1 Verduisteringsproef V R IJ DAG 20 JANUARI 1939 H'A'ARCHM'S DA'GBE'A'D 9 UIT DE OMSTREKEN HILLECOM te Hillegom geslaagd- De Donderdagavond van half negen tot half elf gehouden provinciale verduisteringsoefening is hier ter plaatse zeer goed geslaagd. De medewer king van de zijde der burgerij was groot; alleen op de Loosterwegen had het beter gekund en de bewoners hebben zeker gedacht, dat aan tie bui tenzijde van het dorp niet zoo scherp zou wor den gecontroleerd. De Burgemeester heeft per auto de geheele gemeente gecontroleerd en was over het resultaat zeer tevreden. In de meeste gevallen hadden de controleerende burgerwach ters, gemeente- en rijkspolitie dan ook slechts aanwijzingen te geven bij te veel lichtuitstraling welks aanwijzingen dan direct werden opge volgd. Slechts in enkele gevallen moest wat scherper worden opgetreden, waarbij een ruit het leven liet toen men weigerde open te doen. Tegen 12 personen werd proces-verbaal opge maakt wegens het zich ongeoorloofd op straat bevinden, hetgeen dan ook bij de bijzonder zware duisternis levensgevaarlijk was. Aan de grens te Bennebroek werden de auto's met niet afgeschermde lichten opgehouden en dit aantal was nog tamelijk groot. Een onderne mend Bennebroeksch werklooze had zich daar echter geposteerd met donker papier en tegen den civielen prijs van 40 cent voor een vracht wagen en 50 cent voor een luxe auto werden de lampen voorzien van lichtdempend materiaal. De man maakte nog goede zaken. Vooral de electrische tram maakte een spook- achtigen indruk. De brandweer was met een auto uitgerukt om te onderzoeken of het bij deze Egyptische duisternis mogelijk was een bepaald punt spoedig te bereiken. Ook deze oefening had een vlot verloop. De E. H. B. O. had op 14 gevaarlijke plaatsen posten betrokken, die alle telefonisch met den hoofdpost in het politiebureau verbonden waren. Onder leiding van dr. J. J. Versluys werd in den Hoftuin door de leden dezer Vereeniging een oefening gehouden, om door een gasbomaanval gewonden op te sporen en te verbinden. Hoewel verre van gemakkelijk slaagde deze oefening vol gens dr. Versluys voortreffelijk. Dat de E. H. B. O. niet voor niets haar dien sten had beschikbaar gesteld bleek wel toen te kwart over tien een telefonische mededeeling kwam, dat in de sloot langs de Beeklaan bij den spoorwegovergang een paar menschen te water lagen. Binnen drie minuten waren twee auto's met helpers en de wagen der brandweer met een zoeklicht ter plaatse. Het bleek, dat mevr. B. op weg naar huis door de duisternis misleid van den hoogen walkant in de daar vrij diepe sloot was geloopen, terwijl de haar begeleidende heer B. haar was nagesprongen om te trachten haar te redden. De omwonenden hoorden hulpgeroep, maar de duisternis was te groot om hulp te bie den. Met de koplampen der auto's en het zoek licht had men spoedig de beide drenkelingen ont dekt die inmiddels door de sloot naar de overzijde gescharreld waren. Met behulp van een schuit waren beiden nu spoedig gered; ze bleken geen letsel te hebben opgeloopen, maar waren natuur lijk danig over stuur. De ploegcommandant der E. H. B. O., de heer Schoonderbeek, bracht hun per auto naar huis, waar ook spoedig dr. Ver sluys verscheen voor een nader onderzoek. Het is bijzonder goed afgeloopen 'maar het demon streert wel het gevaarlijke om zich tijdens een dergelijke oefening op straat te begeven. LUCHTBESCHERMING. Het bestuur van de afdeeling Hillegom der Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming heeft zich geconstitueerd als volgt: mr. F. J. Gerritsen, voorzitter, J. Paling, secretaris en