Komt er een Schoonheidscommissie? Benuwpyneti EEN FRISSCHE FILM Verduisteringsproef in Zuid Holland 9 Haat JÜuxe UetUuut OARAGE RABO V R IJ D A G 20 JANUARI 1939 HA'AREEM'S DAGBEAD Raad Bloemendaal. Verbetering van den Zeeweg: werkverschaffingsobject. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig wethouder Prinsenberg en de heer Hondius Ontheffing bebouwingsvoorschriften. Ontheffing van bepalingen der bebouwings voorschriften wordt verleend aan de N.V. Roermondstad te Heemstede, voor het bouwen van een woonhuis aan den Bloemendaalsche- weg. Overgangsregeling uitvoering Werkloozenregeling 1939. Aan de orde komt de vaststelling van de overgangsregeling met betrekking tot de uit voering van de „Werkloozenregeling 1939", waarbij B. en W. voorstellen, de verande ringen en verbeteringen aan den Zeeweg, voor zoover dit werk nog niet gereed is, als werkverschaffingsobject aan te merken. De heer Noorman (S.D.) heeft bezwaar tegen opneming van de verbetering van den Zeeweg onder de werkverschaffingsobjecten. Dit werk is geen werkverschaffing maar een geheele reorganisatie. Bovendien dwingt de financieele toestand van Bloemendaal niet tot wat B. en W. voorstellen. De door B. en W. voorgestelde loon en van 16—24 zijn te laag voor wat spr. beschouwt als normaal werk. Spr. stelt voor de nu nog bestaande rege ling te handhaven tot 1 Juli en den kinder bijslag voor de laagste groep te beginnen bij het eerste kind met 1.—. Jhr. Qua r les van Ufford (Lib.) merkt op dat het alleen gaat om verandering en verbetering van den Zeeweg. Spr.'s fractie heeft daar indertijd vóór gestemd, omdat het een dankbaar object was voor werkverschaf fing. De menschen die daar nu werken pres- teeren niet voor normaal loon. Wat B. en W. voorstellen is alleszins gemotiveerd. Met 1 Juli kan er dan een andere regeling komen. De heer Rohling (R.K.) ziet in het voor stel van B. en W. een compromis, niet ideaal, maar aanvaardbaar. De heer Schulz (S.D.) zegt dat men in de voorgestelde regeling van 2 verschillende principes uitgaat: betaling naar collectief ar beidscontract en betaling naar arbeidspres tatie. Dit acht spr. verkeerd: het geeft aan leiding tot onbillijkheid. Men handhave de bestaande regeling tot 1 Juli of houde alle werkloozen tot 1 Juli in de normaal-werk- regeling. Den kinderbijslag wil spr. uitbrei den tot loonen van hoogstens 24 (niet 21) per week. De heer Van Riessen (A.R.) juicht de voorgestelde regeling toe. Spr. heeft het werk aan den Zeeweg nooit anders beschouwd dan als werkverschaffing en dacht, dat de Raad dit ook deed. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) beschouwt het werk aan den Zeeweg tenmin ste het werk dat daar n u gebeurt, als werk verschaffing. Wethouder O uwe hand (C.H.) zegt dat het voorstel er een is van B en W. en dat in het college alleen een klein verschil van mee ning bestaat over de vraag: is het werk aan den Zeeweg werkverschaffing? Het is de be doeling de regeling met 1 Februari in te voeren. Spr. beschouwt het werk aan den Zeeweg als werkverschaffing. De richting van loons- verhooging zooals de soc. dem. fractie die wil, gaat spr. niet uit. Wordt alles nu weer uitge steld tot 1 Juli dan komt er nooit een eind aan. Moet een aanbesteling plaats hebben dan zal getracht worden, dat zooveel mogelijk te doen aan Bloemendaalsche patroons en ar beiders. Is dit niet mogelijk dan zal de beslis sing zijn aan den Directeur van P.W. of aan B. en W. De Voorzitter merkt op. dat van 1935 af in het college van B. en W. het werk aan den Zeeweg altijd is beschouwd als werkver schaffing. De heer C a s s e (V.D.) zegt dat de ge meente economisch-verstandig haar geld moet. besteden. Bloemendaal kan misschien wel 50 a 60 loon betalen, maar daar gaat het niet om. Men moet rekening houden met de prac- tijk en met de verhouding tot de loonen in het vrije bedrijf. Daarom is de commissie van meening