THERMOGENE VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 H 'A" A R r E M'S DAGBL'AD 8 UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT VERTELAVOND VOOR DE JEUGD. k De vertelavonden voor de jeugd in de kapel der Ned Herv. Evangelisatie zijn tot dusver een groot succes geweest voor de initiatief nemers en den „verteller", den heer M. G Schooneveld. want evenals op de beide voriu avonden, was ook Donderdagavond het gebouw vrijwel geheel bezet door een kinderschare, die aandachtig luisterde naar het droevige verhaal van „Een schip in nood" en schaterde van het lachen bij het verhaal van „De wraak van den olifant". Het kinderkoor „Elimelech" gaf eenige lie deren ten beste. Aan den uitgang ontving ieder kind een zakje versnaperingen. NED. BLINDENBOND. Uitgaande van bovengenoemde vereeniging zal Donderdag 9 Februari as. in het Vereni gingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een propaganda-avond worden gehouden. Ais hoofdfilm wordt vertoond „Lichtende Verten", een film, die zoo duidelijk het leven en streven, de moeilijkheden en, gelukkig, ook de overwinningen van den blinden mensch toont aan ae zienden. Als voorfilm wordt gegeven „Wakende Oogen" een treffend verhaal, over een blind meisje, dat eerst zoo diep afhankelijk is, maar tenslotte in het gelukkig bezit komt van een trouwen geleidehond. Medewerking verleent een dameskoor onder leiding van mevr. RambonnetSpeet. VOOR DEN „SANDHAES". Meldden wij onlangs, bij de laatste verant woording, dat nog een bedrag van f 90 noodig was om aanspraak te kunnen maken op de voorwaardelijke gift van f 200, thans is men nog slechts f 48 van het benoodigde bedrag af. Mogelijk, dat dit bedrag reeds Zaterdag a.s, bij elkaar komt, wanneer in „De Weyman' tijdens de opvoering van „Adel in Livrei", door de H.A.S.-reunisten uit Haarlem, prentbrief kaarten van den „Sandhaes" te koop zullen worden aangeboden. „VRIENDEN VAN OUD-SANTPOORT". De bijeenkomst, welke bovengenoemde stich ting op 7 Februari in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente belegt, belooft zeer interessant te worden. Dr. Meindert de Groot zal spreken over „Opgravingen in de duinen de heer Joh. van Beem over „Bleekerijen van voorheen" en de heer J. S. Visser zal oud- Santpoort nog eens nader bekijken. De causerieën zullen o.m. verduidelijkt wor den door lichtbeelden in natuurlijke kleuren. VERGADERING VAN DE R.K. STAATSPARTIJ Politiek advies aanvaard. Donderdagavond is een ledenvergadering ge houden van de afdeeling Santpoort-Station van de R.K. Staatspartij. De voorzitter de heer Strij bosch opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom in het bijzonder den spreker voor dezen avond den heer P. Heilker, uit Hoofddorp. De heer Heilker zeide o.a. Er zijn oogenblik- ken dat men zich zou schamen mensch te zijn. Men denkt maar steeds aan oorlog en militai risme. Het zijn géén volkeren die den oorlog willen. Spreker wil er met een enkel woord op ingaan over de verhouding van Kerk en Staat. De mensch streeft naar zijn geluk. De Staat be schikt over de macht om het doel te bereiken. De kiezers moeten trachten mede te werken naar het goede doel. De Kerk heeft geen zeggen schap in den Staat. Zoo is het ook anderszins. Christus heeft aan zijn kerk leergezag en be- stuursgezag gegeven. In Duitschland en Rusland is het anders; daar grijpt de staatsmacht de kerk aan. De kerk kan nooit toestaan, dat de Staat beslag legt op de jeugdopvoeding. De op voeding behoort aan de ouders. Beide zoowel staat en kerk behooren vrij te staan