mevr. M. F. van der KaadenWesterhoff, pen ningmees teresse. Begin Februari zullen de leden, die zich als vrijwilliger hebben aangemeld, worden opge roepen tot het volgen van een cursus in de eerste en algemeene beginselen der luchtbe scherming, welke zal worden geleid door het hoofd van den gemeentelijken dienst, den in specteur van politie A. L. de Boer. Daarna zul len deze vrijwilligers worden onderverdeeld naar de verschillende diensten, die in het leven worden geroepen. Het bestuur stelt zich voor om dan na eenige maanden van oefening, bijv. aanvang Mei, in samenwerking met de gemeentelijke diensten een oefening op groote schaal te hou den, teneinde daardoor de paraatheid te be vorderen. Burgemeester Van Nispen tot Pannerden heeft het eere-voorzitterschap welwillend op zich genomen. ZANDVOORT V. P. R. O.-FILM. Hedenavond wordt in het gebouw van den Zandvoortschen Kring Godsdienstig Leven (afd. van den Ned. Prot. Bond), de mooie V. P. R. O.- film vertoond. Sprekers daarbij zijn Ds. R. Boeke van Knollendam en Ds. C. H. Brandt, van Haar lem, terwijl het koor Credo Canto onder leiding van Felix de Nobel eenige liederen zal zingen. VAN DEN BOS MAAKT HET GOED Jan van den Bos, de oudste zoon van den op- perbrandmeester L. v. d. Bos, die bij het blus- schen van den brand aan den Boul. de Fauvage van een hoogte van 8 meter naar beneden stortte, maakt het, naar omstandigheden, zeer goed. Wel moét de patient mede in verband met de opgeloopen hersenschudding, nog volslagen rust houden en mag hij nog niet naar zijn ouderlijke woning worden vervoerd, doch nu de vierde dag na het ongeval is ingetreden zonder dat zich ern stige complicaties hebben voorgedaan, is er zeker reden voor eenige optimisme. De hersenschud ding schijnt een zeer gunstig verloop te hebben. De patient is geregeld volledig bij kennis. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De V.V.V. Zandvoort houdt op Maandag, 30 Januari, haar algemeene ja ai-vergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg. Na de verslagen van den secretaris-penning meester en de financieele commissie, zal de directeur een causerie houden over het af geloopen en het komende seizoen. OUDEN VAN DAGEN VIEREN FEEST. Donderdagavond vierden de Ouden van Dagen feest in het Groot Badhuis. Van het begin tot het einde heerschte er in de ge heel gevulde zaal een gezellige sfeer. Na het openingswoord door den heer P. v d. Meye, waarin hij het Comité in de be langstelling van alle aanwezigen aanbeval en dank bracht aan allen, die in den loop van het jaar hadden medegeholpen om het werk van het comité te doen slagen, vertoonde de heer A. Bakels enkele films. Eerst werden de films vertoond die gemaakt zijn ter gelegen heid van deuitstapjes van de Ouden van Dagen in 1937 en 1938. De beelden op het witte doek, riepen deze reisjes weer in 't geheugen en meermalen gaven de aardige tooneeltjes op de film aanleiding tot groote vroolijkheid in de zaal. Ten Slotte werden nog enkele flitsen ver toond van de illuminatie te Amsterdam tijdens het regeeringsjubileum van HM. de Koningin en het vertrek van de Zandvoortsche depu tatie naar het défilé. Hierna voerde de tooneelvereeniging De Schakel op: .Millionair tegen wil en dank", dat eveneens veel succes had. De secretaris van het Comité bood aan het slot de dames bloemen aan. Verder sprak hij woorden van dank tot allen, die door hun spel de oudjes zooveel genoegen hadden ver schaft. Hierna kreeg de heer Hildering het woord. Hij bracht dank aan de leden van De Schakel, en vele anderen en -maakte tevens van de gelegenheid gebruik om de uitvoering van de Muziekkapel