Wh STOFZUIGERS AGENDA. WEERBERICHT Minder Nederlanders H A A R t E M'S D A G B E A D 2 Werkverschaffing aan de Oostsingelgracht. Mecningsverschil over loon. Onder dc lewerkgestelden aan de omlegging van de Oostsingelgracht. welke werkzaamheden in werkverschaffing worden uitgevoerd is ont stemming over de verdiensten welke over de laatste week werden gemaakt. Men deelde ons mede dat o.m. één ploeg van 10 arbeiders een breede geul moet graven, waarvoor door den op zichter van Openbare Werken een loon is vast gesteld van 59 cent per kubieke meter. Aangezien de grond daar ter plaatse echter vol cement en puin zit, kan men niet anders dan met de groot ste moeite voort, met als gevolg dat over de af- geloopen week met harden arbeid slechts f 16.50 werd verdiend. De betrokkenen hebben zich met deze klacht al tot de besturen van hun organisaties gewend. Nader vernemen wij dat de betreffende kwes tie al in onderzoek is. Van de zijde van Open bare Werken wordt echter volgehouden dat het per kubieke meter vastgestelde loon, ook met de aanwezigheid van puin, zelfs aan den hoogen kant genoemd kan worden. Evenwel zou er iets haperen aan de samenwerking in de ploeg, wat altijd leidt tot schade van de betrokken arbeiders Een vertegenwoordiging van de betrokken arbei ders heeft over deze aangelegenheid ook al een be spreking gehad met den opzichter van Openbare Werken, waarbij men van deze zijde heeft voor gesteld. door een deskundige te doen vaststellen of de prijs al of niet te laag is. DE CHRISTENEN IN RUSLAND Door het comité Rusland-actie wordt Vrijdag avond 27 Januari in het wijkgebouw aan de Leid- schestraat een bijeenkomst belegd. Als spreker zal optreden Dr. J. Muller, die een rondreis maakt door ons land, om hier meer bekendheid te ge ven aan het lot der Christenen in Rusland en op die wijze meer deernis en medeleven met hun lijden om des geloofs wille, te wekken. Zijn onderwerpen zullen zijn: „Lotgevallen van don Bijbel in Rusland" en „Getuigenissen van de martelaarskerk in Rusland". EEN BONTE PROPAGANDA-AYOND VAN DE J. V. O. Be groote zaal van het Blauwe Kruis was- tijdens de bonte propaganda-avond van de J. V. O. goed gevuld met jongeren en oudere belangstellenden van den Jeugdbond voor Onthouding. Na het welkomstwoord van den Federatie voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken, voerden de lekenspelers het zeer oude stukje „De duivel in het oude wijf' op. Het werd zeer vlot gespeeld en had veel succse. De accordeonclub van de „Jonge Metaalbe werkers" bracht er een goede geest in met pittig gespeelde marschen en trekkersliederen terwijl de komisch uitgedoste vagebondzan gers eveneens voor een gullen lach zorgden De spreker Gerrit Vink, algemeen voorzitter van de J. V. O. sprak een ernstig woord tot. de jongeren en wekte op niet onverschillig te staan tegenover het maatschappelijk 'ge beuren. De wereld heeft behoefte aan warme har ten en heldere koppen en daarvoor is aller eerst noodig dat de jonge mensch de alcohol uit zijn leven bant. Hij rekende er beslist op, dat er in Haarlem een sterke 'eif gezonde afdeeling van de J. V. O. zal komen. Een drietal uitgevoerde dansen, waaronder een zeer aaardige Russische dans, besloot dezen in alle opzichten goed geslaagden avond De officieele oprichting van de J. V. O. vindt as. Dinsdagavond plaats in hét gebouw Brouwerskade 49, waar veel belangstellenden welkom zijn. Padvinderij. PRINS BERNHARD BIJ DE PADVINDERS Dinsdag heeft Prins Bernhard de vergadering van den Nationalen Padvindersraad te 's Gra- venhage bijgewoond. Hij heeft gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid als koninklijk commissaris, om de vergadering te presideeren. GOUDEN REDDINGSMEDAILLE Het Nationaal Hoofdkwartier van „De Neder landsche Padvinders" heeft de gouden reddings medaille toegekend aan V. T. Ed. van 't Huil te Rotterdam voor het redden van een 12-jarigen jongen uit de Delfshavensche Schie. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: Sneeuwwitje en de zeven dwergen, 2.30 uur. Rina Nikova's Yemeniten Ballet, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. Ledenconcerl. 8.15 uur. Prinsenhof: 's middags en 's avonds Gemeen teraad. Palace Familie Cinema: „Golddiggers in Paris" en „Het geheim van den vuurtoren", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Vier dochters". Op het tooneel: De 5 Kemmy's, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Alarm in de Ivliddelland- sche Zee" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „In geheimen dienst" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chineesch goud" en „De roos van de Rancho" Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en •.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur DONDERDAG 26 JANUARI. Gebouw Protestantenbond: Nederlandsche ge luidsfilm „De laatste dagen van een eiland" 8 u. Stadsschouwburg: Wim Kan met zijn 7 Joffers. 8.15 uur. Prinsenhof: Gemeenteraad, 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen s middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VOOR DEN KANTONRECHTER Bezit de familie Gevers „heerlijke vischrechten" op Neksloot? Haarlemsche kantonrechter spreekt verdachte vrij. Dé kantonrechter heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in de bekende Marquettezaak. Zooals men weet werd in November 1937 een visscher uit Uitgeest bekeurd wegens het opdracht geven aan zijn knecht om te gaan vis- schen in de Neksloot. Hij had hiertoe geen ver gunning van de gemeente Heemskerk, doch weJ een van jhr. Gevers, den eigenaar van Mar quette, die pretendeerde de „heerlijke visch rechten" over de Neksloot te hebben. In het kadaster staat deze sloot echter ingeschreven als toebehoorende aan de gemeente Heemskerk Een majoor van de Rijksveldwacht verklaarde dat men algemeen in Heemskerk van meening was,dat de familie Gevei-s het recht had om ver gunningen voor het visschen in de Neksloot uit te geven. Er was geen mensch, die er aan twij felde, of de Neksloot behoorde tot de bezitting van den heer Gevers. De gemeentesecretaris van Heemskerk, de heer H. van Benthem, kon niet met zekerheid verklaren, dat hij een vergunning van den heer Gevers had gekregen. Vroeger werd de sloot verpacht voor f 50 per jaar, in de latere jaren is dit verlaagd tot f 10. De gemeente stelt zich echter in deze op een neutraal standpunt van wie het hoort, hoort het. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat nu èn door de gemeente, èn door de familie Gevers vischvergunningen wer den afgegeven. De ambtenaar van het O. M. ging in zijn re quisitoir de geschiedenis van de „heerlijke vischrechten" na, die in 1798 werden opgeheven en in 1814 hersteld. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat ze nu weer van rechtswege zullen gelden. De familie Gevers is er echter niet in geslaagd het bewijs te leveren, dat zij de heerlijke visch rechten inderdaad bezit. Daar men echter in Heemskerk algemeen van meening was, dat zij dit recht wel had, vroeg spreker vrijspraak voor den verdachte, die dooi den kantonrechter werd verleend. In zijn vonnis zeide de kantonrechter o.m dat de order, die de visscher aan zijn knecln had gegeven om in de Neksloot te gaan visschen. te Uitgeest was verstrekt. Deze zaak valt dus eigenlijk buiten het arrondissement Haarlem. Het overlijden van deurwaarder H. A Schmidt. De heer H. A. Schmitt, die gisternacht in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam is overleden, zou op 31 Januari a.s. zijn zeventigsten ver jaardag herdenken. De overledene, die zijn opleiding genoot op het kantoor van mr. H. J. Keyzer te Amster