Een schilderij van Oscar Mendlik. Spaansche kunstschatten naar Frankrijk? Nog geen licht in geheimzinnige verdwijningszaak. DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 MUZIEK. Muziekschool van „Toonkunst" Uitvoering door leerlingen. Het zeer uitgebreide programma dezer eer ste jaarlijksche uitvoering eischt een beknopt verslag. Een uitvoerige bespreking zou ge makkelijker zijn, want men passeert niet graag bij de beginnelingen die aardige stuk ken voor piano, die de luisteraars in een zoo prettige stemming brachten. En waar de meergevorderden aan 't woord zijn, ervaart men dat er dikwijls méér gezonde muzikali teit en méér rijpe techniek valt te bewonderen dan op menig officieel concert. Maar een scheiding te trekken tusschen de begighners en de meer gevorderden is óók al niet zoo gemakkelijk. Nauwelijks zijn ons de aardige stukken van Hullak, van Tours, van Carroll gepasseerd, of we zijn in de concert zaal en luisteren naar 'n nocturne van Chopin, een sonate van Haydn, fragment van Mozart. En bewondering komt over ons voor de kun dige en ervaren leeraren, die behalve een technisch verbluffend spel, een zóó goede muzikaliteit weten te kweeken en te ontwik kelen. Het programma-deel vóór de pauze was af gewerkt vóór we er op bedacht waren. Dat was ook goeddeels 't gevolg van de prettige afwisseling, die werd gebracht door de sole voor fluit, en door de Lilliputters, die ook dezen avond weer een wereldje op zich zelf vormden en zich daarin naar hartelust uit leefden. Wel was er nog niet de ex-varen leiding die we van vorige uitvoeringen ge wend zijn, maar alles wijst er op. dat Lilliput een volgend maal onze vei'wachtingen niet zal beschamen. Maar deze zekerheid konden we ook nu weer meedragen: ook voor de aller kleinsten biedt de muziekschool plaats, lang voordat het eigenlijke muziekonderwijs be gint. Men mag hier ook wijzen op het belang rijk voordeel dat het onderwijs aan de school biedt. Worden voor de gevorderde leerlingen de leeraren-concerten gegeven, de beginners putten soortgelijke voordeelen uit de voor drachten door de ouderen. Wij moeten het niet gering achten, dat zij hebben kunnen luisteren naar de belangrijke voordracht eener vioolsuite van Reger en de zes stukken van Bartók. in de bewerking van Székelv. Wat ons in bewondering zet bij een zoo edel vioolspel, gaat ook den kleinen niet zoo maar voorbij; dit zaad valt in vruchtbaren grond en als wij later oogsten, kunnen wij zeker zijn dat er is gezaaid onder gunstige omstandigheden. Dit moeten wij bedenken bij het !uistei-en naar een Mozart-klavierconcert met orkest. Eén zoe'n avond kan beslissend zijn voor het jonge kind. En behalve het Mozartconcert sprak in gelijke mate het Concerto Grosso van Handel. Ik beweer niet te veel met te zeggen, dat genoemde uitvoeringen rijp waren voor de concertzaal. Maar dezen avond trof het mij bijzonder, hoe de frissche jeugd, die loges en stalles vulde, de werking dezer muziek onder ging. En ook in de ziel van het heel jonge kind - gebeurde iets. Maar ik zal niet de eenige zijn, die zoo denkt. G. J. KALT. klavier van zelf meer als gelijkwaardige van het orkest kan optreden. Daarom is het ook be vreemdend, dat Beethoven de orkestpartij in het arrangement ongewijzigd heeft gelaten. Theo van der Pas heeft de solopartij met groot stijlgevoel en met de meest mogelijke distinctie gespeeld. Men kon aan zijn vertolking bemerken, dat hij het werk ook in zijn oox-spron- kelijken vorm door en door kent, zoodat zijn opvatting zich nauw bij die der vooraanstaande vioolkunstenaars aansloot. Hij speelde ook de cadenzen, die Beethoven zelf speciaal voor deze bewerking schreef en die veel meer pianistisch gedacht zijn dan de solopartij van het