Zandvoort op Zaterdag as. warm aan te bevelen. De avond werd besloten met een zeer ge animeerd bal, waarbij Engel Paap en zijn band belangeloos voor de muziek zorgden. Natuurlijk werd ook de oud-Zandvoortsche volksdans, de „gort met stroop" gedanst. De twaalf oudjes, die dezen dans demonstreer den hadden zeer veel succes. HAARLEMMERMEER De opgehelderde kerk- en school- diefstallen. Zooals wij in ons blad van gisteren reeds meldden zijn de twee dieven, cfie in kerken en scholen in de Haarlemmermeer ingebroken hadden, gearresteerd. Hier volgen eenige bij zonderheden over hun arrestatie. Bij een van de inbraken, n.l. die te Abbenes waren voetafdrukken gevonden, waarvan gips afdrukken werden gemaakt. De politie had extra nachtdiensten verricht en trof Dinsdagnacht, terwijl drie man onder leiding van den rechercheur op het pad waren, uitgebreide maatregelen. De Meer werd door kruist om eventueel verdachte personen te controleeren met de voetafdrukken. Ook werden enkele gebouwen bezocht, in de hoop daar verdachte personen aan te treffen. Op den Vijfhuizerweg werden een paar be kenden van de politie aangetroffen, die na tuurlijk niets op het oog hadden en ook niets gedaan hadden. Of de politie hun schoenen eens mocht zien? Dat kon wel en warempel het waren dezelfde zolen met dezelfde afme tingen als die bij het kerkgebouw werden aangetroffen. In het politiebureau werden ze verhoord en al spoedig viel één hunner door de mand. De tweede gearresteerde blijft echter hard nekkig ontkennen. De gestolen goederen werden inmiddels door de politie gevonden onder een transformato renhuisje. VEEL BELANGSTELLING BIJ HENGSTEN- KEURING. Voor de Hengstenkeuring voor Rijk en Stamboek voor het type Trekpaard bestond op de keuringsbanen, gelegen bij het gemeente lijk sportterrein te Hoofddorp gisteren een buitengewoon groote belangstelling. Van de 25 ter keuring aangegeven hengsten hadden er zich twee teruggetrokken. „EN JACOB DIENDE". De Rederijkerskamer „H. K. Poot" van Bo degraven voerde onder regie van den heer A. H. v. d. Most het blijspel „En Jacob diende'', in drie bedrijven van Christien van Bommel— Kouw en Henk Bakker in de groote Beurszaal te Hoofddorp op. Deze tooneeluitvoering werd georganiseerd door de vereeniging „Concordia", die reeds gedurende 76 jaar haar leden des winters en kele genoeglijke avonden bezorgt. Zoo was ook deze avond er weer een, vol van gezonden humor. De voorzitter, de heer P. C. de Zeeuw heette de aanwezigen die in grooten getale bijeen waren, welkom. Bij het halen van het doek worden we ver plaatst in de villa van tante Cornelia op een dorp in den Gelderschen Achterhoek. De regisseur, daarin bijgestaan door den tooneelkapper, heeft het spel tot in de finesses af gemaakt. Het doet zoo goed aan, als aan de kleine rollen eveneens veel werk is be steed. De oude tuinman Harm (de heer v. d. Most) en Jans, de dienstbode, werden daar door fraaie rollen, die door het goede spel, vooral van eerstgenoemde, veel tot het welsla gen bijdroegen. Moge de heer Van Ingen als hoofdrolvertol ker zeer verdienstelijk hebben gespeeld, de meeste lof komt door zijn meer vrije spel aan Boy toe, die het publiek wist te boeien en het deed schaterlachen. Ook de oud-tante was bij zonder fraai. De overige medespelenden kun nen we samenvatten. Ook op hun spel was niet veel aan te merken, waardoor dit stuk een waar succes werd voor „H. K. Poot" en „Concordia". Na afloop bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen. HEDENAVOND Propagandabijeenkomst Bloemendaalsche Burgerwacht in gebouw „DOMI", ZANDVOORTERPAD O