W„ Non-interventie-perikelen in Frankrijk STOUTENBEEK ZATERDAG 21 JANUARI 1939 HA'ARtEM'S DAGBEAD 2 De weerstoestaiid van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt matig ZZO Vlissingen: betrokken matig Z De Bilt: zwaar bewolkt matig ZO Groningen: half bewolkt zwak ZO Maastricht: zwaar bewolkt matig Z Temper at. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: 2 4 5 3 Den Helder: 6 6 Vlissingen: 7 6 De Bilt: 7 6 Groningen: 6 6 Maastricht: 8 7 Vericachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Krachtige tot matigen Zuidelijke tot Westelijken wind, aanvankelijk betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Iets zachter des nachts, overdag iets kouder. De oude depressie over de Britsche eilanden, welke gisteravond nog zwaren storm in Brit- tannië veroorzaakte, vulde verder op. Inmiddels ontwikkelde zich in den loop van den nacht een nieuwe storing, welker kern hedenmorgen over Zuid-Ierland lag. Zij brengt veel regen in Engeland en Frankrijk en zal ook op het weer ten onzent van grooten invloed zijn. De de pressie bij IJsland trok landzaam Noordoost- waarts. Aan haar Westzijde stroomen koude luchtmassa's uit Groenland afkomstig, Zuid waarts den Oceaan op, waardoor de depressie activiteit voortdurend in stand gehouden wordt. Ver in het Westen naderen dan ook reeds weer nieuwe storingen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië ver plaatste zich in Oostelijke richtingen en nam nog wat in beteekenis toe. De uiterst strenge vorst verdween, zoodat thans vrijwel overal de ochtend-temperaturen ver boven normaal zijn. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 749 m.M. Stand van gister 753 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 3.56 uur; n.m. 16.13 uur. Strand berijdbaar van 9.0014 00 uur. Maandag v.m. 4.28 uur; n.m. 16.44 uur. Strand berijdbaar van 9.3014.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevailendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 Mannenkoor „Proza en Poëzie" Het zangconcours ter viering van het 50-jarig bestaan. Het a.s. zangconcours, uitgeschreven door het Mannenkoor „Proza en Poëzie" ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereeniging, mag zich in een groote belangstelling verheugen. Hoewel de sluiting der inschrijving is be paald op 20 Februari a.s. deden reeds veel ko ren een toezegging tot deelneming. Een permanente jury is samengesteld, be staande uit de heeren Paul F. Sanders te Am sterdam, Jos. Franken Jr. te Rijswijk en Jan Booda te Haarlem, zoodat dus elke afdeeling door dezelfde jury beoordeeld wordt. Ook ten opzichte van de uitbreiding van het mannenkoor is de belangstelling merkbaar, daar zich gedurende de laatste weken reeds een 12- tal nieuwe leden aanmeldden, waaronder een aantal oud-leden. SOIRéE-DANSANTE VAN „THE COTTON CLUB." „The Cotton Club" organiseert Zondag avond 22 Januari een soirée-dansante in hotel „De Leeuwerik". Medewerking wordt ver leend door de All-Star Swing Band „The Cot ton Club Dance Orchestra". Prot. Clir. Meisjeswerk. Mevr. Waardenburg over „het werklooze meisje". Donderdag hield de Plaatselijke Federatie Haarlem, aangesloten bij de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes te Utrecht, haar jaarvergadering in het Noor- derwijkhuis, Molenaarsstraat, alhier. Verschillende aangesloten vereenigingen en commissies waren vertegenwoordigd zooals: De Union, Prot. Chr. Nijverheidsschool, Vrouwen- Zendingsbond, het Verbond, Zondagsschool leid sters, Vrouwenbond tot Verh. v. Zed. Bewustzijn, Prol. Chr. Internaat voor Huish. Beroepen, Ar- beidsschool-Commissie, Lectuur-Commissie e.a. De presidente: mevr. M. Bierens