werk zelf Merkwaardig is de medewerking dei' pauken in de cadens van het eerste hoofddeel; merk waardig is ook de daarin optredende, uit een nieuw thema gevormde marsch. Het zal velen genoegen gedaan hebben Mari- nus Adam weer op zijn oude plaats te zien. Maar na nog Smetana's „Die Moldau" met zijn ge wone verve te hebben geleid stond hij die plaats af aan F. E. A. Koeberg, die een viertal eigen composities dirigeerde. De meesten hielden het voor een Suite, maar het waren vier losse stuk ken, doch de lengte daarvan veroorzaakte, dat men telkens onzeker was, waar men aan toe was en dus niet applaudisseerde. Bovendien verliet de dirigent na het tweede stuk het po dium om een wijle later terug te keer en. Even onverwacht verdween hij na het vierde, maar toen riep men hem terug. De stukken zelf schijnen te lang en te weinig oorspronkelijk om een blijvende plaats in de litteratuur in te ne men, maar er ging een opwekkende werking van uit, zoodat men den componist warm toejuichte. Van der Pas werd zeer lang gehuldigd; hij toonde zich daarvoor erkentelijk door een toe gift; een bewerking Vivaldi-Bach, en bleef daar mee dus in den arrangement-stijl. Vermelden we tenslotte, dat Marinus Adam een groote krans kreeg. K. DE JONG. B. B. C. blijft in het Duitsck zenden. In gezaghebbende kringen te Londen ver klaart men, dat de Britsh Broadcasting Coi-po- ration in het geheel niet voornemens is haar uit zendingen van nieuwsberichten in de Duitsche taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begonnen is, te staken. De rede van Cham berlain is in samenvatting in het Duïtsch uitge zonden. Men herinnert er in dit verband aan, dat Hitler in zijn rijksdagrede gezegd heeft: „Indien de voor Duitschland bestemde uitzendingen in zekere landen niet gestaakt worden, zullen wij daaraan spoedig een einde maken". Haarl. Orkest-Vereeniging LEDENCONCERT. Vier van de vijf nummers op het concert van Woensdagavond waren ..eerste" uitvoeringen en dat tusschen al die gastdirigentschappen in. We behoeven du» niet te denken dat Marinus Adam c.s. sinds Zondag 1.1. op hun lauweren gerust hebben. In ernstige stemming begon de avond. Het Concerto grosso in 1' kl. t. van Alessandro Scarlatti is in al zijn deelen serieus en waardig, zelfs in het vrij heftige gefugeerde Allegro In het Largo concerteert het obligate strijk kwartet met de rest van het strijkkwartet; de groepsleiders Gijs Beths, L. de Graaff, F Leid- ner en L. van Maanen speelden hun mooie solo partijen uitmuntend en toonden daarmee weer hun talenten als instrumentalisten. Ook de Chaconne voor strijkkwartet van Pur- cell heeft een ernstig karakter, dat nauw ver want schijnt aan-dat van Bach's beroemde Pas- .sacaglia voor orgel. Het stuk is lang, maar Pur- cell heeft het thema zóó rijk gevarieerd, dat de aandacht des hoorders nauwelijks een oogenblik verslapt. Met bijzondere belangstelling heeft men de vertolking van Beethoven's „Zesde" Pianocon cert doo.- Theo van der Pas met het orkest ge volgd. Ieder hoorder zal wel reeds bij de eerste maat gemerkt hebben, dat dit „Zesde" niets anders is dan het beroemde Vioolconcert, waar van de solopartij voor piano gearrangeerd is. Beethoven maakte deze bewerking in 1807, den kelijk op verzoek van den uitgever Haslinger, nadat het Vioolconcert in het jaar te voren niet meer dan een gedeeltelijk succes geboekt had en na de première in het vergeetboek geraakt was, waaruit het pas tientallen jaren later door de eminente kunst van Joseph Joachim weer, en nu voor goed, te voorschijn zou worden ge haald. Het aanvankelijke fiasco zal wel voor een goed deel te wijten geweest zijn aan de om standigheid. dat Beethoven pas op het laatste nippertje de solopartij klaar had, zoodat