-HOE OORDEELT DE MIDDENSTAND OVER. HAARLEM'S BLOEI? Uit Haarlem's Gemeenteraad. Z2 ju koop SUNLIGHT ZEEP rL n De keer L. Lam: De heer Th. S. J. Hooy: De heer B. W. Lasschuit: DONDERDAG 19 JANUARI "1939 HAAREEM'S D'AGBEAD t Een Nieuwjaarsrede van den Burgemeester met belangrijke cijfers. Belangrijke voorstellen inzake de luchtbescherming aangekondigd. Een voor- loopcrtje van het begrootingsdebat over gedwongen be zuiniging op onderwijsgebied. bit voering van eenige werkenGas- of centrale verwarming? Woensdagmiddag vergaderde de Haarlemsche gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De heeren Boes, Drilsma en Van Tetering waren met kennisgeving afivezig. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Bij de opening der eerste vergadering in dit nieuwe jaar hield de burgemeester de vol gende rede: Leden van den Haarlemschen Gemeente' raad, Bij den aanvang van de eerste vergadering in 1939 bied ik u allen mijn beste wenschen aan en spreek de hoop uit dat het u wèl moge gaan en gij de u opgelegde taak getrouwelijk en met blijmoedigheid zult vervullen. Moge uw werkzaamheid in 1939 deze stad tot zegen strekken. Ook 1938 is een belangrijk jaar geweest voor ons Koninklijk Huis en mitsdien voor onze Nederlandsche Natie. De geboorte van Prinses Beatrix en haar voorspoedig opgroeien in dit jaar hebben ons met geluk en dankbaarheid vervuld. De hechte grondslag, waarop daar door de dynastie van Oranje is komen te rus ten, schraagt ons nationaal zelfvertrouwen in deze moeilijke en onzekere tijden. Wat uw Raad betreft ^bracht het jaar 1938 het overlijden van den heer G. J. Bouman en het bedanken als lid van de heeren W. J. H Bartels. P. Voogd en S. N. Posthumus. Ik ver trouw, dat de nagedachtenis van wijlen den heer Bouman bij u zal blijven voortleven en gij de aangename samenwerking met heeren Bartels, Voogd en Posthumus niet zult vergeten. In ons dagelijksch bestuur vonden geen wijzigingen plaats, en ook in het amb tenarencorps waren de mutaties betrekkelijk gering. Ik moge hier met leedwezen memoree- ren het overlijden op den laatsten dag van het jaar van den heer Vink. chef van de af- deeling Lichamelijke Opvoeding en het eervol ontslag aan den heer Misset, chef van de af- deeling Algemeene Zaken ter gemeente secretarie, aan wier verdiensten ten opzichte van de gemeente ik gaarne op deze plaats hulde wil brengen. Dat de algemeene economische toestand ook te Haarlem nog een weinig gunstig beeld geeft, blijkt uit het aantal werkloozen en ingeschrevenen bij de gemeentelijke arbeids beurs. Het aantal gesteunden krachtens de steun regeling bedroeg begin Januari 1938: 3764 met een totaal wekelijksch steunbedrag van 45.500.—. In den loop van het jaar daalden deze cijfers met schommelingen tot 2751 en 31.091.— maar aan het eind van 1938 be droegen zij weer resp. 3842 en 50.409.—. Voor de ondersteuning ingevolge de Armenwet zijn de overeenkomstige cijfers: begin Januari 1938: 3086 en 28.293.— minimum gedurende het jaar: 2739 en 22.891,—, einde December: 3129 en 29.583.—. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs bedroeg: begin Januari 1938: 6577, minimum 4981, einde December 6339. Dat deze cijfers nog geenszins een opti- mistischen kijk op de toekomst wettigen zal u duidelijk zijn. Uit uw besluiten, in 1938 ge nomen, blijkt, dat de gemeente al het moge lijke doet om door het uitvoeren van werken In werkverschaffing of met medewerking van het Werkfonds de werkloosheid te verminde ren. Van een opsomming van deze werken, waarvan de meeste nog in uitvoering zijn of spoedig zullen komen, meen ik mij te kunnen onthouden: ik kan u hiervoor verwijzen naar de memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders op het afdeelingsverslag van de ontwerp-gemeentebegrooting 1939 (blz. 45 en 46). Bij deze beantwoording werden tevens vermeld de openbare werken als schoolbouw welke in normale uitvoering zijn. Gereed kwam en in gebruik genomen werd de Jan Pietersz. