Kleine potentaten in het Derde Rijk. Bestaan van meenings- verschillen ontkend. *n,,Mijnhard tje" De macht van den hloldeider. Rumoerige middag in de Fransche Kamer ZATERDAG 21 JANUARI 1939 HSSRCEM'S DAGBEAD Officieiise Duitsche verklaring over Schacht's heengaan. Onderhandelingen met Rublee zullen worden voortgezet. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt het volgende uit Berlijn aan het A.N.P. me degedeeld: „Naar aanleiding van de in het buitenland loopende geruchten, volgens welke bij de mutatie in het Rijksbankpresidium meenings- verschillen betreffende de Duitsche econo mische en financieele politiek van beslissen de beteekenis zouden zijn geweest, verneemt men in welingelichte kringen, dat, wanneer deze geruchten eenigen grond hadden, dr. Schacht waarschijnlijk uit eigen beweging zijn ontslag zou hebben aangeboden. Dat is echter niet het geval. Veeleer is dr. Schacht van zijn functie ontheven en de werkelijke motieven daarvoor zijn reeds vermeld in het schrijven van den Führer aan rijksminister en rijksbankpresident Funk. Verder wijst men er op, dat in den brief van dén Führer, aan rijksminister dr. Schacht al gezegd i.s, dat men van Schachts diensten gebruik zal maken voor de verrichting van nieuwen arbeid. Zooals bekend is, was dr. Schacht de laatste weken bezig met zekere kwesties, die samenhangen met de op lossing van het Joodsche vraagstuk in Duitschland. Hij heeft niet minder dan drie besprekingen gehad met Rublee, den voorzitter van de inter nationale commissie voor de vluch telingen, die op het oogenblik te Ber lijn vertoeft. Het is niet onmogelijk, dat uit deze besprekingen gebleken is, dat nog zeer vele detailkwesties bij het vraagstuk van financiering der Jood sche emigratie uit Duitschland uitvoe rig bestudeerd moeten worden. Funk, rijksminister van economische zaken en president der Rijksbank, heeft reeds in 1931 zijn intrede in de rijksleiding der N.S.D.A.P. gedaan als persoonlijk gevolmach tigde van den Führer in economische vraag stukken. Na werkzaam te zijn geweest als perschef der regeering en daarna als staats secretaris in het ministerie van volksvoor lichting en propaganda, werd hij in Novem ber 1937 benoemd tot rijks- en Pruisisch mi nister van economische zaken. In Februari 1938 werd hij door den gevolmachtigde voor het vierjarenplan, Goering, plechtig' in zijn ambt geïnstalleerd. Zijn herhaalde princi- pieele verklaringen over de Duit-sche econo mische en handelspolitiek en zijn buitenland- sche reizen, die zoowel voor Duitschland als voor de andere contracteerende partijen steeds een bevredigend verloop hadden, hébben ook in het buitenland sterk de aandacht getrok ken. In Goering's verordening' van 20 Decem ber 1938 was Funk reeds opgedragen alle maatregelen, die noodig blijken voor een ver dere vergrooting der capaciteit van het Duit sche economische leven, in een richting te leiden." In de kringen van het Duitsche ministerie van economische zaken wordt volgens United Press bevestigd, dat Schacht de onderhande lingen met de commissie-Rublee verder zal voeren, in strijd met het bericht, dat de commissie 'eerst ontving en volgens welke de besprekingen niet verder zouden gaan, Reeds had men, aldus een woordvoerder van de commissie, besloten heden te vertrekken, toen in den loop van den namiddag het tegenover gestelde bericht kwam. Over de redenen die tot de wijziging geleid hebben, is niets bekend. Eveneens in de kringen van het ministerie verklaart men voorts, dat de status van de Dawes- en Young- leening geen verandering zal onder gaan. In verband daarmee wordt her innerd