de Wcensche concertmeester Franz Clement die zware partij a prima vista van het blad moest spelen! Clement moet een voortreffelijk violist geweest zijn, maar wat zulk een violist er in die omstandigheden van terecht kon brengen, daar over behoeven we niet in twijfel te verkeeren. Immers rekenen zelfs nu nog de violisten Beet hoven's Concert als een der zwaarste opgaven voor'den solist. De klavierbewerking is volstrekt niet onge nietbaar en eigenlijk grootendeels niet onpianis- tischer dan de solopartijen in vier van zijn vijf Klavierconcerten. Zelfs heb ik Busoni eens hooren zeggen, dat hem de solopartij van het Vierde ten deele althans meer voor viool dan voor piano gedacht scheen, en inderdaad kan men gedeelten in dit Concert en in het Viool concert vinden die een groote onderlinge ge lijkenis toonen. Het passagewerk van het Vioolconcert munt lang niet overal uit door spe-1 cifiek vioolkarakter, en aan de cantabiliteit van den klaviertoon worden in het Andante van het Vierde geen minder moeilijk te vervullen eischen gesteld dan in het Larghetto van het gearrangeerde Vioolconcert. Waarom Beethoven echter in het arrangement telkens allerlei huis bakken begeleidingsfiguren bij de origineele solostem gevoegd heeft Van der Pas hield die wijselijk zeer op den achtergrond! is me nooit duidelijk geworden. Geheel bevredigen kan het werk in zijn gearrangeerden staat echter al daarum niet. wij] de geheele opzet van het Vioolconcert een andere verhouding tusschen het solo-instrument en het orkest met zich bracht dan die der Klavierocncerten, waarin het Voor de Witte Sociëteit in den Haag. De schilder der zeeën, Oscar Mendlik, die al zoovele jaren in Aerdenhout zijn tehuis, maar over de geheele wereld zijn studie- en arbeids veld vindt hij is misschien thans alweer va rende op den Atlantischen Oceaan liet ons beloven niet vóór den eersten Februari over dit, zijn op één na grootste doek, iets te schrijven. Dat werk is namelijk een opdracht geweest om geplaatst te worden in een der cónversatiezalen van de Witte In Den Haag. waar zoovele oud marine menschen nu, op ter zake kundige en hoogst artistieke wijze met hun groote liefde, de zee, in voortdurend herinneringscontact ge bracht worden. Het meer dan twee meter breede doek werd een paar weken geleden uit Aerdenhout naar Den Haag geëxpedieerd en zou vandaag door de schenkers aan de Sociëteit zijn overgedragen: waardoor verklaard wordt dat wij niet eer den kunstenaar met dit waarlijk grootsche werk mochten complimenteeren, althans niet in de krant: op zijn atelier hebben wij den svmpathie- ken kunstenaar onze ongeveinsde bewondering voor dit zeestuk, nog voor de maker zelf weer op nieuwen studietocht uittoog, kunnen kenbaar maken. Voor den pooveren landrot, die niet, als bereisde Roel. geweldig veel zag op zijn toch ten, is de zee.... identiek met water. Punt. Voor wie de zee lief heeft, is ze een bron van oneindig wisselende kleurmenging en van karak teristieke eigenschappen die door haar plaats onder den hemel bepaald worden. En wie alle zeeën bevaren heeft zal op ieder goed geschil derd zeestuk onmiddellijk herkennen of de In dische of de Atlantische Oceaan is voorgesteld, dan wel de golven der ons meer vertrouwde Noordzee voor zijn oogen rollen. Op die topo grafische juistheid kwam het in dit, voor over- gewinterde zeelui bestemde doek, vooral aan. Mendlik was daarvoor vanzelf als aangewezen, hij die zelf de zeeën der wereld bevaren en be studeerd heeft kon voldoen aan een eisch, bij hen een schoon beeld van den Oceaan op te roe pen. Mendlik de Hongaar, schilder der zeeën bij uitnemendheid.... de wegen der kunst zijn vreemd toch, al weten wij hoe hij nu reeds lang tot onze zeevarende natie