Komt er een belangrijke waterpolo competitie? wijziging in de Trail Smoke Eaters IIMCEZONDEIM /TUKKIN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 H A A R V. F M'S DAGBD'AÜ 6 Instelling van een hoofdklasse, degradatie-wedstrijden zouden vervallen P Zondag 26 Maart zal de Koninklijke I Ncderlandsche Zwembond haar jaar- lijksche algemeene vergadering houden in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Van de vele voorstellen, die hier ter tafel ge bracht zullen worden, is dat waarin een ingrij pende wijziging in de waterpolocompetitie zal worden voorgesteld het belangrijkste. Deze wijziging wordt door het Bondsbestuur voorgesteld in verband met verschiUende moei lijkheden en klachten, welke in het bijzonder over de zomercompetitie zijn ingekomen. Thans meent het Bondsbestuur met de navolgende voorstellen een belangrijke verbetering te kun nen brengen in het verloop dezer competitie: Hecren. Hoofdklasse in een afdeeling van 6 zeven tallen. Eerste Klasse in 2 afdeelingen van 5 zeventallen. Tweede klasse in drie afdeelingen van 5 zeventallen. Derde klasse in afdeelin gen van ten naaste bij 5 zeventallen. Reserve Hoofdklasse in een afdeeling van 6 zeventallen. Reserve Eerste klasse in 2 afdeelingen van 5 zeventallen. Reserve tweede klasse in 3 afdee lingen van 5 zeventallen. Reserve derde klasse in afdeelingen van ten naaste bu 5 zeventallen (eventueel vermenging met de derde klasse). Dames. Eerste klasse van 6 zeventallen in een afdee ling. Tweede klasse en res. klasse in afdee lingen van ten naaste bij 5 zeventallen. Om tot een juiste samenstelling van deze competitie te geraken stelt het Bondsbestuur voor de uitslagen van de zomercompetitie van 1939 als maatstaven te nemen. De nummers een, twee en drie van iedere af deeling eerste klasse heeren promoveeren naar de in te stellen hoofdklasse. De nummers een en twee van iedere afdeeling tweede klasse (west) promoveeren naar de eerste klasse (totaal 6 zeventallen). Van de derde klassers promoveeren vier ze ventallen volgens een nader door de P. C. vast te stellen regeling. De nummers een, twee en drie van iedere af deeling reserve eerste klasse promoveeren naar de in te stellen reserve hoofdklasse. Van de reserve tweede klassers promoveeren 6 zeventallen naar de reserve eerste klasse vol gens een nader door de P. C. vast te stellen regeling. Van de reserve derde klassers promoveeren vier zeventallen naar de reserve tweede klasse volgens een nader door de P. C. vast te stellen regeling. Ter bevordering van een minimum aantal van 5 zeventallen per afdeeling in de derde en reserve derde klasse en ter vermijding van on- noodig groote reizen, zal vermenging van deze klasse moeten kunnen plaats vinden. Dit geldt slechts voor de westelijke competitie. Nummer één van de tweede klasse dames (mits geen reserve zevental) promoveert naai de eerste klasse. Voor den aanvang van de com petitie bepaalt de P. C. op welke wijze om deze promotieplaats zal worden gespeeld. Geen degradatiewedstrijden. De degradatiewedstrijden zullen worden af geschaft. No. laatst van de hoofdklasse wisselt automatisch van plaats met no. één der eerste klasse. Zoo óók nummer laatst van de eerste klasse met nummer één tweede klasse en de twee laatsten der tweede klasse met de twee hoogsten der derde klasse. De wijze waarop de nummers één (of de num mers een en twee) worden aangewezen wordt ieder jaar door de P. C. vastgesteld. Voor de reserve klassen geldt een dergelijke regeling. Aanvang der competities. Het ligt in de bedoeling de competities waar mogelijk te doen beginnen