Duitsche regeering protesteert. SCHUDT UW LEVER WAKKER STEGEMAIVS échte GELDERSCHE EMSER -WATER Het handelsverkeer met België en Luxemburg. Duitsche pers blijft scherp, in verband met de kwestie der kogelgaatjes. Ondergang VRIJDAG 13 JANUARI 1939 HSARCE M'S DAGBCAD 3 Hoe wordt levensgevaar voor terug te leiden vluchtelingen geconstateerd? Nadere vragen aan den minister van Justitie. Het Eerste Kamerlid van Embden heeft den minister van justitie de volgende vragen ge steld Heeft de minister bij nader inzien wel zeker heid, dat zijn op 7 Januari j.l. ingezonden antwoord op de vragen van mevrouw Mackay Katz, betreffende de terugleiding van Duitsch- Joodsche vluchtelingen en bepaaldelijk 's mi nisters mededeeling, dat „terugleiding dient plaats te hebben, met dien verstande, dat in bijzondere gevallen, met name wanneer on middellijk levensgevaar aanwezig moet wor den geacht, van dien maatregel wordt afge zien." volledigen weerslag vormt op het onder 2 gevraagde? (Het gevraagde luidde: heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel d.w.z, de opdracht aan de politie autoriteiten de Duitsch-Joodsche vluchtelin gen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, weer naar Duitschland terug te leiden, niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn?) Heeft de minister niet aan zekere ambtena ren opdracht of machtiging verleend om be doelde terugleiding te voltrekken, tenzij naar h u n oordeel onmiddellijk levensgevaar aan wezig moet worden geacht? Zoo ja, aan welke ambtenaren? en onder welke waarborgen voor dit levensbelang van den vluchteling oefenen zij deze bevoegdheid uit? Indien de minister zou hebben voorgeschre ven, dat aan hem zelf moet worden voorge legd elk geval, waarin een vluchteling betoogt, dat terugleiding voor hem onmiddellijk levens gevaar oplevert, op welke wijze verkrijgt Zijne Excellentie dan zekerheid gelet op de praktijken, die zich, ten gevolge van de beken de ter zijde schuiving der vreemdelingenwet ontwikkeld hebben dat alle lagere autori teiten dit voorschrift stipt nakomen? Wordt de diep ingrijpende beslissing, dat het beweerde gevaar niet aanwezig moet worden geacht, door den minister of eventueel de la gere autoriteit genomen uitsluitend op grond van schriftelijke en zorgvuldig gemotiveerde rapporten? Heeft de minister zekerheid, dat die rapporten nimmer gebaseerd zijn b.v. ten gevolge van tijdsgebrek op louter in drukken zonder nader onderzoek? Uit welke bronnen verkrijgt de rapportee- rende ambtenaar gewoonlijk de gegevens, waarop hij zijn advies grondvest? Krijgt de vluchteling, alvorens het rapport wordt overgelegd, er tijdig inzage van, opdat hij of zijn raadsman tegenover mogelijke ver gissingen of andere vermeende onjuistheden zijn nadere toelichting kan stellen? Zijn den vluchteling ter bescherming van zijn belangen wellicht nog andere verweer middelen toegekend, die aan de procedure, waaraan hij onderworpen wordt, althans eenigermate een rechtskarakter zouden ver- leenen? Welke tijdsduur staat gemeenlijk voor oogen in de qualificatie „onmiddellijk levensgevaar"? Heeft de minister ook hieromtrent voorschrif ten gegeven? Wordt een dreigende opsluiting in een con centratiekamp al of niet als een onmiddellijk levensgevaar aangemerkt? ®Echt Lot op Sedert eeuwen het onovertroffen H.nd.i middel bij m-rk" H o est en Ve rk o u d h e i d (Adv. Ingez. Med.) De regeeringspersdienst meldt Op 11 dezer zijn te 's Gravenhage besprekin gen aangevangen tusschen een Nederlandsche en een Belgisch-Luxemburgsche commissie, ter bespreking van verschillende aangelegenheden, het handelsverkeer tusschen beide landen be treffende. De Nederlandsche commissie staat onder voor zitterschap van den heer A. Th. Lamping. De besprekingen worden voortgezet en zullen ver moedelijk Zaterdag a.s. beëindigd zijn. De K. N A. C. gaat bouwen. Op Plein 1813 te 's-Gravenhage. Donderdagmiddag i- in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een s.