fa&ttiikstkë Ófteuiktiftf BESPREKINGEN TE ROME VOORTGEZET. Amerikaansche verdediging moet paraat zijn. Ernstig tekort aan koffie in het Derde Rijk N.V. Wed. OOSTEN ZOON's VRIJDAG 13 JANUARI 1939 H'A'ARCEM'S DAGBEAD" 5 De staatslieden verklaarden elkaar hun standpunten. Nieuwe wederzijdsche ver plichtingen niet verwacht De besprekingen, die gistermiddag in het Palazzo Venezia tusschen Chamber lain, Mussolini, Ciano en Halifax ge voerd zijn, hebben anderhalf uur ge duurd. Na de besprekingen verluidde, dat van geen van beide zijden gevraagd is om of toegestemd is in het aangaan van eeni- gerlei verplichting, regeling of overeen komst. De vier staatslieden zoo meldt Reu ter vervolgden en beëindigden op be vredigende wijze het bij de bespreking van Woensdag aangevangen onderzoek naar den Europeeschen toestand. Beide partijen bleven hun standpunt handha ven en begrepen volkomen elkanders opvattingen. Er worden geen verdere formeele besprekingen verwacht. Minister Ciano is, naar verluidt, bezig met het uitwerken van een communiqué, dat heden ge reviseerd en uitgegeven zal worden. Volgens Havas wordt te Rome bevestigd, dat de Britsch-Italiaansche besprekingen geen enkel positief resultaat hebben opgeleverd. De sfeer, waarin de gedachtenwisselingen Donderdagmid dag in het Palazzo Venezia gevoerd werden, wordt gekenmerkt door de bijzonderheid vol gens inlichtingen uit goede bron dat Cham berlain en Mussolini slechts weinig woorden heb ben gewisseld. Ciano gaf een uiteenzetting van het Italiaansche standpunt en Halifax van het Engelsche ten aanzien van de belangrijke Euro- peesche en Middellandsche Zeeproblemen. Reuter voegt hier nog aan toe, dat Musso lini en Chamberlain geen nieuw terrein voor ontmoeting of een reden gevonden hebben om te hopen, dat de BritschItaliaansche over eenkomst een voorspel zou vormen voor een nauwere samenwerking in breedere onder werpen in de belangen van den vrede. Er verluidt dat Mussolini, ofschoon hij zijn eischen jegens Frankrijk nog ongeformuleerd liet, niets heeft laten vallen van Italië's „na tuurlijke aspiraties". Evenmin zou hij wij ziging hebben gebracht in zijn politiek van steunverleening aan het rechtsche Spanje. Wanneer aan den anderen kant Musso lini verwacht had, dat hij Chamberlain be reid zou vinden om den weg te banen voor Fransche concessies in het belang van de kal meering, is hij thans volkomen op de hoogte gebracht van de Britsche houding. Men heeft den indruk, dat Engeland bereid zou zijn bemiddeling te verleenen voor het tot stand brengen van een overeenkomst, wanneer het Fransch-Italiaansche geschil den loop zou nemen van ordelijke onderhandelingen. De recente anti-Fransche betoogingen en de perscampage in Italië worden echter in Britsche kringen beschouwd als een ondienst te hebben bewezen aan den vrede en als een rechtvaardiging in het tegenwoordige stadium van de negatieve houding, die door Frankrijk is aangenomen. Bij de regeling van een ge schil van rechtstreeksch belang voor Frank rijk en Italië kan er aldus Reuter der halve geen sprake zijn van een viermogend- heden conferentie, welke Italië gaarne zou hebben willen zien bijeenkomen. Ook meent men te Rome, dat Mussolini zijn beloften herhaald heeft betreffende hand having van den status quo in de Middelland sche Zee en betreffende het niet streven naar speciale voordeelen in Spanje. Voorts gelooft men, dat men aan beide zijden de stijgende kosten betreurt heeft van de bewapeningen, echter zonder dat men in staat was eenigerlei constructieve voorstellen te doen. Ook de kwestie der Joodsche vluchtelingen is te ber de gebracht, maar het schijnt niet, dat er een bepaalde bespreking van handelsaange legenheden gevoerd is, ondanks het klaarblij kelijke verlangen in Italië, dat Engeland zijn aankoopen zou vergrooten. Wanneer dus de ontmoetingen aldus concludeert Reuter niet zoo profijtelijk Het einde van een rebellen- generaal. Generaal Cedillo. Reuter verneemt uit Mexico, dat de beruchte opstandelingenleider, Satur- nino Codillo, gedood is in de bergstreken van den staat San Luis Potosi. Cedillo was vroeger divisie-generaal in het Mexicaansche leger. Met een kleine groep aan hangers is hij bijna een half jaar in openlijken opstand tegen de regeering van Cardenas. Met den dood van Cedillo is thans alle oppo sitie tegen de bestaande regeering uitgeroeid. Waarschijnlijk zal het lijk van Cedillo naar Maxico-City gebracht worden en aan zijn v< wanten ter" beschikking worden gesteld voor de teraardebestelling. 