m ADJUNCT-INSPECTEUR Hem Na het onverwachte afscheid van dr. Schacht. P. v. d. Geest BADKNECHT Meubiiair-Veiling Coupeur of Coupeuse DE BIJENKORF GROOTE UITVERKOOP BOEKHOUDEN WOENSDAG 25 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD TT De rol van Goering en de beteekenis van het vierjarenplan. Een zeer korte audiëntie bij den Fuehrer Efen Berlijnsche medewerker schrijft ons: I N de corridors van een Berlijnsch ministe rie ontmoette een hooggeplaatst ambtenaar die kachtens zijn functie in den regel uit stekend op de hoogte is van hetgeen er in het Derde Rijk gebeurt, een buitenlandschen jour nalist, wien hij de gebruikelijke vraag stelde: „Nu, wat is er vandaag voor nieuws?" Waarop deze begon: „Schacht.De ambtenaar be gon luid te lachen en riep spottend uit: „Het ontbreekt er nog maar aan, dat u mij op de mouw wilt spelden, dat Schacht alweer af treedt! Het wordt tijd, dat jullie in het buiten land een ander praatje verzint!" Dit gesprek voor de waarheid ervan sta ik borg had plaats Vrijdagmiddag om één uur. Vrijdagmorgen om negen uur had Hitier Schacht ontvangen en hem van zijn functie ontheven.Het Duitsche Nieuwsbureau had met het bericht van Schachfs aftreden als president van de Rijksbank een wereldpri meur. De desbetreffende telegrammen der andere groote persbureaux kwamen als mosterd na den maaltijd. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de Berlijn- sche vertegenwoordigers dier persbureaux niet tijdig op de hoogte waren. Zij hadden het echter, en terecht, als hun plicht beschouwd, om te bevoegder plaatse een bevestiging dezer sensationeele mededeeling uit te lokken. Dat ging inmiddels niet. De hoogsten in den lande verschillende ministeries en zelfs de directie van de Rijksbank ontkenden Vrijdagochtend categorisch alle als belachelijk gebrandmerkte geruchten omtrent dr. Schacht! Alleen Goering wist het. Dit was geen kwade opzet en zelfs geen manöeuvre. Het bovengenoemde telegram van het D.N.B. werd alleen maar in het buiten land verspreid en in het Derde Rijk wist men voorloopig van niets. Zoodoende was het kringetje van geïnformeerde persoonlijkheden uiterst klein. Goering wist het. Immers, de generaal-veld- maarschalk en gevolmachtigde voor het vier- jaren-plan was zelf tijdens het onderhoud, dat hij Donderdagmiddag met dr. Schacht heeft gehad, tot de conclusie gekomen, dat een verdere samenwerking tusschen de economi sche en financieele leiding van het nationaal- socialistische Duitschland niet langer moge lijk was. 5 Het is natuurlijk niet uitgesloten dat Goe ring tijdens de audiëntie, welke Hitier hem Donderdagavond laat toestond, niet direct om Schacht's ontslag heeft gevraagd, doch slechts de bemiddeling van den Führer in riep. om den president der Rijksbank tot de orde te roepen. Dit blijft echter onwaarschijn lijk. Ten eerste lijkt het hoogst twijfelachtig, of Hitier er ooit uit eigen beweging toe over gegaan zou zijn, om zich van Schacht te ontdoen. Ten tweede en vooralhad de Führer wil den bemiddelen, dan zou de gedachtenwisse- ling tusschen hem en den president der Rijks bank toch altijd eenigen tijd geduurd heb ben en zou dr. Schacht, die om precies 9 uur het particulier kabinet van den Führer be trad, dit niet reeds om precies 6 minuten over 9 weer hebben verlaten! Wat beieeken t dit alles In Duitschland en daarbuiten vraagt men zich