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat. De nieuwe Bouwverordening trad in werking. Belangrijke besluiten tot con versie van geldleeningen werden genomen: 14 leeningen werden geconverteerd, waardoor de rentelast werd verminderd met 254.000.—. De bevolking der gemeente vermeerderde in 1938 met 2148 zielen en bedroeg op 31 Decem ber 137504. Het geboorte-overschot_ bedroeg 1216. het vestigingsoverschot 932. I laatste 5 jaren in deze gemeente gemiddeld 3 gevallen per jaar van deze ziekte zijn voorge komen, dan was de toeneming in 1938. dit zij met nadruk gezegd, niet verontrustend. Begonnen werd met de melkverstrekking op 33 openbare en 19 bijzondere scholen voor lager onderwijs. De gespannen internationale toestand in September van het afgeloopen jaar heeft al- lerwege in ons land de noodzakelijkheid doen gevoelen het vraagstuk van de luchtbescher ming krachtdadig aan te vatten. Hoewel voordien Haarlem op dit punt niet heeft stilgezeten, droeg deze arbeid toch nog meer het kenmerk van voorbereiding en werd uw Raad nog niet geroepen om zich uit te spreken over de feitelijke maatregelen die m.i. thans niet langer mogen worden uitgesteld. Aan een voorstel, waarbij dit vraagstuk in zijn geheel onder de oogen wordt gezien en dat ik mag dit niet verhelen belangrijke financieele offers zal vergen, wordt thans de laatste hand gelegd. Het is mijn voornemen dit in de eerste Raadsvergadering na de be grooting aan de orde te stellen. Het zal zijn noodzakelijke aanvulling moeten vinden, eensdeels in de maatregelen die van Regee- ringswege genomen worden, anderdeels in de organisatie, welke de afd. Haarlem van de Ver. voor Luchtbescherming bezig ls voor te bereiden en die onzerzijds ook gesteund moet worden. Ik hoop en verwacht dat ik het vol gend jaar van deze'plaats er op zal kunnen wijzen dat wij in Haarlem ook in dit opzicht hebben gedaan wat van ons verwacht mag worden. Het jaar 1938 heeft mij de gelegenheid ge schonken mij geleidelijk vertrouwd te maken niet alleen met het gemeentebestuur in al zijn geledingen, maar ook met het vele dat daar buiten recht heeft op belangstelling van wie geroepen is deze stad naar binnen en naar buiten te vertegenwoordigen. Het zij mij ver gund bij deze gelegenheid mijn oprechten dank te betuigen voor de hartelijke wijze, waarop de Haarlemsche burgerij mij tegemoet is getreden. De hooggespannen verwachtingen waarmede ik mijn ambt aanvaardde, zijn in geen enkel opzicht teleurgesteld. Uw Raad ben ik erkentelijkheid verschui digd voor de medewerking aan het college van B en W. en mij persoonlijk bij velerlei gele genheid betoond. Dat dit jaar in de afdee- lingen geen twijfel meer is geuit aan de ho mogeniteit van ons college, beschouw ik als een onuitgesproken erkenning van het feit, hoe goed die verhouding is. Voor het werk, door het gemeentepersoneel, onder leiding van hun bekwame hoofdambtenaren verricht, heb ik veel respect, niet het minst voor het politiecorps, waarmede uiteraard mijn con tact het grootst is. Een afzonderlijk woord van dank wensch ik te spreken tot den ge meente-secretaris, wiens bekwaamheid er werkkracht, wiens hoogstaande karakter eigenschappen en gelijkmatig goed humeur de taak des Burgemeesters zoozeer verlichten en veraangenamen. Een nieuw jaar staat voor ons en nieuwe arbeid wacht ons; laat mij deze inleidende woorden besluiten met