in gezag. Komende op economisch terrein zei spr. dat het werkloozenvraagstuk niet gemakkelijk na tionaal op te lossen is. De landen, die vele pro ducten van ons afnamen zijn daarvoor nu ge sloten. Daar zit de verstopping. Met woorden alleen komt men er niet. Daden moeten worden gesteld. Spr. prijst het Oranjehuis met aan het hoofd H.M de Koningin en heeft respect voor onze regeering. Na de samenstelling van de Prov. Staten en werkwijze te hebben uiteengezet en het besef van de groote vrijheid die wij hebben onder den „Oranjeboom", eindigde spr. onder luid applaus zijn rede. Na deze rede had de stemming over het poli tiek advies plaats, dat met op één na algemeene stemmen werd aangenomen. Het advies luidde als volgt: 1. P. Heilker, Hoofddorp. 2. P. G. van Wees, Amstelveen. 3. Mr. J. J. P. Tonino, Santpoort 4. Mi-, F. J. J. Boelens. Nieuwer-Amstel 5. Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Aalsmeer. 6. J. N. M. Stolp, Santpoort. 7. J. N. M. Kamerbeek, Heemstede. 8. J. Beemster, IJmuiden. Na beantwoording van aan den spreker ge stelde vragen en de rondvraag, sloot de voor zitter. VELSEN Het P. E. N. verlaagt het tarief. Vastrechtbedragen worden 10% goed- kooper, maar dit geldt niet voor bedrijfsruimten. Naar wij vernemen heeft het Provinciaal Electriciteitsbedrijf met ingang van 1 Ja nuari j.l. een verlaging Ingevoerd van de vast rechtbedragen voor stroomlevering voor licht en huishoudelijke doeleinden, die be houdens eenige uitzonderingen (o.a* voor radio-centrales en motoren geldt de verlaging niet) 10 pet. zal bedragen. Voor perceelen. die uitsluitend als woon huis worden gebruikt, worden de vastrechtbe dragen verlaagd tot het peil van de verlaag de schaal. De naar de juiste vloeroppervlakte bepaalde vastrechtbedragen ondergaan dus een verlaging van 10 pet. De naar stroom- verleden bepaalde vastrechten worden meer of minder dan 10 pet. verlaagd naar gelang van het bestaande vastrecht meer of minder dan 10 pet. boven het nieuwe vloeroppervlakte- vastrecht ligt. Ls een huidig vastrechtbedrag voor een woonhuis reeds méér dan 10 pet. la ger dan dat volgens zijn vloeroppervlak, dan blijft het vastrecht ongewijzigd. De vastrechtbedragen voor perceelen niet uitsluitend woonhuizen, doch waaraan wel een woongedeelte verbonden is. worden niet ver laagd beneden de vastrechtbedragen naar vloeroppervlakte, geldende voor het woonge deelte (nadat, de daarop voorkomende vast recht bedragen met 10 pet. zijn verlaagd), ver meerderd met een bedrag voor bijbehoorende bedrijfsruimten. Liggen de bestaande vast rechten reeds daar beneden, dan ondergaan zij uiteraard geen verlaging. In iets duidelijker Nederlandsch beteekent dit. dat voor winkelzaken de verlaging alleen geldt voor dat gedeelte van het perceel, dat bestemd is voor woonruimte.Het vastrecht voor cle bedrijfsruimte wordt apart geschat en hier voor geldt de verlaging niet. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 115 Vios 5 IJM 102 f 1290 95 Raaf IJM. 432 f 115 Zeeleeuw IJM. 29 f 1350 145 Jenny Elsa IJM. 88 f 1600 Logger: SCH 19 f 1370. Kotter: E. 315 f 370. MARKTBERICHT IJmuiden, 3 Febr. 1939 (ANP) Tarbot 10074 ct. per kg. Tong 7858 ct. per kg. Grie f 28—11.50 per 50 kg. Groote schol f 7.50p.80 per 50 kg. Middel schol f 7.60—7.10 per 50 kg. Zetschol f 15.5011 per 50 kg Kleinschol f 15.505.30 per 50 kg. Bot f 2.602.10 per 50 kg. Schar f 74.20 per 50 kg. Groote gul f 4.804.40 per 50 kg. Kleine gul f 53.60 per 50 kg. Wijting f 2.902.60 per 50 kg. Kabeljauw f 2010 per 125 kg. BEVERWIJK Felle brand