op het oogenblik af. wat nu eigenlijk de juiste beteekenis is van de veranderingen in de hooge leiding van de Rijksbank, waar de minister van economische zaken, Walter Funk, niet als eenige overtuigde nationaal- socialist zoo plotseling zijn intrede heeft ge daan. Het ligt voor de hand dat op deze vraag zelfs minister Funk geen concreet antwoord zou kunnen geven. Alles hangt hier immers van de omstandigheden af. Doch tevens staat vast. dat van nu af aan het vierjarenplan waarvan juist op het oogenblik bekend wordt, dat het geen vier ja ren. doch zoo lang als noodig is om de gestel de doeleinden te bereiken, zal duren niet langer onder de min of meer door velen in den land als reactionair gevoelde controle van de Rijksbank zal vallen, doch dat integendeel de Rijksbank in dienst zal worden gesteld van het vierjarenplan. In een extra-nummer van het officieele tijdschrift, hetwelk onder de hoofdredactie van Herman Goering aan het vierjarenplan is gewijd, verscheen juist dezer dagen een arti kel van dr. Schacht, hetwelk vermoede lijk ook tot diens eigen verbazing nu eens klaps zijn politiek testament geworden is! In dit artikel verdedigde Schacht wederom en op zeer nadrukkelijke wijze zijn stelling, dat de uitgaven-politiek van der Derde Rijk sterk gewijzigd dient te worden, want een gezonde economie is alleen mogelijk, wanneer men geld uitgeeft, hetwelk men daadwerkelijk bezit. Geen geld maar productie. De voorstanders van hetgeen zijzelf „de nationaal-socialistische volkshuishouding" noemen, hebben deze opvatting te allen tijde bestreden. Hun breuk met het „overwonnen kapitalisme" is zoo radicaal, dat zij ook de regelen van wat zeer algemeen als „orthodoxe economie" wordt beschouwd, met voeten tre den. Zij zien het heil van het Duitsche volk daarin, dat het werkt zooveel het kan, zijn productie-capaciteit tot in het oneindige op voert, en op de voorloopig slechts theoretische resultaten dier toekomstige productie wissels trekt, welke op het oogenblik als financieele grondslagen voor het productie-proces moeten fungeeren. Schacht is met dit systeem zoover gegaan als hij verantwoord achtte. Zijn tegen partij heeft echter zooveel vertrouwen in dit systeem, dat ze het voort wil zetten. Schacht trekt zijn conclusies uit het feit, dat er in Duitschiand eenvoudig bij gebrek aan contan ten reeds nu nauwelijks meer crediet te krij gen is voor ondernemingen, welke dank zij een overvloed van regeer ingsopdrachten, een vlotte en solide winst verzekeren. Zijn tegenpartij echter rekent niet zooals hij in gel d, doch in productiecijfers. Zoolang de Duitsche arbeider produceert, redeneert men, zoolang vergroot hij het na tionaal vermogen, hetwelk te zamen met de werkkracht van het Duitsche volk, bij gebrek aan edel metaal, tot dekking van de Duitsche munt gepromoveerd is. Het meeningsverschil tusschen de „klas sieke" en „revolutionnaire" economen in het Perde Rijk spitst zich toe tot een botsing, waar de eersten de monumentale bouwwerken in geheel het Derde Rijk. de autowegen, som mige veel te duur werkende industrleele en agrarische ondernemingen, alsmede de bewa pening en alles, wat daarmede in verwijderd verband staat, eenvoudig als uitgaven af schrijven, terwijl de laatsten ze bovenaan op de winstrekening willen plaatsen. Hoe ver gaat Funk? Hoe ver de nieuwe president van de Rijks bank