1 zijn geweest als Chamberlain had gehoopt, hebben zij tenminste iederen twijfel weggeno men uit de gemoederen der beide regeerings- hoofden omtrent elkanders opvattingen. Chamberlain eert de gevallen Italiaansche strijders. Donderdagmorgen bracht de Engelsche mi nister-president een bezoek aan het Pantheon waar het stoffelijk overschot van de koningin van Italië rust. Toen de minister-president voor het gebouw uit zijn auto stapte werd hij hartelijk toegejuicht. Na zijn bezoek aan het Pantheon begaf Chamberlain zich naar het graf van den on bekende soldaat. Om het monument, dat bij het Palazzo Venezia ligt, stonden afdee- lingen militairen opgesteld. Aan den voet van het monument werden Chamberlain en Lord Halifax begroet door prins Colonna en een aantal hooge officieren van leger en vloot. Voorafgegaan door twee bergsaglieri, die een groote krans droegen, besteeg Chamberlain met Lord Halifax, Lord Perth en Sir Noel Charles van de Britsche ambassade te Rome de trappen van het monument. Na de krans te hebben neergelegd begaf Chamberlain zich naar het Quirinaal, waar hij door den Koning in audiëntie werd ont vangen. Bij aankomst en vertrek bij het graf van den onbekenden soldaat werden de Britsche gasten luide toegejuicht. Turndemonstratie door de Italiaansche jeugd. Des middags woonden de Engelsche gasten in het Forum Mussolini een turndemonstratie bij van 5000 jongens en meisjes van vier tot achttien jaar. Chamberlain die zelf bezig is met het probleem van de physieke opvoeding der Britsche jeugd, toonde zich zoo meldt United Press uitermate verrast door de im posante wijze, waarop de jeugdige turners de ingewikkelde massale bewegingen uitvoerden. Van deze tevredenheid gaf hij blijk door en thousiast te applaudisseeren, terwijl hij zich bovendien nog speciaal tot Mussolini wendde om zijn voldoening te betuigen. Velen der turners droegen geweren met bajonetten die boven hun hoofden uitstaken. Het verschil tusschen de manoeuvres van heden en die welke ten tijde van Hitler's bezoek werden gehouden is, dat ditmaal meer de nadruk werd gelegd op de physieke opvoeding dan op de militaire beteekenis daarvan. Toen Cham berlain tezamen met Mussolini het stadium binnentrad hieven de turners hun dolkmes sen op en riepen „Eiah". Glimlachend keek Chamberlain toe toen 48 meisjes in hun flatteuse turnpakjes eenige elegante groepdansen uitvoerden. Opvoering van „Falstaff" Koninklijke Opera. in de In de koninklijke opera te Rome werd des avonds een galavoorstelling gegeven ter eere van de Britsche ministers, waarbij „Falstaff" van Verdi werd opgevoerd. Tot de aanwezigen behoorden behalve Chamberlain, Mussolini, Halifax, Ciano, verscheidene leden van het diplomatieke korps en van de Italiaansche regeering, alsmede tal van andere bekende Italiaansche en Britsche figuren. In de opera hadden de Britsche gasten een hartelijke ova tie in ontvangst te nemen. Na afloop van de voorstelling heeft minister Ciano nog een groot banket in het hotel Excelsior ter eere van de Britsche ministers aangeboden. Nog wordt vernomen dat Chamberlain op het oogenblik met een lichte verkoudheid te kampen schijnt te hebben. Franco's ambassadeur bij Chamberlain? Naar te Rome verluidt zou Condé. de ambas sadeur van het Nationalistische Spanje, gis teravond na de besprekingen in het Palazzo Venezia, Chamberlain in de Villa Madama hebben opgezocht. BERLIJN, 12 Januari. (Bijzondere correspondentie) PROFETEEREN is een ondankbaar werk en dat niet alleen, want blijkt men zich schromelijk vergist te hebben, dan kan het ook gevaarlijk blijken! Vooral in landen, waar de dictatuur hoogtij viert, moet men uiterst voorzichtig zijn met het uiten van veronderstellingen en doet men verstandiger zich aan de feiten te houden. Zoo treft het mij na den overgang van het oude in het nieuwe jaar in eigen land gevierd te hebben, waar