1 I Restaurant de la Porte ontving zijn gasten IN ENGELAND. WOENSDAG 25 JANUARI Ï939 HAA'Rt:EM'S D A GR CAD 9 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE De bevolking in 1938. Met slechts 257 toegenomen. Zooals zich reeds eenigen tijd liet aanzien, is de bevolkings-toeneming van Heemstede in het jaar 1938 heeL wat geringer gebleven dan in voorafgaande jaren. In totaal steeg het zielental van 19.259 op 1 Januari tot 19.516 op 31 December, dus met 257. Dit is de geringste toeneming sedert twintig jaar; men moet n.l. tot 1919 terug gaan om in de gemeentelijke bevolkingsstatistiek een zoo geringe stijging aan te treffen. Het aantal geboorten bedroeg 313, het geboortecijfer dus 16,2 per duizend Dat is wel lager dan het rijksgemiddelde, maar voor een plaats als Heemstede waar een groot deel der bevolking uit gepensionneerden e.d bestaat, is dit cijfer zeker niet ongunstig. Het is ook iets hooger dan in de voorafgaande jaren, van 1935 tot en met 1937 bedroeg het geboortecijfer gemiddeld 15,7 per duizend zoodat de geringere groei van het zielental niet door het geboorten-aantal veroorzaakt is. In 1938 overleden 165 inwoners, zoodat het sterftecijfer 8,5 per duizend bedroeg. Ook dit is iets lager dan het rijksgemiddelde van voorgaande jaren, hetgeen dus gunstig is te achten, vooral voor een plaats met relatief veel oudere ingezetenen. Ei- vestigden zich in het afgeloopen jaar 2.396 personen in Heemstede, terwijl er 2.288 naar elders vertrokken: er bleef dus een ves tigingsoverschot van 108. Op 1 December be droeg het vestigingsoverschot nog maar 78, de maand December alleen zorgde dus voor een grootere vestiging dan vertrek van 30. Maar dit kan niet beschouwd worden als een aanwijzing, dat de trek naar Heemstede weer is toegenomen. Dit gunstige cijfer is nJ. te danken aan een wijziging in de voorschriften voor de bevolkingsboekhouding, die per 16 December van kracht is geworden. Sedert 1 Juli 1936 bleven patiënten in gestichten e.d. gedomicilieerd in de plaats van hun oorspron kelijke inwoning. Dat is nu veranderd en dien tengevolge moesten alle patiënten van de stichting Meer-en-Bosch, die tusschen 1 Juli 1936 en 1 Januari 1938 waren opgenomen en op 16 December j.l. daar nog verbleven, in de Heemsteedsche bevolkingsregisters worden in geschreven. Het zielental onderging daardoor wel een vermeerdering, maar noch aan de be lastingcapaciteit der gemeente, noch ook aan het debiet van den winkelstand komt deze ten goede. In de voorafgaande drie jaren bedroeg de vestiging resp. 2.541, 2.677 en 2.626 en het vertrek 1.859, 2.036 en 2.199. Het minder gun stige verloop in 1938 valt dus zoowel aan een mindere vestiging als aan een grooter vertrek toe te schrijven. Heemstede heeft sedert tientallen jaren een z.g. vrouwenoverschot, d.w.z. dat er meer vrou wen dan mannen in de gemeente wonen. De laatste jaren was dit vrouwenoverschot nog regelmatig toegenomen, in 1935 waren er 11Ö3 vrouwen tegenover 1000 mannen, in 1936 was de verhouding 11.061000 en in 1937 zelfs 1110—1000 hetgeen algemeen beschouwd werd als een z.g. welstands-verschijnsel, wijl het. werd toegeschreven aan een toenemend aantal gezinnen met inwonend vrouwelijk dienstpersoneel. In 1938 echter steeg het aan tal mannelijke inwoners van 9.125 tot 9:288, of met 1,7 pet. terwijl het aantal vrouwelijke in gezetenen van 10.134 steeg tot 10.228 of met 0,9 pet. Het relatieve vrouwenoverschot is daar door voor het eerst sedert jaren geringer ge worden. De verhouding is thans 1000 mannen tegenover 1101 vrouwen. In totaal steeg het Heemsteedsche zielental in 1938 met 1,33 pet., terwijl de toeneming in de drie voorafgaande jaren resp. 4.33, 4,23 en 3,10 pet. bedroeg. VERGADERING R.K. DAM- EN SCHAAK CLUB „ST.