voot, tetece koudste#! DONDERDAG 19 JANUARI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 9 DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De vorderingen der elf Neder landsche teams. Uit de berichten, welke ons, mede door bemid deling van de K.N.A.C., in den loop van Woens dagavond bereikten, blijkt in de eerste plaats, dat de Athene-rijders, in tegenstelling met de verwachtingen, nog niet met groote moeilijkhe den te kampen hebben gehad. Bakker Schut Deze deelnemers vertrokken Dinsdagavond laat onder begunstiging van fraaie weersom standigheden uit de Grieksche hoofdstad. Dit gunstige weer hield op de eerste étappe, welke naar Saloniki voerde, aan. De wegen waren sneeuwvrij. De Nederlandsche équipe Gatsonides en Ba- rendregt met Ford profiteerden natuurlijk van het feit, dat zij op den heenweg over land wa ren gekomen, zoodat zij nu alle eventueele moeilijkheden konden omzeilen. Alleen hieruit is het te verklaren, dat zij nog ver voor hun tijd aan de controle te Saloniki aankwamen, als eerste équipe der 35 uit Athene gestarte teams. Ook de beide andere Nederlandsche équipes, Cornelius-Buyze met D.K.W. en dr. Sprenger van Eyk-ir. Paulen met Lancia bereikten zonder vertraging de controle te Saloniki. Opmerkelijk was. dat enkele teams den weg kwijt raakten en slechts via een omweg Saloniki konden berei ken. Reeds viel er een slachtoffer, nl. dr. P. K. H. Wessely (Duitschland), die den strijd staakte. De volgende controle is Sofia, op 330 K.M. van Saloniki. Rome gepasseerd. De acht Palermo-rijders, met o.a. de Neder landsche équipes Mutsaerts-Kouwenberg met Ford, mr. Sanders-Smits met Ford en Zeehui- sen-Jacobs met Fiat, kwamen Woensdagmiddag te Napels aan. De étappe tusschen Reggio en Napels, ongeveer 575 K M. lang, voerde langs kronkelende bergwegen door Calabrië, maar hoewel de weersomstandigheden gunstig waren, stelde deze nachtrit hooge eischen aan de stuurkunde der rijders. Van Napels ging het naar Rome, een afstand van 236 K.M. Veel moeilijkheden bood dit gedeelte niet; de drie zooeven genoemde Nederlandsche teams passeer den resp. te 17.44, 17.54 uur en 17.55 uur de controle in de Italiaansche hoofdstad. Onmiddellijk werd de reis naar het 500 K.M. verder gelegen Padua in het noorden van Ita lië voortgezet. Tallinn-rüders in Konings bergen. In den loop van Woensdagavond zijn de rij ders, die te Tallinn zijn gestart, te Koningsber gen aangekomen. Een speciale A.N.P.-verslaggever heeft in deze stad gelegenheid gevonden, aan de Nederland sche deelnemers naar hun bevindingen te vra gen. De metgezel van Bakker Schut, Piet Nortier, vertelde dat het vertrek in de Estlandsche hoofd stad plaats had bij drie graden dooi. Plasregens vielen neer op de .met ijs bedekte wegen, met het gevolg, dat de oppervlakte spiegelglad werd. De vreemdste tooneelen speelden zich dan ook tusschen Tallinn en de Letlandsche grens af. Maar gelukkig is alles goed afgeloopen. Alleen heeft de équipe Stemerdink-Keizer bij Tallinn een aanrijding gehad met een vrachtauto. De Ford kwam er niet onbeschadigd af, want het linker achterspatbord werd er vrijwel afge scheurd. Niettemin werd de tocht welgemoed voortge zet; men kwam op tijd aan de controle te Riga. Tusschen Estland en Letland is een stuk weg, dat onder „niemandsland" valt. Hier bleek de sneeuw decimeters hoog te liggen en