aan de rede. die Funk in Juni 1938 in Breinen heeft gehouden, waar in hij heeft verklaard, dat deze beide schulden niet als politieke, doch als handelsschulden worden beschouwd. In dit opzicht moet Funk nog dezelfde mee ning zijn toegedaan. Toen heeft hij echter eveneens verklaard, dat de rentestandaard dier leeningen, die 7 en 5V2 was. tot een „normale hoogte" teruggebracht moest worden. In tegenstelling met de hierboven weerge geven officieuse Duitsche verklaring meldt Reuter uit Berlijn, dat men de eerste aanwij zing, dat Schacht niet steeds welwillend stond tegenover de eischen, welke de regeering aan de Rijksbank stelde en dat deze houding wel eens verband zou kunnen houden met het plotselinge besluit van Hitier, kan zien in een artikel in de National Zeitung, welke als „spreekbuis van Goering" wordt beschouwd. Het blad schrijft, dat door de benoe ming van Funk onvoorwaardelijke steun van de Rijksbank bij de uitvoe ring van de economische taak der re geering voor de toekomst verzekerd is. De nationaal-socialistische economi sche politiek staat het kapitaal slechts toe de rol te vervullen van dienaar van handel en industrie, en dit natio naal-socialistische beginsel zal voort aan het richtsnoer zijn voor de Rijks bank. Men heeft Reuter voorts in welingelichte Berlijnsche kringen medegedeeld, dat de mu tatie in het presidium van de Rijksbank gis teren het onderwerp is geweest van beraad slagingen in het Duitsche kabinet, waarbij dr. Schacht zelf tegenwoordig was. De berichten, volgens welke het besluit het resultaat zou zijn van een onderhoud, dat Hitier den vorigen avond niet Goering zou hebben gehad, schijnen ongegrond te zijn. Hitier heeft dr. Schacht Vrijdagochtend ontvangen en hem dank gezegd voor zijn loyale houding jegens het Derde Rijk. Britsche pers Gematigden naar den achtergrond. De Engelsche avondbladen zien in het heen gaan van Schacht een nieuw terugwijken der „gematigde" strooming in het Derde Rijk. De „Star" schrijft: „Duitschland heeft thans geen goud meer. Het bezit geen buitenland- sche deviezen, die invoer van belangrijke ar tikelen mogelijk zouden maken. De laatste Duitsche leening, die in eiken gezonden staat in 24 uur vol teekend zou moeten zijn, was 'eerst na zes weken gedekt. Het zou mogelijk kunnen worden, dat men het wapenings- en het bouwprogramma aanzienlijk moest be knotten. De officieele statistieken wijzen uit, dat er bijna twee millioen werkloozen zijn. Al het genie van Schacht zou tegen deze harde feiten niets vermogen. Een belasting zou een tijdelijk hulpmiddel zijn. maar de belastingen drukken reeds al te zwaar. Het lijkt waar schijnlijk, dat Schacht moest vertrekken, om dat hij Hitier gezegd heeft, dat de eenige op lossing bestaat in belastingverhooging. Hitier kan Schacht over boord werpen. Maar hij zal niets kunnen doen tegen de onverbiddelijke wetten der economie". Amerikaansche meening". Uit Washington meldt Reuter: De aanstel ling van Funk tot president van de rijksbank is door. een hooggeplaatst departements ambtenaar een „Voor de Vereenigde Staten bedoelde klap" genoemd. Andere ambtenaren verklaarden, dat Funk bekend staat om zijn vijandigheid jegens de Vereenigde Staten. Het algemeene commentaar in de handelsdeparte menten op het ontslag van Schacht was, dat de wijziging geen werkelijken invloed had op den Duitsch-Amerika anschen handel, aange zien Schacht reeds geruimen tijd slechts décor was geweest en Duitschland reeds al het mo gelijke heeft gedaan om den handel met de Vereenigde Staten te besnoeien. Men voorspelt, dat ondanks het streven naar vermindering der