slijm -WOENSDAG 25 J ANUS EI 1939 HSSEEEM'S DAGBEAD 4 Vergadering R.-K. Kruideniers- bond. Telegram aan de Regeering. In verband met den moeilijken toestand voor de zelfstandige kruideniers heeft de Lan delijke R K. Kruideniersbond Dinsdagavond in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een vergadering gehouden, die gepresi deerd werd door den heer H. van Beek. Deze opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze met den Christelijken groet, waarna hij een woord van welkom sprak, speciaal tot de heeren H. Post, directeur van den R.-K. Krui- deniersbond, en Th. S. J. Hooy, voorzitter der R.-K. Middenstandsvereeniging, die op dezen avond het woord zouden voeren. Spreker zette het doel van de vergadering uiteen, namelijk het vaststellen van het vol gende urgentieprogramma: 1. Beschermende maatregelen moeten ge troffen worden voor het klein- tegenover het grootbedrijf. Dit moet geschieden voor het eindigen van den spertijd (Mei 1939). 2. Een petitionnement zal gehouden worden onder de 35.000 kruideniers in Nederland ter verkrijging van een wetsontwerp tot verplich te registratie van alle bedrijven om ontdui king van Spertijd en Vestigingswet te voor komen. 3. Vóór Mei a.s. wordt aan de bestaande za ken, die nog levenskrachtig zijn, met behulp van de regeling crediet op langen termijn ver strekt, volgens Belgisch model. 4. Een spaarfonds voor jongeren wordt op gezet om op normale wijze aan de middelen te kunnen komen om een zaak te beginnen. De heer H. Post wees op het verschil tus- schen het grootwinkelbedrijf en het zelfstan dige kleine kruideniersbedrijf. Sinds 1937 is nog niets ten goede veranderd. Integendeel, de omstandigheden zijn verzwaard. De mensch voelt zich beklemd bij de opeenstapeling van de problemen. Men leeft in een tijd van tegen stellingen op elk gebied: we leven in een krankzinnige wereld: dat weten we wel. maar beseffen het niet. De middenstand is niet traag en niet uit den tijd, zooals wel eens be weerd wordt. Er zijn wel eenige laksche mid denstanders. maar de middenstand als zooda nig is actief geworden. Het karakter van het bedrijfsleven is de laatste tien jaar geheel veranderd. Alles wat het grootbedrijf doet, is economisch perfect; dit heeft op vele punten een voorsprong boven het kleinbedrijf. Er zal van den zelfstandigen middenstand niet veel overblijven, als alleen de sterken him plaats in de maatschappij kunnen behouden. Er moeten daarom beschermende maatregelen voor de zelfstandige middenstanders tegen het grootwinkelbedrijf worden genomen, maar niet pas over vier jaar, want als in het voor jaar de Vestigingswet in werking komt zal het grootbedrijf nog meer filialen gaan stich ten. De kleine middenstanders mogen daar door niet overrompeld worden. Zij moeten dus sterker worden en zich meer organisee- ren. De spertijd voor het grootwinkelbedrijf moet met drie jaar verlengd worden; dit moet aan de regeering gevraagd worden. Het tempo van het bedrijfsleven is zóó ontzaglijk versneld, dat de kleine middenstanders niet in staat waren, zich zoo gauw aan te passen. Dit moet aan de regeering getoond worden. Men wil het snelle tempo zooveel mogelijk benaderen, maar daarvoor moet men voldoen den tijd hebben. Deze eischen noemde spre ker redelijk. Er zal een petitionnement onder de kruideniers gehouden worden, het liefst in samenwerking met de neutrale organisaties. Het bedrijfsleven moet zich kunnen uitspre ken. Dan kan men zich met eenig succes tot de regeering wenden: maar dan moeten er minstens 14.000 handteekeningen verzameld worden. Dan krijgt de middenstand een kans, om zich staande te houden. Wie in God vertrouwen heeft, wordt opti mist en zal niet beschaamd worden. De heer Th. S. J. Hooy begrijpt niet, dat het in dezen tijd nog noodig is, een propa- gandavergadering uit te schrijven, want alle middenstanders kennen toch hun nooden. Zij weten immers, dat hun economische tegen standers zoo goed en zoo perfect georgani seerd zijn. Daar moet