-BAVO". De dam- en schaakclub „St.-Bavo" te Heem stede, hield Dinsdagavond een ledenvergade ring in het R.K. Vereenigingsgebouw. Na de opening deelde de voorzitter, de heer J. A. Warmerdam, mede, dat het protest van „St.-Bavo" tegen „Gezellig Samenzijn" was afgewezen. Uitvoerig werd een voorstel van den Haarl. R.K. Dambond. betreffende de indeeling van spelers in verschillende klassen besproken. Als controleurs der bondsfinanciën, waar voor St.-Bavo was aangewezen, werden be noemd de heeren J. Wullems en A. Maste- ling. Besloten werd om na Paschen een feestavond te organiseeren voor leden en donateurs. Vastgesteld werden de onderlinge competi tie, club wedstrijden en die om het persoonlijk kampioenschap. Medegedeeld werd, dat, indien St.-Bavo I en II kampioen worden de kampioenswedstrij den tevens te doen gelden voor den topscore- prijs. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: R. v. Geest en L. Pfau; F. B. Jansen en A. C. Meuze; W. v. Zijverden en S. v. Reeuwijk; P. v. Kimmenaede en M. J. de Vries Getrouwd: H. B. Bunck en S. J. Ch. Kreft; S. H. Rooyen en G. S. Otte. Bevallen: F. J. C. Wesseling-v. Leuven z. en d. C. J. Stroosma-Veldhoven, z. Overleden: J. M. Claudius, 49 j., geh. met J. P. v. d. Vorst. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. De afdeeling HeemstedeBennebroek van het Ned. Bijbelgenootschap houdt Donder dagavond 26 Januari haar jaarvergadering in het kerkiokaal van de Geref. Kerk aan de Campiaan. In aansluiting aan deze vergadering be gint iets later een „Indische avond", waarop het werk van het N. B. G. in Indië -be sproken wordt. De heer E. J. Brugman, as- stistent van het NJ3.G. in Amsterdam, zal een inleiding houden over üe vele uitgaven en vertalingen van den Bijbel en) over het geen in Indië aan Bijbelcolportage wordt gedaan. Zijn lezing zal geïllustreerd worden door lantaarnplaatjes, die dr. Rutgers op zijn Indische reis in dienst van het N.B.G. ver zameld heeft. Ds. Dondorp en ds. Van Rooijen beiden te Heemstede, zullen resp. het ope ningswoord en het slotwoord spreken. BLOEMENDAAL BIJEENKOMST MIDDENSTANDS- VER EENIGING. In Hotel „Vreeburg" sprak Dinsdagavond Jhr. Dr. J. C. Mollerus over zijn bekende tochten met een K.L.M -vliegtuig naar Ned.-Indië Hij vond een aandachtig en dankbaar gehoor. De voorzitter, de heer Scheepstra, sprak een hartelijk woord van dank voor dezen mooien avond. NEDERL. PROTESTANTENBOND. Op Woensdag 8 Februari wordt in het ge bouw van de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond een lezing gehouden door mej. Dr. N. A. Bruining over 't onderwerp: „In houd en beteekenis van het Vrijz. Protestantis me; de taak welke het ons oplegt en de wijzen, waarop die taak kan worden uitgevoerd". JAARVERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afdeeling Bloemendaal van den Christ. Nat. Werkmansbond houdt haar 37e jaarverga dering op Maandag 30 Januari in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. KON. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Onder voorzitterschap van Mr. J. D. van der Plaats, hield de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Dinsdagavond in café Rusthoek een vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter met eenige woorden het verscheiden van het oudste lid der afdeeling, den heer Schoo. Het versdag der verificatiecommissie werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, Mr. N. Reeling Brouwer, memoreeren we het vol gende. 