De fofeft&eeie Heut H. VAN NIEL Hzn. OPRUIMING UURWERKEN AGENDA. ECHTE WALES ANTHRACiET WITTOP KONING WEERBERICHT ?A?At STOUTENBEEK Hei Lied van alle Tijden EMGELSCH DO X DKRDAG 19 T A X A R I 1939 H A A R t E M'S D A G B E A D 2 Causerie van HenHrik Andriessen. Muziekonderwijs bestaat niet uit het nazingen van liedjes. Voor de Vereeniging voor Muzikale Ontwik keling der Schooljeugd heeft te Utrecht onze oud-stadgenoot, de heer Hendrik Andriessen. directeur van het Utrechtsch Conservatorium en bestuurslid van de genoemde vereeniging. een korte causerie gehouden over „Muzikale mogelijkheden bij het onderwijs". Spr. begon met erop te wijzen, dat voor het zangonderwijs op de lagere scholen geen nauwkeurig vastge steld programma bestaat, hetgeen eenerzyds de beperktheid van het zangonderwijs verklaart, doch anderzijds onbegrensde mogelijkheden openlaat. De onderwijzer beschikt t.a.v. het zangonderwijs over een groote mate van vrij heid. Daarom is er weinig reden tot klagen, hoe wel op het gebied van het zangonderwijs nog alles moet worden gedaan. Er zijn twee soorten van muzikaliteit: een algemeene, die ieder bezit, een natuurlijke aan leg, waarvan vrijwel niemand gespeend is en een bijzondere, die het voorrecht van den musicus is. Vanzelfsprekend bestaan er tus- schen deze twee soorten van muzikaliteit allerlei nuances. Op de scholen, bij het onderwijzend perso neel, hebben we te maken met de algemeene muzikaliteit. Daarvan dient men dus uit te gaan, wanneer men over muzikale mogelijkheden bij het onderwijs spreken wil. In alle menschelijke uitingen: spreken, roe pen. schreeuwen, of huilen, neemt de alge meene muzikaliteit een werkzaam aandeel. Ook aan geluiden, toevalligerwijze veroorzaakt door levenlooze voorwerpen, hecht de mensch en het kind al zeer sterk een melodieus en ryth- misch gegeven vast. Van de algemeene muzikali teit zal de onderwijzer dus steeds moeten en kunnen uitgaan. Ten bewijze, hoezeer de algemeene muzikali teit met alle levensuitingen verbonden is. las spr. een gedeelte uit Thomas Carlysle's „Helden en Heldenvereering" voor, waarin deze auteur o.m. beweert: „alle diepere dingen zijn: een lied". De algemeene muzikaliteit behoeft niet slechts tijdens de zangles ontwikkeld te worden. Vooral de taalles is, wat dit betreft, van zeer groote be- teekenis Wanneer de onderwijzer de aandacht vestigt op de accenten in een eenvoudig zinne tje hetgeen toch reeds in het eerste leerjaar geschiedt spreekt hij over de muzikaliteit van den volzien en heeft hij het over het wezen van de muziek: rythme en melodie. Van deze algemeene muzikaliteit naar de reëele muziek is echter een groote stap, die doorgaans niet zonder hulp van den musicus kan worden' gedaan. Het feitelijke muziekonder wijs dient namelijk niet uit het nazingen van liedjes te bestaan, neen, de kinderen dienen de muzikale teekens, de noten te leeren, zoodat zij zichzelf, ook zonder den onderwijzer, verder kunnen helpen. Wat dit betreft, dient er in Ne derland nog alles te worden gedaan: er is in ons land een ontstellend gebrek aan muzikaal leeren Niettemin kan de „niet-muzikale" onderwij zer zijn kinderen, door hen een liedje bewust te doen zingen, een aantal muzikale beginselen bijbrengen, die voor hun verdere muzikale ont wikkeling van primair belang zijn. Op welke wijze dit zou kunnen geschieden, demonstreer de spr. tenslotte aan een liedje van Ph. Loots, HELER VAN GESTOLEN RIJWIELEN GEARRESTEERD. De Haarlemsche recherche heeft Woensdag een 41-jarigen werkman uit Haarlemmermeer aangehouden, die bekend heeft, dat hij twee heeren- en vijf damesrijwielen heeft gekocht, hoewel net hem bekend was, dat dié gestolen waren. Hij werd in verzekerde bewaring ge steld. Het onderzoek wordt voortgezet. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. Woensdagavond ongeveer half zeven heeft op den hoek van den Rijksstraatweg en de Van Nesstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een 49-jarigen wielrijder en een personen auto. De botsing ontstond door onvoldoende op lettendheid van den wielrijder. De bestuurder van de auto heeft nog getracht de aanrijding te voorkomen door krachtig te remmen en uit te wijken, maar dit mocht niet gelukken. De wiel rijder viel; hij kreeg een lichte hersenschud ding, een schaafwond aan de wang en een bloed uitstorting boven het linkeroog. Door leden van den Ongevallendienst werd hij naar het Zieken huis St. Joannes de Deo vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. De remmen van de auto waren in orde: de bestuurder had geen schuld aan het ongeluk. Horlogemaker - Telefoon 10371 86 GROOTE HOUTSTRAAT 86 w.o. zeer (Ijne klokken tegen balans prijzen (Adv. Ingez Med.) DONDERDAG 19 JANUARI Gem. Concertgebouw: Chr. Orat. Ver. Beet hoven's „Missa Solemnis". Stadsschouwburg: Residentietooneel: „Ik heb den graaf vermoord." 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Moto de geheim zinnige" en „Meisjes van de H. B. S.'\ 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Katja". Op het tooneel' De drie Willards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Als ik koning was". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden" (ge prolongeerd) 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kom je ook bij de brand weer?" en „De Tyran". Moviac Theater: „Dik Trom". 2.30, 7.15 en 9-15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker" „Jeugd", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Ledenconcert. Gastdirigent: Bertus van Lier. Solist: Gijs Beths 8.15 uur. De Nijverheid: Openbare psychometrische geance. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Nieuwe Chr. Lagere School, De Koningin Emmaschool aan het Roerdomp plein in Haarlem-Noord, van de Vereeniging tot stichting cn instandhouding van Scholen mét den Bijbel is thans bijna gereed. Nieuwe Chr. Lagere School aan het- Roerdompplein. De school is gebouwd onder architectuur van den heer H. W. van Kempen, architect te Bloe- mendaal. Het onderwijs aan de lagere school i: reeds begonnen in de naastliggende Kleuter school, waarvan de heer van Kempen eveneens architect is en die eerder klaar was dan de groote school. De officieele opening zal waarschijnlijk in Maart plaats hebben. De school bevat een hal met trappenhuis, 4 lo kalen op den beganen grond en 3 op de verdie ping. Verder een gymnastieklokaal met kleed kamer en bergplaats voor toestellen, een kamer voor het hoofd, een kamer voor het personeel en een fietsenbergplaats. Eén centrale verwarmingsinstallatie dient voor de verwarming zoowel van de lagere als van de Kleuterschool. De bij de nieuwe Chr. School aan het Roer dompplein aangebouwde Kleuterschool. Aansluitend bij de rijwielbergplaats is een transformatorstation van het electrisch bedrijf gebouwd, waarvart het uitwendige eveneens ook verzorgd werd door den heer van Kempen. De Kleuterschool „Beatrix" bevat 3 lokalen, een speelzaal, een kamertje voor het hoofd der school en een keukentje. In het torentje zal bij het begin en het einde van de schooltijden een klokje luiden. Aantal voltrokken huwelijken. Te Haarlem in 1938. Volgens officieele opgave van den Burger lijken Stand werden in 1938 te Haarlem 1018 huwelijken voltrokken. Verreweg het grootst antal huwelijken werd namelijk gesloten tus schen ongehuwde mannen en ongehuwde vrou wen, n.l. 