Uit Haarlem's Gemeenteraad. Verstopte Neus? Begrooting voor 1939. Een krachtig filmwerk: VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 HAARDE M'S D A G B E A D 8 I ele onderwijs-aangelegenheden besproken. Algemeen icerd de eisch der regeering om de kwee kelingen af te schaffen betreurd. Er zal getracht worden in 1940 de salarissen van het onderwijzend personeel van het Voorbereidend Onderwijs te ver beteren. In 1939 zalKindervoeding6 dagen in de week voedsel verstrekken gedurende 1 Januari— 15 Mei en 15 October—31 December. „De toestand van het onderwijs te Haarlem is, niettegenstaande de bezuinigingengoed te noemen99 zoo zei de wet houder van Onderwijs. Donderdagmiddag vervolgde de Raad de be handeling der begrooting. Aan de orde was het hoofdstuk Onderwijs. De voorzitter zei. dat B. en W. graag het voorstel Drilsma c.s. om een school voor imbe- cillen te stichten, voor praeadvies zullen nemen Het college staat sympathiek tegenover dit voor stel en zal spoed betrachten. De lieer Drilsma (s.d.a.p.) zei dat de voor stellers daarmee genoegen nemen. De heer Peper (communist) zei dat de ge meente op onderwijsterrein weinig bewegings vrijheid heeft. Alleen heeft de raad nog wat over kleinigheden te zeggen. Plaatsvervangende hoof den van scholen, die een tijd lang waarnemend zijn zonder dat zij eenige vergoeding krijgen, moeten een redelijke kans hebben om, als er een vacature komt. benoemd te worden. Spreker heeft verschillende klachten gehoord, dat er niet genoeg gedaan wordt aan het nood zakelijke onderhoud der scholen. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) las eenige stukjes voor uit de jaarverslagen van de ver schillende openbare scholen voor voorbereidend onderwijs, waaruit bleek, dat er nog al klachten zijn over gebrek aan speellokalen, onvoldoende kunstverlichting (omdat er wegens bezuiniging slechts kleine lampen gebruikt mogen worden) te weinig leermiddelen, enz. Bij het bijzonder onderwijs is het niet veel beter gesteld. De nood is hoog gestegen, het is dringend noo- dig dat er spoedig eenige verbetering komt. Vroeger werd f 3 per jaar voor eiken leerling uitgetrokken, nu wordt bijna alles overgelaten aan de ouders, die ook zeer weinig kunnen doen. Als voortaan f 1 gegeven zou worden zou er al wat verbeterd kunnen worden. Is het niet mogelijk om de scholen voor voor bereidend onderwijs voortaan aan te duiden als kleuterscholen en ze ook een naam te geven, zooals dit gedaan is bij het lager onderwijs? B. en W, hebben ook nu weer in hun memo rie van antwoord gezegd, dat het niet mogelijk is de zeer lage salarissen der onderwijzeressen te verhoogen, omdat den Haag zoo'n verhooging ook niet zou toestaan. Spreekster is van dit laat ste evenwel nog niet absoluut overtuigd, Haar lem heeft dit onderwijs in stand gehouden, maar hoe? Thans zal zij geen voorstel doen de sala rissen te verhoogen, al heeft iemand eens tegen een vrouw die volhardend was gezegd „vrouw je verveelt me, ik geef je je zin." Maar er moet toch iets gebeuren. Zij ziet daarbij naar andere plaatsen, die dezelfde financieele moeilijkheden hebben als Haarlem, maar die meer doen voor het kleuteronderwijs dan Haarlem. Daarom wil zij den Raad B. en W. laten uitnoodigen te on derzoeken hoe in die andere gemeenten dit onderwijs wordt gefinancierd en dan iri verband met de resultaten van dit onderzoek voorstellen bij den Raad in te dienen om in 1940 tot salaris verbeteringen te kunnen komen. De heer Drilsma (s.d.a.p.) zei, dat de toe stand van het onderwijs zoo slecht is, dat men zich afvraagt: waar moet het heen? De groote klasse is een ernstige kwaal die ons onderwijs bedreigt. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Wat nu in deze crisis gebeurt, komt onherroe pelijk later op onze maatschappij neer. De tegenwoordige jeugd wordt met dit onderwijs niet voldoende toegerust voor het leven. De toe stand van het onderwijs is deplorabel te noemen. Niet alleen bij het L O. zijn de klassen veel te groot, maar ook bij het Middelbaar en het Voorbereidend Hooger Onderwijs. Spreker liet er op volgen: „en wij staan er als gemeente machteloos tegenover". Het aanstel len van kweekelingen-met-akte bij het lager onderwijs is in wezen een overtreding van de regeering van de L. O.-wet. De jongelui moeten werken als volslagen onderwijzers, maar wor den afgescheept met een kleine vergoeding Haarlem heeft dit moeten slikken, terwijl Am sterdam nog nooit begonnen is met kweekelin gen-met-akte aan te stellen, maar, nog steeds boventallige onderwijzers mag hebben. En nu het mooiste: nu eischt de regeering van Haar lem zelfs nog die kweekelingen-met-akte af te schaffen, waardoor ons onderwijs geheel ont wricht zou worden. Haarlem zit in het hoekji waar de slagen vallen! Het is aan het bijzonder onderwijs toegestaan meer kweekelingen-met-akte aan te stellen, waardoor de gelijkstelling in het gedrang komt. Zoo wordt het openbaar onderwijs de dupe. Verschillende steden maken reclame voor het openbaar onderwijs. Waarom wordt het ook niet door Haarlem gedaan? Het subsidie aan de H. O. V. is reeds door den Raad vastgesteld. Spreker heeft niet over verhooging durven spreken. Het is een wonder dat de geestelijke arbeiders zijn blijven werken voor die lage salarissen. Op dit moment kun nen die niet verhoogd worden, maar er kan wat gedaan worden als een bestemming gegeven kan worden aan het saldo van de Frans Halstentoon stelling. De raad wacht nog altijd op de goed keuring van een suppletoire begrooting. Spoed is gewenscht, want de financieele toestand van de H. O. V. is weer zeer critiek. B. en W. hebben geschreven, dat zij f 1500 aan de H. O. V. willen geven, over het bedrag zal spreker ter zijner tijd bespreken als 't voor stel van B. en W. in behandeling komt. De heer Visser (C. H.) had geen bezwaar tegen het voorstel van mevrouw Maarschall. Spreker vindt het goed uit het fonds der Frans Halstentoonstelling een jubileumgift. aan de H. O. V. te geven. Maar bij de bestemming van deze gelden moet vooral gedacht worden aan de nooden der beeldende kunstenaars in Haarlem en hen opdrachten te geven. De heer Noordewier (communist) gaf in overweging aan de H. O. V. meer dan f 1500 te geven. Dan zou de vereeniging weer voor een oogenblik geholpen zijn. De salarissen der orkestleden varieeren van f 11 tot f 19 per week. En dan nog slechts 7 maanden van het jaar. De 5 overige maanden moeten velen leven van den steun. Is het niet mogelijk elk jaar te Haarlem een collecte te houden voor de H. O. V.? Of is dit: beneden de waardigheid van het bestuur? Maar het gaat hier om het behoorlijke levensonder houd van 50 gezinnen. De collecte zou vermoe delijk zooveel opbrengen, dat de H. O. V. uit de ergste financieele zorgen zou komen. jDe heer e u s t i n k (r.k.) zei dat er geen lange beschouwing te houden is over het on- derwijs, of men zou klachten moeten laten hoo- ren over de lange lijst bezuinigingen die het onderwijs steeds minder goed maken. Als Haar lem van den Haag niet meer dan 2 kweekelin gen-met-akte mag houden, dan zullen de klas sen nog grooter worden. Dat is te betreuren. Ook al omdat de kweekelingen-met-akte nu weer tot werkloosheid worden gedoemd. De bewering van den heer Drilsma dat het bijzonder onderwijs wat de kweekelingen aan gaat