VERVEEN. (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL ZEEP TE DUUR VERKOCHT De recherche van Bloemendaal heeft in zijn woning te 's Gravenhage aangehouden, den 51-jarigen koopman I. van der S., ver dacht van oplichting. Deze persocn wist door een samenweefsel van verdichtsels verschil lende bewoners alhier te bewegen, doozen zeep afkomstig van een bekende zeepfabriek van hem te koopen. Later bij navraag bij de betrokken zeep fabriek bleek dan, dat de thans aangehouden persoon daar niet bekend was en dat de doozen zeep ver boven de daarvoor vastgestelde prij zen waren verkocht. De aangehoudene is ter beschikking van dp Justitie gesteld. BLOEMENDAALSCHE MIDDENSTANDS- VEREENIGÏNG. De Bloemendaalsche Middenstandsvereenlging organiseert een filmavond op Dinsdag 24 Jan in hotel Vreeburg. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secr. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken zal een causerie houden bij de film: Met een K.L.M.-vogel naar NecL-Indië", BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. G. TimmermansKoetse, z. J. G. van DamHoutman, d. A. A. DiependaalKerk vliet, z. Ondertrouwd: D. de Vries en H. W. Helmert A. J. M. Huijsser en M. E. Francken. Getrouwd: W. J. Oudegeest en H. E. van Geijn J. de Graaff en B. R. Hahn. Overleden: E. A. van Wickevoort Crommelin, 79 j., wed. van G. J. van der Vliet; P. G. van der Meijden, 87 j. wed. van W. II. Croes; E. Stru- ben, 84 j., echtg. van C. H. Bakels; P. Dorhout Mees, 70 j., F. J. Somon, 79 j. overleden te Haar lem; W. de Graaf, 56 j., overleden te Haarlem. HEEMSTEDE PROPAGANDA VOOR REDDEND ZWEMMEN. Op uitnoodiging van inspecteur A. Berentsen was Donderdagmiddag de heer A. J. Meijerink bereid gevonden, in het R.-K. Vereenigingsge- bouw zijn bekende causerie met lichtbeelden over het reddend zwemmen te houden voor het politiecorps te Heemstede. Ook burgemeester jhr. J. P. W. van Doom toonde zijn belangstel ling. Na afloop werden vragen gesteld, die door den inleider beantwoord werden, waarna inspecteur A. Berentsen den heer Meijerink dankte voor dezen leerzamen middag. Hij gaf de verzekering, dat alle politiemannen de lessen ter harte zullen nemen en velen zich de kunst van reddend zwem men eigen zullen maken, tot heil van zichzelf en van hun medemenschen, JAARFEEST VAN II.P.C. Op Zaterdag 21 Januari zal door dc Heem- steedsche Poloclub het jaarfeest gehouden wor den in café-restaurant „Brinkmann" te Haarlem. De dansmuziek zal verzorgd worden door de Hot Playing Cracks, de eigen band van H.P.C. De leiding van den avond zal berusten bij den heer R. J. Engelenberg. TUINLIEDENVEREENIGING. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinlie- denvereeniging Aerdenhout en Omstreken een druk bezochte ledenvergadering in café-restau rant „Hof van Heemstede", onder leiding van den heer H. v. Gurp. Medegedeeld werd dat het subsidie van de ge meente ook dit jaar weer was toegezegd, waar voor dank werd gebracht. Tot de tuinprijsvraag voor 1939 werd nu definitief besloten. Hieraan zal een tiental leden deelnemen. De jury, die het vorige jaar zoo bijzonder vol daan heeft, werd ook voor dit jaar gehand haafd. De boeken en bescheiden van den pen ningmeester den heer K. Goudzwaard werden in goede orde bevonden. De a.s. huisbroeiten- toonstelling werd nu definitief vastgesteld op Woensdag 15 Febr. a.s. Hierna hield de heer K. Goudzwaard een in teressante en leerzame causerie met lichtbeelden over den strijd tegen insecten en zwammen in vruchtboomen en heesters. Tenslotte werden nog vertoond eenige be vroren takken van heesters, waaruit afgeleid kan worden, dat straks in het voorjaar