aangezien er van verkeer in deze omgeving geen sprake was geweest, hadden de rijders de grootste moeite, er doorheen te komen. Bakker Schut en ik, aldus vertelde Nortier verder, kwamen ondanks dit alles nog anderhalf uur te vroeg in Riga aan. Er was een hartelijke ontvangst van de Auto mobiel Club van Letland gearrangeerd. Van Riga naar Kaunas ging het veel beter. De we gen waren sneeuwvrij, doch met modder be dekt, maar een beetje modder hindert niet, vooral niet, als men het veel zwaardere traject Tallinn-Riga achter den rug heeft De meeste rijders waren te vroeg te Kaunas. Bakker Schut zorgt voor een vermakelijk moment. Bakker Schut had er een behoorlijk gange tje in gehouden en wie „Bud" kent, (zoo ver volgde Nortier) weet wat dit beteekent Eenige uren te vroeg kwamen wij te Kaunas aan, tot groote consternatie van de officials, die daar niet op gerekend hadden. Enkele voegden ons toe: „U bent veel te vroeg hier!", waarop wij antwoordden: „maar wij zijn er nog niet!" Wij hadden namelijk on zen wagen enkele meters vóór de streep der con trole geplaatst; de sportcommissaris der K.N.A.C. Van Wickevoort Crommelin had ons geleerd, dat men gerust enkele uren te vroeg bij een controle kon aankomen, mits men den wagen maar een stuk vóór de streep zette. Tenslotte gaven de officials toe, dat wij er niet waren, met welke conclusie wij ons na tuurlijk konden vereenigen De wegen van Kaunas naar Koningsbergen waren zeer slecht. Maar gelukkig lag er geen sneeuw. Van de Lithausche grens tot Konings bergen zelf ging het weer veel beter; alle Ne derlandsche équipes kwamen op tijd Woensdag avond aan de controle. En nu gaan wij den tweeden nacht in, die algemeen door de deelnemers als de zwaarste wordt beschouwd. De afstand van Konings bergen naar Warschau is meer dan 300 K.M. Men vertelde ons hier, dat er nog al wat sneeuw onderweg te vinden zal zijn. De indruk dien de Nederlandsche teams bier maken, is uitstekend. Vooral ons kranig dames-team, jkvr. Van Vredenburch-mej. Van Stockum geniet aller belangstelling. Van der HoekTon tc Oslo. Van Umea zijn Dinsdagavond twee équipes gestart, nl. een Zweed en een Roemeen. Omtrent de Stavanger-route kan nog worden gemeld, dat de équipe Van der Hoek-Ton met Ford op tijd de controle te Oslo is gepasseerd. De weersomstandigheden zijn uitstekend; thans bevinden onze landgenooten zich op weg via Gothenburg naar Helsingborg, waar men heden morgen vroeg hoopte aan te komen. Uit John O'Groats zijn 24 teams gestart. Eén deelnemer, mr. Miller, wist niet op tijd de start plaats te bereiken. Toen besloot hij maar, zich te Glasgow aan de controle te melden om van daar uit den tocht te maken. Hjerdoor reed hjj ongeveer 600 K.M. minder, waardoor zijn pun- ten-aantal daalde van 496 tot 485. Te Sofia. De drie Nederlandsche équipes, Cornelius- Buyze, Gatsonides-Barendregt, dr. Sprenger van Eyk-ir. Paulen zijn Woensdagavond laat te So fia aangekomen. De étappe Saloniki-Sofia over 330 K.M. was moeilijk geweest, doch niettemin kwam 11 men in de Bulgaarsche hoofdstad an derhalf uur te vroeg aan. De Athene-rijders zijn omstreeks middernacht gestart voor de étappe Sof ia-Belgrado, over 420 Kilometer. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE Het eerste zevental van HPC heeft den goe den indruk van enkele'vriendschappelijke wed strijden bevestigd. Evenals de uitwedstrijd tegen Zian, die oor spronkelijk met 54 verloren werd, welke uit slag nu door de protestcommissie in 44 veran derd is, eindigde deze ontmoeting in een 1- gelijk spel. S. V. H. uit Hillegersberg bleek te sterk voor D. W. R., dat met Nolen voor Feenstra in de plaats uitkwam. Tegen het snelle spel van SVH was vooral de Haarlemsche achterhoede niet op gewassen. De bekende SVH-middenvoor Snoek werd wel goed door Seubering bewaakt, maar met zijn mede-voorspelers scoorde hij toch vijf maal, tegen De Vries en Kollerie slechts drie maal. Ook de uitwedstrijd werd door D. W. R. verloren. Verrassend was de uitslag van den wedstrijd tusschen de twee Haarlemsche tweede-klassers Haarlem en HVGB, waarvan eerstgenoemde haar concurrente een week tevoren met 91 klopte. Of de Haarlemmers het thans volledige HVGB wat onderschatten, weten wij niet. De rood-wit- ten wisten tot de rust stand te houden en zelfs na de rust een 40 voorsprong te nemen. Dit werd Haarlem te erg; driemaal scoorden de ge broeders Van Hemsbergen. Haarlem en HVGB hebben thans 6 punten. Haarlem moet nog een wedstrijd spelen tegen HPC 2 en HVGB nog twee, tegen Nereus en VZV Voor de tweede Afdeeling kwamen de drie Haarlemsche ploegen HPC 3, Haarlem 2 en DWR 2 te water. DWR 2 speelde een goeden wedstrijd tegen HPC 3. Het is van laatstgenoem de geen slechte prestatie, om met slechts 42 van dit zevental te verliezen. Haarlem 2 had het tegen de Ham niet ge makkelijk. Zelfs wisten de Krommenieërs het tegen het einde zoover te brengen, dat zij met 3—3 gelijk kwamen. Door er alles op te zetten, kon Haarlem 2 tenslotte dezen wedstrijd in haar voordeel beslissen. Door het uitvallen van DAW ziet de ranglijst van de tweede afdeeling er als volgt uit: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. D. W. R. 2 6 0 0 0 12 28—6 H. V. G. B. 2 6 4 1 1 9 20ID Haarlem 2 4 1 0 3 2 8—10 H. P. C. 3 3 0 0 3 0 3—9 De Ham 5 0 14 1 9—25 HPC 4 is de tweede kampioen van de Winter competitie. Dank zy haar gelijk spel tegen Vel- serend is het punten-aantal thans zoo, dat geen der andere ploegen dit aantal meer kan be reiken. H. P. C. 4 5 4 1 0 9 14—5 Velserend 5 2 1 2 5 12—11 V. Z. V. 3 4 1 1 2 3 88 K. Z. 4 0 13 1 6—16 DWR 4 en Haarlem speelden 22 gelijk in Stoops Bad. Vrijdagavond gaat HPC 1 naar Rotterdam om tegen RZC te spelen. Dezen wedstrijd winnen zal wel geen gemakkelijke taak zijn, maar toch geven we de verjongde ploeg een goede kans. Zondagavond worden er weer wedstrijden te Velsen gespeeld. Nereus 1 krijgt bezoek van HPC 2. Ondanks het feit, dat Nereus bovenaan staat en HPC 2 onderaan, is van den uitslag nog heel weinig te zeggen, vooral wanneer doelman Köhler in denzelfden vorm is als tegen VZV 1 toen HPC 2 een gelijk spel wist te bevechten. Het programma te Velsen luidt: a Nereus 3Haarlem 3; Nereus 1HPC 2, VZV 2DWR 3 en de HamHaarlem 2 Maandagavond spelen de DWR 2-dames te gen Haarlem; Dinsdagavond kan in Stoop's Bad de beslissing over het kampioenschap in de tweede Afdeeling tusschen DWR 2 en HVGB 2 vallen. Heerenduinen speelt daarna tegen HVGB 4. VOETBAL. STORMVOGELS—A. D. O. Voor den belangrijken wedstrijd tegen A.D.O komt Stormvogels met het volgende gewijzigde elftal uit: Hollen berg, Haak Sr., Haak Jr., Glas, Tol, Gerrits, Van Pel, Schoorl, Woudenberg, Prins, Opbergen SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MOSKOU. De