TttK doetje goed! Baby's Kou |Pe fmuwkomginl VORSTSCHADE MAANDAG 6 FEBRUARI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Tienjarig bestaan van „Natura'' Zeer geslaagde feestavond. Zaterdagavond was er feest in de concert' zaal van „De Leeuwerik". De afdeeling Haar lem van het Nederlandsche Touristenverbond „Natura" hield een feestavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. En het werd een avond, die den feestgangers heugen zal! De voorzitter, de heer R. v. d. Hart, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den oud-voorzitter, den heer Chr. Hensen. In tegen stelling tot de ervaringen der meeste vereeni- gingen in dezen tijd kan het touristenverbond „Natura" in Haarlem bogen op een verhooging van het ledental aldus spr. Dank werd ge bracht aan allen, die in de afgeloopen 10 jaren tot groei en bloei der afdeeling hebben mee gewerkt, in het bijzonder aan de bestuurs leden en hun echtgenooten. De heer v. d. Hart richtte een bijzonder woord van erkentelijkheid tot den oud-voorzitter den heer Chr. Hensen en schetste diens verdiensten. Mevrouw Hen sen ontving fraaie bloemen. Ook de heer A. Ruygrok, die van het begin af aan de ver- eeniging was trouw gebleven, werd apart in het zonnetje gezet en ontving een kist siga ren. De voorzitter kondigde nog eenige evenemen ten in het nieuwe jaar aan, o.a. een lezing over het nationale park „De Hooge Veluwe", een filmvertooning van Zwitserland en een ex cursie. Daarop was het woord aan het revue gezelschap van Martin van Delden. Met het bekende duo Henk Smal en Leo van Norde in de hoofdrollen werd de revue „Geniet van het volle leven" ten tooneele gevoerd. Henk Smal verscheen eerst als Neptunus, doch kwam naderhand boven water. Intus- schen had het ballet een alleraardigste zee- nymphendans ten beste kunnen geven. Er zat een prachtig volgehouden tempo in deze revue, en dit droeg in niet geringe mate bij tot het groote succes. Het eene taf reel was nog niet van het tooneel verdwenen of het andere ver scheen reeds! Het publiek, dat in een ware feeststemming was, applaudiseer.de enthou siast. Korte komische scènes als „Op straat gezet", „Oompje komt logeeren" enz. sloegen zeer in. Even voor de pauze ondernamen Leo en Henk met de leden van „Natura" een reis door liedjesland. Wat heeft de zaal opgewekt gezongen! „We gaan de wijde wereld in", „Ik hou van Holland", „Schep vreugde in het leven", „Wat jammer" en nog veel meer. „The Footlight Girls" voerden alleraardig ste dansen uit. „De dans met den hoogen hoed", de „Apachedans" en „De dans met de hoepels" waren bijzonder geslaagd. Een zeer charmant ensemble, de „Footlightgirls", dat de revuedanskunst best verstaat. Leo en Henk muntten uit in de schets „Het Parijsche nachtleven" en „De boksmatch tus- schen Piet Printert en Kees Krakeling". Ook de imitatie van mej. Snip en Snap had veel succes. Ook de medewerking van Nellie van der Veldt, Johnny Black en Henk v. d. Berg werd door de zaal zeer gewaardeerd. Kortom: het werd een in alle opzichten ge slaagde feestavond, welke den „Natura"-leden als een zeer aangename herinnering aan het 10-jarig jubileum van de afdeeling Haarlem wel lang bij zal blijven. Het revue-orkest stond onder leiding van Jan Tames Tijdens het bal na de revue voorstelling ver zorgden „The Marinucci's" onder leiding van J. Hogendoorn de dansmuziek. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 7 FEBRUARI 1939. Progr. III. Keulen 8.Parijs Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.35, Motala of Diversen 2.20, Radio P.T.T. 2.20, Keulen 3.20, Ned. Brussel 5.20. Keulen 6.50, Boedapest of Diversen 9.20 Frans Brussel 9.35, Keulen 10.20, Parijs Poste Parisian of Diversen 11.20 Progr. IV: Ned. Brussel 8.Diversen 9.20, Londen Regional 10.35, Pauze 1.10, Droit- wich 1.15. Diversen of Gramofoonmuziek 2.20 Parijs Radio 2.35, London Regional ca. 2.50, Droitwich 4.25, London Regional 6.40, Droit- wich 7.Straatsburg of Diversen 7.50, Lon don Regional ca. 8.35, Droitwich 8.50, Praag of Diversen 9.5 Droitwich 10.15. Progr. V: 8.007.00 Diversen 7.00 Eigen grafomoonplatenconcert. Orkest werken, Ouvertures. 