geweest, dat met de loonen niet moest worden uitgegaan boven 90 pOt. van de loonen in het vrije bedrijf. Anders gaan de menschen immers nooit naar het vrije bedrijf terug. Het werk aan den Zeeweg beschouwt spr. als werkverschaffing. Uitstel is niet raad- Eaam. Mevr. Romeyn (S.D.) kon in het werk aan den Zeeweg slechts werkverschaffing zien. Zij is voor uitstel, daar het ongerijmd is nu voor een paar maanden een regeling te ma ken. Het voorstel van den heer Schulz, den kin derbijslag te laten loopen tot een maximum van 24 loon, wordt verworpen met 7—6 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aan genomen met 10 tegen 3 stemmen. Wijziging bouwverordening. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der Bouwverorde ning. Goedgekeurd wordt het nieuwe art. 12a, waarbij het verboden is, zonder vergunning van B. en W. in- en uitritten te maken van en naar en deze in aansluiting te brengen op den openbaren weg. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) doet de mededeeling, dat hij een schriftelijk voorstel zal doen, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd op de volgende agenda een voorstel te plaatsen tot instelling van een Schoonheidscommissie. De andere voorgestelde artikelen worden nu aangehouden. Verbetering gemeentewoningen Kinheimweg. B. en W. stellen voor, hun een crediet van 7900 te verleenen voor verbetering van ge meentewoningen aan den Kinheimweg en de huur van die woningen te brengen van 4.50 op 5. De heer Bolleman (R.K.) wil de huur van 4.50 per week handhaven. De heer Bouvy (R.K.) ziet in de door B. en W. voorgestelde huurverhooging een onbil lijkheid. Jhr. Qua r les van Ufford (Lib.) vindt die verhooging zeer matig in verband met de exploitatierekening. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 9 tegen 4 stemmen. Het werk zal openbaar worden aanbesteed en uitgevoerd door Bloemendaalsche werk krachten De Saxenburgerlaan. B. en W. stellen voor, in principe te beslui ten, een gedeelte van de Saxenburgerlaan aan het openbaar verkeer te onttrekken. De heer Noorman (S.D.) had gaarne ge zien, dat ook het tweede gedeelte van de Saxenburgerlaan in het voorstel was betrok ken. De Voorzitter merkt op, dat er dan op 31 Augustus en andere feestdagen geen par keerruimte is. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Het Zandvoorterpad. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) vraagt hoe het staat met het onderzoek van B. en W. naar eventueel éénrichtingverkeer op het Zandvoorterpad. De Voorzitter zegt dat nu een proef wordt genomen met verkeersspijkers. Gasmaskers De heer Enschedé (Lib.) vraagt hoe het staat met het verstrekken van gasmaskers. De Voorzitter deelt mede, dat die nu worden afgeleverd aan hen, die bij de lucht bescherming zijn ingedeeld. Overigens kunnen zij, die een gasmasker wenschen. zich wenden tot het adj. hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, op het Politie bureau. Verbreeding Zandvoortschelaan gevraagd. De heer Enschedé (Lib.) herinnert aan het doodelijk ongeluk dat eenige dagen ge leden op de Zandvoortschelaan plaats had. Is er geen aanleiding, dien weg eenige me ters te verbroeden. De Voorzitter merkt op, dat bedoeld ongeluk niet te wijten was aan smalheid van den weg, maar aan sterken wind en regen. Verlichting Zandvoortschelaan. De heer Enschedé (Lib.) brengt de kwik- lichtverlichting aan de Zandvoortschelaan ter sprake. Het licht zal beter moeten worden afgeschermd: 't hangt wat laag. En de over gang van het door het Rijk gebruikte natrium- liclit naar het kwiklicht is verblindend. Wethouder Ouwehand (C.H.) merkt op, dat het gemengd kwiklicht is, de nieuwste vin ding van Philips, die nu ook door het Rijk wordt toegepast. Onderzocht zal worden of beter afschermen mogelijk is. De heer Rohling (R.K.) wil er nog even den nadruk op leggen, dat zijn fractie het werk aan den Zeeweg niet als werkverschaf