de Haan- Waller opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en sprak enkele bemoedigen de, opwekkende woorden naar aanleiding van eenige verzen uit Fil. 4, waarna zij voorging in gebed. De jaarverslagen van de secretaresse, mevr. M. Polcy-Wessels en de penningmeesteresse me vrouw H. P. H. van der Neut-Loeff, werden goedgekeurd. In het bestuur werd herkozen als penning meesteresse mevr. H. P. H. van der Neut- Loeff, terwijl als nieuw bestuurslid mevr. dr. Ph. H. Brouwer-Knierin werd gekozen. In de plaats van me.i. T. van der Toorren werd als Centrale Jeugdleidster benoemd: mej. H. Liene- man. Na de pauze hield mevr. ir. M. Waardenburg- Lindeyer een interessante inleiding over: „Heb ben wij verantwoordelijkheid tegenover het werklooze meisje". Uitvoerig besprak zij het brandende vraag stuk van dezen tijd: de werkloosheid, óók voor het meisje, en hoe regeering en particulier ini tiatief reeds vele wegen hebben uitgestippeld, om dit moeilijke probleem eenïgermate op te lossen. Tenslotte wees spreekster op de dure roeping, om als Christenen, bezield met warme naastenliefde, krachtig mede te helpen deze le venskwestie voor zooveel jonge menschen op bevredigende wijze op te lossen. Er volgde een zeer levendige gedachtenwisse- ling. waaruit bleek, hoe zeer dit vraagstuk ook leeft in de Plaatselijke Federatie. Na een hartelijk dankwoord aan mevr. Waardenburg voor haar actueele en uitvoerige inleiding, sloot de presidente de vergadering. VLIEGTUIGONGELUK IN ÏTALIë EISCHT EEN DOODE Een vliegtuig van het vliegveld Bari is giste ren door tot nog toe onbekende oorzaak neerge stort. De bestuurder kwam om het leven. ij toonen de nieuwste modellen japonnen, deux-pièces en mantels in jersey. OPGERICHT 1888. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe actie van Léon Blum. Parlement voelt in meerderheic niets voor een politiek avontuur. (Van onzen correspondent.) Parijs, 20 Januari. FSCHOON het einde van het debat over de buïtenlandsche politiek in de Fran- sche Kamer nog niet met zekdrheid te voorzien is, is het toch nu reeds mo gelijk met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid te voorspellen, dat deze dagenlange woordenvloed geen verandering zal brengen in den loop der totnutoe gevolgde buitenlandsche politiek. Deze zekerheid is verkregen tengevolge van twee feiten, die buiten het parlement zijn voorgevallen in den ministerraad te Londen en in dien te Parijs, waarin eens te meer de hou ding van Engeland en Frankrijk ten opzichte an Spanje is vastgesteld. Deze kwestie is het, die op slot van zaken het heele debat in de Fransche Kamer beheerscht, doch van het oogenblik af, dat de twee polen an de as ParijsLonden het er over eens waren dat wapen- en munitiezendingen naar het re- publikeinsche Spanje onvermijdelijk op den duur gevolgd zouden worden door het zenden van manschappen en dat hieruit een oorlog zou vol gen, is het zeker, dat de meerderheid der Ka merleden geen beslissing zal willen nemen, die een nu meer dan ooit noodzakelijk samengaan tusschen Londen en Parijs in gevaar kan brengen Het debat zal dus eindigen met het aannemen an een motie, voorgesteld door den fractievoor zitter der radicaal-socialisten en waaraan de re geering te voren haar goedkeuring gehecht zal hebben, een motie, waartegen slechts de com munisten en de socialisten en waarschijnlijk en kele leden van uiterst rechts zullen stemmen. Tijdens dit debat zijn heel wat vreemde din gen naar voren gekomen, merkwaardige front- •pranderingen. die niet alleen verklaard kunnen worden door den ge wijzigden internationalen toestand. Wanneer de verschillende redenaars met kracht