Haarlem's Dagblad Honderden De Practijk. Nakaarten. MISSA SOLEMNIS Kolentrein door stootblok gereden. Graaf Ciano in Joego-Slavië Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 17050 Uitgave Txinren? Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag: 19 Januari 1939 Abonnementen per week f 0.25 p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na de reeks klachten die het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het beleid van den minister van Onderwijs uitte blijkt nu het voorloopig verslag van de Eerste Kamer in precies denzelfden toon te zijn gesteld. Maar de Tweede heeft inmiddels de begroo ting aangenomen, zoodat moeilijk aannemelijk schijnt dat de Eerste dat niet zal doen. De minister zal er zich trouwens ongetwijfeld opnieuw op beroepen, dat het geheele kabinet achter zijn begrootingsbeleid staat. En de overige grieven die men tegen zijn beleid heeft, grieven die geen financiëele kwesties raken zooals bijvoorbeeld de dure verlaging van de leerlingenschaai, die zoo algemeen verlangd wordt, wèl doet zijn blijkbaar geen aanlei ding genoeg om den minister „de politieke woestijn" in te sturen, zooals dat in Den Hi heet. Overigens geeft de Eerste Kamer er in haar voorloopig verslag op nogal krachtige wijze uiting aan. Ik laat de passages over de spelling der Nederlandsche taal nu maar on vermeld; het geklaag over dien chaos geeft toch niets. Dat hebben we al zoo vaak gedaan. Maar de volgende zinsneden lijken toch wel een heel ernstige critiek op andere punten te bevatten: „Wederom werd van sommige zijden ge klaagd over de resultaten van het onderwijs. Ten aanzien van het lager onderwijs achtten deze leden een groot bezwaar, dat te veel wordt onderwezen naast de hoofdvakken lezen, schrijven en rekenen, waardoor het on derwijs in deze vakken, welke de basis vormen voor verdere ontwikkeling, in het gedrang ge raakt Het is vaak bedroevend te zien, aldus werd verder opgemerkt, wat jongelieden na vijf of zes jaren middelbaar of gymnasiaal onderwijs te hebben genoten, practisch vermogen. Voor het verrichten van zelfstandigen arbeid wordt slechts een beperkt aantal na eenige jaren ervaring geschikt." Op deze uitlatingen volgen opmerkingen, die geen verwijt aan den minister inhouden maar die aantoonen dat gebi'ek aan practisch inzicht ook bij de bevolking sterk remmend werkt. Ten eerste wordt gezegd dat „de behoefte om de vleugels uit te slaan en het in den vreemde te gaan beproeven slechts bij weini gen bestaat, ondanks de slechte kansen die het eigen land biedt" en ten tweede; „Te velen laten zich als student inschrijven, wier ont wikkeling of intellect het zoeken van een werk kring in de practijk, dadelijk na het eind examen, verkieselijk zou doen zijn". In dezen tijd van gesloten grenzen, niet alleen voor goederen maar ook voor arbeids krachten, moet men veelal ver van huis gaan om in het buitenland carrière te zoeken. Maai er zijn, behalve onze eigen overzeesche gewes ten, verre landen die wel degelijk behoefte aan energieke jonge kerels hebben en men krijgt wel vaak den indruk, dat er te dien aanzien meer vraag dan aanbod bestaat. Misschien willen de meesten wat al te veel zekerheid hebben omtrent de arbeidstaak die hen pre cies te wachten staat en de vooruitzichten die deze biedt. De avontuurlijke geest die op goed geluk de wereld intrekt is in dezen tijd zeld zaam geworden. Wat het tweede punt aangaat, dat is al meermalen naar voren gebracht. Het heeft alles te maken met de in ons land heerschen- de opvatting, dat het behalen van een aca- demischen graad, met daaraan verbonden titel, superioriteit inhoudt. De gedachte „de knappe jongens gaan studeeren, de anderen niet", overheerscht en dus stellen ouders er een eer in, hun kinderen te laten studeeren al liggen hun begaafdheden in een andere lijn. Deze eenzijdige