in schoenmakerij. In den afgeloopen nacht te ongeveer vier uur heeft een felle brand gewoed in het perceel Baanstraat 111. waarin gevestigd was de schoenmakerij van den heer S. J. van der Meij. Debewoners, die op de bovenverdieping slie pen, werden gewekt door het geknetter van de vlammen en slaagden erin tijdig een goed heenkomen te zoeken. Het vuur had zich intusschen met groote snelheid over de geheele verdieping verbreid en toen de brandweer, die spoedig na de ont dekking van den brand arriveerde, ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen reeds het dak uit. Nadat gedurende een half uur een massa water in het brandende perceel was geworpen had de brandweer deze brand, die zich in den aanvang ernstig liet aanzien, volkomen onder de knie. De oorzaak van den brand is onbekend. Bellamy en een betere maatschappij. Gisteravond hield de afdeeling Velsen van de Int. vereeniging Bellamy een propaganda- vergadering' in Odeon. Na het openingswoord van den voorzitter was het woord aan den heer S. Stam uit Haarlem, die sprak over het onderwerp „Waarom als Katholiek Bella- miaan?" Wij hebben de moreele verplichting onze krachten tegen het stelsel, dat slechts de winst voor den enkeling beoogt aan te wen den. Christus vraagt naastenliefde van ons. Wij zijn verplicht de daden van ons geloof te toonen. Daarom wekte spr. alle Katholieken op zich bij de Bellamy vereeniging aan te sluiten en zoo te wei-ken voor een goede maat schappij. Hierna sprak de heer G. J. Zwertbroek uit Bussum over „De nieuwe gemeenschap". Nadat gelegenheid was geboden vragen te stellen sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de beide sprekers. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 7 Februari des avonds te half acht, ten Raad huize. De tuinbouw aan den rand van den afgrond. De heer W. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen, heeft een on derzoek ingesteld naar de bedrijfs resultaten van 120 tuindersbedrijven, die de cultuur op den kouden grond be oefenen. Dit onderzoek, het eerste, dat met cijfers aantoont hoezeer de tuinbouw in het moeras is geraakt, heeft inder daad verbijsterende resultaten opgele verd. Men wist algemeen, dat de toe stand zeer ernstig was, maar dat de zaak er zoo wanhoopig voorstond, als het rapport aangeeft, zal zelfs de groot ste pessimist niet hebben kunnen ver moeden. Voor het onderzoek zijn willekeurig gekozen, 120 bedrijven van 70 are tot iy2 H.A. De totaal oppervlakte omvat 131.86 H.A., dus gemiddeld 08 H.A. per bedrijf. De veilingomzet dezer be drijven was f 167.353,53 of gemiddeld f 1268,74 per H.A. De totale ontvangsten dezer bedrijven, daar bij inbegrepen eenige opbrengst van bloembol len, bloemen, melk van een paar koeien of ver koop van eenige varkens enz. bedroegen f 220.017,21 of per H.A. f 1668,56. De totale uit gaven waren echter f 144.895,59, dat is 65 pet. van het totaal inkomen, of f 1098,86 per H.A. Uit de resteerende 35 pet. moesten dus de 120 gezinshoofden, met 589 ge zinsleden de belooning zoeken voor hun dagelij kschen arbeid, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Negen van deze bedrijven hadden een totaal verlies te boeken van f 1895,18 of gemiddeld f 210,57. Deze tuinders hebben dus niets verdiend met al hun werken en er nog geld op toegelegd. Het netto-inkomen bedroeg f 75.121,62. het geen beteekent f 626 per bedrijf met een gezin van gemiddeld 5 personen. Van deze gezinnen hebben in het bedrijf gewerkt, de ondernemer medegerekend, 242 personen boven 14 jaar. Hun verdienste is