protesteeren tegen een afstand van grond gebied en energiek de Italiaansche aspiraties an de hand wijzen, dan is het ongetwijfeld ze ker, dat zij de gevoelens van heel het Fransche volk, van welke politieke richting ook, vertol ken. Zonder eenigen schijn van twijfel is het zeker, dat, indien Italië slechts één vinger zou uitsteken naar Corsica of Tunis, geen Fransch- man zou aarzelen en onmiddellijk naar de wa pens zou grijpen. Deze stemming is het. die door sommigen wordt uitgebuit om de Spaansche kwestie op den voorgrond te schuiven, in de stille hoop het kabinet-Daladier en voorname lijk den minister-president persoonlijk een on- erkomelijk struikelblok voor de voeten te werpen. Het valt immers niet te ontkennen, dat de Italiaansche eischen ten opzichte van Frankrijk bij zeer vele, overigens nationaal gezinde Fran- schen hun oorspronkelijke sympathie voor gene raal Franco ten zeerste hebben doen verkoelen. Het gaat bij hen zeer zeker niet om de twaalf-of vijftien-of twintigduizend Italianen, die in strijd met de non-interventie-accoorden nog in de ge lederen van Franco meevechten. Dat hebben ze twee en een half jaar lang zoo niet openlijk, dan toch in hun hart goedgekeurd en in dit opzicht zijn ze nog niet van meening veranderd, maar wat hun wel genoopt- heeft hun meening te herzien is de vrees, dat na een overwinning der Natio nalisten de Italianen vasten voet zullen krijgen Spanje en op die wijze een nieuwe gevaarlijke grenssituatie voor Frankrijk zal ontstaan. Dp ver klaring van Mussolini aan Chamberlain tijdens diens bezoek aan Rome, dat nl. geen enkele Italiaansche soldaat in Spanje zal achterblijven na de volledige overwinning der Nationalisten dat Italië geen vierkanten centimeter Spaanscb grondgebied bezet zal houden, een ver klaring, waaraan te Londen klaarblijkelijk ge loof wordt gehecht, heeft zeer zeker de gemoeds rust aan vele Franschen teruggegeven, doch tal rijk zijn degenen, die aan dergelijke verklarin gen slechts een betrekkelijke waarde toekennen. Voor hen blijft het dilemma bestaan: een „rood1" Spanje of een vijandig gezind Italië aan de zuid grens en tusschen deze twee weinig aanlokke lijke alternatieven meenen zeer velen een „rood" Spanje te moeten kiezen, omdat zij dit in de huidige omstandigheden minder gevaarlijk voor de nationale veiligheid achten dan een met Ita lië verbonden of erger nog aan Italië onderge schikt fascistisch Spanje. OCIALISTEN en communisten meenen deze stemming uit te kunnen buiten voor een hernieuwde poging tot steun aan de republikei nen. En nu is het wel zeer merkwaardig dat juist de heer Blum, die tijdens zijn premierschap ten minste officieel de non-interventie gehandhaafd heeft en toen niet wilde toegeven aan den com- munistischen drang, het republikeinsche Spanje openlijk te steunen, zich nu tot voorvechter heeft opgeworpen van steun in alle vormen, tot zelfs daadwerkelijk ingrijpen toe, aan het zoo benar de Barcelona. Een korte verklaring in dezen geest heeft hij reeds afgelegd tijdens een inter ruptie gedurende de rede van oud-minister Flan- din en het schijnt in zijn bedoeling te liggen door het indienen van een motie aan het einde der debatten de opinie der Kamer uit te lokken. Nu kan men over den toestand in Spanje den ken wat men wil, men kan aanhanger van Franco zijn of sympathiseeren met republikeinen, maar an één ding zal ieder denkend mensch toch wel overtuigd zijn en dat is, dat steun met munitie en wapentuig aan het republikeinsche Spanje onmiddellijk een actiever deelneming van Italië aan Franco's zijde tengevolge zal hebben en dat daadwerkelijk steunen van Barcelona met en kele divisies