beschouwing wordt voort durend weersproken door de erkende be kwaamheden van allerlei menschen die direct van school in de practijk zijn gegaan en b.v. leiders van belangx-ijke bedrijven zijxx gewor den. Niemand zal beweren dat die menschen minder „knap" of minder bekwaam zijn daxx allerlei afgestudeerden die in hun vak eigen lijk niet veel tot stand brengen. Integendeel. Maar men nxaakt deze vergelijkingen niet, weigert te erkennen dat andere begaafdheden nevens studie-begaafdheid kunnen staan, in- plaats van eronder, en houdt bovendien reke ning met den „goodwill", die een titel inhoudt. Daax-om studeeren velen in de rechten, die met deze studie geen ander practisch resul taat verwerven dan „mr." voor hun naam. Zoodx-a zij afgestudeerd zijn gaan ze een to taal andere richting nit en in vele gevallen was het beter voor henzelf geweest als zij die maar dadelijk gekozen hadden. Ook in de journalistiek heb ik meermalen kunnen waar nemen dat dit beter ware geweest. Het gaat niet in alle gevallen op, maar wel vaak. En hetzelfde heeft men mij dikwijls omtrent andere beroepen verzekerd. Maar voor de ouders en de kinderen zijn zulke beslissingen op het oogenblik, dat ze genomen moeten worden, vaak heel moeilijk. Want die goodwill van den titel, al betreft ze een heel ander vak dan uitgeoefend moet worden en al zal de gedane studie daarin dikwijls geheel in het vergeetboek raken, telt in ons land inderdaad mee. Er komt natuur lijk bij dat de studietijd, zeker voor corps leden, zijn opvoedende waarde heeft en een zeker gemak van beweging, aanpassingsver mogen en ook relaties voor de toekomst ont wikkelt. Ik wil maar zeggen dat de aanpassing van het onderwijs aan de practijk kanten heeft, die niet alleen de onderwijs-organisatie maar ook de in Nederlaxxd heex-schende opvattingen betreffen. En van verandering daarin is nog jiiet veel te merken. R. P. i (De Amerikaansche Raad van Onderwijs heeft besloten voor loopig geen nieuioe landkaarten van Europa te doen vervaardigen, daar geen gelijke tred kan wor den gehouden met de grenswijzi gingen in Midden-Europa.) Een landkaart maken is een vak. Dat arbeid vergt van vele weken, Dat wordt maar niet zoo met gemak En in een ommezien bekeken. Wanneer je, dan toch eindlijk klaar. Verneemt dat j' arbeid is verloren, Die grens is weer verlegd naar daar, Dan laat je krasse woorden hooren. Dan kun je wel weer aan den gang. Maar spoedig ben je weer verkouden, Dat jaagt den kalmste op de stang, Dat 's op den duur niet uit te houden. Amerika heeft dus voor kort, Het kaartspel nu maar opgegeven, Niet voor Europa kalmer wordt, Zal men weer kaarten uit gaan geven. Als eenmaal 't Oude Werelddeel, Zijn kaartje weer komt presenteeren Als positief en officiéél, Zal men het ook de jeugd weer leeren. Voordien is 't niet de moeite waard, Europa in de kaart te kijken, Er is voldoende nagekaart, 't Eindresultaat moet nu eerst blijken. P. GASUS. HEDENAVOND 8.15: (Adv. Ingez. toed.) Vermoedelijk verkeerde wisselstand. Woensdagavond omstreeks tien uur is, vermoedelijk tengevolge van ver keerden wisselstand een kolentrein, "be stemd voor Groningen, even ten noorden van het station Meppel en vlak bij den spoorioeg over gang bij de Hoogeveensche vaart op dood spoor gereden. Met een hevigen slag botste hij hier op een stootblok. Doordat de snelheid van den trein zeer gering was, stond hij vrijwel onmiddellijk stil. De locomotief schoof het stootblok weg en boorde zich diep in den grond, waarbij een seinpaal werd geveld. De spoorboom voor den overgang, waarvoor een aantal menschen stond te wachten, kreeg een fikschen duw, waardoor hij dwars over den overgang kwam te liggen. Achter de locomotief volgde een dichte wagon. Deze werd door den schok opgelicht, de volgende open kolenwagen schoof er onder, De dichte wagoxx werd vernield. Alle