Haarlem's Dagblad Ons Prinsesje wordt Eén Het Nieuwe Stadium. De aardbevingsramp in Chili. Weerklank op de rede der Koningin. Mysterieuze verdwijning te Utrecht. Hef belangrijkste 56c Jaargang No. 17059 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IS.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 30 Januari 1939 Abonnementen per week f0.25, p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummen- 6 cent pet ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75. elke re.gel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabnnnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Neville Chamberlain heeft weer een rede gehouden, ditmaal aan een diner van zaken- menschen te Birmingham, en hetgeen hij ge zegd heeft over den vredeswil der volken wekt gedachten op aan de verschillende stadia, die wij sinds den grooten oorlog door gemaakt hebben. Later zal de historieschrij ver, de gebeurtenissen van dezen tijd op een afstand beschouwend en dus met koeler over leg en met meer feitenkennis, dan wij thans bezitten, die stadia scherper kunnen vaststel len. Toch is het ook voor ons, die het beleven, al duidelijk dat er een ontwikkelingsproces gaande is dat zich in vrij snel tempo doet gel den. Vrij snel, als men de twintig jaar sinds den wapenstilstand vergelijkt met de eeuwen die geen verandering brachten. Er is na 1918 in elk geval voortdurend gestreefd naar nieu we vormen. De overwinnaars in den wereld oorlog zijn begonnen met verschrikkelijke fouten te begaan in de vredesverdragen en hebben tegelijkertijd gepoogd in den Volken bond een nieuwe waarborg voor den vrede tusschen de volken te geven. Dat is mislukt maar de mislukkig nam veel tijd. In die periode hebben de politieke leiders der volken, aanvankelijk met weinig overtuiging, ge tracht het nieuwe instituut op vaster basis te brengen. Tenslotte culmineerde dit in het werk van menschen als Briand, Stresemann, Austen Chamberlain. Maar toen men, na Locarno, tot daden zou komen en de Ontwa peningsconferentie en de Economische We reldconferentie op touw werden gezet bleek de fundeering te zwak en bleek vooral dat men een gruwelijke fout had begaan door de over wonnen landen in hun normale ontwikkeling te fnuiken. Niettemin maakte het streven naar practisch werk de volken wakker en ontstond in de geheele wereld de campagne tegen den oorlog die in het Briand-Kellogg Pact, in Lo carno, in de doeleinden der groote conferen ties zijn idealen vond. Die geestdrift was ge doemd tot het ondervinden van geweldige tegenslagen en teleurstellingen. Maar onge twijfeld leidde de gewekte afkeer van den ooi-log tot een blijvenden nieuwen geest in de wereld. Dat is de geest dien Chamberlain nu als de vredeswil der volken aanduidt, die -in September 1938 duidelijk tot uiting kwam en zich opnieuw toonde bij het bezoek der Engelsche ministers aan Rome en dien men niet uitsluitend als oorlogs-angst moet be schouwen. Want men is niet alleen bang voor den oorlog maar minacht hem bovendien. De oude glorie, de oude roem van den krijg zijn in gifgaswolken, in gedachten aan de weer loosheid der burgerbevolkingen, aan de beest achtige methoden van het luchtwapen ver dwenen. Een Franco, thans winnend in den Spaanschen burgeroorlog, wordt niet meer als een held bezongen. De wereld legt gansch an dere maatstaven aan heldendom aan. De be koring' van den oorlog is bij de volken dood. Dat is een geweldige en ingrijpende veran dering. Zij is van de grootste beteekenis ook voor de regeeringen voor èlle regeeringen omdat de onzekerheid omtrent de gevolgen van een oorlog erdoor is vergroot. Niet alleen dat men uit de resultaten van 1914-1918 ge leerd heeft, dat oorlog ook voor den overwin naar