ELECTRISCH MATERIEEL. Ter gelegenheid van zijn eerste lustrum geeft het Mannenkoor „Electrisch Materieel", dirigent de heer K. Zeilmaker, Vrijdagavond 20 Januari a.s. een feestconcert in het gebouw der Vrijz. Hervormden in de Jacobstraat, een feestconcert met medewerking van Annie Hermes (alt), Jan Hoeben (viool) van Annie Hermes (r^t), Jan Op 26 Januari 1934 werd dit koor opgericht met 16 leden, thans zijn er 47. AMITSEMENTSAVOND VAN DE NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. Zaterdagavond a.s. organiseert de Nederland sche Reisvereeniging een uitvoering in de tuin- zalen van het Gem. Concertgebouw alhier. Maloitz, de Nederlandsche telepaath, demon streert. zijn nieuwste prestaties op het gebied van massasuggestie en wilsoverdracht. Verder treden op Tummers, de humorist en cocnferen- cier en Angela, solo-danseres. De avond wordt besloten met dansen onder leiding van den heer yf, Schroder. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschadelijke middel Bij alle apoIh. en drop. vanaf f. 0.80 p,'icc. (excl O.BBH Iqcjal/ Lezing van den heer E. A van de Haar. Over goederen-, geld- en effectenbeurzen. Onder groote belangstelling van de deelne mers aan de vak- en ontwikkelingscursussen van het Centraal Comité voor werkloozen werd Donderdagavond een lezing gehouden over de beteekenis der beurzen van Goerderen-, Geld- en Effectenhandel. ,De spreker van dezen avond de heer E. A. van van de Haar, ambtenaar van den Gem. Dienst der Werkloosheidsbestrijding alhier, gaf eerst een beknopt overzicht over de grondbeginse len der economie en een nadere verklaring over de veel voorkomende termen en uitdruk kingen. Daarna gaf hij een historisch over zicht over het ontstaan en de werking van de Nederlandsche Bank als circulatiebank en hield vender een zeer uitvoerige beschouwing over de praktische werking der beurzen en de beteekenis hiervan voor mensch en maat schappij. De lezing werd met buitengewone belang stelling gevolgd, hetgeen bleek uit het feit. dat een groot aantal aanwezigen vragen stelde, waardoor een aangename gedachtenwisseling ontstond. De voorzitter der propagandacommissie dankte namens de aanwezigen den spreker voor den leerzamen avond en deed onder groo te instemming van de aanwezigen een beroep op zijn medewerking, de verschillende details van het economische vraagstuk nader te willen behandelen. Amsterdam maakt reclame voor. Amsterdam. Waar blijft Haarlem? Wij ontvingen het eerste nummer van het tijdschrift „Amsterdam, heden en toekomst", dat door van Holkema en Warendorff N.V. te Amsterdam met medewerking van de gemeen te Amsterdam wordt uitgegeven. „Het streven van dit tijdschrift is er op ge richt. aldus de uitgevers in een voorwoord, belangstelling voor de hoofdstad te wekken bij het groote publiek door de publicatie van artikelen over Amsterdam, wat er is. wat er gebeurd en wat er gebeuren zal. Wat Amsterdam gericht met het oog op de komende jaren wil en doet. is echter, ge lijk de ervaring geleerd heeft, niet alleen nog te weinig bekend in de breede lagen der Am- sterdamsche bevolking, maar ook bij het ge heele Nederlandsche volk. En onbekend maakt onbemind. Zouden deze woorden ook niet op Haarlem van toepassing zijn? In de hoofdstad schijnt men het nut van reclame maken voor eigen stad wel degelijk te beseffen. Haarlem blijve dus niet achter! Onnoodig te zeggen, dat het blad een keurig verzorgden indruk maakt. Het ls voorzien van een voorwoord van burgemeester dr. W. de Vlugt en bevat voorts tal van interessante en fraai geïllusteerde artikelen. HELER VAN GESTOLEN FIETSEN AANGEHOUDEN. Donderdagmorgen heeft de Haarlemsche politie een 43-jarigen landarbeider uit Haar lemmermeer aangehouden, die bekend heeft, vijf in Haarlem gestolen rijwielen te hebben gekocht. Drie er van had hij weer verkocht: twee fietsen werden in zijn woning in beslag genomen. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. TENTOONSTELLING ..HET RASKONIJN". 1332 inzendingen. Hedenavond acht uur wordt in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- straat de internationale tentoonstelling van ko nijnen geopend, die door de Konijnenfokkers- vereeniging „Het Raskonijn" ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan georganiseerd wordt. Een der bestuursleden deelde ons hedenmor gen mede, dat er niet minder dan 1332 konijnen ter keuring zijn ingezonden, het grootste aantal, dat ooit op een dergelijke tentoonstelling in ons land is ingezonden „En als we in Haarlem een grootere zaal hadden kunnen krijgen de ge meentelijke concertzaal wordt voor dit doel niet afgestaan dan zouden we nog veel meer ko nijnen hebben kunnen inschrijven", zei dit be stuurslid. Niettemin is hij zeer verheugd, niet alleen om de kwantiteit, maar vooral om de kwaliteit der ingezonden exemplaren. Er zijn werkelijk heel fraaie dieren te bewonderen, o.a. het zeldzame Siameesche konijn, een nieuwe creatie, die hier met zes stuks vertegenwoordigd is. Er is een heel groot aantal prijzen beschik baar gesteld. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum krijgen alle exposanten een eereprijs. Er zijn konijnen uit alle deelen van ons land en zelfs uit Duitschland ingezonden. De dieren, die voor een hoofd-eereprijs in aanmerking kwamen, werden gekeurd door den heer J. A. Schippers. Deze hoofd-eereprijzen werden als volgt behaald: Zilveren medaille van het Haarlemsche ge meentebestuur voor de beste haaskleur T. Hoo- gehout te IJmuiden-Oost. Zilveren medaille van den minister van Eco nomische Zaken voor de beste Chinchilla: J. Adema te Deinu (Fr.) Beker voor de beste Vlaamsche reus A. van der Zalm te Leidschendam. Beste Lotharingen Wesselman-Schrama te R oelof saren ds veen Beste hangoor: F. Salsberg te Groningen. Beste Weener, tevens het beste dier van de tentoonstelling, A. A. Clement te Vlissingen, die hiermee een grooten beker verwierf. Beste Japanner: A. J. Willemse te Heemstede. Beste Belgian Hares: J. H. van Eek van der Sluys te Utrecht. Beste papillon: A. Radix te Gouda. Beste Siamees: M. Vledder te Akmarijp (Fr.) Beste Eekhoorn: N. van Eynde te Apeldoorn. Beste Tan: A. de Kok te Tilburg. Beste Hollander: P. M. Siffels te Zaandam. Beste Zilver- P. Kaspers te Zutfen. Beste Pool: A Graumans te Soest. De tentoonstelling wordt vanavond geopend door den heer Th. Piepenbrink te Nijmegen, se cretaris van den Ned. Konijnenfokkersbond. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt matig Z. Vlissingen: zwaar bewolkt matig Z. De Bilt: zwaar bewolkt matig Z.Z.W. Groningen: zwaar bewolkt matig Z. Maastricht: zwaar bewolkt zwak Z. Temperat in gr. C Minimum hedennacht in gr. C. Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: 1 1 0.3 0.2 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Geen neerslag van beteekenis, wisselende bewolking, weinig verandering in temperatuur, ma tige tot zwakken wind uit Zuidelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 45 F. 37 F. 38 F. Het centrum van de drepressie verandert weinig van plaats; het ligt nog over de Noord zee. De hooge druk in het Oosten wijkt steeds verder terug, terwijl het gebied van hoogen luchtdruk over IJsland en Groenland geheel verdwenen is, onder invloed van een depres sie, welke uit de Poolzee naderbij, kwam. Op den Oceaan liggen verschillende depressies. Een er van ligt voor de kust van Portugal. De Westelijke winden zijn nu over geheel West- Europa doorgedrongen. Zij brengen vrij koud weer, doch afgezien van een klein gebied met lichte vorst in het Rhönedal was de tempe ratuur hedenmorgen overal boven het vries punt. In Oost-Europa en in Scandinavië en voorts op IJsland houdt de vorst nog aan. In Noord-Scandinavië en Finland vriest het nog zeer streng. Het weer in West-Europa is in het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijke regenbuien. De temperatuur was hedenmorgen vrijwel overal tusschen 0 en 5 graden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 752 m.M. Stand van gister 745 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 9.35 uur; n.m. 22.13 uur. Strand berijdbaar van 14.30—20.