1938 begon met 138 leden en eindigde met 143. Een groot verlies leed de afdeeling door het overlijden van den heer P. Waller en door het bedanken van den heer P. L. van Bueren als secretaris. Er werden 7 gewone leden-ver gaderingen gehouden en twee gecombi neerd met de afdeeling Haarlem. De bloemententoonstelling, in Sept. ge houden in Domi ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan der afdeeling, is een succes ge worden, dank zij medewerking van gemeente bestuur en particulieren. Vervolgens werden de prijzen van het pun- tenstelsel uitgereikt. De heer H. Boegschoten kreeg hierbij den eersten prijs. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING Het drukfouten-duiveltje heeft den zetter parten gespeeld, waardoor in ons nummer van gisteren kwam te staan Zandvoortsche Wan- delvereeniging inplaats van Zandvoortsche HandeLsvereeniging. In hetzelfde bericht staat verder K.H.V.. De lezer zal thans begrijpen dat dit ZJLV. moet zijn. JEUGDIGE BOEFJES. Een groep jongens van 14 a 15 jaar maak te er den laatsten tijd een gewoonte van. leeg staande villa's met hun bezoek te vereeren. Waarschijnlijk was het in de eerste plaats „Het avontuur", de sensatie, die hen tot deze bezoeken deed besluiten, doch vonden zij op deze tochten iets van hun gading dan schroom den zij niet het mede te nemen. Zoo werd uit een der villa's geld ontvreemd, dat later werd omgezet in chocolade, die" gezamenlijk werd opgemaakt. Was het hier maar bij gebleven, doch ook hier ging het van kwaad tot erger. Na de chocolade begonnen zij aaneen flesch champagne. Dit werd hun noodlottig en thans is de politie ijverig bezig uit te zoeken wie de leider van dit complot is en wat allen gezamenlijk en ieder lid afzonderlijk op zijn kerfstok heeft. Alle bladen. HAARLEMMERMEER Landbouw cn Maatschappij. Individualistische of organische Maatschappijbeschouwing. De afdeeling Haarlemmermeer van de Ver- eeniging Landbouw en Maatschappij hield gis teravond in hotel De Landbouw een vergadering met den heer A. Zuidervliet uit Zaandam als spreker over het onderwerp „Individualistische of organische Maatschappijbeschouwing". De heer P. C. de Zeeuw heette de aanwezigen welkom en gaf hierna het woord aan den spre ker. Het denken over de maatschappij heeft geleid tot twee richtingen, individualistische en orga nische, aldus de heer Zuidervliet. De oer-mensch was egoistisch van aard en voerde slechts strijd voor het zelfbehoud. Door vrijwilligen afstand van de vrijheden kon men een gezamenlijken vooruitgang tot stand bren gen. De communistische en liberale maatschappijen nam spreker onder de loupe met de tendenz: De individu heeft voor den Staat geen plichten, doch slechts rechten. Al evenzoo is het de laatste twintig jaar in de eeuw van het kind. Het kind staat in het middel punt van de belangstelling en wordt vreeselijk verwend. Nog nooit is de veeleïschendheid en de criminaliteit van de jeugd zoo groot geweest. De individuen mogen niet los van de maat schappij beschouwd worden, doch als een deel daarvan. De individualistische maatschappijbe schouwing moeten we dan ook als verkeerd verwerpen, waarna spreker een sterk propagan distische rc^e hield voor de organische maat schappijbeschouwing. Auto slaat over den kop op den nieuwen Rijksweg. Bestuurder verloor macht over het stuur. Na een langen rusttijd heeft zich op den Rijks weg AmsterdamDen Haag wederom een ern stig ongeval afgespeeld, dat hoewel met groote materieele schade, nog betrekkelijk goed is af geloopen. Op het viaduct over den Kruisweg te Hoofd dorp, maabte de heer IT. v. H. uit Amsterdam met een personenauto een salto-mortale van het viaduct op den afrit van den Rijksweg. Hierbij nam de wagen liefst 18 betonnen paaltjes uit de afrastering mee. De heer H. reed in de richting Amsterdam met een snelheid van 60 K.M. per uur. Op het viaduct gekomen, geraakte de bestuurder op on verklaarbare wijze de macht over het stuur kwijt en kwam daardoor in botsing met de sta len afrastering van het viaduct. Dc slag was zoo hevig, dat achttien paaltjes uit den