geen materiëele winst meer kan brengen en hem integendeel blijvende verliezen be zorgt, maar bovendien moet men zich nu wel afvragen hoe het met de volharding in den strijd zou gaan. Zou een oorlog, aanvangend zonder geestdrift, in de sombere terneerge slagenheid die overal in September aan den dag kwam, ondernomen en voortgezet worden in den geest van zelfopoffering die in de jaren 1914-1918 nog stand wist te houden? Toen hoopte men aan beide zijden nog, dat de overwinning al het geleden verdriet, al de ontzettende verliezen zou vergoeden. Wie ver wacht dat nu nog van een oorlog? En waarop moeten de energie en de zelfverloochening zich nog gronden als men slechts een poel van nieuwe onafzienbare ellende in het vooruit zicht ziet? Dat is inderdaad een groote verandering in den geest der tijden. De ondernemingen der staatslieden zijn grootendeels mislukt. Er wordt zwaarder bewapend dan ooit. Maar in tegenstelling daarmee zijn de volken wakker der en afkeeriger van den oorlog dan ooit. Het is een vreemde en onlogische tegen stelling. Maar er zal weer iets anders uit moeten groeien. Het is een nieuw stadium. Omdat het nieuw is geeft het al reden tot hoop. R. P. Beslag op de persen van het Nationale Dagblad opgeheven. '-GRAVENHAGE, 30 Januari. De Haagsche rechtbank heeft in haar schikking op het bezwaarschrift, dat door mr. Van Vessem voor de N.V. boekdrukkerij voorheen L. van Niftrik Azn. op 26 Januari tegen de inbeslag neming van de persen van het natio nale dagblad was ingediend, de op heffing van het beslag en de onver wijlde teruggave der inktbakken, welke van de persen waren genomen, bevolen. Schoonmoeder's verzet. (Te New York is een vereeniging van schoonmoeders opgericht met het doel een eind te maken aan de voortdurende grappen, die de schoonmoeders in een verkeerd daglicht stellen.) Dus schoonma heeft den handschoen opgenomen, Er is toch ook een eind aan haar geduld. De beker is tot aan den rand gevuld, Zij weert zich en daar kan ik best in komen. Zij elscht, dat men de humor in zal toornen, Waarvan de man nog blijkbaar altijd smult, Maar die haar gild' als giftig gas omhult, Laat frissche lucht door schoonma's stede stroomen. Tot 't uiterste getergd neemt zij den stap, Die haar voorgoed moet rehabiliteeren. Zij zet zich tegen haar belagers schrap, En, streng vereend, doceert de wetenschap, Die zelfs geen grappenmaker kan negeeren: Een schoonmama is om den dood geen grap. Bur. KRANEVELD behandelt iedere RECHTSZAAK. JACOBIJNESTRAAT 10 ADVIES 0.80. Adviseur van diverse bonden 95 78. (Adv. Ingez. Med.) A. J. KRANENBURG f Zaterdag is alhier overleden in den ouder dom van 47 jaar, de heer A. J. Kranenburg, in leven secretaris der groente-, aardappe len- en fruithandelaarsvereeniging „Onder ling Belang" te Haarlem. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 1 Februari a.s. te 1 uur op de Noor derbegraafplaats alhier aan den Vergierde- weg. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U. A., Haarlem. De prijzen der blikgroenten werden door ons nog NIET verhoogd. Postelein, per 1/1 blik20 ets. Spercieboonen, per 1/1 blik 22 ets. Snijboonen P., per 1/1 blik 19 ets. Snijboonen Extra, per 1/1 blik 24 ets. Andijvie, per 1/1 blik 18 ets. Spinazie, per 1/1 blik 18 ets. Doperwten, per 1/1 blik.22253240 ets. Tuinboonen, per 1/1 blik 25 ets. Wortelen, per 1/1 blik 2124 ets. BOTER, per pond 80 ets. GROOTE EIEREN, per Stuk 4l/ïcts. WITTE SUIKER, per pond 22 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) 25 pCt. van de bevolking van het geteisterde gebied zou ten offer gevallen zijn. Een nieuwe aardschok te Chilian. SANTIAGO DE CHILI 30 Jan. (Havas- A.N.P.) Het aantal slachtoffers van de aardbeving zou 25 procent