I I DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN EX-KEIZER WILHELM. ZATERDAG 21' JANUXRI 1939 HAA'EEEM'S DAGBEA'D f3 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER De gearresteerde inbrekers te Hoofddorp hadden nog meer op hun kerfstok Ook in tien andere gemeenten gestolen Dat de politie van Hoofddorp een zeer goeden slag heeft geslagen met de aanhouding van de twee recidivisten, die hun operatieterrein steeds in kerken vonden, is gisteren eerst goed gebleken. Herhaaldelijk werden ze verhoord en bij dit verhoor bekenden zij ten slotte te hebben in gebroken en niet alleen in de Haarlemmermeer doch ook in een tiental andere plaatsen. Geheel Noord-Holland, zelfs een deel van Zuid-Holland en Utrecht hebben zij onveilig gemaakt. Zij zochten, naar zij gisteren bekenden, hun werkge legenheid in de volgende plaatsen: Ruwiel, Bar- singerhorn, Lambertzwaag, Oudkarspel, Winkel, Nieuwveen, Leimuiden, Zevenhoven, Wilnis en Hoogwoud. Zeer waarschijnlijk zal dit lijstje nog verder worden aangevuld. Deze diefstallen werden grootendeels gepleegd in kerken in den loop van het vorige jaar. Ook werden nog vele goederen van deze diefstallen afkomstig in de woningen der beide mannen aangetroffen. Gistermiddag leek het politiebureau te Hoofd dorp wel een hotel. Verschillende burgemees ters en andere politie-autoriteiten waren hier heen gekomen om de inbrekers een verhoor af te nemen. Op een gegeven moment waren 28 personen aanwezig, waaronder twee dames, die voor herkenning van de voorwerpen waren mee gekomen. De politie had intusschen in de wonin gen een onderzoek ingesteld en de voorwerpen in beslag genomen. Een oogenblik later was de politie in staat nog 'n derden verdachte te arresteeren, den 22-jarigen J. B. Het verhoor duurt nog steeds voort. De in braken in de Haarlemmermeer, ook die te Ab- benes zijn alle bekend. Vandaag, Zaterdag, zullen de inbrekers ter beschikking van den Officier van Justitie wor den gesteld. GYMNASTIEKVER. „HOOFDDORP" 35 JAAR In de Maandag gehouden bestuursvergadering van de gymnastiekver. Hoofddorp met de pro- panganda-commissie werd de datum van de Ju bileum-uitvoering ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan dier vereeniging vastgesteld op Dinsdag 14 Februari. Dien avond treedt het internationaal bekende dameskeux-korps van het K. N. G. V. op afgewis seld met geselecteerde nummers van de ver eeniging. In de maand Mei zal dan een openluchtuitvoe ring plaats vinden. Zaterdag 11 Febr. is het feest voor de adspi- ranten, een poppenkast en een goochelaar zal hen aangenaam bezig houden. Op 22 Februar is de feestavond voor de leden onderling. Beide avonden worden voorbereid door de Propaganda- Commissie. Geboren: Jannetje Guurtje, d. v. L. J. Drost en G: Imanse; Dirk Johannes Gijsbertus, z. v. D. J. G. Slootweg en A. K. Hoogvliet; Frede- rikus Bernardus, z. v. B. G. Duwel en A. Schumacher; Abraham Joannes, z. v. A. van Zanten en A. Vaalburg. Jan, z. v. Jb. de Moor en K. C. Visser; Theodoras Cornelis, z. v. J. G. Suidgeest en Th. P. Kragtwijk. Petrus, z. v. G. G. Mesman en J. M. van Duin; Gelena Maria, d. v. T. T. Strobbe en A. C. de Waal; Olga Antje, d. v. J. Suttorp en A. H. Fillekes; Elly Elisabeth, d. v. C. Aafjes en D. A. Har tendorp; Jannie, d. v. J. C. van Andel en J. Roeper t; Anton Frederik z. v. A. E. Römer en M. F. Bik; Nel, d. v. J. A. van dei' Heide en A. C. Vis; Jacobus Johannes, v. v. J. J. van der Veldt en M. J. Dam; Sientje, d. v. K. Terlouw en A. Brus. Ondertrouwd: Hendrikus Cornelis Verhoeve 24 j. en Theodora de Vries 21 jr.; Arie van den Berg 48 jr. en Clasina Buis 44 jr.; Johan nes Zwetsloot 34 jr. en Margaretha Groen in 't Woud 30 