veel vorstschade aan het licht zal komen. VELSEN CREMATIE W. F. BIJVOET. In grooten eenvoud heeft heden in het cre matorium Westerveld de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. F. Bijvoet, oud-lid van den ge meenteraad van Amsterdam voor de Liberale Staatspartij en oud-bestuurslid van de afdeeling Velsen van deze partij, overleden te Velsen. Aanwezig waren o.a. de hecren ir. P. van Del den, voorzitter van de afdeeling Velsen der Li berale Staatspartij, dr. A. de Groot Lzn. uit Santpoort, lid van den gemeenteraad van Velsen, A. J. Meijer, uit Aerdenhout, ir. C. Koot uit Wijk aan Zee, J. Lindeblad, stations chef te Santpoort, J. H. Visse oud-stationschef aldaar, J. J. Drijver uit Santpoort e.a. Bij de kransen was er een van de afdeeling Velsen der Liberale Staatspartij. SANTPOORT JAARVERGADERING E. D. D. De afdeeling Velsen van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het gebouw der vereeniging van Vrijzinnig Her vormden alhier. Na een kort openingswoord van den voorzit ter, den heer R. Verbeek, deed deze mededee ling van een onlangs te Amsterdam gehouden vergadering van voorzitters der afdéelingen. waarin een uitstekende geest heerschte en bleek, dat de Beweging in het land nog altijd paraat is en waar voorts een aantal organisatorische maatregelen werden besproken en aange nomen. Uit het jaarverslag van den voorloopigen af- deelingssecretaris, den heer Keizer, bleek, dat na eenige inzinking in het begin van het jaar het ledental aan het eind van het jaar weer toe nam. Onder dankzegging aan den samensteller werd het verslag zonder discussie goedgekeurd Eveneens werd, na enkele opmerkingen, het jaarverslag van den penningmeester den heer Kelk goedgekeurd. Ook hem werd voor zijn nauwgezet beheer dank gebracht. - Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den se cretaris, den heer Bierenbroodspot, gekozen de heer H. van der Veen. Tot secretaris werd geko zen de heer J. A. Keizer te Velsen. Na een uiteenzetting van het bestuurslid, den heer H. Hennink, werd besloten, aan de vor ming van districtscommissies mee te werken. Voor de afdeeling zullen in de commissie van het district, waartoe de afdeeling behoort, zit ting hebben de heer H. Hennink, mevr. Keizer en de heeren C. S. de Graaff en J. W. K. de Jager. Den heer Bierenbroodspot zal den dank van de afdeeling worden overgebracht voor het vele en belangrijke werk, dat hij voor de afdeeling heeft verricht. Medegedeeld werd, dat de districtscommissie op 6 Februari a.s. te Beverwijk in Odeon aan de Baanstraat een openbare vergadering heeft belegd waarin door dr. Van Leusen en dr. Wiardj Beekman het woord zal worden gevoerd. DE V.P.R.O.-AVOND. Men deelt ons mede, dat op den V.P.R.O. avond, welke Zaterdag a.s. in het Vereeni- gingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente ge houden wordt, niet alleen Ds. Boeke uit Knol lendam het woord zal voeren, maar ook Ds. G. H. Moll van Charante uit Haarlem. RIOLEERINGSMISèRE. Reeds meermalen wezen wij op den onhoud- baren toestand aan het Broekbergenplein en om geving tijdens dagen van flinken regen en sneeuwval. Dan kan het bestaande rioolstelsel het water blijkbaar niet afdoende verwerken en komt het rioolwater op plaatsen waar men het liever niet heeft. Ook gisteravond was dit weer het geval. Thans werd de toestand zoo erg dat weer tal van kelders onder water stonden er juist een deel van een langs den Rijksweg loo penden parallelweg voor 't verkeer moest wor den afgesloten. Een verbetering op korten ter mijn is dan ook zeer gewenscht. (Ls reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Kreeg Zweden een „ultimatum" van Duitschland? STOCKHOLM. 