grond wer den gescheurd. Daarop stortte de auto naar be neden, maakte een salto mortale en kwam weer met de wielen op den grond terecht, doch met de voorzijde weer in de richting Den Haag. De auto werd door deze botsing zwaar bescha digd, terwijl de bestuurder er wonderwel goed af kwam. Lichamelijke verwondingen liep hij niet op. De zwaar beschadigde auto werd door een kraanwagen van de firma K. en v. N. uit Hoofddorp naar een garage te Amsterdam ge sleept. Zoolang de auto op den afrit stond en een jevaar opleverde voor het verkeer, heeft de poli tie dezen weg met roode lantaarns afgezet. Spoedig was ook een Rijkskantonnier ter plaatse om de aangebrachte vernieling op te nemen. BENNEBROEK BALDADIGE JEUGD. De politie in deze gemeente constateert her haaldelijk vernieling van straatlantaarns door de schoolgaande jeugd. Ouders worden verzocht hun kinderen te willen wijzen op het gevaar hiervan. OLIEBOLLENDAG. Ten bate der Chr. Zangvereeniging .Sol; Dec Gloria" is op 24 Januari een oliebollen dag gehouden. Des avonds is er in het ge bouw „Rehoboth" een feestavond gehouden met vele attracties, voor hetzelfde doel. O.a werd een groote verloting gehouden. De oliebollenverkoop verliep vlot en de op brengst was, mede door de verloting, zeer be vredigend. BOND ZONDER NAAM. Op Dinsdag 7 Februari zal pater Henri de Greeve te Bennebroek in het RJC. Vereeni- gingsgebouw; komen spreken over het onder werp „Bond zender naam". HILLECOM TELEPATHIE EN FAKIRISME. Dinsdagavond genoot Hillegom de eer van het bezoek van een buitenissig gezelschap. Ir Hotel Sistermans traden namelijk op Miss Hamida, teiepathe en helderziende, Jean Janin, telepathische tenor en de fakir Ramah. Miss Hamida demonstreerde interessante en verbluffende staaltjes van haar vermogen c-m opdrachten uit te voeren of haar wil aan anderen op te leggen. Bij het opleggen van den wil der teiepathe kan men echter beter toeschouwer dan slachtoffer zijn. De vroolijkheid van het pu bliek steeg soms ten top; nauwkeurig werd de wensch van Miss Hamida uitgevoerd. Ook de tencr Jean Janin is een buitenge woon mediamiek persoon. De hem verstrekte opdrachten om de door verschillende tenoren gezongen liederen uit te voeren slaagden voor treffelijk. De fakir Ramah demonstreerde de ver schillende kundigheden die des fakirs zijn: dansen op gestampt glas met bloote voeten, het sabelloopen eveneens met bloote voeten, het bloedeloos doorsteken van lichaamsdeelen vuur eten en het spijkerbed, waarop hij met ontblcote rug gaat liggen met 6 personen op zijn lichaam staande, enz. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De officiëele uitslag. MONTE CARLO, 24 Januari (A.N.P.) Tot diep in den nacht heeft men te Monte Carlo zitten rekenen om het officieele resultaat van den sterrit vast te stellen. De Nederlandsche équipes hebben het er uitstekend afgebracht. Onder de eerste zeven teams zijn vier Neder landsche. Jkvr. van Vredenburch behaalde den derden prijs in de Coupe des Dames, terwijl de équipe Cornelius—Buyze winnares werd in de derde categorie. De officieele uitslag -luidt: 1. en 2. ex aequo J. Trevoux—M. Lesurque (Frankrijk) met Hotchkiss (Athene) en J. Paul M. Contet (Frankrijk) met Delahaye (Athe ne). beiden 843.20 punten. Winnaars van de Coupe de l'International Sporting Club: 3. E. MutsaertsA. Kouwen- bergMr. P. H. Lamberts Hurrelbrinck (Ne derland) met Ford (Palermo) 833.20 pnt.; 4. V. Jcullie DuclosP. Levegh (Frankrijk) met Matford (Tallinn) 832.60 pnt.; 5. G. Bakker Schut en P. J. Nortier (Nederland) met Ford (Tallinn) 831.40 pnt.; 6. B. J. T. van der Hoek—K. Ton (Nederland) met Ford (Stavan- ger) 830.60 pnt.; 7. M. GatsonidesK. S. Ba- rendregt (Nederland) met Ford (Athene) 830.20 pnt.; 25. en 26. jkvr. van Vredenburch— Mej. C. A. van Stockum met Ford (Tallinn) 795.6 pnt. 1500 c.c.