zelfs in den barren wintertijd alles volop te krijgen is, wat een mensch voor dagelijksch onderhoud van noode heeft dat er in heel het Derde Rijk plotse ling een tekort aan koffie bestaat. Voor den buitenstaander klinkt dat wellicht erg on belangrijk, doch voor hem, die de zeden en gewoonten van onze Oostelijke buren eenigszins beter kent, is dat een sensatio- neele verrassing, want hij weet, dat de koffie in het Duitsche volksleven nagenoeg dezelfde plaats inneemt als het bier. Tij dens den arbeid en daartusschendoor drinkt men nu eenmaal koffie en is de dag taak volbracht, dan beloont men zijn noeste vlijt met eenige liters van het edele gerstenat. Een soort vergif Waarom? Dat weet eigenlijk niemand, doch het is een feit. dat er in Duitschland opvallend weinig thee gedronken wordt en bestelt men die als vreemdeling, dan verdient het aanbeveling, dat men den kellner zeer nadrukkelijk verzoekt ze zoo sterk mogelijk te serveeren, want anders krijgt men veelal water met een kleurtje. Het eenvoudige volk beschouwt thee als een soort vergif en het is ook in onzen tijd geen zeldzaamheid, dat men allerlei ziekten hoort toeschrijven aan het overmatig gebruik van thee! Koffie zoo redeneert men kan op alle uren van den dag genoten worden, want die doet geen kwaad, maar thee is gevaarlijk voor de zenuwen en drinkt men ze 's avonds, dan gaat men aan slapeloosheid lijden! Toen ik in het afgeloopen jaar eenige dienst reizen maakt door het voormalige Oostenrijk en het land der Sudeten-Duitschers, werd ik gewaar, dat men daar al precies zoo denkt. Men zou het hoogst zonderling gevonden heb ben, wanneer ik bij mijn ontbijt een potje thee verlangd had en waar een Nederlandsch spreekwoord nadrukkelijk zegt. dat: 's lands wijs 's lands eer is, daar hield ik het steeds voor juister mij te schikken naar de zeden en gebruiken van het gebied, waarop ik mij be vond. Was de leis dan eindelijk achter den rug, wel, dan kon ik immers thuis mijn hart weer eens ophalen aan den volksdrank, die bij ons de plaats inneemt, welke de Duitschers van diverse pluimage sedert onheugelijke tijden in overeenstemming met hun Itali aansche bondgenooten aan de koffie toe kennen. Een radicale wijziging. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal er thans in dit volksgebruik een radicale wijzi ging plaats vinden. „De „Kaffeestuben" in de Oostmark zoowel als de .Konditoreien" in het overige Derde Rijk zullen aan den lijve gaan ondervinden, dat thee en cacao minstens evenzeer aanspraak kunnen maken op een vaste plaats in de volksgemeenschap als de totdusver zoo geprefereerde „Kaffee" met of zonder „Sahne". Natuurlijk zal er eerst wel even gemopperd worden, niet hardop, want dat waagt in dit land geen sterveling, maar dan toch fluisterend. Doch ook daar zal na verloop van tijd wel weer een einde aan komen, want wijlen Willem Royaards sloeg eens den spijker op den kop, toen hij zeide: ..Een mensch went aan alles, zelfs aan roem!" Dat het niet om een „Greuelmarchen" of ook maai- om een loos gerucht gaat. kon ik vaststellen toen ik bij Hinz en Küster binnen stapte om 'n half pond koffie te halen. De win kelbediende. die mij als een vasten klant kent dat is van ingrijpend belang, want slechts „Dauerkunden" kunnen er op rekenen, dat ze ook bij een tijdelijke schaarschte van een bepaald levensmiddel zooal niet voorkomend dan toch redelijk bediend worden keek eenigszins verlegen en gaf ten antwoord, dat men sedert Zaterdag 1.1. op bevel van hooger- hand nog maar een „Viertelchen", dus de helft van een half pond, mag verkoopen. Ik deed of ik van den prins geen kwaad wist en vroeg om naderen uitleg: „Ziet u, dat hangt ook alweer met de politiek samen. In Brazilië schijnt men ons niet vriend schappelijk gezind te zijn, want de vier goed- koope soorten, die we van daaruit steeds ont vingen, zijn plotseling uitgebleven en men heeft ons medegedeeld, dat we daar voors hands maar niet op moeten rekenen. Nu krij gen we alleen nog maar koffie uit Centraal- Amerika, uit Mexico, Guatemala enzoovoorts. Maar die is duurder en zoodoende zal er op den duur wel minder koffie en dus meer thee verlangd worden". Ter verduidelijking van deze