Haarlem's Dagblad ENIS IJ S B A N E N Onderwijs, in Prinselijk Gezin verwacht. Europeesche vredesbesprekingen in het verschiet? Ernstige ontploffingen Lastige vogels. Twee jongens verdronken Onbewaakte overweg eischt weer slachtoffers Het Belangrijkste 56c Jaargang No. 17063 Uitgave Lonrens Confer, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 3 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanrraug. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Loodzwaar drukten zes begrootingszittingen Donderdagmiddag op de zevende. Haarlem's Raad toonde onmiskenbare teekenen van uit putting. Traag vloeiden de zinnen, moeizaam kwamen de argumenten, mat klonken de stemmen. En dat Hoofdstuk VIII, Onderwijs, aan de orde was verzwaarde den druk. Welk hoofdstuk geeft kenmerkender tijdsbeeld dan nummer acht? Daarin culmineert immers al het leed der besnoeiingen, bezuinigingen, ver lagingen en afschaffingen, noodgedwongen toegepast sinds dien noodlottigen Beursdag in Wallstreet, New-York, die den naam van Black Thursday verwierf? Dat is nu al meer dan negen jaar geleden. Bij Hoofdstuk VIH blijkt ook telkens zoo onmiskenbaar, hoe bedroefd weinig er van het gemeentelijke financiëele zelfbestuur is overgebleven. Bij ieder geopperd desideratum zweven de woorden „het mag niet van Den Haag" door de Prinsenhoofsche sfeer. En men treurt: over gebrek aan leermiddelen bij het L.O., over te lage salarissen bij het L.O., over te groote klassen bij het L.O., het U.L.O., het M.O., het V.H.O. om maar heelemaal te zwijgen van het V. L. O. en natuurlijk over de financiëele misère van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Dat is Kunst, maar als ik mij mr. Bijvoet's geestdriftig betoog over cul- tureele waarden, bij de algemeene beschou wingen gehouden, en mr. Drilsma's jaarlijksch H.O.V.-pleit, gisteren gehouden, voor den geest roep en mijn eigen overtuiging bij die van deze beide advocaten voeg, kan ik dan ont kennen dat het tevens een stuk volksopvoe ding en dus wel degelijk Onderwijs is? Neen. Maar ik betwijfel of de meerderheid van den Raad dit beseft. Laat ik openhartig erkennen dat ik het niet eens betwijfel. De meerderheid beseft het niet. Als men de Muze niet als een onmisbaar bestanddeel zijns levens heeft aan vaard en haar slechts op grond van eerbied voor anderer overtuiging groet, valt het blijk baar zeer zwaar haar groote beteekenis voor de gemeenschap te erkennen. Zelfs valt het zwaar haar dienaren, die zwoegen voor een schamele bete broods, als „arbeiders" te zien. En te beseffen dat het toch eigenlijk een schande is dat die menschen gedurende l'/2 maand des jaars een loon verdienen dat niet of nauwelijks boven „den steun" uitkomt en dat velen hunner in de resteerende maanden moeten gaan stempelen. De indiening van een voorstel tot subsidie- verhooging ontbrak ditmaal geheel, al betaalt Haarlem nog steeds de laagste subsidie van alle orkest-bezittende gemeenten des lands. De H.O.V. zal blij mogen zijn als zij 1500 krijgt van de twintig mille die als „het potje" bekend staan, het profijt op de Frans Hals Tentoonstelling vertegenwoordigen en hope lijk een fonds voor kunstzinnige doeleinden zullen worden. Hopelijk. Het fonds is nog altijd in statu nascendi en een zeer zware geboorte zal het geweest zijn als het eenmaal het levenslicht aanschouwt. Met een onmis kenbaar „Ssst" in zijn stem sprak de burge meester, op wiens beeldspraak ik hier even heb voortgeborduurd, van „de kraamkamer". Er zat een cellist van de H.O.V. op de tribu ne. Jammer dat hij zijn instrument, dat zoo schoon van weemoed en verlangen zingen kan, niet had meegenomen. Misschien zcfu een niet te lange Berceuse zelfs de meerder heid die niet aan de Muze verknocht is ont roerd hebben. Maar wellicht heeft het meer zin die voor het Provinciale Gouvernements gebouw en op het Binnenhof te gaan spelen. Er was nu al een lid dat de H.O.V. aanried een jaarlijksche collecte te houden. Ja, die zou zeker heel wat opbrengen als het orkest erbij mocht spelen. Maar dan niet van Beet hoven en zoo: echte wijsjes waarbij je mee kunt fluiten. Weemoedig stemde bij dit hoofdstuk Onder