dam. trok reeds op jeugdigen leeftijd de aan dacht van de rechterlijke autoriteiten door zijn groote kennis en bekwaamheid, die hij door zelfstudie vervolmaakt had en waardoor hij tot den eersten deurwaarder in Nederland werd gerekend. In 1902 benoemd tot voorzitter van den in dat jaar opgerichten bond van procureurs- en deurwaardersklerken heeft hij dezen bond tot grooten bloei weten te bren gen. Op 27 Maart 1908 werd de heer Schmitt benoemd tot deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank. Door zijn groote, zoowel theo retische als practische rechts- en wétskennis was hij de aangewezen man om ais examinator op te treden voor het in samenwerking met de vereeniging van gerechtsdeurwaarders inge stelde deurwaarders-examen. Toen in 1928 van regeeringswege dit examen werd ingesteld, heeft de regeering, zijn be kwaamheden erkennende, hem tot lid-exami nator van deze examen-commissie benoemd. Vervolgens werd de overledene in 1916 be noemd tot bestuurder van de vereeniging van gerechts-deurwaarders, in welke functie hij tot den zomer van 1936 werkzaam is ge weest. De regeering heeft de verdienste van den heer Schmitt erkend door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. LITTERAIRE AVOND pe Haarl. Boekverkoopers Vereeniging zal in samenwerking met de Vereen. Nederl. Fabrikaat afd. Haarlem, ter inleiding van de a.s. Nederl. Boekenweek (25 Febr. tot 4 Maart a.s.) een Lit teraire Avond organiseeren op Donderdag 23 Fe bruari in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Deze avond zal worden geopend door den Bur gemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk. Sprekers voor dezen avond zullen zijn de heer J. Tersteeg, letterkundige te 's Gravenhage en de bekende schrijver A. den Doolaard. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.65 1/4. Berlijn 73.85. Parijs 4.88' Brussel 31,27 Vè. Zwitserland 41.74I/a. New-York 1.85 1/8. 12.— uur. Londen 8,64 5/8, Berlijn 73.85. Parijs 4.88 3/4. Brussel 31,25. Zwitserland 41.75. Kopenhagen 38.55. Stockholm 44.50. Oslo 43.40. New-York 1.84 15/16. Praag 6.35. Italië: Vrije lire 9.77'/2. Reislire 3.75. Bankpapier 5.60. NED. NATUURHIST. VEREENIGING. Aan het jaarverslag der afd. Haarlem en om streken van de Ned. Natuurhistorische Vereeni ging is het volgende ontleend. Hot jaar 1938 werd afgesloten met 303 leden; ait beteckende een vooruitgang met 6 leden. De burgemeester van Haarlem is in den loop van 1938 als lid toegetreden. Het aantal excursies bedroeg in 1938: 19. In het bestuur van het Botingfonds bleef de afdeeling vertegenwoordigd door voorzitter en penningmeesteresse. TERAARDEBESTELLING MEJ. TWERDA. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mej. Twerda, in leven leerares aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool in de Tettero destraat, zal plaats hebben Vrijdag 27 Januari a.s. te 3 uur, op de begraafplaats „Zorgvlied". te Amsterdam. Vertrek van het sterfhuis (Frans Halsplein 10) te 1.30 uur. Een deel der leerlingen zal bij de teraardebe stelling tegenwoordig zijn, Temper at. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Voor slechte oogen een goede bril, Ga naar KUIPERS die dit wil. Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. W. KUIPERS - Gediplomeerd Opticien. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: tijd. regen zwak Z Vlïssingen: betrokken matig Z De Bilt: zwaar bewolkt zwak ZO Groningen: zwaar bewolkt zwak WZW Maastricht: zwaar bewolkt zwak Z Den Helder: 2 Vlissingen2 De Bilt: 2 Groningen: 1 Maastricht: 3 Verioachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt tot be trokken, met eenigen regen, vooral in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 40 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 755 m.M. Stilstand. - Een restant van de oude depressie ligt thans nog over Zuid-Zweden. De nieuwe depressie lag hedenmorgen met haar kern voor den in gang van het Engelsche Kanaal en nam nog in diepte toe. Een vlak gebied van lagen luchtdruk ontwikkelde zich over Schotland, over IJsland is de luchtdruk aanzitnlijk ge steken. In de omgeving van het Engelsche Kanaal is de wind tot krachtig of stormachtig toegenomen, er valt veel regen. Overigens is in West-Europa de wind meest zwak, de be wolking zwaar, terwijl hier en daar regen valt. Met uitzondering van Bretagne en Oost- Duitschland is de temperatuur overal gedaald. Op de Britsche eilanden en in Zuid-Frankrijk is de temperatuur nog onder normaal, overi gens is zij meest nog boven normaal, vooral in Duitschland en Scandinavië. Alleen op IJsland komt plaatselijk strenge vorst voor, in Scan dinavië is de vorst slechts matig. Voorts kwam op de Britsche eilanden en in het Rhönedal hedenmorgen lichte vorst voor. Verwacht wordt, dat de depressiekern van het Engelsche Kanaal bezuiden ons land langs zal trekken. BAROMETERSTAND: Hedenmorgen 10 uur 753 m.M. Stand van gister 756 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 6.08 uur; n.m. 18.26 uur. Strand berijdbaar van 11.00—16.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallen dienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De overheid vergeet niet. Vele Haarlemmers rekenden op wat geld, maar krijgen het niet De gemeenteraad van Haarlem heeft eeni- ge weken geleden beslist, dat de waarborg sommen van f 2,50 voor gas en electriciteit worden afgeschaft.Er waren dus velen die zich er op verheugden één of in veel gevallen zelfs twee rijksdaalders van de overheid terug te zullen krijgen. Dat gebeurt niet veel, meestal weet de overheid alleen van incasseeren, niet van terugbetalen! In verscheidene gezinnen is dit onver wachte extratje al verscheidene keeren in ge dachten uitgegeven. Vooral natuurlijk in de ge zinnen waar het armoe troef is. Jantje heeft een jasje noodig, Tineke een manteltje. Enzoovoort. Maar nu is er voorvelen op de blijde tijding een ontnuchtering gekomen. Zij krijgen het geld niet! Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft vele honderden brieven verstuurd met de mededeellng dat de rijksdaalders niet kun nen worden uitbetaald, omdat er nog een schuld bij de gemeente staat. In verrekening daarmede worden die rijksdaalders ingehou den. Het zijn menschen die indertijd achterstallig waren met de betaling van hun kwitanties voor gas, electriciteit of water. Om te voorko men dat de gebruikers afgesneden zouden worden werd de schuld door Maatschappelijk Hulpbetoon betaald. Zoo lang die menschen in steun bleven was het mogelijk om het voor geschoten bedrag in kleine bedragen op den stun te verhalen, maar als zij weer gingen werken drng Maatschappelijk Hulpbetoon in veel gevallen zonder succes af afbetaling der schuld aan. Nu zegt de gemeente, ik zal mij zelf betalen. Dat zegt de gemeente ook als de afdeeling verhaal van Maatschappelijk Hulpbetoon moeite heeft met vorderingen binnen te krij gen. Wie indertijd niet in staat was om een voorschot dat hem gegeven werd geheel af te lossen, moet zich nu troosten met de ge dachte, dat zijn schuld aan de gemeente wat minder geworden is. In gevallen dat Maatschappelijk Hulpbetoon de waarborgsommen voor gesteunden betaald heeft, moeten die ook aan Maatschappelijk Hulpbetoon door den Incassodienst terugbe taald worden. Verder heeft de Incassodienst zelf nog oude onbetaalde rekeningen nagesnuffeld om te zien van wie ae rijksdaalders kunnen worden ingehouden. Daaronder zijn ook menschen die achterstallig zijn met de betaling van hun huur van gemeente-woningen. Ook de gemeente-ontvanger heeft een goed geheugen. Wie indertijd zijn hondenbelasting niet betaald heeft, krijgt nu ook, in plaats van