MAANDAG 6 FEBRUARI 1939 HAARDE M'S DAGBDAD lï SANTPOORT FEESTAVOND VAN „SANTPOORT'S BLOET De feestavond van „Santpoort's Bloei", welke Zaterdagavond in „De Weyman" gehouden werd, mocht zich in een druk bezoek verheu gen, zoodat de zaal zoo goed als geheel bezet was. De avond werd geopend door den heer Joh. Th. N. van Beem, voorzitter van „Santpoort's Bloei". Deze heette de aanwezigen hartelijk welkom in 't bijzonder de H.A.S.-réunisten uit Haarlem, die geheel belangeloos „Adel in Livrei" zouden opvoeren en mej. J. L. En schedé. Met „Adel in Livrei" hebben de H.A.S.'ers in Haarlem veel succes gehad. Spr. hoopte en ver trouwde, dat hun succes hier even groot zou zijn. „Ik hoop verder", zoo vervolgde spr., „dat op dezen avond de laatste stoot gegeven zal worden aan het groote doel, dat wij ons voor oogen hebben gesteld: Het behoud van „De Sandhaes". Van heinde en ver deze week ontvingen we nog een bijdrage uit Oost-Indië en ook van de plaats zelf hebben we veel medewer king mogen ontvangen. Het resultaat is zoo danig geweest, dat binnen afzienbaren tijd „De Sandhaes" gerestaureerd zal kunnnen worden. „We hebben nog slechts f 48 noodig om te kunnen beschikken over een voorloopige toe zegging van f 200. Met de dan beschikbare f 1200 kan onze wensch in vervulling gaan. Van mej. Enschedé, die altijd op de bres staat, als Santpoortsche belangen op het spel staan, hebben we een oude foto van „De Sandhaes", staande te midden der bollen velden, in bruikleen ontvangen. De Molen straat bestond nog niet, de boomen van „Boschbeek" waren nog niet zoo uit de klui ten gewassen. Van deze foto hebben we mooie reproducties laten maken, waarvoor zelfs buiten onze plaats belangstelling bestaat: Uit Stompetoren ont vingen we reeds een bestelling van 150 stuks. Ook op dezen avond hopen we er veel te ver- koopen. Men behoeft dan ook geen al te groot opti mist te zijn, om te verwachten, dat in het komende voorjaar „De Sandhaes" weer in ge bruik zal kunnen worden gesteld. Hierna rees het scherm voor „Adel in Livrei", een symphonie van leugens met een slot- accoord van Henk Bakker. De dolle verwikkelingen in dit blijspel, de vraag: Wie is nu eigenlijk de jonker? hebben de aanwezigen den geheelen avond in span ning gehouden. Na elk bedrijf klonk een warm applaus, een bewijs, dat de Haarlemmers de zaal te pakken hadden. Het grootste aandeel in het succes eischte Ton Luii voor zich op. Deze heeft als kamerdienaar Marcel een bijzondere prestatie geleverd. Zijn spraak, zijn houding, zijn mi miek,, het was in één woord af. De tweede hoofdrol, die van Jonker Alfred de Beaucour was bij Wim Tesselaar in goe.de handen. De van niets-tot-iets-geworden familie Bol huis Paul.Tibbe, Annie Hensen en Jo Jansen droeg ook haar aandeel tot het succes bij. Piet Kruyer had in Winkelman (wijnhan delaar) de minst dankbare rol. W. van Leeuwen was een goede democratische Oom Henri de Beaucour. Bepaald iets fijns maakte Adri Es- meyer van kleermaker Polak een pluim voor voor zijn uiterlijk en Nel Kollerie was vóór haar dienstbodenrol geknipt. Na afloop dankte de heer Van Beem de Haarlemmers voor hun optreden. Den dames werden bloemen aangeboden. FILMAVOND NED. VEREENIGING TOT AF SCHAFFING VAN ALCOHOLH. DRANKEN. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal. van de Ned'. Vereenging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken, organiseert a.s. Woens dagavond een filmavond in het Jeugdhuis aan dè Burgemeester Enschedélaan, Vertoond worden de films „Ondergang" en „De strijd om de Matterhorn". Des middags vindt een filmvertooning voor kinderen plaats. DRONKEN OP DE FIETS. Een wielrijder uit Santpoort, die min of meer „onder den invloed" op een rijwiel zat en de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, is ter ontnuchtering gearresteerd. MARKTBERICHT IJMÜIDEN IJmuiden, 6 Febr. 1939 (A.N.P. Tarbot 108—80 ct. per kg. Tong 80—58 ct. per kg. Heilbot 100—56 ct. per kg. Griet 35—11 p. 50 kg. Groote schol 7.50—5.80 idem Middel schol 8.40—7.10 idem Zetschot 16—11.50 idem. Kleinschol 16.50—5.80 idem Bot 5—1.30 idem Schar 7.40—3.— idem Tongschar 35—19.— idem Poontjes 6.10—5— idem Groote schelvisch 18—9.— idem Middel schelvisch 15.50—9.10 idem Kleinmiddel schelvisch 15—7.20 idem. Kleine schelvisch 11.50—6 idem Groote gul 6.50—3.50 idem Kleine gul 5.90—3.20 idem Wijting 5.20—2.50 idem Makreel 10—4.70 idem Versche haring 4.50 idem Kabeljauw 28—10.— per 125 kg. Vleet 5—1.80 per stuk Leng 1.20—0.60 per stuk Koolvisch 0.60—0.10 per stuk Rog 15—3— per koop. VELSEN Inbraak in een manufacturen- magazijn. Vrijdagnacht is ingebroken in Magazijn Ne^ derland aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost. De inbreker heeft zich toegang verschaft door een kolenbergplaats en heeft een winkelcassa en een bureau verbroken. Er wordt een bedrag van ongeveer f 200 aan kleingeld vermist. Ook een inbraak aan de Noorderlaan. Zaterdagavond is tijdens afwezigheid dei- bewoners ingebroken in een perceel aan de Noorderlaan te Velsen-Noord. Hier wordt een drietal portemonnaiés met geld vermist. P. D. SCHOENMAKER OVERLEDEN. Op 41-jarigen leeftijd is alhier na een ziekte van eenige maanden overleden de heer P. D. Schoenmaker, commies ter gemeente secretarie, chef der afdeeling Financiën. In den heer Schoenmaker verliest de ge meente een nauwgezet en ijverig ambtenaar. Vooral de wethouder van Financiën, wiens rechterhand de heer 'Schoenmaker was, zal hun zeer missen. De heer Schoenmaker is geboren in Ven huizen en werd opgeleid voor de gemeente administratie. Na als ambtenaar ter secretarie van Utingeradeel werkzaam te zijn geweest, werd hij 1 October 1915 benoemd tot klerk ter ivcretarie van Velsen, zoodat hij ruim 23 jaar alhier in gemeentedienst is geweest. Sindsdien heeft hij verschillende rangen door- loopen als adjunct-commies, tweede klas en commies.. Op 2 September 1927 volgde zijn benoe ming tot chef van de afdeeling Financiën, als hoedanig hij werkzaam was tot dat in No vember van het vorige jaar een ernstige ziekte waarvan hij niet meer zou herstellen, hem noopte zijn dagelij kschen gang naar zijn werk te staken. De teraardebestelling vindt plaats op de begraafplaats De Biezen, Woensdagmiddag half drie HILLECOM IJMUIDEN Jubileum „Bloembollencultuur". Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Protinus IJM. 85, vangst: 30 manden tong 35 manden grove schol, 30 manden kleine schol, 40 manden wijting en schar, totaal 135 manden, benevens 325 stuks stijve kabel jauw. Antje, R.O. 15. Vangst: 55 kisten schel visch. 50 kisten braadschelvisch, 15 kisten radio. 65 kisten gul en blanke koolvisch, 20 kisten koolvisch. 