IBIS CONDOR Uit Haarlem's Gemeenteraad. Begrooting voor 1939. HUISHOUDZEEP SHAG DONDERDXG 2 FEBRUARI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 9 „Als man van wetenschap waarschuw ik er tegen zoo zei de burgemeester de onrijpe vrucht van onderzoek naar den gezondheidstoestand der werk- loosen in de politieke arena te werpen.'9 Op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord mag niet meer overmatig snel gereden worden. Moet Haarlem een groot plan voor de saneering der oude stad maken? De gemeente onderhandelt met het Rijk over de overneming der Rijkswegen in Haarlemnadat die eerst verbeterd zullen zijnDoor wethouder Reinalda werd gezegddat in de toekomst, door het uitvoeren van het rioleeringsplan, de achterstand in het bestratingswerk zeer ernstig verkleind zal wor den. Er komt een streekplan voor midden- Kennemerland. B. en W. willen, zoo schreven zij, nu eerst het rapport van de Staatscommissie afwachten. Daartegen heeft spreekster geen bezwaar, maar toch zal het goed zijn niet te lang te wachten met het speciale Haarlemsche onder zoek. Woensdagmiddag, vergaderde de gemeente- meenteraad van Haarlem, raad van Haarlem. Voorzitter de burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Goedgekeurd werden de volgende voorstellen: Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans 1937 van de woningstichting „Het Oosten". Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een legaat van f 100 van mej. E. G. Eschauzier. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Tesselschadestraat (N.V. Vondelkwartier). b. Parklaan (N.V. Polygoon). c. Planetenlaan (A. Winnubst). Benoemingen. Benoemd werden: Tot leden der commissie van toezicht op de Stadsbifcfiïotheek Dr. J. S. Bartstra en mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi. Tot leden der commissie inzake de Lichame lijke Opvoeding: J. F. H. Pruschen, J. Hof, A. v. d. Aart, J. J. P. Hut, J. H. Kuling en E. van der Wall. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. A: L. Alles Tot onderwijzer aan de Montessorischool W. Hoogeveen. Begrooting 1939. Daarna werd voorgesteld de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1939. Aan de orde was het hoofdstuk Openbare veiligheid. De heer Castricum (r.-k.) had ook lof voor het politiecorps. B. en W. hebben op een vraag in de afdee- lingen geantwoord, dat bij de Amsterdamsche Poort geen verkeerslichten kunnen worden ge plaatst. Spreker vroeg die quaestie nog eens te bezien. De Spaarnwouderstraat is zeer smal, daarom moet er op gelet worden, dat de trottoirs vrij gehouden worden. De Gravesteenenbrug moet ook voor fietsers verboden worden. Voetgangers hebben er last van. De heer Van Engelen (K.D.P.) besprak het vervoersvraagstuk. In de vorige zitting is alleen één zijde der medaille bekeken. Als er buslijnen gewijzigd worden, gebeurt dat alleen om een gel dige reden. Er blijven altijd onvervulde eischen De N. Z. H. heeft op enkele punten wacht huisjes. Uitbreiding wordt evenwel tegengehou den door het feit dat deze huisjes honderden guldens kosten, terwijl er bovendien veel pre- carïo moet worden betaald. Over jaren loopt dat in de duizenden, want het tarief is f 6 per M2. per jaar. De voorzitter bracht dank voor de hulde algemeen aan de politie gebracht. Daardoor is bij spreker een gevoelige snaar getroffen. Een corps dat veel aan den weg timmert staat bloot aan critiek. Voor eerlijke critiek heeft spreker intusschen altijd een open oor. Er is op enkele punten een klein verschil tus- schen de Haarlemsche statistiek over de ver keersongevallen en die van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit komt blijkbaar door een persoonlijke beoordeeling van de verschillende menschen die zoo'n statistiek maken. Het ongevallen-cijfer te Utrecht is gemiddeld laag, n.l. 8.8, tegen Haarlem 11.1. Haarlem staat evenwel gelijk met de andere groote steden. Misschien komt dat omdat de statistiek voor de ongevallen in Utrecht niet gemaakt wordt door de politie, maar door den Geneeskundigen Dienst. Wy streven er naar de verkeersongevallen