V R IJ D A" "G 27 T A N A R I '1939 HOOFDDORP Ir. A. A. Mussert spreekt te Hoofddorp. Groote belangstelling. De N. S. B. hield gisteravond in hotel Do Beurs een vergadering, waarbij Ir. A. A. Mus sert het woord voerde. De belangstelling was buitengewoon groot. Zelfs uit Zeeland brachten autobussen symphatiseerenden naar Hoofddorp. De kringleider van Heemstede opende de bij eenkomst, waarop Ir. Mussert het woord nam. Er gebeuren, aldus spreker, dingen, die wijzen op de geboorte van een nieuwen tijd, die een nieuw Europa zal inleiden. Reeds ondervinden we de weeën daarvan in alle deelen van Europa, Het volk verlangt niet meer naar mooie veel- beloovende woorden, het vraagt thans daden, daden, die de volkeren der aarde niet verwijde ren, doch verbinden. Het zijn drie bronnen, waarop wij onze verbindende actie baseeren: le. Godsvertrouwen. 2e. Liefde voor volk en vaderland. 3e. Eerbied voor den arbeid. Individueel kan men niets beginnen, men is steeds op anderen aangewezen. Gezamenlijk werkt een volk zich omhoog tot een flink volk. Er wordt gesproken over rassen, doch wij doen dit niet. Het komt op goede eigenschappen aan. Eerlijkheid, trouw, eerbaarheid, etc. kunnen een volk verheffen De regeering weet, dat bij de N. S. B. voor allen plaats is en juist daarom wordt zij zoo be streden. Dat zal wel zoo lang niet meer duren. Het volk ziet in dat niet allen gelijk zijn en breekt ook met het liberalisme, dat het „Ieder voor zich" aanhangt. Geordend zal het volk voortgaan. De arbeid zal worden verricht door de groep van 20 tot 60 jaar. Boven dien leeftijd mag men niet meer werken en zal men een goed bestaan moeten hebben. Het fundament van de arbeidende groep is de boerenstand. Voorname deelen vormen ook de mijnwerkers en de visschers. Ons land bezit in Indië schatten aan grond stoffen en de Nederlander kan als vroeger een welgesteld mensch zijn. Een fascistische staat zal niet meer eischen dan noodig is en wij kunnen ten opzichte van onze buren gerust zijn, zoolang ons volk redelijk blijft. Import en export, zoo besloot Ir. Mussert, een behoorlijke ruilhandel tusschen harmoniëerende buurstaten zal de toekomst zijn van het nieuwe Europa. Enkele vragen werden door den spreker be antwoord, waarna op de gebruikelijke wijze werd gesloten. BENNEBROEK DAMCLUB E. M. S. TE BENNEBROEK. In het clublokaal van bovengenoemde club werd de volgende wedstrijd gespeeld: E.M.S. 1 Zaandam 3: J. v. d. LooJ. C. Heystek Ohr. GerritsenJ. Danser K. Bakker—W. M. Wierda A. RuigliaverJ. Veen J. van HouweningeW. L. Rot D. CremerF. J. de Looper W. PersoonJ. H. de Groot G. ValkemaG. J. Muusse J. Malipaard—S. Wyma W. Roestn.o. Totaal 13—7 HILLECOM BOUWOPDRACHT. Het bouwen van een dubbel burgerwoonhuis aan de Meerstraat voor rekening van den heer W. Verbruggen, onder architect W. Kuitems, opgedragen aan de firma Gebrs. Ransdorp te LisseHaarlemmermeer. JAARVERGADERING „HANZE". Onder leiding van den heer G. B. Kroon, hield de afd. Hillegom gisteravond in Hotel Sis termans een druk bezochte jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde een vooruitgang van het aantal leden: de pen ningmeester had een batig saldo in kas van '36.34. De begrooting voor 1939 werd onver anderd vastgesteld op een bedrag van f 1196.34. