Jl'{ RADIO AGENDA. Bezwaren Ëj&yüjè EO®!» I [De fteeuwkopityginl ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 21 JANUARI 1939 HAARÏEEM'S DACBEAD 4 „KERK EN VREDE". V redesopvoeding. „IS ALLES BETER DAN OORLOG?" De afd. Heemstede en omstreken hield in samenwerking met den „Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond". Vrijdagavond een samenkomst in het gebouw van den Ned. Protestanten bond. De bijeenkomst was matig bezocht. Mej. A. Buisman, uit Den Haag, voerde het eerst het woord over het onderwerp „Vredes- opvoeding'. Spr. vestigde de aandacht op den vurigen wensch bij de staatslieden en de volken, den vrede te bewaren. Oorlog is een zonde, een misdaad en het jonge geslacht moet dit lee- ren inzien. Van jongs af moet de vredesopvoeding wor den aangevat. Dingen alleen voor jezelf heb ben, wedstrijdgeest op school moeten niet wor den aangemoedigd. De school moet opwekken tot het ware en ruime gemeenschapsgevoel. Het ik-gevoel moet veranderen in het wij-ge voel. De school moet inzicht aankweeken en besef van menschelijke waarde, eerbied voor geestelijk heldendom. Voorts moet de school gericht zijn op de ontplooiing van schep pende krachten. Scheppende arbeid vereischt verantwoordelijkheidsgevoel, plichtsbesef en -betrachting. Al deze dingen hebben meer waarde dan „parate kennis". Deze opvattingen worden duidelijk uiteengezet in een mooi boekje van prof. Jordan. De kinderen moeten ook leeren sympathie te gevoelen voor kinderen uit andere landen. Hiermede kan al met kinderen op zeer jeug digen leeftijd worden begonnen door albums met afbeeldingen uit andere landen en bij het onderwijs in aardrijkskunde. De kinderen moeten zich wereld burgers gaan gevoe len. Verschillende organisaties, o.a. de Ned. Kinderbond, werken in deze richting. Vredes- clubjes van kinderen kunnen worden ge vormd. die vredestooneelstukjes instudeeren en opvoeren. En vooral moeten de kinderen leeren inzien: dat recht gaat boven macht, dat „vechten" uit den booze is. De opvoeding moet gericht zijn op samenwerking en onderlinge zorg en hulp en op de liefde tot den vrede. Ds*. H. J. Mispelblom Beijer uit Leiden, be handelde de vraag: „Is alles beter dan oor- log?" Het gevoelspacifisme, zoo begon inleider, be antwoordt deze vraag bevestigend. Dit doet ook het regeeringspacifisme in sommige lan den. Men wil liever dan maar een offer dan den vrede in gevaar brengen. Zij die zoo redeneeren waren er ook voor, Italië zijn gang te laten gaan in Abessynië, want alles was toch beter dan een algemeene oorlog. Men mag zich ten opzichte van deze dingen afvragen: Is dit alles nu wel pacifisme? Is dit afschuw van bloedvergieten?" Spr. meent van niet, Maar wat is dan de vredespolitiek van Chamberlain? vroeg spr. Men zou kunnen antwoorden: „De meening ligt er aan ten grondslag: „Geen oorlog is altijd nog voor- deeliger dan oorlog! Laat bijvoorbeeld Japan maar binnendringen in China; het bindt zijn handen! Zoolang de handel maar kan door gaan, vooral de handel in oorlogsmateriaal, is het nog niet erg". De heerschende machten in deze wereld hebben geen bezwaar tegen het onrecht dat er geschiedt, zoolang het im perium maar onaangetast blijft. Spr. noemde het gevoelspacifisme een ge vaar. want het speelt in de kaart van hen, die er voor alles op uit zijn „de winst binnen te halen." Het Christen-anti-militalrisme zegt niet „Tot eiken prijs geen oorlog!" Het stelt zich naast onderworpen groepen en volken. Het zegt: ik ben mijns broeders hoeder. Het wil de verdrukten in de wereld te hulp komen en wil niets weten van de laffe leuze: Alles beter dan oorlog! Absoluut afkeurenswaardig noemde spr. de non-interventie Het beteekent: doen alsof je neus bloedt en niet helpen waar geholpen moet worden. Wanneer tot interventie, tot sancties, be sloten wordt, komt het er op aan, wie ze toe past De mogendheden hebben in den oorlog Italië—Abessynië de sancties zóó toegepast (en dus gesaboteerd) dat zijzelf er het meeste voordeel van hadden. Daarom zijn die sancties mislukt. Er z ij n in onze dagen anti-militairisten die willen strijden voor de vrijheid en de ge rechtigheid, maar met geweld van wapenen omdat die andere machten ook zoo gewei- Heden: ZATERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: „De Thompson Brothers". Het Nederlandsch tooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert. 