-oedeischende algemeene vergadering van de K. N. A. C. gehouden, waar in als belangrijkste agendapunten voorstellen van het bestuur in behandeling kwamen tot aankoop van een stuk grond, waarop een nieuw gebouw zou moeten verrijzen, benevens'het be schikbaar stellen van de voor den bouw noodige fondsen. Het bestuur meent, dat het met den aankoop van een stuk grond uitstekend is geslaagd door voorloopig beslag te leggen op een terrein, dat gelegen is op den hoek van Plein 1813 en So- pphialaan nabij de Zeestraat. Het acht dit punt uitermate goed van ligging, omdat in de toe komst het stadhuis in de onmiddellijke nabij heid, nl op het Alexanderveld, zal worden ge bouwd en de doorbraak aan de Javastraat te genover de Alexanderstraat deze gansche om geving tot een zeer belangrijk centrum van de gemeente Den Haag zal maken. Na ampele bespreking hechtte de vergadering met algemeene stemmen haar goedkeuring aan de voorstellen. Na afloop van de vergadering was er gelegen heid tot inteekening op het bouwfonds, dat op initiatief van mr. J. Linthorst Homan en mr. E. Menton is gevormd, waarbij eenige leden hebben ingeschreven tot een totaal van ongeveer f 2500. Het aangekochte terrein is 50 x 50 Meter groot en kost. f 70.000. De bouwkosten zullen on geveer f 120.000 bedragen. PROFILTI MAAKT BIJZONDERE AVONDOPNAMEN. 's-GRAVENHAGE. Zonder gebruik van eenigbelichtingshulpmiddel is filmfabriek Profilti thans in staat avondopnamen te maken. In het Profiltijoumaal, dat deze week in de verschillende theaters in Nederland wordt vertoond, komt een onderwerp voor gewijd aan Amsterdam bij avond. Het eerste onderwerp van de serie, welke Profilti de eerstkomende weken zal uitbrengen. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. (Adv. Ingez. Med.) Het Deutsche Nachrichtenbüro meldt: De Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft opdracht gekregen krachtige stappen te doen bij de Nederlandsche regeering in verband met de aanslagen op de particuliere woning van den kanselier van het consulaat te Am sterdam en op het gebouw van het gezant schap te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij van bevoegde zijde, dat de Duitsche gezant reeds onmiddel lijk na de geconstateerde feiten zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken heeft gewend. De minister heeft zijn leedwezen uitgesproken en een onderzoek toegezegd. De Duitsche pers over de kogelgaatjes te Amsterdam en Den Haag. BERLIJN, 12 Januari. (D.N.B.) De Deut sche Diplomatische Politische Korrespondenz schrijft: „Het Wereld jodendom schijnt in zijn strijd tegen het nationaal-socialistische Duitschland welke het op het gebied en op kosten van an dere landen pleegt te voeren, een nieuw ge- vechtsveld te hebben gezocht. Nadat deze vernietigende ..macht" erin is geslaagd na een laffen moord ook een propaganda-veldtocht in de geheele wereld te ontketenen tegen het Derde Rijk, waarbij een New-Yorksch blad ongestraft tot nieuwe moorden waagde aan te sporen, zijn op Nederlandsch grondgebied schoten gelost tegen exterritoriaal gebied. Er bestaat geen twijfel omtrent herkomst en doel van deze schoten. Terwijl in vooraanstaande buitenlandschp kringen wordt gepoogd om een normale op lossing te vinden voor het Joodsche vraag stuk in Midden-Europa, zijn andere krachten aan het werk om een conflict in acuten vorm te verwekken. Indien nu door hen, die aan de touwtjes trekken, blijkbaar Nederland is uit gekozen als terrein voor hun actie en mis dadige bedoelingen, dan zal hiervan een ze kere toegeeflijkheid jegens de Joodsche aan matiging en provocatie de reden zijn. Blijk baar is in verband met gebeurtenissen dezer dagen de indruk gewekt, dat men bij toon aangevende Nederlandsche kringen niet vol ledig rekening behoefde te houden met den