geweest f 324,70 per jaar en per hoofd. Zij hebben daarbij echter niet alleen voor zich zelf gewerkt, doch ook nog moeten zorgen voor 394 medegezinsleden, zoodat per gezinslid is verdiend de som van f 118,12 of 32 cent per persoon per dag, voor voedsel, kleeding, huis huur, ontspanning enz. Er waren nog 41 bedrijven bij, die niet tot 400 netto-inkomen, of 22 cent per dag en pe: jezinslid konden komen en daaronder waren zelfs nog 28 bedrijven, die nog bleven onder f 300, of 16 cent per gezinslid per dag. op de pijnlijke plex. bestrijdt HOEST. KEELPUM GRIEP. RHEUMATIEK STEKEN IN DEZUeni doozen a 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. Ingez. Med.) Verbeterde huisvesting van gemeentediensten. B. en W. hebben bij den Raad een voorstel ingediend, waarin zij machtigen om de Ken- nemer Oudheidkamer van het Stadhuis te ver plaatsen naar de voormalige huishoudschool. Het stadhuis wordt daardooT tevens ontlast van vele kasten en andere voorwerpen, die zich thans noodgedwongen in verschillende andere lokalen en gangen aldaar bevinden. Het ligt in de bedoeling het aldus vrijgekomen beneden vertrek te bestemmen tot burgemeesterskamer, zoodat de daarvoor tijdelijk gebezigde commis sie-kamer weder als zoodanig beschikbaar komt. Voor verbouwing van perceel Breestraat 41 is een verbouwingsplan ingediend, waardoor het politiebureau kan worden uitgebreid en te vens een kantoor voor den gemeente-ontvanger ook hoofd van den ophaal- en stortingsdienst, wordt verkregen. B. en W. stellen den raad voor ten behoeve van deze doeleinden op den kapitaaldienst van het loopende dienstjaar een crediet van ten hoogste f 8500.beschikbaar te stellen en hen voorts te machtigen het noodige terzake te ver richten. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Hendricus Hijpolitus van de Velde, 36 jaren wonende alhier en Rosa Gomil- schack, 32 jaren wonende alhier. Jacobus Dijkman, 29 jaren, wonende te Velsen en Wilhelmina Catharina Maria Kroon, 29 jaren wonende alhier. Getrouwd: Marinus van de Boer, 26 jaren, wo nende alhier en Adriana Koene, 21 jaren, wo nende alhier. Overleden: Maarten Stam, 75 jaren, wonende alhier, weduwnaar van: Jantje Koeten. ZANDVOORT JAARFEEST. Donderdagavond vierde de Geref. Meisjesver- eeniging „Door Liefde Bloeiende'' en de Geref. Jongelingsvereeniging „Pro Rege" in Ons Huis gezamenlijk het jaarfeest. De bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, werd geopend door Ds. Waaning. Het feestprogramma bleek een groot succes te zij'n. Zoowel het tableau, als de voordrachten en tooneelstukjes vielen in den smaak van de aan wezigen. In de pauze werden ververschingen aangebo den. ZWEMCLÜB ZANDVOORT. Zaterdag 18 Februari viert de Zwemclub Zand- voort in Groot-Badhuis haar jaarlijkschen feest avond. Voor deze gelegenheid is een speciale revue samengesteld, getiteld Zandvoort's Ratje toe" HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana, d. v. L. Smit en J. H. M. Koridon; Apolonia Johanna Geertruida, d. v. Th. C. Baars en C. K. M. Straathof; Tine, d. v M. J. Persenaire en E. Caumanns Adriana An drea. d. v. P. A. Anachart en M. van Oosten; Lena, d. v. A. Robertus en J. Kamerman; Wil lem. z. v. M. Vermeulen en P. A. Groen; Cor nells, z. v. G. Spelt en L. Verbeek; Tine En geltje. d. v. C. A. van der Stel en N. J. van Tol; Geertruida, d. v. J. van Veen en A. Bliek; Trijntje Margaratha, d. v. N. Balk en P. Wie bes;: Cornells, z. v. P. Clement en C. de Bruijn; Adriana Margaretha, d. v. W. J. Blok en J. van Daalen; Maartje, d. v. J. A. Kulk en W. Wijnholts. Ondertrouwd: P. Bart en G. H. van Geffen: B. Kat en M. L. Husemeier; A. van der Voort en P. J. M. van der Jagt; C. Lodder en T. Spaans. Getrouwd: A. van den Berg en C. Buis; H. C. Verhoeve en T. de Vries. Overleden: Jean Pierre Vermaas. 