een sterke macht tegen over geplaatst worden. Het moest niet noodig zijn, een open deur in te trappen. De strijd tegen het grootbedrijf moet gevoerd worden niet alleen voor het behoud van het kleinbe drijf, maar ook in het algemeen maatschap pelijk belang. Men moet dus niet den moed verliezen. In ons vrije land hebben we geluk kig nog het recht om te zeggen, wat men gaarne wil. De overheid moet zien, dat het in het algemeen belang is als er een onaf hankelijke middenstand bestaat. De maat schappij moet bezet worden met kleine, sterke bedrijven: men moet een zelfstandige levens positie kunnen verwerven. Daarom moet aan de overheid bescherming van het kleinbedrijf gevraagd worden. De middenstanders moeten zich wat meer uitspreken in hun organisaties. Dit wordt tot heden nog te veel verwaarloosd. Het bestaan van den middenstand hangt er van af. De middenstanders moeten zich ook meer ontwikkelen, door cursussen bij te wo nen, bijvoorbeeld in verkoopkunde, reclame, boekhouding enz.; dan kan men zich sterk maken voor den economischen strijd. Er wordt, zei spreker, tegenwoordig veel gekan kerd, speciaal door hen, die zoo goed als niets voor de organisatie doen. Die kunnen zich be ter aansluiten, om gezamenlijk den strijd niet op een revolutionaire, maar op een waardige manier te voeren; daarmee zal men in Den Haag meer succes hebben. Beide sprekers werden met groote belang stelling aangehoord. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt. Op voorstel van het bestuur werd besloten het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken te zenden: „De kruideniers van Haarlem, Hille gom, IJmuiden; in buitengewone vergadering bijeen: gehoord hebbende de uiteenzetting van den heer H. Post, directeur van den Ned. R.K, Kruideniersbond over de verhouding groot winkelbedrijf en middenstandsbedrijven, onderschrijvende de meening, dat het zelf- Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200, beide leden van een duim f 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger 60; één of twee leden van een wijsvinger 25; aile leden van een anderen vinger 15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk 30; enkel breuk f 15: polsbreuk f 15 Alles Indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op hei Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar standig kruideniersbedrijf een grooten onver- mijdelijken achterstand heeft ten opzichte van het grootwinkelbedrijf wat betreft het tempo der technisch rationeele bedrijfsont wikkeling; van meening, dat aan het zelfstandig le- vensmiddelenbedrijf de noodzakelijke gele genheid moet geboden worden, om de positie van het middenstands-levensmiddelenbedrijf intern te versterken; verzoeken aan Uwe Ex cellentie, den spertijd voor het groot-winkel- bedrijf in levensmiddelen na Juni 1939 met drie jaar te willen verlengen". De Voorzitter bracht tenslotte aan beide sprekers een woord van dank. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 26 JANUARI. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en H. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.20 Pauze. 10.00 Pa rijs Radio. 10.50 Diversen. 11.20 Parijs Radio.. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of Diversen. 2.40 Radio PTT Nord. 3.20 Keulen. 4.35 Pauze 4.40 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Danmarks Radio of Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.15 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 7.00 Droitwich. 7.50 Straatsburg of Diversen, 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Beromun- ster of Diversen. 9.20 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Bont Allerlei. 1. Gipsy Fiddles, LP.A. Band. 2. Says my heart, Tommy Dorsey. 3. Moeder heeft een rijbewijs, L. Davids. 4. The rambling yodler. Cliff Carlisle. 5. Piano Medley of Strauss Waltzes, Ch. Kunz 6. Cityland no. 9 en 10. Cor Steyn. 7. Ich hab' vielleicht noch nie geliebt, Zarah Leander. 8. Accelerationen, Edith Lorand. 