in de tweede helft van Mei en te doen eindigen ongeveer 1 Augustus, op welk tijdstip dus alle kampioenen bekend zullen zijn, benevens alle promoveeren- de en degradeerende zeventallen. Ieder zeven tal zal maximum 10 en minimum 8 wedstrijden spelen. Als competitieleider tevens secretaris der wa- terpolocommissie stelt het Bondsbestuur voor te benoemen den heer B. Planj er. Het allerbelangrijkste van deze wijzi gingen is dus het instellen van een hoofdklasse voor de heeren en het af schaffen van de promotie en degradatie wedstrijden. Door het instellen van een hoofdklasse be oogt men het spelpeil op te voeren door de sterk ste ploegen nu in één afdeeling samen te bren gen. Vrij zéker zullen in deze afdeeling geplaatst worden devereenigingen, het IJ, H. Z. en P. C., Zwemver. Hillegersberg en mogelijk R. Z. C., gezien het vertoonde spel in de huidige winter competitie en de uitstekende krachten waarover zij beschikken. Belangrijke wijzigingen voor Kring Haarlem. Indien men af zou gaan op de zomercompeti tie van 1938 dan zou alleen D. W. R. hoofdklas- SCHAKEN. „HET OOSTEN De uitslagen van de heden gehouden den voor de wintercompetitie luiden: Groep I: HerfstFrijn BijlHoogendoorn Seijtsv. Eik v. BeemBijl KoningVeerman v. EisVeerman Groep II ProsseeD. Buur LindSierveld HovinghBuur HooftHoreman Hooft—Den Haas Groep III: De la Courtv. d. Bogaardt De GraafBoelens D P. BuurZwaanswijk R. v. Weert—Wolff Groep IV- v. RooienBogaert A. v. WeertPen v. Wel—Silvis W. Wolfv. Rooien OverbeekeKloeke v. WelHagedoorn wedstrij- ser worden, omdat zij de tweede plaats innam. H. P. C. dat op de vierde plaats eindigde zou dan eerste klasser gebleven zijn. Daarentegen zou den Haarlem en V. Z. V. naar de eerste klasse promoveeren. H. V. G. B. zou als laatstgeplaatste in haar af deeling tweede klasser gebleven zijn, terwijl verder de H. P. C.-reserves in de reserve Hoofd klasse en de H. V. G. B.- en D. W. R.-reserves alsmede het derde zevental van H. P. C. in de reserve eerste klasse zouden zijn geplaatst. Dat op deze standen echter geen peil getrok ken kan worden blijkt wel uit het verloop dei- wintercompetitie van Kring Haarlem w.i. thans in de eerste afdeeling Nereus uit Koog aan de Zaan aan den den kop onmiddellijk gevolgd door V. Z. V. en H. V. G. B. Meening van den heer A. J. Braam. ijnyTJ vroegen nog de meening van den heer "A, J. Braam, den bekenden H. P. C.'er, oud- internationaal er scheidsrechter. Deze is van meening, dat de nieuwe voorstellen zeker niet alle moei lijkheden zullen op heffen, doch dat er wel weer voordeelen aan verbonden zijn. Beter zou het z.i. zijn geweest de com petitie in zijn geheel naar den winter te verplaatsen en deze b.v. in October te A. J. Braam. beginnen en te emdi- gen in April of Mei. Ook de Kring Den Haag zou gaarne deze regeling wenschen. Daarbij be hoefden de promotie en degradatiewedstrijden dan niet te vervallen. Het aantal wedstrijden zou vergroot moeten worden door uitbreiding der afdeelingen, waardoor de belangstelling zou toenrmen en er weer meer tijd vrij zou komen voor internationale ontmoetingen, training zwemwedstrijden. Daarentegen schijnt vooral kring Utrecht bezwaren tegen een dergelijke officieele competitie te hebben. Het geheel is mogelijk een verbetering, alleen zullen de be zwaren met het oog op de vacantie nog niet ge heel zijn opgeheven, terwijl ook het begin in het tweede gedeelte van Mei door koud water niet altijd even gemakkelijk zal zijn. Doch bovenal heeft de heer Braam vertrouwen in den nieu wen competitieleider, den heer Planjer, die volgens hem de aangewezen