"AKKERTJE is z'n HOOFDPIJN ggóag [De jbeeuwkopinginl Krijgt een eend ooit kippevel? AGENDA. GARAGE RABO V R IJ D A G 13 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 in een paar minuten, zóó vlug werken "AKKERTJES" bij hoofd- en zenuwpijnen, kiespijn, rheumatische pijnen, spit in den rug, enz. Bovendien verdrijven ze ook snel en zeker gevatte kou, koorts en griep. dank ty-wi M AKKER".MERK Duitscher maakte misbruik van gastvrijheid. Verscheidene diefstallen gepleegd. Reeds 12Vs jaar gevangenisstraf stond een 33-jarige Duitsche electro-techniker te wachten voor verscheidene diefstallen, die hij op ver schillende plaatsen in ons land had gepleegd. In Zwolle en Alkmaar was hij reeds tot drie jaar veroordeeld, terwijl in Assen, Rotterdam en Den Haag respectievelijk drie jaar, zes maan den en twee jaar werden geëischt. De Haar- lemsche Officier eischte eveneens een jaar, zoodat de verdachte heel wat beter af geweest zou zijn als hij al zijn misdaden in één arrondis sement had gepleegd, zooals de verdediger mr. B. Slingenberg opmerkte. Op 2 September was de verdachte in een dokter's huis in de Wilhelminastraat binnen geslopen en had eenige gouden sieraden uit een slaapkamer ontvreemd. Tot een dienstbode des huizes had hij gezegd, dat hij naar den dokter wilde. De dienstbode had hem weliswaar niet vertrouwd doch aanvankelijk meende men, dat er niets vermiSt was. De Officier eischte een jaar; mr. Slingenberg vroeg clementie. De verdachte heeft nu nog bijna 121/2 jaar gevangenisstraf, is het niet beter hem weer naar Duitschland te transporteel'enl Waarom zou de Nederlandsche Staat hem al dien tijd moeten onderhouden. Angst voor een con centratiekamp heeft verdachte niet. Alles is dus vóór en niets tegen een uitwijzing, concludeerde pleiter. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 14 JANUARI 1939. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Ra dio P. T. T. Nord 9.30; Pauze 9.50—10.00: Pariis Radio 10.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.50—2.55; Fransch Brussel 2.55; Keulen 3.20; Fransch Brussel 5.20; Boedapest of Diversen 5.50; Ned. Brussel 6.20; Straatsburg 7.50; Fransch Brussel 8.20; Keulen 9.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 11.20; London Regional 3.05; Droitwich 3.50; London Regional 9.45; Droitwich 10.00 London Regional 11.05; Droitwich 11.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. - Waarschijnlijk niet, maar U zeker wel! Bijvoorbeeld als U des avonds tusschen ijs koude lakens gaat liggen, wat toch 'n overbodige kwelling is, omdat Rheumalana La kens, van geschoren flanel, heusch niet duur en veel warmer en gezonder zijn. Een uitkomst als U rheuma- tisch bentl FABR: PANJAAR O - BORNE (Adv. Ingez. Med.) Vestigingswet Kleinbedrijf overtreden? Haarlemsche Rechtbank moet over principieele kwestie beslissen. Op 8 September opende een 36-jarige Haarlemsche winkelier een zaak in vulpennen, vulpotlooden en vulpeninkt. Van te varen had hij zoowel bij de Amsterdamsche als bij de Haarlemsche Kamer van Koophandel infor maties ingewonnen. Na ruggespraak met het Departement van Economische Zaken te Den Haag deelde men den winkelier mede, dat er tegen deze opening geen bezwaar bestond. Later veranderde men echter in Den Haag van opinie en meende, dat er voor vulpennen en vulpotlooden geen doch voor vulpeninkt wel een vergunning noodig zou zijn in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf voor Kan toorbehoeften. Deze vergunning werd den winkelier eerst toegezegd, doch later gewei gerd. Door den Haarlemsehen kantonrechter werd hij daarom wegens overtreding van de vestigingswet veroordeeld. Deze principieele zaak werd in hooger beroep voor de Rechtbank behandeld. Een ambtenaar van het Departement van Econ. Zaken deelde mede, dat men op het departement aanvankelijk in de veronder stelling verkeerde, dat men alleen vulpennen wilde verkoopen en geen vulpotlooden en inkt. Aan den winkelier was echter geadviseerd: open maar, doch alleen met vulpennen en vulpotlooden. Mr. J. Verheus. de adj. secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel merkte op, dat volgens de ministerieele beschikking vulpotlooden en vulpennen één artikel zijn. ze staan ook beide op één regel! In zijn requisitoir zei de Officier, dat in de ministerieele beschikking utdrukkelijk staat: verscheidenheid van soort, kwaliteit en af metingen van elk artikel. Maar dat staat niet. in de dagvaarding. Daarom vroeg spreker vrij spraak. De verdediger jhr. Mr. Bas Backer sloot zich gaarne hierbij aan. Hij vestigde echter ook nog op een ander punt de aandacht. Bij de vesti gingswet wordt uitdrukkelijk gesproken van een verscheidenheid van goederen. Noch grammaticaal noch practlsch is deze verschei denheid echter aan te toonen. De vulpeninkt is even onmisbaar voor de vulpen als benzine voor de auto. Ook spreker drong op vrijspraak aan. Zwitsersche Kunstavond van de Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging. Land in beeld en volk in klank. Donderdagavond organiseerde de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw een Zwitsersche Kunst uitvoering. welke de bedoeling had om het wezen van het Zwitsersche land in de ver bondenheid met het volk te toonen. Van het land werden eenige voortreffelijke films ver toond, terwijl het volk vertegenwoordigd werd door een Jodelgroep. De voorzitter van de afdeeling Haarlem der vereeniging opende met gebed en leidde den samenzang. De stampvolle zaal hoorde daarop staande eenige coupletten van het Wilhelmus aan, welke op plechtige wijze door de Jodel groep werden gezongen. De films, welke op dezen avond vertoond werden, waren werkelijk van voortreffelijk ge halte. In de eerste plaats „Gevleugelde voe ten" een reportage van het skiloopen, waarin de schoonheid van de sneeuw en licht en scha duw treffend tot uitdrukking kwam. De ca mera werd met een juist gevoel voor de Zwit sersche natuurpracht gehanteerd. Menigeen, die deze film zag. zal het verlangen hebben voelen opkomen om zelf op ski's het bergland in te trekken. Ook uit het volgende filmdeel, waai'in we het in den lentetijd ontwakende land den sneeuwmantel van zich af zien schud den, waaide ons de Zwitsersche lucht als het ware van het witte doek tegemoet. Het werk der sneeuwruimers en de arbeid van het z.g. sneeuwkanon trokken zeer de aandacht. In het derde deel zagen we een zeer duidelijke reportage van het Zwitsersche staatkundige leven. Een kleurenfilm besloot de serie fil men .Ken volk in de Alpen", welke bij de aan wezigen zeer in den smaak viel. Het publiek was merkbaar ingenomen met het gebodene en toonde dit door uitroepen van bewondering en verbazing en door geestdriftig applaus. Voor de pauze sprak Dr. J. Visser uit Heem stede een kort propagandistisch woord; spr. wees op de noodzakelijkheid en de tegenwoor dige mogelijkheden van het reizen. De Jodelgroep had zeer veel succes, eenige keeren werd zij teruggeroepen en zong een toegift. Zeer harmonieus en gedragen klon ken de meeste liederen. Het scheen zoo alsof de groep een majestueuzen berg van klanken bouwde, waar de eene jodelaar met zijn fijne, lichte stem langs opklom en afdaalde, soms vroolijk en opgewekt, met name in de liefdes liedjes, soms ingetogen en fijntjes. We herin neren ons gaarne o.a. „Im Mai", „Das alte Grenchenerlied" e.a. Het publiek genoot zeer van de Zwitsersche zangkunst, die zoo nauw verbonden is met den aard van het Zwitser sche landschap. De kunstavond in het geheel was zeer geslaagd. Zooals gebruikelijk werd besloten met sa menzang. ANNIE DE HOOG—NOOY VOOR DEN BELG. RADIO OMROEP. De Haarlemsche schrijfster en voordrachts kunstenares Annie de HoogNooy is door het N.I.R. te Brussel uitgenoodigd op Zondag 15 Januari a.s. in het avondprogramma uit eigen werk voor te dragen. (Adv. Ingez. Med.) DE JEUGDIGE BRITSCH-INDISCHE FILM ACTEUR SABU IN ONS LAND. Een jeugdig filmacteur Sabu, de olifanten jongen, die tijdens de opnamen van Korda's productie in Britsch-Indië ontdekt werd door den regisseur Robert Flaherty, brengt momen teel een bezoek aan ons land. Sabu werd in de jungle van Karapore gebo ren. Zijn vader, Ibrahim, was mahout van den Maharadja van Mysore, zooals zijn grootvader en