jr.; Geertrudus Johannes de Bruin 24 jr. en Elisabeth Jacoba Nooij 26 j. Getrouwd: geene. Overleden: An toon Mulder, 68 jaar, echtg. van A. G. van den Biesheuvel; Barbara Hoogendoorn 61 jaar, wed. van T. Verhoef; Nicolaas Marinus Pouw 6 mnd„ z. v. B. A. Pouw en J. P. Borst; Cornelis van der Bent. 57 jr., echtg. van C. A. Nieuwenhuijs; Trijn tje van Leeuwen 82 jaar, wed. van D. Bak ker (wonende te Baarn). Christus is in het persoonlijke leven, daar is kerk, maar nog geen liturgie. In algemeenen zin is liturgie het gezamen lijke bijbellezen, bidden en zingen. Dit is de gemeenschappelijke Godsvereering. Wie liturgisch besef heeft gaat niet roekeloos om met de schatten door het voorgeslacht ver zameld. Na een korte pauze werden door de aanwe zigen nog verschillende vragen gesteld, die door spreker uitvoei'ig werden beantwoord. BONDSCONGRES TE ZANDVOORT. Op de vergadering van „Ons Belang", dit is de afd. Zandvoort van den Ned. Bond van Café-, Hotel-Restauratiehouders en Slijters, die Vrij dagavond in café Steenken aan het" Jan Snyer- plein werd gehouden, werd telefonisch bericht ontvangen van het hoofdbestuur, dat het bonds- congres dit jaar in Zandvoort zal worden ge houden. Voor Zandvoort is dit congres, dat drie dagen duurt, van groote beteekenis, te meer daar het gedurende het voorseizoen, eind Mei of begin. Juni wordt gehouden. Thans staat het reeds vast, dat dit congres door minstens 500 afgevaar digden zal worden bezocht. HALFWEG ZANDVOORT DS. C. H. BRANDT SPREEKT OP V. P. R. O.-AVOND. Vrijdag werd in het gebouw van den Zand- voortschen Kring Godsdienstig Leven, afd. van den Ned. Prot. Bond een V. P. R. O. propaganda- avond geoi-ganiseerd. Na een- inleiding door den voorzitter van den Kring, den heer A. Elffers, kreeg Ds. C. H. Brandt van Haax-lem het woord. Op onderhoudende wijze vertelde spreker hoe in 1922 met behulp van koptelefoon naar een radiouitzending geluisterd werd. In 1923 werd de eerste preek uitgevonden, doch het werd een volkomen mislukking. De eerste goede uit zending van een preek had plaats op 31 October 1924. In 1925 begon men merkbaar succes te krijgen met de uitzendingen en daarom begon men er in 1926 over te denken de V. P. R. O. te stichten. In het kort schetste spreker verder de ge schiedenis van de V. P. R. O. en hij eindigde met een opwekking om lid te worden van deze omroepvereeniging, waarvoor een minimum contributie van f 1 per jaar was vastgesteld. Nadat het koor Credo Canto onder leiding van Felix de Nobel een paar liederen had ge zongen, sprak Ds. R. Boeke van Knollendam over den grooten invloed van de uitzendingen van «ie V. P. R. O., waarnaar veel meer men- schen met belangstelling luisterden, dan men in verband met het aantal leden van de V. P. R. O. zou vermoeden. Hierna zong Credo Canto weer en ten slotte werd de propagandafilm gedraaid, die het werk van de V. P. R. O. op zeer duidelijke wijze in beeld brengt. LITURGIE IN DE NED. HERV. KERK. Vrijdagavond sprak Ds. D. Tromp voor de Jonge Hervormden over: Liturgie in de Ned. Herv. Kerk. Na een korte inleiding zei spreker: liturgie is een kerkelijke eei-edienst; een ontmoeting met de bbodschap van God. Als 't goed is breng1 bet den geheelen rnensck in beweging. Waax JAARVERGADERING ZIEKENHUISFONDS. Het Fonds voor Ziekenhuisverpleging „Halfweg en Omstreken" houdt op Maandag 23 Januari a.s., des avonds om half negen, in de bovenzaal van Café „Kroon" zijn jaarver gadering. AUTOBOTSING BIJ HET RAADHUIS TE HALFWEG. Op den Rijksweg nabij het Raadhuis alhier heeft 'n botsing plaats gehad tusschen twee luxe auto's, waarbij aanzienlijke materieele schade werd aangericht, doch gelukkig geen persoonlijke ongelukken