Verdere ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen. M Jaarlijksche Opruiming Tevredenheid in Britsche kringen. N.V. Wed. Oosten Zoon's Barteljorisstraat 13-17, Haarlem ZATERDAG 14 JANUARI 1939 HAARtEM'S DAGBEA'D 5 Officieel communiqué over de besprekingen te Rome: In een gisteravond door de Italiaansche regeering en de Britsche ambassade te Rome uitgegeven officieel communiqué wordt gezegd „Bij de besprekingen, die de paar laatste dagen gevoerd zijn tusschen den Duce en den Britschen minister-president, waaraan ook Ciano en Halifax hebben deelgenomen, zijn de belangrijkste kwesties van het oogenblik en de betrekkingen tusschen de beide rijken bestudeerd. Deze besprekingen werden gekenmerkt door de grootste harte lijkheid en zij hebben geleid tot een openhartige en breedvoerige gedachtenwisseling. Van beide zijden werd eens te meer uiting gegeven aan het voornemen de betrekkingen tusschen de beide t landen in den geest van vriendschap, welke het accoord van 16 April bezielt. Ook werd besloten, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het sluiten van speciale conventies, als in dit pact uiteengezet is. Tijdens de besprekingen kwam opnieuw de vaste wil van Italië en Engeland tot uiting, een politiek te voeren, die daadwerkelijk streeft naar handhaving van den vrede, een politiek, waarop het streven der beide regeeringen steeds gericht is geweest en zal zijn." Reuter geeft den volgenden indruk weer over de besprekingen: Ondanks het negatieve slot van de diplo matieke besprekingen hebben Britsche krin gen te Rome gisteren meer vertrouwen, dat het bezoek op bevredigende wijze aan zijn doel beantwoord heeft. Men had den indruk, dat de openhartige gedachtenwisseling de atmos feer heeft opgehelderd en dat elk van beide kanten thans overtuigd is van den wensch van den ander naar vrede. De rechtstreeksch- heid en helderheid van visie waarmede Musso lini tijdens die besprekingen elk probleem op wierp werd in het bijzonder in Britsche krin gen opgemerkt. Volgens Havas heeft men in Italiaansche kringen, die de hoop hadden op Britsche bemiddeling, een teleurstellenden indruk. Daarentegen zijn, ook volgens dit persbureau, Engelsche kringen minder pessimistisch dan eergisteren, voor wat betreft de verdere ont wikkeling in de Middellandsche Zee. De vreedzame taal van Mussolini zou een gunsti- gen indruk hebben gemaakt op de Britsche staatslieden. Men noemt in het bijzonder de laatste passage van het communiqué inzake den gemeensohappelijken wil van Italië en Engeland een vredespolitiek te volgen, veel- be teekenend. United Press meldt, dat het rapport, dat de Fransche gezant Frangois Poncet naar Parijs ge zonden heelt, op grond van wat Halifax hem gisteren heeft meegedeeld, aan de Quai d'Orsay de overtuiging heeft doen postvatten, dat welis waar geen overeenstemming bereikt is tusschen Engeland en Italië, zoodat men in dat opzicht van een mislukking kan spreken, doch dat ook geen breuk ontstaan is, zoodat Chamberlain nog steeds zijn vredesbemoeiingen kan voortzetten. Op grond van het rapport vat men het resul taat als volgt samen: „Er zal geen viermogendhedenconferentie be slissen over den wensch van Italië, dat een al- gemeene nieuwe regeling ter vervulling van Italië's natuurlijke aspiraties in den geest van München tot stand zal komen De Middellandsche Zee-problemen, die En geland door het Engelsch-Italiaansche status quo-pact begraven had, zullen door Mussolini opnieuw worden aangesneden. De troepen, die nog in Italië zijn, zullen daar blijven tot de oorlog ten einde is c tot de wes telijke mogendheden Franco de rechten van oor logvoerende verleenen. Hoewel ook de as Rome-Berlijn stevig is, heb ben de besprekingen bewezen, dat de as Londen- Parijs even deugdelijk is en dat Engeland in de Middellandsche Zee-kwestie achter Frankrijk staat Het bezoek van Chamberlain aan den Paus. Te Rome heeft het bezoek