-klasse: 1. GordiniScaron met Simca; 2. Delmaro met Lancia; 3. Bjorkman Hermansen met Lancia. 750 c.c.-klasse: 1. E. A. C. Cornelius—P. Buyze met D.K.W. (Athene) 761.20 pnt.; 2. Mevr. Greta Molander (Stavanger) 151.25 pnt. 9. F. J. J. Baron van HeemstraJ. W. van Amerongen met Fiat (Amsterdam) 701.85 pnt. Coupe des Dames: 1 Mme. Simon-Mme. Largeot met Hotchkiss 827.40 pnt. (Aathen). 2 Mej. Lamberjack-Mme. Siko met Matford 807.40 punten (Tallinn). 3 Jkvr. A. van Vredenburch-mej. A. van Stockum met Ford (Tallinn) 795.60 punten. 4 Mevr. Van Strien-mej. Van Velzen met Ford (Amsterdam) 775.90 punten. De prijzen zijn als volgt verdeeld: Coupe de lTniernationale Sportclub voor den winnaar van den rit: J. Trevoux-M. Lesurque (Frankrijk) met Hotchkiss en J. Paul-M. Con tet (Frankrijk) met Delahaye. Coupe du Country Club voor de derde catego rie (beneden de 750 c.c.) E. A. C. Cornelius-A. Buyze (Nederland) met D.K.W. Challenge le. Journal voor de équipe, die van de verste startplaats komt: E. Mutsaerts-A. Kou- wenberg-Mr. P. H. Lamberts Hurrelbrinck (Ne derland) met Ford, komend uit Palermo op 4091 K.M. Deze prijs komt definitief in het bezit van onze landgenooten. omdat zij er ook in 1938 be slag op hebben gelegd. Coupe de Norvege voor de beste équipe, uit een Noorsche stad vertrokken: B. J. T. van der Hoek-K. Ton met Ford (Stavanger). K.N.A.C.-beker voor de beste Nederlandsche prestatie: E. Mutsaerts-A. Kouwenberg met Ford (Palermo). Fordbeker voor de beste prestatie met Ford: équipe Mutsaerts. Deze équipe won ook den Westerman-Smaltbeker voor de beste Neder landsche prestatie. Coupe D.K.W .voor de beste prestatie op D. K.W.: E. A. C. Cornelius-P. Buyze. Ford-damesbeker: Jkvr. A. van Vredenburch. Organisatie van het Britsehe leger. LONDEN. 24 Jan. (Reuter). Het ministerie van Arbeid heeft een schema gepubliceerd van de organisatie van de Britsehe mannen voor den landsdienst in bepaalde beroepen. Perso nen van een bepaalden leeftijd, die werken in bedrijven, welke van levensbelang zijn voor het land. mogen in vredestijd zich niet ver binden voor volledigen dienst in oorlogstijd Zes tot zeven millioen mannen tusschen 18 en 64 jaar worden door dit schema getroffen waarvan drie millioen ouder zijn dan 45 jaar Het aantal mannen, dac onder deze bepa lingen valt. stijgt snel met den leeftijd. Slechts een op vijf op een leeftijd tusschen 18 en 25 iaar valt eronder. Ongeveer de helft van de mannelijke bevol king heeft niets hiermede te maken, aangezien hun beroep niet onder de bepalingen valt, of omdat zij nog geen achttien jaar oud zijn. En men was verrukt over diner en bediening Crème Carmen OU Consommé Printanière Darne de Saumon Poché Pommes Vapeur See Divine Selle d'Agneau Durant, Pris de veau clamart SarceUe roti Salade d'Orange Bombe Albuféras Fruits choisis Dessert. Dat was fiet exquise menu, dat heden in het restaurant de la Porte werd geserveerd Dit restaurant, dat 5 December werd geopend mag zich bijzonder in de gunst van het ge meentebestuur verheugen en zoo zagen wij ook heden onder de bezoekers den wethouder van Sociale Zaken, den heer W. J. B. van Liemt en den directeur der gemeentelijke Ar beidsbeurs, de heer J. Vader. Verder waren er verscheidene vertegenwoordigers van werk gevers en werknemersorganisaties in het hotelbedrijf. Het mege wat vreemd klinken maar ook van die zijden stand men in alle opzichten sympathiek tegenover het stre ven van dit kersversche restaurant. De crème carmen oftewel tomatensoep werd keurig opgediend, terwijl enkele gasten de consommé Printanière wat in rond Hollandsch groentensoep is prefereerde. Over Darne de Saumon Poché mag ik kort zijn, iedere gast vrouw is een liefhebber