de rijksdaalders de gekwiteerde kwintan- tie voor die belasting thuis. Men begrijpt dat die maatregelen in vele huisgezinnen een streep gehaald hebben door plannetjes hoe het beste het geld besteed kon worden. Wel is door het gemeentebestuur bepaald, dat de rijksdaalders niet ln mindering van den werkloozen steun gebracht zullen worden. Het bepaalt zich dus alleen tot de verrekening van schulden. in Duitschland aan het werk. Zij zullen hier te lande behandeld worden als andere werkloozen. Zooals bekend, genieten de in Nederland wo nende arbeiders, die in het Duitsche grensgebied werken, van een speciaal voor hen geldende de- viezenregeling. Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat, in afwachting van egn nader te treffen re geling, de geldende bepalingen door de Duit sche regeering met één maand, dus tot 1 Maart a.s. zouden zijn verlengd. De regeeringspersdienst deelt mede, dat dit bericht niet juist is gebleken. Gelijk aan alle organen dér openbare arbeids bemiddeling in de grensstreken in December is medegedeeld, bestond toen reeds de mogelijk heid dat de gedurende het jaar 1938 gegolden hebbende betalingsregeling voor grensarbeiders in 1939 zou worden herzien. Sedert heeft de Duitsche regeering met ingang van 1 Februari a.s. veranderingen in de bestaande regeling ge bracht. Voor zoover dientengevolge Neder landsche arbeiders niet meer in de gele genheid zijn in Duitschland passend werk te aanvaarden, kan er op gerekend worden dat zij in Nederland op gelijke wijze zullen worden behandeld als an dere onvrijwillig werkloozen. KINDERVERLAMMING OP BRITSCHEN ONDERZEEëR. HONGKONG, 24 Januari. Er Is aan boord van den Britschen onderzeeër „Gram pus" kinderverlamming uitgebroken. Een officier en twee leden der bemanning zijn in het hospitaal opgenomen, de overige leden zijn in quarantaine. MAIKT St* EIKICOTIN VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM Dinsdag. Ter veemarkt waren Dinsdag aangevoerd to taal 4081 dieren, n.l. 219 paarden, 3 veulens, 841 magere runderen, 826 vette runderen, 53 vette kalveren, 1451 nuchtere kalveren, 171 gras kalveren, 454 schapen of lammeren, 3 varkens, 60 bokken of geiten. Prijzen per kilo: vette koeien 70 ct., 58 ct„ 3848 cent.; vette ossen 66 ct„ 58 ct., 3848 ct.; stieren 60 ct., 54 ct., 48 ct.; vette kalveren f 1,15, f 1,05, 6575 ct.; graskalveren 52 ct., 42 ct.; schapen 47 ct., 42 ct., 32 ct.; lammeren 51 ct., 45 ct., 41 ct.; nuchtere slachtkalveren 36 ct. 31 ct., 26 ct.; slachtpaarden 52 ct., 42 ct., 32 ct. Prijzen per stuk voor mager vee: schapen £22, f 19, f 17; lammeren f 18, f 15, f 12; nuchtere slachtkalveren f9, f7, f5; nuchtere fokkalveren f24, f20, f 17slachtpaarden f220, f180, f 100; werkpaarden f320, f200, f120; hitten f230, f185, f 110; stieren f270, f200, f140; kalfkoeien f295, f230, f160; melkkoeien f290, f220, f160: varekoeien f 200, f 160, f 140; vaarzen f 175, f155, f 115; pinken f145, f115, f95; graskalve ren f55, f40, f30; bokken en geiten f9, f7, f5. De aanvoer van vette koeien en ossen was iets korter met kalmen handel en met onver- andere prijzen. Een prima koe ging nog tot 74 en een os tot 68 cent. Stieren met gewonen aanvoer, tragen handel en iets lager in prijs. Vette kalveren aanvoer als vorige week met redelijken handel en de prijzen als gisteren. Een prima kalf ging nog tot 125 cent. Schapen en lammeren aanvoer iets ruimer met goeden handel en de prijzen als vorige week. De aanvoer van nuchtere fok- en slacht kalveren was ruimer met tragen handel en iets lagere prijzen. Paarden flink aangevoerd, tamelijken handel en iets hoogere prijzen. Kalf- en melkkoeien iets grooter ter markt stillen handel en de prijzen van vorige week waren met moeite te handhaven. Varekoeien met onveranderden aanvoer, ma tigen handel en iets stijvere prijzen. Graskalveren iets kleiner aangevoerd, stroe ven handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week met tragen handel en iets lagere prijzen. Bokken en geiten aanvoer als vorige week met vlotten handel en niet geheel prijshoudend MARKT PURMEREND. Purmerend, 24 Jan. 