1. Ouverture „Leichte Cavalylerie", Staats- operaorkest van Berlijn. 2. Banditenstreiche Symphonieorkest. 3. Marta ouverture, Staatsoperaorkest van Berlijn. 4. Ouverture Si j'étais roi, Operaorkest van Berlijn. 5. Bagstelle ouverture, Ilje Livschakoff. 6. Ouverture Orpheus in der Unterwelt, Ber liner Philharmoniker. 7. In Reiche des Indra, Orch. des Deut- schen Operahauses. 8. Alceste ouverture, Willem Mengelberg. 8.0012.00 Diversen. TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.) ORANJEBAL IN IIET CONCERTGEBOUW Het was jammer dat het groote Oranjebal, dat ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix op 31 Januari j.l. Zaterdagavond in het Concertgebouw werd gehouden, maar matig bezocht was. Een volle zaal pleegt gewoonlijk ook al moge de dans vloer dan soms overbevolkt zijn in hooge mate bevorderlijk te zijn voor een goede stem ming onder de dansenden. De gezellige drukte moest het bal van Za terdag echter ontberen. Evenwel verder wa ren alle factoren aanwezig om het tot een zeer geslaagd dansfestijn te maken. In de groote zaal waren een fraaie en toepasselijke versie ring en verlichting aangebracht, in de natio nale kleuren. Op het podium had de „Dutch Blue Rhythm Band" onder leiding van Jean Rober niet te verwarren met Jean Robert plaats genomen, en zorgde voor goede dans muziek. Ook voor eenige attracties was gezorgd. „The singing Strings" hadden met hun verdienste lijk optreden veel succes. Een wedstrijd, waarvoor aan het winnende paar een dames- en heerenhorloge werd uit gereikt, droeg het zijne tot verhooging van de vroolijke stemming bij. Al met al kan dit bal waarvan de leiding berustte bij den heer Joh. L. van Duin wel geslaagd genoemd worden. Slechts een wat talrijker bezoek was noodig om het tot een buitengewoon succes te maken. Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst cn rug. De pappleistcr- werking en de dampen helpen u meestal in één nacht. (Adv. Ingez. Med.) Moet electriciteitsbedrijf in Fries land zichzelf tegen luchtaanvallen verdedigen? Vragen aan de Regeering. Het Eerste-Kamerlid Pollema heeft den minister van algemeene zaken, en aan de ministers van defensie en van buitenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat door de regeering aan gedepu teerde Staten van Friesland, desgevraagd, te kennen is gegeven, dat een voldoende luchtver dediging van het provinciaal electriciteitsbedrijf slechts kon worden verkregen, indien dit be drijf, al of niet met financieelen steun van en kele particulieren, bereid was de kosten van het noodzakelijke afweergeschut benevens een eerste munitieuitrusting aan het rijk te vergoeden? Heeft de regeering er kennis van genomen, dat Gedeputeerde Staten voornoemd, van oor deel, dat dus rijksdefensie geen voldoende be scherming bood, voor de winterzitting 1938 bij de Provinciale Staten een voorstel aanhangig heb ben gemaakt tot het wijzigen van de kapitaals- begrooting van het P. E. B. voor het iaar 1939 door verhooging met f 60.000, welk bedrag zal worden besteed voor het doen aankoopen door het rijk van een batterij luchtafweergeschut, welke uitsluitend bestemd voor het P. E. B., be diend zal worden door eigen personeel der cen trale, niet of buitengewoon dienstplichtig, toe gevoegd aan den vrijwilligen landstorm? Heeft de regeering kennis genomen van de bezwaren tegen dit systeem, ontwikkeld in „Het Volk" dd. 24 Januari en „De Standaard" dd. 1 Februari j.l. en is de