van gekookte zalm forel. En gestoofde aardappelen smaken daar wel bij. De kalfsrug met geglazeerde olijven en de ge- glazeerde andijvie voor u en voor mij Selle d' Agneau Durant, viel in elk opzicht te loven Evenals trouwens de gebraden zwezerik met Artisjokken en doperwtjes of Pris de veau Clamart. De gebraden taling met sinaas appelsla (Sarcelle röte Salade d' Orange), de verrukkelijke Bombé Albuféras, besloten dit diner, dat tot kennelijke tevredenheid der gasten werd opgediend. De exploitant de heer B. de Jong kon zijn restaurant dan ook met recht een „maison de premier ordre" noemen. Bovendien gaven de gasten en waarom de comedie langer vol te houden, ge wist het immers toch al - 't zijn de kellners die den gemeentelijken her halingscursus voor werkloozen in de school aan de Haarlemmerliedestraat volgen bo vendien dus gaven zij blijk van een voor treffelijke kennis van de vele zaken die een kellner weten moet. En ge zoudt versteld sta^,n als ge wist wat dat allemaal was. Dat ge bij het samenstellen van een diner rekening moet houden met den overgang zwaar naar licht met spijzen en net omge keerd met wijnen ook dat wist ge waar schijnlijk al. Maar dat er zooveel onderscheid bestaat tusschen de verschillende kreeftsoor ten om met den homard thermidor te be ginnen, bij den homard Americaln te ein digen met een rij van tusschen-variatie's waar een arm ondeskundig hoofd van duizelt, dat wist ge ongetwijfeld nog niet. Er was een maitre d'hötel en hij sprak zijn Fransch beter dan mijn vroegere Fransche leeïaar en die was in Parijs geweest, wat echter ook al geen garantie meer voor een juiste uitspraak schijnt te bieden! De heer de Jong toonde zich een voortref felijk leeraar, die er slag van heeft met zijn leerlingen om te gaan envoor wie „les secrets de la cuisine" geert geheimen mere zijn. Het was een leerzame morgen en het waren niet alleen de kellners, die wat geleerd hebben. Gearresteerden hadden nog meer op hun kerfstok. AMSTERDAM, 24 Januari. De beide man nen E. en K-, die, in verband met den doodslag op de oude „leenvrouw" Vrijdag in den Jordaan gepleegd, op het bureau Marnixstraat in bewa ring zijn, hebben 1.1. Donderdag nog een baai stoffen ter waarde van negentig gulden uit een gang op de Keizersgracht gestolen. Deze goe deren hebben zij aan een opkooper in de Tuin straat voor dertig gulden verkocht en in diens opdracht vandaag gebracht naar een derden man in de Nieuwe Leliestraat, die de baal stof fen in bewaring heeft genomen om er ter ver gemakkelijking van den verkoop kleine lapjes van te maken. Vannacht zijn ook deze beide mannen op het politiebureau ingesloten. Afwachten. Verzoek om herziening van een vonnis. De Hagenaar G. W. A. van den B., die, zich uitgevende voor -magnetiseur of helderziende eenige personen had gedupeerd en op grond van het misdrijf, genoemd in art. 248 bis wetb. van strafrecht, werd door het Haagsche gerechtshof veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevan genis. Bij den Hoogen Raad werd herziening van dit arrest gevraagd, omdat het aanvankelijk psy chiatrisch onderzoek dat tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid van den verdachte con cludeerde niet volledig zou zijn geweest en verdachte lijdende zou zijn geweest aan een hersenziekte waardoor hij als algeheel ontoe rekenbaar zou moeten worden beschouwd. In verband hiermede heeft op verzoek van den Hoogen Raad mr. Bijleveld. lid van de rechtbank te Haarlem, deze zaak nader onder zocht en het medisch advies ingewonnen van dr. Kraus en dr. Mees, wier rapport strekt tot de conclusie, dat verdachte een lichamelijke afwijking heeft en dat hij heeft geleden aan encephalitis. Aangezien echter thans niet meer valt uit te maken hoe het met van den