zooveel mogelijk te beperken. Het verkeer bij de Amsterdamsche Poort is. naar spreker meent, niet geschikt voor het aan brengen van verkeerslichten. Dit punt is niet te vergelijken met het Leidsche Plein te Am sterdam. Wy moeten in het algemeen voorzichtig zyn met het plaatsen van verkeerslichten. Het is geen geneesmiddel voor alle verkeerskwalen. Zij hebben voor- maar ook nadeelen. Als het verkeer niet zeer druk is, geeft een verkeers licht gauw vertraging. Een automobilist mijdt als het eenigszins kan de verkeerslichten. Wat een verkeerslicht JansstraatRidder straatKorte Jansstraat betreft willen B. en W. afwachten hoe het met de Bakenessergracht gaat. Nu staat op het kruispunt ZijlstraatNas- saulaanGed. Oude Gracht 3 uur per dag een verkeersagent. Het maken van een verkeerslicht zou duurder komen. Daarom zullen B. en W. ook die quaestie nog dit jaar nader bezien. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) De verlichting der Tempeliersstraat kan niet verbeterd worden, de toestand is niet slecht. Als Wij daar het licht verbeteren zouden wij het op zeer veel plaatsen moeten doen. Ook B. en W. zijn overtuigd, dat de verkeers weg Noord-Zuid door de binnenstad niet best is. In de toekomst zal door het verkeer buiten om te leiden een verbetering kunnen komen. Er wordt op den Rijksstraatweg: in Haarlem Noord vaak te snel gereden. De politie zal er streng op letten. De weggebruikers moeten daar mee rekening houden en kalmer rijden. Dan is het gevaar dat nu ontstaat door het verkeer dat uit de züstraten komt ook minder. Er is gevraagd om meer verkeerslijnen op drukke punten. Maar dat zou alleen baten als de politie in staat zou zyn daar geregeld toezicht te oefenen. Intusschen zullen B. en W. aandacht aan deze zaak blijven geven. De politie oefent geen invloed uit op verhuur ders van zalen om die niet af te staan aan be paalde organisaties. Over het gebouw van den Protestantenbond had de heer Noordewier een klacht. Spreker weet evenwel dat deze quaestie anders was. Er was verzet gekomen van de le den van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden, maar niet van de politie. Wat het verzoek van den heer Klein, om eenige verbetering te brengen in het inkomen van de politie voor zoover het korting op emolumenten betreft, is het college van B. W. geneigd de gevraagde verbetering in te voeren met 1 Januari j.l. H. J. L. Klein Schiphorst. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, merkte, in antwoord op een vraag van den heer Van Kessel over den Wagenweg op, dat alle wandelaars op den Wagenweg wandelen op het breede trottoir aan de Westzijde. Wandelen rechts van den weg is gevaarlijk in verband met de kruisingen. Daarom willen B. en W. ook geen voetpad ten Oosten van den weg maken. Bij B. en W. leeft een sterke wensch om het tranformatorhuisje op de Dreef bij den Wa genweg te laten verdwijnen. Maar dat zou f 7500 kosten, want de P. T. T. wil de uitgaven niet voor haar rekening nemen. Door den tijd hoopt spreker dat er een goedkoopere oplossing ge vonden zal worden. De toestand is niet zóó ge vaarlijk als wel eens wordt voorgesteld. Thans worden in het Florapark auto's ge parkeerd op de trottoirs. Dat is verkeerd en gevaarlijk. B. en W. zullen pogen een andere oplossing te krijgen. De Spaarnwouderstraat is veel te smal. De trottoirs kunnen niet verbreed worden omdat de rijweg niet versmald kan worden. Er is nog een oud raadsbesluit om een doorbraak te maken van de Amsterdamsche Poort naar de binnenstad van Haarlem. In de toekomst zal het daartoe moeten komen. (Geroep: het voorstel Klein Schiphorst inzake de Bakenessergracht). B. en W. zullen onderzoeken of het ge- wenscht is het rij wiel verkeer over de Grave steenenbrug te verbieden. Haarlem is een oude vestingstad. Daardoor is het onmogelijk te voldoen aan de moderne eischen van het verkeer. De hoofdstraten zijn te smal. Vandaar dat in de toekomst de groote verkeerswegen om Haarlem zullen worden ge leid. B. en W. voeren onderhandelingen met den Rijkswaterstaat over overneming van de rijks wegen, die in