19 Januari Gedurende het financieele debat in den Rijksdag heeft de communistische afgevaardigde Hagberg verklaard, dat tijdens de crisis in September de Zweedsche regeering van een vreemde mo gendheid een „ultimatum" heeft ontvangen waarvan de inhoud neerkomt op de vraag: Js Zweden gereed in geval van oorlog Gotland te verdedigen voor 36 uur?" De premier Hansson verklaarde van een dergelijk ultimatum niet op de hoogte te zijn. In zekere politieke kringen is men echter van meening dat Hansson's ontkenning in werkelijkheid op het woord „ultimatum" slaat. Zij voegen er aan toe dat de Duitsche regeering aan de Zweedsche regeering een waarschuwing heft doen toekomen inzake 'n mogelijke aanval van de zijde van Sovjet- Rusland. Verklaard wordt, dat gedurende de September-crisis een machtige Russische vloot voor Hangoe in de nabijheid van de Golf van Finland geankerd lag. In het debat daarna verklaarde Hansson inzake de internationale situatie dat de re geering van plan was een langere oefenings periode voor de Zweedsche soldaten te over wegen. VLOOTKOSTEN-VERDEELING VINDT GEEN GUNSTIG ONTHAAL. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Ned. Indië voor 1939 is het volgende ontleend: Algemeen stemde het tot voldoening, dat de belangstelling voor de overzeesche gewesten meer en meer toeneemt, hetgeen onder meer blijkt uit de aandacht, welke de pers en de film tegenwoordig daaraan wijden. Ook de snellere en veelvuldiger diensten van de K. L. M. dragen hiertoe bij. Zeer vele leden waren teleurgesteld door de voorstellen tot een nieuwe verdeeling van de vlootkosten, welke zij zeer ongunstig voor Ne- derlandsch Indië achten. Ofschoon de verdedi ging van dat gebiedsdeel alle aandacht verdient, is een financieel beleid, waarbij versterking van de defensie leidt tot sociale verzwakking van het volk, ongewenscht. Ook het economisch beleid van den minister bevredigde deze leden niet. Zeer vele andere leden betuigden daarentegen hun waardeering voor het uit de begrooting blij kende regeeringsbeleid. Vrij algemeen bracht men den gouverneur- generaal hulde voor zijn rustig, rechtvaardig en tactvol optreden, waardoor hij zich een goe den naam heeft verworven bij de Indische ge meenschap, de nationale volksbeweging inbe grepen. Gedenkramen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter herinnering aan het regeeringsjubileum. AMSTERDAM, 19 Januari. De huldigingscommissie 1938 Amsterdam, welke de feestelijkheden in de hoofd stad heeft georganiseerd bij het 40- jarig regeeringsjubileum van H.M^, de - Koningin, heeft besloten ter blijvende herinnering aan deze voor het geheele Nederlandsche volk onvergetelijke gebeurtenis, een tweetal gebrand schilderde gedenkramen aan te bieden aan de Ned. Herv. Gemeente ter plaatsing in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Meer gegevens omtrent den oor sprong der Indianen verwacht. Twee geleerden, dr. Franz Weidenreich en dr. Woe Pei, die zich in de laatste paar jaar bezig hebben gehouden met de bestudeering der overblijfselen van de Chineesche men schen uit de oudheid, welke gevonden zijn tn holen te Tsjoekoutien, op ongeveer 50 K.M van Peking, hebben medegedeeld, dat hun studie van de overblijfselen van den „Homo Pekiniensis" wellicht meer licht zal werpen op den oorsprong van den Amerikaanschen Indi aan. Zij hebben medegedeeld, dat de thans we reldberoemde holen en grotten van Tsjoekou tien niet slechts de Chineesche bevolking uit de grijze oudheid herbergde, doch ook, zij het afzonderlijk, in een hol in den top van den heuvel, bekend