onvermijdelijk een oorlog tusschen Frankrijk en Italië zal doen uitbreken. Wanneer men nu weet en dat is dezer dagen weer pu bliek bevestigd dat Engeland zich strikt aan de non-interventie zal houden, dat Frankrijk dus in geval van oorlog om de Spaansche kwestie alleen zal staan, wanneer men verder weet, dat de Fransche generale staf zich in de huidige om standigheden absoluut verzet tegen het zenden van ammunitie en oorlogsmateriaal, dan is het duidelijk, dat het streven van den heer Blum en zjjn vrienden om de regeering te dwingen tot iets, wat hij zelf niet durfde, zuiver een politieke manoeuvre is om de regeering-Daladier een „hak" te zetten. Bij voorbaat laat het zich echter aanzien, dat die geen succes zal hebben, daar de meerderheid der Kamer, gesteund door het groot ste deel der publieke opinie, geen avontuur zal willen ondernemen dat de hechtheid van de sa menwerking tusschen Parijs en Londen in groot gevaar zou brengen. Daarbij komt het vertrou wen, dat de meesten stellen in de fierheid en on afhankelijkheidszin van het Spaansche volk, dat zich nooit aan de voogdij van een vreemde natie zal willen onderwerpen. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden.) VOORƒ5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGERGRACHT 38, H.-N., Tel. 13795 (Adv inoez Mea Ned. Herv. Kerk. Drietal voor de vacature Ds. K. H. Miskotte. Het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Haarlem heeft Vrijdagavond ter vervulling van de predikantsplaats in de vacature-ds. K. H. Miskotte het volgende alphabetische drie tal geformeerd: ds. H. J. Drost te Aalten, dr. E. Emmen te Breda en dr. H. J. Honders te Wassenaar. Op 3 Februari zal een beroep uitgebracht worden. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. De afdeeling Kennemerland van genoemde vereeniging hield een dezer dagen te Haarlem haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het lidmaatschap aan de amateur-imkers groote voordeelen schenkt. De vereeniging bezit een bibliotheek, circuleert binnen- en buiten landsche tijdschriften, geeft cursussen en lezin gen en zorgt daardoor dat haar leden theoretisch goed onderlegd de interessante natuursport, die het bijen houden is, met succes beoefenen. Sinds jaren is het gewoonte in Aug. met de bijen naar de Drentsche heidp te trekken. In 1938 hebben de bijenvolken geweid op het natuur reservaat te Dwingeloo. De reisgelegenheid zal uitgebreid worden, zoodat de leden voortaan ook kunnen profiteeren van koolzaad, klaver en zee aster. Wonderlijk is het leven van onze kleinste huisdieren die, zoolang het jaargetij het toe laat, i-usteloos gonzen van bloem tot bloem om voorraad te verzamelen voor den winter. Om aan de bijenteelt meer bekendheid te ge ven, en natuurliefhebbers die door hun behui zing niet in staat zijn bijen te houden hiertoe gelegenheid te geven, heeft de afdeeling in prin cipe besloten tot de oprichting van een bijen park. Tijdens de vergadering werd een verloting ge houden van bijenteeltgereedschappen. De afdeeling telt 117 leden. CURSUS INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondagmorgen 22 Januari spreekt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling dr. Henri Polak, over het onderwerp: De beteekenis van de Joden in de gemeenschap. De bijeenkomst vindt plaats in Café Brink- mann. Groote Markt. CREMATIE J. L. RANNEFT. In grooten eenvoud heeft heden op Wes- terveld de crematie plaats gehad van gep. kolonel J. L. Ranneft, oud-commandant van het regiment pantserfort. overleden te Haar lem. Aanwezig waren gep. luit.