859. (Hiervan werden 3 huwelijken in het buitenland gesloten). Het gebeurde 23 maal, dat een huwelijk werd gesloten tusschen een ongehuwden man en een gescheiden vrouw en 12 maal tusschen een ongehuwden man en een weduwe (hierbij is één huwelijk, dat in het buitenland voltrokken werd). Ongehuwde vrouwen trouwden 40 maal met gescheiden mannen en 36 maal met weduwnaars; gescheiden mannen 13 keer met een gescheiden vrouw en 7 keer met weduwen. Tenslotte kan nog gemeld worden dat 11 maal een huwelijk werd gesloten tusschen een ge scheiden vrouw en een weduwnaar en 12 maal tusschen een weduwnaar en een weduwe. Het aantal ingeschreven echtscheidingen be droeg 75. 2.35 2.— 1.50 afm. 20 35 afm. 12 20 afm. 8/15 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv Ingez Me a De weerstoestajid van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: betrokken zwak ZZO Vlissingen: betrokken matig Z De Bilt: zwaar bewolkt matig ZZO Groningen: matige regen zwak ZO Maastricht: zwaar bewolkt matig Z Temperat in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 8 Vlissingen: 7 De Bilt: 9 Groningen: 8 Maastricht: 10 Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavond ongeveer 19 uur: Voor Groningen, Friesland, Drente en Overijsel: Kouder, plaatselijk mistig overigens nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, geen regen van betee- kenis, zwakke tot matigen veranderlijken wind. Voor de overige provincies: Iets kouder, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, zwakke tot matigen veranderlijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 53 F. 46 F. 48 F. Over Scandinavië bleef de luchtdruk voort durend stijgen. Thans bevindt zich over Mid den-Zweden een gebied van hoogen luchtdruk, waarin de temperaturen zeer laag geworden zijn. Zoo meldde Sarna hedenmorgen min 35 graden Celsius. Aan de Zuidzijde van dit nieuwe maximum dringen de koudere luchtmassa's langzaam naar het Zuiden Duitschland binnen. Langs de scheidingslijn van deze koude lucht en de warme luchtmassa's, welke over ons land en Frankrijk Duitschland binnengestroomd zijn, komt vooral mist voor. Het oude gebied van lagen luchtdruk over Engeland trok een weinig noordoostwaarts en lag hedenmorgen .juist ten Westen van ons land. Onder invloed hiervan viel over het grootste gedeelte van ons land nog matige regen. Op den Oceaan bevindt zich op 51 graden N.B. en 29 gr. W.L. een diepe depressie, welke zich langzaam Oostwaarts beweegt. Zij neemt echter steeds meer in diepte af en kan het weer in onze om geving niet beïnvloeden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruit. 753 m,M. 746 m.M. AANBESTEDING. De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hedenmorgen in het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur aan de Dreef te Haarlem in het openbaar aanbesteed het onderhoud gedurende het jaar 1939 van de werken van het Amstel- drechtkanaal van den Omval bij Amsterdam af tot ongeveer 160 meter bezuiden de Tolhuissluis in de gemeente Uithoorn. De laagste inschrijver was de N.V. „Geruisch- looze Weg" te Heemstede met een bedrag van f 18.900.—. Uitspraken van de Rechtbank Zaandamsche veehouder krijgt 1000.