86 j., wedr. v. S. N. Buijs; Marcelis van Wieringen, 76 j.. wedr. v. L. Rodenburg. VERKOOPING. Ten overstaan van de notarissen A. M. Vroom uit Amsterdam en C. F. J. Heinsius uit Hoofd dorp had Donderdagmiddag in hotel De Beurs te Hoofddorp een openbare vrijwillige verkooping plaats van twee boerenhofsteden, de één ter grootte van 23.29.60 Hectaren, gelegen aan den Veldweg en den Vfhuizerweg nabij den Aals- meerderdijk te Haarlemmermeer, in huur bij den heer C. Molenaar Pzn. en de ander ter groot te van 19.26.00 Hectaren, aaenngelegen aan den Aalsmeerderweg 449 te Haarlemmermeer in huur bij den heer L. Honcoop. Eerstgenoemde werd opgehouden, terwijl de tweede werd verkocht voor de somma van .150, bovendien nog f 900 voor overname oor den heer J. H. van Leeuwen te Haarlem mermeer. WERELD-BIBLIOTHEEK. De Wereld-bibliotheek organiseerde gisteren middag. en -avond in hotel De Landbouw een goedgeslaagde tentoonstelling. Vele mooie wer ken waren wederom aanwezig, werken in prachtbanden, op ieder gebied van letteren, kun sten en wetenschappen. De belangstelling was vrij groot, velen maak ten gebruik van gelegenheid enkele werken aan te schaffen, terwijl ook talrijken zich als lid op gaven D. I. O. D.I.O.'s Tooneel- en Operettegezelschap komt Zondagavond a.s. in hotel De Landbouw te Hoofd dorp met het zangspel „De Schoone in het sla pende Bosch". Na de pauze wordt nog een blij spel opgevoerd, getiteld „Om den wille van de smeer". DE NIEUWE IJSBAAN TE HOOFDDORP. De ijsclub „Hoofddorp" is weder in actie ge komen voor 't verzorgen van de nieuwe ijsbaan op het gemeentelijk concoursterrein aldaar. Donderdag was het tusschen den aarden wal ingebrachte water reeds geheel met een flinke ijslaag bedekt, zoodat bij aanhoudende vorst wel spoedig een mooie en sterk genoeg zijnde ijs vlakte zal worden verkregen. Ook was men Don derdag bezig met verbreeding van het talud voor het ijspaviljoen, hetgeen als een groote verbete ring is te beschouwen. VERKEER SVERBETERING. Op het kruispunt van den ouden Kruisweg en het einde van den provincialen Kruisweg bij den oprit nabij het oude stoomgemaal „de Cru- quius", is een dubbel stel hekken geplaatst, dat atuo's komende op het verder gelegen gedeelte van den ouden Kruisweg uit de rich ting ringdijk met het doel van den primairen Kruisweg op te rijden en omgekeerd den overweg ter plaatse niet meer kunnen passee- ren, hetgeen ter voorkoming van ongelukken een goede maatregel is. Voor wielrijders is er een gelegenheid ge maakt om door de hekken heen te komen. UITSLAG AANBESTEDING BOUW ZUIVERINGSINRICHTING. Bij de Donderdag door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer ten raadhuize te Hoofd dorp gehouden openbare aanbesteding van het maken van grond- en betonwerken met toebe- hooren. in verband met den bouw van een zui veringsinrichting voor het rioolwater in Bad hoevedorp, werd ingeschreven als volgt: W. Bijl te Amsterdam f 64500; G. Bartels te Haarlem f 64440: W. Aafjes Co. te Assendelft f 63000; W. Koningen te Amstelveen f 6260" J. de Jong te Haarlem f 61400: Staal en Co. te Amsterdam f 61000; Geels Aannemersbedr. te Aerdenhout f 54000; G. van Eek te Zegveld f 53420; Reefs Wegenbouw te Oldenzaal f 51500, N.V. Aannemersmij. J. L. Hoeben Jr. te Am sterdam f 50.000, N.V. van Splunders