op dezen weg zal voortgaan, dient na tuurlijk te worden afgewacht. Officieus geeft men te verstaan, dat er voorloopig geen sen sationeele of revolutionnaire dingen zullen ge beuren. In belanghebbende Duitsche kringen toont men zich echter sceptisch en nogal ongerust, ofschoon men moed put uit de oveiweging, dat Funk niet alleen partijman, doch ook voldoende deskundige is om de gevolgen zijner handelwijze te kunnen overzien. Wat den buitenlandschen handel betreft, staat men, juist nu er op het oogenblik zoo'n geweldige campagne gevoerd wordt om den export te verhoogen, op zijn minst nogal wan trouwend tegenover de nieuwe leiding van de Rijksbank. Dr. Hjalmar Schacht daarom trent verkeerde men in Duitschland zeker niet in het onzekere had in de wereld meer vijanden dan vrienden, maar ook bij zijn fel ste tegenstanders genoot hij achting en had hij bovenal prestige. Het laatste zou Walter Funk zoo vreest men zich slechts in den loop der jaren kunnen verwerven, maar de omstandigheden zijn daarvoor meer dan on gunstig. (Nadruk verboden). HET TOONEEL ANNA SABLAIROLLES. BIJ HAAR AFSCHEID. Op Vrijdag a.s. zal mevrouw Anna Sablai rolles voor de Ver. „Geloof en Wetenschap" te Haarlem mevrouw de Trevillac spelen in Een Schoon Avontuur, de rol, waarmee zij op 6 Februari in den Stadsschouwburg te Amster dam afscheid zal nemen van het publiek. Met haar gaat dan weer één van de oude garde heen, die kan terugzien op een mooie, eervolle tooneelloopbaan van 60 jaren. Anna Sablairolles war de eerste die tege lijk met Cor Schultze, Tonia Poolman en Mien- tje Bouret het einddiploma van de toen door het Nederlandsch Tooneelverbond pas gestichte Tooneelschool behaalde en zij luidde daarmee dus in zekeren zin een nieuwen tijd voor ons tooneel in. Toen zij. voor het eerst in Juffrouw Bos, een drama van Schimmel, te Amsterdam optrad, stond dan ook uitdrukkelijk aan het hoofd van het programma vermeid, dat zij leerlinge der tooneelschool was. De naam Sablairolles had vóór de komst van de toen nog jonge actrice reeds een goede klank in de tooneelwereld. Vier van haar tan tes waren aan het tooneel verbonden geweest en het was vooral Suze Sablairolles wier ge schilderd portret nog in den Stadsschouwburg te Amsterdam hangt die in haar tijd een zeer groote bekendheid heeft verworven. Onmiddellijk na haar eindexamen werd Anna Sablairolles aan de Koninklijke Vereeni- ging Het Nederlandsch Tooneel verbonden, waar zij naast haar beroemde leerares, mevr. Kleine—^Gartman optrad. Mevrouw Sablairolles als Moeder Gudula in „De vijf Frankforters". Zij speelde er voornamelijk de ingénue- rollen en niemand minder dan Francisque Sarcey, de toen zoo bekende Fransche criti cus, schreef in Le Temps een zeer waardee- rend over de jonge actrice, toen hij haar in „Een wereld, waarin men zich verveelt" op het Leidsche Plein had zien spelen. Ook George Ohnet de romanschrijver, noemde haar met onderscheiding. Het was in dien tijd. dat de beroemde Duitsche actrice Marie Seebach Anna Sablairolles zag spelen en getroffen door haar talent en intelligentie haar eeni ge maanden te logeeren vroeg op haar villa te St. Moritz om met haar eenige groote rollen in het Duitsch door te nemen. Toen Possart eenige jaren later in 1896 in Amsterdam kwam, speelde Anna Sablairolles in een door oude tooneelliefhebbers nog dikwijls geme moreerde