-boete Twee duizend gulden boete had de Officier geëischt tegen een veehouder uit Zaandam, die de Landbouw Crissiswet 1933 had overtreden. De veehouder had namelijk te veel varkens ge houden. Deze varkens waren in beslag geno men en onderhandsch verkocht. In een uitvoerig pleidooi had Mr. J. E. W. Duys vrijspraak gepleit. Door de rechtbank werd de verdachte tot f 1000 veroordeeld subs. 90 dagen met bevel tot teruggave van de in beslag genomen varkens. Fietsen- en rijwielplaatjesdieven veroordeeld. Tot 1 jaar en zes maanden (eisch 1 jaar) werd een werklooze bakker veroordeeld, die zich schuldig had gemaakt aan fietsendiefstal len. Zijn helper kreeg een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden (eisch 1 jaar) en een heler 1 jaar (eisch 1 jaar). Twee andere helers wer den conform de eischen tot en 3 maanden ge- angenisstraf veroordeeld. Provinciaal hek doorgezaagd. De 59-jarige molenaar L. B. uit Zaandam had in Augustus "37 een hek doorgezaagd van een oprit naar de Zaanbrug en het Kalverdjjkje. De molenaar had dit gedaan omdat hij anders lechts over particulier terrein bij zijn moler. kon komen. De officier eischte f 50 boete. De erdachte werd tot een boete van f 10 veroor deeld. Door „lezen" tot misdaad gekomen. Tegen twee jeugdige Amsterdammers, die op 31 October te Badhoevedorp hadden ingebro ken had de Officier 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt door te brengen in de bijzondere strafge- angenis voor jongelieden te Zutfen. Door het lezen van boeken waren ze tot deze diefstallen gekomen. De rechtbank veroordeelde hen con form den eisch. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.53 uur; n.m. 15.11 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongeva.ienaienst Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De Gumekensche oplichtings- affaire. Heden voor de rechtbank te Breda. Heden is door de rechtbank te Breda behan deld de geruchtmakende zaak van twee man nen, die kans hebben gezien de bejaarde mej. J. P C. Kessler te Ginneken, een groot be drag aan geld afhandig te maken. De eerste berichten maakten melding van een bedrag van honderd tachtigduizend gul den. dat op allerlei slinksche manieren zou zijn verkregen. De beide oplichters, C. H. F. A. D., van be roep mijnbouwkundige en zijn zoon, C. H. D„ koopman, resp. wonende te Amsterdam en te Haarlem, werden eigenlijk ontmaskerd door dat een gezelschapsdame van mej. Kessler, öie argwaan begon te krijgen, door de her haalde bezoeken van den jongsten verdachte, den neef van de oude dame, mr. H. Kessler in den Haag inlichtte, waarna deze de zaak aan het rollen bracht. De rijksrecherche greep in, waarop de beide oplichters gearresteerd werden en ter beschikking gesteld van de justitie te Breda, die hen in het buis van be waring aldaar deed insluiten. De rijksrecherche heeft ten huize van één der verdachten belangrijke geldsommen in- be slag genomen, welke thans onder berusting van de justitie zijn. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de be handeling van deze zaak zeer veel belangstel ling trok. Aan de verdachten wordt ten laste gelegd, dat zij op verschillende tijdstippen in de pe riode van 20 November 1937 tot 1 Augustus 1938 of daaromtrent, tezamen en in vereeni ging, met het oogmerk zich of een ander we derrechtelijk te bevoordeelen, Johanna P. C. Kessler hebben bewogen tot afgifte van ver schillende aanzienlijke geldswaardige bedra gen door voor zoover betreft verdachte C. H. F. A. D. bij een bezoek, dat beide verdach ten in of omtrent de maand November 1937 aan de dame brachten, het deze te hebben doen voorkomen, dat hij mijningenieur of mijnkundige was. Hij zou reeds in vele streken der aarde met mijnen in contact hebben ge staan. Het zou mogelijk zijn uit een bepaalde mijn, welke zou zijn gelegen in Afrika en wel in de omgeving van Rabat, een plaats op eeni- gen afstand van Cairo gelegen, ijzer te halen, in verband met de groote vraag naar ijzer in Spanje. Er zou veel geld zijn te verdienen met vervoer van ijzer, dat van Afrika uit Spanje zou worden binnengesmokkeld. Bij Rabat wist hij nog wel een stuk mijn te liggen, waarin zich nog overvloedig ijzer bevond. Wat betreft verdachte C. H. D. heeft deze. bij een of meer bezoeken, die hij in of omtrent' de maand December 1937 aan mej. Kessler bracht. terwijl hij bij een van die bezoeken een kaart toonde, waarop de bewuste mijn zou zijn afgebeeld in strijd met de waar heid gezegd, dat zijn vader intusschen reeds naar Cairo was gedaan en daar zeer belang rijke hoeveelheden ijzer in bedoelde mijnen zou hebben aangetroffen. Die mijnen zouden wel 400.000.