man is om deze competities te leiden. Wereldkampioenschap IJshockey zetten hun zegetocht voort. Duitschland houdt stand tegen Tsjecho-Slowakije. De Trail Smoke Eaters wonnen Dinsdagavond voor 4.000 toeschouwers met 40 van Engeland. De Canadeezen deden het zoo rustig aan, dat de beide eerste spelgedeelten zonder doelpunten verliepen. Zeven minuten voor het einde stond het nog 00. doch toen gooiden de Smoke Eaters er een schepje op en in een minimum van tijd was de stand 40. (00, 00, 40). Voor poule b. van de halve eindstrijden om het Europeesch- en wereldkampioenschap ijs hockey kwamen de Vereenigde Staten tegen Hongarije uit. De Amerikanen hadden groote moeite hun overwicht in de noodige doelpunten uit te drukken. In elke periode werd er een goal gescoord, resp. door Dondy, Bogne en Magnhild. De strijd in poule a. te Zürich tusschen Tsje- cho-Slovakije en Duitschland was uitermate spannend. Na twee verlengingen eindigde de wedstrijd in een gelijk spel. (11). Voor de troostronde werd te Zürich de ont moeting tusschen België en Joego-Slavië ge speeld. Het resultaat werd 33 (10, 21, 0—2). Te Bazel won Zwitserland met 40 van Polen, al werden hier de vier doelpunten niet in de laatste periode, doch in de middelste gescoord. Het is nu reeds duidelijk, dat in de Bazelsche groep Zwitserland en de Vereenigde Staten zich zullen klasseeren voor de finale. Wie met Ca nada uit de Züricher groep naar de finale-poule over zal gaan is nog niet te beoordeelen. Nederland verliest van Italië. Gisteravond laat werd nog voor de troostron- den van het tournooi om het Europeesch en wereldkampioenschap ijshockey de match Ne derlandItalië gespeeld, waarbij onze landge- nooten met 21 werden geklopt. Vier Hollandsche spelers kwamen in het veld. terwijl zij last hadden van lichte griep. Het was een zeer spannende strijd, waarbij de onzen zich op schitterende wijze verdedigden. Vooral doel- verdediger Gerritsen was buitengewoon op dreef. De eerste en tweede periode gingen zonder doel punten voorbij. In het laatste gedeelte slaagden I de Italianen er in tweemaal achtereen te scoren. In de laatste minuut redde Lammerts de eer. De stand in de groep van het trocsttournooi I luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. Italië 1 1 2 2—1 Nederland 2 1—12 3—3 Finland 1 1—2 DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1938/1939 HAARLEMSCHE DAMBOND. Maandagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden in „Het Hof van Holland" te Haarlem voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse P. H. Meure wint van P. G. van Engelen; D. Schrijnemakers remise met H. van Lunen burg Jr.: Joh. Fabel wint van J. van Looij; J. B. Sluiter Jr. wint van K. Olij; J. J. Groene- woud remise met M. van Leeuwen. Eerste klasse: A. Smit wint van J. Otter; Th. Tolenaars wint van J. Kuntze: H. Berghuis wint van P. L. Schrijnemakers. Tweede klasse: J. J. Koren wint van J. M. Rutgers: J. Bo terbloem wint van W. JonkhofTh. Warmer dam wint van H. A. Hoddenbach; C. Vrolijk wint van C. van Wageningen. Derde klasse: J. Piek wint van A. Akersloot. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De ontmoeting tusschen Rustenburg en Kinnegin om het persoonlijk kampioenschap van Nederland werd door Kinnegin gewon nen. CRICKET. RODESIA—M C. C. De driedaagsche wedstrijd RhodesiaM. C. C. eindigde in een draw. Maandag, op den tweeden dag, kon wegens regen in het geheel niet ge speeld worden. Dinsdag bij warm en zonnig weer werd het Engelsche totaal (1522) tot 3075 opgeveord. Hutton scoorde een snelle 145, zijn vijfde century van den toer. Hij verloor Hammond voor slechts 7 runs, doch met Ames (47) samen kwamen de runs zeer snel op het bord. De stand voor het 4de wicket leverde 118 runs op. Met Edrich en Yardley aan bat sloot Ham mond de innings. Rhodesia werd daarna voor- 242 aan den kant gezet. De batsmen speelden, omdat toch geen beslissing verkregen kon wor den, vrij; door het goede fielden der Engelschen bleef het vertoonde cricket het aanzien ten volle waard. Wright nam 464 en Wilkinson 356. BIJZONDERE PRESTATIE VAN EEN WICKETKEEPER. In de Sheffield-Shield match Victoria Queensland heeft Tallon voor de tweede maal in dit seizoen als wicketkeeper een bijzondere prestatie geleverd, door in de eerste innings van Victoria vier batsmen te stumpen en drie te vangen. „Tiger" Smith van Warwickshire, Farrimond van Lancashire en Price van Middlesex, zijn de drie wicketkeepers die reeds 7 wickets in één innings achter hun naam hadden staan. Met 12 wickets in één wedstrijd heeft de Australiër Tallon enkele weken geleden alle records ge slagen. Het totaal van Victoria 348 (Hassett 139) werd door Queensland met niet minder dan 5757 beantwoord. Brown scoorde een dubbele century (215); hij is de Australische batsman die in dit seizoen zijn 1000 runs volmaakte, een aantal dat slechts zelden gehaald wordt omdat het aantal wedstrijden in groot cricket in Austra lië beperkt is. PONT-TRANSBONDEUR OVER HET MERWEDEKANAAL DEZER DAGEN GEREED. MAARSSEN, 8 Februari. De pont-trans- bordeur, behoorende bij de nieuwe hooge brug over het Merwede-kanaal alhier, is dezer dagen gereed gekomen. Enkele wijzigingen moesten worden aangebracht. Thans is zij echter bruik baar voor den dienst. Binnenkort zal zij in dienst worden gesteld. De draaibrug in den Stationsweg komt dan op non-activiteit. THE ROYAL KILTIES BAND", het Engelsche .Junioren-orkest'dat van Vrijdag a.s. af in het Rembrandt- Theater op het tooneel zal verschijnen, om de voorstellingen van de geestige film „Die verduivelde waarheid", met Irene Dunne en Cary Grant, op te luisteren. AdvIngez. Med.) De broudiabriek üei a.V. Carels bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid van dit feit werd Dinsdag een feestavond gehouden. Een foto van de directie (op den voor- «ynndl en het Dersoneel met hun dames. De bewaking van de Fransch-Spaansche grens is o.a. versterkt met afdeelingen Fransche cavalerie. Honderd mijnwerkers bij aard verschuiving bedolven. Tien hunner omgekomen. TOKIO, 8 Februari (Domei-A.N.P.) Het mijnwerkersdorp Sugino in de prefectuur Sjiga is gistermiddag door een aardverschuiving geteisterd. Hon derd bewoners worden bedolven. Tien hunner zijn omgekomen, tien anderen werden gewond, doch de overigen konden bevrijd worden. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Nu de wisselmarkt geen prikkels van politie leen aard krijgt beweegt de handel zich in kalme banen. De omzetten te Amsterdam waren heden morgen klein, en hielden voornamelijk verband met commercieele behoeften. De koersen waren niet veel veranderd en sloten zich geheel aan bij de noteeringen op de buitenlandsche mark ten. Daar bij werden slechts onbeteekenende fluctuaties meegemaakt. Het Britsche pond werd ingezet op circa's 8.69 1/4 a 8.69% en trok een kleinigheid aan tot 8.69% a 8.69 3/4. Amerikaansche dollars werden afgedaan in de omgeving .van 1.85%. De noteering van Fran sche francs was vrijwel ongewijzigd en bleef stationnair, waarbij werd gehandeld tegen 4.91 a 4.91 3/8. Belgas waren 31.33 a 31.37. In het di sagio voor francs en belga's was nagenoeg geen wijziging gekomen. Zwitsersche francs waren 