Duitsche opvoering van Vriend Fritz de rol van Suze naast Willem van Zuy- len in de titelrol, Possart als de rebbe en Her man Schwab in de rol van den landmeter. Voor de ontwikkeling van ons tooneel was toch eigenlijk niet. haar engagement aan de Koninklijke Vereeniging het belangrijkst, maar de tijd. toen zij bij het gezelschap van Kreukniet speelde. Want daar in die kleine nu allang verdwenen Salon des Variétés gingen de stukken van Ibsen, Brieux. BjÖrn- son. Sudermann, die men toen nog niet in den officieelen Stadsschouwburg durfde geven. Men kon het gezelschap van Kreukniet en Poolman in dien tijd dan ook een troupe d'avant garde noemen. Anna Sablairolles speel de Nora, mevrouw Alving in Spoken. Hedda Gabler, verder Blanchette in het stuk van Brieux. Magda in Heimat van Sudermann en de rol van Pierrot in de prachtige panto mime De Verloren Zoon. Zij was ook de eer ste. die later in den Tivoli-schouwburg te Rot terdam Hilda Wangel speelde in Ibsen's Bouwmeester Solness. Van die ongetwijfeld zeer belangrijke eerste helft van Anna Sablairolles' tooneel loopbaan heb ik persoonlijk geen herinnerin gen. Ik zag haar voor het eerst, toen zij reeds het „moeder-emplooi" vervulde bij Royaards. maar van deze laatste 30 jaar ken ik dan ook vrijwel haar geheele repertoire. Het feit reeds, dat een kunstenaar als Willem Royaards me vrouw Sablairolles een zoo belangrijke plaats gaf in zijn gezelschap, pleit reeds voor haar zeer groote gaven. Royaards had een zoo groot vertrouwen in mevrouw Sablairolles, dat hij haar steeds ..indeelde" in de stukken, welke hij persoonlijk regisseerde en haar zelden of nooit in den doublure-troep den zooge- naamden „bijwagen" liet optreden. En zoo za gen wij mevrouw Sablairolles in bijna alle groote successtukken uit Royaards' tijd. zooals in De vijf Frankforters, 'n Roes, Droomspel beide van Strindberg Maria Boodschap, Mercadet. De Violiers, Uitkomst, Een Schoon Avontuur en De Sabijnsche Maagdenroof, om de voornaamste hier maar te noemen. En hoe zeer hij op deze actrice van de oude garde aankon, hebben de verschillende creaties van mevrouw Sablairolles wel overtuigend bewe zen. Een tooneelspeelster, die de techniek van haar vak volkomen meester is en nog uit de school van mevrouw Kleine—Gartman komt, die als een der eerste eischen stelde, dat men op het tooneel vooral goed gearticuleerd en duidelijk moest spreken. Bij al die leden van de oude garde men denke aan de Bouw meesters, Esther de Boervan Rijk, Marie van Westerhoven, Schwab, Marie van Eysden en niet te vergeten Anna Sablairolles kwam het nooit voor. dat men een woord niet ver stond. Zij wisten, wat goed spreken op het too neel waard was en voor Royaards die zoo hechtte aan een voortreffelijke en duidelijke dictie, was dit een reden om mevrouw Sablai rolles als actrice hoog te schatten. Maar ook in haar spel toonde zij steeds, dat zij de „hooge school van het tooneel" had door- loopen. Wie bijvoorbeeld ooit van haar moe der Gudula in De vijf Frankforters heeft ge zien, zal die rol zeker nooit meer verge ten, omdat alles daarin tooneeltechnisch su perieur was. Ik weet nog. hoe prachtig zij het gesprek met haar zoon Salomon voorbereidde en juist daardoor een zoo grooten indrok maakte. En herinneren de trouwe bezoekers van Royaards' voorstellingen zich nog de oude, doove moeder van Mark Violier, een