in een bevooi-rechte positie verkeert tegenover het openbaar onderwijs, is niet juist. Het bijzonder onderwijs gaf-in 1937 f27.000 uit aan kweekelingen, terwijl slechts f 12.000 van de gemeente werd ontvangen. Die f 15.000 kon den betaald worden uit eigen middelen der bij zondere scholen, aangevuld met particuliere bijdragen. Zoo iets zou men ook kunnen doen bij het openbaar onderwijs, bijvoorbeeld via „Volksonderwijs". Gelukkig houdt ons onderwijs zich in den crisistijd goed. Het beeld dat de heer Drilsma gaf was te somber. Er wordt nog onderwijs ge geven dat op peil staat. Het personeel vervult zijn taak uitstekend. Helaas zullen de klassen weer grooter moeten worden als wij onze kwee kelingen moeten afdanken. Spreker hoopt, dat men in den Haag nog naar de gegronde be zwaren van Haarlem's gemeentebestuur zal luisteren. In den laatsten tijd zijn te Haarlem eenige schoolbranden voorgekomen. Het zou goed zijn op de scholen geregeld oefeningen te houden in het ordelijk de school verlaten. De salarissen van de onderwijzeressen van het vooi'bereidend onderwijs moeten zoo spoedig mogelijk verbetei'd worden. Mevrouw Sc he Item a (lib.) vond dat de wethouder, niettegenstaande de crisismoeilijk heden, goed voor ons onderwijs heeft gezorgd. Veel dreigende bezuinigingen zijn, dank zij de houding van ons gemeentebestuur, door de regeering ingetrokken. Dat is ook een succes. Spreekster zou het juist vinden als niet ge dacht werd aan uitbreiding van het voorberei dend onderwijs voor het salaris der onderwij zeressen verhoogd is. Dat is primair! De heer Wolzak (A. R.) is het voor een groot gedeelte eens met het betoog van mevrouw Maarschall. De motie zal hij steunen. De rede die de heer Drilsma gehouden heeft was nadeelig voor ons onderwijs. De toestand van ons onderwijs niet slecht, hij is goed, De heer Vliegen (s.d.a.p.) concludeerde dat er weer opnieuw gelijkstelling op onder wijsgebied kan komen als de ouders van de kinderen der openbare school ook een fonds bij eenbrengen voor het betalen van de kweekelin gen. Beter is evenwel dat de Staat zijn ver plichtingen nakomt. Het kan niet ontkend worden dat het peil van het onderwijs op de lagere scholen door de vele bezuinigingen is achteruitgegaan. Slecht is het nog niet te noemen, dank zij de inspanning van het personeel, maar op den duur kan achteruit gang niet voox-komen worden. Spreker dankte voor den steun die B. en W. geven aan het speeltuinwerk. Mevrouw Meyboom (s.d.a.p.) drong aan op het voldoende steunen van „Kindervoeding", zoodat eiken werkdag het voedsel verstrekt zal kunnen worden. De raad heeft in December al uitgesproken, dat hij meent, dat op de kinder voeding niet bezuinigd moet worden. (De regee ring heeft medegedeeld, dat Haarlem voor dit doel in 1939 niet meer mag uitgeven dan f 25.000). Het zal goed zijn als de raad uitspreekt dat de schoolvoeding in 1939 gegeven moet wor den van 1 Januari tot 15 Mei en van 15 October tot 31 December. Om te kennen te geven dat er daarvoor geld voldoende moet zijn, stelde spreekster voor den post al vast met f 1000 te verhoogen. De heer Van der Storm (partijloos) had ook waardeering voor het speeltuinwerk. De voorzitter verklaarde dat de gemeente pas over de f 20.000 van de Frans Halstentoon stelling kan beschikken als de desbetreffende suppl. begrooting is goedgekeurd. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei dat het zoo goed als zeker is, dat gedurende 6 dagen der week op de tijden die mevrouw Meyboom ge noemd heeft, schoolvoeding kan worden gege ven. De post behoeft niet meer f 1000 verhoogd te worden. Mocht er alsnog aan het eind van het jaar een tekort dreigen, dan zullen B. en W. dat bijtijds aan den raad mededeelen. Spreker dankt voor de hulde die door spre kers uit den raad gebracht is voor hetgeen in deze gemeente op onderwijsgebied gedaan wordt. Er bestaat veel tevredenheid over het goede werk van het personeel. Het zou verkeerd zijn als de* raad inging op het denkbeeld van den heer Peper om de plaats vervangende schoolhoofden allereerst in aan merking te laten komen voor een benoeming tot hoofd als er een vacature aan zijn school komt. Het plaatsvervangende hoofd kan de beste leer- kracht van die school zijn, maar er kunnen er betere aan andere scholen zijn. Wat gedaan moet worden aan het onderhoud der schoolgebouwen wordt nooit nagelaten. De toestand van ons onderwijs is niet deplo rabel, ook al kan niet ontleend worden, dat de bezuinigingen nadeelig hebben gewerkt. Maar slecht is het onderwijs in geen geval te noemen, integendeel het verkeert nog in goeden toestand. Er wordt veel geklaagd over te groote klassen, maar de helft der klassen te Haarlem is nog beneden de 36, het vroegere maximum. Boven de 45 leerlingen zijn er slechts 23 klassen op een totaal van 156. Amsterdam heeft 87 kweekelingen met akte die f 400 verdienen, maar die hebben geen zelf standige klas. Bovendien zijn te Amsterdam nog 50 boventallige onderwijzers. Spreker weet niet hoe het kan dat Amsterdam zich zoo vrij gevoelt. Er is tusschen het openbaar en bijzonder on derwijs slechts een financieele gelijkstelling. Het bijzonder onderwijs heeft vrijheid van handelen wat de kweekelingen betreft. Dit is evenwel geen bevoorrechting van het bijzonder onder wijs. Spreker is nog steeds tegen het voeren van propaganda voor de openbare school door het gemeentebestuur. Dit ligt niet op den weg van de gemeenten, bovendien is er veel kans, dat het tot strijd aanleiding zou geven. Wat het voorbereidend onderwijs betreft is het juist, dat er geen voldoende geld is voor de aanvulling der leermiddelen. Er is geen geld voor op de begrooting. De voorzitter zei, dat de motie van mevr. Maai'schall inzake de salarissen van de onder wijzeressen van het voorbereidend onderwijs door het college van B. en W. werd ovei'geno- nxen. Mevrouw Meyboom (s.d.a.p.) lichtte uit haar voorstel de passage dat de post met f 1000 wordt verhoogd. Er bleef dus over dat de raad uitspreekt dat de Kindervoeding 6 dagen per week moet geschieden gedurende den tijd 1 Jan. 15 Mei en 15 October31 December. Ook deze motie werd daarop door B. en W. overgenomen. Beide voorstellen werden zonder stemming door den raad aangenomen. De heer Visser (c.-h.) wees op de groote kunstschatten in het Frans Halsmuseum. Het is onvoorzichtig, dat die in den nacht slechts door één man bewaakt worden. Kunnen B. en W. niet overwegen die bewaking uit te breiden? Er is tot nu toe niets gebeurt, maar in musea in andere steden is wel eens een diefstal voorgekomen. De heer Boes (v.-d.) wethouder, vond de bewaking van het museum voldoende. Klachten zijn nooit vai\ den directeur gehoord. Werkloozen- en Armenzorg. De heer Van Kessel (r.-k.) vond het goed, dat de tuinders ook in deze gemeente gesteund worden. Er moet evenwel voor gezorgd worden, dat door het te werk zetten van werklieden geen andere vakgenooten uit het werk gedron gen worden. De heer Mars ((s.d.a.p.) heeft geleerd, dat het terrein der statistiek gevaren oplevert. In de afdeelingen is gewezen op het hooge bedrag dat te Haarlem gemiddeld als steun aan arm lastigen wordt gegeven. Spreker meent, dat het gemiddelde veel lager is dan f 10.18 zooals ge noemd is, niet veel hooger dan f 7.50. Er is bij de algemeene beschouwingen gespro