kolen wagens bleven in de rails. Behalve de machinist, die een kleine wonde boven het oog bekwam, kreeg niemand letsel. Het treinverkeer over beide hoofdsporen vindt gewoon voortgang, ofschoon er zeer langzaam gereden moet worden. Doodelijk ongeluk op het station te Haarlem. Schildersjongen uit overkapping gevallen. Tegen patroon proces-verbaal opgemaakt. Woensdagmiddag twee uur is. naar wij in een groot deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld op het station te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den zes tienjarigen schildersjongen M. S. uit Haarlem mermeer het leven heeft gekost en dat helaas aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is. De jongen stond op een hoogte van zes meter boven den beganen grond en was bezig met het afkrabben van ruiten onder de overkapping van het Noordelijk perron. Hij liep op een gegeven oogenblik over een richel van het ijzeren ge raamte. teneinde bij een ander vak te beginnen. Op ongeveer 50 c.M. van die richel liep een stroomdraad van de electrische geleiding met 1500 volt. Hoewel de jongen eenige malen door zijn mede-arbeiders gewaarschuwd was om voorzichtig te zijn, ging hij voort met balancee- ren over die richel, zwaaiend met zijn armen. Hierbij verloor hij het evenwicht; hij greep zich aan den gevaarlijken draad vast en bleef er even aan hangen, waarna hij tusschen de rails viel. Hij was onmiddellijk dood. vermoedelijk reeds voordat hij op den grond terecht kwam. Het gebeurde veroorzaakte natuurlijk veel consternatie. Het lijk van den jongen werd door leden van den Ongevallendienst in een gebouwtje gedra gen, waar een dokter slechts den dood kon con- stateeren. Het lijk werd per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Vanwege de Arbeidsinspectie is tegen den schilderspatroon proces-herhaal opgemaakt we gens overtreding van het Arbeidsbesluit 1920, waarbij o.a. bepaald wordt, dat personen be neden 18 jaar niet op zulk een hoogte werk mo gen verrichten en ook niet op zulk een geringen afstand van een stroomdraad. Zal ook Belgrado zich bij het anti-kominternpact aansluiten? BELGRADO, 19 Januari. (D.N.B.) De Italiaansche minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Ciano, is vanochtend om kwart voor negen met zijn gevolg per extra-trein te Beli Monastïr aan gekomen, waar hij werd verwelkomd door minister-president Stojadinowitsj. Na de verwelkoming en een ontbijt begaven graaf Ciano en Stojadinowitsj zich met de hee- ren van hun gevolg naar Knesjewo en vandaar naar het jachtterrein. Vanmiddag om drie uur zal een maaltijd worden aangericht. Het bezoek van Ciano aan Belgrado zal, naar de algemeene verwachting is, niet tot resultaat hebben, dat eenige overeenkomst geteekend wordt, doch wel zijn „insiders" er van over tuigd. dat de samenwerking tusschen beide lan den veel nauwer zal worden, aldus meldt Uni ted Press uit Belgrado. Men zal zich herinneren, dat Ciano reeds twee jaar geleden als zijn wensch te kennen gaf, dat de strijdbijl tusschen Italië en Joego-Slavië begraven zou worden. Het was vooral Stojadi nowitsj, die maakte, dat de weg tot de vriend schap tusschen beide landen geleidelijk werd afgelegd. Het is wel zeker, dat Italië en Duitsch- land beide hopen, dat de nieuwe toe nadering zal leiden tot aansluiting van Joego-Slavië bij het anti-Komintern pact. Uit betrouwbare bron verneemt Uni ted Press zelfs, dat Italië bereid is, aan Joego-Slavië het gebruik van Triëst als vrijhaven toe te staan. Overigens schijnt het, dat dit plan in Joego-Slavië geenszins welkom is, daar men daar juist voor de ontwikkeling van de eigen havens aan de Adriatische zee gepor teerd is. Als nevendoel zien politieke waarnemers, dat Ciano hoopt tusschen Joego-Slavië en Honga rije een betere betrekking tot stand te brengen. Tusschen deze beide landen is de