Haarlem's Dagblad •VLEKKEN De Besprekingen te Rome. Een napraatje. RECHTSBIJSTAND Franco boekt succes in Catalonië. WEEKBERICHT! Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17047 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724,14825. Soendaplein 12230. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Dat van het bezoek der Engelsche ministers aan Mussolini en Ciano geen directe beslissen de gevolgen te wachten waren was te voor zien. Aan die verwachting is tevoren ook op deze plaats uiting gegeven. Het feit dat Frankrijk zelf zijn geschillen met Italië wel zou behandelen, gevoegd bij Franco's falen in ,het bereiken van een afdoend resultaat in den Spaanschen oorlog, maakte dat duidelijk genoeg. Niettemin blijkt zoowel uit het verloop van het bezoek der Engelsche ministers als uit de perscommentaren, die na afloop in beide betrokken landen zijn gegeven, dat de Engelsch-Italiaansche verstandhouding er zeer mee gebaat is. Onze correspondent te Rome, een Neder lander natuurlijk, geeft ons zijn indruk daar van in de volgende bewoordingen: „Nu de Engelsche gasten den ïtaliaanschen bodem weer hebben verlaten Lord Halifax naar Genève reizend en Neville Chamberlain via Parijs naar Engeland wordt ook in Ita- liaansche regeeringskringen de dichte sluier, waarmede de Italiaansch-Britsche bespre kingen tot dusver werden omgeven, geleide lijk iets losser. Voor wat de gevoelswaarde be treft, is de in de laatste maanden moeizaam weer opgebouwde vriendschap tusschen de twee landen zeker met sprongen vooruit ge gaan. De Italiaansche burgerij durft eindelijk weer vrijelijk aan haar in stilte steeds ge koesterde voorliefde en bewondering voor veel, dat specifiek Engelseh is, uiting te geven. In het nu afgesloten tijdperk van de sanctie jaren zou dit gevaarlijk zijn geweest. Nog maar enkele weken geleden werd hij of zij, die den euvelen moed had, in het openbaar eenigerlei sympathie te toonen voor al wat met de Engelsche taal of cultuur in verband stond, als een soort volksverrader aan de kaak ge steld. Nu ziet men Engelsche vlaggen en Engelsche teksten door de geheele stad, en de Britsche ministers werden door de burgers van de Eeuwige Stad vriendelijk toegejuicht. Een van de hoofdredenen voor dezen omme zwaai is de erkentelijkheid van het Italiaan sche volk jegens den man, aan wien de wereld in de opgewonden Septemberdagen van het afgeloopen jaar voor een zeer groot gedeelte het zoo vurig gewenschte behoud van den vrede heeft te danken. Daarnaast vindt deze hartelijkheid haar oorzaak in de discipline van den gemiddelden Italiaan, die bij voorbaat genegen is, den Duce blindelings te volgen. Mussolini heeft immers altijd gelijk!" In een tijd als deze zou het wel zeer dwaas zijn, de beteekenis van een dergelijke veran derde stemming in Italië te onderschatten. En vanzelf rijst hierbij de gedachte dat Mus solini, die immers de propaganda, de pers en de wijze-van-ontvangst der gasten volkomen in eigen handen heeft, dit tevoren geweten en bedoeld moet hebben. Hij vond het dus nuttig en gewenscht, tegenover het Italiaansche volk een bewijs van zijn vriendschap voor Enge land te geven en van zijn sympathie voor den man, dien de Italiaansche „man in the street" als den vredestichter in Europa erkent. Riep de menigte Chamberlain niet toe: - „God zegene u" en „Geef ons den vrede"? In die zelfde sfeer had de officiëele ontvangst van Chamberlain en Halifax door den Paus plaats. De groote onderscheiding waarmee het Vati- caan de- Engelsche ministers ontving en de woorden die het Vaticaansche blad, de Osser- vatore Romano, eraan wijdde zullen op het Italiaansche volk, dat kennelijk even beducht is voor oorlog als cndere volken, hun uitwer king niet gemist hebben. Chamberlain vond hier een erkenning van zijn beleid die hij bij de oppositie in zijn eigen land