als bovenhol, een geheel andere bevolking, die daar in een veel later tijdperk leefde. Schedels, welke overeenkomen met het Me- lanesische, Eskimosche en zelfs voorhistori sche type, gelijkend op die van den bovenhol - bewoner uit de oudheid, worden niet zelden gevonden onder de Amerikaansche Indianen uit den tijd voor en na Columbus. Soortgelijke vondsten te Tsjoekoutien bewijzen, dat lang voordat er werkelijk sprake was van eenige emigratie uit Azië in de Nieuwe Wereld, de zelfde typen, die de inheemsche Amerikaan sche bevolking vormen, zich in Oost-Azië ves tigden of daar doortrokken. Jongeman pleegt aanslag op zijn gewezen verloofde. 's-GRAVENHAGE, 19 Jan. Gisteravond ongeveer 8 uur heeft op een portiektrap in do Lemterenstraat een 23-jarige monteur uit de Heelsumstraat zijn gewezen verloofde met eer. padvindersmes bedreigd, en een steek naar haar gedaan, onder het uitroepen: „Je gaa' er aan". Het 18-jarige meisje, wonende ln de Es- camplaan, kon nog opzij springen en zoodoen de werd alleen haar handschoen geraakt. De dader werd aangehouden en overge bracht naar het hoofdbureau van politie Proces-verbaal ter zake van bedreiging mei poging tot zware mishandeling zal worden op gemaakt. In den loop van den dag is de man op vrije voeten gesteld. Gereformeerde Kerken vragen zendtijd. Namens de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft het door de synode benoemde col lege van deputaten voor radio-uitzendingen dier Gereformeerde Kerken, bij den minister van Binnenlandsche Zaken een aanvrage ingediend om zendtijd voor het verzorgen van speciaal Gereformeerde uitzendingen, op denzelfden voe' als aan de vereeniging „De Nederlandsch-Her vormde Radio Omroep" mocht worden toege staan. Japan verontrust over versterking van Guam. TOKIO, 19 Januari (Domei) Vice-adml- raal Kanazawa, de woordvoerder der admira liteit, heeft in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat indien de Ver. Staten het eiland Guam, zooais de berichten luiden, gaan versterken, dit niet slechts een onvrien delijke, doch een zeer dreigende handeling tegen Japan zou zijn. Kanazawa wees erop, dat Guam verwijderd is van de Ver. Staten, doch dicht bij de Japansche Mandaateilandeo in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan is gelegen, welke omgeven zijn door Ameri kaansche bezittingen. Wordt Guam versterkt, dan zijn de Japansche mandaateilanden al daar onverdedigd. Zulk een toestand zou ons ten zeerste verontrusten. Japan streeft ernaar een vloot te bezitten van voldoende defensieve kracht 1n 't westelijk deel van den Stille Oceaan aan. Voor offensieve doeleinden is zij onvol doende. Kanazawa zeide de Amerikaansche viootpolltiek niet te kunnen begrijpen, nu zij op Guam, als vooruitgeschoven post een basis voor vliegtuigen en dulkbooten wil aanleggen. KENNEMER BRIDGEBOND. De halfjaarliJksche Bondsbestuursvergade- ring van bovengenoemde organisatie werd ge presideerd door den heer Th. Göransson, die In het openingswoord als zijn overtuiging uit sprak dat deze bond. wanneer hij op den in geslagen weg blijft voortgaan, spoedig een toonaangevende organisatie op het gebied der Bridge-sport in Nederland zal worden. Met groote erkentelijkheid werd kennis genomen van een mededeeling van de club van „Rose- haeghe". dat zy ter gelegenheid van haar vierjarig bestaan een fraaie wisselcoupc be schikbaar stelt voor deelnemers van K. B. B.