— waard zijn en er waren vele gegadigden voor. Ook hij zou persoonlijk naar Cairo moeten voor het teekenen van conces sies en het onderhandelen met die gegadigden. Voorts had hij deze dame op een dag in of omtrent het einde der maand Januari 1938 medegedeeld, dat hij voortdurend op en neer naar de mijn ging en daarmede in contact bleef, dat zijn vader daar werkte en hij het ijver bij de afnemers plaatste, dat de vervoer kosten nogal opliepen en tegenvielen en dien tengevolge weer meer geld noodig was. Bovendien had hij het doen voorkomen dat zijn ouders, na een tijd van scheiding, weder bij elkaar waren gekomen. De familie stelde zich nu voor een winkel in schilderijlijsten te openen en wel in de Kinkerstraat te Amster dam. Zijn vader kon die zaak voordeelig over nemen, terwijl verdachte aan een heer in Am sterdam, die zich prachtig wilde installeeren en daartoe nog eenige panneaux kon gebrui ken, mogelijk die panneaux zou kunnen leve ren. Daarvoor was echter veel geld noodig en zoo bewoog hij mevrouw K. wederom tot af gifte van een 'bedrag van drieduizend gulden. In deze zaak zijn door den Officier van Justitie vijf getuigen gedagvaard. Voor beide verdachten trad als verdediger op mr. Francois Pauwels, advocaat en procu reur te Amsterdam, BUS B, VRIJBURGLAAN UITSTAPPEN MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 OVERVEEN. Dagelijks vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur. Zaterdag van 14 tot 21 uur en volgens afspraak. Op boven genoemde uren Telefoon 23860. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK wil U toonen dat zij gezelligheid en voor elk een eigen sfeer schep pen kan Het artistieke gedeelte wordt verzorgd door onzen Binnen huis-architect P. J. FEIJ. FLAT-COMBINATIE 3 KAMERS, geheel compleet met tapijten, gordijnen, lampen, matrassen, enz., voor totaal 1444.- (Adv. ingez. Medj ARROND RECHTBANK. In een niet al te nuchtere stemming was een 36-jarige koopman te Hillegom een verlaten woning binnengedrongen waar hij eenige spaar potjes had ontvreemd en tevens een winterjas had meegenomen. De verdachte bekende. Later was hij tot de ontdekking gekomen, dat de jas hem veel te groot was! De Officier zei, dat men bij een eerste be schouwing de zaak nog al somber in zou zien. De verdachte is al op jeugdigen leeftijd reeds met den strafrechter in aanraking gekomen. Hij heeft in een periode, toen het reclasseeringsstel- sel niet zoo ontwikkeld was als thans, al zware straffen gehad. Een goede reclasseeringskans is hem echter nooit gegeven. Zijn strafregister stemt tot nadenken en we behoeven ons geen al te groote illusies te maken. De reclasseerings- ambtenaar komt echter in zijn rapport tot de conclusie, dat de situatie ten gunste van den verdachte is veranderd en dat er nu kans van slagen is. De drank blijft echter het groote strui kelblok. Ook deze inbraak is niet zoo zeer ge- pleed uit een drang naar geld maar meer onder invloed van sterke drank. De eisch luidde ten slotte 1 jaar waarvan 8 maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De verdediger mr. Lieuwen sloot zich hierbij aan en wees nog eens op de andere omstandig heden waarin de verdachte thans verkeert. KADERAVOND