vergeefs zou zoeken. Waarschijnlijk moet dit wel als de voor naamste beteekenis van net bezoek worden beschouwd. Men zou iets verder kunnen gaan en eruit afleiden, dat ondanks de „eerste reeks eischen", door Italiaansche afgevaar digden en dagbladen aan het Fransche adres geuit, Mussolini niet van zins is die gewapen derhand na te streven. Wel verkeert hij ken nelijk in de meening dat Franco's overwinning op til is en heeft hij daarom in zijn „Infor- mazione Diplomatica" een waarschuwing aan Parijs doen toekomen. Die houdt in dat Frank rijk „op het laatste oogenblik geen pogingen moet doen om de republikeinsche regeering van Spanje te helpen, omdat Italië zich an ders genoopt zou zien nieuwen steun aan Franco te verleenen en de niet-inmengings- overeenkomst, die reeds als een mislukking wordt beschouwd, op te zeggen". Hier ziet men den anderen kant van de zaak. De overwinning van Franco zou voor Parijs, dat dientengevolge met een fascistischen buur man aan de Fransche Zuidgrens bedeeld zou worden, van verstrekkende beteekenis zijn. Als werkelijk Franco nabij de overwinning zou zijn is het niet gemakkelijk aan te nemen dat Parijs zijn wapenzendingen aan de regeering- Negrin zou stopzetten. Te minder omdat an derzijds nog steeds Italiaansche troepen aan het Catalaansche front vechten en de Ita liaansche steun aan Franco, met wapens en vooral met vliegtuigen, blijkbaar heel belang rijk is. Dus schijnt de kans der opzegging van de zoogenaamde niet-inmengings-overeen- komst door Italië niet denkbeeldig. Maar die houdt nog geen oorlog tusschen Italië en Frankrijk in. Wel valt uit dit alles af te leiden dat de toestand inzake den Spaanschen burgeroorlog (De Directie der Spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel dank gezegd voor de voorbeeldige wijze, ivaarop het zijn zware taak in de dagen van strenge koude en sneeuwval heeft verricht.) Ja waarlijk, men mag onverbloemd beamen, Wat die Directie zei is wèlgezegd. Het heele personeel heeft toen tezamen Veel eer met zwaren arbeid ingelegd. Wij hoeven niet te twijflen, dat het werken Voor hen toen niet maar een „koud kunstje" was, Al valt daar dadelijk bij op te merken: Er kwam wel kunst en koude aan te pas. Zij moesten doodeenvoudig constateeren, Toen het hard vroor en sneeuwde naderhand. Het kan verkeeren - en ziedaar, het kon verkeeren, Ook letterlijk bezien, in heel het land. Wij passagiers mochten dan in die dagen, Wanneer de trein weer niet op tijd vertrok, In onze haastigheid soms bitter klagen Om dit gebrek van rijden op de klok. Maar als wij er dan later over dachten, Beseften wij, het is toch ook een ding, Dan kregen wij berouw van onze klachten, 't Was mooi dat het nog ging. zooals het ging. Nu dien ik hier direct aan toe te voegen, 't Was niet alleen het spoorwegpersoneel Dat in die dagen extra hard moest zwoegen, Ook andren kregen daarvan ruim hun deel. Het personeel van trams en autobussen Tobde natuurlijk in denzelfden geest, Zij kregen ook problemen uit te plussen, Zooals er jaren niet waren geweest. En iedereen die van den vroegen morgen Tot 's avonds groente, melk of vleesch of brood. De krant, de post. of wat ook moest bezorgen. Zag zich de lasten van zijn taak vergroot. En dan natuurlijk daarbij de politie En menig ander dien ik nog vergat, Die evenzoo, op grond van zijn positie, Zijn zeer speciale moeilijkheden had.... Ik heb geen dienstorder te presenteeren En bied hun allen dus eenvoudig aan, Dit simpel blijk van dank en van waardeeren, Voor moeilijk werk goed en goedsmoeds gedaan. P. GASUS dagvaarding, contract, requesten enz. JACOB1JNESTRAAT 10 Kantoor 9—5 7—8 Advies 80 ets. Telef. 