minderheden- kwestie nog alijd een oorzaak van wrijving. Ook in Roemenië slaat men Ciano's reis met veel belangstelling gade. Er bestond, aldus de correspondent van United Presss in Boekarest, toen Csaky naar Berlijn vertrok, al dadelijk on gerustheid in verband met de gespannen vei"- houding tusschen Duitschland en Roemenië. Men vreesde, dat Duitschland bereid zou blijken, de revisionistische aspiraties van Hongarije te gemoet te komen. Thans echter heeft men vol hoop de oogen op Joego-Slavië gericht. Men zal zich herinneren, dat bij de besprekingen tus schen prins Paul en koning Carol de mogelijk heid van een interventie van Joego-Slavië ter sprake gekomen was om te komen tot betere betrekkingen tusschen Boekarest en Rome en hier en daar hoopt men, dat thans een toena dering tusschen de „as" en Roemenië op deze wijze tot stand kan komen. exemplaren van het boekje VLEKKEN door C. Hoeing, zijn reeds aan onze kantoren verkocht. Het verwondert ons niet. Schaf U ook deze handige kleine uitgave van Haarlem's Dagblad aan. Nu verkrijgbaar aan onze kan toren: Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Prijs slechts 10 cent. Op de plaats, waar de verongelukte Ameri kaansche aviatrice Amelia Earhart voor het laatst startte is een gedenkteeken opgericht. De gezinsinkomsteii van werkloozen» Ook bij „Armenzorg" geen aftrek meer voor dienstboden? Wij hebben reeds uitvoerig medegedeeld, dat de Minister van Sociale Zaken goed gevonden heeft, dat bij de berekening van het gezinsinko men van weïkloozen geen aftrek meer wordt toegepast voor meisjes, die als dienstboden of werkster verdiend hebben. Die maatregel is door den Minister genomen om te bewerken, dat meer meisjes dan thans een betrekking aan vaarden in het huishouden, wat gewenscht is, omdat het reeds bestaande tekort aan huishou delijke hulp vergroot zal worden door het ver trek der Duitsche dienstboden uit ons land. Deze beschikking van den Minister van Sociale Zaken geldt zoo verne men wjj alleen voor de werkloozen die onder de rijkssteunregeling vallen. Voor de gezinnen die op grond van „Armenzorg", dus geheel ten koste van gemeenten, gesteund worden, geldt deze beslissing van den Minister dus niet. De gemeentebesturen zijn zelfstandig voor de beslissing gesteld hoe zij in deze aangelegenheid «uilen handelen. In het algemeen is wel aan te nemen dat de gemeentebesturen bij die beslissing in het alge meen rekening zullen houden met de houding van het departement van Sociale Zaken. Dit geldt wel in het bijzonder voor de gemeente Haarlem waar het gemeentebestuur tot heden de gesteunden via „Armenzorg" in het algemeen liet deelen in de voordeelen die de rijkssteun regeling biedt voor de valide werkloozen. Toch is niet aan te nemen, dat zonder meer de rijks regeling ook toepasselijk wordt verklaard voor Armenzorg, want bij de uitwerking daarvan is wel gebleken, dat er eigenaardige consequenties aan vast zitten. Nemen wij bijvoorbeeld het ge val dat er een gezin is waarvan drie meisjes als dagdienstbode of werkster haar brood verdie nen. Als tot heden door de meisjes 18 gulden verdiend werd, dan werd door Maatschappelijk Hulpbetoon slechts een aanvullende steun uit gekeerd. Zoo'n gezin mocht namelijk niet meer inkomen hebben om nog voor steun in aanmer king te komen dan 150 pet. van de gronduitkee- ring. Als die op f 21 kwam, kreeg het gezin dus f 3 steun. Als nu voor dezen werklooze de nieuwe rijkssteunregeling zou worden toegepast, dan vervalt de aftrek voor de verdiensten van de meisjes, zoodat de vader dan op de gewone uitkeering aanspraak zou kunnen maken. Het eigenaardige is, dat een vader die drie jongens thuis heeft genoegen moet nemen met aftrek van het loon dat zijn kinderen verdienen. Zoo doende komen cr onbillijke verhoudingen. Bovendien is het zeker dat bij een algemeene toepassing