41.98 a 42.02. Duitsche marken 74.37 a 74.43. De Scandinavische deviezen werden op ongeveer de prijzen van gisteren geadviseerd. De niet-officieele vroegbeurs gaf voor den ef fectenhandel slechts zeer geringe affaire te aan schouwen. De Amerikaansche fondsen werden een kleinigheid lager afgedaan, terwijl de locale aandeelen onveranderd of iets lager waren. SPEELTUINVEREENIGING „WELTEVREDEN" Bovengenoemde Speeltuinvereeniging hield haar jaarvergadering. De heeren Op huizen en Staring vertegenwoor digden op deze vergadering het Verbond van Haarlemsche Speeltuinen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. In het bestuur werden opnieuw gekozen de heeren J. Brouwer, voorzitter, G. J. de Bruin, le penningmeester, Le Noble, commissaris en Weh- nes 2de secretaris. Nieuw benoemd werden mevr. v. d. Kamp en de heer J. Prent. Besloten werd nogmaals via het Verbondsbe- stuur een brief te richten aan B. en W. van Haarlem over den nieuwen tuin, welke reeds een paar jaar geleden in uitzicht werd gesteld. Nog meer ouders dienen hun schouders te zet ten onder het speeltuinwerk. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Naar algemeene broederschap. Geachte redactie. De volgende resolutie is aangenomen op een te 's-Gravenhage gehouden conventie van de Theosofische Vereeniging (Nederlandsche af deeling 1 De Conventie acht- het oogenblik geko men om nogmaals dringend en krachtig haar standpunt de Algemeene Broederschap der Menschheid naar voren te brengen. Door een krachtige poging van velen, indi vidueel en gezamenlijk, moet het mogelijk zijn dit denkbeeld ingang te doen vinden en daar mee de harten te openen voor die geestelijke en moreele levenshouding, welke alleen in staat geacht kan worden de huidige conflic ten tot een oplossing te brengen. Van ganscher harte instemmend met de in verschillende landen gepubliceerde „Oproe ping tot moreele en geestelijke herbewape ning" en hoogst, dankbaar voor de daaraan hier te lande geschonken steun door H. M. onze geëerbiedigde Koningin, als ook in de overtuiging, dat daarop voortgebouwd dient te worden, doet de Theosofische Vereeniging een krachtig beroep tot medewerking op alle bewegingen, die broederschap in haar begin- selverkliaring voeren; op alle kerken, die op grond van 't Vaderschap Gods de broederschap aller menschen prediken; op alle opvoedkun dige instellingen in wier vermogen het ligt de tegenwoordige jeugd in dezen geest van broe derschap. samenwerking en waardeerend ver trouwen op te kweeken; en op allen, die zich daartoe geroepen mochten gevoelen zoo wel individuën als instellingen of vereenigi^- gen om krachtig aaneengesloten te streven naar een algemeene geestelijke en moreele op leving van waarachtige menschelijkheid als grondslag voor een gelukkiger, rijker en vrijer samenleving. J. A. H. rtiKT !ilfe% EiKicmiN PURMERE1ND, 7 Februari 1939. VEEMARKT. Aanvoer 461 runderen, 70 vette koeien, 6070 ct. per kilo, handel matig; 164 gelde koeien f 115f 175 per stuk, handel matig; 105 melkkoeien f 180—f 260 per stuk, handel matig; 22 stieren 4252 ct. per kilo, handel matig; 14 paarden f 80—f 145 per stuk, handel matig; 39 vette kalveren 6595 ct. per kilo, handel stug; 794 nuchtere kalveren voor de slacht f 7f 12, voor de fok f 11f 18, handel vlug; 1902 vette varkens voor de slacht 47—49 ct. per kilo, handel vlug; 99 magere varkens f 22f 30 per stuk, handel matig; 351 biggen f 9—f 17 per stuk, handel matig; 836 schapen f 22f 28 per stuk, handel matig. 