Haarlem liggen. Het gaat er om, of het rijk deze wegen eerst zal verbeteren. Op die rijkswegen (de Rijksstraatweg, Wagenweg en weg HaarlemAmsterdam) moeten op enkele punten zeer ingrijpende verbeteringen plaats hebben. Een dier verbeteringen is het Soendaplein. Ook bij de Amsterdamsche Poort moet een ver betering plaats hebben. Er is in Haarlem een zeer druk verkeer. Het verkeer naar Noord was in 12 uur (8 uur v.m. tot 8 uur n.m.) 12.000 rijwielen, 2063 auto's en 452 andere voertuigen, totaal 14.515 het ver keer naar Zuid: rijwielen 9230, auto's 1869 er 354 andere voertuigen, totaal 11.453. De toestand op vervoergebied is te Haarlem onvoldoende. Veel klachten uit het publiek in de pers zijn gegrond. De smalle straten in de binnenstad zijn te smal voor de trams. Utrecht heeft de tramlijnen opgeheven en vervanger door autobussen, die zich in het stadsverkeer beter aanpassen. Het zal niet gaan dit jaar de tram al uit de stad weg te werken, maar in de toekomst moet het er toch toe komen. De vervoermaatschappijen maken geen goede zaken meer, daarom moet er coördinatie komen. Het gemeentebestuur kan geen wachthuisjes voor tram of autobus bouwen. Den laatsten tyd is er evenwel geen precario meer gevraagd voor den grond van nieuwe wachthuisjes die de N. Z. H. plaatste. In de toekomst zal de raad zich ernstig moe ten bezig houden met het vervoervraagstuk. B. en W. zijn bereid het gevoelen van de ver voermaatschappijen te vragen over het invoeren van een tarief van 5 cent op alle korte tra jecten. De beslissing is evenwel bij de maat schappijen. Volksgezondheid. Mevrouw Me y b o o mB r o e r s m a (s. d. a. p.) zei dat zoolang een deel der bevolking in armoedige omstandigheden blijft verkeeren er gevaar bestaat wat den voedingstoestand be treft. Er is een vijand die de bevolking belaagt. Waar het gebeurt weten wij niet precies, maar er wordt schade aangebracht, dat is zeker. Er is reden voor ongerustheid. Er is in de afdee- lingen gevraagd of B. en W. bereid zijn te Haarlem een onderzoek in te stellen naar het verschil in den lichamelijken toestand van werkloozen en het overige deel der bevolking. Mevrouw L. MeyboomBroersma. Zulke wetenschappelijke onderzoekingen zijn van veel belang omdat zij belangrijk materiaal opleveren. De vacature voor tweeden schoolarts is nog steeds niet vervuld. Dit is wel niet aan B. en W. te wijten, maar het is toch te betreuren. De schooltandverzorging is niet geslaagd om dat van de ouders een bijdrage werd gevraagd. Vele ouders voelen in dezen hun plicht nog niet en geven dus geen bijdrage. Eigenlijk is dit een zuivere overheidstaak. Graag zou spreekster weer voorstellen den schooltandartsendienst weer te herstellen, maar den Haag zou dit zeker niet goedkeuren. Het wordt een der wenschen voor de betere toekomst. Kunnen B. en W. nog niet eens aan den Mi nister uiteenzetten hoe de situatie te Haarlem is de melkvoorziening en het tuberculeuze vee aangaat? Misschien komt dan de verbete ring die dringend noodig is. De heer Van Kessel (r.k.) meende dat er m het St. Elisabeths Gasthuis veel bedden on gebruikt blijven doordat het verpleeggeld voor patiënten van buiten eenige jaren geleden met een gulden per dag is verhoogd. De politie uit de buitengemeenten laat daarom geen gewon den van verkeersongevallen naar het St. Elisa beth's Gasthuis vervoeren. Ziekenhuisverzeke- ringsfondsen uit de omstreken handelen even zoo. Als de tarieven van het gasthuis worden ver laagd zal het aantal patiënten toenemen en dat zou een betere exploitatie geven. Aan de Westgrens van Haarlem is een druk bevolkt kwartier ontstaan. Daarom is in dat ge deelte behoefte aan terreinen voor speeltuinen. De heer Peper (Communist) wees op de verkorting van den verpleegduur van patiënten die in de ziekenhuizen voor gemeenterekening worden opgenomen. Komt dat niet omdat de Ge neeskundige Dienst naar te groote zuinigheid streeft? Er zijn dit jaar ook zeer veel aanvragen om in de ziekenhuizen opgenomen te worden afgewezen. Hoe komt het dat het aantal patiënten van het St. Elisabeths Gasthuis den