VAN DEN BESTUURDERS- BOND „HAARLEM". De Bestuurdersbc-nd „Haarlem" van de Nederl. Vakcentrale hield Woensdag haar tweeden kaderavond in dit seizoen, met alls spreker de heer D. de Jager. Het onderwerp was: „Rationalisatie en Maehanisatie". De opkomst pp dezen avond was uitstekend waarover spreker dan ook zijn genoegen uit sprak. Hierna behandelde spreker van de oudheid af tot heden het ontstaan van machines en drijfkracht. Duidelijk toonde hij aan door cijfers en ge gevens, dat het productie-vermogen heden geen grenzen mer kent en dat de werk loosheid hiervan onherroepelijk het gevol moest zijn. De techniek zou volgens spreker steeds ver der gaan met als gevolg nog grooter werk loosheid omdat men nog steeds op winst pro- ducerde. Als eenmaal echter het winst systeem zal zijn afgeschaft en een productie naar behoef te zal zijn geschapen, met een korten arbeids dag en een behoorlijke koopkracht, dan zal deze techniek zeker een zegen worden voor maatschappij. Hierop volgde een aangename gedachten- wisseling, waarop spreker deze zeer geslaagde avond sloot met een opwekkend woord om de oganisaties zoo stek mogelijk te maken.è OFFICIEELE TEGENSPRAAK INZAKE GERUCHTEN OVER KABINETSRECON- STRUCTIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 19 Januari 1D.N.B.1 Met betrek king tot de in de buitenlandsche pers ver spreide berichten over ie verwachten wijzigin gen in de bezetting van de rijksministeries deelt de perschef der rijksregeering mede, dat deze geruchten en combinaties iederen grond ontberen en volkomen onjuist zijn. CREMER door „Helmers". „Na afloop gezellig bal", lazen wij in het programma, nadat wij Yvonne Fleuriot en And ré Vicomte de la Haute Rive, zingend het „lied van alle tijden", hand in hand voorbij het hek der conciergerie hadden zien gaan, op weg naar de guillotine. Het blijft altijd een troost, dat dit altijd het einde bij Cremer is, ook zelfs na den gang naar het schavot. D. H. Scheffer, de auteur van het gisteren door de Amsterdamsche rederijkerskamer .Helmers" voor de leden van Cremer ge speelde „Lied van alle Tijden" is een eigen aardige figuur onder de Nederlandsche tooneeischrijvers geweest. Als belasting ambtenaar in de provincie had hij geen direct contact met de theaterwereld, maar hij wist. toch zijn weg te vinden bij de tooneel- directies en eenige van zijn stukken op het Leidsche Plein te doen opvoeren. En juist die werken De Pastoor van Neuvillette en Het Lied van alle Tijden welke toen reeds door hun zoogenaamde romantiek en pathetiek sterk verouderd aandeden. Hoeveel te meer niet nu, 25 jaar weer later. Het was gisteren, of wij tooneel van 50 jaar geleden zagen. Ook door de opvoering, want de regisseur, de heer Cor Pieters, heeft dit stuk geheel in den stijl van 'n halve eeuw geleden laten spelen. Zóó heb ik ook in mijn jeugd zulke stukken zien opvoeren al toonden de spelen dan ook meer temperament en ik kreeg daardoor soms sterk den indruk van een „historische" voorstelling. Het was vooral de pathetiek, die gister avond het volle pond kreeg. Dat Het Lied van alle Tijden erg hol klonk, kan niet worden ont kend, maar dat is dit stuk van Scheffer ten slotte ook. Dergelijk werk ligt de spelers van Helmers wel. Het is alles louter uiterlijk spel en het innerlijk wordt geen oogenblik ge roerd, maar zou dit ooit mogelijk zijn bij een zoo gezwollen taal en in een stuk, dat in zijn effecten sterk aan de opera herinnert. Tot de pauze heb ik in de voorstelling van Helmers veel kunnen waardeeren. Ik vond dezen speeltrant in dit romantisch spel van de meesten geheel verantwoord, al had ik alles liever nog wat meer aangezet, wat sterker ro mantisch