een wensch, waartoe ik geïnspireerd werd door een zinsnede in de algemeene beschouwingen van het begroo- tingsverslag. B. en W. werden daarin aange spoord meer rekening te houden met de po sitie, welke de mensch behoort in te nemen in verband met zijn doelstelling. Versta ik den zin van deze opmerking goedman postuleert zij het beginsel der ware democratie, dat de overheid er is ten dienste van de burgerij, maar dan behoort er als tegenstuk aan te worden toegevoegd, dat de overheid en dat zijn wij allen óók rekening moet houden met haar doelstelling en, eenmaal op die plaats gesteld, haar taak moet vervullen naar eer en geweten alléén, geschraagd door haar beginselen, die voor velen uwer sterk uitecn- loopen, maar die ieder voor zich respectabel zijn als zij naar geest en waarheid worden ge diend. Hiermede is tevens beantwoord dc uit uw midden voortgekomen vraag, hoe Burge meester en Wethouders (en naar mijns inziens ook de Raad) kunnen medewerken aan gees telijke en moreele herbewapening. (Applaus). De heer de Br aal (A.R.), nestor van den Raad, was overtuigd de tolk van den Raad te zijn, als hij den burgemeester hartelijk dankt voor zijn belangrijke rede en vriendelijke woor den. De Raad wenscht den Burgemeester we derzijds alles toe wat hij noodig heeft voor de vervulling van zijn gewichtig ambt. 1939 zal weer geen gemakkelijk jaar zijn, maar wij hopen dat het een van de laatste moeilijke jaren zal zijn. Het Ora et Labora moge ons sterken. Dat 1939 veel goeds moge afwerpen tot heil en bloei van onze gemeente. (Applaus) W EM NOOIT ZEEP VAN OMBEKENDE 't HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) cLUi.fafoViel, ecAt CaReluWi (Adv inaez Med.i Bezuiniging op onderwijs uitgaven. De heer VIie gen (S.D.AP.) wees er op. dat de regeering op 10 December drie voorwaarden gesteld heeft voor de extra uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Die voorwaar den zijn: le geen extra vergoeding aan vak- leeraren die onderwijs geven aan lagere scho len: 2e verlaging van het aantal kweekelingen met akte van 10 tot 2; 3e vermindering van de subsidie van f 1500 voor onderwijs aan de schoolvrije jeugd. De eerste voorwaarde is onbillijk, ook al geldt die in vele andere gemeenten reeds. Waarom moet een vakleeraar bij het L.O. minder ver dienen dan een collega bij het M.O., hoewel hun bevoegdheden gelijk zijn. Het onderwijs bij het L.Ö. is zeker niet gemakkelijk. Het is jammer dat de gemeente er vermoedelijk niets aan kan doen. Een dokter schrijft dezelfde rekening of hij een jonge of een oude patiënt behandelt. Verlaging van het aantal kweekelingen met akte zal zeer nadeelig zijn voor het onderwijs. B. en W. hadden juist voor 1939 14 kweeke lingen met akte willen benoemen, dus 4 meer Gelukkig heeft hij vernomen dat B. en W. alles doen om aan de voorgeschreven vermin dering te ontkomen. Met de heeren Bijvoet en van Dam zal spre ker een motie indienen om den Raad te laten uitspreken dat hij die vermindering onge- wenscht acht. De derde bezuiniging is ook niet- te verdedi gen. De cursussen 1937/1938 werden bezocht door niet minder dan 853 jonge menschen. Blijkbaar heeft de bezuiniger in den Haag alleen het roode potlood laten werken, mee- nende dat het hier gewoon herhalingsonderwijs betreft, maar die laatste opvatting is onjuist. Spreker hoopt dat B. en W. ook die opge legde bezuniging alsnog kunnen voorkomen. De voorzitter: dit is eigenlijk een punt voor de begrooting, maar spreker heeft er geen bezwaar tegen, te meer omdat hij verwacht dat er eenstemmigheid bij den Raad over Zonder deze stichting, groote achterstand bij andere steden. Voor den bloei van onze stad van het groot