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333, Ongevallen dienst Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. EEN BRIL? STEEDS HET NIEUWSTE BIJ OPTICIEN STIENS CIERSTR. 27 - ALLE Z.FONDSEN (Adv. Ingez Medj UITSLAG VEILING. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis" op Donderdagavond. Het Woonhuis, Oranjeboomstraat no. Ill, het Winkel-woonhuis, Oranjeboomstraat 113 en de bergplaats, De Clercqstraat 87 te Haarlem, te zamen groot 1 are, 42 centiaren, f 5260 P. A. de Ruig q.q. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgang heb bend bovenwoning, pakhuis en erf te Haarlem aan de Nassau laan nos. 10 zwart en rood, groot 1 are, 5 centiaren. Grondbelasting f 39,96. Straat belasting f 26.31. f 5700 H. Th. Fibbe q.q. Twee huizen en erven te Haarlem aan de Voorzorgstraat no. 60 en 62, groot 47 centiaren en 55 c.A. Gecombineerd f 2395 A. van Meel. Het Heerenhuis genaamd „Lumo", met schuur erf, voor- en achtertuin te Haarlem aan de Westerhoutstraat no. 50, groot 2 aren, 36 cen tiaren. f 6500 J. Feilzer. Een Winkel-woonhuis, bakkerij, wagenberg plaats te Haarlem aan de Byzantiumstraat no. 20, met voortdurend erfpacht van den grond, groot 1 are, 86 centiaren, f 7550 A. P. C. Papót q.q. Het Woonhuis te Haarlem aan het Emmaplein no. 16 met voortdurend erfpachtsrecht op den grond, groot 1 are, 51 centiaren, f 2900 S. Schaap q.q. Een Huis en erf, met tuin en schuur te Haar lem aan de Ged. Voldersgracht no. 18, groot 1 are, 1 centiare, f 3200 J. v. Opzeeland. Een Huis en erf te Haarlem aan de Ged. Schalkburgergracht no. 87, groot 1 are, 29 cen tiaren. f 3820 H. A. Dingboom q.q. Een Woonhuis te Haarlem aan de Spaansche- vaartstraat no. 18, groot 87 centiaren, f2425 J. E. Langeler q.q. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het onderhoud der Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Urk gedurende 1939. Het laagst werd ingeschreven door Gebr. K. en W. van Wijngaarden te Urk voor f 3369. Verder werd aanbesteed het onderhoud der Rijkszeewerken, buitenduinen en Rijkshaven werken op Vlieland gedurende 1939 en 1940. De laagste inschrijver was C. I. Kooyman te Harlingen voor f 36890. INTERN. VEREEN. „BELLAMY". De afdeeling Haarlem der I.V.Bellamy houdt 17 Januari een openbare vergadering in het ge- houw van den Haarl. Kegelbond. De heer M. H. van der Stijl, te 's-Gravenhage, zal spreken over: „Werkloosheid is op te heffen". WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.58 7/8. Berlijn 73.78V2. Parijs 4 84 7 8. Brussel 31 06]2- Zwitserland 41.56. New-York 1.83 15/16. Uitvoering van cle „Missa Solemnis". Door de Cbr. Oratoriumvereeniging op 19 Januari. Beethoven's „Missa Solemnis" ontstond in de jaren 18181823. Aanvankelijk bestemd om in 1820 bij de wijding tot aartsbisschop van zijn leerling aartshertog Rudolph uitgevoerd te wor den, kreeg het werk gaandeweg afmetingen, welke die van een gelegenheidscompositie verre overschreden. Het zou eerst 1823 worden eer de partituur der missa den vorm verkregen had, zooals wij dien thans kennen. In Beethoven's oeuvre neemt de Missa Solem nis een volkomen logische plaats in. Na de ge weldige symphonische scheppingen (8 sympho- nieën waren voltooid), waarin Beethoven's visie op het „leven" in alle