ken over een te groote personeelsbegrooting bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Die meening was evenwel absoluut onjuist, er is daar niet te veel personeel. De minister heeft vrijstelling verleend voor den aftrek van verdiensten van dochters die als dienstboden werken. Dit geldt alleen voor de valide werkloozen die in de rijkssteunregeling vallen. B. en W. hebben beslist, dat diezelfde regeling niet geldt voor Armenzorg. Dat is voor zeer vele gesteunden een belangrijk financieel nadeel. Als nu in de toekomst werkloozen overgeboekt worden van de steunregeling naar Armenzorg is dat voor velen een belangrijke achteruitgang in ontvangsten. Kan dit niet ondervangen wor den? Het is verkeerd, dat werkloozen, die een poos gewerkt hadden, toen zij weer in den steun moes ten gaan, een lagere uitkeering kregen dan vroeger. Dat is niet bevorderlijk aan het wex'k- zoeken. Dit kan niet in de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken geweest zijn. Kunnen B. en W. die quaestie nog niet bevredigend re gelen? De beslissing van B. en W., dat verzekerden te gen werkloosheid als zij afgevoerd worden naar Armenzox-g niet meer mogen stempelen bij de oi'ganisaties, is onjuist. Spreker heeft vernomen dat het departement van Sociale Zaken in deze zijn meening deelt. Ook die quaestie moeten B. en W. ongedaan maken. Het gevolg zou immers anders zijn, dat zulke menschen voor de verze kering gaan bedanken en dat is in het financieel nadeel der gemeente, want dan krijgt hij nooit meer een kasuitkeering en is hij in het vervolg altijd aangewezen op den steun der gemeente. De heer van der Winden (S.. D. A. P.) zei dat bij de algemeene beschouwingen gevaar lijke dingen zijn gezegd over Armenzorg. Het be zwaar tegen de stijging van de personeelsuit gaven van Maatschappelijk Hulpbetoon is onge grond. Er moet daar zeer veel werk verzet wor den, want de bemoeiingen van dezen dienst zijn enorm toegenomen. Er zijn in het afgeloopen jaar o.a. niet minder dan 250.000 kg. levensmid delen verwerkt. Van meer dan 400 menschen moet elke week de steun worden vastgesteld. Ex- kan met niet minder ambtenaren voor de admi nistratie en de conti-ole volstaan worden. Van .-ei-mindering zouden de werkloozen de dupe zijn en de gemeente zou er financieel nadeel van ondei-vinden. Het is juist, dat minister Romme veel gedaan heeft voor de werkloozen. Het is evenwel ver keerd geweest, dat de minister de aftrek van verdiensten van dienstboden van gesteunden heeft afgeschaft. Als er eenige millioenen gul dens besteed konden worden voor verbetering der steunregeling, dan hadden alle werkloozen daarvan moeten px-ofiteeren. De heer Visser (C. H.) zei, dat hij als ge middelde van den steun van Armenzox-g te Haar lem f 9.90 heeft genoemd en niet f 10.18. Dit was een opgave die Maatschappelijk Hulpbetoon zelf gedaan heeft aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Spreker was het niet eens met de becijfering die de wethouder bij de algemeene beschouwin gen gegeven heeft over de stijging van den post salarissen bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. heeft bij de algexneene beschouwingen alleen in lichtingen gevraagd, hij heeft niet aangedrongen op verlaging der salarissen en ook niet op ver laging van den steun. De cijfers toonen aan, dat Haarlem in verhouding met andere gemeenten een hoog gemiddelde aan steun geeft en dat kon een gevaar zijn dat werkloozen naar Haarlem komen. Spreker twijfelt niet aan de goede sociale ge zondheid van het college van B. en W., maar daar gaat het niet om. Ons steunsysteem vex-toont evenwel fouten. Wij kunnen daaraan alleen weer ontkomen door aan de werkloozen geen steun maar arbeid te geven. Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdag middag. Op deze kleine, troostelooze plek vaft Turkestan voltrekt zich het noodlot van 13 lanciers De moed van het simpele moeten. Luxor Er zijn menschen, die een film waardeeren omdat ze zoo enorm is, omdat er veel men schen in spelen en er schatten gelds zijn uit gegeven voor fantastische decors en drom men figuranten. Het zijn de menschen, die den Amerikaanschen slagzin „the bigger the bet ter" in hun wapenschild voeren. Daartegen over staan de lieden, die bewondering voor een werk hebben wanneer dit met zoo weinig mogelijk middelen tot stand is gekomen. Deze twee menschensoorten zouden we de ..hoe meer hoe mooier'-menschen. en de „hoe min der hoe mooier" menschen kunnen noemen. In principe verschillen zij niet van elkaar, zij vormen de uitersten van eenzelfde mentali teit. De nieuwe Russische film ,,13 Lanciers" is met een minimum aan middelen gemaakt. De geheele handeling- speelt zich af op één klein kaal plekje gronds met een bron mid den in een groote steppe van Turke stan. Dit beetje zand, een paar paarden, en dertien menschen zijn de ingrediënten, waaruit dit filmwerk is opgebouwd. De film is dan ook ongetwijfeld een kolfje naar de hand van de ,,hoe minder hoe mooier "-menschen. Maar moge het niet alleen bij deze bewonderaars blijven. Want het filmwex-k is een veel grooter publiek waard. Dit is een film, welke een serieus bioscoopbezoeker, die nog voor wat beters dan alleen voor een verzetje naar de cinema gaat, niet missen mag. Het gaat bij een waardeering van films immers niet om „hoe minder hoe mooier" of „hoe meer hoe mooier", maar om een even wicht tusschen inhoud en vorm. Dat evenwicht is in de „13 Lanciers" aanwezig. Het is in dit opzicht een voorbeeldige film. Het gegeven is uiterst simpel en oer-kraeh- tig: 11 lanciers keex-en met verlof van hun standplaats naar huis, vei'gezeld van de com mandantsvrouw en van een geleerde, die zich bij het gezelschap heeft gevoegd. In de step pen van Turkestan ontdekt men machine geweren in een bron; een berucht roover is in aantocht. Men wist tot op dat moment zijn „bronnen" niet, en de commandant besluit, verlof of geen verlof, de br-on bezet te houden en den roover en zijn bende zoo lang vast te houden tot er hulp van andere troepen gehaald- is. Het is deze strijd, waarin alle lanciers op één na onder gaan, welken we in deze film be leven. Het is een strijd zonder pathos. Een strijd, waarin allen zich begeven met den moed van het simpele moeten. Eén voor één sneuvelen de 11 lanciers ook de comman dantsvrouw en de geleerde nemen deel aan den strijd, daarvandaan de titel: „13 Lan ciers" op de meest onverwachte momenten; juist dan wanneer men het niet aan ziet ko men. Dat geeft een somberen sterken indruk van de macht van het noodlot, dat ook in deze wereld van eenige vierkante meters JEUGDIGE HUID.... bezit het vermogen zich snel te vernieuwen. Alles, wat dit proces bevordert, moet ook het jeugdig uitzien begunstigen. Sulfoderm- poeder, het wetenschappelijk gefundeerde huidverjongingsmiddel van de goed verzorgde vrouw, vernieuwt van buiten af onopge merkt de huid en doet tevens bij dit ver jongingsproces foutjes in de huid verdwijnen. (Acti qez Mea.j HOOG WATER IN ENGELAND. De hoofdstraat in Maidenhead is in een rivier herschapen. zand toeslaat wanneer men er niet aan denkt. In alle opzichten is „13 Lanciers" een film van karakter, zonder reclame voor de heerlijkheid van het vechten en 't daaraan verbonden heldendom, gebaseerd op de sim pele noodzaak dat roovers ondei~woi-pen moe