aankoopen uit de Vereenigde Staten, men zal voortgaan producten als katoen, petroleum, koper, lood en fosfaten hier te koopen, omdat Duitschland ze hard noodig heeft. Uitleening van Italiaansche kunst werken aan liet buitenland beperkt. Elk jaar een nationale expositie in Italië. De Italiaansche minister van Onderwijs heeft, naar Stefani meldt, in de overtuiging, dat ten toonstellingen van oude Italiaansche kunst in binnen- en buitenland te veelvuldig zijn gewor den, Mussolini voorgesteld wetgevende maat regelen af te kondigen, waarbij het uitleenen van Italiaansche kunstwerken voor buitenland- sche tentoonstellingen van oude kunst verboden wordt en bepaald wordt, dat eens per jaar een nationale expositie van deze werken wordt ge houden. De Duce heeft het voorstel van den mi nister goedgekeurd, zoodat deze in den eerst- volgenden ministerraad een ontwerp zal indie nen. IGUALADA GEVALLEN. Gisteravond rukten Franco's troepen het Catalaansche stadje binnen. OOK VENDRELL IN HUN HANDEN. "N„. ^4 PBMGNANm ANDOMA* CW -Mi «tff* ricu: - T BANOLAS' ceWSfc. v- t "GEBONA JS^^CABDbNA VICU jAPTESA y^AUPESA SEACOlOMAj LERtp'A cebvebaUlafV CMMOue~ BOPJAS IGUALADA \cJaA^MATAPOJL }PANADEUAMfffrSUNCHv/u^eANCA^^^^r E LO NA •VALLSyg""""-"2* Bij het vallen van het duister zijn de troepen van Franco gisteren Igualada binnengerukt, aldus meldt Reuter uit Lerida. In het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca kwam telegram na telegram binnen, waardoor het steeds duidelijker werd. dat een der om vangrijkste veldslagen zoo ongeveer den cli max bereikte. Vijf Nationalistische legercorpsen trokken gisteren op in de provincie van Bar celona. De concentratie der rechtsche artillerie bracht de enkele batterijen der regeering tot zwijgen en de defensie der regeeringstroepen schijnt te zijn afgebrokkeld onder den druk van het artillerievuur en van de oprijdende tanks. De rechtsche opmarsch werd versneld tot een gemiddeld tempo van zeven mijl per dag. Elkan der aflossende bommenwerpers, geëscorteerd door jachtvliegtuigen, ronken door de lucht om heele secties der regeeringsdefensie weg te va gen. Gisteravond werden de muren van Igualada tot puin geschoten met zesduimsgranaten, waar bij geen tegenvuur van eenige beteekenis dooi de regeeringstroepen gegeven werd. Ook Vendrell werd door de troepen van Franco bezet. Bovendien vielen talrijke dorpen, waaronder Vilamayor, Santafe, Altarriba, Guardiola, Gu- sona, Manresana, San Guim de la Plana, Pijalt, Lafortesa, Salanellas en Creixells. Te Barcelona wordt het verlies van Calef .en Vendrell toegegeven. In Estramadoera hebben de republikeinen, naar zij verklaren, een hevigen tegenaanval af geslagen, terwijl zij in den sector van Azuaga eenigszins zijn opgerukt. U KUNT NIET zelf Uw wasch doen om de duurte, nu de ÏJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39 - Telef. 4371 VOOR 15 CENT PER K.G. overweeksche wasschen be handelt. Deze goedkoope prijs beteekent voor U moeite en kosten besparing. (Adv. Ingez. MedJ Te Rome niets bekend van nieuwe ontmoeting Hitler—Mussolini. Duitsch bericht „weinig waarschijnlijk". Havas meldt uit Rome 20 Januari: Gezaghebbende kringen verklaren niets te we ten van een ontmoeting, die geschieden zou tus- schen Hitler en Mussolini en waarover door een Duitsch blad zou zijn geschreven. Men voegt hieraan toe, dat men het bericht als „weinig waarschijnlijk" beschouwt. Mevrouw Molotof benoemd tot volkscommissaris. Eerste vrouw, die deel uitmaakt van het ministerie der Sovjet Unie. Naar Reuter uit Moskou meldt is de vrouw van minister-president Molotof, Polina