EOMMBSTO |De Sneeuwkoningin f CONDOR Bescherm U tegen Hoest SUIKERPOT 20 Wintersche bloemen. DONDERDAG 19- JANUARI 1939 HSARCEM'S DAGBE'AD 4 Suikersmokkelarij. Merkwaardig geval van geheugenverlies. De Rijksadvocaat, die Woensdagmiddag in de zitting van den Haarlemsche Rechtbank voor den benadeelden Staat der Nederlanden optrad, sprak van een „complot" en daar had de heele geschiedenis inderdaad veel van. In Juni 1933 leende een Haarlemsch koop man in koloniale waren f 2000 aan een winke lier te Haarlem en deze winkelier stelde zich daarna in verbinding met een ondernemer van transporten (eveneens te Haarlem en die inmiddels als gewoon chauffeur hier zijn brood is gaan verdienen) en beloofde hem f 110 en een onmiddellijk te versti'ekken voor schot van f 25 als hij met zijn truck met aan hangwagen 7600 K.G. suiker, verpakt in 76 ba len voor hem uit België naar Nederland wil de vervoeren. De transportondernemer stemde toe en verzekerde zich de hulp van een chauf feur uit IJmuiden, om den truck met aan hangwagen te rijden. De tocht begon op een dag in Juni 1933. De winkelier die aan den transportondernemer had gezegd ..dat hij er geen kwaad mee kon" en deze vrachtrijder zelf waren van de partij. De IJmuidensche chauffeur reed en wel eerst naar Maasheeze bij de Belgische grens. Daar voegde zioch nog iemand uit Reuver met zijn knecht bij het gezelschap, die nu in de stuur- cabine kwam zitten. De reis werd voortgezet naar Hamon in België, waar bij een soort van grossierder ij de 76 balen werden opgela den. De twee die van Maasheeze af den tocht hadden meegemaakt, hielpen mee bij het aandragen en in den vrachtwagen plaatsen van de balen. De Haarlemsche winkelier rekende af met den leverancier van de suiker en met bekwa men spoed werd nu de terugtocht aanvaard. Bij de grens werd gestopt bij een Belgisch douanekantoor voor het uitklaren en toen de IJmuidensche chauffeur zag dat het gezel schap daarna veel haast toonde om weg te komen, vertrouwde hij de zaak niet meer en weigerde den wagen vooreerst verder te be sturen. De transportondernemer nam toen het stuur van hem over, reed den wagen over de grens en vervolgens nog ongeveer 30 K.M. verder, waarna de IJmuidensche chauffeur zijn taak weer overnam. „Werd gedurende dien rit van 30 K.M. halt gehouden bij een Nederlandsch douanesta tion voor aangifte van de ingevoerde suiker?" vroeg de president der Rechtbank aan den vrachtrijder. „Wij hebben zelfs geen Nederlandsch douanestation gezien!" was het ant woord. Het is duidelijk, dat zoowel de justitie als de fiscus hiertegen juist zeer groot bezwaar hadden. Enfin: zonder stoornis werd de reis voortge zet tot er in de buurt van Halfweg iets ge beurde. Want wie kwam daar in zijn auto aanrijden? De Haarlemsche handelaar in ko loniale waren, die den Haarlemschen winke lier waarschuwde, dat er kommiezen op den weg waren en er al een wagen aangehouden was. Het spel was toen gauw uit. Zoodra het kon, sloeg het transport wel linksaf, maar op de Zomervaart werd het toch aangehouden, meegenomen naar het Politie bureau, waar alles in beslag werd genomen en de hoofdpersonen door een Inspecteur der Be lastingen aan een verhoor werden onder worpen. Bij dit verhoor bekende de Haarlemsche winkelier en nu was het merkwaai'dige van de zitting van Woensdagmiddag, dat hij zich totaal niets meer herinnerde, niets van het vex*hoor door den Belastinginspecteur, niets vaxx de 5 jaar geleden door hem afgelegde en door hem oxxderteekende verklaringen. De president was dan ook zeer verbaasd over deze geheugenstoornis en raadde den ver dachte aan, „zich eens te laten onderzoeken". De transportondernemer had zich te verant woord eix wegens het invoeren van 7600 K.G. suiker zonder er aangifte van te doen en de Rijksadvocaat achtte^het ten laste gelegde be wezen door verdachtes bekentenis, ofschoon hij hem in het complot den minst