Haarlem's Dagblad IJ S B A N E N INCIDENT In den Haarlemschen Raad. Sneeuwwitje bevrijd. WOL KAAN, Gen. Cronjestr. 129 Thans aardschokken in Ecuador. Oppositie tegen Roosevelt in den Senaat De Hollandsche Huisvrouw 56e Jaargang No. 17062 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14823. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 2 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabonnemcntstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De gemeenteraad heeft Woensdag de hoofd stukken Openbare Veiligheid, Volksgezond heid en Openbare Werken behandeld en is daarmee flink opgeschoten met het „verwer ken" van de begrooting. Te verwachten is dat morgen de eindstemming zal kunnen plaats hebben. Bij Openbare Veiligheid werd algemeen hulde betuigd aan het werk van het politie corps, waarvoor de burgemeester zijn dank betuigde, zeggend dat hierdoor bij hem een gevoelige snaar is getroffen. Verder kwamen een heele menigte détails betreffende het ver keer aan de orde, waarbij opnieuw het groote aantal verkeersongevallen op den Rijks straatweg in Haarlem-Noord de aandacht trok. In de vorige zitting was er al op gewezen dat op dien weg zooveel zijstraten met druk verkeer uitmonden. Maar de burgemeester zei dat er op den Rijksstraatweg vaak te snel gereden wordt, dat de politie er streng op zal letten en dat de weggebruikers daarmee reke ning zullen hebben te houden. Dan wordt het zijstraten-gevaar ook minder. Hier klonk dus een duidelijke waarschuwing. Wethouder Reinalda beantwoordde een aantal te berde gebrachte wenschelijkheden, o.a. betreffende de veel te smalle Spaarnwou- derstraat, waarvan de rijweg niet verbreed kan worden omdat de trottoirs niet versmald kunnen wordenhetgeen, als wij op plaat selijke cabaretzangers konden bogen, een ideaal onderwerp voor een liedje zou zijn. Maar de wethouder ging verder dan luch tige commentaar, zei dat Haarlem een oude vestingstad is en dat het daardoor onmoge lijk is te voldoen aan de moderne eischen des verkeers, dat alle hoofdstraten te smal zijn en dat daarom in de toekomst de groote ver keerswegen om de stad zullen worden ge leid. B. en W. voeren onderhandelingen met den Rijkswaterstaat over overneming van de in de gemeente liggende Rijkswegen. De vraag is maar, of het Rijk die eerst wil ver beteren; de gemeente vindt ingrijpende ver beteringen noodzakelijk. Dit betoog zou later, bij het hoofdstuk Openbare Werken, door een tweede gevolgd worden waarin des wethouders partijgenoot de heer Van Boekhoven saneering van de binnenstad ging bepleiten. Hij had zich bo venop ons hoogste gebouw, dat van de firma Vroom en Dreesmann, geposteerd en de ge dachte aan een plan, dat in groote lijnen de gansche stadsontwikkeling in beeld zou brengen, was bij hem gerijpt toen hij het net van nauwe straten overzag en beter dan ooit begreep waarom de menschen naar de buiten wijken trekken. De heer Van Boekhoven gaf B en W. dus in overweging: „Laat Openbare Werken eens een plan voor een ideale stad ontwerpen". Daarbij behoeft men zich niet tot de gemeentegrenzen te beperken, maar kan het ontwerp zich wel tot aan de Noordzee uitstrekken. De pleiter voor den „Wijden Bliek" en het vooruitziend initiatief maakte wel indruk met zijn betoog. Wethouder Reinalda noemde het een belangrijke rede en verzekerde dat de verdere ontwikkeling der gemeente, vooral voor de binnenstad, de volledige belangstel ling van B. en W. heeft, hetgeen wel blijkt uit het rapport van Openbare Werken waarin de city-vorming besproken wordt. Hij vestigde voorts de aandacht op een onder leiding van den Commissaris der Koningin gehouden ver gadering waarin besloten is, een streekplan voor Zuid-Ken nemerland te maken. Bij het hoofdstuk volksgezondheid werd op nieuw bijzondere aandacht gewijd aan den gezondheidstoestand der werkloozen. Mevrouw MeyboomBroersma roerde dit onderwerp, dat in de afdeelingen en bij de algemeene be schouwingen (door den heer Noordhof f) al ter sprake was gebracht opnieuw aan en vroeg bespoediging van een speciaal Haarlemsch on derzoeknaar den toestand. Een en ander gaf den burgemeester