regeering niet van oordeel, dat de defensie uitsluitend rijkszaak behoort te blijven en dat elke inbreuk daarop het nationaal karakter ervan zou schaden? Is de regeering bereid, indien bovenbedoeld systeem onverhoopt toch ingang mocht vinden ondanks de daaraan verbonden grondwettige en practische bezwaren, met de meeste nauwgezet heid te bevorderen, dat de volkenrechtelijke po sitie der vrijwillige) bedieningsmanschappen en volstrekt zuiver zij en is zij alsdan niet van oor deel, dat te dien einde deze manschappen bij voorkeur niet deel behooren uit te maken van het eigen personeel der te verdedigen centrale of fabriek? Crematie H. A. v. d. Eynde. HEEMSTEDE Zaterdag. Onder veel belangstelling heeft Zaterdag middag' in het crematorium te Velsen de ver- assching plaats, gehad van het.stoffelijk over schot van den beeldhouwer Hi. A. v. d. Eynde. Aanwezig waren de beeldhouwers Prof. J. Bronner. Hildo Krop, Nel Bakema en Kamp, de kunstschilders Herman Heuff. Piet van Gelder en Louis de Zwart, de architecten Jac. P. v. d. Bosch t.e Bloemendaal en A. Kurvers te Amsterdam, verder de heeren Jac. Rustige, wethouder vaiï Amsterdam; Ir. R. M. Spijksma directeur van Openbare Werken te Heemste de namens het gemeentebestuur, Jan D. Vos kuil, Alb. L. Oger, J. J. Cellé, P. Westhoff, J. Stöden e. a. Namens de vereeniging Kunst zij ons doel te Haarlem waren aanwezig de heeren H. F. Boot, voorzitter en Albert Ar ens, namens het kunstenaarsgenootschap Pulchri Studio in Den Haag de heer Willem Witjens. Ir. R. M. Spij'ksma zeide als directeur van Openbare Werken der gemeente Heemstede opdracht te hebben om namens het gemeente bestuur den overledene een laatsten groet te brengen. Persoonlijk wilde spr. zeggen, dat hij den overledene heeft leeren kennen in zijn werk, ook in de werken, die hij voor de ge meente heeft uitgevoerd en wel als een ta lentvol kunstenaar en een zeer bekwaam vak man, die zijn materiaal ten volle beheerschte. Ook werd spr. altijd getroffen door zijn een voud, waarom hij zulk een sympathiek mensch was. In de bruggen te Heemstede zul len herinneringen aan dezen talentvollen .beeldhouwer bewaard blijven. De heer Willem Witjens sprak namens Pul chri Studio een laatsten groet. De overledene heeft in Pulchri een plaats ingenomen als lid en als een goed kunstkenner en goed collega. Zijn werken, over 't geheele land verspreid en zijn groot Van Heutszmonument in Indië zullen getuigen blijven van zijn goed kunnen. Spr. hoopte dat hij een welverdiende rust zou genieten na een arbeidzaam leven. Nadat de kist was gedaald, waarbij de orga nist de Marche Funèbre van Beethoven speel de, heeft een zwager van den overledene, de heer Kuiken, voor de belangstelling bedankt. Spr. zeide dat v. d. Eynde in zijn werk gaf, wat hem bezielde: waarheid in drang naar schoonheid. D.D.D. zuivert de porièn, doet de jeuk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid- weefsels. Flacons a 75 et, f. 1.50 en f. 2.50. Geneè'smiddelD. O IK tegen HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten op het Prinsenhof. Godsdienst. Lammertse. Wat de hervorming bracht. Lonkhuysen. Gipsy Smith, de zigeuner- Evangelist. Morton. In de voetstappen van den Meester. Verschueren. Het gebed. Opvoeding en onderwijs. Haan, de. Leiddraad bij de methodiek in de kleuterschool. Situation, La, de la femme mariée dans renseignement. Stirnimann. De eerste levenservaringen van het kind; een inleiding in het ziele- leven van de eerste levensperiode van het kind voor denkende ouders, verzorgsters en kindervrienden. Wegwijzer, Een, door de onderwijsstatistie- ken. Letterkunde. Bilderdijkherdenking te Leiden door het ge nootschap Willem Bilderdijk op Zaterdag 26 Maart. Kuyle en Magda Kuyle. Pan Europa; of Europa in de pan. Panorama des