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Golddiggers in Paris" en „Het geheim van den vuurtoren", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Vier dochters". Op het tooneel: De 5 Kemmy's, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals theater: „Alarm in de Middelland- sche Zee" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „In geheimen dienst" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chineesch goud" en „De roos van de Rancho" Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 22 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Voorstelling te lepathie, fakirisme en helderziendheid, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds MAANDAG 23 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Voorstelling te lepathie. fakirisme en helderziendheid, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 21 Januari 8 uur tot en met Vrijdag 27 Januari zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: H. J. M. Bartels, Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteliorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek. Kleverpark weg 13. Tel. 11793. W. C. Keizer, Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. TeL 17946. dig zijn. Spr. staat soms dichter naast hen dan naast diegenen „die bang zijn voor hun eigen hachje". Maar een innerlijke stem zegt hem toch: het kan niet, want het geweld zal leiden tot steeds grooter ontwikkeling van het militairisme, al zal dan die ontwikkeling op den duur leiden tot zelfvernietiging van het n%ilitairisme. Den oorlog en het geweld kunnen christen- anti-militairisten ten slotte tóch nooit aan vaarden, omdat de gevolgen zoo vreeselijk zijn, in èlk opzicht. Moeten wij dan maar wachten met ge kruiste armen? Neen, er moet gezocht worden naar andere strijdmiddelen dan die van mili tairen aard. Wij moeten ons verdiepen in een volkomen nieuwe tactiek. Dat is de tactiek van Bart de Ligt: vrede als daad. Wie radicaal afwijst als laf: .Alles beter dan oorlog" moet nieuwe strijdmiddelen uitden ken voor den strijd voor gerechtigheid en vrede. Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden herinnert aan de oprich ting op den geboortedag van Prinses Beatrix. 31 Januari 1938 van het Prinses Beatrix Fonds, dat hulp biedt in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvolwaardigheid van een kind bijzondere nood is ontstaan. Dit fonds ontving gedurende zijn éénjarig bestaan: In Nederland In Oost-Indië In Suriname In Curasao f 13.297,27 7.375,— 75,— 2,485,75 De in de overzeese he gebiedsdeelen bijeen gebrachte gelden zullen worden besteed tot steun van instellingen voor moeder en kind in die gebiedsdeelen; het fonds in Nederland heeft een bedrag uitgekeerd van f 6691,53 in 92 gemeenten. Een contribuant schreef onlangs aan het fonds: „Indien een ieder, die gaarne aan Prinses Beatrix op haren eersten verjaardag een geschenk zou willen aanbieden, dit nu eens deed irf den vorm van een bijdrage aan uw fonds, wat zou dat nuttig zijn". Mocht deze sympathieke gedachte in bree- den kring uitvoering vinden! Het gironummer van het Prinses Beatrix Fonds is 's-Gravenhage 75.000. HOOGER ONDERWIJS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor candidaatsexamen genees kunde de dames: A. M. A. van Beers, E. Weisz en C. Stappershoef en de heeren: H. C. A. Koppejan, W. Hylkema, G. J. Cladder, A. W. F. Rutgers. C. H. Muller van Brakel, J. W. Bos, D. Lely, H. D. Kan, J. E. de Bourgraaf, H. B J. Kuenen, pro. dr. H. V. Lippmann, B. W. H. Ide. tegen de onbewoonbaar verklaring van te Haarlem. woningen Voor een Commissie uit Ged. Staten onder voorzitterschap van den heer A. W. Michels heb ben Vrijdagmiddag in het gebouw der Prov. Griffie verschillende personen de door hun in gediende bezwaarschriften tegen de besluiten van den gemeenteraad van Haarlem van 27 Juli 1938 waarbij verschillende woningen onbewoon baar werden verklaard, mondeling toegelicht. Tegen de onbewoonbaarverklaring van de perceelen aan de Leidsche Vaart 28 L t/m U heeft mevrouw Leonard verschillende bezwaren te berde gebracht. Ofschoon dit niet als een wet tig motief kan worden beschouwd, aldus spr., is het toch van belang even te memoreeren, dat de eigenaresse bij onbewoonbaarverklaring een be langrijke bron van inkomsten moet missen. Voor alleenwonende personen of oudere echtparen zonder kinderen zijn de woningen zeker nog goed geschikt. Bij een behoorlijke ventilatie is er geen sprake van vocht. De woningen zijn wel iswaar slechts te bereiken door een poort, die maar 1.60 M. breed is doch dit komt door een paar hulpgebouwen, die de gemeente daar zelf neergezet heeft. De bewoners kunnen zonder schade voor hun gezondheid