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren P. F. de Jong en G. Kroon. Tot leden der Hilleg. Middenstands-Centrale werd herbe noemd de heer S. P. Wilhelmus en nieuw ge kozen de heer P. Manshande. De aftredende bestuursleden H. G. J. Kroon en A. A. H. Schulte-Kuperjans werden herko zen. Op voorstel van het bestuur werd met op 1 na algemeene stemmen besloten uit de gewes telijke federatie St. Nicolaas te treden. Vervolgens hield de heer G. B. Kroon een kort, doch zoo volledig mogelijk referaat over de omzetbelasting, waarop verschillende vragen werden beantwoord. ZANDVOORT HAARLEMMERMEER VERKOOPING. Ten overstaan van de notarissen A. van den Bergh en E. Spier te Amsterdam en C. F. J. Heinsius te Hoofddorp werd in hotel De Beurs de boerenhofstede „Allegonda's Hoeve" met ar beiderswoning, erven, tuin en diverse perceelen wei- en bouwland ter grootte van 39.66.15 H.A, gelegen aan den Uweg te Haarlemmermeer, openbaar verkocht. Gecombineerd werden deze perceelen afge mijnd door den heer Nic. Slootweg q.q. uit Haarlemmermeer. De koopsom bedroeg f 83.720. BURGERLIJKE STAND. van 20—26 Januari 1939. Geboren: Jan, z. van W. A. van Emden en G. van der Stelt; Nicolaas, z. van F. J. Ber- biers en M, Bliek; Elisabeth Adriana d. van Th. van Maanen en E. H. van Gemerden; Hendrnk, z. van W. Hietbrink en P. de Bruijn; Elisabeth Johanna Maria d. van A. J. van Velzen en J. E. M. van Nieuwburg; Barend, z. van C. van Beek en A. Lanser; Dirkje d. v. W. J. van Meel en T. Lubberden; Jacobus z. van J. W. Joore en A. Griekspoor. Jan Adrianus z. van R. Heinis en N. Dekker; Adrianus Petrus z. van G. van Eeuwijk en P. W. Timmers; Lodewijk, z. van C. E. Ne der veld en H. J. van Hulzen; Willem z. van P. van der Steeg en N. Quartel; Trijntje d. van F. Bleijenbevg en T. Wiersma. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Huibrecht Haspels en Joanna Maria Krocké; Nicolaas Haspels en Willemijn- tje Kant. Overleden. Bernardus Duwel 93 j., wedn. van K. Verduijn; Marijnus Saarloos 16 j. z. v. M. Saarloos en K. Tolenaars (overi. te Haar lem! Petrus Floris Boh, 28 j., echtgenoot van Y. Volbeda (overleden te Maastricht). GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder presidium van Mr. A. Slob. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Van het bestuur van den Ouderraad was bericht binnen gekomen betreffende instelling van een Ouderraad alhier. De voorz. adviseert in deze richting te handelen. De heer Van W ij k (a.-r.) vraagt of dit wat moet kosten. De heer Van Delden (c.p.h.) vraagt of Iedere school een Oudercommissie heeft. De heer Joores (s.-d.) vraagt of een Ouder raad noodzakelijk en nuttig is, of dat dit een dood lichaam moet worden. Weth. Ouderkerk (a.-r.) licht toe. Finan- cieele gevolgen heeft het niet. Oudercommissies zijn overal. Wanneer de Ouderraad door het ge meentebestuur gesanctionneerd wordt, kan zij goed werk verrichten. Z.h.s. wordt hiertoe dan ook besloten. Evenzoo wordt besloten de kleine lagere scho len 8 en 11 te laten voortbestaan. Besloten wordt vervolgens tot den verkoop van een perceel grond te Hoofddorp en van een perceel grond aan de Schoolstraat te Nieuw- Vennep. Radio-distributie. Het belangrijkste punt van de agenda is wel de verleening van een concessie voor een radio centrale in Badhoevedorp en Zwanenburg. De heer Ransdorp (r.-k.) merkt op dat te genwoordig voor centrale-prijs toestellen in huurkoop worden gegeven. Centrale is dus min of meer overbodig. De heer Van der Ban (lib,) wilde gaarne Haarlemmermeerders in de gelegenheid stellen een concessie te bemachtigen en niet willekeurig den heer Hartgers voor dragen. Weth. Koning (r.