dus, gewenscht. Het derde bedrijf was zwakker, althans van de twee hoofdper sonen. Yvonne Fleuriot Is tenslotte toch too- neelspeelster en zal dus wel wat meer tem perament hebben gehad, al was zij door de nadering van den dood dan ook op het laatst ..geheiligd". Het afscheid bijvoorbeeld van Margot was louter pathetiek en mooi gebaar en hier had 't hart toch ook moeten meespre ken. Dit bedrijf ging blijkbaar boven haar kracht en ook André vond daarin den terug slag bij zijn spel. Het werd nu in de opvoering ook in den gedragen pathctischen spreek toon— meer opera dan tooneel. Mevrouw Pieters—Staal is een zeer knappe decoratieve tooneel verschijning en dat had zij dus dadelijk voor in deze 10I van Yvonne Fleuriot. Zij heeft routine en haar spel is goed van gebaar, al blijft het dan ook louter tooneel. In dezen trant zou ook Julia Cuy- pers in haar jongen tijd zoo'n rol hebben ge speeld. al zou die hem dan ook meer „van katoen" hebben gegeven, vooral in III. De heer Bischot bracht voor de rol van den Vicomte veel mee en won het in zijn bewogen spel van mevrouw Pieters. Ook hij was breed van gebaar, maar zijn actie was warmer en loedvoller dan van Yvonne. De heer J. C. Osseman speelde Crochet, den chef van de geheime politie, geheel in den ouderwetschen stijl en hij deed het goed en met karakter. Bij hem vooral dachten wij aan het tooneel in onze jeugd. Zoo heb ik toen dikwijls zien spelen en in dit stuk paste het volkomen, al zijn we dan ook verheugd, dat zulk spel tot het verleden behoort. Mevrouw Bart—Tuin had als de verschrikkelijke La France gerust 'n schepje er op mogen doen. Men behoeft zich de foto's van Rika Hopper maar te herinneren, om te weten, hoe die deze furie gespeeld heeft. Doet Keuning maakte van Margot, de kamenier, een sympathieke figuur. Van de bijrollen trof ons het meest de cipier van de Conciergerie, die voortreffelijk gespeeld werd door den lieer Max Verbrugge. Hij was bij al die tooneelpoppen ik zeg dit niet als depreciatie van de spelers de eenige mensch.. De abt van den heer Rijke was een wat erg afgeleefd man, maar in zijn zachtheid was hij wel een sympathiek geestelijke. In den heer Jurgens zagen wij een gezellig dikken briga dier, in den heer Theo Tuinman een braven regisseur, die echter wel wat meer de sfeer van het tooneel met zich mee hadden brengen. De regie heb ik ik schreef dit reeds kunnen waardeeren. Alleen was het fout, dat de vicomtesse zoo modern en zakelijk papier voor den brief aan haar zoon had gebruikt. Of zulk een stuk in den tegenwoordigen tijd nog indruk maakt op het publiek? Ik zag eenige zakdoeken In het derde bedrijf, maar ook vele onbewogen gezichten. De Cremerleden toonden zich dankbaar voor het spel en hebben aan het slot, toen den dames bloemen werden aangeboden, hartelijk geklapt. J. B. SCHUIL. SCHOOL of ENGLISH Correspondence, conversation and grammar lessons. R. A. G. DAVIDSON (Englishman) Leraar Engels M. O. 69 Koninginneweg TeL 1159b OPL. MERCURIUS. Privé 6—, 2 p. 4.00 p. mnd. Br. no. 708 bur. van dit blad. GR. HOUTSTRAAT 173. Telef. tienduizend drie en zestig, noodigt U uit een proef te nemen van hare bijzonder fijne VANILLE-SPRITSEN, die alléén op Zaterdag 21 Januari, worden aangeboden tegen den invitatie-prijs van veertig cent per half pond. Normaal kosten deze zeer fijne koekjes vijftig cent per half pond. Verder worden ten zeerste aan bevolen PAIN D'AMANDES. erg lekker, dertig cent per half pond, en extra FIJNE BONBONS in twaalf soorten, die 26 cent per ons kosten. U moet wel bedenken dat „KRUL" een kwaliteitsnaam is, en het allerbeste aanduidt. GROOTE HOUTSTRAAT 173,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2