15 kisten wijting, 5 kisten tarbot, 5 kisten platvisch, 5 kisten varia, to taal 235 kisten, benevens, 1000 stuks stijve kabeljauw. Belangrijke zwemwedstrijden van V. Z. V. De beste zwemsters en zwemmers van Nederland uitgenoodigd. V. Z. V. organiseert op Zondag 19 Februari belangrijke zwemwedstrijden in het Velser- bad, waaraan niet alleen de beste leden der vereeniging zullen deelnemen, maar waarvoor ook eenige van de beste zwemsters en zwem mers van ons land zijn uitgenoodigd en van sommigen waarvan reeds toezeggingen zijn ontvangen. De deelneming van Jo Waalberg staat reeds vast en vermoedelijk komt ook onze nationale kampioen Hoving. Binnenkort hopen wij de namen der verschillende deel neemsters en deelnemers te kunnen mede- deelen. De beste zwemmers van V. Z. V. zullen el kaar op de verschillende nummers ontmoeten als Maartje Kwak, Coba Koster, An Buding, N. Schoone, Henk Jordaan enz. Den liefheboers van de zwemsport staat der halve een mooi zwemfeest te wachten. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 140 Johanna IJm. 107 f 1220. 400 Bloemendaal IJm. 71 f 2020. 1120 Gerberdina Johanna IJm. 38 f 2950. 400 Cath. Duyvis IJm. 60 f 2320. 820 Comelis IJm. 15 f 2780. 610 Libra IJm. 98 f 3020. Loggers: K.W. 62 f 690, KW. 40 f 450 KW. 16, f 1060, jK.W. 19 f 770. Het zestigjarig bestaan. Zaterdagavond waren de leden der afd. Hille- gom van „Bloembollencultuur" in hotel Sister mans bijeengekomen ter viering van het 60- jarig bestaan der afdeeling. De schitterend met planten en bolbloemen versierde zaal was geheel gevuld toen de heer W. Jonkheer, voorzitter, de welkomstrede uitsprak. Speciaal verwelkomde hij het oudste lid der afdeeling. den heer G. Biemond, die reeds 57 jaren lid is. Het aanstaande voorjaar zal nog in het teeken van het jubileum staan wanneer de 85000 'bloembollen hun geuren en kleuren over Hillegom zullen verspreiden. Ook de voor tuintjes-wedstrijd belooft een succes te wor den. Opgericht met 26 leden was Hillegom direct de grootste afdeelingen is dit steeds gebleven. Zij telt nu 456 leden. Spreker memoreerde vervolgens de verschillende bijzondere ge beurtenissen der laatste 10 jaren en herinner den aan hen, die de afdeeling door den dood zijn ontvallen. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat de komende jaren voorspoedig zouden mogen zijn en men de zaken in de afdeeling steeds in goede harmonie zal behandelen. Dr. A. J. Verhage, voorzitter der Alg. Ver eeniging, die met den heer H. J. Voors, secre taris-penningmeester aanwezig was, bracht de gelukwenschen van het Hoofdbestuur over. Hillegom is steeds een afd. met veel ini tiatief geweest. Hulde bracht spr. aan voor zitter en secretaris de heeren Jonkheer en Bijl van Duivenbode. voor hun energieke leiding. Burgemeester jhr. van Nispen tot Panner- den feliciteerde niet alleen als burgemeester maar ook als lid. Hier is vele malen het woord vak gebruikt en hij weet nu wat dit woord omvat: energie, zorgen, durfikracht enz. Spr. heeft niet alleen in zijn korte aanwezigheid in deze gemeente het- product leeren waar- deeren. maar ook de menschen. Hij hoopte op een spoedig terugkeer van der vroegere wel vaart. Namens alle leden sprak de heer B. Rijnveld meer speciaal tot voorzitter en secretaris. Hij bracht hulde aan hun onvermoeiden arbeid en bood hun als huldeblijk ieder een fraai zilveren theeservies aan. Namens de Hillegomsche Veiling bood de heer D van Egmond met zijn gelukwenschen een fraai bloemstuk aan, zoo ook de heer W. van der Wal, namens den