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 30.000 K.G. Handel kalm. Hoog ste prijs f 21. Kleine Boerenkaas laagste prijs f 20. Boter f 1.54f 1.67 per kilo. Aanvoer 136. Veemarkt. Aanvoer 499 runderen. 245 vette koeien 6070 ct. p. kg., handel stug; 144 geide koeien f 115—175, handel matig; 80 melk koeien f 180260, beide p. stuk, handel matig; 130 stieren 46—52 ct. per kg., handel matig; 9 paarden f 70180 p. stuk, handel stug; 94 vette kalveren 3048 ct. p. kg., handel stuk; 388 nuchtere kalveren, voor de slacht f 712, idem voor den fok f 11—18 p. stuk, beide han del vlug; 295 vette varkens voor de slacht 44—47 ct. p. kg., handel matig; 81 magere varkens f 20—30 p. stuk, handel matig; 365 biggen f 8—f 16 p. stuk, handel matig; 953 schapen f 18—22 p. stuk. handel stug; 34 bok ken f 39 p. stuk, handel matig. Kipeieren f 3.504 per 100 st. Eendeieren f 3.40 per 100 st. 3200 Oude kippen en hanen 0.42J/2—0.50 per kilo, uitzonderingsprijs 5055. Konijnen 0.30—1.70 per stuk. 900 Eenden 20— 60 ct. per stuk. Duiven 40 ct. per paar. 25 Gan zen f 2.15 per stuk. 5 Zwanen f 3 75 per stuk. 3500 Noordholl. bl. 0.65—0.72 >/2 p. stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Afdeeling Eieren. 30.000 Eendeieren f 3.45 a f 3.50. 80.000 Kippeneieren 65-66 kg f 3.80 a f 4; 63-64 kg f 3.70 a f 3.90; 60-62 kg f 3.45 a f 3.70; 58-59 kg f 3.40 a f 3.50; 56-57 kg f 3.35 a f 3.40; 53-55 kg f 3.30 a f 3.40; 50-52 kg f 3.15 a f 3.30. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 25 Januari 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 214 vette kalveren, le kw. 6874 (enkele hoo- ger), 2e kw. 5666, 3e lew. 4452 per K.G. le vendgewicht 81 nuchtere kalveren 58 per stuk. 106 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5556, zware varkens 5455, vette varkens 5354 per K.G. slachtgewicht Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel: ileepend, le kwaliteit prijzen vrij vast, 2e en 3e kwaliteit sterk dalende prijzen, afloop slecht. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, handel :til, prijzen lager. Varkens: matige aanvoer, handel stil, onver anderde prijzen. Poolsch-Diiitsche overeenkomst inzake de verdreven Joden. Uitwijzingen voorloopig uitgesteld. Maandag is te Berlijn de Poolsch— Duitsche regeling ten aanzien van de 10.000 Poolsche Joden, die einde Octo- t ber plotseling over de Duitsche grens werden gedreven, geteekend. Naar vernomen wordt zijn de bevoegde Duit sche en Poolsche autoriteiten overeengekomen om voorloopig de van beide kanten bevolen uit wijzingen uit de grenszone, voor zoover die nog niet ten uitvoer waren gelegd, uit te stellen en geen verdere uitwijzingen uit te vaardigen. Met wederzijdsch goedvinden zullen zoowel de hangende als ook de reeds uitgevoerde uit- wijzingsgevallen opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. De regeling bepaalt, dat de in October uit Duitschland gezette Joden zullen kunnen terug- keeren om hun roerende have te halen. Zij zul len ook een zekeren termijn krijgen voor de regeling hunner zaken. De waarde hunner on roerende goederen zal op een speciale rekening worden gestort, die later volgens een nog niet bekende procedure zal worden overgemaakt. Japanners bezetten Waitsjau. Landingspoging op groote schaal verwacht. Uit Zuid China wordt te Tsjoengking vernomen, dat Japansche troepen het eiland Waitsjau voor de kust van de pro vincie Kwangsi bij Pakhoi hebben bezet. Men veronderstelt, dat dit het voor spel is voor een landingspoging op groote schaal op