voerkwamen. Doordat een uit de richting Amsterdam komende taxi het terrein voor het Raadhuis moest oprijden, kon een der daarachter rijdende auto's, bestuurd door den heer G. uit Haarlem, niet tijdig stoppen en botste van achteren teg«n de auto van den heer S. op. Gelukkig deden zich hierbij geen persoon lijke ongelukken voor doch beide auto's die één aan de voorzijde en de ander aan de ach terzijde, werden zwaar beschadigd. De auto van den heer S. kon echter nog op eigen kracht de reis naar Haarlem vortzetten, doch die van den heer G. moest met een kraan- wagen worden weggesleept. De gemeente politie alhier stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. SPORTCLUB „DE BATAAF". Bovengenoemde vei'eeniging organiseert op Woensdagavond 25 Januari in de groote zaal van Café „Modern" haar tweeden dansavond in dit seizoen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Bekker, postbode te Half weg, een paar handschoenen; Noox-dermeer,. Os- dorperweg 920, Amstex-dam (West), een bank biljet; J. van Ruiten, Kerkweg 20 te Haarlem- mex-liede, een schaap (ram); P. J. Buijs, Pola- nenkade 4, een - x-ijwielbelastingmerk; H. A. Stork, Haai-lemmei-straatweg 25, eenige zakdoe ken; het Stoomgemaal van Rijnland te Halfweg, een roeiboot en bij de gemeente-polite ten Raadhuize te Halfweg: eenige handschoenen en een jongensblouse. ZILVEREN JUBILEUM. De Gereformeerde Zendingskrans „Tryfosa' alhier heeft haar zilveren jubileum gevierd. Deze krans werkt nu gedurende 25 jaren gere geld elke week voor de linnenkast van het Petronella Hospitaal te Djocja. De bijzondere avond, waarop het zilveren jubileum van „Try fosa" werd herdacht, stond onder leiding van de Presidente, mevr. LuytNoordermeer, en werd gehouden in de bijgeboxiwen der Gereformeerde Kerk. Na opening door de Presidente volgde een verslag over de afgeloopen 25 jaar van de secretaresse-penningmeestex-esse mevr. Bos Nugteren, waaruit bleek, dat in die jaren niet alleen duizenden lcleedingstukken werden ver vaardigd, maar ook, dat in de 25 jaren van haar bestaan door „Tryfosa" rond f 4000 in geld kon wox-den afgedragen aan de Vereeniging „Dr. Schreurer's Hospitaal". Een keurig verzorgd programma vulde verder deze bijzondere bijeenkomst. Van het bestuur van „Dr. Schreurer's Hospi taal" waren aanwezig de dames v. d. Vliet Kool en Schut, terwijl Zr. A. M. Netelenbos, één der oprichters van „Tryfosa", die verhinderd was, schriftelijke gelukwenschen waren inge komen. Namens de Vereeniging „Dr. Schreurer's Hos pitaal" spraken de beide bovengenoemde dames v. d. Vliet en Schut, terwijl Ds. E. A. Groene- wegen dezen geslaagden avond sloot. ZENDINGSFILM. Op Woensdag 25 Januari a.s., zal in de Gere formeerde Kerk alhier een Zendingsfilm worden vertoond: des middags voor de kinderen en des avonds voor volwassenen. ZANG VAN BLINDEN. Het Koor der Blinden zal op Dinsdag 24 Januax-i a.s., in de Ned. Hex*vormde Kerk alhier een uitvoering geven ten bate van de Hulpver- eeniging „Blindenpenning" te Amsterdam, waai'bij Ds. H. O. Molenaai', Ned. Hervormd Predikant alhier, het openingswoord zal spreken. Gedurende de pauze zullen lichtbeelden wor den vertoond over het werk der blinden. HILLECOM LANDSTORM AVOND. Maandagavond a.s. wordt door den Bijz. Vrijw. Landstorm in Hotel Flcra een land stormavond gehouden in verband met de onthulling en overdracht van het door de burgerij aangeboden vaandel. Als sprekers zullen optreden burgemeester jhr. van Nispen tot Paixnerden, as. P. Boots- ma, legerpredikant te Wassenaar, reserve kapitein Karros en kapelaan J. v. Ettinger. Het dames-zangkoor „Cantabile" onder leiding van mej. Agaat van der Meij zal verschillende liederen ten gehoore