SANOSTOL Uit Haarlem's Gemeenteraac (Vervolg van pag. 6). Bij het uitwerken der plannen zullen veel moeilijkheden rijzen, zelfs medewerking van het rijk zal niet gemist kunnen worden. Maar er is voor alle moeilijkheden een oplossing 1 vinden. Er zullen vragen komen over ruilvei kaveling, onbewoonbaarverklaring van heele wijken enz. De heer Visser (C.H.) kan voor een deel meegaan met het denkbeeld van den heer van Boekhoven. Enkele oude volkswijken moeten in de toekomst verdwijnen. Deze denkbeelden mogen evenwel niet in botsing komen met de noodzakelijkheid om het mooie oude in de stad te bewaren. Het is of de heer van Bock hoven de geheele oude binnenstad wil af breken. De heer Van Boekhoven: Het mooie oude moet blijven. De heer Visser vervolgde met te betoo- gen, dat het gewenscht is de Gravensteenen- brug wat te verbeteren door het middendeel van de brug iets te verlagen, zoodat die voor de fietsers in gebruik kan blijven. (Geroep: En de scheepvaart). Die heeft, nu wij de havengelden zoo ver hoogd hebben, weinig beteekenis. Er zijn klachten over den toestand van de bestrating in onze stad. Het is niet mogelijk meer geld voor bestra ting beschikbaar te stellen voor het normale onderhoud. Daarom stelde spreker een motie voor om B. en W. uit te noodigen in overleg te treden met de regeering om dezen achter stand bij het onderhoud der straten in te halen door tot het uitvoeren van dit werk in werkverschaffing te be sluiten. De heer Klein (R.K.) besprak de aange legenheid van het uitvoeren van bijwerk bij het reorganiseeren van de Leidsche vaart. Spreker heeft den indruk dat dit bijwerk ontstaan is doordat Openbare Werken zich vergist heeft. Maar waaruit zijn de kosten betaald, die gedx-agen zijn door den aanne mer en de gemeente. DE AVONDZITTIMG. De heer Peper (communist) klaagt over een tekort aan ui'inoii's. B. en W. schreven, dat er een bij de Jan Gijzenvaart zal komen, maar dat is niet genoeg. Ook is er een tekox-t aan openbare klokken. In andere steden zijn er veel meer. Er wordt te weinig gedaan aan het oehoor- lijke onderhoud der straten. Voor fietsers le vert dit zelfs een gevaar op. Laten B. en W. maar eens gaan kijken op de Oostvest. De heer Klein Schiphorst (R.K.) zei. dat bij de algemeene beschouwingen geklaagd is over den langen duur van de voorbereiding van groote openbare wei-ken Dit verwijt was ongegrond. Spreker heeft veel lof voor den directeur en zijn ambtenaren voor het vele werk dat door hen verzet wordt. Misschien is het mogelijk als de dienst het werk niet af kan, af en toe een opdracht aan een pax-ticulieren architect te geven. Een ander middel is om minder werk in eigen beheer uit te voeren. Hoeveel particu- liex-e patx-oons zijn nu ingeschakeld bij het restauratiewerk van de Vleeschhal' Voor de wei'kloosheidsbestrijding is het zeer gewenscht dat veel werken worden uitge voerd. Maar daarvoor is geld noodig. Meer nog dan tot nu toe zal het rijk daai'bij de ge meente te hulp moeten komen. Reeds nu staat de gemeente Haax-lem bij het Werkfonds zeer gunstig aangeschreven, dank zij het goede werk van onzen dienst van Openbare Wer ken. Is er meer werk te Haarlem te zoeken? Is het een luxe een ander gebouw te zetten voor het Gymnasium? Een nieuw gebouw voor Openbare Werken en voor Maatschappelijk Hulpbetoon? Dan de verdere uitbreiding van het Stadhuis, opdat wij een goede raadszaal krijgen. Ook is er een zweminrichting noodig in het oosten der stad. Er zijn verschillende nieuwe bruggen noodig, o.a. in verband met het havenplan. Om nog te zwijgen van de demping van de Bakenessergracht (gelach) Wil men die wei-ken in den komenden tijd uitvoeren dan moeten zij nu voorbex-eid wox-den. Spreker is het eens met den heer van Boek hoven over de saneering der stad. Wat het voorstel Visser aangaat, is spreker overtuigd dat de raad nog altijd op het stand punt staat, dat wij geen straatwerk in werk verschaffing moeten uitvoeren. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg of B. en W. zich met den Minister van Waterstaat in verbinding kunnen stellen om te bevorde ren, dat de Spoonvegen meewerken tot ver hooging van de spoorbaan en de verplaatsing van het goederenstation. De motie Visser kan spreker en zijn fractie niet steunen. Het tijdstip waax-op hij met die motie komt is ongewenscht. Uit de discussie over het rapport Westhoff blijkt, dat de re geering wellicht genegen is een ander systeem in te voeren voor de werkverschaffing. Laten wij dat afwachten voor wij weer de platge treden paden van de werkverschaffing betre den. De regeering. moet ook de werkverruiming in de groote steden bestudeeren, omdat daar over het rapport van den heer Nijland is in gekomen. Spreker diende een motie in om B. en W. uit te noodigen zich op de hoogte te stellen van deze nieuwe mogelijkheden voor de werkver ruiming te Haarlem. Als wij dat weten zal zeker aan de orde komen het inhalen van den achterstand in onderhoudswerk. De heer Visser kan tot dien tijd zijn motie aanhouden. De soc. dem. fractie zal hem, dat Is nu al te zeggen, in deze quaestie niet steu nen. Mevrouw Scheltema (lib.) voelt veel voor een verlaging van de havengelden. Met dank baarheid heeft zij kennis genomen van het voornemen van B. en W. om te beginnen met de doorvaarttarieven lager te stellen. Ook is het toe te juichen, dat B. en W. er iets voor voelen om de tarieven voor de bruggen voor den nacht gunstiger te maken. Welke werken worden er thans door den Hout en de Plantsoenen en Openbare Werken rondom het Sportfondsenbad uitgevoerd? Er is wel iets voor te zeggen om achterstallig bestratingswerk in werkverschaffing uit te voeren zooals de heer Visser heeft voorgesteld. De heer Meyers (s.d.a.p.) heeft ook waar deering voor den dienst van Openbare Werken. Laten B. en W. evenwel, als er wex-k hlijft lig gen. doordat er te veel te doen is, wat meer tijdelijk personeel als hulp aanstellen. De stichting van een groentehal is een ur gente zaak voor Haarlem. Het is verkeerd om bestratingen in werkverschaffing te gaan uit voeren. Daarom is spreker tegen de motie Visser. Arbeiders hebben er geen belang bij of een werk door een aannemer wordt uitgevoerd of door de gemeente in eigen beheer. De patroons hebben natuurlijk belang bij het aanbesteden. Er wordt evenwel te Haarlem weinig uitge voerd in eigen beheer. In de laatste 3 jaar Dat is, wat Uw kind noodig heeft, maar zelfs in den zomer ge woonlijk niet voldoende krijgt. Hoe dubbel noodzakelijk is het dus, Uw kind in den winter Sanostol te geven: een natuurlijk, volwaardig levertraan-product, rijk o.a. aan vitaminen A en D, maar nog verrijkt met vitamine B uit het verwerkte mout en vitamine C uit het toegevoegde sinaasappelsap, dat Sanostol zoo'n heerlijken smaak geeft. Extra voordeelig is de Sanostol- „familieverpakking" a f. 2.75, die 2% x zooveel bevat als de gewone flacon a f. 1.40. „Het lekkere levertraan-product!n BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) slechts voor f 159.000, tegen f 1.233.000 door aannemers. In de aangrenzende gemeenten wordt bijna alles in eigen beheer uitgevoex*d. De heer v an derStorm (partijloos) vond de marktgelden van de groente- en fruit markt te hoog. Zij brengen nu in totaal f 12.000 per jaar op, welk offer van den handel ge vraagd te hoog is. De meeste handelaars zijn noodlijdend. De heer Castricum (r.k.) vond het ver klaarbaar dat de heer Meyers voor eigen be heer is. Dat is nu eenmaal een soc. dem. stand punt. De motie van den heer Visser kan spreker niet steunen. De gemeente is al lang op het hellend vlak, maar ze moet niet verder gaan. B. en W. moeten de brugleuningen niet meer laten behandelen met „zandstraal", de om wonenden hadden er zeer veel last van. De heer van der Veldt (r.k.) had woor den van hulde voor den dienst van -den Hout en de Plantsoenen, met het weinige geld wordt veel gedaan. Spreker zou het dankbaar stemmen als met meer kracht werd aangedrongen op het op- hoogen van de spoorbaan. Laten B. en W. eens een telling houden van het verkeer over de spoorwegovergangen. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.)wethouder, zei dat B. en W. met genoegen hebben ken nis genomen van de hulde die gebracht is aan de diensten van Openbare Werken en den Hout en de Plantsoenen. De Gravesteenenbrug zal door den tijd vervangen moeten worden door een andere brug. B. en W. zullen overwegen of de tegen woordige brug eenigszins verbeterd kan wor den. De heer Klein heeft een onaangename zaak aangehaald, namelijk de quaestie van de Leidsche vaart. Het geheele wei-k heeft f 250.000 gekost: er is door een onvoorziene omstandigheid een bijwerk gekomen van f 2250. Van een fout is niets gebleken Urinoirs zijn leelijke dingen, er zullen er niet meer gezet werden dan slechts noodig is. Er is geen tekort aan openbare klokken ge bleken. De toestand der bestrating is op vele plaatsen slecht. 0.a. het punt, dat de heer Peper opnoemde, de Oostvest. Er wordt met den Rijkswaterstaat onderhandeld om in de omgeving van de Amsterdamsche Poort een goede verbetering te krijgen en dan wordt meteen de bestrating verbeterd. Vermoedelijk is het leed in die omgeving over eenige jaren geleden. Het is aan den raad bekend, dat de tuin van het Sportfondsenbad (nu bij het Fre- derikspark getrokken) wordt gereorganiseerd Het werk wordt door jeugdige werkloozen uit gevoerd. De dienst van Openbare Werken heeft het thans zeer druk. Het is niet mogelijk om voor korten tijd tijdelijk personeel aan te stel len als hulp. B. en W. bekijken de zaak van de stichting van een gx-oentehal. Het algemeen belang gaat boven het particulier belang, maar na tuurlijk zal met de belanghebbenden overlegd worden hoe zij zooveel mogelijk ingeschakeld zullen kunnen worden bij den nieuwen toe stand die zal komen. ,Zandstx-aal" is bij het schilderen van bxnxg- gen aangewend omdat beter werk wordt ver kregen. B. en W. zullen deze quaestie nog eens bekijken. De heer van Boekhoven heeft een belang rijke rede gehouden over de verdere ontwik keling der gemeente, vooral van de binnen stad. Dat vraagstuk heeft de volledige belang stelling van B. en W. Dit blijkt wel uit het bekende rapport van Openbare Werken: daar in is een hoofdstuk gewijd aan de cityvorming in onze gemeente. Het toenemen van bedrij ven, pakhuizen enz. in de binnenstad houdt verband met de vermindering van de woon gelegenheid in het centrum. Het uittrekken der bewoners uit de binnenstad naar de bui tenwijken is in Haarlem niet zoo sterk als in sommige andere steden. Dat komt omdat Haarlem altijd een woonstad is geweest. De city-vorming gaat dus geleidelijk. Er zijn intusschen verschillende wijken die veel ki-otten hebben, o.a. de Vijfhoek, de Burgwal, het Nieuw Heiliglandje enz. Die moeten door den tijd vervangen worden. Alleen met onbewoonbaarverklaring komt men er niet. Met die saneering is zeer veel PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK geld gemoeid. In dit stadium van de quaestie is dat geld niet beschikbaar. Bovendien is er de moeilijkheid, dat men niet geheele wijken kan sloopen, omdat daar de laatste jaren verschillende nieuwe woningen zijn ge bouwd als de gemeente die wij afbreken zullen de eigenaars een flinke schadeloos stelling vragen. Onder de leiding van den Commis- searis der Koningin in Noord-Holland is dezer dagen een vergadering ge houden van gemeentebesturen In in Zuid-Kennemerland waarin over eenstemming bereikt is om een streekplan voor dit gedeelte der pro vincie te maken. Het college van B. en W. is tegen de motie- Visser. In het groote rioleeringsplan, dat nu uitgevoerd zal worden, is veel werk voor het vernieuwen van straten en wegen. Het Zijn ki lometers: er zal dus veel gedaan worden tot verbetering der bestrating. Er zijn weinig werkloozen die geschikt zijn voor bestratingswerk. Er zijn tx-ouwens weinig bekwame