20707 (Adv. Ingez. Med.) door de Engelsch-Italiaansche besprekingen volstrekt niet verhelderd is. Het conflict in Spanje zal zich blijven voortsleepen als beide strijdende partijen weer steun uit het buiten land krijgen. R. P. Wiedemann deze week naar Londen Informatie inzake de koloniale kwestie. LONDEN, 16 Jan. De „Daily Herald" meldt, dat Wiedemann, de vertrouwensman van Hitier, deze week, een semi-officieel be zoek aan Londen zal brengen en de Britsche regeering zal polsen omtrent de teruggave van Duitsche koloniën. Daarna zou hij zich naar Hitier begeven om dezen de Britsche gevoe lens ten opzichte van de mogelijk nieuwe Duitsche eischen in Oost-Europa mede te dee- len. (United Press). EXAMENS. Voor het diploma boekhouden van de Ver- eeniging van leeraren in het Boekhouden en Handelswetenschappen slaafde de heer W. Kamink alhier. Hij werd opgeleid door het In stituut Examenopleiding Hugas, Elgersma, Potgieser te Haarlem. Voor het examen in Duitsche Handels correspondentie. gehouden door het secreta riaat der Federatie-examens en door de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, gehouden op 20 en 21 December 1938, slaagde mej. E. J. F. Wiessner uit Haar lem. Italië dreigt niet-inmengingsover- eenkomst op te zeggen. Waarschuwing van Mussolini aan het adres van Frankrijk. ROME 16 Januari (Reuter). De gister avond door de Informazione Diplomatica ge publiceerde verklaring, waarin werd geconsta teerd, dat Italië zijn vrijheid van handelen zou hernemen in geval van inmenging in Spanje (men zie pag. 9), wordt uitgelegd als een ernstige waarschuwing aan Frankrijk op het laatste oogenblik geen pogingen te doen de Spaansche regeering te helpen, daar Italië ziciv anders genoopt zou zien nieuwen steun te ver leenen aan Franco en de niet-inmengingsover- eenkomst, welke reeds als een mislukking wordt beschouwd, op te zeggen. Dit artikel wordt aan den Duce zelf toege schreven. Ongevallen te Haarlem 1938 was een gunstig jaar. Het aantal ongelukken te Haarlem heeft in 1938 een klein 1200 bedragen, tegen ruim 1400 in 1937. Een vermindering van ongeveer 250, of 1/6 gedeelte. Er kwamen in 1938 9 ongelukken met doo- delijken afloop voor tegen 11 in 1937. De ongevallen-statistiek is dus voor Haarlem in het afgeloopen jaar zeer gunstig geweest. Het Sportterrein ten Z. van de Kleverlaan. Verhooging van het crediet is noodig. In de raadsvergadering van 25 Mei 1938 werd besloten, den aanleg van een sportterrein ten zuiden van de Kleverlaan, tusschen de spoor baan HaarlemAlkmaar en de Delft, in werk verschaffing te doen uitvoeren. Nadien heeft een openbai-e aanbesteding plaats gehad De uitslag was evenwel van dien aai"d, dat B. en W. het raadzaam achtten het werk niet te gunnen. Na gevoerde briefwisseling met den Minister van Sociale Zaken is het werk op 19 December jl. herbesteed. Daarbij werd het laagst ingeschreven door A. van Halem en I. Doornik, te Leiden, nl. voor perceel I (het aan leggen van een sportterrein en het normaliseeren van een gedeelte van de Delft) voor een som van f 33.650.en voor perceel II (het maken van een houten voetbrugje met bijhoorende op ritten, het aanleggen van een tegelpad en het maken van 178 M. betuining, aan de oostzijde van de Delft) voor een som van f 3.300.in totaal derhalve voor f 36.950. In verband met deze inschrijving zullen de totaalkosten voor het werk f 44.110.bedra gen. Daarin is begrepen het destijds door den Minister van Sociale Zaken bepaald loonbedrag ad f 17.880.