uitslagen van de elfde ronde, die Woens dag te Moskou gespeeld is, luiden als volgt: Panov—Belavenetz 01. Liliënthal—Rabinovich V2. FlohrKeres V2V2, RagozinKan afgebroken. OgoglidzeMakagonov afgebroken. ReshevskyAlatortzev afgebroken. Tolouch—Konstantinopolsky afgebroken. RomanovskySmyslov afgebroken. LoewenfischBondarevsky afgebroken H.S.G. 5—AALSMEER 2. De voorloopige uitslag van den competitie wedstrijd H.S.G. 5Aalsmeer 2 luidt 3—6. ZWEMMEN INGE SOERENSEN VERBETERT WERELDRECORD 400 M. SCHOOLSLAG. Smitshuyzen breekt een Nederlandseh record. Uit Kopenhagen; Tijdens de internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen, die daar Woensdagavond plaats hadden, was de ver betering van het wereldrecord door de 14- jarige Deensche zwemster Inge Soerensen op de 400 meter schoolslag, het groote feit van den avond. In fraaien stijl wist het meisje de 40(f meter af te leggen in den tijd van 6 min. 16.2 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Martha EngfeldtGenenger (Duitschland) met een tijd van 6 min. 19.2 sec., gevestigd op 7 Maart 1937, eveneens te Kopenhagen. Ook voor Nederland viel er een succes te noteeren. Op de 200 meter schoolslag heer en verbeterde Smitshuyzen het Nederlandseh record, door dezen afstand af te leggen in 2 min. 44.4 sec. Het oude record stond op zijn naam met 2 min. 45.6 sec., gevestigd op 29 No vember 193'8 te Amsterdam. De prestaties op de 100 meter borstcrawl dames vielen, omdat de verwachtingen hoog gespannen waren, iets tegen. Men voorspelde algemeen in Denemarken, dat het wereldrecord van Willy den Ouden er één dezer dagen wel zou aangaan, doch de tijden wezen anders uit. Gunvor Kraft werd eerste in 1 min. 7.9 sec. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 400 meter schoolslag dames: 1. Inge Soe rensen 6 min. 16.2 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Jo Waalberg 6 min. 27.3 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Gunvor Kraft 1 min. 7.9 sec.; 2. Ragnhild Hveger 1 min. 8 sec.; 5. en 6. Nida Senff en Tonny Petersen beiden 1 min. 12.6 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Baeth 1 min. 12 sec.; 2. Metman 1 min. 13.2 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. Paul Pe tersen 1 min. 1.1 sec.; 2. Van der Kuil 1 min. 1.3 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. Smitshuyzen 2 min. 44.4 sec. (nieuw Nederlandseh record) 2. Finn Jensen 2 min. 55 4 sec. 3 x 100 meter wisselslag estafette heeren 1. Nederland met Metman. Smitshuyzen en Van der Kuil, tijd 3 min. 31.6 sec.; 2. Sparta Club Kopenhagen. 3 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1. Kvinde Klub Kopenhagen tijd 3 min. 53.7 sec.; 2. Nederland 3 min. 56 sec. IJS-HOCKEY. AMERIKAANSCHE PLOEG WINT IN DEN HAAG. De omstandigheid, dat elk jaar ergens in Europa de wereldkampioenschappen ijs hockey worden gespeeld en dat nog een groot gedeelte van de Europeesche ijshockeyclubs Canadeezen in haar midden telt, maakt het mogelijk, dat het Nederlandsche publiek enkele malen per jaar van ijshockey in de perfectie kan genieten, doordat een beroemd team van Ver. Staten tegen een selectie-ploeg van in Europa vertoevende Canadeezen uitkomt. Het was ditmaal de officieele Amerikaan- sche ploeg, die Woensdagavond in Den Haag tegen de „Europeesche" Canadeezen speelde, welke laatste