ernstigen wil, in het belang van de verhou dingen tusschen de verschillende mogendhe den, krachtig en duidelijk op te treden tegen alle storende Joodsche kuiperijen. Veeleer kon de meening ontstaan, dat provocaties zelfs van te voren aangekondigde, niet zouden stuiten op krachtigen afweer, doch .beoor deeld zouden worden met begrip voor de ge voelens van den provocateur. Behalve andere teekenen. van een bepaalde sympathie, zal ook de bekende terugtocht van Rotterdam voor de Joodsche terreur niet zonder resultaat ge bleven zijn. Thans moet men in Nederland de nieuwe waarschuwingsschoten hebben gehoord. Zij duiden eenerzjjds erop, dat Nederland blijk baar geschikt wordt geacht om als strijdperk te dienen voor een ras zonder wortel tegen een staat, welke met Nederland betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt. Ander zijds hoopt men op deze wijze de goede be trekkingen tusschen beide staten te verstoren en hierdoor het eigen front, dat tot nu toe op het Europeesche vasteland nog niet goed vasten voet kon krijgen, te verbreeden. De Nederlandsche autoriteiten zullen een daad. welke erop gericht is de zoo nadrukke lijk beschermde neutraliteit afbreuk te doen niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Men zal niet kunnen nalaten ernstig erover te denken of de grootmoedigheid en toegeeflijk heid, weike tot nu toe in acht werden geno men jegens de vernietigende pogingen van den Joodschen invloed ook dan nog verant woord is, wanneer hierdoor, zooals thans het geval is geweest, de in Nederland geaccredi teerde vertegenwoordiger van het Duitsche rijk gevaar loopt, want de zorg van Nederland voor zijn veiligheid is niet in de laatste plaats een onderpand voor het voortbestaan van de oude betrekkingen vol vertrouwen." Ook de overige Duitsche bladen schrijven, dat de „aanslagen" welke op Nederlandschen bodem tegen officieele Duitsche vertegen woordigers zijn gepleegd en waaromtrent "'e Duitsche regeering te 's-Gravenhage heeft ge protesteerd, invloed kunnen uitoefenen op de Duitsch-Nederlandsche betrekkingen. Het „Berliner Tageblatt" merkt o.a. op, dat men het als vanzelf sprekend moet beschou wen, dat de Nederlandsche regeering zich niet zal onttrekken aan de plicht, rekening te hou den met het Duitsche protest, wat zij verder zal doen om den invloed van die kringen te breken, door wie dergelijke misdaden worden uitgedacht, aangemoedigd en geënsceneerd, is haar eigen zaak. Zij moet zich er wel van bewust zijn, hoe gevaarlijk dit drijven van de ze kringen, wanneer men ze verder duldt, ieder oogenblik kan worden voor de internationale betrekkingen van het land. EXAMENS. De heer J. van Giffen te Bloemendaal is geslaagd voor het diploma Eng. Handelscor respondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. FEEST HAARLEMS TEHUIS VOOR OUDEN- VAN DAGEN. Donderdag hebben de oudjes in Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen het weer bui tengewoon goed gehad. De dag was gewijd aan Vrouwe Frederika Soetermans. wier naam verbonden is aan een schenking inder tijd gedaan en die men aldus bedoelt te eeren. Nadat èr al den geheelen dag was ge trakteerd. kwam men des avonds in de ont- spanningszaal bijeen om rustig te genieten van schoone muziek en liederen, ten gehoore gebracht door het Symphonie Ensemble ..Orpheus" directeur de heer H. Lindenborn, het mannenkwartet .Orpheus" en met mede werking van den heer en mevr. Bruin, mevr. Strootman e.a. Geestdriftig handgeklap, bisgeroep (waar aan ook meermalen werd voldaani glundere en blije gezichten, bewezen weer, welk een mooi werk het is ook op deze wijze licht en vreugde te brengen in het vaak eenzame le ven van den ouden dag en dat der gebrekki- gen. Een hartelijk tot. weerziens vormde het slot van dezen mooien avond. LODE VAN GENT OVER INDO-CHINA. Woensdagavond 8 Februari zal de Vlaamsche letterkundige en