Haarlem's Dagblad Amerika geheel achter Engeland en Frankrijk? Op weg. Sni^ef TA* RUITERLIJKE BEKENTENISSEN Hieuweteelts De Hollandsche Huisvrouw Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17061 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 1 februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In geval van aanval zouden de Westersche mogendheden op den steun der Ver.-Staten kunnen rekenen. NEW-YORK, 1 Februari (Havas). „New-York Herald Tribune" meent te weten, dat president Roosevelt de se naatscommissie voor Militaire Zaken te verstaan zou hebben gegeven, dat er reeds nauwkeurige regelingen en posi tieve overeenkomsten zouden zijn tus- schen de Vereenigde Staten en de Euro- peesche democratieën. Volgens dit blad zou de president hebben verklaard: „De verantwoordelijke mannen, die aan het hoofd staan der Europeesche democra tieën, kennen mijn houding". Franklin D. Roosevelt. Het blad deelt eveneens mede, dat Roosevelt daaraan zou hebben toegevoegd, dat de Ver eenigde Staten klaar moeten zijn om de regee ringen van Frankrijk en Groot-Brittannië in ge val van ooiiog in Europa te hulp te komen. Hij zou gepreciseerd hebben, dat de Vereenigde Staten er zich op moeten voorbereiden de democratie te helpen in geval van een aanval van de zijde der combinatie Rome, Berlijn, Tokio door de democratieën de noodige wape nen te verschaffen, op voorwaarde dat zij contant betalen. De „New-York Times" zegt, dat de uiteenzet ting, welke Roosevelt in de senaatscommissie voor militaire aangelegenheden heeft gegeven, volgens de woorden van een harer leden „wer kelijk alarmeerend" is geweest. Het blad voegt er aan toe, dat de president den toestand ernstig genoeg acht om over de bijzonderheden van zijn verklaringen de groot ste geheimhouding te hebben gevraagd. De president zou, volgens het blad, van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt in uiterst dringende bewoordingen aan de invloedrijkste leden van het congres te vragen zich te onthou den van kleingeestige critiek op zijn daden bij de leiding der buitenlandsche politiek in de naaste toekomst. De „New-York Tribune" schrijft nog: De president zou, met het oog op de huidige internationale situatie overwogen-hebben, wat het gevolg zou kunnen zijn van een oorlog, indien de democratieën door de dictaturen zouden worden overwonnen. In dat geval, aldus zou Roosevelt hebben opgemerkt, zouden Zuid- en Noord-Amerika het eerst in het program der dictaturen wor den opgenomen. In dat verband kwam Roo sevelt er toe, met een variant op het gezegde van Baldwin, te verklaren, dat de grenzen der Vereenigde Staten in Frankrijk liggen. De verklaringen van Roosevelt zouden door het volgende zijn ingegeven: 1. De inlichtingen over de plannen der to talitaire Staten en hun bewapeningen, waar over de president sinds lang beschikt. 2. De redevoering van Hitler, die, hoewel de toon gematigd is. zijns inziens aantoont, dat de strijd tusschen de totalitaire en democra tische ideologie op de geheele wereld met nog grooter kracht gevoerd zal worden. 3. De overtuiging van Roosevelt, dat de Amerikaansche openbare meening het eens is met zijn politiek van positieven steun aan de democratieën, welke politiek hij heeft aanbe volen. „Sneeuwwitje" wordt opnieuw gekeurd. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is de kans groot, dat de film „Sneeuwwitje" voor kinderen beneden 14 jaar wordt goedge keurd. Hedenmiddag vindt in Den Haag opnieuw een keuring plaats, waarvan het zal afhan gen, of kinderen beneden 14 jaar de film al dan niet mogen zien. De Bakenessergracht. De heeren Van Liemt en Boes stellen demping voor. De heeren W. J. B. van Liemt en A. G. Boes stellen den Raad onder verwijzing naar het thans ingetrokken voorstel van B. en W. van 14 September 1938 voor, te besluiten tot demDine van de Bakenessergracht. Nog maar pas geleden heetten Wij een nieuw jaar wellekom, En nu, bijna voor wij 't weten, Flits een maand is alweer om. Elke dag wordt weer wat lichter En de zon wordt meer dan schijn, Eiken dag voelt men wat dichter Bij de voorjaarsvreugd te zijn. Het mag nogeens werklijk vriezen, Dat bepaalt zich tot den nacht, En de winter moet verliezen Aan zijn invloed en zijn kracht. Straks komen de eerste boden, Van den nieuwen lentetijd, En de voorjaarsdamesmode, Komt alweer op het tapijt. Heel een reeks van nieuwe teeknen Van de wissling van seizoen, Waar wij weer met vreugd op reeknen, Vóór het eerste lentegroen. Er zijn nog wel donkre dagen En nog kille in het zicht, Maar dat valt niet zwaar te dragen, Het verschiet is mild en licht. Bur. KRANEVELD behandelt iedere RECHTSZAAK. JACOBIJNESTRAAT 10 ADVIES 0.80. Adviseur van diverse bonden 95 78. (Adv. Ingez. Med.) Garages TELEF. 15013 Mr. CORNELISSTRAAT 54—58 Dr. D. BAKKERLAAN 12—18. RUIME en COMFORTABELE WAGENS. (Adv. Ingez. Med,.) Wat nu met de Bakenesser gracht? Verkeersverbeteringen ook zonder demping. Nu (zooals wij in ons vorig nummer mede gedeeld hebben) in het college van B. en W. van Haarlem geen meerderheid bestaat voor het voorstel om de Bakenessergracht te dem pen, wordt door het college de vraag onder oogen gezien welke verkeersverbeteringen daar te bereiken zijn zonder demping. De voorstanders van de demping voeren als zeer belangrijk argument aan, dat het verkeer in de Korte Jansstraat ontlast zou worden. Er is namelijk veel verkeer KoudenhornZak- straatbrug BakenessergrachtKorte Jans- straatJansstraat, waardoor het kruispunt JansstraatKorte JansstraatRidderstraat nog al eens gevaren oplevert. De Korte Jans straat zou zeer veel ontlast worden als het verkeer van den Koudenhorn komend, achter de huizen van de Jansstraat om naar de brug over de Nieuwe Gracht geleid zou worden. De doorloopende weg langs de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht is voldoende breed om een be hoorlijke aansluiting te geven. Het raadslid de heer M. L .A. Klein heeft voorgesteld de Bakenessergracht te versmal len waaardoor de weg aan de Westzijde van die gracht verbreed zou kunnen worden. Daar door zou ook bereikt kunnen worden, dat deze weg zou kunnen worden doorgetrokken langs den achterkant van de huizen van de Jansstraat, waardoor ook de nieuwe verbin ding met de Jansstraat bij de Jansbrug tot stand zou komen. Het college van B. en W. is niet voornemens het voorstel Klein over te nemen, want er is een nieuw voorstel van de meerderheid van B. en W. aangekondigd. Ingewijden achten het niet onmogelijk, dat er nu een voorstel zal komen om niet de geheele Bakenessergracht te versmallen maar alleen het gedeelte tus schen de Korte Jansstraat en de Nieuwe Gracht in verband met de wenschelijk ge achte parallelweg naar de Jansbrug. Voorstanders van de demping hebben ook als argument aangevoerd dat dan een goede verbinding zou ontstaan tusschen het Spaarne en het Donkere Spaarne, die nu veel te wenschen overlaat omdat de brug over de Bakenessergracht in dien weg zeer smal is. Die verkeersverbetering is ook te verkrijgen door het bouwen op die plek van een nieuwe breede brug. Verder is er aan de Bakenessergracht veel te verbeteren door het herstellen van kademuren en van de rijwegen. Ook de brug tegenover de Korte Begijnesrtaat zal hersteld moeten wor den. De heer H. J. L. Klein Schiphorst, raadslid handhaaft zijn voorstel om als de Bakenes sergracht gedempt wordt, de gelegenheid aan te grijpen ter plaatse een of meer schuil kelders te maken en tevens een nieuwe brug over het Spaarne te bouwen, waardoor een directe verbinding zou ontstaan tusschen de Spaarnwouderstraat (bij den Burgwal) en de gedempte Bakenessergracht. Dit voorstel heeft voor den heer Klein Schiphorst alleen be- teekenis als voor demping gevoeld wordt, want