overgrootvader en ook Sabu was voor dit beroep bestemd. Toen hij acht jaar was, was hij de onbetwiste meester over zijn vaders olifant. Men zal Sabu thans te zien krijgen in de film „The Drum". Ter gelegenheid van de première van deze film in Amsterdam en Den Haag heeft Sabu heden den overtocht naar ons land gemaakt, hetgeen tevens zijn eerste bezoek aan het continent beteekent. En zoo zaten we dan en kele uren na zijn aankomst tegenover hem in zijn hotel in de hoofdstad. Een kleine, krach- stige jongensfiguur, wiens fel-roode hoofdtooi sel scherp contrasteerde bij het Westersche confectiepak. Sabu gaat heelemaal in zijn nieuwe bestaan op. Hij krijgt eenige uren per dag school onderwijs en is dol op techniek. Zijn eerste verlangen nu hij in Nederland is, was dan ook den afsluitdijk te mogen zien. Behalve aan den afsluitdijk zal Sabu mor gen een bezoek brengen aan de kaasmarkt te Alkmaar en aan Volendam. Des middags zal hij in het City-theater in Den Haag de première van „The Drum" bij wonen en des avonds de beide voorstellingen in het City-theater te Amsterdam. Hij zal dan ten tooneele verschijnen in zijn costuum van prins Arim. Meer arbeid voor jongens gewenscht. Ook om hen uit tuchtschool en gevangenis te houden. Het is zoo zei een politieman te Haarlem ons dringend noodig dat er meer werkgele genheid voor jongens komt. Nu loopen er hon derden langs de straat en dat brengt zeer ern stige gevaren met zich mede. Zeer talrijk is na melijk het aantal gevallen waarin jongens voor de verleiding bezwijken en zich schuldig ma ken aan diefstallen, om zich daardoor wat geld te verschaffen om naar de bioscoop te gaan of een pakje sigaretten te koopen. Het eene mis drijf dat de jongens plegen is ernstiger dan het andere, het begint doorgaans met kleinigheden, maar sommige jongens komen van kwaad tot erger. Natuurlijk tot leedwezen van vele ouders, want die zien het afzakken van hun kinderen met verdriet aan. Zij zouden het misschien in enkele gevallen kunnen voorkomen als zij hun jongens geld konden geven om zich af en toe hetzelfde genot te verschaffen als kameraden kunnen betalen die werk hebben, maar dit gaat eenmaal niet als de vader werkloos is en het ge zin van den steun moet leven. Ook menige wer kende vader is niet in staat zijn zoon zakgeld te geven, want de opgroeiende kinderen die niets verdienen kosten dikwijls al meer dan de ouders van het weekloon, dat in vele gevallen in den crisistijd belangrijk gedaald is kunnen betalen. En toch stopt menige moeder, die weet dat het gevaarlijk is als haar jongen geen zakgeld heeft, haar zoon stilletjes een paar kwartjes toe, hoe wel ze niet weet waar ze die op moet bezuini gen Het eenige goede middel tegen het gevaar voor sommige jongens, dat zij op den duur in een tuchtschool of een gevangenis komen en voor het verdere leven geheel mislukken, is: werk. Ook uit maatschappelijk oogpunt is het abso luut noodig zoo vervolgde onze zegsman die uit een rijke ervaring oordeelen kan dat er werk voor deze jongens komt. Zij moeten van de straat af! Ik hoop nu maar, dat de maatregelen die onze regeering genomen heeft om meisjes uit de in dustrie te halen en ze in de huisgezinnen te brengen als dienstboden ter vervanging van de Duitsche meisjes succes zullen hebben. Dan is er tenminste kans, dat er in de industrie meer ge legenheid komt om jongens te werk te stellen. Ik zou het zoo besloot onze zegsman niet verkeerd vinden als de regeering er in dezen Ujd, nu er toch al zooveel geordend wordt, toe over ging vast te stellen, hoe groot het percen tage vrouwelijke arbeiders in elk bedrijf ten hoogste mag zijn. Bij de vaststelling daarvan kan natuurlijk rekening gehouden worden met de bijzondere eischen van elk bedrijf, omdat er nu eenmaal werkzaamheden zijn die zich beter lee- nen voor vrouwen- dan voor mannenhanden, maar het mag toch als een zekerheid worden aangenomen, dat er nu in vele fabrieken en in dustrieën werk verricht wordt door meisjes dat evengoed gedaan kan worden door jongens. De meisjes, die dan geen plaats meer in de industrie kunnen krijgen, zullen wel genoodzaakt zijn om