brengen. Veer sympathi seerenden is de toegang vrij. HILLEGOMSCHE BEURSCOMMISSIE. Onder leiding van den heer K. Velthuijs hield de Béurscommissie Vrijdagmiddag in Hotel Flora haar jaarvergadering. Alle leden waren aanwezig. Uit het jaax-verslag van den secretaris bleek, dat het zakendoen en het aantal bezoekers in 1938 vooruitging; het laatste bedroeg niet minder dan 8362. Er komt gebrek aan ruimte. Een bijzonder woord van dank en waardeering werd gesproken tot den scheidenden vorozitter die niet herkiesbaar is. De rekening van den penningmester sloot met een batig saldo, zoodat niet om steun bij de vakorganisaties behoeft te worden aan *eklopt. Besloten werd het bestaande regle ment voorloopig niet te wijzigen. SCHAAKNIEUWS. De competitie-wedstrijd tusschen De Uil en Het Oosten uit Haarlem had het volgende resultaat: De Uil IHet Oosten I 45 met 1 afge broken partij. De Uil II—Het Oosten n 5'/2—2% met 2 afgebroken partijen. HAVENMEESTER Door B. en W. is benoemd tot tijdelijk haven meester de heer D. Noppen, controleur der steun- verleening. PERSONALIA Tot voorzitter der Chr. Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag „Spreuken 9:10a" is gekozen de heer R. Schilpzand Jz. Onze plaatsgenoot, de heer P. J. v. d. Jagt, slaagde voor het examen boekhouden der Ver eeniging van Leeraren. GUNNING Aan de firma Th. v. d. Hoorn en Zn. alhier is als laagste inschrijfster gegund de verbouwing van het gebouw der Coöp. Raffeisenbank. EEN KLEINE ONTDEKKINGSREIZIGER Vrijdagmiddag werd het 3-jarig zoontje van de familie V. in de 2e Amex*ika-dwarsstraat ver mist. Na langen tijd gezocht te hebben werd de politie gewaarschuwd, die tot de ontdekking kwam dat de kleine ronddwaalde op den Looster- weg II waar een familie zich over hem ontfermd had. Het waren eenige angstige uren voor de ouders geweest. HEEMSTEDE Openbaar Voorbereidend Onderwijs. Waar moet de school komen? Nu de gemeenteraad besloten heeft tot de stichting van een openbare voorbereidende school, moet nader worden bepaald in welke wijk der gemeente deze school zal komen. Ten einde na te gaan in welke omgeving aan dit onderwijs de meeste behoefte bestaat, ver zoekt het gemeentebestuur de belanghebbende ouders hun kinderen vóór 10 Februari a.s. te willen aanmelden OOK RUITEN TE HEEMSTEDE MOESTEN HET ONTGELDEN Dezer dagen deed een bewoonster van het Ju- lianaplein alhier, bij de politie aangifte, dat twee ruiten van haar woning waren stukgegooid. Het is de politie na een onderzoek gebleken, dat een groepje van 7 opgeschoten knapen van 15 tot 19 jaar er behagen in schepten deze wijk onveilig te maken en met steenen de ruiten te vernielen. Een jongen van 19 en een van 18 jaar bleken na onderzoek dit „heldenstuk" te hebben uit gevoerd. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. VOOR DE VERVOLGDEN VAN GELOOF EN RAS Vrijdagavond gaf de St. Stanislaus Verkenners groep uit Heemstede een weldadigheidsavond ten bate van de vervolgden van 'geloof en ras. Onder de aanwezigen waren ó.m. Prof. Dr. Alph. Steger, voorzitter van het 'groepsconxité der Ver kenners, de heer J. Smit, district-commissaris uit Haax-lem, vele ouders en belangstellenden, terwijl de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. De feestelijke bijeenkomst werd als gebruike lijk geopend met den Vex'kennersmarsch, gezon gen door de voortrekkers, verkenners en welpen waarna Prof. Dr. A. Steger een kort openings woord spi-ak. Een bijzonder aardig programma wex-d hierna afgewerkt. De netto-ópbrengst van den avond bedroeg ruim f 100. (Is reeds in een deel eener vorige opiaae opgenomen.) Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Donderdagavond sprak voor de afdeeling Haarlem der Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie de heer A. R. A. Theunissen uit Amsterdam over Journalistiek. De voorzitter der afdeeling de heer D. J. A. Geluk, opende deze bijeen komst. Spr. begon met eenige geschiedkundige opmer kingen. In de 17e eeuw werden voor het eerst kranten uitgegeven. Aanvankelijk op ongere gelde tijdstippen. Men deelde vooral feiten mede. vooral belangrijke gebeurtenissen of zonder linge voorvallen. Commentaar werd in den re gel niet gegeven. Vermelding verdient het feit dat Napoleon de eerste staatsman was die de pers gebruikte als hulpmiddel in de politiek. Officieel bestond er eigenlijk geen censuur. Maar de regeering gaf een eigen orgaan uit, de „Monitexu-" en geen krant waagde het berichten van beteekenis op te nemen, die niet eerst in dit blad waren ver schenen. Er zijn verschillende soorten van kranten. Een onderscheiding, die door Duitsche theoretici is gemaakt, is die tusschen massa-pers en groeps- pers. Onder massa-pers worden verstaan die bladen, die in de eerste plaats feiten willen ge ven, die informatie willen verstrekken, zonder daarbij commentaar te leveren, of voorzien van een zeer neutraal commentaar. De groeps-pers omvat de bladen met een eigen opinie, meestal de vertegenwoordigers van een bepaalde poli tieke overtuiging. De partij-pers is hiervan een goed voorbeeld. In de dictatoriale landen heeft zich in de laat ste jaren nog een andei-e vorm ontwikkeld, nl. de staatspex-s, waarbij alle bladen, zonder uit zondering, schi-ijven wat van hoogerhand ge- wenscht geacht wordt. Afwijkend is ook het ka rakter van een deel der Fransche en vooral der Parijsche pers, waaraan sommige bladen een po- lemischen inslag hebben. Deze onderscheidingen vinden we in de meeste Europeesche en Amerilcaansche staten, het geen spreker met een aantal voorbeelden toe lichtte. De groeps-pers heeft vaak een moeilijken strijd te voeren, omdat ze gebonden is aan den soms beperkten kx-ing harer medestandex-s. Dit beteekent geringe oplaag, geringere inkomsten uit advertenties en dus geringere winstmogelijk heden. De ontwikkeling is dan ook in de rich ting der massa-pers, sommige dezer bladen heb ben het karakter van sensatiepers gekregen Vooral de Amerikaansche krantenwereld is daar berucht voor. Met opzichtige koppen wor den berichten gelanceerd, waarbij de waai-heid vaak bijzaak is. Hoofddoel is een groote oplaag te verwerven en vooral in die landen waar de straatverkoop van kranten belangrijk is, zooals in de Vereenigde Staten, slaagt men hierin in- dei-daad. Spr. behandelde nog een aantal zijden van dit Onze Berlijnsche correspondent schijft ons: Nu de dag nadert, waarop Duitsch- lands voormalige keizer. Wilhelm II van Hohenzoilern, het voorrecht geniet bij lichamelijken en geestelijken wel stand zijn 80sten geboortedag te vie ren, hielden wij het oogenblik voor gekomen te bevoegder plaatse eens op informatie uit te gaan. We begaven ons tot dit doel naar het „Nie- derlandische Palais" Unter den Linden, waar 's keizers tweede gemalin. Prinses Hermine tijdens haar verblijf te Berlijn ook haar in trek neemt en we wei'den hier op voorko mende wijze te woord gestaarx door 's keizers zaakgelastigde, Herrn Voir Sell. De heer Von Sell was juist uit Nederland teruggekeerd, waar op Huize Doorn besprekingen hadden plaats gevonden over de wijze, waarop men den dag op „Huize Doorn" denkt te vieren en wij kregen dus de gewenschte informaties uit allerbeste bron. De eerste ontvangsten. „Het ligt voor de hand zoo deeldt 's kei- zer's zaakgelastigde ons mede dat velen het op prijs zullen stellen, den voormaligen keizer op dien dag persoonlijk geluk te wenschen. doch