hij heeft het gebaseerd op het voorstel dat destijds van de meerderheid van B en W. is uitgegaan. Omdat de heeren v. Liemt en Boes hun voorstel handhaven, handhaaft de heer Klein Schiphorst zijn amendement daarop. In de maanden Januari en Fe bruari 1938 publiceerden wij een reeks luchtig-beschreven ervarin gen van een beginnend paardrijder onder den titel Ruiterlijke Bekente nissen. Die reeks wordt thans gevolgd door een tweede, waarin de schrijver, onze hoofdredacteur, zijn latere ondervindingen met „la plus noble conquête de l'homme" in even opgewekten trant schetst. In dit nummer vindt U de eerste der nieuwe Bekentenissen, op pag. 3. Ook de volgende zullen op deze pagina van ons blad ver schijnen, op Woensdag en Zater dag. Weenen nog niet gewend aan „rechts houden". Tal van slachtoffers in het afgelóopen jaar. Toen Oostenrijk bij het Duitsche rijk werd ingelijfd, moest men in Weenen rechts gaan hou den in plaats van links, aldus meldt het A. N. P. Dat dit vele moeilijkheden met zich bracht, werd bewezen, doordat het aantal verkeers ongelukken in een maand tijds tot 1458 steeg, terwijl dit getal na November slechts zeer wei nig gedaald is, ondanks de uitgebreide propa ganda voor het rechtshouden in bioscopen, de radio, de pex-s en op aanplakbiljetten. Thans zijn de inwoners van Weenen gewaarschuwd, dat het politietoezicht verscherpt zal worden teneinde paal en perk te stellen aan het toene men van verkeersongelukken. In April 1938 be droeg het aantal ongelukken 650, in Juni 733, in de vacantiemaand Augustus 1200, en in October, toen de wijziging van links naar rechts voor het verkeer tot stand kwam, 1458. November telde nog 1153, December 1040 verkeersongelukken en de overheid heeft thans het vast voornemen het aantal nog meer te verlagen. Volkslied voorkwam erger. Rumoerige tooneelen bij een rede van Kingsley Wood. Een vergadering in Limehouse, East London, waar de Britsche minister voor de luchtvaart, Kingsley Wood, het woord voerde, heeft men gister avond ontijdig moeten sluiten. Gedurende de geheele vergadering hadden fascisten betoogd met geschreeuw, met het loslaten van ballonnetjes en het afsteken van voetzoekers. Kingsley Wood brak zijn rede plotseling af. Toen het er uitzag, alsof er een ren naar het podium zou ontstaan, wist Kingsley Wood dit af te wenden door op te staan met degenen, die op het podium zaten, en het volkslied aan te heffen, dat door de fascisten en de regee- ringsaanhangers werd medegezongen. Daarop renden de fascisten naar het podium ten einde bij den conservatieven candidaat voor Limehouse, William Courtenay, te komen. De politie moest ingrijpen. Voordat de zaal ontruimd was, ontstonden nog verscheidene gevechten. Bom ontploft te Antwerpen. Di gebouw, waar commissie voor Spaansche hulp gevestigd was. aan het republikeinsche Spanje te Antwerpen is gisteren een bom ontploft. De helsche ma chine bevond zich in een pakket, dat volgens opgave was aangekomen uit het plaatsje Sint Nicolaas. Het onderzoek heeft evenwel uitge wezen, dat het adres van den afzender te Sint Nicolaas niet bekend is. Gelukkig bevond zich op het oogenblik van de ontploffing niemand in het gebouw. Wel werd het huis ernstig beschadigd en zijn tal rijke documenten vernield door het besin van brand, dat ontstond. Een afzonderlijke school voor imbecillen? Een voorstel van mr. Drilsma, mr. Van Dam en mevr. Scheltema. De raadsleden mr. H. O. Drilsma, mr. L. G. van Dam en mevr. mr. E. Scheltema-Conradi hebben het volgende voorstel ingediend: De Raad der Gemeente Haarlem, Van oordeel, dat het gewenscht is. dat de bezinkingsklassen der openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs tot een afzon derlijke school voor imbecillen worden ver- eenigd en dat het gewenscht is, het eerlang vrijkomende schoolgebouw aan het Klein Heiligland no. 12 te Haarlem, daarvoor te