te Ridder kerk f 49800; Witziers en Hooning te Badhoeve dorp f 47293; G. Hulsebos te Bloemendaal f 47000 C. Grauwelman te Zwanenburg f 44800; Gebr. van Keulen te Zwanenburg f 44250; de Geer en Stuifzant te Leiden f 43290 ;P." van Essen te Halfweg f 42600; Gebrs. de Graaf te Halfweg f 38108. De gunning aangehouden. (Is reeds in een deel eener vorige oplaat? opgenomen.) Koningin dankt de jeugd- vereenigingen. AMSTERDAM 2 Februari. De gezamenlijke jeugdvereenigingen die de boodschap ter gele genheid van den verjaardag van H. K. H Prin ses Beatrix onderteekenden, mochten het vol gende telegram namens H. M. de Koningin ont vangen; „De Koningin draagt mij op, aan alle onder teekenaars van het aan Hare Majesteit gerichte telegram haar oprechten dank te betuigen voor de toezending van de boodschap van de jeugd vereenigingen en voor de haar aangeboden ge- lukwenschen. Hare Majesteit waardeert bij zonder deze uiting van eensgezindheid en va derlandsliefde. (w. g.) Van Heemstra, particulier secretaris De bomaanslagen in Engeland. LONDEN, 2 Februari (Reuter). Zoowel te Londen als te Manchester hebben zich vandaag eenige personen voor den politierech ter moeten verantwoorden, beschuldigd be trokken te zijn geweest bij de jongste bom aanslagen. Te Londen zijn 12 mannen voor den rech ter verschenen, te Manchester twee vrouwen en zeven mannen. De vorige maal werden zij beschuldigd van het onwettig bezit van ontplofbare stoffen en vuurwapenen. Zij worden thans beschuldigd van samenzwering. Alle beschuldigden bevinden zich in voor- loopige hechtenis. Streekplan Kennemerland-Zuid. Op uitnoodiging van Ged. Staten van Noord- Holland werd deze week ter Provinciale Griffie alhier een bijeenkomst gehouden van de ge meentebesturen van Haarlem, Velsen, Bloemen daal. Heemskerk, Zandvoort, Bennebroek en Haarlemmerliede en Spaarnwoude ter bespre king van de voorbereiding en totstandkoming van een in art. 45 der Woningwet bedoeld streekplan Kennemerland-Zuid, welk plan zou aansluiten bij het in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerend streekplan IJmond- Noord, waarbij de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk betrokken zijn. De vergadering stond onder leiding van het lid van Ged. Staten, den heer A. W. Michels, die bij de opening een kort overzicht gaf van de overwegingen, die er toe hebben geleid, dit streekplan aan de orde te stellen. De inspecteur van de volkshuisvesting, ir. P. K. van Meurs hield een uitvoerige inleiding over de beteekenis van streekplannen in het alge meen en dat voor het genoemde gebied in het bijzonder. De vergadering had een gunstig verloop. Vrij algemeen waren de gemeentebesturen bereid, op dit punt samen te werken ingevolge art. 129 der Gemeentewet, om tot een wettelijk vastge steld streekplan te geraken. Over de ontwerpen van het plan werd even eens in beginsel overeenstemming bereikt. De gemeenschappelijke regeling, voor deze samenwerking noodig, zal zoo spoedig mogelijk worden ontworpen, waarna de officieele streek plan-commissie kan worden samengesteld. Uit het Stucadoorsbedrijf. De besturen van de afdeelingen Haarlem van den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond, de Lan delijke Federatie van Bouwvakarbeiders en den Alg. Ned. Stukadoorsbond hebben een circulaire verspreid, gericht „aan allen die betrokken zijn bij het slukadoorsbedrijf te Haarlem en omstre ken" en waarin onder de aandacht der gezellen wordt gebracht, dat nu patroons en arbeiders het eens zijn geworden dat van 1 Januari 1939 af in onze