schuldige achtte, daar hij immers: le was „uitgelokt" door den Haarlemschen winkelier en 2e hem geen deel van de winst was beloofd. Spr. re- quireerde f 50 boete, lijfsdwang (op te leg- geen door het O. M.) en verbeurdverklaring van de goederen, waaronder de vxachtauto. Het O. M. sloot zich hierbij aan en legde verd. 25 dagen hechtenis op. De verdediger, mr. L. G. van Dam, vestigde er de aandacht op, dat het delict over eenige maanden verjaard zou zijn geweest en vroeg mede uit dien hoofde clementie. De man uit Reuver liet verstek gaan; hij heeft de suiker opgeladen en later den weg ge wezen. De Rijksadvocaat vond aanleiding, hem de kans te geven, uit de gevangenis te blijven en vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en verbeurdvex-klaring van de in beslag genomen goederen. Het M. legde een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één maand op, met een px-oeftijd van 3 jaar. De Haarlemsche winkelier die op het punt van deze „suikerzaak" zijn geheugen geheel kwijt was, maar die vroeger had verklaard, dat hij al vier maal suiker uit België had gehaald, stond terecht wegens het beloven van 110 aan den transportondernemer, als hij er in slaagde, de 7600 K.G. suiker zonder eenige aangifte in ons land in te voeren. Hij kreeg van den Rijksadvocaat te hooren, dat deze niets van zijn houding begreep en hem beschouwde als eexi der schuldigsten ixx dit complot. Spr. vroeg, verdachte een gevan genisstraf op te leggen, met verbeurdverkla ring der in beslag genomen goederen. Het O.M. kon het hier geheel mede eens zijn en requi- reerde een gevangenisstraf van 5 maanden. Tenslotte de handelaar in koloniale waren. Hem was ten laste gelegd, door het leenen van 2000 aan den winkelier, te hebben uit gelokt, dat deze, door de belofte van 110 aan den vrachtrijder, had uitgelokt dat deze op zettelijk de ingevoerde suiker niet had aan gegeven. Gedurende de behandeling van de zaak bleek, dat hij herhaaldelijk van den win kelier suiker had gekocht en zoo het geleende geld was verrekend. De Rijksadvocaat beschouwde hem als den hoofdschuldige en vroeg voor hem dezelfde straf als voor den voorgaande. Het O.M. sloot zich hierbij aan. De verdediger van den laatsten verdachte, mr. T. v. Loben Seis, betoogde, dat 't volstrekt niet zeker is, dat van den geldschieter het idéé tot smokkelen is uitgegaan. Er is geen bewijs aanwezig van wat tusschen den geld gever en den geldnemer besproken is. Boven dien, meende pl.. men kan niet uitlokken: het doen uitlokken: physieke handelingen kunnen worden uitgelokt, niet geestelijke. Als deze zaak als zoo belangrijk wordt be schouwd, waarom is er dan zoo lang mee ge sold en werden de verdachten 5 jaar lang in angst gehouden? En moet men hier nu, na al dien tijd, nog het volle pond van de straf geven? Pl. deed een beroep op het gemoed van den Rijks-advocaat, die ïntusschen in zijn antwoord te kennen gaf, dat de ouderdom van de zaak reeds bij de strafmaat in aanmerking was genomen. Uitspraken in al deze 2aken 31 Januari des middags te kwartier voor 2 uur, Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. Verkrijgbaar bi] alle Apothekers en Drogislen F 1.10 FABRIKAAT „THERMOGENE" (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 20 JAN. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Radio P. T. T. of Diversen 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel 1.30 Fransch Brussel 2.20 Danmarks Radio of Di versen 2.35 Deutschlandsender of Diversen 2.50 Parijs Radio 3.15 Pauze 3.20 Keulen 4.20 Radio P. T. T. of Divei-sen 5.20 Ned. Brussel 6.20 Keu len 7.15 Beromunster 7.35 Ned. Brussel 7.50 Straatsburg, 8.20 Keulen 9.35 Fransch Brussel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 Parijs Ra dio 2.05 London Regional, Droitwich, 4.05 Lon don Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Re gional 7.20 Droitwich 9.45 Diversen of Gramo- foonmuziek 10.45 London Regional 11.20 Droit wich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplatenconcert. Bonte Avond. 