voordrachtkunstenaar Lode van Gent in de Concertzaal van „De Leeuwerik", Kruisstraat, spreken over Indo-China, waarheen hij in den zomer van 1938 een studiereis heeft gemaakt. NED. ARBEIDERS SPORTBOND. De afdeeling Haarlem van den Ned. Arbei ders Sportbond organiseert Zaterdag 14 Ja nuari een feestavond in het Gemeentelijk Concertgebouw. Medewerking wordt o.a. ver leend door de turn-, athletiek-, handbal- en dansgroep. Na afloop is er bal. Het einde van de groote Weensche dagbladpers. Men is langzamerhand gewend geraakt aan het verdwijnen van vooraanstaande. groote en heel groote kranten en tijdschriften in het Derde Rijk: ook één van de uiterlijke tee kenen van innerlijke omwentelingen. Hoe de volgorde van het verval zou zijn liet men tel kens van de plaatselijke omstandigheden af hangen: hier schakelde men eerst den betref- f enden lezerskring uit en liet daarna pas z:;n orgaan verdwijnen, daar verkleurde of elimi neerde men eerst dit orgaan, om aan zijn kring van lezers den samenhang te ontnemen en het dan makkelijker in verval te doen ra ken. Nu met de drie Weensche dagbladen, de „Neue Freie Presse", het „Neue Wiener Tage blatt" en het „Neue Wiener Journal", die met de jaarwisseling verdwenen, een accoord weg sterft, dat tientallen jaren lang als de stem van Weenen, de stem eerst van het groote en toen van het kleine Oostenrijk, niet alleen in de Donaulanden, maar in Europa, ja in de wereld weerklonk, staat men er weer een oogenblik bij stil. Want met dezen drieklank sterft niet alleen de muziek weg van een zeer origineele, karakteristieke en dikwijls tot kunst gegroeide journalistiek. Weenen ver liest daarmee ook zijn laatste traditioneele in strument, hoewel dit al sedert de aansluiting geheel andere melodieën had moeten spelen, dan zijn opbouwers en meesters ooit gedacht hadden. Uit een viool of een cel maakt men echter geen trompet en geen pauk, met een strijkorkest kan men geen marschmuziek spelen. Zoo was het logisch en te verwachten gevolg van een onmogelijke, immers onorga nische omschakeling van deze oer-Oostenrijk- sche en oerliberale, typisch intellectueele Weensche pers haar ondergang. Een onder gang, die weliswaar ook materiëele oorzaken had, want de kringen, waarin men in trouwe gehechtheid, generaties lang, de afnemers van deze bladen telde, zijn verstrooid. Sommigen durven geen ander dan een partijblad te lezen, anderen hebben het krantenlezen opgegeven, weer anderen kunnen zich de luxe van een dagblad niet meer veroorloven, en nog ande ren zijn niet meer in Weenen. Ieder der drie organen had zijn eigen, dui delijk sprekend karakter. De „Neue Freie Presse" was de „Times' van de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie, het voorname blad van Weenen en Oos tenrijk, dat zich een wereldreputatie ver overd had. Zoo bestond nog tot voor kort het plan, de ..Neue Freie Presse" niet alleen te laten bestaan, maar zelfs uit te breiden en als tegenhanger van de „Frankfurter Zei- tung" tot het voornaamste orgaan van het Zuidoosten te maken. Nu vond men het toch noodig, ook dezen naam, die steeds nog aan het oude Weenen en aan het groote Oosten rijk herinnerde, te doen verdwijnen. Afgezien van alle politieke en economische beteekenis lag een zwaartepunt van de „Neue Freie Presse" op artistiek-cultureel terrein. Haar literaire beteekenis kan nooit overschat wor den, vooral niet als spiegel der geschiedenis ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten. L u.76. <Adv. ingez. Med EEN DELICATESSE, OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Toch verkoop van het midden- Damterrein? Voorstel van B. en W. van Amsterdam aan den raad. B. en W. van Amsterdam brengen ter kennis van den gemeenteraad, dat de N.V. Assurantie Maatschappij „De Nederlanden van 1945" zich heeft aangemeld als gegadigde voor den aankoop van het Midden-damterrein, voor de stichting van