straatmakei's, wel veel helpers, maar daarmee is men er niet. Aan het straatwerk wordt te Haaxdem veel waarde gehecht er wor den de hoogste eischen aan gesteld. Dat is van veel beteekenis voor het aanzien der stad. De straatmakei's die dit werk doen heb ben recht op een behoox-lijk loon. De achterstand in het bestratingswerk is f 200.000, maar dat wordt voor een deel inge haald bij het uitvoeren van het rioleerings plan. Als men straten laat leggen door niet-vak- menschen. dan moet men zeer veel aan onder hout besteden en dat is niet economisch. Wat het eigenbeheer betreft staat vast. dat te Haarlem aanbesteding regel is. Eigen beheer uitzondering. Een belangrijk deel van de restauratie van de Vleeschhal is aan aan nemers gegund. B. en W. zouden graag nog meer groote werken in voorbereiding nemen. Maar er zijn daarbij moeilijkheden. Ged. Staten hebben het raadsbesluit om een beter onderdak te ge ven aan Maatschappelijk Hulpbetoon niet goedgekeurd. Dit college zal ook niets voelen voor een nieuw Gymnasium. Spreker zelf vindt dit ook nog niet noodig. De directeur van Openbare Werken loopt met het plan rond om een nieuw gebouw voor zijn dienst te stichten, maar spreker heeft dit denkbeeld nog niet in het college van B. en W. durven bren gen. Het is nu nog niet de tijd om nieuwe bruggen te bouwen over het Noorder- en Bui ten Spaarne. B. en W. moeten naar andere objecten zoe ken, waaraan op dit moment meer behoefte is. Het college is teleurgesteld, dat de Spoorwe gen niet willen medewerken aan de verplaat sing van het Goederenstation. Uit de enquête van de Kamer van Koophandel is gebleken, dat de belanghebbenden voor de verplaatsing waren. De houding der Spoorwegen wordt betreurd, want voor de uitbreiding van het Westen der stad is de verplaatsing van het Goederensta tion van groot belang. Als daartoe niet be sloten wordt krijgt de ophooging van de spoor baan veel minder beteekenis. Het'stoxxd reeds vast dat de Spoorwegen niet zou bijdragen in de kosten van de verhooging. Binnen enkele weken zal een conferentie plaats hebben tusschen het gemeentebestuur en de directie der Nee. Spoorwegen. Spreker hoopt dat dit onderhoud succes zal hebben. B. en W. zullen ter zijner tijd ook contact trachten te verkrijgen over deze aangelegen heid met de regeering. Spreker hoopt dat de quaestie in de naaste toekomst een hoopvoller aspect zal krijgen voor Haarlem. B. en W. zullen natuurlijk onmiddellijk ken nis nemen van het rapport Nij land over de werkverruiming in groote gemeenten. Daar toe is evenwel geen aanneming van de motie Noordhoff noodig. De heer Visser (C.H.) wees er op. dat hij in zijn motie bedoelde, dat B. en W. over leg met de regeering zullen plegen om onder- houdsweik in werkverschaffing te laten uit voeren. Het argument van B. en W. dat de achterstand in het bestratingswerk in de toekomst verkleinen zal door het uitvoeren van het rioleeringsplan is van belang. Daarom zal hij zijn motie intrekken. De heer Noordhoff trok na de toezeg ging van B. en W. ook zijn motie in. Hierna werd de vergadering geschorst tot Donderdagmiddag. Koninklijke onderscheiding voor Zuster Bronders. Copyright De kraai, die Gerda naar het slot had gebracht, begeleidde haar de eerste drie mijlen. Trots zat zjj naast het meisje op de achter bank. Zij kon namel\jk niet tegen achteruiti-ijdenDe andere kraai was wegens zware hoofdpijn maar liever thuis gebleven. Dit laatste kwam ook door de vaste aanstelling als hofkraai en het vele afval, dat in de keuken voor de vogels overbleef Het wagentje was van binnen gevoerd met fluweel en zijde. En II vruchten en pepernoten. „Vaarwel, vaarwel", riepen de prinses en onder de voorbank lagen heerlijke lekkernijen: krakelingen, de prins Gerda na. „Leef gelukkig". Gerda huilde van vreugde en de kraai huilde eveneens. Toen zjj drie mijlen gereden hadden, moest de kraai terug naar het slot. Het afscheid viel beiden zwaar. „Dag lieve kraal", snikte