aangevuld werden door de H. H. IJ. C.'ers de gebroeders H. en J. Gerritsen. De Amerikanen behaalden een krappe 21 overwinning hoofdzakelij te danken aan het betere samenspel van hun ploeg. Jan Gerritsen toonde zich een doelman van goed kwaliteit en zijn broer was een stevige back. Er werd ditmaal drie maal 18 minuten ge speeld ter eere van de Amerikanen, die drie maal 20 minuten gewend zijn, in tegenstel ling tot Europa, waar men drie maal 15 mi nuten speelt. De uitslagen der drie speeltijden waren 1—1, 1—0. 0—0. CRICKET. ZESDE ACHTEREENVOLGENDE CENTURY VAN DON BRADMAN. Don Bradman heeft, door voor Zuid-Australië te Sydney tegen Nieuw Zuid Wales wederom een century te maken, het beroemde record van C. B. Fry (zes achtereenvolgende centuries) ge ëvenaard. Nieuw Zuid Wales miste Mc. Cabe en Fingle- ton. Ondanks de enorme hitte slaagden Grimmitt (4-55) en de fastbowler Cotton (3-44) erin N. Z. W. voor 246 aan den kant te zetten. De regen waarnaar verlangend werd uitgezien deed één dag van den speeltijd verloren gaan. Bradman scoorde zijn zesde century in successie. Hij maakte 135 not out uit 349-4 op welk totaal Bradman met het oog op den beschikbaren tijd, de innings sloot. Bradman heeft thans in 6 innings 914 runs ge maakt, hoogste score 225, en speelt met een ge middelde van 182.80! DAMMEN. HAARL. DAMCLUB „KIJK UIT". Voor de onderlinge clubkampioenschappen werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste tiental. PersoonByrij 02 LeuvenSluys 02 BogaardHendrikse 11 KraaiehageVink afg. Tweede tiental. BakkerPraag 20 LindenBlom 20 J. LenobleSohl 20 BlomWarmerdam 02 TempelmanLinden 02 H. v. RoodenP. Lenoble 02 LindenA. Lenoble 20 FisetH. v. Rooden 02 TempelmanP. Lenoble 11 Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet qeplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. I'ooi den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Het experiment der Dordtsche werkloozen. Haarlem, 15 Januari 1939. M. d. R. In verband met het artikel, in uw blad van Vrijdagavond, betreffende de stichting van de werkgemeenschap „Door Arbeid Welvaart" te Dordrecht zij het mij vergund over het zoogenaamde experiment, hetgeen op zich zelf echter niet nieuw is, eenige opmerkingen te maken. Ik moge in dit verband slechts herinneren aan het jaren geleden gepubliceerde plan Van Tilburg hetgeen in wezen dezelfde opvattin gen nastreefde, alléén met het verschil, dat de practische uitvoering van het financieele gedeelte van dit plan waarschijnlijk meer waarborgen biedt. Ik zeg met opzet waar schijnlijk omdat m.i. elke nieuwe poging tot stichting van een arbeidsgemeenschap in de bestaande structuur van onze hedendaagsche maatschappelijke verhoudingen, slechts zal kunnen slagen ten koste van nieuwe slacht offers, die hoewel ook onder moeilijke om standigheden, thans nog in staat zijn om in hun noodzakelijk levensonderhoud te voor zien. Verder wil ik nog herinneren aan de lang durige proefnemingen in Engeland op dit gebied, waarvan het bekende boek „Men without work" 'n volledige beschrijving geeft, De belangrijke poging om tot het gestelde doel te geraken kwam tot stand in de plaats Wigan (een plaats in Lancashire). Voor dit doel werd een productieve associatie gevormd genaamd „De Wigan Substitence Production Society" met het doel afzonderlijke econo mische gemeenschappen