-k.) adviseert in verband met het bezwaar van den heer v. d. Ban, deze zaak aan te houden voor de volgende vergade ring. Besloten wordt tot aanhouding, waarna de raad zich terug trekt. GYMNASTIEKVEREENIGING O.S.S. Begin Maart viert de gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" te Zandvoort haar 35-jarig bestaan. In verband hiermede werd Donderdagavond bepaald, dat de jaarlijksche uitvoering zou plaats hebben op Zaterdag 4 Maart in het Groot Badhuis. Zondag 5 Maart wordt door het bestuur receptie gehouden en óp Zaterdag 11 Maart wordt een jubileum feestavond georganiseerd. De donateurs waren van meening, dat ook de donateurs ter gelegenheid van het jubi leum een blijvend aandenken moesten schen ken. Een commissie, bestaande uit de heeren: C. Siegers, Blauwboer, S. Mets; G. Kief er en P. van Beets, zal bij het jubileum de donateurs vertegenwoordigen en tevens trachten het aantal donateurs uit te breiden. ZANDVOORTSCIIE HANDELSVEREENIGING De Zandvoortsché Handelsvereehiging hield Donderdagavond een zeer druk bezochte alge meene vergadering in Bodega Mustert onder leiding van den heer E. Brokmeier. Medegedeeld werd, dat het bestuur de actie tot bevordering van vestiging dit in tegen stelling met tijdelijke bewoning in Zand voort niet financieel kon steunen en ook de le den niet wenschte op te wekken hiervoor per soonlijk een bijdrage aan V. V. V. te schenken. Besloten werd, den leden der aangesloten organisaties thans ook recht op informatie en gebruikmaking van het incassobureau te geven. De kwestie of de afgevaardigden van deze or ganisaties ook tot bestuurslid van den Z. H. V. benoemd kunnen worden, zal het bestuur nog ernstig overwegen. Op de volgende vergadering zal een bestuursvoorstel betreffende dit punt ter tafel worden gebracht. Nog werd besloten den heer Sprengers uit te noodigen een lezing te houden voor de leden van de Z. H, V. over de bepalingen in polissen voor brandverzekering. MUZIEKKAPEL ZANDVOORT. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix geeft bij gunstig weer de muziekkapel Zandvoort. Dinsdagavond een con cert op het Tramplein. VROUWENAVOND. De afd. Zandvoort van den Ned. Prot. Bond. de Kring Godsdienstig Leven, houdt Maandag Januari in gebouw Burgstraat 15 een vrou wenavond. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Zandvoort van de Ned. Bewe ging voor Eenheid door Democratie geeft voor leden en introducés een serie lezingen en wel op Dinsdag 31 Januari door den heer P. Brij- nen over: Extremistische propaganda in Neder land en onze afweer daartegen; op Dinsdag 14 Februari door drs. J. C. Deering over: Struc tuur en geschiedenis der Democratie en op Dinsdag 14 Maart door den heer P. van Stam over: Wenken voor de propaganda. Aan de eerste lezing op 31 Januari is tevens een tentoonstelling van materiaal verbonden. VAN DEN BOS WEER THUIS. Jan van den Bos, de zoon van den opperbrand- meester, die bij den brand aan den Boulevard de Favaugé van een hoogte van 8 Meter naar beneden stortte, werd onmiddellijk na den val bij de familie Deinum binnengedragen, waar hij liefderijk werd verpleegd en verzorgd: zoo goed zelfs, dat hij reeds heden (Vrijdag) morgen naar de ouderlijke woning aan de Piet Hcinstraat kon worden vervoerd. Lang zal het niet meer duren, of de patient zal zijn bed mogen verlaten. De behandelende geneesheer dr. Gerki, is zeer tevreden. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft tot secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon, in de vacature ont staan door het overlijden van wijlen den heer W. A. Klimbie, benoemd den heer P. Smit, oud-Assistent-Resident in Ned,Indië, thans woonachtig in Heemstede. BLOEMENDAAL OEFENING VAN DE BRANDWEER MET GASMASKERS. Hedenavond wordt een groote oefening van leden der Brandweer gehouden, die aan den „gascursus" hebben deelgenomen. De deel nemers vertrekken te 8 uur van den Politie post te Overveen en rijden naar de Schalk- burgerkade in Aerdenhout, waar een brand weeroefening met gasmaskers zal worden ge houden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. B. KrijgsmanBrada, z. A. M. van der AarSteekers, z. C. J. ClaijWimmer, dochter. Ondertrouwd: J. F. Driesens en W. S. Wiersma H. Blits en M. Ch. Scholze; W. Schipper en J. E. Veldhuizen; S. W. Cornelissen en A. C. Smol Getrouwd: D. de Vries en H. W. Helmert: A. Lenterman en T. K. Voerste: J. A. C. Metselaar en R. Spinder. Overleden: R. S. J. Lindeman 3 j., overleden te Haarlem: M. B. Jansen, 79 j., overleden te Haar lem; W. H. E. Vos, 34 j. overleden te Haarlem. MOORE'S SCHOOL. Voor de laatst gehouden praktijk examens zooals Mercurius, Vereeniging van Leeraren, enz. slaagden 8 der candidaten, opgeleid door Moore's School of Commerce, en wel voor Engelsch mej D. Baretta (Ver. v. Leeraren), de heeren J. Kikkerkt (Liteh), G. J. Kriek (Mercurius), v, d, Stadt (Ver. v. Leeraren) en Hans Giesen; voor Duitsch mej. M. Bakkenhoven (Ver. v. Leeraren) en de heeren J. Kikkert (Ver. v. Leeraren) en H. Kuipers (Ver. v. Leeraren). Voor de examens Machineschrijven op 21 en 25 Januari slaagden de 12 aangemelde candi dat en wel de dames N. Kuipers, M. Beltzer, G. Douma, G. Pesman, allen te Haarlem, mej. A. Dias Santilhano, Heemstede, mej. L. J. Koops, Santpoort, mej. M. B. Kwast, IJmuiden en mej. P. van Schuilenburg te Zandvoort; ook de hee ren J. Smit, B. Hardesmeets, W. van Lienden en J. Warnaar, te Haarlem; allen leerlingen van het bovenvermeld Instituut. IJMUIDEN HEEMSTEDE VERGADERING NED. BIJBELGENOOTSCHAP Donderdagavond hield de afd. Heemstede- Bennebroek van het Ned. Bijbelgenootschap een propaganda-avond, waaraan een jaar vergadering voorafging onder leiding van den heer F. W. de Koek van Leeuwen Jr. Het leden tal bedraagt thans 66, dat der begunstigers 106. Een bedrag van f 373.50 kon overgemaakt worden aan het hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenootschap. Het batig saldo was f 47.10. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek dat dit jaar ter plaatse 61 bijbels zijn verkoqht. met een netto opbrengst van f 133.48. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren F. W. de Koek van Leeuwen, voorzitter en L. v. Wijk als lid, en in de plaats van den heer Jac. Strop de heer J. A. Groot. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 295 Limburgia IJM 54 f 2110 130 Reiger IJM 106 f 1570 Kotter: E 329 f 1220. Loggers: KW 75 f68; KW 48 f870; KW 153 970; KW 124 f 110; SCH 121 f1660 IJmuiden 27 Januari 1939 Tarbot 10888 cent per K.G. Tong 8863 cent per K.G. Heilbot 102 cent per K.G. Griet f27—f 11 per 50 K.G. Groote schol f 10f 8 per 50 K.G. Middel schol f 11,50f8,50 per 50 K.G. Zetschol l 16,50—f 13,50 per 50 K.G. Kleinschol 116—f 7 per 50 K.G. Schar f 10—f 4,60 per 50 K.G. Poontjes f 10f 8,50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 