het meisje. „Hartelijk dank voor je goede zorgen!" Daar vloog zij al weer weg, het raampje uit, om op een boomtak, ai klapperend met haar vleugels, het in de zon blinkende wagentje na te kijken tot het uit het gezicht verdwenen was. (Wordt vervolgd) Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum. Tijdens de receptie, die gistermiddag in het Diaconessenhuis ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van Zuster Dina Brondei*s als diacones werd gehouden kon Zandvoort's bur gemeester de heer H van Aiphen de jubilee- rende zuster de verheugende mededeeling doen dat het H.M. de Koningin behaagd had haar de eere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toe te ken nen. Burgemeester van Alphen hie!d daarbij een zeer waardeerende toespraak waarin hij nog eens de veelzijdige verdiensten, die zuster Dina als wijkzuster te Zandvoort zoo algemeen bemind maakten, schetste. Door mevrouw van Alphen—v. d. Valk werd de jubilaresse de me daille op de borst gespeld Ook de voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis de heer F. H. de Koek van Leeuwen huidige zus ter Dina met eenige welgekozen woorden, waarna hij haar een fraaie stoel aanbood. Het was verder een komen en gaan van tal rijke Zandvoortenaren, die allen hun waar deering en dankbaarheid voor het prachtige, heilzame werk van Zuster Bronders kwamen betuigen. Ook de vader van het Diaconiehuis in Zandvoort kwam met verschillende oudjes zijn gelukwenschen aanbieden. Deze felicitatie ging vergezeld van een prachtigen fruitmand, die, door de jubilaresse natuurlijk op hoogen prijs werd gesteld. Ook de oud-geestelijk ver zorger van het Diaconessenhuis Ds. v. Roos uit Bloemendaal kwam Zuster Dina felicitee- ren evenals Ds. M. G. Blauw en Ds. H. E. Beker en mevrouw Tromp, de echtgenoote van Ds. N. Tromp uit Zandvoort. Ook vele doktoren van het Diaconessenhuis, alsmede dokter C. A. H Gerke uit Zandvoort maakten van deze gelegenheid gebxuxik om Zuster Bronders harte.ijk geluk te wenschen. Natuurlijk gingen de meeste felicitaties ver gezeld van cadeaux, bloemstukken en fruit manden. Van de ingezeten zuster had de jubilaresse een reisklokje en eenige boeken gekregen. Ook uit Zandvoort was een strooij>-van ge schenken binnengekomen. Des avonds vond er in het Diaconessenhuis een intieme feest avond plaats, die een waardig slot vormde van de zoo verdiende hulde, die Zuster Bron ders bij haar jubileum is gebracht. Toen Zuster Dina Woensdagavond na een vermoeienden maar onvergetelijken dag op haar kamers aan den Paradijsweg te Zandvoort terugkeerde, wachtten haar ook daar nog vele verrassingen. In haar afwezigheid was de ruime voorkamer en de serre in één grooten bloementuin herschapen. Velen hadden op deze wijze aan de jubilaresse hun stille hulde willen betuigen. Doch niet alleen met bloemen had men dit gedaan. Een groot aantal schrif telijke en telegrafische gelukwenschen en ver scheidene meer tastbare bewijzen van erken telijkheid waren voor haar evenveel bewijzen, dat men haar werk te Zandvoort hoog waar deert. STADS-BIBLIOTIIEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Januari 1939 (1938). Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2415 personen (v.j. (2224K t.w. 2171 mannen en 244 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5628 perso nen (v.j. 5626), t.w. 5266 mannen en 362 vrou wen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 149 personen (v.j. 7850), te weten 7437 man nen en 606 vrouwen. Uitgeleend werden 8873 boeken (v.j. 8780). Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 918 personen (v.j. 925), t.w. 769 mannen en 149 vrouwen. Uitgeleend werden 3524 boeken (v.j. 3422). Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 8961 personen, (v.j. 8775) t.w. 506 mannen en 755 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 12397 boe ken (Vj. 12202). HAARLEM'S DAGBEAH

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11