9. Uber Land und Meer, Wiener Bohème or kest. 10. I heard, Mills Brothers. 11. You couldn't be cuter, Tommy Dorsey. 12. Merci mon ami, Zarah Leander. 13. How I'm doin'. Mills Brothers. 14. Restanten, L. Davids. 15. A wild cat woman and a torn cat man, Cliff Carlisle. 16. Marching along together. L.P.A. Band. 8.0012.00 Diversen. De verhouding tusschen Tooneel en Film. Lezing van den heer J. van Ek voor de H. H. V. In restaurant Lido hield de heer J. van Ek gisteravond een lezing over de verhouding tus schen tooneel en film voor de leden der H. H. V. de vereenigïng van oud-leerlingen der H. B S. A. Nadat de spreker was ingeleid door den heer Cransberg betoogde de heer Van Ek, dat de film alleen al uit economisch oogpunt een groote belangstelling waard is. In Amerika had men in 1938 16.251 bioscopen, over de geheele we reld telt men er 89.097. In Amerika bezoeken per week 88 millioen menschen de bioscoop, over de geheele wereld per week 226 millioen personen. Het totaal in de film-industrie ge ïnvesteerd kapitaal beloopt ruim drie milliard, dollar. Er is echter ook een andere en voor onze cultuur nog veel belangrijker zijde aan het vraagstuk, aldus spreker, en dat is de kunst zinnige kwestie. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling der film, nadat op 18 December 1895 te Parijs de gebroeders Louis en Auguste Lumière de eerste filmvoorstelling gaven. De heer Van Ek besprak het „gefilmd tooneel" en de „bibberfotografie" en hoe hieruit langzamer hand de film evolueerde tot een kunstvorm welker uitdrukkingsmiddelen totaal verschil lend zijn van die van het tooneel. Bij de beant woording van de vraag „wat is kunst" ging spreker uit van de fefinitie welke dr. Bierens de Haan gaf, n.l.: kunst is vormgeving van de gedachte. In zijn verdere beschouwing ging spreker na, hoe de principes der aesthetiek van toepassing zijn op de filmkunst, waarbij hij er op wees, dat evenals bij andere kunstvormen, ook bij de film een scheppend centrum aanwezig moet zijn. n.l. de cineast, die zijn abstracte sensaties con cretiseert in de beweging en het filmrhythme. Wat de uitdrukkingsmiddelen van de film be treft, gaf dé heer Van Ek een samenvatting van de functies van het beeld, het geluid en de mon tage, die tezamen den vorm uitmaken. Wil de film echter een kunstuiting zijn, zoo zeide spre ker, dan moet zij een eenheid zijn naar vorm en inhoud, zij moet een ordelijke en schoone een heid vormen. Aan het slot van zijn uitnemend gedocumen teerde lezing zeide spreker, dat het niet aangaat de film te propageeren als het alleenzaligma kend middel. Zij moet bestaan naast de andere kunsten, de kunstenaar mag slechts naar de film grijpen, als hij uitsluitend in deze stof zijn abstracties, de Idee, kan vastleggen. Wanneer het beter gaat in 'n anderen vorm, dan moet hij dien kiezen. Als de film echter tot volledige ontwik keling wil komen, moet boven al de kostprijs van het materiaal dalen. Eerst dan is het voor den kunstenaar mogelijk te experimenteeren. waardoor hij de stof leert beheerschen. Hierna volgde nog een gedachtenwisseling over het gesprokene. -"ZACHT VAN SMAAK - PRU5 70ct (Adv. Ingez. Med.) CHRIST. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Het Chr. Nat. Zendingsfeest zal dit jaar Woensdag 5 Juli op het landgoed Raaphorst onder Wassenaar, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin worden gehouden. Een halve eeuw huishoudster! Op 1 Februari a.s. wordt ten huize van den heer A. H. H. Balk aan den Gasthuissingel 58 te Haarlem wel een heel zeldzaam jubileum ge vierd. Dan is namelijk mejuffrouw Sophia Me- chelina Schwab vijftig jaar bij één familie als huishoudster in dienst. De verhouding tusschen deze familie en de oude getrouwe moet dus wel heel goed zijn geweest. Dit hebben we dan ook mogen constateeren, toen we aan de aanstaande jubilaresse en haar mevrouw een afzonderlijk bezoek brachten. „Niet minder dan 39 jaar lang is zij als huis houdster bij mijn moeder in dienst geweest", zei