van de nieuwe rijksregeling ook voor de gesteunden via „Armenzorg" dc gemeenten gesteld zullen worden voor een vrij belangrijke stijging van de uitgaven voor Armenzorg. DR. A. R. ZIMMERMAN 70 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 19 Januari. Dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, die heden 70 jaar is geworden heeft zijn ver jaardag buiten de stad gevierd. Het woord is aan. Ebner Eschenbach: Als een vrouio zegt „ieder'' bedoelt zij „iedereen"als een man zegt „ieder", be doelt hij „iederen man". .Miiiiinumeischen" der Arabieren De drie hoofdpunten uit de conferentie van Kaïro. LONDEN, 19 Januari «HavasA.N.P.ï tfe regeering van Egypte heeft namens de dele gaties der Arabische landen, die thans te kaïro beraadslagen, aan de Britsche re geering de basis voorgelegd voor de bespre king op de a.s. rondetafel conferentie te Lon den. Deze basis zou inhouden; 1) De stopzetting der Jocdsche immigratie in Palestina; 2. De verleening van politieke autonomie aan Palestina, onder handhaving van het Britsch mandaat voor ten hoogste vijf jaren en 3). De sluiting van een Engelsch- Palestijnsch verdrag naar het voor beeld van het Engelsch-Irakeesche verdrag. Dit program zou de minimumeischen der Arabieren bevatten en daarmede het ken merk dragen van den matigenden invloed der Arabische landen. Gezaghebbende kringen weigeren echter commentaar en verklaren niets te weten van de resultaten der besprekingen te Kaïro, welke te Londen nog al ongunstig worden beoordeeld. NOG EEN KOGELGAATJE IN DEN HAAG ONTDEKT. 's GRAVENHAGE 19 Januari. Gisteren is wederom een schotgaatje in een ruit geconsta teerd, op deeerste etage van een perceel aan het Cromvlietplein. Roosevelt keurt aanleg van vlootbases goed. WASHINGTON 19 Januari (Reuter/A. N. P.). President Roosevelt heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in den aanleg van een aantal nieuwe vlootbases in den Atlantischen Oceaan. Vanmiddag zal het desbetreffende wetsont werp bij het congres worden ingediend. De correspondent van de New York Times te Washington verneemt, dat het wetsvoorstel een machtiging inhoudt voor de directe uitgave van 60 millioen dollars. De anti-Joodsche wetgeving in Duitschland. Joodsche veeartsen .tandartsen en apothekers mogen geen praktijk meer uitoefenen. BERLIJN, 19 Janxxari (Reuter.-A.N.P.) Vol gens een vandaag gepubliceerd rijkswetten- blad zullen Joodsche tandartsen, veeartsen en apothekers na 31 dezer geen praktijk meer mogen uitoefenen. ANNEER U een dienstbode noo- dig mocht hebben Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad. Er bestaat geen eenvoudi ger. zekerder en goedkooper weg. HEDEN: 14 PAGINA'S. DE VAL VAN TARRAGONA. rukken de Gemotoriseerde troepen van generaal Franco Catalaansche kuststad binnen. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. de verdiensten van inwonende kinderen als dienstbode of werkster? 1 Belangrijke gegevens uit de statistiek be treffende de verkeersongevallen in ons land. 2 ien oude suikersmokkclzaak voor de Haar- lemsche rechtbank. 4 Ook bij „Armenzorg" geen aftrek meer voor Een belangrijke Nieuwjaarsrede van Haar lem's Burgemeester in den Raad. 7 BINNENLAND. Friesland staat voor een deel blank. 3 Een Amerikaansche hoogleeraar heeft een radiotoestel met storingvrije ontvangst uit gevonden. 3 BUITENLAND. In Engeland hebben weer nieuwe aanslagen plaats gehad. 5 Ook Tsjecho Slowakije zou tot het anti- Kominternpact toetreden. 5 IJ. S. Z.: Duitschland en het Trans-Atlanti sche Luchtverkeer. 5 ARTIKELEN enx. R. P.: De Practük. j J. B. Schuil over „Het lied van alle tijden". 2 Mr. E. Elias: Op een winterdag. 3 L. S. Wintersche bloemen. 4 B. K.: Hoe oordeelt de middenstand over Haarlem's Bloei? 7 K. de Jong: Kunst- en Dansavond. 8 Voor de Vrouw g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1