aan leiding tot een uitvoerige uiteenzetting waar in hij den wetenschappelijken kant van het vraagstuk op den voorgrond stelde als nood zakelijke factor en er als man van wetenschap tegen waarschuwde, „de onrijpe vrucht van een onderzoek naar den gezondheidstoestand der werkloozen in de politieke arena te wer pen". Het onderzoek naar den voedingstoe stand van kinderen van werkloozen en niet- werkloozen, dat elders in den lande gehouden is, nader bekijkend is hem gebleken dat men er daarbij niet in is geslaagd, de gcede maat staven voor beoordeeling vast te stellen. De burgemeester waarschuwde tegen conclusies uit onderzoekingen die weinig of geen waarde hebben en achtte Haarlem als algemeen be- oordeelings-terrein te klein. De heer Noordhoff achtte zich teveel leek om onmiddellijk op dit betoog in te gaan, noemde het de les van een leermeester en zei dat hij nadere adviezen van wetenschappelijk- deskundigen zou vragen en er thans uit eer bied het zwijgen toe doen. Vanmiddag zette de Raad de behandeling van de begrooting voort. R. P. (De teekenfiim Sneeuwwitje i. thans, nadat nog eenige coupures waren aangebracht, vrijgegeven voor alle leeftijden.) Juicht, kleuters onder veertien jaar, het heeft er om gespannen, Sneeuwwitje is tot vijfmaal toe heel nauwgezet gekeurd, En vele weken lang bleef zij uit jullie kring gebannen, Maar nu is zij toch vrijgelaten, dus niet meer getreurd. Zij heeft gedwongen door den zuren appel hepnpphpf.pn Je weet wel, uit 't verhaal, die van de booze koningin, Toen was zij dood voor jullie, dat heeft allen erg gespeten, Maar nu kust haar de prins der keuring weer nieuw leven in. Wij grooter kindren hebben het al lang mogen aanschouwen, Hoe 't kwaad gevoelig werd gestraft en hoe de deugd beloond, De booze koningin, die meest jaloersche aller vrouwen. Heeft zich in al haar heksenwreedheid aan ons oog vertoond. Men kon het bij de keuring niet over het hart verkrijgen, Om jullie dat, zoo niet in geur. in kleur te laten zien, Het was soms ook vreeslijk eng, dat mag ik niet verzwijgen, Je zoudt ervan geschrokken zijn en droomen zelfs misschien. Nu is het vreeslijke verzacht en 't lieflijke gebleven. Sneeuwwitje met haar prins, haar dwergen en haar boschgediert', Kan nu voor jullie ook haar teer poëtisch sprookje leven, Waarin aan 't goede slot de reine onschuld wordt gevierd. De booze koningin zal jullie niet zoo erg meer schokken, De wijze keuring voelde lief Sneeuwwitje aan den tand En heeft voor jullie bestwil haar wat tanden uitgetrokken. Maar toch blijft zij voor 't spiegeltje: de schoonste in het land. P. GASUS. BREDERODE en EINDENHOUT HEDEN GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) PROPACANDAVERKOOP Talrijke voordeelige aanbiedingen Groote ongerustheid onder de bevolking. Schokken gaan met vulcanische werking gepaard. QUITO, 2 Februari. Na Chili heeft thans Ecuador onder een aardbeving te lijden. Van verschillende plaatsen tege lijk worden aardschokken gemeld en ter zelfder tijd is de 5943 meter hooge vulcaan Cutopaxi in werking getreden. Rook en vlammen slaan uit den kra ter en de bevolking heeft oogenblikke- lijk de huizen en boerderijen op de zui delijke helling ontruimd. Uiteraard was het publiek tengevolge van de ontzettende ramp die Chili geteisterd heeft, zeer nerveus. Toen dan ook de eerste schokken wer den waargenomen, ontstond in Quito de groot ste ongerustheid. Alle kerkklokken werden ge luid om het volk op te roepen tot een bidstonde. Alleen in de hoofdstad werden al vijf schokken waargenomen. In Vallechillos en vier andere steden heeft men negen aardbevingen achter elkaar waargeno men. Vele gebouwen vertoonen scheuren in de muren en de bevolking vluchtte in groote angst het open veld in. (United Press). Geen massa-uittocht van Duitsche dienstboden. Gisteren had het de groote uittocht moeten zijn van Duitsche dienstboden naar haar „Hei mat", maar nergens is de drukte groot geweest, noch te Amsterdam, noch in Den Haag, noch in het Gooi. Een zeer groot aantal meisjes is in ons land gebleven, hetzij omdat zij hier getrouwd zijn, waarbij zij in vele gevallen gewoon in