-generaal S. A. Drijber, majoor G. Fabius, commandant van het regiment kustartillerie tevens vertegen woordiger van den inspecteur van het wapen der artillerie en veie anderen. Er werd niet gesproken. De organist speelde bij het dalen der kist den Treurmarsch van Beethoven en daarna het Wilhelmus. Dr. J. W. Meyer Ranneft. broer van den overledene, dankte voor de betoonde belang stelling. Successen van „J. J Cremer''. Een eerste prijs en vier eereprijzen. De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" behaalde in den tooneelwedstrijd te Bergen N.H. uitgeschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der tooneelvereeniging „de Maskerspelers" aldaar den eersten prijs, gouden medaille en f 150 met 145 punten (max. 150 p.) De tweede prijs werd. toegekend aan „Het Zeistertooneel" te Zeist met 116 punten en de derde aan de tooneelclub „Rhetorica" te Zaan dam met 101 punten. Voorts werden aan „Cremer" toegekend vier eere-prijzen en wel voor de beste regie (Henk Bakker), voor de beste uitspraak, voor het beste samenspel en voor de beste tooneelaanklee- ding. Personeele prijzen waren aan dezen wedstrijd niet verbonden. „Cremer" nam aan dezen wedstrijd deel met „Liefdescapriolen" door Henk Bakker, met welk stuk het vorig sgizoen in den wedstrijd van de Volksuniversiteit te 's-Gravenhage eveneens de eerste prijs en de regie-prijs werden behaald. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HALFWEG NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. H. C. Molenaar Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 6.30: De zelfde. GER. KERK. V.m. 10 en nam. 6.30: Ds. E. A. Groenewegen HEDEN TOT 21 UUR GEOPEND x MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 OVERVEEN. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK wil U toonen dat zij gezelligheid en voor elk een eigen sfeer schep pen kan Het artistieke gedeelte wordt verzorgd door onzen Binnen huis-architect P. J. FEIJ. FLAT-COMBINATIE 3 KAMERS, geheel compleet met tapijten, gordijnen, lampen, matrassen, enz., voor totaal 1444.- Dagelijks vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur, Zaterdag van 14 tot 21 uur en volgens afspraak. Op boven genoemde uren Telefoon 23860. (Adv. ingez. Mect.i IJMUIDEN Centrale van A.-R. Kiesvereeni- gingen. Mr. A. Bruch spreekt over de beteekenis der Statenverkiezingen. Gisteravond heeft in het Verenigingsge bouw Willebrord de jaarvergadering plaats gehad van de Centrale van A.R. Kiesvereni gingen. Na de gebruikelijke opening door den heer B. Schipper en het uitbrengen van de ver slagen was het woord aan Mr. A. Bruch, lid der Ged. Staten van N. Holland, te Haarlem. Deze sprak over het onderwerp: „De beteeke nis van de Statenverkiezingen". Door het kiezen van de Staten kiest het volk zijn overheid, aldus spr. Hierbij wees spre ker op het verschil tusschen Staten- en Tweede Kamerverkiezingen. Voor de Tweede Kamer kiest men zijn ver tegenwoordiger voor de Staten kiest men zijn overheid. Velen verstaan niet ten volle de be teekenis van de Statenverkiezing. In de laatste tijden is hier eenige verandering in gekomen. De oorzaak is, dat de politieke belangstelling bij velen gewijzigd is geworden. Volgens spre ker heeft hierop de evenredige vertegenwoor diging en het algemeen kiesrecht veel invloed uitgeoefend. Hierdoor zijn ook andere elemen ten in de Staten gekomen. Hierbij bracht spreker naar voren de plaats die de A.R. partij bij de Staten heeft in te nemen. In het kort bracht spreker de beginselen der A.R. partij naar voren, eveneens wat de A.R. door middel van de Staten gedaan hebben voor verzorging van het misdeelde kind, onderwijs, gezond heidszorg en werkloozenzorg. Het standpunt dat de A.R. partij inneemt inzake de geweste lijke