bedra gen van de bevolking in het geteister de gebied, dat 200.000 bewoners telt, verdeeld over de steden Retiro, Par- ral, Cauquenes, Quirihue, San Carlos, Florida, Cabrera. Yumbel, Monte Aquila, Coelemu. Pengo, Tome en Li- quen, die geheel verwoest zijn en Con- cepcion, dat ten deele verwoest is. De opruimingswerkzaamheden duren in het geheele gebied voort. De sanitaire toestand is bijna weer normaal. De levensmiddelen zijn weer voldoende te krijgen sedert het herstel van de spoorwegen. Het gevaar voor epide mieën is voorbij. De regeering heeft het plan van de diensten van het leger gebruik te maken voor den oogst. Zondagavond om 22.45 pl. tijd, dus om 3.45 G.M.T., heeft zich, naar United Press meldt, te Chilian een nieuwe aardschok voorgedaan. De muren der huizen, die bij de vorige beving waren blijven staan, zwaai den heen en weer, vele huizen stortten in. Men vreest dat door deze nieuwe schok andermaal menschenlevens ge- eischt zullen blijken te zijn, ditmaal ook onder de reddingsploegen. De autoriteiten hebben bevolen dat alle overlevenden Chilian moeten verlaten. Tot nu toe zijn 2500 slachtoffers, die niet ge ïdentificeerd konden worden, daar begraven De autoriteiten hier hebben dringend om 20.000 zakken kalk en gasmaskers verzocht. De vluchtelingen komen te Santiago per schip automobiel of vliegtuig aan. Van de 2000, die Zondagmiddag te Valparaiso arri veerden, hadden 500 de hulp van den ge neesheer noodig. Een man en zijn echtgenoote zijn op won derbaarlijke wijze gered. Zij zaten in een theater te Chilian, toen de aardbeving het ge bouw ineen deed storten. Zij werden echter door een dekbalk gered tegen het neerstor tende puin. Volgens den man die de kaartjes van het theater verkocht kon men 48 uur na de aardbeving nog de kreten van'de slacht offers, die onder het puin bedolven waren hooren. Velen van de geredden zijn krankzin nig geworden. Het woord is aan Guinon Hel zekerste kenteeken van een minderwaardige natuur is den schijn aannemen van over niets verwonderd te zijn. Naar aanleiding van de door H.M. de Konin gin uitgesproken radiorede en meer in het bijzonder als antwoord op de woorden: „Ik weet, dat de wil tot opbouw, uit gaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aanwezig is. Ik zou dezen allen willen vragen voor te gaan en vooraan te gaan bij bij het te verrichten werk in groot verband en nationalen zin, teneinde metterdaad, en met hun bezieling en voortvarendheid, het bewijs te leve ren dat dit moet en kan!", richten ondergeteekenden, onderscheidenlijk eere-voorzitter en leden van den Raad van Bijstand van de Stichting „Nationaal Cen trum zich tot het Neaeriandsche Volk. Het doel der Stichting is het bevorderen der nationale gedachte in den ruimsten zin des woords en de samenbinding van op na tionalen grondslag staande organisaties in den lande, waarmede federatief wordt samen gewerkt tot bereiking van het beoogde doel. Onder „nationale gedachte" wordt meer bijzonder verstaan de saamhoorigheid van de bevolking van Nederland en de handhaving van haar vrijheden op godsdienstig en politiek gebied. Zij staat op godsdienstigen grondslag, waarin de erkenning ligt opgesloten van God Almachtig, als bron van alle gezag en houdt zich buiten elk politiek verband. Hierbij zal in alle opzichten de godsdienstige overtuiging van verschillende bevolkings groepen worden geëerbiedigd. Zij is er reeds in geslaagd in haar Raad van Bijstand en Bestuur vertegenwoordigers van de Protestantsche-, Roomsch-Katholieke- en Joodsche volksgroep tezamen te brengen. Teneinde tot de door H.M. de Koningin zoo vurig gewenschte eenheid te geraken, doen de ondergeteekenden een dringend beroep op de bestoren van organisaties, vereenigingen en bonden, die instemmen met grondslag en doelstelling van „Nationaal Centrum" zich zoo spoedig mogelijk ln verbinding te stellen met het secretariaat, Huize „Schoonoord" te Zeist, om tot federatief samenwerken te komen. Leve de Koningin, leve het Vaderland. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Minister van Staat, Vice President van den Raad van State. R. A. Baron van Hardenbroek van Hardenibroek Groot-Officier van H.M. de Koningin Luitenant-Generaal, Chef van den Generalen Staf. I. H. Reynders, Luitenant-Generaal, Chef van den Generalen Staf. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Luitenant-Generaal Commandant van het Veldleger. Adjudant in B. D van HM. de koningin. A. Vos, Vice-Admiraal. C. Ringeling. Secretaris-Generaal van het Depar tement van Defensie. Jhr. Mr. O. E. W. Six, Secretaris-Generaal van het Departe ment van Koloniën Mr. A. L. Scholtens, Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken. Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra. Oud-Gouverneur van Suriname. Jhr. Mr. G. A. H Michiels van Kessenich Lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. H. Blomjous, Lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. L. H. Sarlouis, Opperrabijn van Amsterdam. Complot in Siam uitgelekt. SINGAPORE. Een officieel radiobericht, uit Bangkok heeft bijzonderheden medege deeld omtrent een samenzwering, die ontdekt is. De opzet was. hetzij ex-koning Prajadhi- pok of zijn broeder Nagonswarga op den troon terug te brengen. De politie moest op Zondag avond het land in een chaos van ongeregeld heden dompelen. Verscheidene regeeringsper- sonen, die het regentschap over den jeugdigen koning die in Zwitserland vertoeft, vervullen zouden vermoord worden. Een hooggeplaatst legerofficier, die bij het complot betrokken was. is neergeschoten bij zijn arrestatie, daar hij zieh verzette. De gou verneur van een provinciestad heeft zich bij ziin transport onder escorte naar de hoofd stad van het leven beroofd. De burgemeester van Bangkok en drie leden van den gemeen teraad hebben hun ambt neergelegd. Prajadhipok's verblijfplaats is Engeland de Daily Herald meent te weten, dat de ex- koning persoonlijk in Kaïro vertoeft, doch dat zijn familie in Engeland is en Nagonswarga schijnt zich in Nederlandsch Indië op te hou den. (United Press). VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. De Vrijzinnig-Democratische Vrouwen club van de afdeelingen Bloemendaal, Haar lem en Heemstede, belegt Donderdagavond een bijeenkomst in hotel Lion d'Or, waar de heer E. Geerts Wzn., uit Haarlem zal spreken over: „Doel en beteekenis van het Buitengewoon Onderwijs". (Foto F. Ziegler.) ^Morgen wordt de eerste verjaardag van Prinses Beatrix gevierd. In verband met dit blijde feest is een nieuwe foto van de Prinses gemaakt. Lid van den Indischen Volksraad reeds twee weken spoorloos verdwenen. Politie en familie staan voor een raadsel. (Van onzen G P. D.-redacteur). Een geheimzinnige verdwijning houdt sinds enkele weken de Utrechtsche recherche bezig, zonder dat deze er tot nu toe in geslaagd is, licht te brengen in deze zaak. Op 14 Januari jl. ver liet de ongeveer 50-jarige heer G. de Raad. die met zijn vrouw en kinderen enkele maanden met verlof in Utrecht doorbracht en die in het begin van Januari benoemd is tot lid van den Indischen Volksraad, zijn pension om een wan deling te gaan maken. Men heeft hem inderdaad op deze wandeling gezien. Daarnais de heer G. de Raad spoorloos verdwenen en tot nu toe hebben noch de nasporingen van de recherche, noch die van de familieleden resultaat opgele verd. In verband met de geruchten, welke over deze mysterieuze zaak de ronde doen, heeft de fami lie van den heer De Raad, die evenmin als de recherche een oorzaak voor de plotselinge ver dwijning heeft kunnen vinden, het beter geoor deeld om in overleg met de autoriteiten door de radio de opsporing te laten verzoeken. Vrijdag jl. is in de politieberichten tot tweemaal toe me- dedeeling gedaan van de verdwijning van den heer De Raad. Dit heeft echter tot op heden evenmin resultaten opgeleverd. De heer De Raad heeft tijdens zijn verlof en kele lezingen gehouden voor de Christelijk-Hw- torische Unie en voor de A.