van Chamberlain en Halifax aan den Paus en kardinaal Pacelli niet nagelaten de aandacht te trekken. Het be zoek was voor alles een „beleefdheidsbezoek", doch onwillekeurig stelt men hiertegenover de houding van Hitier jegens den Paus ter gele genheid van zijn bezoek aan Rome in het voor jaar 1938. Het onderhoud tusschen den Paus en Cham berlain was in aller oogen van te meer betee- kenis, daar het den gewonen duur van audiënties van dien aard te boven ging. hetgeen een bewijs is van de hartelijkheid der betrekkingen tusschen den H. Stoel en Engeland. Men gelooft, volgens Havas, dat bij het on derhoud ook de kwestie van de heilige plaatsen en die van de Joodsche vluchtelingen ter sprake is gekomen. Het Vaticaan zou namelijk levendig wenschen, dat de heilige plaatsen behoed worden voor het binnendringen Van politie bij haar op treden in Palestina. Ook zou het de instelling wenschen van een juridisch statuut, dat de ka tholieke gemeenten in Palestina zou beveiligen tegen iedere inmenging van buiten af. Bij het begin van het onderhoud, waarbij al leen de twee Britsche ministers en de Engelsche gezant bij het Vaticaan, Osborne, aanwezig wa ren. las de Paus in het ïtaliaansch een korte toe spraak vC>or, die Osborne onmiddellijk in het Engelsen vertaalde. Vervolgens las Chamberlain op zij ft beurt zijn antwoord voor, waarop een zeer hartelijk gesprek volgde. Chamberlain en Halifax hebben des middags een bezoek gebracht aan de Italiaansche minera- lententoonstelling, onder geleide van den secre taris der fascistische partij, Starace. Daarna werd een receptie gehouden door den gouverneur van Rome, prins Colonna. Tijdens het diner in de Britsche ambassade hebben de Duce en Chamberlain, die tegenover elkaar gezeten waren, evenals daarna in de sa lon, waar zij koffie gebruikten, ongedwongen met elkaar gesproken. Even na middernacht, verliet de Duce de am bassade, bij welke gelegenheid hij nog eenige hartelijke woorden met Chamberlain wisselde. Inveiitariseering van kerkelijke goederen in Oostenrijk. Op bevel van dr. Seyss Inquart. WEEINEN, 13 Januari. Gisteren zijn de autoriteiten begonnen met een inventaris te maken van de kunstschatten van kerken en kloosters op bevel van Seyss Inquart. Deze taak zal 31 Januari a.s. geëindigd moeten zijn. De personen belast met het opstellen er van zijn geen S.A., S.S., of politieke leiders van de Nazi-partij, zooals velen hadden ver wacht, doch civiele personen, bijna allen be- hoorend tot het porsoneel van de musea op het ministerie van onderwijs. Slechts een paar detectives begeleiden de personen, die de inventaris opstelden. In deze stad werd met de kloosters van de Franciskaner monniken begonnen. De menniken werden verrast, daar zij geen en kele waarschuwing hadden ontvangen. Zij telefoneerden onmiddellijk naar den admi nistratieven opzichter van de kerkelijke goederen of men zich er zich tegen zou ver zetten of niet. De instructies luidden, dat men in alle op zichten moest medewerken bij het aanleggen van de inventaris. In deze kloosters is even als in verscheiden kerken, het werk van het opstellen der inventaris vlug verloopen. (United Press) Ellsworth eisclit ontdekt land voor Amerika op. NEW-YORK, 13 Januari <Reuter/A.NP.) Majoor Lincoln Ellsworth, de Amerikaansche onderzoeker, heeft in een te New-York door de North American News Paper Alliance ont vangen bericht, dat verzonden was van zijn Noorsche basisschip „Wyatt Earp" uit het Zuidpoolgebied, medegedeeld, dat hij 80.000 vierk. mijl nooit te voren bezocht gebied heeft gezien. Ellsworth eischt het geëxploreerde gebied op voor zijn land, de Vereenigde Staten van Amerika. ^r^'\ FR, V1ELLA ."'XEP F R ANKRIJK JACA* I •nx ÜUESCA^,.,^ Knababhe GERONAËj T'Vbarba'STRÓ - «■r„o„,o„ '-.CAT A L O N IÉ TARDJ^NTE ^balaguer #manresa 'A~ 1 «ILERIDA •CEBVE" «GUALADA FRAGA:V .j «BARCELONA GASP? J ALCANIZ 9 ALCORISA ^fcAUANDA A M ONTALBAN^»^,» ALBARRACIN