rol. waarin zij bijna niets te zeggen had, maar die ik nog zoo voor mij zie, als of het gisteren was. En toch is dat al meer dan 25 jaar geleden! Nog zie ik haar in het laatste bedrijf den win kel binnenstrompelen en hoor ik dat smarte lijke ..Met 'n goj! Met 'n goj!" Een tooneel- moment even onvergetelijk als Kniertjes weg- sloffen met het pannetje aan het slot van Op Hoop van Zegen van mevrouw de Boer. Hoe prachtig was ook haar professor's vrouw in De Sabijnsche Maagdenroof, oer-komisch door haar waardigheid en steilheid! Ook in de laatste jaren na het heengaan van Willem Royaards heeft mevrouw Sa blairolles nog voortreffelijk werk verricht. Van Dalsum kende haar als actrice en hij ver trouwde Anna Sablairolles toen zij de 70 reeds gepasseerd was belangrijke rollen toe in Circus Knie, De Comedie van het Geluk. De Reis van Noach op de Watei'en, De drie Stui vers Opera prachtig die „verzopen" vrouw Peach urn en Schuld en Boete. Nog altijd herinner ik mij, hoe zij na een auto-ongeluk in Haarlem optrad met een verband om haar verwond hoofd als Moeder Noach en het pu bliek haar spontaan toejuichte bij haar ver schijning, om dit bewijs van onverwoestbare vitaliteit en kranige flinkheid. Het is van Cruys Vcorbergh een sympathieke daad, dat hij die zoo dikwijls met me vrouw Sablairolles heeft gespeeld haar in de gelegenheid stelt om officieel afscheid te nemen van het publiek op dezelfde plaats waar zij als jonge actrice debuteerde. De bijna 75-jarige kunstenares zal nu neg eenmaal mevrouw de Trévilla spelen, de schrandere en levenswijze grootmoeder in „Een schoon Avontuur", dezelfde rol, waar mee zij bij Royaards een zoo groot persoonlijk succes mocht behalen. Wanneer het Vrijdag de laatste maal zal zijn, dat zij te Haarlem optreedt, dan zal 't tenminste voor een volle schouwburg zijn en daarom doet het mij voor mevrouw Sablai rolles zoo 'n genoegen dat de Ver. Geloof en Wetenschap haar afscheidsstuk voor deze voorstelling heeft gekozen. J. B. SCHUIL. iJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 200 Poolzee IJM 77 f 2690 430 Eveline IJM 115 f 4120 190 Martha IJM 165 f2270 275 Alma IJM 44 f 3030 1030 Delft IJM 17 f 4500 660 Walrus IJM 24 f 4020 355 Dirkje RO 53 f 3320 Kotter: E 315 f 1300. Loggers: KW 74 f 2280: KW 78 f 1790; KW 127 f1310: KW 22 'f 1100: KW 45 f740: KW 130 f870; KW 27 f320; KW 107 f330; KW 24 f1140. IJmuiden 25 Januari 1938 Tarbot 9880 cent per K.G. Tong 7863 cent per K.G. Heilbot 10274 cent per K.G. Griet f28—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 11f8,10 per 50 K.G. Middel schol f 12f 9.10 per 50 K.G. Zetschol f 19f 11,50 per 50 K.G. Kleinschol f21—f8,50 per 50 K.G, Schar f 11—f 6 per 50 K.G. Tongschar f 36f 19 per 50 K.G. Poontjes f 9f 7,50 per 50 K.G. Groote sehelvisch f 17f 13,50 per 50 K.G. Middel sehelvisch f 16f 12 per 50 K.G. Kleinmiddel sehelvisch f 13,50f 10 per 50 K.G. Kleine sehelvisch f 14f 9.50 per 50 K.G. Groote gul f 14,50—f8,50 per 50 K.G. Kleine gul f 12f 5 per 50 K.G. Wijting f 6.50f 4,90 per 50 K.G. Makreel f 8—f 7 per 50 K.G. Kabeljauw f 62f 16.50 per 125 K.G. Vleet f 3,10f 1,50 per stuk Leng 1'1,80f 0,65 per stuk Koolvisch f 0,60f 0,45 per stuk Rog f20 per koop. Levende kabeljauw f9f 6,10 per stuk. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Kniker IJM 4, vangst: 65 manden grove schol, 25 manden kleine schol, 21 manden tong, 10 manden tarbot, 35 manden wijting en schar, 5 manden gul. Totaal 161 manden. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J, van KaamJansen d„ Kanaal straat 3, IJmuiden; B. Koelemeijer—Teeu- wen z.. Bloemend, straatweg 36. Santpoort: C. G. JoldersmaSchoorl d„ Doodweg 63, Vel- sen; T. van den NieuwendijkWijker z„ van Wassenaerstraat 42. IJmuiden; J. van der Schans—van der Leer d„ Schoonoortstraat 28. VeLsen-N.. C. J. Spuis—Valkenier d. IJmui- aerstraatweg 14 B. IJmuiden; N. van Leeu wenJongejan d„ Bakkerstraat 31, IJmui den; E. BrandjesKelder z„ Marnixlaan 1, Velsen. W. Stoffervan Dansik z„ Rijksweg 534, Santpoort; A. Schrijvervan Raaphorst d., Elzenstraat 5, IJmuiden; J. E. de Zwart van Zuilen d., Fr. Halsstraat 28. IJmuiden. Overleden: G. den Hollander 73 j., weduwe van N. W. van Leeuwen, Julianakade 9. IJmuiden. SANTPOORT „VRIENDEN VAN OUD-SANTPOORT" Dinsdag 7 Februari belegt bovenge noemde stichting in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente een propa- ganda-avond. Op dien avond zullen de heeren J. Th. N. van Beem, dr. Meindert de Groot en J. S. Visser een causerie houden, die zoo moge lijk met lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Het bestuur stelt zich voor den toegangs prijs zeer laag te stellen, opdat een ieder, die iets voelt voor het verleden van onze plaats dezen avond kan bijwonen. FLINK KAMERMEISJE alsmede net werkmeisje gevr., per 1 Febr. V. g. g. v. Hotel Funckler, Kruisstraat 10. Ik zoek voor mijn in alle opzich ten aan te bevelen HUISHOUDSTER midd. lft., een zelfst. werkkring bij bejaard echtpaar of ouden Heer of Dame, liefst Haarlem. Inl. worden gaarne verstrekt. Br. no. 796 bur. van dit blad Voor BUIKBANDEN en ELASTIEKEN KOUSEN is Uw adres GEN. CRONJéSTRAAT 15 TELEF. 15003 ALLES NAAR MAAT PRIMA AFWERKING. VAKKUNDIGE BEDIENING Leverancier van Haarlemsch Ziekenfonds en Ziekenzor Kantoorbediende, mann. of vr. Voor direct een nette bediende voor kantoorwerkzaamheden (zaak) gevraagd. Alleen zij. die van goede getuigen zijn voorzien en zelfstandig kunnen werken, gelieven te solliciteeren met op gave van verlangd salaris en vo rige betrekking onder no. 797 bur. van dit blad Boekhandel zoekt intelligenten JONGEMAN pl.m. 17 jaar, voor kantoor- er winkelwerk. Br. no. 793 bur. van dit blad gevr., pl.m. 18-20 j., v. g. g. v. Aanm. Woensdagavond na 7 u. M. BRANDT, Adr. Stooplaan 25, Overveen. Te koop aangeboden afgerichte DUITSCHE HERDER Pracht dier. Zeer waaksch en lief v. kind. Savornin Lohman- laan 3, Velsen, Tel. 4466. Officieele (crisis) bekendmaking INLEVERING VERSCH SPEK De Nederlandsche Veehouderij- centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden ingenomen bij de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken „IJmui den". koelhuis Frigo. De inlevering zal aldaar kun nen geschieden des Dinsdags en des Donderdags van 9—12 uur en van 2—5 uur. 