stad en omgeving het le klasse tarief voor aangenomen werk zal gelden, de gezellen niet moeten aanbieden, te werken voor loon, dat be neden de tarieven gaat. Reeds nu, aldus de cir culaire, wordt ernstig overwogen, te weigeren met zulke werknemers op één karwei te zijn. On derlinge controle moet worden uitgeoefend. Dezelfde onderlinge controle moet er zijn in verband met Artikel 4 van de aanvullende plaat selijke Arbeidsovereenkomst, dat zegt- .Stukadoors, welke in tariefloon werken, mo gen niet meer werk klaarmaken, dan datgene wat hun, aan de hand van de metermaat, recht geeft op 45 maal het uurloon, verhoogd met 10 pet." Deze bepaling is noodig om het tarief te be schermen; het afroffelen van het werk, en de onderlinge naijver worden er door voorkomen. Voorts wordt verlangd toepassing van de be palingen van het landelijk collectief contract (art. 14) betreffende de leerlingregeling: jonge krachten moeten in de gelegenheid worden ge steld, het geheele vak te leeren, gebroken moet worden met het stelsel van enkel raapwerk te maken. Deze jonge werkkrachten moeten bij een goed volslagen vakman worden geplaatst en maatregelen moeten worden getroffen, dat zij inderdaad zullen verdienen naar hun prestaties. Tenslotte wordt in de circulaire gezegd: En dan moeten wij nog even wijzen op een misstand, waardoor de toepassing van het over- eengekomene wordt bedreigd. Wij dringen er op aan dat men dan eerst werk aanvaardt, als er werkelijk gestukadoord kan worden volgens de bepalingen der overeenkomst. Dus dan, als men een geheele woning kan afwer ken. van boven naar beneden. „Staat niet te dringen bij een werkgever die in feite nog niet goed voort kan. Gij werkt daar door de misbruiken, waaronder de voorgaand© jaren gewerkt moest worden, in de hand." De organisaties zullen binnenkort aan de werk geversorganisaties verzoeken, over dit alles nog eens met elkander te spreken. Carels' Brood- en Banketbakkerijen De volgende week zal het veertig jaar geleden zijn, dat in de Zijlstraat door Henri J. Carels een brood- en banketbakkerij gevestigd werd. Klein begonnen is, ondanks de stormen der tij den, het bedrijf gegroeid, zoodat op het oogen- blik alleen in de afdeeling Haarlem een hon derdtal personen werkzaam is en het aantal win kels hier ter stede zich tot zeven heeft uitgebreid. Veel is er in die jaren geschied, zooals de af schaffing van den nachtarbeid, de mobilisatie met de bekende broodkaarten en „last not least" de reegeringsbemoeienissen met heffingen op grondstoffen en vestigingseischen. Wat zouden de winkeljuffrouwen van vóór veertig jaar vreemd opgekeken hebben over examens betref fende handelskennis, vakbekwaamheid, enz. Zoo verandert er mettertijd veel en alleen een be drijf, dat met zijn tijd weet mede te gaan kan zich in den feilen concurrentiestrijd handhaven. Hierin is Carels' bedrijf zeker geslaagd, niet al leen door haar devies: „Goede waar voor bil lijken prijs", maar ook door den grooten ijver, waarmede het personeel aan den opbouw heeft medegewerkt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de volgende week van alle gevels van Carels de vlag zal wapperen. Dinsdag a.s. wordt het per soneel een feestavond aangeboden. Dien avond zullen de winkels om 7 uur gesloten worden. Ook den afnemers wacht een verrassing. Wij wenschen de firma ook in de toekomst voorspoed toe. De vakbeweging en bet economisch leven. Woensdagavond werd door den Haarlem- schen Bestuurders-Bond een vergadering ge houden in café-restaurant Brinkmann, waar de heer S. de la Bella