op één enkelen dag zou dat moeilijk gaan en derhalve zullen de min of meer officieele ontvangsten reeds op 24 Januari een aanvang nemen. Op dien eersten dag verwacht men te Doorn den 89-jarigen generaal- veldmaarschalk Von Mackensen als voornaamsten representant van het voormalige keizerlijke hoofdkwartier. Hij zal waarschijnlijk vergezeld zijn van eenige hooge officieren uit dien tijd, die tot 's keizers onmiddellijke omgeving behoorden. „Op de eerstvolgende dagen komen de naaste familieleden der keizerlijke familie en het zal ongetwijfeld niet gemakkelijk vallen, deze allen goed onder te brengen. De beschik bare ruimte op Huize Doom en het daartoe behooi-ende poorthuis is uiterst gering en het aantal kamers in het nabijgelegen hotel is ook niet zeer gx-oot. Sedert eenigen tijd is ech ter eveneens een nabijgelegen landhuis als hotel ingericht en dat vei-gemakkelijkt de zaak voor ons. Bovendien ligt de stad Utrecht niet al te ver af en ook Zeist biedt nog even tueele mogelijkheden. vraagstuk, waaronder de verhouding van ver schillende bladen tot de politieke groepen. Tot slot gaf spreker een kort overzicht van de persverhoudingen in de belangrijkste landen. Na de lezing volgde een nabeschouwing, waar na de voox-zitter met een woord van dank tot den spreker de bijeenkomst sloot. HOFBERICHT. 's GRAVENHAGE, 20 Januari. Bij besluit van H.M. de Koningin is met ingang van 1 Februari 1939 aan mevr. de Douairière G. C. gravin van Lynden va nSandenburg, ge boren baronesse van Nagell van Ampsen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als grootmeesters van H. M. de Koningin, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren door haar met bijzondere toewijding in die be trekking aan H.M. bewezen en is zij met ge lijken datum benoemd tot grootmeesteres honoraix-e van H.M. de Koningin Schacht's heengaan verraste Berlijn. BERLIJN 20 Januari. Het vertrek van dr. Schacht uit het presidium der Rijksbank is te Berlijn als een volko men vex-rassing gekomen. Gisteren had de leider van de rijkspers categorisch de berichten ontkend over eenige a.s. wijziging in het kabinet. Het nieuws heeft ook Rublee verrast, die midden in onderhandelingen met Schacht is over een Joodsche emigratieleening. Rublee zou vandaag een nieuwe be spreking hebben met Schacht, doch hij wacht thans op instructies. Het is opmerkelijk, dat vandaag in het maand blad van Goering „Der Viex-jahresplan" een lang artikel is opgenomen van de hand van dr. Schacht, den „president der rijksbank". Vanavond zal een communiqué worden uit gegeven, waarin de redenen zullen worden op gegeven van de wijziging. Voor het oogenblik zijn echter de meest officieele kringen zoo ver rast, dat de zaken wat verward zijn. Welingelichte Duitsche kringen beschrijven de wijziging als een versterking van Duitsch- land's economische structuur. Er wordt aan herinnerd, dat er veel geruch ten in omloop waren over een aan dr. Schacht toegeschreven voornemen zich binnenkort te rug te trekken en er is vaak gemeld, dat eenige andei-e adviseurs van Hitier het niet eens wa ren met Schacht's financieele politiek, doch tot nu toe zijn deze berichten steeds ontkend. In zijn artikel over het vierjarenplan zegt dr. Schacht: De Duitsche methoden hebben in het buitenland, waar zij of als een wonder of als een truc werden beschouwd, veel verwarring gesticht. Wij zijn niet zoo verwaand om van een wonder te spreken, aldus Schacht, en even min zoo bescheiden om toe te geven dat deze methoden natuurlijk zouden zijn. Na met kracht de gedachten aan inflatie of muntmanipulatie van de hand te hebben gewe zen, noemt Schacht voor de toekomst het vol gende noodig: Indien slechts evenveel