aaroiiri"'6 r TORTOSA DOOR FRANCO'S TROEPEN BEZET. Tarragona wordt reeds aan gevallen. TWEEDE TEGENOFFENSIEF DER REPUBLIKEINEN IN DEN SECTOR BRUNETA. De troepen van generaal Franco heb ben gisteren Tortosa bezet na een feilen strijd in het zuidwesten van de provin cie Tarragona. Een Marokkaansche di visie onder beval van generaal Yague heeft het gebied tusschen de Ebro en de kust in storm genomen, de cavalerie speelde hierbij een groote rol. Tegen den middag werd Perello, 16 km. ten noorden van Tortosa bereikt. De troepen van Franco houden thans de drie voornaam ste wegen, welke naar Tarragona lei den, bezet. De snelle opmarsch duurt aan het ge- heele front voort. In het noorden hebben de rechtsche troepen Penamandel en Monfalco bezet en ook Lilla en Mont Coguilla zijn ingenomen. In een communiqué van het rechtsche hoofd kwartier door Radio Nacional verspreid, wordt de overwinning der rechtsche troepen in Cata- lonië bevestigd en verklaard, dat de vijand zich in wanorde terugtrekt. Er wordt verder gemeld, dat verscheidene plaatsen werden bezet en dat meer dan 1500 man werd gevangen genomen. Havas meldt nog uit Saragossa dat het leger van generaal Yague in het gebied van Tortosa bijna 1200 vierk. km. heeft veroverd en 38 dor pen heeft bezet. De weg tusschen Barcelona en Valencia werd over een lengte van 200 km. „be vrijd". De stad Tarragona wordt thans aange vallen. Bij het invallen van den avond heb ben twee legercorpsen gisteren den aan val tegen Tarragona ingezet. Volgens mededeelingen van rechtsche zijde zou de vijand het contact met een deel zijner troepen hebben verloren. Er zouden meer dan 6000 man regeeringstroepen geïsoleerd zijn op den linkeroever van de Ebro. Inmiddels wordt uit Barcelona, waar de val van Tortosa wordt toegegeven, gemeld, 'dat de regeeringstroepen giste ren een tweede offensief ontketend heb ben in den sector van Brunete ten wes ten van Madrid. Naast den opmarsch der regeeringstroepen in Estramadura heeft het tweede door de regee ringstroepen geopende groote offensief ten doel in de eerste plaats de rechtschen te dwingen hun troepen te onttrekken aan Catalonië. Tevens, wanneer het offensief succes heeft, hoopt men daarmede Madrid uit de oorlogszone te halen. Volgens de weinige bijzonderheden, die. be schikbaar zijn, rukken de regeeringstroepen op over het vlakke bergplateau ten zuiden van de sneeuw bedekte Guadalarrama-bergen. Vermoe delijk zal het offensief geschieden langs den weg van het Escoi-iaal naar Villanueva de la Ca nada en vervolgens naar Brunete. De regeeringstroepen, die aan het front in Estramadura in zuidoostelijke richting opruk ken, zijn thans volgens een bericht van het Spaansche nieuwsagentschap genaderd tot op GEEN thuiswasch meer IJ MUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39 IJMUIDEN TELEFOON 4371 MANGELW ASCH ct. per K.G. (Minimum 5 K.G.) overweeksch. De wasschen worden Woensdag en Donderdag gehaald en op denzelf den dag in de volgende week terug bezorgd. Bij dit tarief worden alle Overhemden en Jassen geheel opgemaakt voor slechts 10 cent per stuk. Assurantie en Expeditie 1 ct. p. kilo (Adv. Ingez. Meaj De audiëntie van Chamberlain sn Halita* Dij Z. H. der, Paus -uyelsche staatslieden in het Vaticaan, omringd door verschillende autoriteiten een afstand van nog geen 20 mijl van Cordova, dat in rechtsche handen is. De regeeringstroepen naderen Villa Viciosa. Regeering blijft te Barcelona. Te Barcelona werden officieel alle berichten tegengesproken, die een spoedig vertrek der re geering van Barcelona naar het centrale gebied doen verwachten. Bovendien hecht men in offi- cieele kringen geen enkele beteekenis aan de geruchten, dat de regionale regeering van Cata lonië haar bevoegdheden zou hebben overgedra gen aan de centrale regeering. Griep, Kou, Pijn. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2st. 1 Oct. Doos50ct lAau. ingez. Meaj Italiaansche pers trekt opnieuw tegen Frankrijk te keer. Zinsnede in de „Ordre" wekt de verontwaardiging op. Alle Italiaansche bladen hebben op opval lende wijze, voorzien van commentaar, een zin afgedrukt, die in het Fransche blad „Ordre" stond en waarin prof. Guyot mede deelde, dat een Fransch officier tegen hem gezegd heeft, dat tien Italiaansche soldaten nawelijks voldoende zijn om het hoofd te bie den aan één Fransch reservist. De Giornale d'Italia haalt historische ge beurtenissen aan om den heldenmoed der Italiaansche krijgers tegenover den moed der Franschen in het licht te stellen. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat het niet de moeite waard zou zijn commentaar te leveren, maar dat men dit niet mag ver geten. Volgens de „Tevere" veinzen de Franschen niet te weten, dat het de Italianen waren, die hen in 1915 gered hebben, toen zij voor de Duitschers terugtrokken. „Napoleon was een Italiaan, die van Frankrijk een kolonie maakte en die zijn zoon koning van Rome en niet van Parijs maakte". Amerikaansche pers stemt in met Roosevelt's boodschap. „Geen overdrijving aan beide zijden". De Amerikaansche pers stemt in met de bood schap van president Roosevelt inzake de lands verdediging, zoo meldt Reuter uit New-York. De „New-York Times" merkt op, dat Roose velt den juisten toon aansloeg, toen hij het con gres waarschuwde tegen overdrijving naar beide zijden. Reeds wordt meer dan ooit uitgegeven voor de bewapening en, zooals de president zei- de, zijn de Vereenigde Staten niet in zulk een staat van weerloosheid, als sommigen wel willen doen gelooven. De „Herald Tribune" schrijft, dat de door Roosevelt voorgestelde legermacht niet onbe langrijk is en het zou niet gemakkelijk zijn te bewijzen, dat deze alleen noodig is voor de be scherming van het westelijk halfrond. Toch is zij niet zoo groot als noodig is voor het voeren van een oorlog op Europeesch gebied. Blijkbaar heeft men het leger een dusdanige sterkte wil len geven om invloed uit te kunnen oefenen op de ontwikkeling der zaken in Europa en Azië. AMBASSADEUR VON DIRCKSEN NAAR BERLIJN. LONDEN. 13 Januari (Havas/A.N.P.). Von Dircksen. de Duitsche ambassadeur te Londen, is naar Duitschland vertrokken, vanwaar hij over eenige dagen zal terugkeeren. KEIZERIN VAN JAPAN IN BLIJDE VERWACHTING. TOKIO, 13 Januari (Domeil Aan het Hof wordt tegen het midden van Februari een blijde gebeurtenis tegemoet gezien. Engelsch vliegtuig in zee gestort. Vermoedelijk drie dooden. LONDEN 13 Januari. Een vlieg tuig van de Royal Airforce is van middag tusschen Tyna en Waer in de Noordzee gestort. De drie inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. (Havas). Wol uithoeven Vinding van Poolsch scheikundige. Een scheikundige te Lodz, Kubicki genaamd, heeft na zes jaar onderzoekingen twee belang rijke uitvindingen gedaan. Hij is er in geslaagd een synthetische wol te vervaardigen uit het afval der hoeven van verschillende dieren, welke wol hij „wolnolit" heeft genoemd en voorts heeft hij uit dennennaalden een natuurlijke vezel we ten te vervaardigen, welke gelijkt op de katoen vezel. Zijn tweede uitvinding noemt hij „Lechil-, la". Op deze uitvindingen is patent verleend voor Polen en het buitenland. Spaak bereidt kabinetswijziging voor. Overeenstemming met Franco over de benoeming van een vertegenwoordiger te Burgos. De Belgische minister-president heeft zich Vrijdag beziggehouden met de vooi'bereiding van een kabinetswijziging. Des avonds werd vernomen, dat tusschen de rechtsche regeering in Spanje en Spaak over eenstemming is bereikt. Spaak zal dit accoord heden door den kabinetsraad doen ratil'iceeren. De aanwijzing van een agent, die belast zal worden met de vertegenwoordiging van België in het Nationalistische Spanje, zal pas over eenige dagen geschieden, daar de politieke toe stand de algeheele aandacht van dén chef der regeerïng opeischt. In tegenstelling met sommige geruchten, zal Spaak Zondag liet buitengewone congres der Belgische werkliedenpartij bijwonen en de re- geeringspolitiek verdedigen, alsmede de geno men beslissing inzake de Burgoskwestie. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN PRINSES MAFALDA VOORUITGAANDE. ROME. 13 Januari. (Havas). De ge zondheidstoestand van Prinses Mafalda van Hessen is verbeterd. De Messagero bericht, dat het huwelijk van Prinses Maria van Savoye slechts korten tijd zal worden uitgesteld, en dat de datum van het huwelijk binnenkort zal worden vastge steld. Hongarije lot toetreding tot anti- Kominternverdrag bereid. IVIededeeling van graaf Csakv aan de gezanten van Duitsehland, Italië en Japan. Naar uit Boedapest vernomen wordt hebben de gezanten van Duitschland, Italië en Japan gisteren een bezoek ge bracht aan den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky De minister deelde den gezanten mede, dat Hongarije bereid is toe te treden tot het anti-kominternverdrag Naar te Boedapest verluidt is de toetreding van Hongarije tot het anti-kominternpact van geenerlei invloed op het vraagstuk of Hongarije lid zal blijven van den Volkenbond. Complete Woninginrichting Gedurende onze is onze zaak van 12-2 uur en van 6-7 uur Gesloten (Adv. ingez. Men.) „Paviljoen der vrijheid" op de wereldtentoonstelling te New-York Inrichting door geëmigreerde Duitschers. Ondanks de weigering van Duitschland deel te nemen aan de tentoonstelling te New-York aldus meldt Havas uit New-York zal een pa viljoen worden opgericht om het cultureele, we tenschappelijke en industrieele Duitschland van voor de komst van Hitier te laten zien. Een comité van 70 Amerikanen, onder leiding van Laguardia, den burgemeester van New- York heeft dit besluit genomen. Het Duitsche paviljoen zal „het paviljoen der vrijheid" heeten en „het Duitschland van giste ren en het Duitschland van morgen" laten zien. Het zal worden opgericht met deelneming van geëmigreerde Duitsche professoren en kunste naars. Het ten toonstellingsbes tuur heeft terrein af gestaan. Uit schenkingen is 250.000 dollar bijeen gebracht. De leiding der organisatie-commissie berust bij dr Kingdom, president van de uni versiteit te New-York. MINISTER BONNET ONTVANGT DEN NEDERLANDSCHEN GEZANT De Nederlandsche gezant te Parijs is gisteren door den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, ontvangen. Joodsclie gezinnen uit Sudetenland naar Palestina. Financieele medewerking van Joden In Ts jecho- Slowakije. De bijzonderheden van een plan, waarmede een bedrag van een half millioen pond sterling gemoeid is, tot vestiging van Joden uit het Su- detenland in Palestina, is thans gereed gekomen. Volgens inlichtingen van het Jewish Agency te Londen, wordt het geld in Tsjechische valuta verschaft door de Joden in Tsjecho-Slowakije. De noodige deviezen zullen geleverd worden uit het crediet ten bedrage van 10 millioen pond, dat in het najaar van 1938 door Engeland ter beschikking is gesteld van Tsjecho-Slowakije. Het plan beoogt vestiging in Palestina van on geveer 400 Joodsche gezinnen, waarvan elk over een minimumwerkkapitaal van 1000 pond ster ling zal beschikken. Het saldo van het fonds zal gebruikt worden om bijstand te verleenen aan de landsverhuizing van jonge Joden. Italaiansche Joden wenschen in Canada of Australië te koloniseeren. Van bevoegde zijde verneemt United Press uit Rome, dat het comité, dat de buitenlandsche Jo den in Italië vertegenwoordigt, een tweede me morandum aan de Britsche ambassade heeft doen toekomen. In dit memorandum wordt aan Engeland gevraagd, den Joden in Italië de ge legenheid te geven een zelfstandige kolonie te vestigen in Australië of in Canada voor 8000 a 10.000 Joden, die vóór 12 Maart Italië moeten verlaten. De Britsche ambassade heeft toegezegd, dat 7-ij het memorandum door zal zenden naar Lon den.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9