van werkloozen te stichten, teneinde in de behoeften van de leden der associatie te voorzien. In deze ge meenschappen wordt landbouw en veeteelt, uitgeoefend, ook worden eenvoudige in- dustrieele producten vervaardigd, zooals kleeding, jam, aardewerk enz. Ieder lid heeft het recht op een deel der gezamenlijk voort gebrachte producten. Het systeem werkt zoo, dat de werkloozen van hun steun de voort gebrachte producten kunnen koopen tegen aanzienlijke lagere prijzen dan buiten de gemeenschap. Er wordt daarbij streng ge waakt dat het producten niet herverkocht worden. Hoewel de associatie den werkloozen- steun niet missen kan is het verklaarbaar dat op deze wijze de levensstandaard der werk loozen aanmerkelijk kan verbeteren. In Sep tember 1937 waren er in totaal 260 leden, waarvan 113 mijnwerkex-s. Slechts weinigen verrichten in de associatie werkzaamheden, die aan hun oude beroep verwant waren. Dit is een bezwaar; o.a. de kleermakerij mislukte. Onder de leden is een zeer sterk verloop. Velen treden uit, doordat ze werk gevonden hebben, anderen door teleurstelling. Het is in dit verband merkwaardig te vermelden, dat de werkloozen veelal het gevoel hebben „voor niets" te werken. Het besef aan een nieuwe maatschappelijke orde te werken ontbreekt gewoonlijk geheel. Daarbij komt dat het de leden niet altijd gemakkelijk gemaakt wordt. Doordat zij namelijk verschillende voorrechten genieten, zooals stempelen op bij zondere tijden, het niet behoeven aan te geven van de extra inkomsten uit de gemeen schap, wekken zij de afgunst van niet-leden op. Verder is er ernstig verzet van den mid denstand. die over verlies van afzetgebied klaagt. De gemeenschap bedruipt zich zelf wanneer het Icon niet als kostenfactor ge rekend wordt en geen rente van het kapitaal dat in de associatie gestoken is, betaald wordt Het kapitaal is in hoofdzaak door den be kenden Lord Nuffield geschonken! Uit de verdere gegevens blijkt voldoende dat de leden der associatie steeds blijven leven op of be neden de grens van het economisch bestaans- minium, zoodat alleen menschen met een on- DE MAN DIE 'T MOET BETALEN denkt er anders over hij kiest het beste voor zijn geld 2H335HI HAARLEM - Telef. 10070 (Adv. ingez. MedJ De geheimzinnige bomaanslagen, die in Londen en andere Engelsche steden plaats hebben gevonden houden nog steeds de aandacht van Scotland Yard gevangen. Op de foto ziet U een winkelhuis in Londen, waarvan tengevolge van den aanslag op de electriciteitsbedrijven, verschillende ramen zijn gesprongen. begrensd idealisme hierin bevrediging kun nen vinden. Het hoofddoel liever werken dan steun is in alle opzichten wenschelijk, doch het ïso- leeren van arbeidsgemeenschappen ten koste van andere producenten en ha ndeldrij ven den zal m.i. tot nieuwe conflicten aanleiding geven. Ik ben er van overtuigd, dat de oplos sing van het werkloosheidsvraagstuk niet buiten de menschelijke verantwoordelijkheid valt. Men denke slechts aan een spoedige uit voering van het „Plan Westhof" en de even tueele gevolgen daarvan. Echter zal de goede wil van enkelen ons land in al zijn verdeeld heid niet kunnen hepen. Tijd ontbreekt mij momenteel om nader op de verdere details in te gaan. Het is echter slechts mijn bedoe ling om een waarschuwend woord te laten hooren tegen gevaarlijke experimenten, die slechts aan enkelingen bevrediging kunnen schenken. Alléén een eendrachtige samenwer king tusschen alle partijen en bevolkingsgroe pen kan ons land van een mogelijke onder gang redden. Dat dit spoedig gebeure! Hoogachtend, E. A. VAN DE HAAR, Voorzitter Centraal Comité voor Werkloozen HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 18 v. Rott. naar Havana. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 17 v. Critobal. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitr.) 18 te Moji. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 18 v. Sunderland n. Algiers. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (uitreis) 18 Jan. te Bombay. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 17 v. Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 18 Jan. te Havre. Reggestroom (uitr.) 18 Jan. te Antwerpen. Ulysses (uitr.) 17 Jan. van Lagos. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 18 van Colombo. KONINKLIJKE SHELL. Agnita 15 van Rotterdam te Curacao. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland 18 v. Buenos-Ayres te Amsterdam. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Achilles 17 van Candia te Tunis. Agamemnon, 18 van Gibraltar te Genua. Alkmaar 15 van Valparaiso te Antofagasta. Bodegraven 17 v. Amsterdam te Callao. Hebe 17 van Livorno naar Napels. Trajanus 17 van Kymassi naar Cavalla. Crijnssen 16 van West-Indië te New-York. Pygmalion 18 v. Polyhnito n. Izmir. Saturnus 18 v. Lefkandi te Piraeus. Theseus 18 v. Odense naar Kopenhagen. Venus 18 v. Patras te Piraeus. Pluto 18 v. Amst. n. Kopenhagen. Hercules 18 v. Amst. naar Hamburg. Tiberius 18 v. Alexandrië naar Jaffa. Berenice, Castellon n. Rotterdam 18 (12 des midd.) 130 m. N.O. van Finisterre. Poseidon, Venetië n. Amsterdam p. 18 Gibr. MEYER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Menestheus, Japan n. Rott. 18 v. Aden. Flintshire Japan n. Amst. 17 te Penang. City of Mandalay, Japan n. Rott. 17 te Manilla City of Florence 17 te Shanghai v. Rott. Glenapp, Dairen n. Rott. 18 v. Port Said. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 17 te Duinkerken 22 verwacht. Hector, Japan n. Rott. via Londen p. 17 Wight. Polydorus 17 van Amsterdam te Batavia. Achilles, Japan n. Rot. 17 van Manilla. Agamemnon, 17 v. Kobe n. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) pass. 17 Jan. Suez. Tosari 18 v. Rott. naar Batavia. Garoet (uitr.) pass. 18 Jan. Perim. Kota Inten (uitr.) p. 17 Finisterre, 22 te Ge nua verwacht. Palembang (thuisr.) 17 Jan. van Singapore. Kota Baroe (thuisr.) pass. 18 Sagres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) 19 (1 v.) te Rott. verw. Aludra 17 van Rott. te Buenos-Ayres. Alpherat 17 v. Hbg. n. Rott. 19 (v.m.) verw. WIJK LIJN. Katwijk 18 v. Panderma n. Rotterdam. Haulerwijk, Norfolk n. Rott. p. 17 Scilly. Beverwijk. Dubrovnik n. Rott. p. 17 Ouêssant Winterswijk 16 v. Shields naar Oran. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Salawati, Amst. n. Vancouver 16 v. Cristobal. Soemba (uitr.) 18 Jan. van Port Said. Poelau Roebiah 18 v. Amst. n. Hamburg. Poelau Laut (thuisr.) 17 Jan. van Genua. Marnix (thuisr.) 17 van Genua. Johan de Witt 18 v. Amst. n. Batavia. Chr. Huygens 18 v. Batavia n. Amsterdam. Poelau Bras (uitr.) 18 van Sabang. Singkep 17 v. Mombassa naar Soerabaja,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10