Hillegomschen Tuin- bouwcursus en de heer C. Joh. Bakker namens de Hilleg. Beurscommissie. De heer D. E Nieuwenhuis sprak namens het Holl. Bloem bollen Kweekers Genootschap. Ingekomen schriftelijke felicitaties en tele grammen werden voorgelezen. Met algemeene stemmen werd het bestuurs voorstel. hoogstens f 500 beschikbaar te stel len vcor deze herdenking aangenomen. De secretaris gaf nog uit de notulen van de eerste 25 jaren der Vereeniging een interes sante bloemlezing van bijzonderheden, die menigmaal aan de aanwezigen een daverend gelach ontlokten. Van de oprichters zijn er nog 3 in leven, namelijk de heeren L. Tem pelman G. Biemond en F. Beukers. Aaa het einde van het officieele gedeelte memoreerde de heer Jonkheer de verblijdende tijding uit ons Prinselijk gezin waarna men staande het Wilhelmus zong. Van de Rotterdamsche Bankvereeniging was een fraaie bloemen ingekomen, terwijl de firma W. Warmenhoven en Zonen in een tweetal schitterende manden de blaakbaar heid van Amaryllis aantoonde als decoratie materiaal. Na de officieele sluiting bleef men nog zeer lang bijeen. Er was prettige muziek, een groote verloting van fraaie en nuttige voorwerpen en het was zeer ver na middernacht eer men kon besluiten huiswaarts te gaan. Op het tooneel had de heer Bijl een interes sante tentoonstelling van oude documenten gearrangeerd op het vak betrekking hebben de. Hiervoor was groote belangstelling. DE VRIJW. BURGERWACHT. Op den a.s. feestavond, welke door de Vrij willige Burgerwacht op 16 Februari a.s. wordt gegeven zal door de tooneelgroep, welke ver leden jaar zoo verdienstelijk bij de geboorte van Prinses Beatrix eenige tafereelen uit het leven van Prins Willem van Oranje opvoerde; andermaal een geschiedkundig schouwspel ten beste worden gegeven, namelijk „De Deser teur" van W. J. Voorthuizen. Het stuk speelt in het tijdvak 18121815. BEEN GEBROKEN. Zaterdagavond viel het dochtertje van den heer Nieuwenhuis in de Hoofdstraat door het slippen van haar rijwiel op de tramrails waar bij zij het rechterbeen brak. Na door dr. Ver- sluys en de E.H.B.O. voorloopig geholpen te zijn, werd zij per ziekenauto naar het Leid- sche ziekenhuis vervoerd. HAARLEMMERMEER TEMPO-NIEUWS De onderlinge competitie gehouden tusschen de wedstrijden van de competitie van den Schaakbond „Het Platteland", hebben tot resul taat: gesp. gew. rem. verl. pnt. M. v. d. Velde 9 7 0 2 7 G. Jongkind 6 4 11 4</s P. v. d. Laarse 8 3 2 3 4 J. Hoogerdijk 7 2 2 3 3 M. v. d. Beek 6 114 1 A. v. d. Zwaard 2 10 11 C. v. Wieringen 4 0 0 4 0 Wegman B. Rijken Korenwinden A. Maarsen Meivogel Rieke T. v. d. Beek K. Vreeken Vreeken. P. Spaargaren G. Meivogel G. Hoogerdijk M. Winters 11 10 2 AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING. Op Woensdagavond 8 Februari zal prof. dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam voor den „Religieuze Kring" een voordracht houden over „Hedendaagsche" Nederlandsche Dicht kunst". BENNEBROEK ALGEMEENE LEDENVERGADERING „IIET WITTE KRUIS". Op Donderdag 9 Februai-i a.s. des avonds te acht uur zal de Nooi-d-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Bennebroek-Vogelen zang en Omstreken een algemeene ledenverga dering houden in het R.K. Vereenigingsgebouw te Vogelenzang. De agenda bevat: 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag secretaris 1938. 3. Jaarverslag penningmeester 1938. 