wordt uitgegeven als kan worden bespaard en indien wat beschikbaar is zoo zoi-gvuldig mogelijk wordt beheerd en indien het kapitaal wordt ge- concentreei-d. waar de grootste opbrengst is te verkrijgen, kunnen dc economische toekomst problemen met dezelfde zekerheid als tot nu toe worden opgelost. Funk levert in hetzelfde nummer een bij drage, waarin hij schrijft, dat het bijzonder be langwekkend is, dat het land vanwaar Duitsch- land de meeste goederen invoert, de Vereenigde Staten is, dat dagelijks zijn grooten cliënt op de laagste manier beleedigt en belastert. Dezen cliënt zullen de Vereenigde Staten verliezen en alle moeilijkheden en besluiteloosheid van het Engelsch-Amerikaansche handelsverdrag toonen aan, dat het bijna mogelijk is voor dezen cliënt op de wereldmarkt een plaatsvex-vanger te vin den. Doch voor deze bestellingen in de Vereenigde Staten zullen wij andere vinden in de Balkan- landen en Tui-kije. Volgens de Daily Telegraph behooren tot de maatregelen welke door de rijksregeering zullen worden genomen om den uitvoer aan te moedi gen een verbetering en intensiveering van de export-reclame. Dit zal geschieden onder de ge- unifieerde leiding van een speciale or ganisatie. Er zal een nieuw type han delsreiziger worden opgeleid om Duit sche goederen in vreemde landen aan de markt te brengen. Vorstelijke gasten. Van de vele gasten, die op den eigenlijken feestdag verwacht worden, noemde men ons den kroonprins met zijn gemalin en hun kin deren, de prinsen Oscar, Eitel Fritz, Adalbert en Augustus Wilhelm (die als S. A.-man meestal familiair „Auwie" genoemd wordt). Voorts noemen wy Prinses Heinrich, de we duwe van 's 'keizer's eenigen broeder, die tij dens den oorlog een hooge positie bij de Ma rine bekleedde, den landgraaf van Hessen, die 's keizer's zuster tot gemalin heeft en bij een ander verloop van den laatsten oorlog waarschijnlijk koning van het toen door Duitschland veroverde Finland geworden zou zijn. Kroonprins Rupprecht van Beieren wordt zonder zijn gemalin verwacht, terwijl het voormalige koninkrijk Saksen door wijlen ko ning August's tweeden zoon, den Markgraaf van Meissen, vertegenwoordigd zal zijn. Zoo als men zich herinneren zal is diens broeder, de voormalige Kroonprins van het koninkrijk Saksen Jezuiet geworden. De vorst Friedrich Christiaan van Würtemberg en hertog Al- brecht van Saksen waren tijdens den oorlog beiden generaal-veldmaai'schalk en vormen dus als het ware met den hoogbejaarden Von Mackensen een trio van historische militaire beteekenis De viering van den dag. Nadat de tachtigjarige voormalige keizer in den vroegen ochtend de gelukwenschen van zijn gemalin en zijn allernaaste familieleden in ontvangst genomen zal hebben, zal in de tot kerk ingerichte hall een plechtige gods dienstoefening plaats vinden onder leiding van den Berlijnschen Domprediker D. Döhring, die reeds meermalen op Huize Doorn voorging sedert de voormalige hofprediker Vogel uit Potsdam drie jaar geleden is ge storven. Aan dezen dienst wordt door de kei zerlijke familie, de gasten en het gezamenlijke personeel van Huize Doorn deelgenomen. Het déjeuner te half twee zal het gebruikelijke eenvoudige karakter dragen en vindt in den intiemen fa miliekring plaats. Het hooggepunt van den feestdag is dan 's avonds het gala diner. waarbij de voormalige vorsten en prinsen allen in uniform, de da mes in groot toilet verschijnen. Tot besluit van 's keizers tachtigsten ge boortedag wordt na tafel een film ver toond, welke 's keizers grooten voor ganger, Frederik den Groote, tot the ma heeft. Graaf van Aldenburg Bentinck, bij wien de keizer met zijn naaste gevolg in November 1918 tijdelijk verblijf