wijs ook de gedachte, dat wethouder Boes binnen enkele maanden den Raad gaat ver laten. Gisteren gaf hij zijn laatste begroo- tings-antwoorden aan den heer Johan Visser, die een halve eeuw geleden al in zijn klas zat. En hij voerde zijn laatste begrootings-discus sies met mevrouw Maarschall en den heer Weustink, die tegelijk met hem van het Prin senhof zullen verdwijnen. Er gaan er meer heen, maar dezen behoorden in het bijzonder tot de woordvoerders van hoofdstuk Vin. En des wethouders vriendelijke, altijd belangstel lende, altijd waardeerende en begrijpende houding zal de andere vertrekkenden zeker bijblijven als een van de prettigste herinne ringen aan hun raadslidmaatschap. Hij be moedigde het jeugdige lid mevrouw Meyboom over de schoolvoeding, hij stelde iedereen gerust over het onderwijs dat enkelen slecht hadden genoemd en dat hij met over tuiging goed noemde, omdat het onderwijzend personeel extra-energie in extra-moeilijke omstandigheden is gaan ontwikkelen hij was recht door zee en onpartijdig als immer en ik geloof dat wij allemaal dachten: wat zullen wij hem straks missen in den Raad. R. P. JONGE VROUW POOGDE HAAR VADER TE DOODEN Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Groningsche rechtbank stond Don derdag terecht een 28-jarige vrouw uit Een rum. die op den 24sten October van het vorig jaar haar vader met een scheermes verschei dene zware wonden had toegebracht. De da- deres bekende. Zij zeide geen spijt of berouw te hebben. De eisch tegen haar was vier jaar gevangenisstraf Men meldt ons van officiëele zijde, dat het Prinselijk gezin zich tegen het eind dezer maand voor eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoogheid zal aldaar de wintersport beoefenen, terwijl Prinses Juliana op medisch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandigheid, dat er gegronde hoop bestaat, dat in het Prinselijk Gezin dezen zomer tegen half Augustus wederom een blijde gebeurtenis inag worden verwacht. Britsche regeering schijnt met Berlijn in contact te willen treden. LONDEN 3 Februari. Naar wij van zeer bevoegde en betrouwbare zijde vernemen, heeft het Britsche kabinet als resultaat van Hitler's vredelieven de woorden Maandag uitgesproken, Dinsdag besloten zich langs de gebrui kelijke diplomatieke wegen met Duitschland in verbinding te stellen om te onderzoeken, in hoevex-re die vrede lievende plannen vasten vorm hebben. Chamberlain is, indien blijkt, dat er bij de Duitsche politici inderdaad ver langen naar het openen van diploma tieke onderhandelingen bestaat, bereid Hitler voor te stellen, dat Engeland en Duitschland een gemeenschappelijke verklaring afleggen, waarin wordt ge zegd, dat het wenschelijk is een aan vang te maken met algemeene Euro peesche vredesbesprekingen, waarin Italië en Frankrijk eveneens vertegen woordigd zijn. De diplomatieke adviseurs der regeering zijn op het oogenblik van meening, dat ondanks de verzoenende strekking van Hitler's rede de toestand nog niet rijp is voor een dergelijken stap. Chamberlain en de meesten van zijn col lega's echter, zoo vernemen wij, zijn op het oogenblik optimistisch genoeg zij het ook dat zij geen overhaasting wenschen. Om te ge- looven, dat bij de leiders van het Derde Rijk een tendenz bestaat, die gunstig is voor een Europeesch accoord. Ook de koloniale kwestie is Donderdag be sproken en dienaangaande vernemen wij, dat het de Britsche regeering niet duidelijk is, wat precies de inzichten der Duitsche regeering zijn, daar Duitschland tot nu toe aan geen enkel land de eisch tot teruggave van koloniën heeft gesteld. De Britsche regeering heeft daarom dan ook besloten alle zinspelingen op de koloniale kwestie te negeeren, ook die van den Führer zelf. De regeering is besloten daarover alleen te beslissen, als een verzoek van Duitschland volgens de normale diplomatieke procedures wordt gedaan en op de meest formeele wijze. Bovendien blijven de Engelsche ministers zich op het standpunt stellen, dat de kwestie dei- koloniën alleen kan worden besproken als een deel van de algemeene regeling in Europa. Wenscbt Frankrijk normale betrekkingen met Burgos? Geheimzinnige