1. Campus Moon, L. P. Acc. Band. 2. Madeira Carioca, Adalbert Lutter. 3. Joep la Boem, Willy Derby. 4. Sitting in a jail house, Harry Torrani. 5. The blue Danube, Reg. Dixon. 6. On a local train journay, International No velty Orchest. 7. Zigeunermuziek, Zigeunerorkest. 8. Ajoen, ajoen, Krontjong orkest „Eurasia". 9. Jan Kiepura filmmelodies, Fred. Stein. 10. Roses in December, Dick Powell 11. The Cubalero, L. P. Acc. Band. 12. Im Park sang die Nachtigall leise, Adal bert Lutter. j 13. Waarom zou je kniezen? Willy Dei-by. 14. Dan. Dan the Yodelling man, Hax-ry Tor- rani. 15. The lost Chord, Reg. Dixon. 16. A sailor's adventures, International No velty Orchest. 17. Ja hoei-a! Krontjong orkest „Eurasia" 18. You can 't stop me from dreaming, Dick Powell. Voordrachtavond hij de English Association. Optreden van Mr. Leslie Palmer. De afdeeling Haarlem der English Association had gisteravond in haar midden den Engelschen vooi'drachtskunslenaar Leslie Palmer, die zijn gehoor pl.rn. drie uur met een zeer gevarieerd programma heeft beziggehouden. Mr. Palmer, die een leex'ling is van den be roemden Engelschen acteur Sir Henry Irving, had het eerste deel van zijn x-epertoire uitslui tend aan Shakespeare gewijd. Men kreeg frag- mentexx uit de drama's „Julius Caesar", Hendrik VIII", „Richard III" „Hamlet" en „De Koop man van Venetië" te hooren. De voordrager kreeg hierbij de volle gelegenheid zijn talent te too- nen. Mr. Palmer droeg niet alleen voor, hij ac teerde ook, en de expressieve wijze, waax-op hij Shakespeare's karakteristieke figuren wist weer te geven, gaf ons menigmaal de illusie in den schouwburg in plaats van in een vex-gaderzaal te zitten. Uit „Hamlet" droeg Mr. Paimer o.a. voor de prachtige scène op het kerkhof, waar zich een gesprek ontspint tusschen den hoofdpersoon en den doodgx-aver en uit „De Koopman van Ve netië" een fragment uit de eerste scène van de derde acte, n.l. de ontmoeting van Antonio's vrienden met Shy lock („I am a Jew Na de pauze verliet Mr. Palmer het klassieke terrein om zich naar moderner gebieden te bege ven. De ernst bleek tevens plaats te hebben ge maakt voor den luim, want de heer Palmer kwam thans vooi'namelijk voor den dag met ge dichten en „stories", die het leven van den luch- tigen kant bekeken. Daar was de griezelige, maar gelukkig blij-eindigende „Christmas Ghost Story" van Langford Reed, voorts het geestige ge dicht „The Hindu's Paradise" van Hei-bei-t Har raden, den broer van wijlen Beatrice Hari-aden en niet te vei-geten Sir William Gilbert's zeer sterke verhaal van den twintig maal-bijna-ver- ongelukten-zeeman, die zoo realistisch vertelt, hoe bij een hongersnood aan boord eiken dag een opvarende in de magen der overigen verdween, tot hij alleen overbleefMaar het meeste suc ces oogstte Mr. Palmer nog met „The social con spiracy", waarin een dronkaard vertelt hoe hij aan zijn funeste eigenschap gekomen is. Hier stond in woord en gebaar, een baarlijke „dron kelap" voor ons Mr. Palmer vergastte zijn toehoorders boven dien op een keur van grappen en anecdotes, welke hij tusschen de verschillende voorbrach ten invoegde. De voorzitter, dr. F. P. v. d. Voorde, richtte aan het einde van den avond een hartelijk woord van dank tot den kunstenaar. OUDERAVOND CENTRALE SCHOOL L Vrijdag a.s. houdt de Centrale School I aan het Weltevredenplein een ouderavond. Mevr. M. G. van der Groot-Mauritz houdt een korte causerie over „Meisjesopvoeding en Huishoud- onderwijs" ter inleiding van een film, gemaakt in de drie plaatselijke huishoudscholen. Het hoofd der school, de heer M. J. F. Ehrbecker spreekt over de vraag: „Waarheen met onze jon gens?" T eraar clebestelling F. Dorhoul Mees. HEEMSTEDE Donderdag. In ons vorig nummer hebben we reeds