B. stond ten tijde van het gepleegde misdrijf concludeerde de pro cureur-generaal hoewel spr. er aan moest twijfelen of de aan verdachte opgelegde straf wel de juiste is geweest tot afwijzing van het verzoek van herziening. Spr. meende, dat wellicht een gratieverzoek den verdachte zou kunnen helpen. Mr. Wyckerheld Bisdom lichtte namens ver zoeker toe, dat het oorspronkelijk door dr. Ger ritsen en dr. Scholten ingestelde medisch onder zoek niet volledig was geweest en dit feitelijk alleen is geschied door dr. Gerritsen, aangezien dr. Scholten's verzwakte gezondheidstoestand geen deelneming aan het onderzoek meer toe liet. (Kort daarop is dr. Scholten overleden) Rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid, dat verdachte reeds in zijn prille jeugd lijdende is geweest aan een ziekte, die de oorzaak van zijn abnormaal optreden zou zijn gebleken en spr. nam aan dat het Hof, indien het hiervan op de hoogte ware geweest, een andere uitspraak zou hebben gedaan. De Hooge Raad zal 20 Februari op het verzoen zijn beslissing nemen. LONDEN, 21 JanuarL Meer dan drie maanden lang hebben we er nu over nagedacht zonder tot een conclusie te komen en zonder het eens te worden. De crisis in October dreef ons verschrikt tezamen, ver schrikten dan we ooit hadden gedacht te kunnen zijn. We hebben het gras in de parken, de fluweelen gazons, waarop we zoo trotsch zijn, waar moeder 's morgens baby wat wankele eer ste stappen iaat maken, waar 't winkelmeisje 's middags in de zon haar boterham komt op eten, waar vader na z'n werk op een zomer- schen avond een eigengemaakten vlieger op laatwe hebben dat kleine beetje groene natuur inderhaast opengereten en zijn in de aarde om bescherming gaan graven. Werkloo zen hebben er overdag en s' nachts in het licht van schijnwerpers steeds diepere en langere gangen uitgehaald, die gesteund en overdekt als schuilplaatsen moesten dienen in geval van luchtaanvallen. We hebben in de queu gestaan, gasmaskers gepast en ze met instructies mee naar huis gekregen. Niet zoodra was de crisis afgelast en de spanning plotseling verbroken, of wy keken elkaar met verbaasde gezichten aan. Waar was onze bezadigdheid, waar onze zelfbeheer- sching? En een even onverwachte reactie zette in. Lieden, die elkaar gisteren nog fluisterend bekenden, dat ze drie gasmaskers in plaats van één hadden weten te bemachtigen, snel den thans met deze onelegante dracht naar de vuilnisbak, en met zooveel animo, dat de vuil- nisdienst in het district Paddington klaagde en de regeering genoodzaak was er aan te her inneren, dat gasmaskers het eigendom van de regeering blijven, dat het publiek ze slechts in bruikleen heeft en dus niet het recht heeft zich ervan te ontdoen.Ouden van Dagen, die reeds in stadjes buiten Londen waren onder gebracht, keerden als van een vacantie-uit- stapje terug. En de opengewroete aarde in de de Londensche parken werd vergeten. Ministers van Defensie volgden elkaar op maar de looppgraven bleven gapen. Dakloozen vonden er een welkom nachtverblijf, tot de whiter kwam en met de koude en nattigheid het wa ter in de gangen begon te rijzen. Het besluit ze weer dicht te gooien of ze voldoende af te werken bleef echter uit. Ook, toen een heer op een morgen in badmantel verscheen en in één die loopgraven z'n dagelijksche zwemoefe- ning nam. Toen moesten we alleen maar lachen en hadden even plezier. En nu maken we nog grapjes, want waar vrijheid heerscht, daar vinden speelsche ge- dachen een weg en glimmeren ook in de duis terste hoeken. Maar de vroolijkheid komt niet van ganscher harte, want ook op die over moedige periode, waarin we licht van zin de gasmaskers de deur uitgooiden, is een reactie gekomen. We, zijn ons weer bewust geworden, dat de crisis toch nog