's-Gravenhage, 24 Jan. 1939. iiiiiill ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL NIEUWE GRACHT 74. Makelaar P. Hoogeveen Lz. BELANGRIJKE (waarbij ged. Inboedel) op VRIJDAG 27 JANUARI. KIJKDAG DONDERDAG 10-4 u. waarbij van Eerste Klas Firma een gedeelte harer Meubelafdee- ling, waarbij een 5-tal zeer fraaie Huis-Eetkamers, magni- fique Slaapkamer, compleet met prima draadmatrassen, „Peter's" kapok bedstellen en toilette, Sa lon-Ameublement, enkele Kar petten, waarbij 3x4 M.. dekens, tafelkleeden, gobelins etc. Bij den Inboedel o.m.: Schil derstukken, waarbij zeer mooi Boschgezicht van Th. v. Wissen, en Paarden-Rennen van K. v. Vliet, marmeren Buste op zuil, antiek mahonie (ingelegd) Buf fet, Schrijfmachine „Hammond" (2 ledig schrift), Pathéfoon, Electrische Tijdklok, enkele zoo goed als nieuwe Machines voor Dameskapsalon, waarbij nieuw ste type Permanent Wave Ma chine „Wella de Luxe". Droog- motor met 2 slangen, Droogkap en Waschbak. Voorts uitgebreide Eschdoorn Wandbetimmering en verder hetgeen meer genummerd te bezichtigen. VLEKKENWATER voor vuil, vet, smeer en zooveel meer! ét per flacon Mm Varhr. bl] Dr.,,,t.n WIJ VRAGEN VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING EEN VAKKUNDIG Ervaren in het verpassen van mantels, mantelcostuums en bontmantels. Leeftijd 30 tot 35 jaar, goed voorkomen. Voor eerste krachten een goede positie. Brieven met uitvoerige inlichtingen om trent loopbaan, enz., te richten aan het Personeelbureau der N.V. Magazijn AMSTERDAM GOEMAN S PUDDINGPOEDERFABR. N.V., RAADHUISSTRAAT 2 HAARLEM-NOORD. Wij kunnen nog EENIGE NETTE MEISJES plaatsen op onze verpakkingsafd. Directe indiensttreding. BOEKE en HUIDEKOFER, vraagt voor spoedige indiensttreding een JONGEDAME voor de afd. Boekhouding. Vereischtbehoorlijke op leiding en mooi loopend handschrift, een FACTURISTE en een VROUWEL. JONGSTE BEDIENDE. Sollicitaties schriftelijk indienen. CONTRICO vraagt voor direct voor haar Japonnen afdeeling GEROUTINEERDE KNIPSTERS, STIKSTERS. HOOG LOON, VAST WERK. Aanmelden Keizers gracht 472, Amsterdam. FIJNWASSCHERIJ HAAK, Mi'. Cornelisstraat 33—35, vraagt BEKWAME STRIJKSTERS en VOUWSTERS. Groote Brandverzekering Maatschappij zoekt voor HAARLEM en OMGEVING Brieven onder nr. 795 aan het Bureau van dit Blad. HUISVADERS - HUISMOEDERS - WINKELIERS Spiegellampen, iets nieuws, 100" u meer licht, v.a. 35 ct. Zegt 't voort Peer 19, kogel 19, gasgev. 50. Theo Rozenheek, Schagchelstr. 6 6 6 6 Maatschappij biedt HEERENKLEEDING aan NAAR MAAT vanaf 5.— p. mnd., betere genre. Vraagt inzage stalencollectie. Coupeurs bezoeken U door geh. land. Br. nr. 729 Bur. v. d. Blad. IN HEI OPKLAPBEDDENPALEIS. NIEUW VERBETERD SYSTEEM OPKLAPBEDDEN. 40 modellen ombouwen, met boven- en zijkasten. Opklapbedden, ook verticaal en afwijkende maten. Grootste sorteering, alles voorradig. Opklapbedden voor lange menschen. 2 M., 2.10 M., 2.20 M„ in voorraad. Ook iedere gewenschte breedte. Opklapbed met ombouw, 3-deelig bedstel ƒ17.50, 2-pers. ƒ24.75. Gratis plaatsen. Eerste klas, 15 jaar garantie. Java kapokbedstellen, 3-deelig 9 .50. Alles prima. Spotkoopjes. ORIONWEG 8, HAARLEM-NOORD (gesloten huis) bij Zaanenlaan TELEFOON 23932. MERCURIES- en PRAKTIJKDIPI.OMA. GRONDIGE OPLEIDING, privaatles 6.combinatieles voor 2 personen 4.— en 3 personen 3.30 per maand en per persoon. REPETITIE-CURSUS voor afgewezen candidaten 25.— M.O. en STAATSPRAKTIJK DIPLOMA. VOLLEDIGE OPLEIDING, privaatles f 10.combinatieles voor 2 personen ƒ7.50 en 3 personen f 6.per maand en per persoon. N. J. TH. SCHMIDT, Leeraar M. O. Boekhouden, Accountant WILHELMINALAAN 4 HAARLEM TELEFOON 14506. BIJ VEKO SLAAGT U ZIJLSTRAAT 98 TE KOOP Gevraagd meubelen en net gedr. kleeding. OVERBEEK Jansweg 59 Telefoon 1325Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3