fingsobject beschouwt. Hierna sluiting. In den loop der zitting werden zonder hoof delijke stemming aangenomen de voorstellen betreffende: wijziging en aanvulling der Ver ordening tot regeling van de bezoldiging van, het personeel in dienst der gemeente; veror dening op de heffing van gelden voor woon wagens en woonschepen; vaststelling le sup- pletoire begrooting 1939; instandhouding Graaf Florisschool te Vogelenzang en hand having rente geldleening van 544.000 (raads besluit van 16 Sept. 1937) op 3V2 pCt. worden voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel drag. vanaf f. 0 80 p. flac [exd. O.B.J BH9 (Adv. ingez. Med.j die de uitwerking heeft van een vacantie Lief en leed van „VIER DOCHTERS". Van een huis met 'n bloeienden boom ervoor en een hek eromheen- Wanneer de laatste beelden van de film „Vier dochters" vergleden zijn en het witte doek weer werkelijk wit wordt en het licht in de zaal op gaat wordt het hart van den toe schouwer vervuld van weemoed. Dezelfde weemoedige stemming, die hem overvalt wanneer een prettig logeerpartijtje, dat hem er wat je noemt echt even uit heeft gehaald, in een vacantie of zoo in een huis vol jeugd en vreugd, ten einde is, en wanneer hij na gewuifd door zijn lieve gastvrouw en -heer en hun kinderen die zoo aardig groot ge worden zijn het huis cm den hoek van de straat ziet verdwijnen Wel, in deze film „De vier dochters" komen we door een tuinhekske binnen, in een vredig tuintje, waar een boom bloesemgeurend staat te bloeien, en zoo in een huis, waar een musicus-weduwnaar met vier dochters en zijn ongetrouwde zuster tante Etta woont. We maken dat heerlijke zonnige leventje van de vier meisjes mee, ook hun moeilijkheden, kleine en groote, hun dweperijen en droome- rijen, hun liefdesaspiraties, hun telurstellin- gen, enfin van alles wat er in zoo'n huisge zin met vier dochters omgaat. Vaderf is altijd verschrikkelijk boos als zijn kinderen, die natuurlijk in den muzikalen geest, van hun „Daddy" zijn groot gebracht d.w.z. de een speelt piano, de ander viool, nog een harp Rembrandt en nog een ander zingt van Bach of Brahms plotseling overstappen op jazzmuziek van meneer Berlin of weet ik wie, maar Tante Etta beweert van vader, dat ie wat graag boos wordt, dat-ie wat graag zijn meiskes er van langs geeft omdat ze niet ernstig genoeg zijn En dat zijn zoo van die heerlijk mem schelijke trekjes in deze film, want kinderen, die als maar ja en amen zeggen en nooit in op stand komen tegen het ouderwetsche der ouderlijke opvattingen, kinderen, die nooit plagen en altijd gehoorzamen, nou dat zijn eenvoudigweg geen kinderen. En een vader, die zich nooit opwindt, die nooit nijdig wordt, dat is geen vader. Wel, vader Adam Lemp wordt vaak spinnijdig en zijn vier dochters Ann, Kea, Thea en Emma weten wat plagen is! Maar de verzoeningen zijn er dan ook naar. Emma heeft een „vrijer", zooals men dat noemt, een bloemisübediende, en Thea heeft een rijkeren partner op het oog. Maal ais er plotseling een jonge componist Felix over den vloer komt (vader Lemp is immers conservatoriumleeraar) worden alle meiskes verkikkerd op hem. Aan de jongste, de „baby" van de familie, schenkt hij zijn hart, maar deze trouwt uit medelijden met een ander. Teleurstellingen en verdrietigheden sluipen in het huisje binnen. Maar voer de deur blijft de boom bloeien in 't vredige tuintje met het hekje eromheen. Vader Lemp blijft met één dochter achter. De andere trek ken de wereld in. Op Kerstmis komen de uit- Enkele plaatsen totaal in het donker. DE geheele provincie Zuid-Holland, met haar groote steden en plattelandsgemeenten, met haar havens en scheepvaart wegen, met haar spoor- en wegverkeer, heeft Donderdagavond twee uur lang in het duister geleefd. Van half negen tot half elf zijn dien avond de uitstralende lichten gedoofd geweest en hebben de weinigen, die zich op den openbaren weg hebben ge