niet is opgelost en dat we met z'n acht millioen boven op elkaar in een wanordelijk gebouwde stad wonen, voor het overgroote deel in huizen, welker daken reeds door een stevige regenbuit naar beneden plegen te komen. Huizen die 100 tot 150 jaar oud zijn, waarin het zachtste windje al vrij spel heeft tusschen de kieren van oude vloeren en raamkozijnen, waar waterleidingbuizen tijdens de tallooze verbouwingen-tot-étagewo ningen, de zonderlingste omwegen over platte daken en stukken buitenmuur afleggen. En we kunnen ook maar niet het begin van een plan maken om in geval van nood eenige vei ligheid te bieden aan al die bewoners Technici zeggen onvriendelijke dingen over onze park-loopgraven, ook al zouden ze wor den afgewerkt. Zij betitelen ze als „death traps" en halen de schouders op over de veronderstelling, dat onze oude huizen gas-dicht te maken zouden zijn als niet de poreuze wanden, de oude vloeren en toch tende ramen worden vernieuwd, waarover de huisbaas het een en ander heeft te zeggen. Technici noemen bomvrije ondergrondsche schuilplaatsen de eenige oplossing, waarop de regeering na lang aandringen het weinig op wekkende antwoord heeft gegeven, dat voor zulke ingrijpende werkzaamheden geen tijd meer is De vooruitstrevende gemeente Finsburry gaat nu op eigen houtje een plan voor een derge lijke schuilplaats uitvoeren, die in vredestijd als lucratieve garages, waaraan Londen steeds een tekort heeft, zullen worden geëxploiteerd. En zoo talrijk worden de individueele plannen en uitvindingen op het gebied van luchtbe scherming nu een algemeen plan ont breekt dat een spottende kroniekschrijver in een der dagbladen aan een z.g.n. dames rubriek dit p.s. toevoegde: „Volgende week: een handleiding voor het breien van een een voudig APP -schuilplaats". (APP zijn de ini tialen van den luchtbeschermingsdienst.) De bevolking aldus aan zichzelf overgelaten, verloren in de chaos van tegenstrijdige denk beelden en vage plannen, weet niet wat ervan te denken. Heen en weer geslingerd tusschen uitspraken van vooraanstaande diplomaten en staatslieden, dat het gevaar nog vermeden kan worden, of niet meer te vermijden is. het pad kwijt in de nationale politiek, die zich binnen de muren van 10, Downing Street af speelt, door schrijvers beurtelings tot wakker worden of tot kalm blijven aangespoord, kiest het den weg van den minsten weerstand en besluit maar af te wachten. Ook al brengen schepen dagelijks meer vluchtelingen uit steeds meer landen naar het eiland, dat alleen geografisch nog een eiland is. Wij merken het wel. wij weten wel, dat het overzeer en dus thuis nog lang niet pluis is. Maar wij wijzen elkaar op de eerste sneeuwklokjes, den eersten vogel die met voorjaarsche drukte rondflad dert. We zeggen dat de kortste dag voorbij is en dat spoedig in de beschutte valleien van Enge land wilde primula's zullen staan bloeien. Wij grijpen naar een almanak, die in 1939 geen oorlog voorspelt en sterken ons toch al stevige bijgeloof en vertellen elkaar van helderzien den. die voor Mussolini een donkere toekomst voorzien. En meer van dien aard. Wachten. Op de eerste primula? Vr. S. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 24 Januari. Getrouwd 24 Januari: J. J. Koningsberger en A. C. de Jong. Bevallen 21 Januari: M. C. Schouten—Tim mer, z.; A. I. Hudig—Moes, z.; 22 Januari: J E v. d. Vossen—Paul, z.; T. Dijkstra—Hans, cl 23 Januari- G. H. van Muijdenv. d. Mast z.; B J. Klooster—Bouman, z.; H. T. A. Vasen -Kortekaas, z.; H. MeuweseBuijs, z.; D. C. Terra—Mooijekind. z. Overleden 21 Januari: A. H. Aalderink, 69 j.. Hazepaterslaan; 23 Januari: J. w. Goeden 74 J.. Bilderdijkstraat; C. Traksel—de Geus, 74 j., Aelbertsbergstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7