behoort, hij wiens vader reeds een schilder van groote reputatie in het Hongaarsche vaderland was, die echter als genre- en nationaal schilder uitblonk Het is een machtige evocatie der Atlantische natuur geworden, dat groote doek dat nu den Haarlemschen artist in Den Haag vertegen woordigt. Beeld eener prachtige oneindigheid, eener eeuwige bewogenheid zooals men zich de zee uit het Scheppingsverhaal droomde. Ro mantisch van kleuren-opbouw en belichting, in groenen en paarsen en lichtende golfkuiven, in dreiging die opkomt over de woelende weelde der kleur. Lokkende eenzaamheid en beangsti gende grootheid tegelijkertijd komen den bezoe kers van de Witte voor den geest en zullen mis schien de rijkste momenten uit hun leven op roepen. Wat zij dan aan Mendlik's kunst mogen danken. J. H. DE BOIS. Republikeinsche regeering tracht garanties van Frankrijk te krijgen voor de latere teruggave. PARIJS, 1 Februari. Het is zeer goed mo gelijk, dat de uiterst kostbare Spaansche kunstwerken voor de derde maal sedert de twee jaar dat de burgerooi-log thans duurt zullen verhuizen. In verband hiermede hebben de Spaansche republikeinsche auotriteiten be sprekingen met de Fransche regeering ge opend teneinde te bewerken dat deze de kunst schatten onder haar hoede zal nemen. Men veronderstelt, dat de kunstwerken van hun huidige schuilplaats in het kasteel Perelades, in de nabijheid van Figueras, de volgende week naar het Louvre zullen verhuizen. De stukken, die in dit kasteel zijn opge borgen zouden een waarde van meer dan 4 billioen goudpesetas (van voor den oorlog) vertegenwoordigen. De Spaansche ambassa deur heeft Bonnet gedurende het weekend tweenxaal bezocht, teneinde van de zijde van Franki-ijk garanties te verkrijgen, vóórdat toe stemming tot het verzenden van de kunst werken gegeven zal worden. Onder deze ga ranties zouden worden verstaan de verzekering van de zijde van Frankrijk, dat de kunst schatten aan de Spaansche regeering zullen worden teruggeven, wanneer de oorlog een maal geëindigd is, onverschillig wie dezen zal winnen. Doch de republikeinen wenschen hier garanties in den waren zin van het woord zoodat de Fransche regeering niet gemachtigd zal zijn de kunstwerken aan te raken zoolang de oorlog zal duren en de Fransche regeering automatisch zal worden verzocht aan het einde van den oorlog deze schatten terug te geven. De Spanjaarden trachten den veiligsten weg te kiezen, want de 50 millioen goud francs. die in 1931 in de Fransche banken werden gedeponeerd als het stabilisatiefonds bevinden zich nog steeds in Frankrijk; zij zijn het onderwerp van elndelooze processen. Men tracht thans een internationale garantie voor deze kunstschatten te krijgen als zijnde Spaansch nationaal eigendom. Mochten echter de huidige fronten gesta biliseerd worden, dan beschouwt de Spaansche regeering het Pereladeskasteel als voldoende veilig en zouden de kostbaarheden dus in Ca- talonië blijven. In het tegenovergestelde geva zal a.s. week met het vervoer van de kunst schatten wordt aangevangen. (United Press' (Nadruk verboden). Verzoek der Kroon aan dr. De Vlugt? Om ontslagaanvrage in te trekken. Het „Hdbld" verneemt uit den- Haag, dat de ministerraad de ontslagaanvrage van dr. W. de Vlugt als burgemeester van Amsterdam behandeld en dienaangaande een besluit ge nomen heeft, waarvan de verder te nemen stappen reeds in voorbereiding zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer De Vlugt namens de Kroon worden verzocht, zijn ont slagaanvrage in te trekken, waarin wordt aan het verzoek gevolg gegeven de toezeg ging ligt opgesloten, dat de ministerraad de Kroon zal adviseeeren hem te herbenoemen. Dit geschiedt dan. volgens wettelijk voor schrift, voor een periode van zes jaren. De her benoemde heeft echter in eigen hand. dien ambtsduur tusschentijds te beëindigen. Dat dit na eenige jaren, na de herbenoe ming, en nog tijdens het bewind van het tegenwoordige ministerie, geschieden zal, wordt in departementale kringen verwacht. IJSBANEN GEOPEND. De ijsbanen ap de tennisbanen „Eindenhout" en „Brederode" zijn vandaag den geheelen dag geopend. Onrechtmatige verkoop van slaapmiddelen. Tien drogisten veroordeeld. Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. E. A. J. Hartzfeld hebben tien drogisten terecht gestaan, verdacht van overtreding van de wet op de artsenijbereidkunst. Zij hebben n.l. iii strijd met deze wet slaapmiddelen, zoo als Adalin, Pyrmidon. en Veramon vei-kocht. Zij gaven toe, dat zij deze middelen wel had den verkocht, maar niet als geneesmiddel. De ambtenaar van.het O.M. achtte het be wijs geleverd, doch hij wilde er rekening mee houden, dat de schuld grootendeels bij den groothandelaar ligt, die, wetende, dat de dro gist per tube de geneesmiddelen doorverkoopt, toch aan de drogisten levert. Tegen den groot handel zelf kan niet worden opgetreden, want de wet verbiedt slechts verkoop en detail. Spreker vorderde f 15 boete tegen elk der verdachten. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde tot f 5 boete. Utrechtsche politie staat voor een puzzle. Raadselachtige man en raadselachtig telegram. Tri de geheimzinnige verdwijning van den heer G. de Raad is tot nu toe. on danks alle nasporingen geen licht geko- Zaferdag 14 Januari jl., dus nu bijna drie we ken geleden, is de heer De Raad voor het laatst te Utrecht gezien. Hij verliet toen zijn woning in de Prof. Pulle laan in het Tuindorp Maartensdijk om een wan deling te gaan maken. Op de Neude kwam bij zijn dochter tegen, aan wie hij zeide, over een uurtje thuis te komen. Dat is de laatste keer geweest, dat men iets van hem heeft gezien. Daarna is men zijn spoor volledig kwijt geraakt. De heer De Raad kwam 's middags niet thuis en ook 's avonds bleef hij weg. Het spreekt van zelf, dat de familie zich zeer ongerust maakte, vooral, toen hij ook 's nachts niet thuis kwam. De familie mengde de politie in deze zaak en van dat oogenblik af werd onvermoeid gespeurd. Aangezien de politie geen punten wenschte te verwaarloozen, is ook nagegaan of de verdwe- nene mischien moeilijkheden in zaken heeft ge had, die voor hem aanleiding geweest konden zijn om zelfmoord te plegen. Men vond twee te legrammen van recenten datum, waarvan de inhoud evenwel een streng zakelijk karakter droeg, zoodat zij geen nadere aanwijzigingen ga ven. De heer De Raad had het beheer over een kas, doch de boeken en de gelden waren in orde zoodat de mogelijkheid van moeilijkheden op fi nancieel gebied uitgesloten geacht worden. Een oogenblik is hier ter stede het vermoeden geuit, dat de verdwijning in verband kon staan met de bekende zedenzaak in Batavia, doch ook dat is uitgesloten. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat den heer De Raad een ongeluk is overkomen, doch hoe men ook heeft gezocht, tot nu toe kon men geen spoor van hem ontdekken. Zijn verdwijning is en blijft een raadsel. Politieke ontvoering? Gedacht is zelfs aan een politieke ontvoering en misschien aan moord, doch in deze richting voelt de politie zich omringd door allerlei vaag heden. Wel zijn er enkele merkwaardige feiten te noemen, die te denken geven en deze ver dwijning een sterk sensationeele tint verschaf fen. Zoo heeft een zoon van den heer De Raad, vol gens „Het Volk" verklaard, dat zijn vader zeer kort voor zijn verdwijning een telegram uit Indië had ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat in Indië een arrestatiebevel op hem lag te