overheidsbemoeiingen i.e. de Prov. Staten zette spreker eveneens uiteen. Verder werd besproken de taak die de Staten hebben in- zake het toezicht op de gemeentelijke finan ciën zooals begrootingen, uitgaven voor lager onderwijs enz. Naar aanleiding hiervan wees spreker er op van welk groot belang het is hoe de politieke samenstelling der Staten is. Ten slotte behandelde spreker de beteekenis der Staten als kiescollege van de Eerste Kamer. Voor de samenstelling der Tweede Kamer heeft men veei belangstelling maar niet minder moet deze bestaan voor de Eerste Kamer. Deze be langstelling komt uit bij de Statenverkiezing. Gemeenteraad, Provinciale Staten en Eerste Kamer vormen een snoer. Dit snoer behoort hecht te zijn. Spreker wekte daarom de aan wezigen op, te zorgen dat bij de a.s. Staten verkiezing de A.R. op zijn post zal zijn om te zorgen, dat ook in de Staten de A.R. party met kracht naar voren kan komen. Hierna was gelegenheid tot stellen van vra gen, waarvan door eenigen gebruik werd ge maakt. MARKTBERICHT IJmuiden, 21 Januari 1938 (ANP) Tarbot 132100 ct. per kg. Tong 7255 ct. per kg. Griet f 2612 per 50 kg. Groote schol f 148 per 50 kg. Middel schol f 139 per 50 kg. Zetschol f 1611.50 per kg. Kleinschol f 157.90 per 50 kg. Bot f 11 per 50 kg. Schar f 35.70 per kg. Groote gul f 138.50 per 50 kg. Kleine gul f 105 per 50 kg. Wijting f 82.20 per 50 kg. Makreel f 4.102.25 per 50 kg. Kabeljauw f 3027 per 125 kg. Levende kabeljauw f 8—3.70 per stuk. Vleet f 2 per stuk. Rog i 12.50 per koop t BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 170 Condor IJM 72 f 2150 150 Neptunus IJM 87 f 2150 185 De Hoop IJM 46 f 1930 Loggers: KW 104 f 1100; KW 46 f870; KW 132 f910; KW 125 f580; KW 91 f800; KW 114 f750; KW 59 f 1000; KW 14 f780; KW 155 f950; KW 62 f 760. Drifters met versche haring: LT 77 f450; LT 122 £630; LT 627 f510; LT 517 f530; LT 1185 f580; LT 706 f500; LT 345 f 740; LT 90 f 1000; YH 479 f 920. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Antje R.O. 15. vangst: 135 m. groote schel- visch, 25 manden braadschelvisch, 100 maan den gul en blanke koolvisch, 55 m. zwarte koolvisch, 30 m. wijting, 5 m. varia, totaal 350 m. benevens 170 stuks stijve kabeljauw. Catharina Duyvis IJM. 60, vangst: 100 manden diversen, 250 stuks stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna IJM. 38. 60 manden schelvisch, 120 m. braadschelvisch, 100 m. wij ting, 100 m. gul, 630 m. koolvisch, 40 m. varia, totaal 1050 manden, benevens 210 stuks stijve kabeljauw en 50 stuks leng. En Avant IJM. 8, vangst 160 manden schelvisch, 40 m. braadschelvisch, 90 m. gul en blanke koolvisch, 90 m. wijting, 15 m. platvisch. 65 manden varia, totaal 460 manden. SANTPOORT CAUSERIE OVER PALESTINA. In de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie hield zuster Potman een causerie over Pa lestina. Na ingeleid te zijn door den heer G. de Jong, vertelde de spreekster, dat zij Palestina had aangedaan op een reis van Indië naar Hol land in gezelschap van een aantal predikan ten. Spreekster vertoefde er 4 weken, maar werd in deze periode in meer dan een opzicht teleurgesteld. In den bijbel wordt Palestina het Beloofde Land genoemd, overvloeiende van melk en ho ning. doch nadat de Joden verdreven zijn, is het door de Arabieren zeer verwaarloosd, het land maakt een eenzame, verlaten indruk. Op meer dan een plaats heeft spr. kunnen consta- teeren, dat van Jeruzalem, zooals in den bij bel voorspeld is" „geen steen op den anderen" is gelaten. Aan de hand van mooie lantaarnplaatjes beschreef spr. in het bijzonder Joppe, Tel-Aviv, Jeruzalem en Bethlehem. Gebrek aan wijding had spr. .vooral