leerzame uit eenzetting gaf men mij een papiertje waarop het volgende te lezen staat: „Thee is een kos telijke drank, verfrisschend en goed beko mend. Wanneer thans de leverantie van koffie wat schaarsch geworden is, dan raden we onzen klanten aan, 's middags in plaats van de gebruikelijke koffie maar eens thee te drinken. Onze thee is van voortreffelijke kwa liteit. We verzoeken onze klandizie, rekening houdend met de tijdsomstandigheden, zich te beperken in het gebruik van koffie". Een gevoelige slag. Persoonlijk nam ik deze wijziging in het dagelijksch leven niet erg tragisch op, maar voor de overgroote meerderheid van het Duit sche volk. dat tegenwoordig tachtig millioen zielen telt, lijkt het mij een gevoeligen slag en derhalve ben ik ter bevoegder plaatse gaan informeeren, wat de regeering ertoe genoopt heeft het nieuwe jaar met zulk een minder aangename verrassing in te zetten. Men bracht het feit in verband met de algemeene verhooging van den levensstandaard van het Duitsche volk en met de vrij plotselinge uit breiding van het Duitsche Rijk: „Hei feit, dat er tegenwoordig in Groc-t- Duitschland veel meer gewerkt wordt dan in 1933 heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen, dat het verbruik van allerlei levens middelen enorm gestegen is. Wij beleefij den dat enkele jaren geleden reeds met de boter, die sedertdien gerantsoeneerd moest worden en thans schijnt de koffie aan de beurt te zijn. Komt er dan nog bij, dat het producten betreft, welke wij uit het buitenland betrekken, dan kan zulk een snel toenemende aanvrage tot beper kende maatregelen dwingen Wij moeten met onze deviezen nu eenmaal zeer zuinig omspringen en dat was ook de ooi-zaak, dat we omstreeks Kerstmis niet voldoende sinaasappelen op de markt konden bren gen. Daar kwam toen nog bij, dat ook het bevriende deel van Spanje ons mets kon leveren, daar het land in staat van oorlog verkeert. Het verdubbelde verbruik. „Men heeft berekend, dat er in het cri sisjaar 1932 per persoon 1.6 kilogram koffie- boonen verbruikt werd, terwijl deze omzet in 1937 reeds tot 2.1 kilogram was gestegen. Zoodoende was de invoer uit Zuid-Amerika en speciaal uit Brazilië enorm gestegen. Voor 1936 is de invoer met 155000 en voor 1937 met 178.000 ton aangegeven en voor 1938 kan men op 200.000 ton rekenen. Men kan dus zeggen dat het verbruik sedert 1933 verdubbeld is. „Brazilië nam voor de geleverde koffie- bconen Duitsche producten in ruil. Daar is thans, buiten onze schuld, een stagnatie in gekomen. Omstreeks Kerstmis was de omzet van koffie enorm en het logisch gevolg daarvan is de thans ingetreden relatieve schaarschte. welke een bepei'king noodzake lijk maakte. In de koffiebranderijen beschikt men nog slechts over 75 pet. van den anders gebruikelijken voorraad en we weten niet, of dit spoedig beter zal worden. Maar dat is ook zoo erg niet als het schijnt want de theevoorraad is in elk opzicht vol doende en het volk moet dan ook daarvan maar eens het gebruik leeren kennen!" Zco zien we dan met de vereisc'nte neutra liteit in Groot-Duitschland het historisch oogenblik tegemoet waarop mij in de .Kon ditoreien" en .Kaffeehauser" niet langer hoort roepen .,Ein Kannchen Kaffee!" dcch ..een potje thee!" en we zullen dan geen leedvermaak voelen. (Nadruk verboden). ONZE begint MAANDAG 16 JANUARI a.s., des morgens 10 uur. - ZIE DE ETALAGES. ZATERDAG IS DE ZAAK GESLOTEN. Compl. Woninginr. Barfeljorisstraat 13-17- Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Roosevelt's speciale defensieboodschap: President wijst het scheppen van ,,oorlogshysterie" af. Donderdag is, naar Reuter meldt, in het Amerikaansche Congres de spe ciale boodschap van president Roose velt betreffende de nationale defensie ingediend. Verwijzende naar hét feit, dat hij in zijn recente boodschap aan het Congres gesproken heeft over de veranderde wereldtoestanden buiten het Amerikaansche halfrond, welke onmiddellijke stappen ter bescherming van de Amerikaansche vrijheden dringend nood zakelijk maken, wijst Roosevelt ieder „toe geven aan hysterie" af. Waar echter ae na druk op gelegd moet worden, zoo zet Roose velt verder uiteen, is ae groote verandering