ste belang. De Middenstand steunt nog niet genoeg Welke belangen heeft de middenstander bij Haarlem's Bloei? De voormannen der Haarlemsche middenstandsver eenigin- gen geven U op deze vraag in nevens gaand artikel het antwoord. Zij staan dagelijks op de bres voor de belangen van den middenstaiui. Hun woord heeft dus gezag omdat juist zij, de belangen van dien middenstand steeds voor oogen houden. Daarom is hun meening XJw aan dacht zeker waard. DE Middenstand maakt op het oogenblik een zwaren en moei lijken tijd door Dat is overbe kend. In een dergelijken tijd moet alles geprobeerd worden om den ouden bloei te doen herleven. Geen middel mag daartoe onbeproefd blijven. Daarover bestaat geen verschil van meening. Een van die middelen en lang niet de onbelangrijkste! is het reclame ma ken voor eigen stad. Iedere midden stander heeft daarbij het grootste be lang. Nu wordt er voor Haarlem al reclame gemaakt door de stichting „Haarlem's Bloei". Alleen het ge beurt nog niet en het kan nog niet gebeuren op de meest juiste en nuttige wijze. Het noodige geld ontbreekt. En het moet er komen. In het belang van den middenstander en ook in dat van de andere Haarlemmers. Hoe nuttig het werk is, dat „Haarlem's Bloei" doet, ach, dat weten we wel Doch het is niet alleen noodig; het is broodnoodig. Het is voor de stad. waarde lezer, een levens behoefte. En iedere stadgenoot heeft daar direct en indirect financieel be lang bij. Vooral, doch niet alleen de middenstander. Den middenstand spe ciaal willen wij daarom ditmaal op hun belangen bij Haarlem's Bloei wijzen. En door wie zou dat beter kunnen ge schieden dan door de leiders van de drie Haarlemsche Middenstandsvereeni- gingen? Ten nauwste bij betrokken. kwam tot stand de omzetting van het bevol- kingsregister in het persoonskaartenstelsel, hetwelk thans voor alle gemeenten verplicht is voorgeschreven. De gezondheidstoestand was in 1938 gunstig. De morbiditeit van roodvonk was evenwel nog eenigszins stijgende. Het aantal aangegeven gevallen bedroeg 224 tegen 181 in 1937. In het algemeen waren het lichte gevallen. Er kwam slechts één -geval van diphterie voor. Veel indruk maakte de poliomyelitis anterior acuta (kinderverlamming), een ziekte, die in 1938 in ons land meer dan in vorige jaren, en vooral opgehoopt in verschillende gemeenten voorkwam". Zij werd bij inwoners van deze ge meente vijf maal (1 sterfgeval) geconstateerd. £ls men in aanmerking neemt, dat in de „Welken achterstand zou Haarlem niet bij andere plaatsen hebben als Haarlem's Bloei niet bestond! De Middenstanders zijn daar ten nauwste bij betrokken, voor hun staan inder daad groote, zeer groote belangen op het spel." Het is de heer L. Lam, voorzitter van de Haar lemsche Middenstandscentrale en voorzitter der Chr. Middenstandsvereeniging, die deze woorden In Maart spreekt. Alle groote plaatsen maken thans op maar jammer, dat „Haarlem's Bloei" op geen stukken na in staat is om te doen wat het doen moest. Dat is meer dan jammer. En de overheid èn de particuliere bedrijfshoofden, leiders van industrieën èn middenstanders moeten het vitale belang van een dergelijke stichting be grijpen en haar blijmoedig steunen. Met de mo gelijkheden, die Haarlem heeft is alls te berei ken. Ook voor de bewoners van de buitenge meenten is dat van ongemeen groot belang. Gaat het Haarlem naar den vleeze dan zullen de omringende plaatsen daar zeker eveneens van profiteeren. Te weinig zijn echter nog de voordeelen van Haarlem als woonstad bekend. Ons heele volle moet daarvan doordrongen worden. Iedereen, die liefde voor zijn stad heeft zal daartoe gaarne willen bijdragen. In „Haar lem's Bloei" kan het