wachten. Dit telegram is niet teruggevonden. Om welke reden de heer De Raad gearresteerd zou worden is het blad niet bekend. Er is in deze zaak nog een geheimzinnig ele ment. Den dag na de verdwijning, van den heer De Raad, dus op Zondag 15 Januari, vervoegde zich 's morgens een man bij de familie. Deze was niet thuis, doch een meisje, dat wel thuis was en open deed, kreeg van den man de vreem de boodschap te hooren, dat men niet langer ongerust behoefde te zijn, aangezien de heer De Raad terecht was. Daarna stapte hij vlug op de fiets en reed weg. Het meisje was niet in de gelegenheid een signalement op te nemen. Bo- E. G. Schürmann overleden. Voorzitter van den Kon. Ned. Middenstands bond. Woensdagmiddag is te zijnen huize aan den Mauritsweg te Rotterdam op bijna 73-jarigen leeftijd overleden de heer E. G. Schürmann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond en oud-vicepresident van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. De heer Schürmann was een belangrijke fi guur in middenstandskringen. In 1902 was hij mede-oprichter van den Nederlandschen Mid denstandsbond, waarvan hij in 1919 president werd, hetgeen hij tot aan zijn dood is gebleven. De thans ontslapene heeft ons land eenige ma len vertegenwoordigd op congressen van de In ternationale Middenstands Unie. Hij heeft deel uitgemaakt van eenige staatscommissies, o.a. van die tot regeling van het middenstandscrediet en van die voor de gedistilleerde productie. De heer Schürmann-was oud-lid van den gemeen teraad van Rotterdam en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Baron Maurice Houtart overleden. Oud-Belgiscli minister van financiën. Baron Maurice Houtart. Belgisch minister van Staat en lid der Roomsch-Katholieke partij, die •an 1926 tot 1932 minister van Financiën was en België heeft vertegenwoordigd op de interna tionale conferentie te Den Haag, is gisteren over leden. Texas liecft zijn vierling. GALVESTON (Texas), 1 Febr. De 36-jarige Mrs. W. E Badgett heeft heden het leven ge geven aan een vierling, allen meisjes. De kleintjes wegen samen ongeveer zeven K.G en laten wat gezondheid betreft niets te wen schen over. De vader, een 36-jarige meester knecht, werd natuurlijk dadelijk na de blijde gebeurtenis door de ners met vragen hestormd Maar de journalisten konden niets anders uit hem krijgen dan: „Ik ben nog veel te veel in de war om na te denken." (United Press) WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Arnhem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met de te Arnhem geves tigde Wederkeerige Maatschappij Nationale Credietbank Arnhem, zich om inlichtingen tot hem te wenden. Deze maatschappij is ten nauwste verwant aan de Nationale Onderlinge Financiering Maatschappij „Nato Mij" te Arnhem, ten aan zien var? welke maat«chappü de Oommfssari'' van Politie te Arnhem b«lanvhobbenden roed* herhaalde malen in overweging gaf. geen rela ties aan te gaan. alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. vendien was zij te zeer onthutst over de mede- deeling, die haar zoo plotseling werd verstrekt. Thans tracht men dezen man op te sporen en in verband met zijn boodschap wordt ook nog gedacht aan een ontvoering, misschien op poli tieke gronden. LAAT U NIETS AANSMEREN niet iedereen heeft verstand van brandstoffen. Dat is ook niet noodig Wel moet ge ver trouwen kunnen stellen in Uw I brandstoffenLEVERANCIER. KIEST DAAROM EEN OUD-VERTROUWD ADRES TELEFOON: 10070 una (Adv. Ingez. Med.) Civiele procedure tegen ir. Mussert Om schadevergoeding wegens ontslag. Woensdagmiddag werden voor den Utrecht- schen kantonrechter mr. J. A. van der Mersch de pleidooien gehouden in de civiele proce dure tusschen ir. van der Laaken, oud-orga