mogelijke vormen tot vol ledige uiting wordt gebracht, mag een belijdenis als deze, onmiskenbaar en onloochenbaar de uiting van een diep religieus gemoed, als nood zakelijk beschouwd worden. Hoe tracht Beethoven het mysterie van de Godheid te doorschouwen? Als een „worstelend" mensch in de eerste plaats (de partituur draagt hier op vele plaatsen sporen van), maar dan toch ook als een „geloo- vig" mensch. En nu mogen dogma's voor Beethoven niet ge golden hebben, mag de mistekst voor hem niet uitsluitend aanleiding zijn geweest muziek te schrijven voor bepaalde liturgische doeleinden, hoog boven alles uit steekt toch Beethoven's genie en Beethoven's warm menschelijk hart, dat zijn eigen taal spreekt en ons slechts vraagt ver staan te worden. „Vom Herzen, möge es zu Her zen gehen", schreef de componist boven in de partituur; moge ook ditmaal zijn wensch in ver vulling gaan. Hier volgt een kort overzicht van de 5 ge deelten. I. KYRIE. Een smeeken om erbarmen, een aanroepen van den Heer (Kyrie eleison), ge volgd door een bede tot den Middelaar (Christe eleison), waarop de eerste aanroep zich gewijzigde sprake -weder doet hooren. II. GLORIA. Een schildering van de macht des Scheppers in zijn oneindige verscheidenheid, Sterk contrasteerende episoden worden ons ge schetst, tot één groot geheel gebonden door de bewonderenswaardige aanwending en verwer king van „het motief". Beethoven toont zich hier de groote symphonicus, de geniale bouwheer, die een gloriatekst niet uit den weg gaat, integen deel, met welgevallen zich er van meester maakt en gebruikt tot den opbouw van 't monumentale geheel. III. CREDO. De geloofsbelijdenis: hier bij Beethoven een stuk muziek, vervuld van kracht, getuigend van een rotsvast geloofsvertrouwen. Het is alsof de componist hiertoe de volle maat van zijn energie tot uitdrukking heeft willen brengen; hij heeft zich in het gebruik zijner mid delen dan ook niei de minste beperking opgelegd en eischt van zijn uitvoerenden en van zijn toehoorders een uiterste gespannenheid. Tot de schoonste gedeelten van het Credo be- hooren wel het „Et incarnatus est", het wonder van de menschwording van den Zoon van God, het „Crucifixus" en de geweldige dubbelfuga „et vitam venturi saeculie amen". IV. SANCTUS. Een vol heiligen schroom tegemoet treden van het goddelijk mysterie „sanctus, sanctus Domine Deus Sabaoth", een in diepste aandacht en devotie ontvangen van de gelukbrengende boodschap (solo-viool) „bene- dictus qui venit in nomine Domini", vormen de factoren, die het stempel op dit gedeelte der Missa drukken. V. AGNUS DEI. Voorafgegaan door den bas-solist in een geleidelijke stijging der men schielijke en instrumentale stemmen, zwelt de roep om goddelijke bijstand (miserere nobis), een bijstand, die ons den „innerlijken en uiter- 1 ijken vrede" moet brengen (dona nobis pacem), Op zeer origineele wijze heeft Beethoven dit verlangen naar vrede verklankt. Het is alsof hij ons een grootsch opgezet schilderij toont, waar vredesstemmingen en oorlogsrumoer om den voorrang strijden. Maar de vredesidee overwint ten slotte en met het intoneeren van het vre- desthema door het volledige uitvoerings-appa raat sluit het werk, plechtig en energiek. HAARLEMSCHE TOONEELVEREEN. V.Z.OJD. Bovengenoemde tooneelvereeniging geeft Dinsdagavond 24 Januari haar tweede tooneel- voorstelling in gebouw St. Bavo. Smedestraat. Opgevoerd zal worden „Een Boete" van Suze la Chapelle Roobol, tooneelspel in drie be drijven. Voor deze voorstelling heeft V.Z.O.D wederom een aantal kaarten voor werkloozen beschikbaar gesteld. Plaatsing van kinderen in Palestina. Een financieele actie. Men schrijft ons: Van 15 Januari tot 8 Februari zal door de Ned. Mizrachie en de Mizr. Vrouwenvereeniging Kolenoe een financieele actie