vond, zal door zijn licha melijke gesteldheid hij hoopt in Augustus 82 jaar te worden, maar beweegt zich slechts zelden buitenshuis niet aan de viering kun nen deelnemen, hetgeen door de keizerlijke familie ten zeerste betreurd wordt. Nog niet vergeten.... Wij wenschen er tenslotte op te wijzen, dat er in Duitschland nog altoos heel wat men- schen zijn, die op dezen 27sten Januari met hun gedachten bij den Hohenzollern-vorst zullen verwijlen, die ongeveer dertig jaar het Duitsche volk heeft geregeerd! (Nadruk verboden) Waar men zich keert, waar men zich wendt, Door KUIPERS' bril ziet men patent. W. KUIPERS ZN., Gediplomeerd Opticien. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 20 Januari. Bevallen 18 Januari C. M. Jonkerv. Luit, d.; F. A. KohierAlbers. z.; G. FiggeSchol- ten, z.; W H. van Lonkhuijsen—v. Barneveld, d.: M. SlobbeHoogland, d.; 19 Januari: J. v. d. Beke Callenfelsvan Alphen. d. en z.; A. M. J. BoersmaBakker, d.; A. Dijkman Roos, z.; H. M. V. Luijkenv. Veen, d.; J. H.C. WeverinkSpijkers, z.; J. VosWiei'da, d.; 19 P. Poelman—Póppinghaus. d.; 20 Januari: J. G. A. A. WijkhuiseHalderman, z.; S. Deen —de Boer, z.; Overleden 18 Januari: H. C. de VosLange- voort, 87 j., Amsterdamschevaart; S. P. van Maren. 77 j., Gcd. Oude Gracht: 19 Januari: F., 2 mnd., z. v. A. C. van Orden. Paul Kruger- kade- J. C. Steenkist, 48 j.. Vosmaerstraat; 20 Januari: J. M. Umans, 19 j„ Brouwersstraat. VELSEN Zaterdag. Bevallen: A. Korting-de Klerk, d.. Kerkweg 131. Santpoort. J. M. Fijen-Peters, z., Roos- wijkerlaan 72, Velsen N. A. Verver-Tervoort, z-, Hagelingerweg 212, Santpoort. J. Huigen- Kleinman, z.. Schulpweg 45, Velsen. W. C. Balm-Jongenelis. d„ Heerenduinweg 54, IJmui- den. G. L. Scholten-Kuipers, d., Broekbergen- laan 1, Santpoort S. J. E. van Gool-van Po- lanen, z., Visseringstraat 25, IJmuiden. J. Israël-Mantje, z.. J. P. Coenstraat 14. IJmuiden. S. E. van Acker-Martineau, z., Piet Hein- straat 93, IJmuiden. L. Schoen-Flink, z.. Meeuwenlaan 3. IJmuiden. Overleden: J. Visser, 73 j., weduwnaar van M, Zwart, Egmond aan Zee. W. F. Bijvoet, 76 j., echtgen. v. B. M. Rüfer, Bred.weg 19, Santpoort A. Bakker, 75 j., wedr. v. A. C. Bakker, Zee weg 173. IJmuiden. A. E. Goukes. 71 j., echt- gen. v. D. Peereboom. Terrasweg 29. Ondertrouwden: A. Tervoort, Beverwijk, Alk- maarscheweg 223 en A. M. S. van Acker, Pla- tanenstraat 29, IJmuiden. Toek. adres: Creutz- berglaan 76. Beverwijk. J. A. Rijntjes, Wijkerstraatweg 238, Velsen (N) en C. Knap, Beverwijk. Toek. adres: Wijkex-- straatweg 238 Velsen (N.) E. Snel, Oosterduinplein 64. IJmuiden en G. Verkooijen, Oosterduinplein 64, IJmuiden. Toek. adres: Oosterduinplein 64, IJmuiden. K. Schriever. Schulpweg 127, Velsen (N) en S. Rijvordt, Schulpweg 127, Velsen (N.) Toek. adres: Schulpweg 127, Velsen (N.) J. Zwaan, Bloemstraat 68, IJmuiden en G. Groen. W. Barendszstraat 14, IJmuiden. Toek. adres: de Rijpstraat 52. IJmuiden. P. J. Bunschoten. Hoofdstraat 35, Santpoort en A. van Vliet, Hoofdstraat 58. Santpoort. Toek. adres: Hoofdstraat 35., Santpoort. P. C. van Leeuwen, v. Wassenacrstraat 6, IJmuiden en L. van der Steen, C. Drebbelstraat 20, IJmuiden. Toek. adres: N. Hartendorp, Kanaalstraat 57, IJmuiden en G. van Tunen, Schulpweg 103, Velsen (N). Toe komstig adres: F. van Croonenborg, Pr. Krugerstraat 26, IJmuiden en M. van Wierzen, Willemsbeekweg 72, IJmuiden. Toek. adres: Pr. Krugerstraat 28, IJmuiden. Gehuwden: B. Smit en G. M. J. Heiligenberg, Tusschenbeeksweg 46, IJmuiden. L. Beusen- berg en M. de Vries, Palmenstraat 5 rd„ IJmui. den. P. Plokker en L. H. Lengton, Kortenaer- straat 12 rd., IJmuiden,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7