be stemmen, opdat dit voor dit doel geschikt ge bouw niet op een later tijdstip niet meer be schikbaar zou zijn, weshalve het spoedig be sluiten tot het stichten van een zoodanige school in beginsel evenzeer gewenscht is, Verzoeken B. en W. daartoe strekkende voor stellen bij den Raad in te dienen in de eerst volgende vergadering van den Raad na de be handeling van de ontwerp-begrooting 1939. Toelichting In hun toelichting zeggen de voorstellers o. a.: Zoowel de verschillende onderwijzersorga nisaties als de vereeniging van artsen, welke zich met deze materie bezig houden, zijn de meening toegedaan, dat het ten behoeve van het onderwijs noodig is een aparte school voor imbecillen te stichten. Dit is eenerzijds in het belang van de imbecillen, anderzijds in het belang van de andere zwakzinnigen, die niet imbecil thans tezamen met deze in een school zijn ondergebracht, hetgeen vele ouders zelfs weerhoudt, zwakzinnige kinde ren op een school voor buitengewoon lager onderwijs het onderwijs te doen volgen. Reeds 34 leerlingen zijn in de zoogenaamde bezinkingsklassen ondergebracht, welke imbe cillen zijn. Deze leerlingen behooren op een aparte school te gaan. welke school volgens de meening van de bij dit onderwijs betrokken leerkrachten en organisaties, zou moeten ge legen zijn in het centrum der stad. Nog zij op gemerkt. dat door het stichten van een apar te imbecillenschool ook ruimte vrijkomt op scholen voor buitengewoon lager onderwijs, waarop thans imbecillen zijn geplaatst. Vol gens de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de ontwerp-begrooting 1939 hebben B. en W. naar aanleiding van een gestelde vraag opgemerkt, dat het eerlang leegkomend gebouw aan het Klein Heiligland no. 12 te Haarlem voor dat doel geschikt is te maken en ook wat ligging betreft aan de eischen voldoet, doch dat bedoeld gebouw eerst vrij komt na voltooiing der verbouwing van de Koningin Wilhelminaschool aan de Nassaulaan 37 alhier. Het is naar het oordeel van ondergeteekenden wenschelijk, reeds thans of binnen enkele weken het beginsel besluit te nemen. Anders dreigt het gevaar, dat het eenig plekje grond in het centrum der stad, dat geschikt zou zijn, wellicht weer verloren zou gaan en het stichten van een im becillenschool voor langen tijd onmogelijk zou zijn, terwijl deze toch in een dringende be hoefte zal voorzien. Men kan dus met grond betogen, dat het stichten van een school voor buitengewoon lager onderwijs in het centrum van de stad volgens de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1920 wordt gevorderd en dat zij na opening door een voldoend aantal leerlingen, dat de wet eischt, zal worden bezocht. Onze bedoeling moge nog verduidelijkt wor den door volgend ontwerp, dat wij ons voor stellen, dat voor dit doel geschikt zal zijn. De Raad zou dan, op vooi'dracht van B. en W. in de genoemde raadsvergadering kunnen besluiten: le. Te verklaren, dat de stichting van een openbare school voor buitengewoon lager onder wijs in het centrum der stad wordt gevorderd ingevolge de bepalingen der Lager-Onderwijs- wet 1920. 2e. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten der provincie: a. het aantal scholen voor buitengewoon lager onderwijs met één te vermeerderen. b. als plaats, waar de nieuwe school zal wor den gesticht, aan te wijzen het perceel, plaatse lijk genummerd Klein Heiligland no. 12 te Haar lem en wel zoo spoedig mogelijk, nadat gemeld perceel zal vrij komen. 