missie van oud-minister Bérard. PARIJS 3 Februari (Havas-A. N. P.) Léon Bérard, senator en oud-minister, is gistertavond naar Hendaye vertrokken. Omtrent het doel van zijn reis weigerde hij eenige verklaring af te leggen. Het gerucht, dat zich in politieke krin gen verspreidde, volgens hetwelk hij met een officieuze zending in het rechtsche Spanje zou zijn belast, wilde hij noch ontkennen, noch be vestigen. De oud-minister werd op het perron uitgeleide gedaan door Quinones de Leon, tij dens de monarchie ambassadeur van Spanje, met wien hij zich een oogenblik onderhield. Volgens de „Excelsior" heeft Bérard zich naar Spanje begeven om er met generaal Franco alle mogelijkheden te bespreken van een aanknooping van normale diplomatieke betrekkingen tusschen Burgos en Parijs. Hetzelfde blad meldt, dat mgr. Baudrillart binnenkort naar Burgos zal vertrekken ter be handeling van het vraagstuk der Spaansche vluchtelingen. Voor de toekomst besloot de regeering ten slotte, dat wat er ook voor diplomatieke en politieke ontwikkelingen zich in de naaste toe komst zullen voordoen, het Britsche bewape- ningsprogramma met onverminderde kracht en snelheid zal worden uitgevoerd. (United Press). in den Londenschen Underground. Verscheidene gewonden, groote schade aangericht. Tijdbom in een koffer? LONDEN, 3 Febr. (Reuter-A.N.P.) Vanochtend om zes uur hebben zich ontploffingen voorgedaan in de sta tions van den ondergrondschen spoor weg aan Tottenham Court Road en Leicester Square. Men gelooft dat op Tottenham Court een bom. welke zich bevond in een in depot gegeven koffer, de ontplof- fing heeft veroorzaakt. Een stations beambte werd ernstig gewond en de bureauruimte werd beschadigd. De kracht der ontploffing op Lei- cester Square was zóó hevig, dat de ruiten der étalages in de wachtzaal van het station werden vernield. Vijf personen werden gewond. Eén moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Vensterruiten van tegenover het station gelegen gebouwen werden ver nield. (De K.L.M. verbood haar geëm ployeerden op Schiphol, op het vliegveld vogels te voederen, daar er bij botsing met dalende of star tende vliegtuigen gevaar voor be schadiging der toestellen bestaat Geen vogelvoeding voortaan meer, Is de oekase op Schiphol, Steeds grooter wordt het vogelheir, De maat is vol en meer dan vol. Dat vliegt en zweeft maar vroolijk rond En levert mogelijk gevaar, Een vliegtuig raakt nabij den grond Er straks misschien nog door onklaar. In vroeger jaren ging het wel, Toen vloog men niet zoo snel als thans, Vandaag den dag gaat het zoo snel, Geen vogelvlucht heeft meer een kans. De vogel vindt den dood erbij. Maar 't vliegtuig blijft door zulk een schok Ook niet altijd van letsel vrij. En 't hemd is nader dan de rok. De( mensch heeft naarstig bestudeerd, Hóe toch zoo'n vogel vliegen kon, En hij heeft veel van ze geleerd, Voor hij zijn waagstuk overwon. Nu vliegt hij boven d' aarde rond Parmantig en met veel geraas. En niet alleen meer op den grond, Ook in de lucht voelt hij zich baas. D' oekase is wel in die lijn, Men lokt den mensch met veel vertier. Maar Schiphol is een vliegterrein, Wat doen die lamme vogels hier! P. GASUS. HAARLEM-AMSTERDAM. Vertrek elk half uur, van 7.45 v.m.—11.45 n.m. Alléén KRUISWEG 47, Tel. 11006. 0.25 enkele reis en 0.40 retour. (Adv. Ingez. Med.) BREDERODE en EINDENHOUT HEDEN GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) De Raadsverkiezing te Haarlem. Bepaald op 21 Juni. De gemeenteraadsverkiezing te Haarlem zal plaats vinden op 21 Juni a.s., dus op een Woens dag. Vijf knapen zakten door het ijs. Vijf jongens hadden zich Donderdagnamiddag op het ijs gewaagd van een vijver aan den Cool- singel te Leeuwarden. Plotseling zakten zij allen door het ijs. Onmiddellijk schoten schippers met ladders toe, terwijl even later een garagehouder, die 'n bootje per voertuig naar den wal van dien vijver had gebracht, te hulp kwam. Een der jon gens wist zich zelf te redden, een ander kon spoedig op den wal worden gebracht. De 11-ja- rige M. Sinnema moest evenwel, nadat hij uit het water was gehaald naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De