dienst zijn gebleven, hetzij omdat zij kostwinster zijn, hetzij omdat zij verlof hebben gekregen haar vertrek uit te stellen, daar zij in een gezin werkzaam zijn, waar men niet direct andere hulp heeft kunnen krijgen. Dientengevolge zijn er thans nog vele Duitsche meisjes in ons land, maar de order van de Duitsche regeering be staat nog wel degelijk, zoodat in de toekomst haar aantal zeker nog aanzienlijk zal verminde ren. DE TJTCHTBESfHERMING TE HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) (Zie ook pag. 5). Voor oproer in Amerika's grootste gevangenis gevreesd. SAN QUENTIN Californië) 2 Februari. Men vreest een oproer in de gevangenis van San Quentin (Californië), de grootste staatsge vangenis in de Vereenigde Staten, waar 4000 van de 5300 gedetineerden voedsel weigeren, aangezien zii ontevreden zijn over de gevange niskost. WASHINGTON. 2 Februari. In den Senaat heeft zich een blok gevormd om verzet te bie den tegen de politiek van Roosevelt inzake bijstand aan de democratieën. Het is mogelijk, dat dit blok zich even krachtig zal ontwikke len als het blok, dat den Volkenbond heeft bestreden. Tot het blok zijn toegetreden de senatoren Nye, Reynolds, H. Johnson, Lodge Austin. Vandenberg, Champclark en Shipstead. Waarschijnlijk zal ook Borah van het blok g j -n deel uitmaken, doch hij is nir ernstig ziek. Aan den anderen kant wordt Roosevelt ge steund door Barkey, Hamilton, Lewis en King. Groote belangstelling in de Fran- sche pers. PARIJS. 2 Febr. De Fransche bladen be steden veel aandacht aan de verklaringen van president Roosevelt voor de senaatscommissie voor militaire aangelegenheden. Bailby (Le Jour) vraagt of het feit, dat Roosevelt bij voor baat de noodzakelijkheid proclameert van hulpverleenining van zijn land aan de demo cratieën de berooide autocratieën niet zal tegenhouden op de oorlogshelling. Bourgues (Petit Parisien) schrijft: Wei is waar denkt Roosevelt er voor het oogenblik niet aan zijn land te doen deelnemen aan een eventueel Europeesch conflict. Hii pleit, ech ter voor een hulpverleening, welke de ontzag lijke Amerikaansche hulpbronnen ter beschik king zouden stellen van de Europeesche demo cratieën ingeval deze zouden worden aange vallen. Brossolette Populaire zegt. dat het noodig is, dat Frankrijk om deze politiek te recht vaardigen en niet te ontmoedigen zich stout moedig moet betoonen. Meening van de „Börsenzeitung". BERLIJN, 2 Februari. Ook de ochtend bladen houden zich uitvoerig bezig met de uit latingen van president Roosevelt. Wij had den niet gedacht, schrijft de .Börsenzeitung" dat Roosevelt, nog geen 24 uur na de rede van den Führer, zulk een openlijke oorlogs dreiging van stapel zou laten loopen. Roosevelt, zoo zegt het blad. wil door rede voeringen als van eergisteren, Frankrijk en Engeland langzamerhand dwingen af te zien van de politiek van toenadering tot Duitsch- land en Italië. Met den uitroep: „de Ameri kaansche grens ligt in Frankrijk", miskent hij gladweg het feit. dat tusschen de ministers Von Ribbentrop en Bonnet een stuk geteekend werd, volgens hetwelk er geen grenskwesties meer tusschen beide landen bestaan. B. en Wachten uitgebreide maatregelen noodig. DE KOSTEN 7LTN OP RUIM 174000.— GERAAMD. B. en W. van Haarlem hebben thans aan den Raad hun uitvoerig voorstel ingezonden inzake de organisatie van de luchtbescherming. Dit plan is goedgekeurd door den inspecteur voor de luchtbescherming. De gemeente wordt verdeeld in 5 vakken, onderverdeeld in 19 wijken, waarbij rekening gehouden is met de gevaren-objecten. In de wijken worden nog blokken gevormd om de hulpverleening doeltreffender te doen zijn. De hulpdiensten moeten over de geheele ge meente verdeeld worden. 750 personen hebben een cursus voor daad werkelijke hulp gevolgd. 