waagd, zich met afgeschermde lichten en richtlampjes moeten behelpen. Een doodelijk ongeluk te Rotterdam. Moeilijkheden met opgeschoten jongens. Alle gemeentebesturen in de provincie hadden tot het houden van deze verduisteringsoefening opdracht gekregen. Voor de scheepvaart waren speciale richtlijnen vastgesteld. De onder de departementen van Defensie. Justitie, en Water staat ressorteerende diensten, welke daarvoor in aanmerking kwamen, als loodswezen, rijkspoli tie, verkeersinspectie en rijkswaterstaat, alsmede de provinciale waterstaat en de directie der Ned. Spoorwegen verleenden medewerking aan de oefening. Zuid-Holland is uit luchtbeschermingsoogpunt een moeilijke provincie, wegens de vele en groo te doelen, welke het een vliegenden aanvaller biedt. Vooral de grootste haven des lands en de zetel der regeering, Rotterdam en Den Haag. maken deze provincie tot een voor de organisa tie der passieve verdediging op den grond zoo hoogst belangrijk object. Een doodelijk ongeluk. Bij de verduisleringsoefening te Rot terdam is in de Maashaven een doode lijk ongeluk gebeurd. Daar wilde om ongeveer kwart voor tien de 16-jarige messroom-bediende K. Franssen aan boord van het Deensche schip „Nancy" terugkeeren. Door de duisternis misleid raakte hij echter te water. Een bü de oefening betrokken brand weerman en een burger zijn den jongen direct nagesprongen, doch toen zij hem ophaalden waren de levensgeesten reeds geweken. Intusschen hebben de twee mannen, die te water gesprongen waren, het ook nog kwaad te verantwoorden gehad. Volgens de Tel. heeft men ook bij hen geruimen tijd kunstmatige ademha ling moeten toepassen. Twee ongelukjes in de Residentie. In de Residentie is de verduisteringsproef na genoeg zonder ongevallen verloopen. Slechts twee incidentjes werden gerappor teerd. Op den Zuid Buitensingel reed om tien uur een 18-jarige wielrijder het water in; hij wist zich, met de hulp van voorbijgangers, tij dig te redden en werd daarop ter observatie naar het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde ovei-gebracht. En op den Rijswijkscheweg, bij de Laakbrug, kwam een 31-jarige vrouw in onzachte aanra king met een wagen van lijn 10, waarbij zij lichtelijk aan het hoofd werd gewond. Treinrit door de ver duisterde provincie. Op het stationsemplacement te 's-Gravenhage stond om acht uur een extra-trein gereed, waar mede een aantal autoriteiten een rondrit door de verduisterde provincie zou maken. Om half negen lag het station H.S.M. te Den Haag volkomen in het duister, de helle electri- sche verlichting van den gereedstaanden trein werd uitgedraaid en men zocht zichzelf in het licht van brandende sigaretten en nauwelijks schijnende zaklantaarns. In de buitenwijken van Den Haag bleken ver schillende bewoners nog niet begrepen te heb ben, dat hun huizen inderdaad geen licht naar buiten mogen uitstralen. Tusschen Den Haag en Delft echter was het vrijwel volkomen donker en slechts hier en daar deed een flauw schijnsel de aanwezigheid van een woning vermoeden. Hetzelfde effect maakte de route tusschen Delft en Rotterdam, doch bij Schiedam begonnen de stadslichten wederom op dc reizigers aan te ko men. Rotterdam was, van buiten af gezien, slecht verduisterd. Na een kort oponthoud in Rotterdam op het station D.P. vertrok de trein in omgekeerde richting naar Gouda. Deze stad zelf was uitstekend verduisterd, rnaar het toppunt van donkerte beleefden wij op den weg tusschen Woerden en Leiden, waar plaatsen als Alfen aan den Rijn en Bodegraven als van de aarde verdwenen schenen. De uni versiteitsstad Leiden echter was weer minder geslaag in haar verduisteringspoging. Wij wa ren in Leiden evenwel verwend door de abso lute duisternis in de omgeving van Alfen aan den Rijn. Van Leiden af werd de tocht beëindigd met de korte route naar Den Haag en ongeveer bij Voorschoten zagen wfj tegen den hemel dat de stadsverlichting