in de huishouding te gaan werken. Ik erken het er zullen aan zoo'n gedwongen maatregel ongetwijfeld bezwaren verbonden zijn, maar zooals de toestand nu is zij^n die be zwaren er ook. En wel in zeer ernstige mate. Door den terugkeer van de Duitsche dienstbo den wordt het tekort aan dienstboden hier steeds grooter. Voor den arbeid als dienstboden zijn de meisjes natuurlijk beter geschikt als jongens. Maar de meisjes werken op de fabrieken en werkplaatsen, terwijl de jongens zonder werk rondloopen en voor zich zelf en voor de maat schappij gevaar opleveren! Zooals wij indertijd hebben medegedeeld heeft de gemeente Haarlem de werklooze jongens ge registreerd. Er bleken hier ter stede 8981 manne lijke personen van 14 tot 21 jaar te zijn. Daarvan waren er 2700 schoolgaand, zoodat er 6281 over bleven. Van dit aantal bleken er 592 werkloos te zijn. Ongetwijfeld valt dit percentage werk- loozen onder de jongens mee, het is slechts 9x/z pet., wat geringer is dan het percentage werk- loozen boven de 21 jaar. Maar toch wil het zeg gen dat bijna 600 jongens zonder bezigheid in Haarlem rondloopen. Het percentage van die 592 dat naar de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen (door de gemeente geopend) gaat, is betrekkelijk klein. FAILLISSEMENTEN. Op Woenslag 11 Januari 1939 werd door de Arrondissements-Rechbbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: J. Huysen, van beroep fotograaf, wonende te Haarlem, Zijlweg 15. Rechter-Commissaris: Mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. J. Deenik, advocaat en pro cureur te Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 13 JANUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. Ledenconcert. Gastdirigent Kees Hartvelt. 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Lezing van Dr. W. R. M. Noordhoff over: „Christendom, mensch, vrij heid", 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Moto de geheim zinnige" en „Meisjes van de H. B. S.'\ 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Katja". Op het tooneel: De drie Willards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Als ik koning was". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kom je ook bij de brand weer?" en „De Tyran". Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „De terugkeer van Peter Grimm", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyler Museum, Spaarne 16, 11—3 uur be halve 's Maandags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ■fo<9 Copyright P. I. B. Bo* 6 Copa „O, o, wat ben ik hier lang gebleven!" zei Gerda. „Ik moet Karei gaan zoeken. Weten jullie niet waar hij is?" zoo vroeg zij aan de rozen. „Denken jullie dat hij dood of weg is?" „Dood is hij niet", antwoordden de rozen, „want wij zijn onder den grond geweest, waar alle dooden zich bevinden. Maar daaronder bevond Karei zich niet!" „Dank je, dank je wel", zei Gerda, en zij liep naar de andere bloemen, keek in hun kelk en vroeg telkens: „Weet je niet waar de kleine Karei heen is?" Maar de bloemen stonden in de zon en zy droomden hun eigen geschiedenis. Als het meisje de vraag stelde, waar Karei was, dan vertelden de bloemen datgene, waar zij van droomden. Maar geen één wist lets van Karei. Alleende vuurlelie, die vertelde Iets eigenaardigs. Gerda luisterde aandachtig naar het verhaal. „Hoor je de trom? Bom, bom. Dat zfjii maar twee tonen, altijd bom, bom! Hoor, hoe treurig de vrouwen zingen. Hoor den roep van de priesters De Hindoevrouw staat, gekleed in een langen, rooden mantel, op den brandstapel. De vlammen slaan over .haar en haar dooden man. laar de Hindoevrouw denkt alleen maar aan haar man, toen deze og leefde. Zij ziet weer zijn oogen, die sterker branden dan het vuur, dat weldra haar zal doen sterven. Kan de vlam van het hart door de vlam van het hout sterven?" „Dat begrijp ik niet", zei de kleine Gerda. „Het is anders de geschiedenis, welke ik droomde", gaf de Vuurlelie ten antwoord. (Wordt vervolgd; l/eot £uxe UetUuut zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens Mor te H/vfcr-'3%.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6