littératures contemporaines de Suisse par Clercq, Moser, Biaconl, Piguet. Aardrijks-, land- en volkenkunde. Balen, Van. Ons gebiedsdeel Curasao. Doolaard, Den (Ps. v. C. Spoelstra). Van Camera, ski en propeller. Parrot. Villes enfouies; trois campagnes de fouilles en Mesopotamie. Prevost. Le Sinaï;. Hieraujourd'hui. Engelsche romans. Bridge. Peking picnic. Buck. This proud heart. Frankau. The love-story of Aliette Brunton! Sitwell. Before the bombardment. Wain. The houses of exile. (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I. 8. Bo* 6 Copenht Eindelijk hield de koets stil: zij waren op het voorplein van een h scheuren en gaten, waaruit raven en kraaien vlogen. Het wat oen roofslot, dat geheel vervallen was. De muren zaten vol met naar slot om te zien, somber en dreigend als het was. F" Groote bloedhonden, die er uitzagen, of zij elk wel een heel mensch konden verorberen, sprongen zoo hoog op als hun ijzeren kettingen dit toelieten. Maar ze blaften niet, want dat was ver boden. In een groote, oude zaal brandde midden op den steenen vloer een groot vuur. De rook moest zelf een uitweg zien te vin den, want een schoorsteen was er niet. In een grooten brouwers ketel werd soep gekookt, terwijl hazen en konijnen aan het spit gebraden werden. in den tuinbouw enorm. In Zuid-Holland op f 35.000.000 geschat. Een dezer dagen heeft het A.N.P. op uitnoo- diging van den Nederlandschen Tuindersbond een rondrit gemaakt door het tuinbouwgebied in Zuid-Holland, om onder deskundige leiding een kijkje te nemen in de tuinen, welke door de vorst totaal verwoest zijn. Wij hebben reeds eer der gemeld, hoe fnuikend de lage temperaturen hebben gewerkt op de gewassen, welke onder glas of op den kouden grond rijpten ter voor ziening van den consument in het komende voorjaar. Thans brachten wij eerst een kort bezoek aan enkele tuinen in Loosduinen en Honselersdijk, welke doodgevroren waren. Het was troosteloos om te zien, dat alle jonge planten van prei en selderij op den kouden grond en peen onder glas de koude niet hebben doorstaan en thans volko men waardeloos zijn geworden. Zelfs winter harde planten als klimpp zijn doodgevroren. In Honselersdijk is de andijvie verdwenen. Jonge slaplanten heeft men bijgetrokken, doch het is de vraag, of zij de vorst van de laatste dagen kunnen doorstaan, terwijl de aanvoer aan de markt gering in kwantiteit en te laat zal zijn. De bloemencultures hebben eveneens ontzag gelijk te lijden gehad, want verschillende bloem soorten zijn weggerot door de vorst; andere wer den slechts met groote kosten behouden, zoodat winst is uitgesloten. Niet alleen echter de tuinbouw heeft van de vorst enorme schade ondervonden; ook de kwee- kerijen in Boskoop zijn zwaar getroffen. Ver schillende planten- en heestersoorten hebben de koude niet kunnen doorstaan, hetgeen in deze bedrijven des te erger is, omdat sommige typen eerst verhandelbaar zijn na lange jaren zorg vuldig kweeken. Uiteraard konden wij niet alle bedrijven be zoeken, doch de bestuursleden van den Neder landschen Tuindersbond verzekerden ons, dat de schade overal even zwaar is. Men heeft ge tracht te schatten hoe groot deze schade dan wel zal zijn tot op den huidigen dag en daarbij kwam men tot de som van ongeveer f 35.000.000. Men heeft vanzelfsprekend hierbij geen rekening ge houden met de nadeelen welke in de komende maanden nog zullen volgen en welke men mo menteel in geen enkel opzicht kan overzien. De Nederlandsche tuinderij heeft een ramp beleefd en is zelf niet in staat deze te dragen. Er wacht ons een voorjaar aldus de heer van Kampen: een toekomst zonder oogst, der halve zonder credieten en de tuinders stellen zich de bange vraag, hoe ze voort moeten. De voorzitter van den Nederlandschen Tuin dersbond ziet de eenige oplossing