in deze perceelen wonen. Namens de gemeente trad op de directeur van Als GRIEP dreigt g-y?» g Hondenweer AFLUKIN weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep - Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischt den naam AFLUKIN op elk pillelie. (Adv. ingez. MedJ den gemeentelijken dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht en Woningbedrijf ir. D. Kruijf. Ir. Kruyf wees er op, dat de woningen onbe woonbaar zijn of niet of de eigenaar daardoor inkomsten derft doet aan de feiten niets af. De woningen zijm zeer vochtig, de vloeren liggen beneden den openbaren weg en ook de hygiëni sche toestanden laten veel te wenschen over. De gemeente meent uit al deze factoren dan ook te moeten concludeeren, dat de woningen voor be woning ongeschikt zijn. Ook de inspecteur van Volksgezondheid deelt die meening. De eigenaar van het perceel Leidschevaart 28c, de heer Roggeveen gaf toe, dat het bewuste perceel in vervallen toestand verkeert. Dit is echter niet spreker's schuld daar hij de woning pas 4 November 1937 gekocht had. Bij de veiling was niet gebleken, dat deze woning, voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking kwam. De heer Michels: Heeft de notaris daar dan niet op gewezen? Ir. Kruijf: „Door de notarissen worden niet al tijd informaties omtrent dit punt ingewonnen. Het gemeentebestuur heeft indertijd pogingen in het werk gesteld om de notarissen te bewe gen wel altijd inlichtingen in te winnen. In Am sterdam gebeurt dit ook, doch in Haarlem voelt men daar schijnbaar nog niet veel voor". De heer Michels: „Dan kan men wel eens een leelijke strop koopen". Door een commissie van de Vereeniging van Huiseigenaren werden hierna vele bezwaren naar voren gebracht tegen de onbewoonbaar verklaring der perceelen Tuinstraat lc en d, 9c en d. Rustenburgerlaan 75 H, Lombardsteeg 14 en Anthoniesteeg 5 en 9. Voor kleine gezinnen achtte de commissie deze huizen zeker nog bewoonbaar. Wel zullen mis schien verschillende verbeteringen noodig zijn doch de eigenaars zijn gaarne bereid, die aan te brengen. Als men zoo nauw gaat kijken vol doet geen enkel huis in de oude binnenstad meer aan de thans gestelde voorwaarden. In het huis in de Lombardsteeg wonen twee blinde mannen en eenige pinda-Chineezen, die door de onbewoonbaarverklaring dakloos zou den worden. De heer Michels: „Ze kunnen uitstel krijgen van den ontruimingstermijn. Ten aanzien van de woningen aan de Antho niesteeg 5 en 9 en de Rustenburgerlaan 75H vond de commissie, dat er werkelijk geen enkele re den was om deze perceelen onbewoonbaar te verklaren. Ir. Kruijf deelde mede, dat juist, het complex van gebreken telkens voor de gemeente aanlei ding was geweest de huizen onbewoonbaar te verklaren. Ook de inspecteur van Volksgezond heid is het daarmede geheel eens. Tenslotte hebben nog verschillende eigenaars en bewoners o.m. van de perceelen Lange Poel laan 8a t/m c, Lange Raamvest 31 en 11, Oran jeboomstraat 51 en 23 en Lombardsteeg 3 hun bezwaren, die in hoofdzaak met de reeds ge noemde overeenkomen, nader toegelicht. Ook zij werden door ir. Kruijf beantwoord. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam is verschenen „B. A. Beschouwingen", Ren- kum betreffende maar ook het Rijk rakende, door W. Middendorp. Copyright P, I, B. Boi 6 Copanho /F* Gerda had al weer zoo ver geloopen, dat zjj opnieuw rusten moest. Kijk, juist toen zij op een steen was gaan zitten, hipte aan den overkant van den weg, in de sneeuw, een kraai. Even bleef deze tegenover Gerda staan. Zij bekeek het meisje, den kop scheef gedraaid en zei toen: „Kra, kra, goeden dag, goeden dag!" Beter kon zij zich niet uitdrukken, maar ze meende het goed en ze vroeg, waar Gerda zoo alleen heen ging? Het woordje „alleen" kon Gerda wel verstaan. Nu pas voelde zij goed, wat dit beteekende. En zij vertelde nu aan den vogel haar geheele levensgeschiedenis, tenslotte de kraai vragend of die Karei niet gezien had. De kraai knikte eens bedachtzaam en zei toen: „Dêtt is best mogeljjk!" „Wat? Geloof je dat heusch?" riep het meisje en zij pakte de kraai van louter blijdschap op en kuste haar. „Hé, hé, een beetje kalmer alsjeblieft", zei de kraai. „Ik geloof dat ik Karei gezien heb. Maar hg heeft je dan vast en zeker vergeten voor de prinses!" „Woont hij dan bij een prinses?" vroeg Gerda. „Ja", zei de kraai, „maar hoor eens, het is voor mg zoo moeilijk om dat allemaal in jouw taal te zeggen. Als je de kraaieniaal ver- Btaat, zou ik het beter kunnen vertellen." „Neen, die heb ik niet