die z.i. duidelijk is in de internationale con flicten sedert het einde van den wereldoor log en in het bijzonder gedurende de laatste paar jaren. Voortgaande verklaarde Roosevelt, dat hij in de verste verte niet ae gedachte wil wekken dat het Congres of de president er ook maar aan dachten deel te nemen aan een nieuwen oorlog op Europeesche bodem. De fieten toonen echter aan, dat de Vereenigde Staten in 1917 niet gereed waren om operaties op groote schaal te land en in de lucht te voe ren. In betrekkelijken zin, aldus de boodschap verder, zijn wij thans niet meer gereed dan wij het toen waren en wij kunnen niet ga randeeren dat er een lange periode komt, vrij van aanvallen, waarin wij ons zouden kunnen voorbereiden. Het wordt noodzakelijk voor iederen Amerikaan de huidige defensie te vergelijken met de mogelijkheden, die tegen woordig een aantasting der Vereenigde Staten heeft. Een nauwkeurig onderzoek van de dringendste eischen van thans brengt Roosevelt ertoe aanbevelingen te doen in deze zitting van het Congres con zoo spoedig mogelijk omstreeks 525 mil lioen dollar uit te trekken, waarvan 210 millioen zouden moeten worden uitgegeven door de schatkist voor het einde van het begrootingsjaar, dat eindigt op 30 Juni 1940. Een overzicht toont aan, zoo zegt Roose velt dan verder dat van dit bedrag om streeks 450 millicen uitgetrokken zou moeten worden vor de behoeften van het leger, 65 millioen voor de vloot en 10 millioen voor de opleiding van civielye piloten. Wat het leger betreft brengen inlichtingen uit andere landen ons ertoe te gelooven, dat er een volledige herziening moet komen van onze luchtvaartbegrooting. Voorgesteld wordt, dat 300 millioen wordt uitgetrokken voor den aankoop van verschil lende typen legervliegtuigen. Dit moet voor zien in een minimale toeneming met 3000 vliegtuigen, doch gehoopt wordt, dat op drachten op zulk een groote schaal de kosten per eenheid zullen drukken en dat derhalve meer vliegtuigen voor dit bedrag zullen kun nen worden aangekocht. De militaire lucht macht wordt tegenwoordig in een weergaloos verontrustend tempo uitgebreid, de ver grooting van radius^nelheid en capaciteit der vliegtuigen var. het buitenland hebben de Amerikaansche eischen voor een defensie ve luchtmacht gewijzigd. De aanbevolen aan vullende plannen zullen de luchtverdediging van de Vereenigde Staten, op het vasteland. Alaska. Hawaii. Portorico en de Panama- kanaalzöne aanzienlijk versterken. Wanneer de inwilliging der credieten snel afgehandeld kan worden, wordt voorgesteld terstond 50 van de 300 millioen voor de vliegtuigen onmiddellijk beschikbaar te stel en. teneinde verbetering te brengen in den be- staanden achterstand der vliegtuigenpro ductie, tengevolge van nietgebruikte fabrie ken. Van de ongeveer 150 millioen, die voor het leger noodig zijn, stelt Roosevelt voor, credieten tot een bedrag van 110 millioen te besteden voor aanschaffing van kritieke uit rustingstukken, die onmiddellijk noodig zouden zijn in geval van nood. Voorts stelt Roosevelt voor omstreeks 32 millioen te besteden om de industrie in staat te stellen voorbereidingen te treffen voor voor de productie in geval van nood van een hoeveelheid van die militaire stuk ken, die zoo moeilijk te vervaardigen zijn, dat zij een der moeilijkste punten vormen in het probleem der aanschaffing. De geraamde credieten van 65 mil lioen voor de marine moeten worden verdeeld in 40 millioen voor de .op richting en versterking van vlootbases in beide Oceanen in algemeene over eenstemming met bet rapport van de speciale commissie, die reeds een rapport bij het congres heeft ingediend. Voorts ongeveer 21 millioen voor marine- vliegtuigen, luchtvaartmateriaal en proefne mingen. Tenslotte is voor de nationale defensie een jaarlijksche opleiding van aanvullende piloten noodig. welke opleiding in de eerste plaats gericht behoort te zijn op het ver schaffen van de bekwaamheid voor civiele vliegtuigbesturing. In samenwerking met de opvoedingsinstellingen gelooft men, dat een uitgave van 10 millioen per jaar een primaire opleiding zal geven aan omstreeks 20.000 bur gers. Sprekende over de veiligheid van de Pana makanaalzone. die