12—f 11,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 11f 10,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 12f 11 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 12—f 7,80 per 50 K.G. Groote gul f 11f 7 per 50 K.G. Kleine gul f 12—f 4,60 per 50 K.G. Wijting f4,60—f2,70 per 50 K.G. Kabeljauw f 48f 19 per 125 K.G. Vleet f 2,25 per stuk Leng f 1,30 per stuk Koolvisch f 0,80f 0,20 per stuk UITSLAG OPENBARE VERKOOPING Gisteren werd ten overstaan van notaris W. A. Dolleman een openbare verkooping ge houden met den volgenden uitslag. Het woonhuis Zeeweg 350 te Driehuis werd gekocht door den heer J. v. d. Bogaard te IJmuiden voor f 3790. Het woon- en winkelhuis met twee garages Zeeweg 218 hoek Beukenstraat werd ge kocht door den heer J. Gualteri van Weezei q.q. voor f 7400. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: De Oostzee IJM. 147, Knikker IJM. 4, Wüly SCH. 83. „MAISON DES INTELLECTUELS". Feestavond in Den Haag. Zooals wij meldden is Woensdag in Den Haag door de afd. Nederland van het „Maison des Intellectuels" (van welke afdeeling mevr. Marguérite van Hengel—Couperus, alhier, pre sidente is) een feestelijke avond aangericht ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van den Directeur van het Maison des Intel lectuels, M. Irénée Mauget te Parijs en de eeregaste Prinses Marie Gagarine. Dit bezoek werd gevierd met een Indischen maaltijd in „Boeatan", aan den Kneuterdijk. Het diner werd gevolgd door een „soirée artistique", waar verschillende Nederlandsche kunstenaars, leden der vereeniging, optraden. o.a.: mevr. Trude Westerouen van Meeteren (zang), mevr. Loeb van Zuilenburg, Hendr. Hessels en Cath. Hessels (Haarlem) (viool, cello en piano) en Han Rijnbeek (dans). Deze kunstenaars boekte allen een groot succes. M. Irénée Mauget hield een toespraak en droeg een door hem zelf vervaardigd gedicht voor, waarin hij aan Nederland veel lof bracht. Er was voor dezen schitterend geslaagden feestavond zóóveel belangstelling, dat mevr. Van Hengel niet minder dan 39 personen had moeten teleurstellen. Buitenlandsclie oorlogsbodems door vliegtuigen van Franco gebombardeerd MARSEILLE, 26 Jan. (Reuter). Vluchte lingen, welke hier zijn aangekomen, hebben bevestigd, dat bommen zijn gevallen bij de buitenlandsche oorlogsbodems op de reede van Caldetas. Klaarblijkelijk werden dc schepen door een escadrille vliegtuigen van Franco on der vuur genomen. De vluchtelingen worden thans met booten van den oever aan boord gebracht, aangezien de pier niet meer bruikbaar is. De Britsche admiraliteit heeft evenwel nog geen bevestiging gekregen van de geruchten, dat de buitenlandse ehoorlogsschepen te Cal detas gebombardeerd zouden zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 Januari. Ondertrouwd 26 Januari; P. H. Dik en G Buijs; T. W. C. Jonkheer en M. Brand; J. W. Cornegoor en P. B. Kokon. Getrouwd 26 Januari: N. Jansen en F. Hiel- kema; A. G. Glas en A. Dekker. Bevallen 24 Januari: C. Th. FaasBos. d.; T. de GraaffMeijlis, 2 z.; 25 Januari: M. G. Hogervorst—v. Dalen, d.; D. G. Stegeman— Haak, d.; Overleden 23 Januari: M. M. Twerda, 26 J. Frans Halsplein; 24 Januari: E. Knol. 68 Schotersingel: 25 Januari: F. Bakker, 74 j.. Velserstraat; J. H. Booda, 74 j., Leidscheplein M. H. Bink—Alken, 67 j., Kamerl. Onnesstraat! De schrijver van de Gedenkschriften, die zelf als Rijskanselior gedurende 'n aantal jaren