vrije initiatief dat altijd zoo heftig begeerd wordt hoogtij vieren. Deze kans mag echter niet voorbijgaan. De gel den zullen efficient en economisch worden be steed. Daarvan kan men verzekerd zijn. „Goodwill" wordt versterkt. Met den bloei van Haarlem bedoelen we ten slotte, dat we meer geld in onze stad willen brengen, zegt de heer Th. S. Hooy voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging. En het is logisch, dat die meerdere inkomsten niet zoo maar van zelf komen. Natuurlijk moet men daar iets voor doen. Door het organiseeren van feestelijkheden komt er publiek in Haarlem, dat er anders niet zou komen. Vele middenstanders hebben daarbij belang. Bovendien wordt de „Goodwill" van Haarlem daardoor versterkt. In dit verband is het zeker aanbevelenswaardig, dat ook de stad zelf er aantrekkelijk en feeste lijk uitziet. De door B. en W. aangezegde ver laging van de tarieven voor de etalage-verlich ting beteekent voor den middenstand dan ook weer een stap in de goede richting. Het nut van .Haarlem's Bloei" is drieledig: zij moet trach ten nieuwe bewoners te trekken (woonstad), ze moet voorts probeeren nieuwe industrieën hier naar toe te halen (industriestad) en verder moet Haarlem voor de verre omgeving de koopstad worden. Als woonstad heeft Haarlem alles voor. De ligging is gunstig, strand en bosch zijn dichtbij, er zijn uitstekende onderwijsinrich tingen, gemakkelijke verbindingen kortom 't zou werkelijk ideaal zijn als de belastingen en de tarieven der verschillende bedrijven niet zoo hoog waren. Wat dit laatste betreft zou een ver betering zeker gunstig kunnen werken. Over belastingverlaging behoeven we thans niet te spreken. Het vestigen van industrieën in onze stad is van groot belang. Dat is voor iedereen wel dui delijk. Men verlieze echter niet uit het oog, dat ook het behouden van oude industrieën een punt op het programma dient uit te maken. Tenslotte kan Haarlem als koopstad met ieder andere groote stad concurreeren. De service, de prijzen, de uitgebreidheid der arti kelen kunnen de toets der critiek volkomen doorstaan. Wanneer meer menschen naar Haar lem komen bestaat er dus tevens meer gelegen heid om de Spaamestad ook in dat opzicht de bekendheid te geven, die ze zoo dubbel en dwars verdient. Propaganda en nog eens propaganda is daar om geboden. Alleen om die reden al moet de meest intensieve wijze propaganda. Men is er van overtuigd, en de practijk bewijst dat ook, dat men zeer spoedig de vruchten van deze. meestal uitstekend opgezette reclame, plicht. Haarlem blijve daarbij niet achter. Elke nieuwe vestiging brengt nieuw leven, nieuw verkeer ennieuw geld. Komen hier nieuwe in dustrieën, de middenstand is er bij gebaat, wor den er feestelijkheden georganiseerd, het zijn de middenstanders die er direct of indirect bi) betrokken worden. Vreemdelingenbezoek, het de middenstand „Haarlem's Bloei" al zooveel Seven. Hij heeft, het zij dus nog eens herhaald De heer Hooy bracht ook nog ter sprake de niet door het gemeentebestuur gewilde halvee ring van het gemeentelijk subsidie voor „Haar lem's Bloei" volgens den wensch der regeering. Hij deed het volgende middel aan de hand om HaaxTem's Bloei toch nog aan de ontbrekende f 2500 te helpen: men creëere een begrootings- post van f 2500 voor propaganda, onder te bren gen bij Woningbedrijf, Grondbedrijf of een ander hoofdstuk en stelle dit bedrag in handen van Haarlem's Bloei. Iedere middenstander beseft het groote belang nog niet. „Haarlem's Bloei". Van het grootste belang voor den middenstand. Het is alleen maar jam mer, dat de middenstand het zelf nog niet ge noeg beseft, zegt de heer B. W. Lasschuit, voorzitter der