4. Verslag financieele commissie 1938. 5. Verslag magazijnmeester 1938. 6. Verslag afgevaardigden ter alg. vergade ring der Hoofdvereeniging. 7. HerKozen verklaring van den heer J. Len zen, ingev. art. 3 van het huishoudelijk regle ment. 8. Verkiezing financieele commissie 1940. 9. Verkiezing afgevaardigden ter vergadering der hoofdvereeniging 1939. 10. Mededeelingen van het bestuur. 11. Rondvraag en sluiting. TOONEELUITVOERING VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Op initiatief van eenige leden van de zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" zal op Woensdag Februari a.s. een tooneeluitvoering worden ge geven door eenige leden van genoemde zang- vereen iging, ten bate van de kas van het comité Autotocht voor Ouden van Dagen. Opgevoerd wordt het blijspel „Willy's Trouw dag". De opvoering vindt plaats in het gebouw van den R.K. Volksbond, aan de Schoollaan. De kaarten zullen huis aan huis worden verkocht. FEESTAVOND IJSCLUB. Op Woensdag 15 Februari zal een feestavond plaats hebben van de IJsclub „Vooruit", in het café Oud Berg en Dal. CARNAVALSBAL. Het Bennebroek's Dubbel Mannen Kwartet hoopt een carnavalsbal te kunnen organiseeren op Maandagavond 20 Februari, in het café ,Oud Berg en Dal". WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Is reeds m een deer eener vorige opiaat opgenomen.) Gaat het echtpaar Mooney voor goed uit elkaar? SAN FRANCISCO. .4 Februari. (A.N.P.) Tom en Rena Mooney zijn uit elkander gegaan, omdat, naar Tom Mooney heeft verklaard in de afgeloopen 16 jaar hun levensop vattingen- .geheel en volkomen onver- eenigbaar zijn geworden. Tom be vestigde niet de mededeeling van zijn vrouw, dat hij zou willen scheiden Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Radio-ontvangst zonder storing. M. de R., Naar aanleiding van het echt-Amerikaan- sche bericht omtrent radio-ontvangst zonder storing, zou ik als voorzitter van de Samen werkende Radiohandelaren te Haarlem en Omstreken dit bericht van een belangrijke kantteekening willen voorzien. In de eerste plaats moge ik wijzen op de mededeeling van het Philips-concern: Tegen over het streven om het storingprobleem op te lossen door de constructie van speciale ont- vanglampen gelijk deze in de toestellen van dit jaar reeds zijn toegepast, waardoor thans zonder extra kosten de ontvangst aan merkelijk verbeterd kon worden, zal het in derdaad theoretisch mogelijk zijn door toe passing van bedoeld zend- en ontvangst systeem, wat het gebruik maken van de zeer korte golven noodzakelijk maakt, een storing- vrije ontvangst te verwezenlijken. Gezien echter de zeer beperkte reikwijdte van deze zenders (maximaal 80 K.M.) zou over de geheele wereld een onnoemelijk aan tal dure zendinstallaties noodig zijn, terwijl de ontvangsttoestellen, uiterst gevoelig en gecompliceerd, stellig niet goedkoop zullen worden. Het kostenprobleem vormt dan ook op zich zelf reeds een beletsel voor de practische uit voering van deze „storingsvrije radio", zoodat het, indien zich bij de practische uitwerking geen nieuwe moeilijkheden voordoen, zeker nog jaren zal duren, alvorens dit principe als aanvulling op de bestaande omroepmogelijk- heden van eenige beteekenis zal kunnen wor den". Dientengevolge laat het zich aanzien, dat de bedoelde revolutie op radiogebied nog tal van jaren op zich zal laten wachten. In vak kringen staat men tegenover deze