sprak over „De vak beweging en het economisch leven". Spreker zeide in het begin van zijn rede dat de vakbeweging zich uiteraard steeds heeft bezig moeten houden met de verschil lende economische vraagstukken, doch deze taak is nog belangrijk toegenomen sedert de jaren 19291930, waarin de ernstige crisis haar intrede deed in ons land. In een groot aantal bedrijven werd en is voortdurend ge wezen op verschillende maatregelen welke in dit tijdsbestek genomen dienden te worden, maar vooral kon door het N. V. V. invloed worden aangewend door de vertegenwoordi ging in verschillende economische lichamen waarvan spreker als de belangrijkste noemde: 1. Economische Raad, 2. Hooge Raad van Ar beid, 3. Rijks-Commissie werkverruiming; 4. Rijks-Commissie voor de bindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten; 5. Rijks-commissie voor de invoering van Be- drijfsraden; 6. Commissie voor de bindend verklaring van ondernemersovereenkomsten; 7. Rijks-commissie ter bestrijding van de werkloosheid; 8. Rijks-commissie van advies voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid 9. Rijks-commissie van advies vor de werkloos heidsverzekering; 10. Commissie voor de wette lijke regeling van de werkloosheidsverz.; 11. Staatscommissie voor wettelijke regeling van de steunverleening en werkverschaffing; 12. Landelijke contact-commissie voor de werk- loozenzorg. 13. Nederlandsche Werkloosheids- raad; 14. Bijzondere organisatie voor toege past Natuurwetenschappelijk onderzoek; 15. Centrale Commissie voor de Statistiek; 16. Postraad enz. uit welk overzicht wel blijkt dat het N.V.V. zich zeer sterk op het gebied van het economisch terrein beweegt. De strijd tegen de werkloosheid kan pas intensief worden gevoerd indien men in staat is, de redenen welke de werkloosheid ver oorzaken aan te geven en tevens de midde len om deze zoo mogelijk te voorkomen en anders te bestrijden. Vooral op het gebied der werkloosheidsbestrijding wordt door het N.V.V. buitengewoon veel werk verricht en een geheele aparte afdeeling is hier dan ook voor in het leven geroepen. Spreker vestigde in dit verband de aandacht op het rapport ..Het Plan van den Arbeid" en voorts het be kende rapport „In den strijd tegen de werk loosheid". De vakorganiasties. bezonnen als vereenigingen welke ten doel hadden ver betering te brengen in de primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden, hebben zich door haar succesvollen strijd ontwikkeld tot licha men. welker toenemende invloed naar alle kanten reikt. Zij moeten zich ook zeer inten sief bemoeien met vrijwel alle economische vraagstukken welke zich voordoen. Deze zeer belangrijke uiteenzetting van den heer de la Bella werd door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd. 6URGERLUKE STAND. HAARLEM, 2 Februari. Ondertrouwd 1 Februari: H. J. Bessem en M. J. C. Nies; 2 Februari C. A. Lamberts en Vv. C. J Engelberts; W. van Leeuwen en G. Addiks. Getrouwd 1 Februari; G. Nol en H. J. W. Tolk; 2 Februari: G. A. Lamp en M. J. A. Janssen; F Blum en P J. van Vliet; H. N. Hopman en A. N. Scholten; J. Vermaas en G. Hoenderdos. Bevallen 31 Januari: J. VerstratenLokken, H. Drogtropde Nobel, d.; W. F. Kaagman Collard d.; 1 Februari: H. M. Hagemeijer— Boot, z.; J. F. H. Meierv Hoorik, z.; E. A. RozijnArentsen, z.; E. J. W. v. d. Drift Geeven, z. Overleden 31 Januari: M. van Tperen— Michel, 72 j., Kamperlaan; i Februari. D. Giskes—Krab, 73 j., Hazepaterslaan; f» A. d« Levie, 51 j„ Lorentzkade

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12