Seme- novna Zhemchuzhina, benoemd tot volkscom missaris van het onlangs opgerichte commissa riaat voor visscherij. Zij is de eerste vrouw, die zitting heeft in het ministerie van de Sovjet Unie, hoewel zij niet zoo hoog in rang is als de weduwe van Lenin, die lid is van het presidium van den oppersten raad van de Sovjet Unie. Hoofdpijn 9 Kiespijn p Rheumatiek, Zenuwpijnen, Gevatte koude, Griep „Dokter Harljë'adviseert Bij 6 stuks 30 ct 12 stuks 50 ct. (Adv. Ingez. MedJ BESPREKINGEN TUSSCHEN ULSTER EN LONDEN OVER DE AANSLAGEN. Actie schijnt grondig te zijn voorbereid. POLITIE-AUTORITEITEN ONTVANGEN DREIGBRIEVEN. De ..Daily Telegraph" bericht, dat binnenkort leden van de regeering van Ulster naar Londen zullen komen om met de regeering besprekingen te voe ren over de bomaanslagen. Naar ver nomen wordt heeft de regeering van Noord-Ierland eenige weken gele den reeds de Britsche regeering ge waarschuwd, dat deze week ongere geldheden verwacht konden worden en heeft zij waardevolle inlichtingen verstrekt, welke het aanhouden van verdachten heeft vergemakkelijkt. Vandaag zal Sir Wilson Hungerford, de secretaris van de partij der Ulster Unionisten naar Londen komen. De autoriteiten hebben thans inlichtingen ontvangen, volgens welke reeds een jaar gele den Ieren naar Engeland zijn gekomen, waar zij werk hebben gekregen. Zij hebben de plaatsen uitgezocht, welke het meest kwets baar waren. Ook hebben zij de voorraden springstof verzameld. Anderen werden opge leid tot het aanbrengen van de springladin gen. Men veronderstelde dat de voornaamste schuldigen nog op vrije voeten zijn en men acht het waarschijnlijk, dat in de komende dagen nieuwe aanslagen zullen worden ge pleegd. Hooge politiebeambten, die belast zijn met het onderzoek hebben dreigbrieven ontvan gen. waarin zij gewaarschuwd worden, dat. indien zij het onderzoek te streng leiden, hun eigen veiligheid gevaar zou kunnen loopen. De Brixton-gevangenis. waar de zeven gevangenen zijn opgesloten, wordt streng be waakt. aangezien het I.R A. in het verleden meermalen gevangenen uit de gevangenis heeft weten te verlossen. Zoo is de Valera zelf in Februari 1919 er in geslaagd uit de Lincoln-gevangenis te ontkomen. Om de mu ren van de gevangenis stonden politieman nen in uniform en in de omliggende straten patrouilleerden rechercheurs in burgerklee- ding. Voorbijgangers, die boodschappen of koffers droegen werden aangehouden en on dervraagd. De Valera betuigt Chamberlain zijn leedwezen. De Valera heeft den hoogen commissaris van Ierland te Londen. Dulanty opgedragen aan minister-president en mevrouw Cham berlain het leedwezen der Iersche regeering te betuigen over den aanslag, gepleegd op hun zoon en hun de verzekering te geven, dat deze zich in volkomen veiligheid bevindt. Nieuwe functie voor kapitein Wiedemann. Consul-generaal te San Francisco. Kapitein Wiedemann, de vertrouwe ling van Hitier. wiens bezoek aan Cham berlain in Juli van verleden jaar veel stof heeft doen opwaaien is, naar te Berlijn verklaard wordt, tot consul-ge neraal te San Francisco benoemd Officieele kringen beweren omtrent deze be noeming niets te weten, doch een lid van Wiede mann's familie verklaarde gisteravond desge vraagd, dat het bericht juist is. Een conflict tusschen school en Hitier Jeugd. BERLIJN, 17 Januari 1939. (Van onzen correspondent). ALLE rijksleiders hebben voor het res sort, Hitier Jugend, Arbeid. Sport enz. dat hun speciaal is toegewe zen, vrijwel dictatoriale macht en aan de leiders voor gouwen, districten en huizen blokken is veel van die macht overgedragen. Meer in het bijzonder de man van