van Leiden wederom werd aan gestoken op volle sterkte en na raadpleging van de diverse horloges bleek dat de verduisterings oefening in de provincie Zuid-Holland tot het verleden behoorde. Hoewel er altijd nog menschen zullen blijven die niet medewerken, was de algemeene indruk toch, dat het publiek uitstekend zijn best had gedaan om deze oefening te doen slagen. Een woord van lof komt ongetwijfeld toe aan de leiding van de Nederlandsche Spoorwegen, welke er voor gezorgd had. dat de verschillende stations in een absoluut duister gehuld waren, waarin het personeel, gewapend met blauwe zaklantaarns, zich als een schim voortbewoog. De oefeningen in Rotterdam. De Rotterdamsche hoofdcommissaris van poli tie, mr. L. Einthoven, was na afloop van de oefening van meening, dat, voor wat Rotterdam betreft, deze tweede verduisteringsproef bijzon der goed was geslaagd en dat het publiek zich in het algemeen ook zeer goed aan de voorge schreven maatregelen had gehouden. Slechts in een enkel geval was het noodig geweest, dat men zich ter waarschuwing toegang tot enkele woningen, waar niet genoeg afschermingsmaat regelen waren genomen, moest verschaffen. De straatjeugd had, zoo zeide mr. Einthoven. zich in verschillende deelen van de stad nog al mis dragen. Aan den linker Maasoever was de politie er zelfs toe overgegaan met den gummiknuppel in te grijpen. Op de Hoogstraat was een winkelruit van een magazijn tijdens de verduistering ingedrukt. De politie had een groot aantal zaklantaarns, waar van ook vooral door de jeugd misbruik was ge maakt, in beslag genomen. Voor wat betreft de oefening op de rivier was alles uitstekend ver loopen. Er waren geen schepen uitgegaan. Slechts enkele inkomende schepen waren ter hoogte van Waalhaven gemeerd. Te Delft zijn ruiten ingegooid van Kreymborg en hotel Central. Vliegtocht afgelast. Wegens den mist is de vliegtocht over Zuid- Holland in verband met de luchtbeschermings oefening gisteravond niet doorgegaan. Het had geen zin bij den dichten nevel een inspectie tocht te houden over het gebied van de ver duisteringsoefening, daar men toch niet zou hebben kunnen constateeren, of er overtreders waren, die hun lichten lieten branden. Onver- richterzake zijn daarom de verschillende auto riteiten, die reeds op Schiphol waren saamge- komen, naar huis gegaan, gevlogen vogels weer tlkiis en dan komt alles ïn orde. Wat zal ik nc«g van de geschiedenis vertellen? Fanny Hurst heeft 't in haar boek „Vier dochters" als zoo uitvoerig gedaan. En nu is er een film van gemaakt. Een alleraar digste film, met ae drie zusters Lane, die al in veel andere films apart of getweeën op traden. voor 't eerst gedrieën te zamen: Pris- cilla, Rosemary en Lcla. Een lieflijk klaver blad. En dan als vierde zusje (in de film) Gale Page. Welk 'n zonnig figuurtje ls ..Baby"! De jongste. Emma is een beetje droomerig, en Kea wat zakelijk-tegen-haar wil. Thea wordt kunstenares omdat de liefde haar teleurstelt. Alle nuanceeringen van het jongemeisjes- leven spiegelen zich in het kristal van deze vier verbonden jonge wezens. Er komen drie jongensfiguren in de film voor. Dick Foran (die ik bekend mag veronderstellen, en hij doet ditmaal tot zijn voordeel niet aan bok sen noch aan zingen) en twee nieuwelingen: de beetje knappe Jeffrey Lynn 'een tikje te consequent-opschepperig voor een compo nist, vooral in verhouding tot de zoo natuur lijk weregegeven meisjeslevens en John Gar field, die" door de filmmaatschappij Warner Bros een „openbaring" wordt genoemd; een beetje groot woord „openbaring", maar de filmmaatschappijen smijten met ..openbarin gen". Zooals de winkelier zijn artikel met de onderscheiding „prima kwaliteit" in de étalage zet, zoo noemt de filmmaatschappij haar nieuwe product een „openbaring". Waarvoor zijn zulke dikke woorden noodig? John Garfield (die in Amerika opgang heeft gemaakt door zijn hoofdrolvertolking