ge constateerd in Bethlehem, waar de nederigheid van den stal plaats had gemaakt voor pracht en praal en de kerken met elkaar twisten. Tenslotte vertoonde zuster Potman nog een serie plaatjes, betrekking hebbende op de verschillende kleederdrachten, waarna de heer De Jonge haar dank bracht. FEESTAVONDEN VAN DE HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. De harddraverij-vereeniging „Santpoort en Omstreken" organiseert voor haar leden ook dit jaar weer een feestavond, waarvoor het be stuur de plannen reeds heeft uitgewerkt. Doordat ieder der 260 leden recht heeft op twee toegangsbewijzen en geen der alhier be schikbare zalen zulk een groot aantal per sonen zou kunnen bevatten, heeft het be stuur besloten dit jaar twee feestavonden te geven en wel op 5 Februari in „De Weyman" en 12 Februari in „Zomerlust". OVERVEEN BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT. De Bloemendaalsche Burgerwacht hield Vrijdagavond een buitengewoon druk bezochte vergadering in het gebouw „Domi" waar ge sproken werd over Burgerwacht en Lucht- Kp on V\ p vrn i Tl P* Mr. J. F. de Vilder, secretaris der Burger wacht te Bloemendaal, was de eerste spreker. Het doel der bijeenkomst zei spr., is meer belangstelling' te wekken en de beteekenis van het instituut in het licht te stellen. Dit geldt voor allen, zonder onderscheid, dus ook voor de Roomsch Katholieken. Niet gescheiden, maar in groote eenheid sa menwerken, moet het parool zijn. In Bloemen daal is het nu wel rustig, maar we moeten rekening houden met eventueele onrust. Een goede gezondheid waardeert men pas, wan neer men ze noodig heeft en ze niet heeft. Daarop schetste spreker, waarom in 1918 de Burgerwacht werd opgericht. Door ernstige oefening werd zij een bruik baar apparaat. Thans bestaat geen direct ge vaar voor revolutie, maar men moet paraat zijn. De Burgerwacht is geen klasse-instituut; zij heeft een sociaal karakter. Het dient niet ter bescherming van politieke groepen. Haar taak is niet beperkt tot militaire, maar omvat ook economische instelling. Door de gebeurtenissen in het buitenland is zelfs het rustige Bloemendaal opgeschrikt. In moeilijke tijden kan de vertwijfeling der massa een revolutie ontketenen. Daarom wekte spr. de jeugd op. toe te treden. De commandant, de heer A. F. Haccou, be handelde de nieuwe taak voor de Burger wacht, n.l. den luchtbeschermingsdienst. Wegens haar politioneele taak is een sterke uitbreiding van personeel noodig, vele jonge ren van 1830 jaar voor vredestijd en de ouderen van 3050 jaar, om de jongeren zoo noodig- te vervangen, wanneer ze worden op geroepen. Voor posten en eerste-hulpdiensten zijn eenige dames noodig, ook al, omdat de man nen in oorlogstijd worden weggeroepen; bo vendien zijn vele ouderen noodig voor b.v. economische diensten. Pastoor W. M. Bosch merkte op, dat de eer bied voor het gezag aan het kwijnen is; in sommige staten wordt gestreefd naar een staat zonder godsdienst. Hoewel het in ons land gelukkig nog niet zoover is, theoretisch is het ook hier mogelijk en ook hier werken vernietigende krachten, welke alleen bedwon gen kunnen worden door een tegen-organisa tie, die sterk genoeg is. Doordat de Burgerwacht revolutie, broeder moord enz. voorkomt, is zij geen wapen van oorlog, maar van vrede. Spreker wendde zich speciaal tot de Katholieke jeugd om zich aan te sluiten voor het behoud van vrijheid en godsdienst in hun trouw aan den Paus en aan de Koningin tot in den dood. Ter afwisseling werden eenige films afge draaid. betrekking hebbende op de militaire vliegwezen en de moderne verdedigingsliniën,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2