de huizen blokken de Blockleiter eigent zich uit ijver, wellust of om het witte voetje soms graag die macht in vollen omvang toe. Zoo'n poten taatje kan een plaag worden voor oude dames en andere schuchtere wezens, die in zijn huizen blok wonen. Hij is tevens colporteur van den „Völkische Beobachter"? het blad van den rijksleider voor de nationaal socialistische we reldbeschouwing, Rosenberg, de krant, waarop elke beambte moet geabonneerd zijn en elke echte Duitscher, volgens redactie, directie en blokleider geabonneerd behoort te zijn. Zoodra iemand zich op de lijst der abonnés heeft laten inschrijven, krijgt hij dan ook een schildje van het blad op zijn deur geplakt, als etiket voor echte „treudeutsche Gesinnung", te vens als talisman tegen verdere lastige colpor tage. Bij den ingang van elk huis geeft de Führer het goede voorbeeld op een reclame plaat, waarop hij den Völkischen Beobachter aandachtig zit te lezen, den bovenrand met den naam van het blad netjes omgebogen naar kij kers en voorbijgangers toe. Wij erkennen graag, idealistische bedoelingen bij het reclame- maken voor lectuur, die een bepaalde levensbe schouwing propageert, maar deze moet bij een algemeene gelijkgeschakelde pers, op zoo'n pak kende wijze toch overbodig schijnen. Vele blok- leiders houden vast aan dat idealisme en vallen er ongezouten de lieden mee op het lijf, die naar hun meening zich schamen moesten, nog geen lezer van het blad te zijn. Hij kan er mee door gaan, totdat iemand hem heroiek de deur wijst en een klacht tegen hem indient, want zoo'n po tentaat gaat ook in andere dingen buiten zijn boekje. Gewoonlijk wordt de man dan na een gewichtig „verhoor en wejaerverhoor" door een anderen leider vervangen. In den begintijd van het nieuwe systeem wa ren er veel liefhebbers voor deze waardigheid onder menschen, die nooit iets in de melk te brokkelen hadden en toch ook wel eens autori tair wilden optreden. Dat gaf dikwijls aanleiding tot merkwaardige tooneeltjes, zooals het geval van een tot blokleider benoemd portier, die wijdbeens en met de handen op den rug zijn baas, den huiseigenaar, de les kwam lezen. Deze liet zich eerst overbluffen uit angst<voor het ge weld der revolutie, dat zijn portier vertegen woordigde als aangewezen blokleider. Die toestand heeft betrekkelijk lang geduurd. Er is verbetering in gekomen, maar allen voelen zich toch altijd nog door dit blokleidersysteem onder een hinderlijken, veelal geheimzinnigen druk. Conflicten van zoo'n leider met zijn volks- genooten zijn dus nooit uitgesloten. In de hoogere en hoogste regionen blijken nu ook tusschen gouw- en rijksleiders onderlinge conflicten niet te zijn uitgebleven. Rijksleider Von Schirach voert het bevel over de Hitler- Jugend, die hij zoo zeer voor zijn idealen in be slag genomen heeft, dat het onderwijs der jeugd er onder moest lijden. Geen rijks- of gouwlei der dus partijgroote protesteert daar nu tegen, het zijn onderwijzers en schoolinspec- teurs in Saksen, die klaagden over de slechte vorderingen der leerlingen en als oorzaak aan wezen de vele verplichtingen buiten de school, die hen te zeer afleiden en hun geen tijd laten voor het behoorlijk afdoen van het huiswerk. Aan vele leerlingen moest voor verplichtingen ten opzichte der Hitier Jeugd vrijaf worden ge geven, zonder dat rekening werd gehouden met de behoeften van het onderwijs. De klacht is voor niemand een* verrassing. Eerst onderdrukt, dan luider is er al lang over geklaagd zonder succes. De hooge rijksleider der Duitsche jeugd, laat nu in het „Verorde ningsblad" van het Saksische ministerie voor