materie dan ook zeer sceptisch. Het is dan ook noodig dit „Amerikaansche bericht" zeer nuchter te bezien en te beoor- deelen. Het Amerikaansche product heeft voors hands nog zeer weinig kans in Holland. Merkwaardig is dat momenteel nog men schen in gemoede verwachten, dat televisie toestellen spoedig zullen worden verkocht en dusmet inruil van hun oude toestel wach ten! Dat kan dan nog ettelijke jaren duren. Ik hoop dat deze regelen er toe mogen bij dragen dat men het Amerikaansche bericht tot de juiste proporties zal terugbrengen om teleurstelling bij publiek en handelaar te voorkomen. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, G. A. GOLDSCHMEDING. Een „Internationale Taal". Haarlem, Januari 1939. M. de R., Uit de artikelen van mej. N. Postuma over een internationale taal" springt duidelijk naar voren, dat ze noch met het Esperanto als zoo danig noch met den omvang en de ideëele beteekenis van de Esperantobeweging vol doende op de hoogte is. Het Esperanto heeft bewezen een levende en levenskrachtige taal te zijn, welker evolu tie zich op volkomen vrije en natuurlijke wijze voltrekt volgens de richtlijnen, door het .Fundamento" uitgestippeld. Dientengevolge blijft het Esperanto bijna automatisch „bij" een kan er van verouderen en aftakelen geen sprake zijn. Integendeel: Espo. toont zich even frisch en levenskrach tig als de natuurlijke talen. Over de ideëele beteekenis onze beweging zullen wij niet uitweiden en wat het practisch nut van Esperanto betreft, de duizenden feiten spreken te sterk voor zichzelf, dan dat wij er ook maar één woord aan zouden toe voegen. Onze commissie beschikt over een Esperanto-bibliotheek van pl.m. 2000 deelen, welker wetenschappelijke waarde nog zéér onlangs officieel werd erkend door de „Ko ninklijke Academie van Wetenschappen" te Amsterdam. Het schriftelijk bewijsstuk is in ons archief aanwezig. Ten slotte iets over den grooteren „een voud" van Occidental. Dit laatste heeft, even als het Fransch, drie vervoegingsklassen dei- werkwoorden: Esperanto slechts ééne. Voor de vorming der samengestelde tijden behoeft Esperanto maar één hulpwerkwoord, Occidental heeft daarvoor twee hulpwerkwoor den noodig. Het werkwoord heeft in Occi dental twee, somtijds sterk verschillende, stammen, Esperanto kent slechts één werk woord stam. Wij laten den on partij digen lezer gaarne over te beoordeelen. welke der beide talen het in eenvoud wint! Wat de woordenschat betreft: het Occi dental is misschien op het eerste gezicht aan stonds te begrijpen door een Franschman of een Italiaan, doch wij behoeven een taal voor de geheele menschheid, een taal, die waarlijk internationaal is, zoowel in wezen als in uiter- lijken vorm! En aan die beide eischen beantwoordt al léén en ten volle Esperanto 1 De „Commissie voor Esperanto Kindercur sussen in scholen te Haarlem", A. VAN HOEK. Administrateur. Paus Leostraat 37. Hiermede sluiten wij de discussie. Red.i Haarlem aan <Ie ^rens van Noodlijflenrllieirl. Velen zal de schrik om het hart zijn gesla gen na kennisneming van bovenstaand pers bericht. M.i. behooren vele Haarlemmers, en daaronder vooral de beter-gesitueerden, de handen eens in eigen boezem te steken en zich af te vragen, of zij hun Middenstand en daarmede hun stad wel dienen zooals het be hoort. Hoe velen toch plegen hun inkoopen van kleeding enz., ja zelfs van allelei pietluttighe den, in