bijzonderheden gepubliceerd over de teraar debestelling van het stoffelijk overschot van den heer P. Dorhout Mees, oud-burgemeester vaxi Zwollekerspel en oud-lid van den ge- meentei'aad vaxx Bloemendaal, die Zaterdag j.l. op huize „Leyduiix" te Vogelenzang in den ouderdom van 70 jaar is overleden. Toen de kist in de groeve was neergelaten, sprak een vriend van den overledene, de heer C. baroxi van der Feltz uit Twello eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den man, met wien hij veertig jaren lang be vriend is geweest en dien hij om zijn goede hoedanigheden zoozeer had leeren waardeeren De moeilijkheden, die zich in hun leven had den voorgedaan, hadden zij steeds te zamen opgelost. De heer Dorhout Mees was een vader, die alles voor zijn kinderen over had. Een zoon van dexx overledene, de luitenant der huzaren P. F. Dorhout Mees, dankte voor de betoonde belangstelling. Ook hij sprak met veel eerbied civer zijn vader; hij dankte allen, die het leven van zijn vader veraan genaamd hadden; het personeel voor de be toonde trouw, speciaal den ouden jachtop ziener en de dame, die zijn vader den laat sten tijd zoo liefderijk verzorgd had, en de pachters uit Friesland voor hun medeleven. DE OOSTHOEK. De Ovei-ijselsche-, Geldei-sche- en Drentsche Vereeniging „De Oosthoek" organiseei't Zondag 22 Januari een Oosthoeksche avond in de zaal van het gebouw „Odeon". De avond wordt verzorgd door de tooneelclub met medewerking van het mondaccordeon ensemble „The Blue Boys", het geheel onder leiding van den heer J. v. d. Heuvels. HANDELS-AVONDSCHOOL-VEREENIGING Zaterdag 21 Januari organiseert de Handels Avondschool-Vereeniging haar jaarlijkschen grooten feestavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Er zal een cabaret-revue wor den opgevoei'd, getiteld „Lachen is gezond", met medewerking van „The Bulbtowngirls". Er zal ook gedanst worden. LUCHTBESCHERMING Vak 2 der Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming te Haarlem hield een vei'gadei'ing in het gebouw van de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" met de besturen en eenige door de Woningbouwbesturen uitgenoodigde bewo ners van de Woningbouwvereenigingen in haar rayon. Het is gelukt, eenige Blokcomité's te vor men. Voor het vormen van nog meer blokco- mités zal door vak 2 op Dinsdag 7 Februari een ergadering voor het geheele vak, loopende van de Buitenrustbrug tot de Gasfabriek, alles ten Oosten van het Spaarne, worden gehouden in „Concordia" aan de Ged. Oude Gracht. De bedoeling van de Blokcomité's is, verschil lende diensten onder haar bewonex-s te organi- seeren, als eerste hulp, brandweer, opruimings dienst en vooral niet te vergeten een oi-dedienst. Copyright P. I. B. Boa 6 Copenhagen „Ik zie mezelf staan", zei de Pinksterbloem. „O, o, wat ruik ik I lekker. Boven op een zolderkamertje, staat een danseresje. Nu verblinding. eens staat zij op het eene, en dan weer op het andere been. Kijk eens, zij schopt naar de geheele wereld. Zij is één en al oog- Nu giet zij water uit een theepot op een stuk goed, dat zij in haar handen heeft. Ja. zindelijkheid is iets, dat alle menschen moeten kennen. De witte jurk die zij draagt, is ook met water uit den theepot gewasschen en daarna op het dak, in de zon en in den wind, gedi'oogd. Zij neemt nu een safraangele doek, welke zij om haar hals knoopt, zoodal haar jurkje nog witter lijkt. O, o, wat pronkt ze nu. Trotsch als 'n pauw is ze. Ik zie mezelf, ik zie mezelf". „Wat kan het mij nu schelen, dat jij jezelf kan zien", zei Gerda. dat wil ik niet hooren." En meteen stond het meisje op, „Neen, zoo iets behoef je heusch niet aan mjj te vertellen, want waarna zij hard wegholde. Waarheen zjj ging? Naar het uiterste emde van den tuin. .