worden gevoerd voor de plaatsing van kinderen in de religieuze instituten in Palestina. Bericht is ingekomen uit Palestina, dat acht instituten in staat zijn, het aantal jonge men- schen, dat zij opnemen, te vergrooten. Het aantal, dat door deze vergrooting wordt opgenomen is nog veel en veel te gering. Maar de investatiegelden hiervoor moeten in ieder geval beschikbaar zijn, de gelden der groote actie, die de Mizrachie met Kolenoe zal voeren zullen hiertoe bijdragen. Steunt de Geoelath Hanefesj-actie der Mizra chie en zendt uw bijdrage op postrekening no 346000 (penningmeester Geoelath Hanefesj- actie, Haarlem). Ernstig vliegtuigongeluk in Frankrijk. Drie dooden. Naar Havas uit Brest meldt, is gister morgen een watervliegtuig der Fransche marine op een huis neergestort te Pro- modiern, op 3 K.M. van de baai van Douarnenez. Er vielen drie dooden. Een vierde inzittende werd ernstig gewond. Ook een Belgisch toestel neergestort. Ook in België heeft gisteren een vliegtuigon geluk plaats gehad, nl. bij Houthem-St. Mar- guérite, waar tengevolge van een vleugelbreuk, een militair vliegtuig neerstortte. De piloot wist behulp van een valscherm veilig te dalen. De tweede inzittende, een luitenant-waarnemer, kon zich niet tijdig losmaken en kwam om het leven. TOESTAND VAN PRINSES MAFALDA lE/rö BETER. Gisteravond werd te Rome verklaard, dat de toestand van prinses Mafalda iets beter, maar toch nog hoogst ernstig was. Darja Collin. Darja Collin heeft wel heel lang gewacht met haar debuut te Haarlem. Voor zoo ver ik mij kan herinneren, danste zij hier nog nooit en het was gisteren dan ook de eerste maal, dat ik haar zag. Het voordeel hiervan was, dat ik Darja Collin, die voortgekomen uit de school va¥i Gertrud Leistikow, later in Duitschland naar Mary Wigman ging en thans al jaren te Parijs woont nu als rijpe kunstenares en volleerde danseres mochct zien. Na den avond van gisteren durf ik wel zeg gen. dat Darja Collin op het moment de eerste onder onze Nederlandsche danseressen is. Geen van haar kunstzusters heeft een zoo grondige scholing doorgemaakt, want zij is een danseres, die ook de techniek van het oude laten wij het maar noemen het „teenen"-ballet volkomen meester is. Dit bleek wel heel duidelijk uit de op muziek van Chopin gedanste bergerette, die zij met ongeëvenaarde gratie en feillooze zeker heid licht en speelsch danste. Het is de gelukkige combinatie van de oudere en de nieuwere school, die een dansavond van Darja Collin zoo belangwekkend doet zijn. Zel den zagen wij een programma van zoo groote verscheidenheid van een danseres als gister avond. En daarbij was er ook in de dansen zelf bijna steeds een voortdurende afwisseling. Van daar dat deze dansavond in zoo hooge mate boeide. Darja Collin behoeft zich door haar sterk ontwikkelde techniek niet te bepalen tot één genre. Zij danst met groote vaart een Spaansche Jota die zij met castagnetten be geleidt even goed als een blijkbaar op Hindoesche dansen geïnspireerd „Idool", een dans van innige, religieuse wijding, streng van stijl en prachtig o.a. van armbeweging. Zij geeft ons een frische pastorale dans op muziek van Brahms, naast valses nobles et sentimentales van Ravel, breed en statig van gebaar, zij is burlesk in Such is life op de muziek van Debussy en van een geestige spëelschheid en rappe spot in de Galop van Casella waarmee zij haar programma sloot en die zij moest bisseeren. Eindelijk een Hollandsche kunstenares, die niet voorname lijk „bewegingskunst" gaf, maar ook werke lijk voluit, met haar lichaam danste met een vaart en een vreugde, een zekerheid en een poëzie die ons enthousiasmeerde .En het was aldoor licht, zwevend, los van den grond. Voor de jonge Edmée Monod de Froideville, die het programma met eenige dansen aan