laatsten tijd achter uitgaat? Het aantal patiënten der andere zieken huizen te Haarlem vermindert niet. Blijkbaar komt dat omdat het Gasthuis minder goed ge outilleerd is. Daarom is het noodig, dat er veel in de inrichting van het Gasthuis wordt gemo derniseerd. Blijkbaar is er ook een tekort aan personeel. De heer Klein (R.K.) zou wel eens willen weten welke methode de juiste is voor een derzoek naar den gezondheidstoestand van werk loozen. Een onderzoek kan toch alleen succes hebben als men dezelfde personen telkens op nieuw onderzoekt. De heer Castricum (R.K.) prees het be staan van de vrije ziekenhuiskeuze. Nu klaagde de heer Peper over ledige bedden in het Gast huis, vroeger bestond die klacht wel eens over andere ziekenhuizen. Het kan in de verpleging liggen, maar ook in een verandering in de volks- meening ten opzichte van den godsdienst. De po litie uit de buitengemeenten moet ook de vrije ziekenhuiskeuze eerbiedigen. De heer Schaafsma (C.D.U.) vond het ook noodig dat geregeld gelet wordt op den ge zondheidstoestand van de jeugd. Spreker vroeg te Haarlem te letten op de verlichting der school lokalen. Als die slecht is kan dit een gevaar voor de oogen van de kinderen zijn. De voorzitter beloofde den heer Schaafsma dat aan de verlichting der schoollokalen aan dacht zal worden gegeven. Het wordt trouwens al gedaan De heer Noordhoff heeft bij de algemeene be schouwingen gewezen op het toenemen van de tuberculose te Haarlem. Uit de statistische gege vens blijkt evenwel dat de sterftecijfers aan t. b. c. te Haarlem steeds laag zijn geweest. Het sterftecijfer .is in 1937 wel iets gestegen verge leken bij 1936, maar dat komt omdat het cijfer over 1936 abnormaal laag was. Het cijfer is ge stegen van 3.81 tot 4.32, maar dat verschil wil slechts 7 sterfgevallen zeggen. Men moet voor zichtig zijn met statistieken, voorol indien daarin met kleine aantallen gewerkt wordt, want dan speeelt het toeval een grootere rol. Personen die de statistiek verzorgen willen wel eens bijzonder nauwkeurig zijn, maar daardóor verliezen ze wel eens den eerbied voor de logica der wiskunde uit het oog. Het college van B. en W. zal de quaestie van tarieven voor buitengemeenten in het Gasthuis eens nader bezien. De rede van den heer Peper over het Gasthuis gaf geen blijk van verdraagzaamheid. Dat is grie vend. De Geneeskundige Dienst en het college van B. en W. verdienden meer waardeering van den heer Peper en zijn partijgenooten. Als hij klachten heeft kan hij bij het college komen, maar hij moet zich niet verliezen in algemeen heden. J. van Boekhoven. B. en W. zijn het volkomen met mevrouw Mey- boom eens, dat het treurig is. dat nog steeds niet de 2de schoolarts benoemd kan worden. Er is nu op een beslissing aangedrongen. Het is jammer dat het met de tandverzorging der schoolkinderen niet gelukt is, maar het is toch niet geheel mislukt, zooals mevrouw Meyboom constateerde. B. en W. zullen nog eens in den Haag aandrin gen op verbetering van de melkvoorziening te Haarlem. Er zal getracht worden een speelweide be schikbaar te stellen in het uiterste Westen van Haarlem. In de memorie van antwoord is door B. en W. reeds gezegd, dat zij niet heel veel waarde hech ten aan onderzoekingen naar den voedingstoe stand der werkloozen. Spreker is tot die over tuiging gekomen na uitgebreide studie. De ge zondheidstoestand is geen begrip dat men in lengte en gewicht kan uitdrukken. Er zijn verschillende factoren die invloed hebben op lengte en gewicht. Het komt er dan op aan, die factoren te verzamelen die voor het onderzoek van beteeekenis zijn. Eerst dan kan men gemid delden vaststellen. De moeilijkheid is evenwel om de factoren die van geen beteekenis zijn voor het onderzoek uit te schakelen, zooals bijvoor beeld erfelijkheid, aanleg enz., want die hebben met de gezondheidstoestand niets te maken. Als men het onderzoek hier en elders in het land naar den voedingstoestand van kinderen van werkloozen en niet-werkloozen nader be kijkt, is het duidelijk, dat men bij dit onderzoek er niet in geslaagd is goede maatstaven