beide andere jongens, de 13- jarige W. Stobbe en de eveneens 13-jarige W. Sixma werden levenloos opgehaald. Men heeft nog gedurende eenigen tijd kunstmatige adem haling toegepast, doch dit mocht niet meer ba ten. De twee drenkelingen, die er goed zijn af gekomen, zijn naar de ouderlijke woning ge bracht Hoe mooi het nu in den Haarlemmer Hout is. Het woord is aan Vondel: Het achtcrdcncken schrickt voor 't ritslen van een blad. Vrachtauto door trein gegrepen; twee dooden ASSEN, 3 Februari. Een ernstig ongeluk, dat twee slachtoffers heeft geëischt, is vanmorgen omstreeks 9 uur gebeurde ter hoogte van 't station Oudemolen, gelegen tusschen Assen en Vries. Een vrachtauto van de bede Gan- zeveld uit Vries, komende uit de rich ting Oudemolen is op den onbewaak- ten overweg bij dit plaatsje door een Dieseltrein gegrepen. De twee inzit tenden zijn hierbij om het leven ge komen. Het zyn de 16-jarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-jarige Meertens uit Grootegast. De vrachtauto had 50 meter vóór den onbe- waakten overweg van Oudemolen gestopt om den molenaar Evers uit Vries, welke tot hier was meegereden, te laten uitstappen. De auto was daarna doorgereden en moest bij den on- bewaakten overweg stoppen om een rangeer locomotief. die de chauffeur van de vracht auto uit de richting Assen zag aankomen, te laten passeeren. Vlak achter deze locomotief wilde de bestuurder van de vrachtauto den overweg passeeren. Echter kwam juist uit de tegenover gestelde richting met zeer groote snel heid een Dieseltrein welke om negen uur uit Groningen was vertrokken. De auto werd door den trein gegrepen en met een ontzettenden knal werd de auto in stukken gereten. Tengevolge van de hevige botsing vloog het voorste gedeelte van het eerste treinstel uit de rails. Achthonderd meter verder kwam de trein tot stilstand. Omdat het eerste linker voorwiel van den trein steun vond tegen den binnenkant van de rechterraiis. werd voorko men dat de trein den spoordijk afvloog De cabine van den wagenvoerder werd to taal vernield. De bestuurder, die op zijn plaats was blijven zitten, liep echter geen letsel op. Stukken van de vrachtauto vlogen 5* >0 tot 600 meter in het rond. De inzittenden die er uit waren geslingerd werden op slag gedood. Het spoorwegverkeer op de lijn Assen-Gro ningen was echter geruimen tijd gestagneerd. Pas na een uur slaagde men er in een spoor vrij te maken, waarover voorloopig het trein verkeer op deze lijn werd geleid. HEDEN - 12 PAGTNA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag- De raadsverkiezing te Haarlem is bepaald op Woensdag 21 Juni. 1 Arbeidsovereenkomst in het stucadoorsbe- drijf voor een jaar verlengd. 2 Voortzetting van de behandeling der be grooting 1939 in den Ilaarlcmschen raad. Gcdaehtenwisscling over onderwijs en over werkloozen- en armenzorg. 6 BINNENLAND. Ongeveer half Augustus wordt weer een blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin verwacht. 1 Het ijs heeft reeds tweo slachtoffers geëischt 1 Op een onbewaakten overweg nabij Vries zijn twee dooden gevallen. 1 Het karakter van de werkverschaffing wordt gewijzigd. 2 In de oplichlingszaak te Ginnckcn is de vader vrijgesproken en de zoon tot ander half jaar veroordeeld. 3 Tegen valsche munters is voor de Haagsche rechtbank de maximumstraf geëischt. 3 Vier menschen moesten bij een brand te Am sterdam hun leven door een sprong in een springzeil redden. 11 BUITENLAND. Rusland heeft de diplomatieke betrekkingen met Hongarije verbroken. 5 De Belgische minister-president Spaak is gisteren bij zijn woning overvallen en mis handeld. 5 De troepen van generaal Franco bevinden zich op 30 k.m. van Puigceerda. 5 Een Japanschc duikboot is gisteren gezon ken. Vermoedelijk zijn alle opvarenden verdronken. 5 SPORT. Het sportgesprek van de week over het sa menstellen van het competitieprogram 7 ARTIKELEN, enz. R. P.: Onderwijs. Van onzen Berlijnschcn correspondent: Funk als belijder der autarkische gedachte. 5 v. H. over de film „13 lanciers" 6 J. B. Schuil over „En Jacob diende...." 7 Voor de Jeugd. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1