een gebouw, waaraan den naam zal worden ge geven van „Het Huis 1845" en dat bestemd zal worden voor kantoor, café, restaurant en winkels. B. en W. meenen, dat de vervreemding van het terrein in de gegeven omstandigheden geen bezwaar ontmoet. Het zal evenwel noo dig zijn, de begrenzing van het terrein zoo danig vast te stellen, dat aan de eischen van het verkeer op de omliggende wegen, ook in de toekomst kan worden voldaan In ver band hiermede zal aan den Vijgendam en Visschersdam een breedte van 20 meter dienen te worden gegeven en zal ook het daartus- schen gelegen gedeelte van de Warmoesstraat verbreed moeten worden. Als gevolg hiervan zal voorverkoop en bebouwing in aanmerking komen een terrein, groot 1489 vierk. meter. De N.V. heeft zich bereid verklaard voor dit terrein te betalen een koopsom van 400.000 gulden en vereenigd met de voorwaarde aan de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen Amsterdam in huur uf te staan, tegen een huurprijs van ten hoogste 8.000 gulden per jaar, vier winkelruimten in het te stichten gebouw, waarvan twee aan de zijde van den Dam en twee aan de zijde van den Visschersdam. benevens een magazijn ruimte. De plannen voor dit gebouw zijn ontworpen door den bouwmeester W. M. Dudok. De com missie voor de oude stad heeft zich met de plannen in beginsel vereenigd. Den Haag wijzigt de verkeers regeling. Automatische seinen worden ingevoerd. Een gebiedende eisch, dien het zich steeds uitbreidende verkeer stelt, is de uniformiteit van de verkeersregeling; niet alleen plaatse lijke of landelijke, doch zelfs internationale uniformiteit. De Haagsche hoofdcommissaris van politie de heer N. G. van der Mey. heeft thans het initiatief genomen om deze eenvor migheid in de Haagsche verkeersregeling in te voeren. Donderdagmiddag is op enkele drukke kruis punten, geheel onverwacht voor het publiek, de automatische seininstallatie in werking ge steld. Blijkt nu, dat dit voor Den Haag nieuwe systeem aan de verwachtingen beantwoordt, dan zullen langzamerhand de verkeersagenten van hun posten verdwijnen, tegelijk met hun stopborden en de Heemaf-signaallichten. Voor de voetgangers is in het nieuwe systeem ook gezorgd. Kleine lampen geven door groen licht aan, wanneer de weg veilig is; brand er geen licht, dan mag men over steken, doch op eigen risico. Rood licht be staat hierbij niet. Afbuigende trams boden nog eenige moei lijkheid, doch ook deze heeft men uit den weg weten te ruimen door speciale tramseinen met roode knipperlichten. Voorts omvat dit systeem stopstrepen, voet- gangersloopers van uit bestratingsmateriaal, verzonken vluchtheuvels en gestippelde hulp. stopstrepen. Thans is het drempelsysteem in werking ge steld op het zeer drukke kruispunt Spui— Groote MarktstraatKalvermarkt en het kruispunt WagenstraatGroote Marktstraat. DE BOTERHEFFING VERLAAGD. Het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschen tij dsche wij ziging is voor de week van 12 tot 19 Januari vastgesteld op 60 cent per K.G. (vorige week 70 cent). Rotterdam's Raad dringt op spoed aan. Nieuw vliegveld gewenscht. Na een gemeenschappelijke verklaring, na mens de raadsleden uitgesproken door het oudste lid. den heer T. Schalekamp, heeft de raad van Rotterdam Donderdagmiddag besloten B en W. te machtigen aan de regeering te verzoeken thans Rotterdam de gevraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaarthaven in den pol der Zestienhoven spoedig te verleenen en voorts te kennen te geven, dat, indien de gevraagde toestemming wordt verleend, de gemeente be reid blijft Waalhaven aan defensie af te staan en mede te werken tot een regeling inzake me degebruik van dat terrein door defensie gedu rende den overgangstijd. De verduistering van balen garnalen. Tweede arrestatie verricht. In verband met de verduistering van 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van 