Roosevelt van het uiterste belang noemt, zegt de president, dat het vre- cesgarnizoen daar thans onvoldoende is voor de defensie van dezen vitalen schakel. De president stelt voor 27 millioen uit te trekken voor het garnizoen in vredestijd en voor een behoorlijke onderbrenging daarvan. Van dit bedrag zou vijf millioen terstond be schikbaar moeten worden gesteld, zoodat het noodige bouwwerk aangevangen kan worden. De voorafgaande aanbevelingen, aldus ver volgt de boodschap, vormen een goedafgerond program, dat door mij als opperbevelhebber van leger en vloot, en door mijn adviseurs be schouwd wordt als het minimumprogram voor de behoeften der defensie. Iedere Ameri kaan is zich bewust van de vreedzame bedoe lingen der regeering en het volk weet, dat wij geen gedachte hebben voor agressie en geen wenschen naar gebiedsuitbreiding. Niettemin, als uitvoerend hoofd der regeering, ben ik ge dwongen de feiten onder de oogen te zien. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 14 JANUARI 1939. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. VAR A-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrij ven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Be richten). 2.00 Filmpraatje. 2.152.55 Gramo foonmuziek. 3.00 Reportage (Opn.). 3.30 Gramo foonmuziek. 3.40 Het Residentie-orkest. 4.30 Causerie „Hoe men niet moet schaken". 4.50 Residentie-orkest en solist. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gra mofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berich- ten. 8.03 Berichten A. N P., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest en soliste. 9.00 Toespraak „Opnieuw de VARA vooruit"; hier na gramofoonmuziek. 9.15 „En nu.... Oké!". 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Community- Singing (Opn.). 11.00 Noviteiten-orkest solis ten, de VARA-Mount-Boys en de Novelty- Brothers. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-Orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmu ziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 De KRO-Boys m.m.v. solist en gramofoon muziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het bevolkingsvraagstuk". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededee- lingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Het KRO-Orkest, de KRO-Melodisten, xylofoonensemble en kwartet. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Sportoverzicht. 10.5512.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest, m.m.v. solist. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Hippodrome Orkest. 2.20 Gershom Partington Kwintet. 3.05 Viool en piano. 3.50 Orgelspel. 4.20 BBC-Schotsch-orkest. 6.20 Hugo Rignold en zijn concertorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Orkest. 7.50 Ac tueel programma. 8.20 Music-hall-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Uit Amerika: Weekover zicht. 10.00 Het BBC-Theaterorkest, m.m.v. so list. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Harris en zijn Band en solisten. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pL). RADIO PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Jane Evrard's vrouwenorkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoor dracht. 3.50 Zang. 4.05 Gramoofonmuziek. 5.00 Zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Het Visciano- orkest. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 RadiotooneeL 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphoniecon- cert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 J. Bouillon's dansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50; 2.25 en 3.10 Gramofoonmuziek. 4.20 Cabaretprogramma. 5.05 Pianovoordracht. 5.35 en 6.00 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek met toelichting. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Omroepkoor en Belgisch Nationaal Orkest met toelichting. 10.30 Jean Omer en zijn orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLAXDSENDER, 1571 M. 7.30 Bont programma (Opn.). 9 20 Berichten. 9.50 Vereeniging voor oude muziek. 10.05 Be richten. 10.2011.20 Omroepklemorkest, -dang- orkest, solisten en pianoduo.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9