vulde, was het een zware taak te boeien naast zulk een danseres van ras en temperament. Het tooneel leek wat leeg. als zij optrad, nadat het door Darja Collin telkens zoo geheel gevuld was. Het dansen van Edmée Monod is nog wat monotoon en onpersoonlijk, wat schoolsch en voorzichtig, maar in de precieus en geestig gedanste polka 1900. was toch wel degelijk een belofte. Zij gaf den ouden stijl lichtelijk en heel fijn, zoodat het bijna de parodie naderde. Dat was zeer goed en ook tech nisch heel knap. Frisch en aardig als afwis- selipg was ook de met een mannelijken partner uitgevoerde Joego-Slavische volks dans. Bijzonder cachet kreeg deze dansavpnd door de medewerking van Theo van der Pas, die niet alleen voortreffelijk begeleidde, maar ook o.a. een impromptu van Schubert speelde, zoo innig muzikaal, als wij maar zelden op een „dansavond" zullen te hooren krijgen. Er was vrij veel belangstelling voor het optreden van Darja Collin, al hadden wij de zaal nog gaarne voller gewenscht. Beide dan seressen. wier door Freddy Wittop ontwor pen costuums ook terecht bewondering wek ten, hadden veel succes even als Theo van der Pas. Er waren bloemen zoowel voor Darja Collin als Edmée Monod. J. B. SCHUIL. BOSCHBRANDEN IN AUSTR ALIË NEMEN TOE IN HEVIGHEID. Vrees voor vele slachtoffers. THANS TEISTEREN OOK WERVEL STORMEN HET LAND. MELBOURNE. 13 Januari (Reuter-A.N.P.) 600 vacantiegangers uit Warburton bevinden zich op de rotsen langs de rivier, daar hevige branden de stad insluiten. Vandaag zijn de boschbranden met volle hevigheid opgelaaid, daar het weer zelfs nog warmer is dan reeds het geval was. Er waaien krachtige winden en de toestand op sommige plaatsen is ernstig. Te Erica woeden verschrikkelijke branden. Men verkeert in groote zorgen over 25 Grie- •ken, die vermist worden. Er is ook geen nieuws meer ontvangen van een aantal moeders met kinderen, die getelefoneerd hadden, uit Tim- berhill te zijn vertrokken. De branden zijn het hevigst in de districten waar hout wordt ge kapt. Te Melbourne heeft de thermometer 114 graden Fahrenheit gewezen in de schaduw. Ook Healesville, een vacantie-oord op 63 km. van Melbourne, wordt door branden ernstig in gevaar gebracht. Een vacantieverblijf werd in de asch gelegd. Uit Adelaide wordt gemeld, dat opnieuw boschbranden zijn uitgebroken. De vlammen worden door het heuvelgebled gejaagd. In de stad Echunga zijn dertien huizen en een mo- 1 eneen prooi der vlammen geworden, terwijl duizenden vogels in de vlammen zijn omgeko men. Vrouwen en kinderen moesten vluchten. Het vuur is zoo dreigend, dat in de straten van Adelaide vrijwilligers worden geworven voor deelneming aan de bestrijding van den brand. Er zijn reeds 5000 personen bij het blusschingswerk betrokken. Naar het Duitsche Nieuwsbureau nog meldt werd de stad Kalgoorlie in West Australië Donderdag geteisterd door een hevigen regen- storm. De schade wordt geraamd op 50.000 pond sterling. Ook boven Port Hedland (West Australië) heeft een hevige wervelstorm gewoed, welke alle verbindingen tusschen de stad en de bui tenwereld heeft verbroken. Men vreest, dat ten gevolge van 't noodweer groote verwoestingen zijn aangericht. In Nieuw Zuid Wales waar ontzettende hitte heerscht, zijn de laatste paar dagen 21 per sonen door den bliksem getroffen en gedood. De werkverschaffing. Maandag wordt het werk hervat. De werkverschaffing waarbij de Haarlem sche werkloozen zijn tewerk gesteld (namelijk te Halfweg bij de Provinciale werkverschaf fing, eigen werkverschaffing van Haarlem voor de omlegging van de Oostersingelgracht en werk bij den Hout en de Plantsoenen) welke voor eenige weken werd stopgezet als gevolg van de feestdagen en de vorst, zal nu Maandag a.s. worden hervat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2