ten 'nauwste met Wilhelm II heeft samengewerkt, heeft zijn vroegeren meester niet bepaald ge spaard. Toch maakte hij hier en daar ook wel van sympathieke trekken gewag. Daar is b.v. het typische voorval van den 5den April 1906, toen von Bülow tijdens een Rijksdagdebat is flauw gevallen. Zoodra de Keizer telefonisch omtrent het gebeurde op de hoogte was gesteld, spoedde hij zich naar den Rijksdag, waar hij anders nooit placht te komen en sprak daar op de allerhartelijkste, roerende manier tegenover mevrouw von Bülow zijn leedwezen uit over de ongesteldheid, die haar man overvallen had, terwijl hij alleen op aandringen van den genees heer, die vond, dat de patient volkomen met rust gelaten moest worden, er van af te brengen was, ook nog even den weer bijgekomen kan selier op te zoeken. Eenige maanden later was von Bülow weer volkomen in orde. Toen de Keizer zich daarvan door een overwachtsch bezoek bij de von Bü- low's die in Norderney vertoefden, overtuigd had en hij juist een dag later aan een feestmaal tijd een rede hielde maakte hij in warme bewoor dingen gewag van zijn vreugde over dit her stel van den Rijkskanselier, dien hij bij die gelegenheid geweldig in de hoogte stak Een gansch ander verhaal betreft het bij Wilhelm de Tweede volkomen ontbreken van elk zweempje van anti-semitisme, iets waarvan menigeen in zijn omgeving overigens niet gespeend was, zoodat men hem zelfs wel eens verweten heeft, dat bij ook Joden tot den kring an zijn vertrouwden of van door hem geraad pleegde figuren liet behooren: men denke aan een Balling, den grondlegger van de Hamburg Amerika-lijn, aan Rathenau en dergelijke per soonlijkheden. Nu het verhaal. De Duitsche gezant te Wee- nen von Tschirschky was met een Hongaarsche getrouwd, die vermoedelijk van beide zijden, zoowel van vaders- als van moederskant, Joodsch bloed in de aderen had, maar von Tschirschky gaf er de voorkeur aan den Keizer te vertellen, dat zijn vrouw tot den ouden hoo- gen adel behoorde. Toen Wilhelm II een dag later vernam, hoe de situatie in werkelijkheid was, merkte hij lachend op: „Tschirschky kan dankbaar zijn, dat hjj een rijken en gelukkig ook een fatsoenlijken schoonvader heeft. Of doze nu behoort tot het Finsch-Ugrische, het Indo-germaansche of het Semitische ras, doet er heelemaal niet toe." Ziet daar een opvatting van den banneling te Doorn. Eenigen tijd geleden heeft men de wereld wijs willen maken, dat hij zich in een interview in zeer scherpe bewoordingen over het natio- naal-socialistische regime zou hebben uitgela ten, en dat het interview weliswaar verloochend was, doch dat het in werkelijkheid toch zou zijn verleend. Dit mag men echter om meer dan één reden voor uitgesloten houden; daaronder de reden, dat zulk een uitlating niet wel overeen te brengen ware met de belofte door dezen Duitschen gast gedaan, toen hij hier gastvrijheid vroeg en verkreeg, om zich van politiek en poli tieke actie te onthouden. „Ich bin hier nur ein einfacher Privatman." Aldus heeft Wilhelm II in 1918 zelf de door hem in ons land ingenomen positie gekenschetst. Eens was hij heel wat meer dan „einfacher Pri vatman". De viering van zijn tachtigsten ver jaardag roept de herinnering aan zijn publiek verleden weer even op en zoodoende bestond er gereede aanleiding hadden met betrekking tot dat verleden, het bovenstaande te releveeren. Dr. E. v. RAALTE.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7