nisatieleider van de N. S. B. in Nederlandsch- Indië en ir. Mussert, leider der N. S. B. in Ne derland. Als organisatieleider had ir. van der Laaken op een landdag in 1937 eenige minder ge- wenschte verklaringen afgelegd, welke de goedkeuring van de N. S. B. niet konden ver krijgen en "tot gevolg hadden, dat de organi satieleider uit zijn functie werd ontheven. Deze leed door de handelwijze van de N. S. B. groot financieel nadeel, waarvoor hij ir. Mussert als leider der N. S. B. aansprakelijk stelde. Hij zocht zijn recht in een civiele px-o- cedui*e. De raadsman van ir. v. d. Laaken was mr. Boon uit den Haag. die in zijn pleidooi me moreerde aan een gelijksoortige civiele pro cedure voor de Amsterdamsche rechtbank. Om verschillende oorzaken achtte pleiter ir. Mussert persoonlijk aansprakelijk, ir. van der Laaken was destijds als propagandaleider van de N.S.B. in Ned.-Indië aangesteld tegen een salaris van f 500— per maand. Volgens spreker was deze vergoeding kennelijk be doeld als loon in den zin van de wet, dus kon hier gesproken worden van een arbeidsover eenkomst. Bovendien deelde spreker mede, heeft ir. van der Laaken op bevel van den leider in Nederland zijn betrekking bij Volkers' Aan nemingmaatschappij moeten opzeggen, waar voor hij werd aangesproken en een belangrijk bedrag als schadevergoeding moest betalen. Pleiter was van oordeel, dat ook voor dit be drag de N. S. B. kon worden aangespi'oken; tenslotte wees spreker op de terugreis naar Nederland, welke per vx-achtboot moest ge schieden, daar de N. S. B. het geld voor deze terugreis niet wenschte te betalen. Pleiter oordeelde het volkomen billijk, dat de mini mum eisch van ir. van der Laaken 1000 of wel 2 maanden salaris alsnog aan hem zouden worden uitgc-keerd. Mr. van Vessem te Utrecht pleitte voor ir. Mussert. Spreker wees op het eigenmachtige han delen van ir. van der Laaken in Indië, waar door hij in strijd handelde met de opdrachten welke hij uit het moederland ontving. Ir Van dér Laaken stelt de N. S. B. nu aan sprakelijk voor een dubbele vordering. 1) Uit betaling van de schadevergoeding, welke ir. van der Laaken moest betalen aan Volkers' aannemingsmaatschappij, waar hij in dienst was en eigenmachtig het dienstverband op zegde. 2. Uitbetaling van een schadevergoe ding op grond van onrechtmatig verleend ontslag- Pleiter ontkende, dat ir. Mussert aan ix\ Van der Laaken bevolen had ontslag te nemen uit zijn particuliere betrekking. Wel had ir. Mus sert hem verzocht hierover advies uit te brengen Bovendien genoot ir. van der Laaken geen salaris, doch kreeg hij een toelage, na dat hij zijn ontslag had genomen bij de firma Volkers, om op deze wijze in zijn gezinsonder- houd te vooi-zien, daar het pensioen, dat hij als gewezen gouvernementsambtenaar ont ving daarvoor niet voldoende was. Hier kon dus niet gesproken worden van een salaris en nog minder van dienstverband. Pleiter wees er vervolgens op dat ir. Van der Laaken geheel eigenmachtig handelde door ontslag te nemen bij de firma Volkers, dus hierbij de N. S. B. niet aansprakelijk kan stellen voor de schadevex-goeding, welke van hem door de firma Volkers werd geëischt. Vervolgens wees pleiter op de motiveering van het ontslag als propagandaleider van de N. S. B. De N 8 B heeft volgens pleiter ir. van der Laaken een bedrag van f 215').— uitgekeerd om de kosten te dekken van de terugreis naar Nederland. Tenslotte wees spreker op de groote bekend heid, welke aan deze civiele procedure werd gegeven door publicatie van zekere zijde, waardoor het geheele geval is opgeschroefd "of een politieke al faire. De Kantonrechter bepaalde hierna de uit spraak op Maandag 27 Februari.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6