volksontwikkeling bekend maken, dat de Hitier Jeugd met de behoeften van het onderwijs re kening zal houden. Hij verwijst naar de bladen der Hitier Jeugd „Wille und Macht" en „Das junge Deutschland", waarin de behoeften der school werden erkend. Desniettegenstaande is toch aan het onderwijs afbreuk gedaan! De leerlingen zullen nu meer tijd krijgen voor hun huiswerk en als blijkt, dat door verplichtingen buiten de school de leerlingen hierin, ondanks het feit, dat deze beperkt zullen worden, nog achter geraken, dan kunnen de onderwijzers er over confereeren met de vertrouwensmannen van de Hitier Jeugd. De rijksleider schijnt in- tusschen de oorzaak der slechte vorderingen op school niet direct te zoeken bij de organisatie der Hitier Jeugd, want hij verlangt, dat den ouders der leerlingen die hij als de oorspron kelijke klagers beschouwt er op gewezen moeten worden, dat er op school met vlijt en alle kracht gewerkt moet worden en dat zij ver plicht zijn, thuis toe te zien, dat het huiswerk der leerlingen behoorlijk wordt verricht. Er wordt trouwens over het algemeen geklaagd over te weinig werklust en vlijt der leerlingen. ELKE periode heeft haar eigen jeugd met eigen manieren en deugden en telkens is de jeugd geneigd, te spotten met de manieren en ondeugden die de jeugd eener oudere generatie had. Met genoegen laten we daarom hier nu eens den ouden Dir. A. D. Braune uit Görne- über-Friesack aan het woord, die een loopje neemt met de phrasen der hedendaagsche jon geren. Na gewezen te hebben op beschouwingen in enkele opvoedkundige bladen over het toe nemend gebruik van gezwollen taal bij het op komend geslacht, zegt hij, dat de school die zotte neiging moet bestrijden. De leerling hoort op school het gezegde van Frederik de Groote. dat, wie uit dor zand vruchtbaar land maakl. grooter is dan een zegevierend veldheer. Thuis hoort hij zijn broer de econoom voor de schrijf machine dicteeren wat woordelijk in een vak blad is opgenomen „De overwinning zal ons zijn, als de veldheeren en het leger der om de bestaanszekerheid voor het volk strijdende man nen van den landbouw met den tooverstaf der onbuigzame energie alle bronnen der stroomen- de volkskrachten doen bruisen en verborgen of sluimerende bronnen ten leven wekken". Het is de taal der vakbladen, geïnspireerd door de partij, die volle en staat voor haar vierjarenplan wil aanzetten tot de hoogste krachtsinspanning Het is dus de taal der jonge Nazi's Maar dat wil Herr Braune niet zoo direct zeggen. Wie vaktijdschriften op dit gebied doorbladert, merkt, dat in dezen tijd voor velen de taal niet meer iets levendigs is, maar een metaal, dat zij tot blik moeten uitwalsen. „Men mag bij een zeug niet meer biggen laten dan ze kan voeden", zegt de boer. Een vakblad geeft het „tot blik geplet" weer met volgende phrase „Een krachtige zeug neemt haar lichaamsreserve te hulp om de behoefte van haar nakomelingen te bevredigen". In hoeverre die reserves toereikend zijn, kan echter zelden juist vastgesteld worden. De zwakkere biggen kun nen bovendien gemakkelijk in de verdrukking raken en „das Zeitliche segnen" d.w.z. dood gaan. In December komen er in Duitschland ge woonlijk veel karpers op de markt. Een jonge ling van den nieuwen stempel zegt ervan in zijn marktbericht: „De karper, het zinnebeeld van den zegen en de vruchtbaarheid heeft zijn positie als traditio neel Oudejaarsgerecht buitengewoon versterkt en bevestigd, zoodat ook in dit jaar een opnieuw gestegen behoefte te verwachten is". Zij hebben die manier van oreeren van geen vreemden, die jongelingen. Men merkt haar op in de