mevrouw Balk, „en toen mijn moeder stierf, kwam zij bij mij. Dat is nu elf jaar geleden. Dus op 1 Februari a.s. in totaal vijftig jaar. Met een zeldzame trouw en aanhankelijkheid heeft zij onze familie gediend. Wij beschouwen haar dan ook niet als huishoudster, maar als huisgenoote. Zij heeft altijd trouw mijn moeder ter zijde ge staan; haar heele leven heeft zij op zij gezet om ons te dienen en toen ik zelf langen tijd ernstig ziek ben geweest, heeft zij heel wat angst om mij uitgestaan. Zij behandelde mij, alsof ik een dochter van haar was. Fie heeft mij trouwens nog in den kinderwagen gereden. Zij zou bij wijze van spreken voor ons door het vuur gaan. Ze bestuurt ons geheele huishouden. En dezelf de aanhankelijkheid, die zij jegens mijn moeder en mij toonde, koestert zij ook jegens mijn kin deren. Wanneer die 's avonds eens een paar mi nuten te laat thuis komen, zit zij maar angstig naar de deur te kijken, alsof het haar eigen kin deren zijn." Mej. S. M. SCHWAB. Fie zelf vertelde ons, dat zij op 27 Januari 1864 te Kampen geboren werd. Ze hoopt dus a.s. Vrijdag haar 75sten verjaardag te vieren. „Ik heb mijn moeder op jeugdigen leeftijd verloren", zei de trouwe jubilaresse, „zij is maar 36 jaar geworden. Mijn vader werd 84 jaar. Ik was veer tien jaar, toen mijn moeder stierf. Toen ging ik naar het Luthersche Bestedelingenhuis aan de Zuiderstraat te Haarlem. Daar heb ik tien jaar gewoond.'En toen ik 24 jaar was kwam ik als huishoudster 'in dienst bij mevrouw H. Schröder-Bakker te Amsterdam, de moeder van mijn tegenwoordige mevrouw. Na haar dood was ik blij dat ik in dezelfde betrekking bij haar dochter mocht komen. Zij is net zoo goed voor Copyright P. I. B. 80» 6 Copenhagen „Geduld maar, geduld maar. Zoo dadelijk komt Karei aan de beurt. Op den derden dag namelijk marcheerde een jonge man heel vroolijk het paleis binnen. Hij bezat niet eens een paard of een wagen. Maar zijn oogen schitterden net als die van jou, en hij had prachtig, lang haar. Alleen zijn kleeren: die zagen er niet al te best uit." „Ja, dat moet Karei geweest zijn", jubelde Gerda. „Hoera, ik heb hem eindelijk gevonden." Van blijdschap klapte zij in haar handen. „Hij droeg een ranseltje op zijn rug", zei de kraai. „Neen, dat moet zijn slee geweest zijn", zei Gerda, „want daarmede is hij weggegaan." ,,'t Is best mogelijk", antwoordde de kraai, „zoo precies heb ik hem niet bekeken. Wel weet ik van mijn vrouw, dat toen de jongeman de slotpoort doorging en op de trappen de lakeien in hun gouden uniform zag staan, hij heelemaal niet ver legen was. Hij knikte hen vriendelijk toe en zei: „Wat zullen jullie het saai hebben als je zoo'n heelen dag op de trap moet staan. Ik maar liever naar binnen." Binnen schitterden de zalen in verblindend licht. Geheimraden II kraakten erg hard. Het scheen hem echter niets te kunnen en ministers liepen er op bloote voeten rond. Zij droegen gouden schelen!" „Ja, ja, dan is hij Karei", zei Gerda, ,,ik weet, dat hij schalen, die fonkelden in het licht. De laarzen van den jongeman nieuwe laarzen had. In de kamer van mijn grootmoeder kraakten die ook zoo erg". .(Wordt vervolgd.) werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht- toetredtng belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w. o de zeer actieve Aconituin en Droscra lossen die benauwdheid- veroorzakende slUmlagen op. die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U I11 den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) mij, als haar moeder. Toen ik mijn zilveren jubileum bij haar moeder herdacht, is dat goed gevierd. O.a. kreeg ik een gouden horloge met ketting". Onze lezers weten het dus nu: a.s. Vrijdag viert Fie haar 75sten verjaardag en op 1 Fe bruari is zij vijftig jaar huishoudster! Religieuze propaganda veroorzaakt onrust. De laatste dagen is activiteit van de propa gandisten van de z.g. Rutherford-bewegiiig, een religieuze strooming, ook wel genaamd: „getuigen van Jehova", of „Ernstige