(Wordt vervolgd.) li HUISHOUDZEEP maakt zelfs het hardste water zoo ZACHT als REGEHWATER Ziedaar het geheim, waardoof CONDORZEEP dat overvloedig, wollig schuim geeft, dat lang blijft staan, en alle vuil losmaakt. rT^_ De prijs per zwaar dubbel stuk is slechts FraéI «==s.rkb.-r=tcd.?.2 PnAlP^ THEEPOT voor 40 bons MELKKAN 20 THEESE* ipleet voor 75 BONS NV.ZEEPFABR.%DE HAAS VAN BRERO APELDOORN (Adv. ingez. MedJ Wat er al weer bloeit en hoe Het is half Januari geweest, en buiten is nog ixx geen weken iets te beleven, maar onze bloenxenkoopman heeft al 'ïx paar weken lang tulpen ixx zijxx mand. En vóór Kerstmis stonden ae bloemwinkels al vol manden met bloeiende hyachxtexx, tulpjes, en zelfs nax-cissen. Daar moet toch iets „gebeurd" zijxx met deze bollexx, dat ze xxu al weer bloeien; met de ver klaring, dat 't zeker vroege soorten zijn ko men we er niet. Inderdaad: er is iets mee ge beurd. Dat prepareeren van bollen is een be werking, die men pas de laatste jaren, zegge het laatste tiental jaren toepast; het is steeds algemeener geworden en de tijd. dat er met Kerstmis als heele bijzonderheid wat Duejes n bloei waren i'de ouderwetsche roode Due v. Tholltulpjes) lijkt oixs al weer heel lang ge leden. Tegenwoordig hebben we in den winter al veel meer keus aaix bloeiende bollen om de zen tijd van 't jaar.... Hyacinten, die vroeger dan anders moeten bloeien, worden te vroeg (voordat al het loof is afgestorven) opgenomen ixx Juni. Terwijl de bollen anders in Juni en tot half Juli buiten in den warmen grond blijven afrijpen, worden de opgenomen bollen nxx ixx een temperatuur van 80 gr. Fahrenheit, die later geleidelijk tot 60 gr. wordt vermixxdei'd, aaix eexx verkorten kunstmatigeix zomer met afrijpingsproces on- derworpen. Wanxxeer men deze bollen dan in September alweer opplant, hebben ze den zo mer, de afrijping in de warmte, en den ïixsttijd achter den rug en beginnen direct uit te loo- pen. Men zet ze ixx platte kistjes en graaft die in den kouden bak in. Zoodra de neuzen boven deix grond komen, gaan de kistjes de kas in, op bodemwarmte, d.w.z. ingegraven op eexx tablet waar de vex*warming onderdoor loopt. Dan worden de matteix vaxx de kas uitgerold, zoo- dat het donker is; de temperatuur wordt tot 70 gr. opgevoei-d. Zoo groeien de neuzen darx verder en zoodra die lang genoeg zijxx gaan de kisten in een lichte en iets koelere kas en wordexx vaxxdaar naar dexx bloemhandel over gebracht. Met tulpen en narcissen staat de zaak weer wat anders. Die worden op den normalen tijd, dus in Juli, opgenomen exx tot September droog bewaard in een koelhuis, waar het niet warmer is dan 55 graden Fahrenheit; daarna worden ze opgepot, in den kouden bak inge graven en eind November, wanneer ze al lan ge xxeuzexx hebben, in de warme kas gebracht net als hyacinten. Echter veixlragen tulpen geen bodemwarmte en dus komen ze op een zijtablet zonder onderverwarming te staan.Ook hier houdt mexx de kas donker om de neuzen snel te laten rekken. De Ducjes leenen zich vanouds het best voor vervroegen en vóór Kerstmis kunnen ze bloeien; maar tegen woordig heeft men door dit koelsysteem ook andere tulpen vroeg in bloei en zelfs kunnen sommige xxarcissen half December al in bloei staan. De bollen zijn dan xxog extra vroeg, doordat ze het jaar tevoren niet buiten op het veld, maar in de beschutting van het wa renhuis bloeiden en dus al eerder aaix afrijpen toe waren dan de andere bollen. Wat tenslotte de lelietjes van dalen aangaat, dit zijn de z.g. ijskiemen; men heeft de neu zen in November 1937. toen ze buiten afgerijpt waren, in een vriestemperatuur gebracht en daar tot het najaar van 1938 gelaten. Ze sloegen dus den bloeitijd van voorjaar 1938 over en halen die nu met een vaartje in. Vervroegd of vertraagd deze bloeiers dra gen allemaal tot de gezelligheid van onze hui zen bij en we mogen daarom wel eens even stilstaan bij de vele moeite, die de kweekers gedaan hebben onx het zoover te krijgen. L. S,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6