19 bokken f 3f 11 per stuk, handel matig. Kippeneieren f 3.25f 3.65; eendeneieren f 3.40 per 100 stuks. Gemeentelijke kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 23.000 kilo. Handel goed. Hoogste prijs f 21, kleine boeren 1 partij f 19 per 100 kilo. Boter 180 kilo prijs f 1.54 f 1.67. Coöp. Centrale Eieren veiling Purmerend. Aangevoerd; 40.000 eendeneieren, f 3.40 f 3.50; 80.000 kippeneieren6566 kilo f 3.60 f 3.70; 63—64 kilo f 3.55—f 3.60; 60—62 kilo f 3.35—f3.55, 58—59 kilo f 3.30—3.40; 56—57 kilo f 3.25—f 3.30; 53—55 kilo f 3.15—f 3.25; 50—52 kilo f 3.05—f 3.15 VEEMARKT ROTTERDAM. Ter Veemarkt waren Dinsdag aangevoerd to taal 4398 dieren, n.l. 213 paarden, 8 veulens, 771 magere runderen, 896 vette runderen, 39 vette kalveren, 1895 nuchtere kalveren, 111 graskal veren, 409 schapen of lammeren, 1 varken, 55 bokken of geiten. Prijzen per kilo: vette koeien 74 ct., 60 ct., 38 40 ct.; vette ossen 66 ct., 58 ct., 3848 ct.; stieren 62 ct., 56 ct., 50 ct.; vette kalveren f 1,05, 95 ct., 6575 ct.; schapen 49 ct., 43 ct., 32 ct.; lammeren 53 ct., 47 ct., 42 ct.; nuchtere slacht- kalveren 36 ct., 31 st., 26 ct.; slachtpaarden 52 ct., 42 ct., 32 ct. Prijzen per stuk van mager vee: schapen f 25, f21, f 18; lammeren f20, f 17, f 13; nuchtere slacht kalveren f 8,50, f7, f5; nuchtere fok kal veren f23, f 19, f 16: slachtpaarden f220, f180, f100; werkpaarden f320, f 260, f120; hitten f230, f185, f 110; stieren f275, f205, f145; kalf- koeien f290, f225, f160; melkkoeien f285, f215, f160: varekoeien f195, f160, f140; vaar zen f175, f155, f115; pinken f145, f 115. f95; graskalveren f50, f35, f25; bokken en geiten f 10, f 8, f 5. De aanvoer van vette koeien ossen was iets grooter met tamelijken handel en de le kwalieit was iets duurder, verder prijshoudend. Een pri ma koe ging nog tot 76 en een os tot 68 cent. Stieren iets kleiner ter markt, kalmen handel en met onveranderde prijzen. Vette kalveren met matigen aanvoer, flauwen handel en de prijzen als gisteren. Een prima kalf ging nog tot 115 cent. Schapen en lammeren aanvoer iets korter met redelijken handel en de prijzen als gisteren. De aanvoer van nuchtere slacht- en fokkal- veren was ruim met stroeven handel en ruim prijshoudend. Paarden met grooten aanvoer, vlotten handel en de prijzen van vorige week waren goed te hand haven. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was als vorige week met luien handel en terugloopende prijzen. Varekoeien met kleinen aanvoer, flauwen handel en niet geheel prijshoudend. Vaarzen en pinken met korteren aanvoer, tragen handel en de prijzen van vorige week toonden neiging tot dalen. Graskalveren met korten aanvoer, redelijken handel en prijshoudend. Bokken en geiten aanvoer als vorige week met vluggen handel en met onveranderde prijzen. MARKT BODEGRAVEN Aangevoerd 61 partijen Goudsche kaas met rijksmerk, totaal 20.745 stuks, wegende 24.705 K.G. Prijs met R.M., le soort f 25 tot f 27. 2e soort f 23.50 tot f 24.50. Handel flauw. VEEMARKT. Amsterdam, 8 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 225 vette kalveren, le kwaliteit 6872 (en kele hooger), 2e kw. 54—66, 3e kw. 42—52 per K.G. levendgewicht. 100 nuchtere kalveren 58 per stuk. 140 varkens: vleeschvarkens. we gende van §0110 K.G. 5758, zware varkens 5657, vette varkens 5556 per K.G. slachtge- wicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel kalm, eerste kwaliteit, waarvan weinig aanvoer, goed te plaatsen. Andere lui en moeilijk prijs houdend. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, sleepen- de handel, prijzen lager. Varkens: matige aanvoer, handel sleepend, zelfde prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10