Amsterdam te doen en dan liefst nog bij de groote warenhuizen en modepaleizen. Goedkooper? Weineen! Doorgaans heeft dat vermoeiende winkelen tot gevolg, dat deze. zondaren (essen), neerstrijken in de lunch rooms dier warenhuizen of in één der vele andere aantrekkelijke gelegenheden, welke Amsterdam's centrum biedt. Wanneer we hierbij nog optellen de treintjes (of de benzine van een auto), trammetjes, etc.. och, dan zijn we meestentijds niet zóó bar goedkoop uit ge weest. met onze inkoopen! Alleen, we heb ben een gezellig „uitje" gehad ten koste van ..onzen eigen Middenstand. Haarlemmers, laat dat spoedig veranderen. Laat het algemeen belang gaan vóór egoïsme. Houdt het geld in eigen stad. Dan kunnen de nieuwe belastingen mogelijk nog meevallen of straks geheel overbodig blijken. Met dank voor de verleende plaatsruimte, C. F. T. (geen winkelier). De defensiebegrooting 1939 en de oud-gedienden van Zee- en Landmacht. Hooggeachte Redactie, Den 22sten December 1924 sprak de minister van oorlog, Zijne Exc. Van Dijk: „Ik behoef zeker niet te zeggen, dat de zaak der oud- gepensionneerden mijn volle sympathie heeft, want, zoo werd er o.m. aan toegevoegd, ik acht deze zaak urgent boven vele andere." Voorts besprak deze Excellentie, als Kamer lid, op 4 December 1930 en 16 October 1934, in een gloedvolle rede, den wantoestand ontstaan door de bestaande steunregeling voor de oud- gepensionneerde militairen, hun achterstand door de lage standpensioenen en hij drong daarbij met klem aan op gelijkstelling in pen sioen met de oud-gepensionneerde burgei'lijke ambtenaren. En nu doet het toch wel vreemd aan, dat Zijne Excellentie als minister van defensie thans alles afwijst en voorts zegt: dat een beroep op de gelijkstelling, die ten aanzien van de o.g. van het Indische Leger zou hebben plaats gehad, niet aangaat, omdat deze gelijkstelling slechts betrekking heeft op hen, die zijn gepensionneerd volgens een standpensioen. Maar Zijne Exc. zweeg over het feit, dat de o.g. van het Indische Leger door die gelijkstelling, toch een veel hooger pensioen ontvangen dan die van Zee- en Landmacht. De Adjudant Onderofficier b.v. geniet thans f 672 meer en de Soldaat f 350 meer per jaar. De Minister heeft ook getracht de tegenstel ling te verkleinen tot wat hij vroeger als Ka merlid heeft gezegd, maar gewaagt daarbij niet over wat hij 22 December 1924 heeft ge zegd als M. v. O. Door de steunregeling is voorts volstrekt niet aan redelijke eischen voldaan, zooals de Mi nister beweert. Kortheidshalve slechts dit en dat is wel heel erg dat door den steun alle rangverschil is uitgeschakeld, wat een slag in het gezicht is van alle hiërarchie en alle maatschappelijke verhoudingen; een soldaat kan meer pensioen ontvangen dan een Adjudant Onderofficier. Bedenkelijk is wat de Min. heeft gezegd over de weduwen van vóór 1909, n.I. dat die in dezelfde positie verkeeren als degenen, die krachtens de wet zijn gepensionneerd. Deze weduwen staan vér achter bij de gepension- neerde weduwen. Zij genieten geen 40% ver hooging en kunnen slechts een toeslag ont vangen van 100%, in tegenstelling tot een weduwe, die deelt in de wet, wier pensioen kan worden opgevoerd tot 320%. Een Commissie mocht er voorts niet komen, zooals in een motie werd voorgesteld. En de opmerking in de M. v. A., dat bij ge lijkstelling hulp zou worden verleend aan hen, die het niet