in het tooneelstuk .Bolden Boy") geeft ons als Micky Borden juist zoo'n alledaagsche jongen, die overal de donkere kant van ziet, die denkt dat iedereen en zelfs het noodlot de pik op hem heeft, en die door zijn geestelijke hulp behoevendheid het medelijden van de meis jes opwekt. En juist het gewone van deze rol treft ons zoo. Claude Ruins (uit .Crime without passion. zaliger gedachtenis") zien we na zijn schurkenrollen in „Robin Hood" en .Prins en Bedelknaap" hier plotseling als de meest goedmoedige huisvader (die welis waar flink kan opstuiven!) die we ons maar denken kunnen. En ook Tante Etta is zóó uit het alledaagsche familieleven, in de film studio binnengeloopen. Zoo doet 't tenminste aan. En zooals we in het gezellige huis van de familie Lemp zijn binnengekomen, zoo wan delen we er weer uit: door het tuinhek, waarop Ann en ook Felix zoo fijn kunnen „sullen". En dan is 't voorbij: onze logeer partij bij de familie Lemp. Deze film heeft een uitwerking als die van een vacantie. Twee uren filmvacantie', twe euren herlijk-frisch natuurlijk leven temidden van vele uren van sensatie, spanning en onnatuurlijk amuse ment. Ik kan u deze „Vacantie" bij de familie Lemp van harte aanbevelen. v. H. zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.j Britsclie Arbeiderspartij eischt opheffing der non-interventie. Eisch aan Chamberlain. De National Council of Labour, die het vak- vereenigingscongres, de Arbeiderspartij en de parlementaire fractie dezer partij vertegen woordigt, heeft in een schrijven aan Cham berlain geëischt, dat onverwijld stappen wor den genomen om de overeenkomst inzake niet- inmenging in Spanje op te zeggen. In de mo tiveering van dezen eisch wordt gezegd, dat Duitschland en Italië zich nimmer aan de over eenkomst hebben gehouden. Plan voor financiering van Joodsche emigratie. WASHINGTON, 19 Januari (Reuter). Bij het departement van buitenlandsche zaken is vandaag een plan voorgelegd inzake de aanwending van uitstaande oorlogsschulden voor de financiering van de Joodsche emi gratie en vestiging. Charles de Wey. de vroegere financieele adviseur van Polen, die dit plan heeft uit gewerkt, stelt voor, dat de landen die oor logsschulden moeten betalen aan de Ver- eenigde Staten deze bedragen in hun eigen munt zullen storten bij een internationale kolonisatiebank. waarvan het geheele bezit m handen zou zijn der Amerïkaansche regeering. Llovd George roert zich weer. Hernieuwde aanval op Chamberlain's politiek. In een gisteravond te Llandudno gehouden redevoering heeft Lloyd George Chamberlain scherp aange vallen en den premier ervan beschul digd te buigen en te kruipen voor de dictators. Zijn bezoek aan Rome heeft volgens Lloyd George de vrees voor oorlog slechts doen toenemen. De meest grimmige commentaren op de re sultaten van de bezoeken aan München en Rome kunnen, aldus Lloyd George, gevonden worden in twee dingen, die erop gevolgd zijn. Het eene is. dat Chamberlain onmiddellijk na zijn terugkeer uit München, toen hij 'vrede voor onze generatie aankondigde, een nieuw ministerie vormde voor de bescherming van Britsche steden tegen Duitsche luchtaanval len. en het andere dat na zijn terugkeer uit Rome de eerste twee collega's, die hij voor overleg ontbood, de ministers waren voor de bescherming tegen luchtaanvallen en de mili taire vliegtuigproductie. Wel verre van een bevrediging te koopen, heeft de beruchte over gave van München de dictators aangemoedigd tot nog grootere tentoonspreiding van onbe schaamdheid. De politiek van overgave om een tij del ij ken vrede te koopen is een afgrijselijke mislukking geweest en wij zijn thans tot het punt genaderd, waarop de democratieën niet meer kunnen toegeven zonder een vernedering, welke zelfs voor de weekhartigste en domste ministeries in Engeland en Frankrijk te ver achtelijk is-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11