Haarlemsche Handelsvereeniging. Wat „Haarlem's Bloei" voor den middenstand doet en nog zou kunnen doen daarvan iedere middenstander nog lang niet genoeg doordrongen. Er zijn er nog velen, die deze nuttige stichting niet steunen of die althans te weinig offeren. De financieele verplichtingen, die de midden stand aan Haarlem's Bloei heeft, worden niet voldoende begrepen. Daarin moet verandering komen. Ook het medeleven met de plannen van „Haarlem's Bloei" laat dikwijls veel te wen schen over. Als het bestuur iets organiseert moet het zeker op de medewerking en het mede leven van de geheelen middenstand kunnen rekenen. Daaraan ontbreekt nog wel het een en ander. Een instelling die zooveel voor de mid denstanders doet moet er toch op kunnen vei trouwen dat zij den volledigen steun ei sympathie van dien middenstand geniet! De heer L. Lam, voorzitter der Haarlemsche Middenstands Centrale. Er heerschen echter nog al eens misverstan den. Zoo denkt men dikwijls bij het woord .vreemdelingenverkeer" uitsluitend aan Duit- schers, Franschen of Engelsehen. Men vereen zelvigt dus vreemdelingen met buitenlanders dat is natuurlijk fout. Een Fries is hier mis? schien even zeer vreemdeling als een Ameri kaan. Het gaat er juist om Haarlem onder het Nederlandsche volk bekendheid te geven. Daarvoor is geen gift te groot! De middenstand moet zich daar wel degelijk rekenschap van deze quaestle bestaat. Hij gaf in overweging om deze zaak meteen aan de orde te steken bij de algemeene beschouwingen over de begrooting die de volgende week zullen beginnen. De heer B ij v o e t (r.k.) zei, dat hij het eens was met de strekking der motie, maar niet met de geheele toelichting van den heer Vliegen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.)de regee ring heeft gezegd: als je de eischen niet in willigt, krijg je geen subsidie. Dat is zou ik haast zeggen chantage. De voorzitter, dat kan ik niet toelaten, die uitdrukkinug moet U terugnemen. De heer Noordhoff: ik meen het zoo kwaad niet. ik bedoel druk der regeering. De heer van Dam (VJD.)ik maak mij ook los van de toelichting. Hierop werd de verdere behandeling der zaak aangehouden tot de volgende week. Hamerstukken. De volgende voorstellen werden zonder stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van balansen over 1937 van eenige woningbouw- vereenigingen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans over 1937 van den Keuringdienst voor waren. Voorstel van B. en W. tot het doen van uitkeeringen ingevolge art. 104 der L.O.-wet. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van eenige vergoedingen aan bijzondere scho len ingevolge de L.O.-wet. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking tot het aanschaffen van leer middelen voor de R.K. Jongensschool voor u.l.o. Ged. Oude Gracht 120. Voorstel van B. en W. tot overdracht van voor straat bestemden grond: a. Minahassa- straat, b. Lorentzkade. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking tot stichting van een bijzondere Prot. Christ. School voor u.l.o. in de omgeving van den Rijksstraatweg. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een erfstelling ten gunste van het Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter bracht hulde aan den erflater (applaus). Voorstel van B. en W. tot het bepalen dat in het belastingjaar 1939/1940 voor de Ge meentefondsbelasting ook 75 opcenten zouden worden geheven. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het bouwen van een brandspuithuis in de Con- stantijn Huygensstraat. Uitvoering van werken. Voorstel van B. en W. om te besluiten het kleedliuis in het Noordersportpark te laten bouwen door oudere werkloozen. Voorstel van B. en W. om de afrastering van het speelterrein aan de Zomervaart te verbeteren. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een hooger crediet voor den aanleg van een sportterrein ten W. van den Klever parkweg. De heer Castricuf (r.k.) herinnerde aan zijn bekende bezwaren tegen het uitvoeren van werken in werkverschaffing. Bij de be grooting zal hij er opnieuw c.p terugkomen. De voorstellen van B. en W. werden daarop aangenomen. Gas- of centrale Verwarming? Voorstel van B. en W. om de gasverwarming aan de H.B.S. A. met 5-jarigen cursus te ver beteren. De heer van derVeldt (r.k.) wees er op dat de raad onlangs gasverwarming van eenige lagere scholen heeft afgeschaft uit be zuiniging. Gelden die bezuinigingsoverwegin gen nu niet? De heer Peper (communist) heeft als bakkersgezel wel wat verstand van warm maken (gelach). De heer Klein (r.k.): je laat je scans gauw opwarmen (gelach). De heer Peper vervolgde dat centrale ver warming beter is dan gasverwarming, ook al wil de directeur van de gasfabriek graag zijn klanten behouden. Waarom zou de gemeente nu f 5000 uitgeven om een verouderde instal latie gedeeltelijk te vernieuwen? De heer Meyers (s.d.a.p.) verklaarde zich voor het voedstel van B. en W. omdat de bestaande leiding voor de gasverwarming voor zoover die nu niet vernieuwd wordt nog 10 jaar meekan. De heer Schaafsma (C.D.U.) zag er tegen op cm nu meteen f 34.000 uit te geven voor een centrale verwarming. De heer van der Wall (CJI.) wethouder, ei. dat het hier geldt gasverwarming door middel van radiatoren. Het zou onverant woord zijn nu f 34.000 uit te geven voor een centrale verwarming, daar die uitgave niet noodig Is. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Benoemingen. Benoemd werden: 'ot lid der Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum G. H. Weustink. tot lid der Plaatselijke Commissie van Toe zicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs G. D. Gratama; tot tijdelijk leeraar aan de H.BB. A met 5-jarigen cursus C. P. Smit. organiseeren van congressen en algemeene ver gaderingen iedereen begrijpt wel, dat derge lijke gebeurtenissen leven aan een stad geven Er wordt geld verteerd, dat is een direct helang. men gaat naar huis, praat over de prettige stad Haarlem en de mooie omgeving; dat is een indirect belang. En zoo is er meer. Het is alleen mogelijk steunen. Elke plaatselijke vereeniginj zal er tevens moeite voor moeten doen, om congressen en jaarvergaderingen te Haarlem te laten houden. Ook op die manier kan men „Haarlem's Bloei" helpen in haar werk, waar van de beteekenis niet licht overschat kan worder direct financieel belang bij de propaganda, die „Haarlem's Bloei" maakt. Iedereen zij daarvan doordrongen. De giften, die men deze stichting schenkt moeten daarvan het sprekende bewijs leveren. Geen middenstander mag daarbij ach ter blijven. Zijn eigen belang laat dat niet toe. &K. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER- KWARTIER". In het clubgebouw van de speeltuinver- eeniging,.Het Oosterkwartier" aan de Zomer vaart. heeft a.s. Vrijdagavond een demonstra tie van tafeltennis plaats. Het is bedoeling van het bestuur dezer vereeniging, om tot op richting van een tafeltennisclub te komen. Haarlem's beste tafeltennissers komen de- monstreeren. De volgende cursussen hebben plaats: brandschilderen, breien en naaien, dammen, fröbelen, handwerken, schaken, figuurzagen, metaalplastiek, steenhouw- en timmerclub' operetteclub, jeugdfanfarecorps. trommelcorps en gymnastiek. Het secretariaat is gevestigd bij G. Voete link. Merovingenstraat 80

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11