280 personen kregen een volledige gasmaskeropleiding. Er worden voorts cursussen gehouden voor hulpverleening, terwijl ook begonnen wordt met opleiding van menschen die bij de brandweer moeten helpen. Er is thans de beschikking over 622 gasmas kers, het rijk heeft er nog 200 toegezegd. Verder zijn van het rijk 2 sirenes ontvangen. De regeering moet ook zorgen voor brand- bluschmateriaal. Dit is door het gemeentebestuur aangevraagd om nog dit jaar te ontvangen. In oorlogstijd mag de straatverlichting niet ontstoken worden, zoodat geen uitgaven gedaan behoeven te worden om te maken dat die ge doofd kan worden. Aan de bedrijven zullen verschillende be schermingsmaatregelen genomen moeten wor den om te voorkomen, dat die bij een lucht bombardement meteen uitgeschakeld worden, terwijl daarnaast de gemeentelijke geneeskun dige- en gezondheidsdienst, de ontsmettings- dienst, de brandweer en de dienst van openbare werken zoodanig moeten worden uitgerust, dat zij onverwijld kunnen ingrijpen om de directe gevolgen van een luchtaanval te bestrijden. Daarfoe zijn verschillende maatregelen ont worpen, welke thans geen larger uitstel meer kunnen lijden. De openbare gebouwen moeten aan den binnenkant der daken worden bestre ken met brandwerende verf, zoldervloeren en plattedaken met gewapende eternietplaten af gedekt, zandzakken moeten worden aangeschaft voor het blindeeren van muren en ramen. Ten behoeve van de watervoorziening van de gas fabriek is een reservepomp met benzinemotor aandrijving noodzakelijk Voor het personeel van de gas- en' electriciteitsbedrijven, welke voor een luchtaanval zeer aantrekkelijke objec ten zijn, moet een scherfvrije en gasdichte schuilplaats voor pl.m. 250 personen worden ingericht. Ten behoeve van de bescherming van kunst schatten in het Frans Halsmuseum zijn reeds maatregelen getroffen. De meesterwerken van grooten omvang zullen tijdig worden onderge bracht in den kelder van de aula op de Noorder begraafplaats, terwijl de kleinere stukken in den kelder van het museum worden geborgen. Er zullen geen schuilkelders gemaakt wor den, wel wordt aanleg van schuilloopgraven door particulieren aangemoedigd. In overwe ging is die ook te maken bij de scholen. Bij een school zal een proef genomen worden. De kosten voor de gemeente zullen f74.129 be dragen, waarvan f 14.950 ten laste van den ka- pitaaldienst komt. Japanners bezetten het eiland Weitsjau. „Tijdelijk en om strategische redenen", verklaart vice-admiraal Kanazawa. TOKIO, 2 Februari. (Domei-A.N.P.) Vice-admiraal Kanazawa. chef van het persbureau der admiraliteit, heeft me degedeeld. dat de Japansche marine het eiland Weitsjau, ten zuiden van Pakhoi in de golf van Tongking, om strategi sche redenen tijdelijk heeft bezet. Denemarken koopt Fokker licentie. Bouw van G 1 toestellen in de Staatsfabriek. AMSTERDAM, 2 Februari. De Deensche regeering heeft besloten Fokker G 1 vlieg tuigen. uitgerust met 2 Bristol Mercury me toren. In Denemarken in de staatsfabriek te doen bouwen en heeft daartoe de bouw- licentierechten van de Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek Fokker voor dit type aange kocht. Geen „vrijlieidspavilioen"'* op de tentoonstelling te New-York. NEW-YORK. 2 Febr. iHavas) Het plan voor den bouw op de wereldtentoonstelling te New-York van een „Vrijheidspaviljoen" dat het „Duitschland van gisteren en het Duitsch- land van morgen laat zien", moest door de organisatoren worden opgegeven. Verklaard wordt, dat er gebrek aan middelen is en dat er te weinig tijd over is voor een goede orga nisatie. Het plan zou 250.000 dollars hebben gevergd. DRIE MAANDEN WEGENS ERNSTIGE DIERENMISHANDELING. AMSTERDAM 2 Februari. Het gerechts hof bevestigde het vonnis van den politierech ter, waarbij een boer uit Zegveld wegens mishandeling van een hond werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De boer had den hond, die achter de schapen aanjoeg, een gloeiend stuk steenkool, omwik keld met schapenwol, in de bek geduwd. De pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volksgeloof afkeerig van schapen maken. Uitspraken van de Rechtbank Als de wijn In een niet al te nuchtere stemming was een 36 jarige koopman te Hillegom een verlaten wo ning binnengedrongen waar hij eenige spaarpot jes had ontvreemd en tevens een winterjas had meegenomen. De officier eischte 1 jaar waarvan maanden voorwaardelijk. De Rechtbank ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar waarvan 6 maanden voor waardelijk. Hillegomsche Radiocentrale gedupeerd. Diefstal van toonfrequentie energie was een !