30.000 gulden, ten nadeele van de Algemeene Veevoe der Mij., aan de Wijnhaven te Rotterdam, waar voor de expediteur A. R. in het huis van bewa ring is opgesloten, is thans nog een tweede arrestatie gevolgd. De politie van het bureau Nassaukade heeft aangehouden en in dat bureau in bewaring gesteld den 42-jarigen J. C. K., een handelaar in veevoeder, die gedurende ander half jaar de 12.000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht tegen prijzen, die ver be neden het normale lagen. K. heeft toegegeven dat hij vermoedde dat de balen van verduiste ring afkomstig waren, zoodat er tegen hem een vervolging wegens heling zal worden ingesteld van het Weensche theater en daarmee van de Duitsche. ja Europeesche dramatische kunst. In de .Presse" verschijnen, dat was een soort legitimatie voor den Oostenrijkschen Parnas sus. dat was de eerste mijlpaal op den weg naar een „naam". De „Neue Freie Presse" was het. die voor Hugo von Hofmannsthal en Arthur Schnitzler, naar vele anderen. de poorten der wereld opende, die de klassieke feuilletons van Felix Salten opnam. Herman Bahr ontplooide hier tientallen jarenlang de volheid van zijn persoonlijkheid in een geeste- iijk vuurwerk zonder weerga. De heele rijkdom der muzikale gebeurtenissen In Weenen en Oostenrijk vond hier zijn kritische, dikwijls tot muziekgeschiedenis geworden weerklank. De strijd om Richard Wagner, om Anton Bruck ner, de tijd van Gustav Mahler, de glansperio de van de Weensche hofopera, om maar een paar dingen willekeurig eruit te halen, zijn hier documentarisch vastgelegd. De on dergang van de dubbele monarchie deed de „Neue Freie Presse" op haar grondvesten schudden: haar gebied werd verkleind, haar auditorium schrompelde meer en meer in een. Zoo teerde het blad gedurende den tijd van het kleine Oostenrijk op zijn ouden naam en roem en verviel eindelijk ook financieel, waardoor de politieke weerstand spoedig ver lamde. Nu stierf de „Neue Freie Presse", drie en zeventig jaar oud, na een vol menschen- leven, het leven van een heel rijke persoon lijkheid. Dank zij zijn uitstekende materiëele fun deering en voorbeeldige organisatie kon het drie jaar jongere „Neue Wiener Tageblatt" zich tot de omwenteling in het vroege voor jaar van 1938 op volle kracht handhaven. Was het aan de „Presse" door haar gebrek kige financiëele fundeering niet vergund, het in politiek opzicht uit te houden, het „Neue Wiener Tageblatt" werkte, trouw aan zijn traditie, tot aan het uur van zijn gelijkscha keling als „demokratisches Organ" voor Oos tenrijk. Dat het alle vijandige stemming ten spijt, nooit in den ruwen toon van extreme partijbladen verviel, moet eveneens aan zijn bijzondere geestelijke scholing, aan zijn echt Oostenrijksche houding worden toegeschre ven. De laatste hoofdredacteur van het „Neue Wiener Tageblatt", de grijze „Hofrat" Emil Löbl, was niet alleen een journalist van groo te allure, maar ook één-van de beste kenners der Oostenrijksche en Europeesche dagblad geschiedenis. „de laatste groote Weensche hoofdredacteur". Ook hem is de hechtenis niet gespaard gebleven. Al had het „Neue Wiener Tageblatt" ook geen Europeesche versprei ding, het was ongetwijfeld het meest gelezen orgaan van Weenen en daardoor van Oosten rijk, echt het blad van den beschaafden mid denstand en der nu zoo veel belasterde intel- leetueelen. Ook hier werd het feuilleton, de meest typische en liefelijke bloem van de Weensche journalistiek, gekoesterd en ver zorgd. ook hier vinden we in alle rubrieken de groote namen, de groote pennen, de edele cultuur van geest en hart. Voorbij Het „Neue Wiener Journal" had een heel ander karakter. Dat was het boulevardblad in grooten stijl, interessant, niet heelemaal be trouwbaar. steeds wat al te ijverig trachtend achter de politieke- en theaterschermen te kijken, niet altijd discreet, niet altijd van fij nen smaak