noodig hebben, is wel wat al te mal. Als dit consequent werd doorgevoerd zou de schatkist er wel bij varen, maar niet van toepassing zijn op de o.g. van Zee- en Land macht. U, Mijnheer de Hoofdredacteur, hartelijk dankend voor de opneming van dit artikel in Uw veelgelezen blad. Hoogachtend, X. Gevaarlijk lichtspel. Geachte redactie, Haarlem, Januari 1939. Schrik niet geachte lezer, want natuurlijk denkt u aan de ettelijke tonnen gouds welke dit werk gekost heeft. Een fiasco dreigt dit prachtige werk echter te worden zoolang automobilisten en chauf feurs deze verlichting negeeren. Immers zij blijven verblindend rijden! Wat zij hiermee voor hebben is mij een raadsel. Misschien een nieuw soort vermaak ofbluf. zooiets als: Mijn stralen zijn mooier dan de jouwe. Want van ernst of noodzaak op een zoo prachtig verlichten weg kan geen sprake zijn. Dat dit lichtspelletje ernstige gevolgen kan hebben, laat de plagers koud. Aanhoudend leest men in de dag-bladen: Auto tegen berm of paal gereden door verblindend licht van tegenligger inzittenden gedood of zwaar ge wond. Dringt het dan nooit tot die koplampridders door, dat het vandaag of morgen hun body kan zijn, hier of daar gevonden met verbrij zelde lichaamsdeelen? Want voor mij (inzen der) is het een vaststaand feit, dat al die verblinders en hardrijders ook aan de beurt komen. Het is misschien niet prettig dit te lezen, maar waarheid zit er in! Verblinderd rijden is nu eenmaal een ernstig feit en eischt slachtoffers. Een goed automobilist of chauffeur ge bruikt zelden het groote licht. Op de zéér slechte of onverlichte wegen zal hij niet ver der dan „dimlicht" schakelen. Op goede ver lichte en van natriumlicht voorziene wegen zal hij alléén van de stadslichten gebruik maken. Men zou zelfs (indien dit voorschrift was) zonder licht op natriumverlichtewe'gen kun nen rijden. (Dit slechts om aan te toonen, dat elk soort van verblindend licht absurd is, en algeheele afkeuring verdient). Mede absurd is het inhalen met groot ver blindend licht. Het is hoogst gevaarlijk voor den tegenligger, absoluut onnoodig en zonder nuttig effect voor den uitvoerder ervan. Immers indien de te passeeren wagen naar links zou willen afzwenken, zou de bestuur der van den richtingwijzer gebruik maken. Dat de bestuurder van laatstbedoelden wagen dit tijdig doet, behoeft nauwelijks betoog! Zijn achteruitkijkspiegel speelt in deze han deling de hoofdrol, nietwaar? Steekhoudende argumenten zijn voor ver blindend rijden dus niet aanwezig. Reden waarom duizenden met mij verlangend uitzien naar een einde van dit gevaarlijk lichtspel. Politie van Rijk en Gemeenten dient on verwijld tegen de verblinders op te treden. Mocht er gebrek zijn aan politiemenschen. dan zou een beroep op de onbezoldigde Rijks- en Gemeenteveldwachters in het land gedaan kunnen worden. In ieder geval zal elk weldenkend mensch het met mij eens zijn dat de huidige wijze van rijden bij avond onverantwoordelijk is. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte EEN AUTOMOBILIST MET 15 JAAR ERVARING. URGERLIJKE STAND. HAARLEM 4 Februari 1939. Bevallen: 1 Febr.: W. H. v. Steijnen—v. Dan- sik, 2z.;2 Febr., M. H. v. Baars—Truijens, z. Overleden: 3 Febr., G. P. H. Bosma, 68 j., Jansstraat: C. Vos, 56 j., Brouwersplein; G. DLr«ï> 77 j., Bantamstraat; J. Korsman v. d. Bor, 53 Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7