dagelijksche redevoeringen der hoogere en lagere leiders en is vooral vermakelijk in de ovaties van den portier-blokleider in den beslo ten kring zijner medewerkers bij het vegen van de trottoirs om ons huis. H. L. Uitlating van Pierre Cot ver oorzaakte heftig tumult Afgevaardigden gingen elkaar te l(jf In tegenwoordigheid van Bonnet heeft de Fransche Kamer gistermiddag de debatten over de buitenlandsche politiek hervat. Henriot, af gevaardigde van de republikeinsche federatie, sprak o.a. over de betrekkingen met Duitschland, waarbij hij o.a. zeide: „Wij volharden er in de Duitschers te zien zooals wij zouden willen, dat zij waren en niet zooals zij zijn. Wij moeten kie zen en opbouwers zijn van het Europa van mor gen of komen te staan tusschen de huilebalken die klagen op de bouwvallen van gisteren. Het Oekrainsche probleem is door de Duitsche pro paganda verzonnen". Spreker vroeg opzegging van 't Fransch-Rus- sische pact. Sprekende over de Italiaansche eischen verklaarde Henriot, dat die „de Fransche eenheid hebben opgewekt, waartegen geen en kele dictator ooit iets zal vermogen". De volgende spreker, Pierre Cot, radicaal so cialist, ging accoord met het zenden van een ambassadeur naar Burgos. Wanneer men echter met Franco wil onderhandelen, moet men zich niet tot hem, maar tot Rome en Berlijn wenden. Duitschland, aldus spreker, tracht Frankrijk, Engeland en Rusland van elkander los te maken en het streeft naar steunpunten op de zeeroutes van Frankrijk. Voorts weidt spreker uit over de zwakke puu- ten in de Duitsche economie. Pierre Cot. Toen Cot door rechtsche afgevaardig den geïnterrumpeerd werd. riep hij uit: „Te oordeelen naar zekere interrupties, meen ik, dat de Duitsche propaganda nog machtig is". De rechtsche afgevaardigden protes teerden heftig, linksche afgevaardigden applaudisseerden. De uitroepen werden daarop verward en het rumoer steeds grooter, zoodat Herriot de rust niet kon doen weerkeeren en de vergadering schorste, welke na een klein half uur heropend werd. Het rumoer zette echter opnieuw in en eenige afgevaardigden wilden elkander te lijf gaan. Zij werden door boden gescheiden. Her riot verklaarde de incidenten te be treuren. Toen de rust hersteld was. zette Cot zijn rede •oort. Hij wees op het belang van de Duitsche propaganda en verklaarde, dat het beter zou zijn geweest Beek, een vriend van Frankrijk, dan Von Ribbentrop uit te noodigen. Hij besloot: „Laten wij onze bondgenootschap pen handhaven. Laten wij morgen onze vrienden bijeenbrengen voor een groote vredescoalitie, hetgeen meer waard zal zijn dan ze bijeen te brengen voor een oorlogscoalitic." Jacquinot, van de Democratische Alliantie, oefende critiek uit op München en veroordeelde de politiek van toegeven. Spreker hoopt, dat de regeering geenerlei druk op Polen zal uitoefe nen om een Oekrainschcn staat te doen ont staan en vraagt Bonnet een krachtige politiek te voeren. Bonnet maakte hierop een instemmend gebaar. Voortgaande maakte Jacquinot een toe speling op de Spaansche kwectie cn verzocht hij de regeering maatregelen te nemen, opdat op het moment van spanning, welke Duitschland en Italië willen do enontstaan, de neutraliteit der Balearen en de vrijheid der verbindingen met Noord-Afrika verzekerd zullen zijn. Nadat de communist Michels nog het woord had gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen. MILITAIR VLIEGTUIG TE BELGRADO VERONGELUKT Op het vliegveld van Belgrado is gisteren een jachtvliegtuig neergestort. De piloot, een kapitein der vliegers, kwam om het leven»

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9