—. B. en W. stellen den Raad voor, het bedrag ad f 44.110.ter hunner beschikking te stellen. Hebt U het handige boekje VLEKKEN, door C. Hoeing (uitgave Haarlem's Dagblad) reeds aangeschaft? Het geeft U het antwoord op vele lastige vragen bereffen- de het verwijderen van nog lastiger vlekken. - Verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Prijs slechts 10 cent. Wat Chamberlain en Mussolini bespraken. Halifax brengt te Genève verslag uit aan Bonnet. (Men zie ook pag. 9.) GENèVe, 16 Januari (Havas). Bonnet, die te Genève is aangekomen, heeft het diner gebruikt te zamen met Halifax, die den Franschen mi nister tot in bijzonderheden op de hoogte stelde van de besprekingen te Rome. Het verslag van Halifax bevestigde, dat de onderhandelaars bij hun besprekingen ge sproken hebben over de aanwezigheid van Italiaansche soldaten in Spanje, hebben on derstreept. dat het Engelsch-Italiaansche verdrag bestaat en dat beide partijen wen- schen dat het geheel zal worden uitgevoerd. Mussolini heeft overigens de formeele ver plichting op zich genomen, dat de Italianen zich na een overwinning van Franco welke, hij trouwens als aanstaande beschouwt, uit Spanje zullen terugtrekken. Chamberlain zal. in overeenstemming met de Italiaansche autoriteiten, van deze plech tige belofte melding maken in een in het Lagerhuis af te leggen verklaring: er zal geen enkele stelling op het schiereiland of in de koloniën van Spanje in de macht van Italië blijven. Mussolini heeft verder de verzekering ge geven, dat hij geen versterkingen meer naar Spanje zou zenden, daarentegen beklaagde hij zich over de beweerde wapenzendingen aan de regeeringstroepen door Frankrijk. Wat Frankrijk aangaat, Mussolini formu leerde geen enkelen nauwkeurig omschreven eisch. Hij beperkte zich er toe te kennen te geven, dat de opzegging der Fransch- Italiaansch'e overeenkomst van 1935 het aap bod van onderhandelingen inhield, welke, naar hij betreurde, niet door Bonnet was in aanmerking genomen. En werd op geen enkele wijze een beroep op Engeland gedaan te arbitreeren of te be middelen. Mussolini betoonde zich zeer inschikkelijk tegenover de Engelsche ministers en beves tigde zijn 'wil alle problemen op vreedzame wijze te regelen. Tenslotte gaf Mussolini uitdrukking aan den wensch den bewapeningswedloop te be perken en sprak hij de hoop uit dat de in ternationale economische betrekkingen zul len verbeteren. De reis naar Rome heeft vooral psycho logisch resultaat gehad. De overeenstemming der opvatting van dee beide democratieën is nimmer duidelijker gebleken dan in de af geloopen week, aldus besluit Havas, hetgeen met name wordt bewezen door het gedetail leerde verslag, dat Halifax aan Bonnet heeft uitgebracht. Het Plioenixterrein. Naam zal in herinnering blijven. Wij geven hier een afbeelding van het straten-complex dat op het Phoenixterrein te Haarlem is of wordt aangelegd. B. en W. achten het gewenscht aan het ver lengde gedeelte van de Gonnetstraat (tus schen de letters A. en A.) dienzelfden naam te geven, terwijl de andere straat (letters BB) Phoenixstraat kan worden genoemd, waardoor de naam van het Phoenixterrein. dat binnenkort geheel bebouwd zal worden, in herinnering zal blijven. Het Noordersportpark. Bouw van het klcedhuis door oudere werkloozen. De Raad besloot in zijn vergadering van 5 October 1938 om het bouwen van een kleedhuis in het Noordersportpark in werkverschaffing te doen uitvoeren. Voor deze uitvoering werd een bedrag van f 7.360.ter beschikking gesteld. Het lag in het voornemen, dit werkcbject op de gewone wijze in werkverschaffing te doen uitvoeren. Op deze basis zonden B. en W. dan ook aan den Minister van Sociale Zaken een aanvrage om subsidieverleening. Bij een daarna nog plaats gehad hebbende bespreking is van de zijde van het Departement van Sociale Za ken medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, dit werk voornamelijk door bruikbare werklooze vaklieden van 50 jaar en ouder te doen uitvoeren. Van deze personen, die in den regel bij particulieren geen werk meer kunnen vinden, stonden er op 19 December jl. 278 bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven. Ter voldoening aan het van de zijde van het Departement kenbaar gemaakt verlangen, is de loonpost toen nog nader .opgevoerd. Dit was zeer goed mogelijk door verschillende voorwerpen in handenarbeid op het werk te doen vervaardi gen. Daardoor heeft evenwel het aanvankelijk geraamd bedrag ad f 7.360.een verhooging ondei-gaan van f 1.280.Het loonbedrag be draagt thans f 3.113.De verhouding van loon tot materiaal, welke voorheen was pl.m. 1 3, is thans verbeterd, zij is pl.m. 3 4. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, alsnog een bedrag ad f 1280 voor genoemd werk ter beschikking te stellen. MaanHaj: 16 Januari 1959 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes we rubriek. Het woord is aan Octave Pirmez: De mensch is nooit grooter dan geknield voor een ideaal. Tarragona gevallen. Aan het Catalaansche front hebben de troepen van generaal Franco gedurende het afgeloopen weekeinde opnieuw aanzienlijke vorderingen gemaakt. Nadat achtereenvolgens Valls en Reus door hen bezet waren, is ook de stad Tarragona aan de Middellandsche Zeekust in hun handen gevallen. Bovendien zijn in de provincie Tarra gona gisteren 82 dorpen gevallen. Volgens de laatste berichten bevindt zich thans ook de provincie Lerida voor driekwart in han den van Franco. Volgens ramingen der rechtsche autoriteiten bedraagt de bevolking van het be zette gebied 200.000 zielen. Het aantal gevange nen wordt op 40.000 geschat. De republikeinsche troepen hebben inmiddels aan het front ten zuidwesten van Madrid een te genoffensief ingezet. ,(Men zie uitvoerige bijzonderheden pag. 9) De belastingen te Haarlem. Handhaving der 75 opcenten op het Gemeentefonds. B. en W. schrijven aan den Raad: De financieele toestand der gemeente noopt ons hoezeer wij ook streven naar verlaging van belasting den Raad voor te stellen, om, evenals voor het loopende belastingjaar, ook voor het belastingjaar 19391940 het getal op centen op de hoofdsom der Gemeentefondsbe lasting te bepalen op 75. Gelijk uit de ontwerp-begrooting voor den dienst 1939 blijkt, is bij de raming der op brengst van genoemde opcenten uitgegaan van het standpunt, dat hun aantal op 75 wordt ge handhaafd, een omstandigheid, die onzes in ziens onvermijdelijk is. De autobotsing op den Amsterdamscheweg. De vischknecht M. nog steeds bewusteloos. VELSEN, 16 Januari. Bij informatie aan het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden naar den toestand van de drie slachtoffers van de auto botsing, die Zaterdag j.l. op den Amsterdam scheweg te Velsen plaats vond vernemen wij, dat een van hen, de vischknecht M., nog steeds bewusteloos is. De vischkoopers O. en Z. ma ken het vrij goed. Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem. IIOLL. ROOMBOTER, per pond81 ets. Edammer kaas 40 plus, per pond27 ets. Huishoud zeep. per staaf 10 ets. JAFFA APPELEN. 7 stuks 25 ets. Voor blikgroenten en gedroogde vruchten het goedkoopste adres. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) HF.DEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Voor het komende belastingjaar zijn te Haarlem ook 75 opcenten op het Gemeen tefonds noodig. 1 Oudere werkloozen zullen het kleedhuis in het Noordersportpark bouwen. 1 De ongevallen-statistiek te Haarlem was In 1938 zeer gunstig. 1 BINNENLAND. De „Tromp" is door een Duitsch schip aan gevaren en ernstig beschadigd. 3 De stapelloop van de „Koningin Emma" verliep niet vlot. 3 Een Engelseh schip is bij een aanvaring in het Kanaal gezonken. 3 BUITENLAND. Italië dreigt de niet-inmengingsovereenkomst op te zeggen. 1 De troepen van Franco hebben Zondag Tar ragona bezet. 1 en 9 Bij een vliegtuigongeluk in Argentinië kwa men tien personen om het leven. 9 Bü de Britsch-Italiaanschc besprekingen zijn o.a. Spanje en de Italiaansche betrek kingen met Frankrük ter sprake gekomen. 9 SPORT. Criticus over den wedstrijd SchotenAals meer. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: De besprekingen te Rome. 1 K. de Jong: Zondagmiddagconcert van de II O. V. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1