3e. B. en W. te machtgen tot het voorbereiden van die maatregelen, welke aan de uitvoering van dit besluit bevorderlijk zijn, met dien ver stande, dat de uitgewerkte verbouwingsplannen van de te stichten school aan het Klein Heilig land no. 12 te Haarlem, nader aan de goedkeu ring van den Raad behooren te worden onder worpen. JUBILEUM MEJ. DE KRUYFF. Zooals wij meldden is het heden 25 jaar geleden dat de gemeentelijke spraakleerares mej. H. de Kruyff, haar loopbaan als spraak leerares begon. Reeds hedenmorgen mocht de jubilaresse tc haren huize vele blijken van belangstelling ontvangen in den vorm van een groot aantal bloemstukken en vele kaartjes en brieven van gelukwensch. Onder de bloemstukken waren er van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond, de werkende leden van den Bond. de Soroptimis- tenclub en van vele leerlingen en oud-leerlin gen. Hedenmiddag van half 3 tot half 5 houdt mej. de Knxyff receptie te haren huize, Wil lem de gwijgerlaan 32. SIR REGINALD HUGH DORMAN—SMITH, die benoemd werd tot Britsch minister van Landbouw, is de jongste minister uit het Engel- sche kabinet. Hij is 39 jaar oud. Dorman Smith was van 1936 tot 1937 voorzitter van den landbouwersbond. Het woord is aan Seneca De beste wijze om iets te leeren is er les in te geven. Nota van minister Goseling in de zaak-Oss. Stuk verlaat hedenavond de Landsdrukkerij. 's-GRAVENHAGE, 1 Februari. Naar wij vernemen zal de nota van minister Goseling aan de Tweede Kamer aan gaande de zaak Oss vanavond de landsdrukkerij verlaten. Het stuk zal buitengewoon uitvoe rig zijn en een groote hoeveelheid do cumentatiemateriaal bevatten. Wiedemann hoopt verbetering in de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen te kunnen brengen. Bewonderaar van Amerika. BERLIJN. 1 Februari. Kapitein Wiede mann. die benoemd is tot consul-generaal te San Francisco, heeft voor zijn vertrek gespro ken op een lunch van de Kamer van Koop handel der Ver. Staten. Hij zeide o.a.: „Ik houd van Amerika en de Amei'ikanen. Gedu rende mijn reis. vele jaren geleden, door de Ver. Staten, voelde ik mij overal thuis. Zelfs in New York, waar de communisten naar de haven trokken met groote opschriften .Fritz Wiedemann ga naar huis". Ik had toen gele genheid om het voorbeeldige optreden van de New Yorksche politie te bewondex-en. Mijn gedragslijn zal door drie principes worden vastgesteld: 1ste trouw aan mijn vaderland, 2de eerbied en begrip voor de wetten en ge woonten van het land, waarin ik zal leven en 3de oprecht pogen om verbetering in de rela ties tusschen onze beide groote naties te brengen. Honderd jaar geleden waren de Ver. Staten het land, dat tienduizenden Duitschers een mogelijkheid bood. Ik hoop dat het ook mij een kans zal geven". (United Press). heeft een verdienden roep van netheid. Zij haat vlekken. Daarom hoort het boekje VLEKKEN, door C. Hoeing (uitgave Haarlem's Dagblad) in haar huis. Wanneer U even bij ons kan toor Groote Houtstraat 93 en bijkantoor Soendaplein 37 binnenloopt, krijgt U dit wapen tegen vlekken mee voor 10 ct HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wat zal er nu met de Bakenessergracht ge beuren? Verkeersverbeteringen ook moge lijk zonder demping. I Bijzonderheden uit de Statistiek over de Hoogere Burgerscholen en Gymnasia. 2 BINNENLAND. Er komen nieuwe postzegels en de telefoon tarieven worden verlaagd. 3 Een zware slag treft onzen tuinbouw. 7 Den Haag juichte Prinses Beatrix bij de rij toer hartelijk toe. 7. BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn ver trouwen in Hitler's vredeswil tot uitdrukking gebracht. 5 Binnenkort zullen tnssclien Engeland en Italië besprekingen over Afrika worden gevoerd. 5 De Spaansche republikeinen blijven zich heftig weren in Noord-Catalonië. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. Paarden, kameelen en eerzuchtige ruiters. 3 I. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 K. de Jong: Doopsgezind Zangkoor. 6 G. J. Kalt: Chr. Harmonievereeniging „Sur- sum". 0 Schaakrubriek g Henry A. Th. Lesturgeon: „De beul der Ne derlanden". 7 J. II. M. Het vacantie-oord der Koninklijke Fa milie. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op o

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1