-jarigen Hillegommer ten laste gelegd, die geen abonné was van de Hillegomsche Radio Centrale en er toch nog in slaagde de programma's te ont vangen. Veertio dagenhechtenis eischte de offi cier; mr. L. Ali Cohen pleitte vrijspraak. Door de Rechtbank werd de verdachte tot een geldboete van f 30 veroordeeld. Roekeloos gereden Tweehonderd gulden boete eischte de officier 14 dagen geleden tegen een 57 jarigen Rotterdam schen medicus die op 16 September '38 een voor hem rijdende auto op den nieuwen Rijksweg nabij Haarlemmermeer rechts was gepasseerd en daardoor een man, die op den grasberm stond had aangereden waardoor deze een Deen, die tijdelijk in ons land vertoefde ernstig werd gewond. Mr. dr. W. P. Vis pleitte vrijspraak. Ver dachte werd tot f 100 boete veroordeeld. Het woord is aan Ernsl Hohenemser: Een statisticus is in staat te bewerendat het bloedigste oogenblik der heele wereld geschiedenis de eerste broe dermoord was, icant toen viel 50"van de gansche manne lijke jeugd der Aarde. aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens Regeering van Mandsjoekwo protesteert bij de Sovjet-regeering HSINKING, 2 Februari (Domei). De regeering van Mandsjoekwo heeft op 1 Februari een krachtig protest ingediend bij de Sovjetregeering tegen een nieuw geval van onwettige over schrijding der westergrens door Sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde Sovjet-Rus- sisclie militairen trokken bij Mengkosili, op ongeveer 100 K.M. ten noordoosten van Mandsjoeli, de grens over. Zij vuurden op een Japanschen grenspost, welke het vuur be antwoordde. Na een gevecht slaagden de Japansche grenspatrouilles er in de Sovjet-Russische in dringers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden gewond, terug te drijven. De Japanners hebben geen verlies geleden. O* *E pagina's der Groentjes in Haarlem's Dagblad zijn welgevuld, maar uw advertentie kan er toch nog best bij. Verzuim niet er een te plaatsen, zoodra er aanleiding toe is. Het is in Uw voordeel heeft een verdienden roep van nefheid. Zij haat vlekken. Daarom hoort het boekje VLEKKEN, door C. Hoeing (uitgave Haarlem's Dagblad) in haar huis. Wanneer U even bij ons kan toor Groote Houtstraat 93 en bijkantoor Soendaplein 37 binnenloopt, krijgt U dit wapen tegen vlekken mee voor 10 cl HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag- B. en YV. van Haarlem achten het noodig uitgebreide voorzorgen te nemen voor de luchtbescherming. De kosten voor de ge meente zullen ruim f 74.000 bedragen. Het rijk moet voor brandbluschmateriaal zorgen 1 De gemeente Haarlem onderhandelt met het rijk over het overnemen der Rijkswegen in Haarlem. De burgemeester waarschuwt ertegen „de onrijpe vrucht van onderzoek naar den gezondheidstoestand der werk loozen in de politieke arena te werpen". 6 en 7 BINNENLAND. Minister Goseling handhaaft zijn standpunt in de bekende Ossche zaak. 3 De heer E. J. Schürmann. voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond is overleden 3 Er is nog geen licht in de geheimzinnige ver dwijningszaak te Utrecht. 4 BUITENLAND. Er wordt onderhandeld over overbrenging van Spaansche kunstschatten naar Frankrijk. 4 De verklaringen, die Roosevelt in de mili taire Senaatscommissie heeft afgelegd, hebben in Duitschland groote verontwaar diging gewekt. 5 De Spaansche Nationalisten zijn in Noord- Catalonie de provincie Gerona binnen getrokken. 5 Yran onzen Londenschen correspondent: De dolle bewapeningsrace. 13 ARTIKELEN, enz. R. P.: In den Haarlemschen Raad. Mr. E. Elias: Een niet. K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. G. J. Kalt: Leerlingen uitvoering Muziek school van „Toonkunst". J. H. de Bois: Een tentoonstelling van Oscar Mendlik. De straten van het Fransche grensstadje Le 1 Voor de Vrouw Perthus waren tijdens den grooten „uittocht" uit Catalonië soms volkomen verstopt door het De Burgerlijke Stand van Vtarlem is opge- groote aantal Spaansche vluchtelingen. I nomen od

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1