-R. partij. Nadat het bericht van zijn benoeming tot lid van den Volksraad was afgekomen, had hij reeds het be sluit genomen over een maand weer met vrouw en kinderen naar Indië terug te gaan Mede in verband hiermede kan de familie van den heer De Raad niet aannemen, dat hier sprake is van een vrijwillige verdwijning, temeer omdat hier voor geen enkele reden bestaat. De recherche, die sinds 14 Januari op verzoek der familie de zaak in handen heeft genomen, is er evenmin in geslaagd een aanknoopingspunt te vinden. Is de heer De Raad een ongeluk over komen? Is hij door een plotseling verlies van zijn geheugen er toe gekomen om te verdwijnen? Het zijn vragen, waarop het tot op dit oogenblik niet mogelijk is een antwoord te vinden. Myste rieus is de zaak zeker, ook omdat zoowel de re cherche als de familie, die zich direct met Indië in verbinding heeft gesteld, geen enkel spoor heeft kunnen vinden, dat naar het verdwenen lid van den Indischen Volksraad leidt. Het is mogelijk, dat er misdaad in het spel is. De recherche betwijfelt dit echter, omdat er dan toch na een dag of veertien een spoor gevonden zou moeten zijn. Ook de reeds geopperde moge lijkheid van zelfmoord wordt om die reden wel haast als uitgesloten beschouwd. Spoorloos verdwenen.... Na ruim 14 dagen van intensief onderzoek, dat zoowel door de po litie als door de familieleden van den vermiste is verricht, is men thans vastgeloopen. Noch in Indië, noch in Utrecht of in andere steden van ons land heeft men een spoor van den heer De Raad gevonden. De eenige hoop is thans geves tigd op de verzoeken om opsporing, welke door de radio zijn verspreid. Zooals gezegd zijn deze Vrijdag jl. omgeroepen en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat alsnog een aanwijzing bij de Utrechtsche recherche binnenkomt, welke misschien eenig licht in de mysterieuze verdwij ning van den heer De Raad, die voorzitter van de Christelijke Historische Partij in Indië is, kan brengen. (Nadruk verboden). HEDEN- 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Televisie in nieuwe banen door een uitvin ding van II. J. Krusemeyer te Bloemen daal. 2 Huize „Waterland" te Vclsen wordt museum 3 BINNENLAND. Massa-ontslag van Ncderlandsche arbeiders in Duitschland. 3 Zaandam krijgt gas van de hoogovens. 3 Op welke wijze zou onderwijsvernieuwing zijn te bereiken. 3 De Eerste Kamer bewondert het autobus- noodwetje niet erg. 3 Dr. E. van Raalte: Amerika's machtige Se naat 10 BUITENLAND. De stroom van vluchtelingen, aan de Fransch-Spaanschc grens stelt de Fransche autoriteiten voor groote moeilijkheden.. 5 In zijn Zaterdag gehouden rede heeft Cham berlain o.a. gezegd, dat hij den door hem ingeslagen weg niet betreurt. 5 Waarom Italië in Spanje intervenieerde 10 SPORT. Criticus over den wedstrijd E.D.O.W.F.C. 5 Engnestangen heeft het wereldrecord over 1500 meter hardrijden op de schaats ver beterd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het nieuwe stadium. j J. H. de Bois: Expositie Oepts in de ..Kerkuil" 2 K. de Jong: Fritz Hirsch Operette. 2 K. de Jong over het Zondagnamiddagconcert van de H. O. V. 4 De Burgerlijke Stand te Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1