deze kust en tevens wordt het beschouwd als een bedreiging van het eiland Hainan. De Chineesche militaire autoriteiten zijn voorbereid. Generaal Paitsjoeng Sji is aange wezen om de operatie in Zuidwest China te leiden en generaal Jang Joeng Jen, de garni zoenscommandant van Hainan heeft verklaard, dat hij op alle eventualiteiten is voorbereid. De Duitsche katten „ingeschakeld" Om arbeidskrachten vrij te maken. De Rijksduitsche beroepsbond van kattenfok kers, aangesloten bij den Rijksduitschen bond van huisdierenfokkers, heeft besloten, dat de katten in het Duitsche Rijk meer ingesteld die nen te worden op het vangen van ratten en mui zen, teneinde een feilen strijd tegen deze scha delijke dieren aan te binden en hun aantal te verminderen. De organisatie verklaart, dat ieder jaar 150.000 personen noodig zouden zijn om de schade te herstellen, welke door ratten veroorzaakt wordt. BEURS VAN „DE DAMESKRONIEK" TE AMSTERDAM. I De Beurs, die „De Dameskroniek" elk jaar in de hoofdstad organiseert, zal dit keer van 3 tot en met 12 Maart aanstaande in het R.A.I.- gebouw worden gehouden,. J j INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- j ONTWIKKELING. I j Zondagmorgen 5 Februari organiseert het In stituut voor Arbeidersontwikkeling een film voorstelling in het Frans Hals-Theater. Ge draaid zal worden de bekende film „De groote illusie". Uitwisseling van leerlingen. Reizen naar Engeland en Hongarije. Ook dit jaar zal in de Paasch- en de Zomer- vacantie weer de jaarlijksche uitwisseling van Nederlandsche en buitenlandsche scholieren plaats hebben, georganiseerd door de World Friendship Tours te Londen, waarvan dr. D. M. E Habbema. directeur der 4e H.B.S. met 3-j. cursus te Amsterdam, adviseur is. Gedurende het afgeloopen jaar waren meer dan 1000 Engelsche meisjes en jongens de gasten van Nederlandsche families en vele Nederland sche meisjes en jongens brachten een tegenbe zoek aan Engeland. In Juli 1939 worden twee achtdaagsche reizen naar Engeland gemaakt, waarvan de laatste naar Londen. Engelsche scholieren bezoeken Ne derland in de Paaschvacantie. Voor Augustus staat een drieweeksche reis naar Hongarije voor de Nederlandsche scholie ren op het programma. Het secretariaat der World Friendship Tours is gevestigd van Breestraat 84, Amsterdam. SANTPOORT JAARVERGADERING TURNVEREENIGING „SANTPOORT". De turnvereeniging „Santpoort" houdt Maan dag a.s. haar dertiende jaarvergadering. Behalve de vaststelling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bevat dc agen da o.m. de vaststelling van het werkprogramma der Technische Commissie en de begrooting voor het nieuwe vereenigingsjaar en de verkiezing van vier bestuursleden, wegens periodiek aftre den van de heeren G. Hop, A. C. Half en A. Ta- bernal, die allen herkiesbaar zijn en het bedan ken van den heer T. Piek. TURNUITVOERING. Onder leiding van den heer J. Melker gaf de turnafdeeling van de Katholieke Jeugd Centrale (K.J.C.) in „Zomerlust" een uitvoering. De zaal was geheel met belangstellenden ge vuld. Na een openingswoord van den directeur van de K.J.C. kregen de aanwezigen o.a. te zien hal- ter-oefeningen van de adspiranton en staaf- en knots- en brugoefeningen van de leden. Ook de traditioneele „standen" ontbraken niet. Het bleek, dat er door de jongelui en hun lei der ernstig naar was gestreefd, zoo goed moge lijk voor den dag te komen en het moet voor hem een voldoening zijn te weten, dat zij daarin volkomen geslaagd zjjn. Op verzoek werd nog eens „De Gymnastiek club van Zwammerdam" ten tooneele gevoerd, een parodie, die ook ditmaal weer zeer in den smaak viel. Tenslotte werd nog een film gedraaid, die het ontstaan en den groei van de parochie O. L. Vrouwe van Altiiddurenden Biisland te zien gaf,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2