ten worden en daartoe met gelijke wapenen op leven en dood bestreden dienen te worden. Geen der lanciers sterft met een kreet, of met een gevleugeld woord op de lippen. Hun moed is niet lawaaierig, hun moed is stil. Zoo stil als de eindelooze zandvlakte om hun enge neder zetting heen. De geschiedenis zou zich even goed in de Sahara of ergens anders kunnen afspelen. De film is rijk aan fotografisch prachtige beelden; welk een filmische mogelijkheden blijkt de materie van het zand hier te bezit ten! En als 'k bijv. denk aan de ouverture- beelden, waarin heel hoog boven in het vlak ruiters rijden, nietig tegenover de verre vlakte, voel ik weer de eenzaamheid me bekruipen. En zoo zijn er vele beelden, die door hun com positie de bedoeling van den filmer mee hel pen vervolmaken. Met deze woorden heb 'k getracht U te over tuigen van de bijzondere hoedanigheden van deze film „13 Lanciers". Maar deze woorden zijn als het ware „om de film heen geschre ven". Deze film laat zich onmogelijk naver tellen. Woorden zijn niet geschikt om iets van deze film als film tot U te brengen. In dit verband zij herinnerd aan de woorden van den bekenden en bekwamen Franschen cineast Jean Benoit-Levy, die toen een verslag gever hem vroeg naar den inhoud van zijn nieuwe film antwoordde: „Over mijn films kan ik nooit iets vertellen, een film kan ik alleen maarfilmen". Levy denkt namelijk niet in woorden, maar in filmbeelden. De film is de uitdrukking van zijn gedachten. Zóó is ook „13 Lanciers" een film, /die niet naverteld, niet nageschreven, maar alleen als film begrepen kan worden; derhalve is dit een oer-krachtig cinematografisch werk. v. H. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm enlaten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bij pnn het eerste niezen, voorko- menzij vele verkoudheden. VlCKS Va-tro-nol (Adv. Ingez. Med.) De heer C. van Beelen ten grave gedragen. Officier van de Internationale Commissie voor non-interventie in Spanje. Donderdagmiddag omstreeks 1.30 uur werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. van Beelen, in leven gezagvoerder ter Koopvaardij, en laatstelijk Officier van de Internationale commissie voor non-interven tie in Spanje. In de aula werd aan de baar gespi'oken door den heer Saarloos uit Rotterdam, die den overledene namens de Internationale Commis sie voor non-interventie in Spanje de laat ste eer bewees. De heer Saarloos schetste den overledene als vriend en in zijn hoedanigheid als vertegenwoordiger van de internationale commissie voor non-inteiventie sprak hij mede namens den Nederlandschen admiraal Olivier, en namens de basis Marseille, de Bel gische en Nederlandsche officieren aldaar, ge voelvolle woorden ten afscheid. Spr. richtte een troostend woox'd tot de weduwe en de verdere familie, en verzekerde dat de nage dachtenis aan den overledene bij zijn collega's in hooge eere zal wordexx gehouden. Ds. G. Barger Ezn.. uit Heukelum bij Leer dam, las den 121sten psalm en ging daarna voor in gebed. Aan de groeve dankte een broer van den overledene voor de belangstelling. Een schat van bloemen omringde de groeve. PAEDAGOGISCHE AVOND IN HET KENNEMER LYCEUM. Hedenavond wordt in de aula van het Kenne- mer Lyceum te Bloeemndaal een paedagogische bijeenkomst gehouden. Mevrouw G. W. Ament-Weg uit Bloemendaal ,zal een inleidend woord spreken. Mevrouw So phie J. de Vries uit Heemstede behandelt, hierna het onderwerp: „Schoolmoeilijkheden en spreek moeilijkheden in de px-aetijk", terwijl dr. P. H. Ronge uit Utrecht mededeelingen zal doea uit de medische practijk,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10