geleerd", zei Gerda, „maar grootmoeder kende haar wel. Had ik haar nu ook maar geleerd!" „Och, het hindert eigenlijk niet", zei de kraai. „Dan zal ik mij, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, van jouw taal bedienen." En toen vertelde zij wat zg wist. En hier begint de vierde geschiedenis, waarin een prins en een prinses een voorname rol spelen „Luister", zei de kraai, „in het Koninkrgk, waar wij nu zgn, woont een prinses, die verschrikkelijk knap is. Geen wonder ook, want zg heeft alle kranten, die er in de wereld zijn, gelezen en ook weer vergeten. Zoo knap is zij! IWordt vervolgd.) #o96 tn jio De klokrok is nog steeds modern. Klokrokken staan de meeste vrouwen en meisjes goed, Madame Mode heeft dan ook be sloten, dat dit nieuwe seizoen de rokken in klokkende banen geknipt kunnen worden. Zeer vlot en jeugdig is het model op onze afbeelding, waarvoor wij geweven jersey, het nieuwe materiaal, dat alle voordeelen van jersey heeft, terwijl het de nadeelen (rekken en vervormen) mist, aanbevelen. De rokbanen loopen als pijlen in de blouse door. De eenige garneering bestaat uit een breede ceintuur en een paar motiefjes van gekleurd laklint. Men heeft voor deze jeugdige japon 2,25 meter van 130 centimeter breedte noodig. Het patroon is te verkrijgen in maat 40. Boven wijdte: 86 centimeter; taillewijdte: 70 centi meter en heupwijdte: 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. PHILIPS en ERRES. - ook in huurkoop. HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52. TELEFOON 12762 HAARLEM. Adv. ingez. medj Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing van drs. J. J. Smith over „De hond als huisdier". De afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeni ging voor Huisvrouwen hield gistermiddag in rest. „De Leeuwerik" een bijeenkomst, waar drs. J. J. Smith uit Amersfoort sprak over: De hond als huisdier. Na een korte inleiding door mevr. J. C. VisserBrutel de la Rivière, de presidente der afdeeling Haarlem nam de heer Smith het woord. Spreker begon zijn lezing met te wijzen op de „vermenschelijking" van den hond zooals die in den loop der eeuwen heeft plaats gevonden. In dit verband is het ook niet onaardig te bemerken welke belangrijke rol de hond soms in de litteratuur inneemt. Boeken als „Kazan de wolfshond" zijn daarvan wel het meest sprekende bewijs. Van oudsher is de hond de metgezel der menschen geweest. Ook in de oude tijden was de hond reeds bekend als huisdier. Over de behandeling bij de dressuur van een hond is veel te zeggen. De meeningen loopen daarover nog wel eens uiteen. Er zijn honden, die zooveel instinct hebben, dat men wel eens ;eneigd is van verstand te gaan spreken. Dat is natuurlijk fout. Honden hebben geen ver stand. Een hond is een instinctwezen, dat al leen door associaties kan „denken". Het gehoor en de reuk van deze huisvrienden is buitengewoon scherp ontwikkeld. Met ver schillende voorbeelden toonde spreker dit aan. De oogen zijn niet sterk, eerder zwak. Uit ver schillende intelligentie-tests is komen vast te staan, dat de ontwikkeling der zintuigen bij den hond dikwijls zeer groot kan zijn. In den volksmond spreekt men dan ook dikwijls van „een verstandig dier". Toch heeft een hond geen verstand en in zicht, een aap daarentegen wel. Verschillende algemeen verspreidde mis standen over „verstandige" honden werden door spreker uitvoerig besproken. De heer Smith verduidelijkte zijn lezing met een serie interessante lantaarnplaatjes. Na de pauze besprak drs. Smith o.a. ook de „taal" van den hond, die uit enkele onwille keurige reacties bestaat. Mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière heeft den spreker tenslotte voor zijn interessante causerie bedankt. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL B JUNOPLANTSOEN. Onder leiding van het hoofd der school, den heer Van der Haar, werd een ouderavond ge houden in de gymnastiekzaal der school. De rekening van het schoolfonds werd ge controleerd en in orde bevonden; in de vaca tures van drie leden der oudercommissie werd voorzien door de benoeming van mevr. Tuij- ten en de heeren Aveling en De Wit. Vervolgens hield het hoofd der school een inleiding met als onderwerp „Bevordering van een goede samenwerking tusschen school en huis", welke inleiding met groote aandacht werd gevolgd. Van de gelegenheid tot het inwinnen van inlichtingen bij het onderwijzend personeel omtrent hun kinderen werd door de talrijk ouders een druk gebruik gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6