in een steun- uitkeering met terugwerkende kracht van den kostprijs aan den tuinbouw door de regeering. De tuinbouw vraagt niet om socialen, maar om economischen steun, omdat zij het economisch steunpunt van ons land moet blijven. Een kleine' berekening toont aan, dat een tien de gedeelte van de bevolking direct van den tuinbouw leeft en vele duizenden belang hebben bij een goeden gang van zaken in den tuinbouw, uit ander oogmerk. Daarom moeten de tekorten van de vorige jaren hersteld worden en moet een steun aan den tuinbouw tot aan den kost prijs worden gegeven. Indien dit niet gebeurt, dan voorziet de heèr Van Kampen, dat na een of twee jaar de trot- sche Nederlandsche tuinbouw volkomen ineen- zinkt. Een zelfde relaas in mineur hield de heer van Bunschoten uit Boskoop, waar een exportbedrag van 6 millioen in enkele jaren tot 1 1/4 millioen terugliep, omdat Amerika eerst zijn grenzen sloot en Engeland van plan is zulks in de na bije toekomst te doen. De laatste vorstperiode heeft Boskoop voor ja ren geschaad en de 800 Boskoopsche kweekers kunnen niets meer dragen uit gemaakte reserves. Tusschen wagen en muur beknelrl geraakt. Ladbouwersknecht om het leven gekomen. Zaterdagmiddag om vier uur liep de 26-jarige landbouwersknecht B. Ploeg te Roderwolde, gemeente Roden, naast een met paarden be spannen wagen, welke hij de schuur binnen- stuurde. Hij raakte hierbij bekneld tusschen den wagen en den muur. De man kreeg zware inwendige kneuzingen en werd in levensge vaarlijken toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Daar is hij in het begin van den avond aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. DE WIJZIGING VAN DE MOTORRIJTUIGEN- BELASTINGWET. De heer Drees heeft op dit wetsontwerp een amendement ingediend, waarvan de strekking is de verdubbeling van de motorrijtuigenbelas ting niet te doen gelden voor de autobussen van openbare lichamen en van semi-openbare vennootschappen, vereenigingen of stichtingen, voor zoover betreft het vervoer van personen binnen één gemeente. De heer van Lidth de Jeude heeft een amen dement ingediend, dat ten doel heeft te gera ken tot een geleidelijke invoering van de voor gestelde verdubbeling van de motorrijtuigen belasting voor auto's, welke door middel van andere dan benzinemotoren worden voortbe wogen, en wel in dier voege, dat het eerste jaar van die verhooging slechts 25 pet. wordt geheven en in elk der volgende jaren 25 pet. meer, totdat het volle bedrag is bereikt. BRIDGECLUB „SANTPOORT". Ter gelegenheid van baar eerste lustrum za bovengenoemde bridgeclub een open drive orga- niseeren in haar speelokaal Hotel „Velserend' en wel Zondagmiddag 5 Maart. Inlichtingen bij het secretariaat: Schaepman- laan 19, Bloemendaal. „Vannacht zal je bjj mij en al mjjn beesten mogen slapen", zei het roovermeïsje. Zij kregen eten en drinken en gingen toen naar een hoek waar stroo en kleeden lagen. Daarboven zaten op latten en balken wel een honderdtal duiven, die alle schenen te slapen de meisjes er aan kwamen bewogen ze echter allemaal hun kopjes (Wordt vervolgd Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste- 'oos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000 overlijden f 400. verlies van een band voel of ooq f 200, beide leden van aen duim 100 éèn lid van een duim '50 alle leden van een wijsvinger f 60, aén of twee leden van een wijsvinger 25 alle leden van een anderen vlnget f 15 één of twee leden van een anderen vinqe> f 5 arm of beenbreuk f 50 enkel oreuk f 15 ooisbreuk f 15 Alles indien bet gevolq var een ongeval Voot de abonnés oc Geïllustreerde Zondags niad oesiaa aoc een afzonderlijke ver 'ekeunq De voorwaarden daarvan zijr eveneens bij de administratie verktiiqbaai

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6