bijbel lezers". aanleiding geweest tot rumoerige too- neelen in het Brabantsche Maasdorpje Li- thoijen. De propagandisten, die aanhangers van hun leer trachten te vinden onder de ka- tholiekwe bevolking van deze streek, heb ben zeer onaangename ervaringen opgedaan. Toen zij met hun propagandalectuur in het dorp aan het colporteeren waren, werden zij door een joelende menigte opgewacht en ge volgd. De dorpelingen namen tegenover de propagandisten een vijandige houding aan. Zij ontrukten hun de boeken en geschriften om deze vervolgens te vernietigen. Voornamelijk opgeschoten jongens namen aan het relletje deel. De colporteurs werden zoodanig in het nauw gebracht, dat zij zich haastten het dorp te ontvluchten. Tot aan de grens der gemeente worden zij door een joelende menigte bege- lied. De actie dezer propagandisten gaat uit van het Bijbel- en tractaatgenootschap „De Wachttoren" te Heemstede. (Tel.) FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem, zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 24 Januari 1939. 1 M. Geutskens, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Keizerstraat 2, vroeger te Amstel veen. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 2 A. Dubbelman, schilder, wonende te Haar lem, Duvenvoordestraat 20. Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1 J. Putter, bakker, wonende te Haarlem, Pres. Steynstraat 43. Curator: Mr. J. D. de Haan, te Haarlem. 2 H. A. C. Weimer, manufacturier, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Prins Hendrikstraat 119. Curator: Mr. J. H. Junge te Haarlem. H. Sysener Sr, bloemistknecht, wonende te Hillegom, Meerlaan 10. Curator: Mr. J. H. Ekering, te Haarlem. 4 H. Sysener Jr.. bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom Burgemeester Pontstraat 100. Curator: Mr. J. H. Ekering te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- Ii.ist zijn geëindigd de faillissementen van: 1 A. M. Aleven, winkelier in huisvlijtartkelen, wonende te Zandvoort. Curatrice: mej. Mr. M. J. Kluitman te Haar lem. 2 Klaas Clay, manufacturier, wonende te Hil legom, Meerstraat 64. Curator: Mr. F. van Blerkom, te Haarlem. 3 Jos. J. A. van Liemt, handelsagent wonende Haarlem, Zijl weg 121. Curator: Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 4 D. Hessels (Drukkerij „De Handel") boek drukker, wonende te Haarlem, KI. Houtstraat 86. Curator: Mr. O. H. van Wijk, te Heemstede. FEESTAVOND N.T.B. Feestavond van de afd. Haarlem van den Ned. Toonkunstenaarsbond in „La Gaité". Vroolijke stemming: 't is immers een feest avond en nog wel ten bate van het Onder steuningsfonds voor behoeftige musici! Het aangename wordt met het nuttige ver enigd. De voorzitter van de afd. Haarlem, de heer Schild, opent de bijeenkomst met een op gewekt en opwekkend woord en dankt de ar- tisten voor hun welwillende medewerking. Er werken niet minder dan twee orkesten mee onder leiding van Cor Speets en dan is er de bekende band van Jac. Stoffer, die pas vader is geworden en wien daarom door den voorzitter van den N. T. B. een vruchten- mand wordt aangeboden. Lang zal hij leven', zingen de feestgangers hem toe. Dan zijn er eenige leden die iets ten beste geven: mevrouw Bouwmeester zingt een liedje van Dirk Witte en zij doet het goed. Bovendien brengt zij nog ten gehoore een door haar zelf vervaardigd N.T.B.-lied waar van het refrein „De N. T. B. gaat nooit ver loren!" van harte meegezongen wordt. Vier accordeonisten dragen er toe bij. dat de stemming steeds opgewekter wordt en laten wij dan vooral Jack Funny en Dora Schrama niet vergeten die zich weer uitstekende amu sementskunstenaars toonen. Een dameshorloge wordt verloot, natuur lijk ook ten bate van het ondersteunings fonds En tus-schen de bedrijven wordt natuurüjk redanst op de beide dansvloeren, want het is gaandeweg steeds voller geworden. Tot 3 uur zal de pret duren! En het onder steuningsfonds zal er zeker wèl bij varenl

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6