getuigend, steeds echter levend, amusant, een „Tratschblatt" (sensatieblad) van grooten omvang, politiek meer de huik naar den wind hangend dan „Presse" en ..Tageblatt". Zoo wendde het ..Neue Wiener Journal" een tijdlang zijn invloed aan als spreekbuis van de „Heimwehr" (militante organisatie met fascistischen inslag^ van Starhemberg. Onrustig van toon, steeds tot experimenten geneigd, wisselt het karakter van dit blad in de geschiedenis van het Oos tenrijksche krantenwezen sterker dan-dat van eenig ander orgaan. Heel ver was het ver breid. In een eenvoudig hotel in Boston vond men het „Journal" evengoed als in de tuin- paleizen aan den Nijl. In Helsingfors lag het zoowel als in Dublin en Batavia. Dit „Neue Wiener Journal" heeft Weenen en Oostenrijk niet altijd in het ware licht geplaatst: wat te praatziek, wat te tuk op schandaaltjes, wat te uiterlijk, wat onbetrouwbaar. Maar ook zijn deelen bergen een schat van de meest waar devolle geestelijke goederen, niet het minst „in musicis". Het was een typisch Weensche, een groote stads-pers met heel eigen karakter, die door deze drie bladen vertegenwoordigd werd, een pers, die zich met een fijngevoeligheid zonder weerga vormde naar haar stad en haar pu bliek, die van haar kant weer het publiek op de meest aangename wijze onderrichtte en beïnvloedde. Deze groote Weensche pers. die den Weeners een beeld van Europa gaf en Europa een beeld van Weenen, die meehielp het geestelijk-euitureele beeld van een rijk, van een levensader van het continent, te tee kenen. was organisch gegroeid zooals haar lezerskring, zooals Weenen zelf. Zij was in haar soort een kunstwerk, met groote liefde en kunde opgebouwd en verzorgd. Nu worden ook deze namen geschiedenis, en met hen een vorm van dagbladhistorie, die. zooals het Oos tenrijksche keizerlied het noemt, steeds slechts „mit des Gelstes heitern Waffen" 'met de luchtige wapenen van den geest) vocht en overwon. •Relletjes te Utrecht. Politie had de handen vol om de orde te herstellen. Als protest tegen de opschorting van den be talingsdog van steungelden op den daarop vol genden Donderdag, demonstreerden Donderdag middag ongeveer tweeduizend werkloozen voor het stadhuis te Utrecht Een deputatie van vier personen betrad het stadhuis en verzocht toegelaten te worden tot den burgemeester, dr. G. A. W. ter Pelkwijk of wethouder Zegers. De burgemeester achtte geen termen aanwezig om de deputatie, welke een verzoekschrift wenschte te overhandigen en nader toe te lichten, te ontvangen. Het verzoek schrift werd daarop ter plaatse afgegeven, /aarna de afgevaardigden zich verwijderden.. Een en ander had echter tengevolge, dat in den loop van den middag ernstige relletjes voor vielen, waarbij de politie krachtig moest ingrij pen om de orde te hei-stellen. Daar de groote massa demonstranten een ernstige belemmering vormde voor het verkeer in de nauwe straten ✓an de binnenstad en belangrijk nadeel dreigde te veroorzaken voor den winkelstand, trachtte de politie met vaste hand de demonstranten te verspreiden. Zij sloegen evenwel geen acht op de bevelen van de politie. Deze ging tot straffe maatregelen over, toen een der demonstranten een inspecteur van politie aanviel en men zich in verschillende stegen,, grenzende aan de groote woonhuizen, te buiten ging aan wandaden. Ver schillende demonstranten probeerden in deze stegen vrachtauto's om te werpen en bakfietsen bijeen te brengen om met deze barricades de politie bij het treffen van haar maatregelen ernstig te belemmeren. Met den blanken sabel en den gummistok maakten de agenten schoon schip, waarbij ge voelige klappen werden uitgedeeld Een" der demonstranten zakte op den Steenweg ineen. Hij werd een aangrenzenden winkel binnengedra gen, waar geneeskundige hulp werd verleend. Er is geen enkele arrestatie verricht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5