voor be oordeeling vast te stellen. En dan moet men van de cijfers over lengte en gewicht komen tot het beoordeelen van den gezondheidstoestand. En dat wordt nog moei lijker, temeer omdat de deskundigen het niet eens zijn over wat men onder een goeden ge zondheidstoestand verstaan moet. De tijd is voorbij dat men alleen waarde hechtte aan het toenemen in lichaamsgewicht. Braai. Er zijn vergelijkingen gemaakt door den Haar- lemschen Geneeskundigen Dienst tusschen het resultaat van heronderzoek naar schoolkinderen te Haarlem in 1935 en 1937. Spreker hecht daar aan evenwel geen waarde, omdat Haarlem te klein is voor zulke vergelijkingen. Om dit aan te toonen is het slechts noodig er op te wijzen dat het rapport aantoont, dat de ouders van de kinderen van één school wel zorgzaam waren voor de jongens, maar niet voor de meisjes. (Gelach). Als de grondslagen voor een statistiek niet volkomen juist zijn, kan men aan de uitkomsten van zoo'n statistiek natuurlijk geen waarde hechten. Spreker zegt deze dingen niet omdat hij niet overtuigd is van de noodzakelijkheid van de zorg voor de werkloozen, maar alleen om te waar schuwen om conclusies te trekken op onderzoe kingen die geen of weinig waarde hebben. Haar lem is te klein voor het voortzetten van de on derzoekingen van 1935 en 1937, het zou toch geen waarde hebben. Laten daarom groote gemeenten als Amsterdam en Rotterdam dat doen. Zulke breedopgezette onderzoekingen kunnen, mits met nauwgezetheid gevoerd, waarde hebben. Maar ais man van wetenschap moet spreker er voor waarschuwen die onrijpe vrucht niet te werpen in de politieke arena. (Applaus). De heer Noordhoff (s.d.a.p.) is te veel leek om onmiddellijk in te gaan op het belang rijke betoog van den burgemeester. „Het was een lesje van den leermeester aan zijn leerlin gen". Eerst zal spreker het verslag moeten af wachten en dan overleggen met mannen van wetenschap. Nu zwijgt hij uit eerbied. Volkshuisvesting. De heer D e B r a a 1 (A.-R.) was voldaan over het werk van B. en W. wat betreft de volkshuis vesting. Haarlem kan wedijveren met de andere steden. Het is verblijdend dat het moderniseeren van de' middenstandswoningen een succes is gewor den. Krotten die er nog zijn moeten zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd. „Krotten opruimen doe het nu!" zou spreker willen zeggen. Bouw van meer woningen voor ouden van dagen wil spreker bij B. en W. aanbevelen. En dan tegen lage huren. De heer Visser (C.-H.) had ook hulde voor B. en W. Met voldoening heeft spreker geconstateerd, dat B. en W. nu inzien dat het noodig is bij eventueele bouwplannen van gemeentewege aandacht te wijden aan het bouwen van kleine woningen. Jarenlang heeft hij dit gezegd, maar toen ontkenden B. en W. dit. Eindelijk heeft hij het nu gewonnen. De heer Noordewier (communist) was overtuigd, dat er een tekort aan goede arbei dershuizen is. Er wordt door vele gezinnen „sa men" gewoond omdat er een tekort is aan goed- koope huizen. Het is niet juist, wat B. en W. zeggen, dat gezinnen samen wonen omdat zij dan een huis op een beteren stand kunnen krij gen. Gemiddeld mag men niet meer dan 1/7 deel van zijn loon aan huur besteden, f 4 huur wil dan zeggen f 28 loon. Maar veel arbeiders ver dienen minder. Daarom moeten er goede huizen komen voor minder huur dan f 4. In de huur- klasse f 4f 6 is er ook een tekort aan goede huizen. B. en W. moeten het leeg komen van de krot woningen bevorderen door reeds nu goede en goedkoope woningen te bouwen voor de men schen die nu in die krotten zitten. Dan gaat de ontruiming zoo snel mogelijk. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, dankte voor de hulde aan B. en W. gebracht. Hij droeg dien dank over aan het personeel van den Woningdienst, ook aan de opzichteres. (Ap plaus). Het was indertijd een goed besluit van den raad om f 200.000 beschikbaar te stellen voor de moderniseering der middenstandswoningen. Er is een einde gekomen aan het „uittrekken" der bewoners. Wat de arbeiderswoningen betreft is te Haar lem thans geen bouw probleem, maar een h u u rprboleem. De menschen kunnen de huren niet betalen. Gelukkig kon dit jaar de huur van twee woningcomplexen weer iets verlaagd worden. Het is onjuist, dat er hier behoefte is aan woningen beneden f 5 huur. De valide arbeiders hebben in den loop der jaren de woningen ge kregen die zij noodig hebben. Daarvoor zijn mil- lioenen uitgegeven, maar die zijn goed besteed. Wij hebben er geen behoefte aan huizen te bouwen om arbeiders uit andere gemeenten naar Haarlem te trekken. N.V. ZEEPFABR.V/HL DE HAAS VAN BRERCj^-ireiDOORN (Adv. Ingez. Med.) Een bewoner van een krotwoning gaat in het algemeen niet eigenwillig naar een ander pand, ook al is het veel beter. De menschen zijn „vast geroest" in die krotten. Er is op dit oogenblik voor een groot gedeelte te voldoen aan de be hoefte aan woningen voor de menschen die nu in de krotten wonen die onbewoonbaar ver klaard zijn of in de toekomst onbewoonbaar ver klaard zullen worden. Voor slechts een klein deel zal de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde huizen verlengd moeten worden. Daarom zullen B. en W. binnenkort een voorstel doen om een aantal kleine woningen te bouwen voor ouden van dagen. Dit zijn evenwel geen kleine woningen voof gewone gezinnen, zooals de heer Visser wilde. In Haarlem-Noord worden nog al huizen door twee gezinnen bewoond. Dat komt omdat twee jonge gezinnen samen één kleine middenstands woning huren. B. en W. zullen op de klok blijven kijken en als het noodig is met voorstellen komen voor bouw van arbeiderswoningen. Openbare Werken. De heer Van Boekhoven (s.d.a.p.) is ver heugd, dat de quaestie van de vuilverbranding de belangstelling van B. en W. heeft. Het is goed dat B. en W. oog hebben voor het saneeren van de binnenstad. Het is een succes ntrtf. In 't welbekende hoofd is 't pijpje niet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. VOORDEPI J.P Dobbelmannlekker, man I (Adv. Ingez. Med.) voor het college van B. en W., dat het Werkfonds zijn medewerking geeft aan de uitvoering van het groote rioleeringsplan. Wat de vernieuwing van de binnenstad aan gaat, moeten B. en W. nog meer streven naar plan-matigheid. B. en W. willen nog 100 krot ten onbewoonbaar verklaren, maar daarmee zijn wij er niet. Er moet een plan komen dat in groo te lijnen de geheele stadsontwikkeling in beeld brengt. Dan kunnen wij geleidelijk naar de ver wezenlijking van het plan streven. Vooral in crisistijden heeft de overheid den plicht in deze leiding te geven. De burgemeester heeft gezegd „noodlijdendheid is een administratieve quaes tie". Dat is juist, wij moeten de stadsontwikke ling en stadssaneering niet uitstellen door ge brek aan geld. De straten in de binnenstad zijn te smal voor het verkeer, de toegangswegen naar de stad laten ook veel te wenschen over. Nu doet de gemeente wel wat, maar er is geen sa menhang. Het groote wei-doordachte plan moet er komen! Spreker Is op den daktuin van Vroom en Dreesmann gaan staan. Toen hij al die da ken en smalle straten zag, begreep hij hoe het komt dat vele menschen liever een huis in de buitenwijken zoeken. Er staan in de bin nenstad dan ook al heel wat huizen leeg. De onbewoonbaarheid van sommige wijken wordt nog bevorderd door het feit, dat in straten die vroeger alleen woonhuizen telden, nu veel kleine bedrijfjes gevestigd worden. Een goede woning is een stuk levensgeluk en dat moet men mede bedenken. Stadsvernieuwing is urgent en van het grootste belang. Plannen maken is gemakkelijker dan plan nen uitvoeren. Maar als B. en W. deze zaken even ernstig inzien als spreker, dan zou het plan er komen. Laten B. en W. eens aan Openbare Werken de opdracht geven: „Maak voor Haarlem thans het plan voor een ideaal-stad". Men behoeft dan de grenzen niet te beperken tot de tegen woordige grenzen der gemeente, maar men mag daarbij verder gaan, een grens bijvoorbeeld tot aan de Noord zee. Deze opdracht om het plan te maken kan het begin zijn van het tot stand somen van een mooie stad. waarin het goed is te wonen. Vervolg op pag. 7J

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10