- clubs aan haar jaarlijks te houden coupe wedstrijd. De eerste ontmoeting heeft Donder dag 23 Februari plaats. Na afloop der bondscompetitlc zal een wed strijd worden georganiseerd tusschen de kampioensclub der hoofdklasse en de Rest van Kennemerland. Op 29 April wordt de laatste bondsdrive gespeeld. Besprekingen hadden plaats over een weldadigheidswed strijd. waaraan iedere behoeftige bridger uit Haarlem kan deelnemen. De voorbereiding daarvan zal door de technische commissie worden bestudeerd. SYNAGOGEDIENSTEN Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddiens te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.14 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht ln het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14 De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD". De selectie-wedstrijden voor viertallen, dia deelnemen aan de K,B.B,-kampioenschappen hadden de volgende uitslagen: Team I wint van team VI met 4135; team II wint van XII met 4720; team III wint van IV met 5121; taéim IV wint van VII met 61—20 en team wint van team XI met 43—26. De stand is nu geworden: Team I capt. Kla- seboer, tot. score 262—156, m.p. 10; team II capt. F. Gaus tot score 254131, m.p. 9; team V capt. Wiegmink. tot. score 188—155, m.p. 8; team IV. capt. Heijmel, tot. score 106—146. m.p. 6; team III capt. Groeneberg, tot. score 182 148, m.p. 8; team VI capt. Kabel. tot. score 143—156 m.p. 5: team VIII. capt. v. Tongeren tot. score 123—179, m.p. 4; team IX capt. Schilp, tot. score 115156 m.p. 2; team VII cant. C. Gaus, tot. score 108—188 m.p. 2; team XII capt. Verhoef, tot. score 44—63 m.p. 2; team XI capt. v. Alphen tot. score 106—239 m.p. 0 en team X capt. Dreckmeijer tot. score 72—136 m.p. 0. ïtaliaansclie oorlogsschepen voor Franco. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft aan het Britsche departement van buitenland- sche zaken een nota overhandigd, waarin uit drukking gegeven wordt aan verbazing over en een uiterst krachtig protest geuit tegen „het opzettelijke stilzwijgen" van het niet-inmen- gingscomité ten opzichte van den verkoop door Italië van torpedoboot jagers en onder zeeërs aan de Spaansche Nationalisten. Ver zocht wordt de nota door te zenden aan het niet-inmengingscomité. Incidenten bij filmpremière i*> Londen. LONDEN, 19 Januari. Gisteravond heeft zich een merkwaardig voorval voorgedaan. Bij gelegenheid van de première van Eliza beth Bergner's film „Stolen life" in de Plaza Cinema, Piccadilly, die door het Baldwin- fonds was georganiseerd voor de hulp aan vluchtelingen, hebben communisten en Engelsche fascisten gedemonstreerd. Zij deel den voor den Ingang pamfletten uit, die zU ook gedurende de voorstelling naar beneden in de zaal wierpen. Terwijl Lord Reading om giften verzocht werd er geroepen „ik protesteer". Dc protesten ln de pamfletten vroegen de aandacht voor de eischen van de Britsche werkloozen. Onder de aanwezigen waren Lady Baldwin en Eliza beth Bergner met haar echtgenoot Paul Czinner. die echter niet werden lastig, geval len. (United Press). BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 19 Januari. Ondertrouwd 19 Januari: J. Vermaas cn G. Hoenderdos: H. N. Hopman en A N. Schol ten: G. A. Lamp en M. J. A. Janssen. Getrouwd: A. Bak en W M E Smit; a. Vrins en A. C. KooiJ. Bevallen 16 Januari: H. Swart—Kerste. z.; 18 Januari: M. C. B Mesman—Balm, d G* Stui—Schipper. d.: G. C. Spliethoff—Seibert, z.; P. Beekman—Hemstra, d.; J. J. Hermellng - Tukker, d.; 19 Januari: C. van Slooten— Joores. d.; A. v. d. Veen—de Groot, z Overleden 17 Januari: W II. E. Vos. 34 J., Hazepaterslaan: 18 Januari: J L Ranneft 77 j„ Schotersingel; D. C. ZuldwJJk, 68 J„ Rol- steeg; M. Saarloos, 16 J., Stationsplein- p. m, Knape, 11 J., Gibraltarstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13