Haarlem's Dagblad TROUW AUTOMOBIELEN Geen Lawaai. Poolbezetting. -i*Tax- S'njfe De strijd tegen de wilde bussen. Afstand van grondgebied CRYSTALPHONE RADIO Technisch Bureau DE MAGNEET Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17067 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 8 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25 p. m.nand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. franc» per post f3.55. lo«w nummers O cent per ex. Advertentiën: 1-5 rebels f 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegclahonueineulstarieven op aanvruag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f0.15. Groentjes zie rubriek. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Lord Halifax en zijn Nederlandsche ambtgenoot mr. Patijn hebben beiden in de laatste dagen verklaringen afgelegd die men als bijdragen tot een Anti-Lawaai-campagne zou kunnen bestempelen. Want in onzen tijd vereischt niet alleen het straatrumoer be strijding. Er is een ander lawaai, voorkomend uit de botsing van hetgeen Halifax „philoso- phieën", Patijn met een leelijk modewoord „ideologieën" en de eenvoudige burger sim pelweg „regeeringsstelsels" noemt. Minister Halifax, sprekend te Huil, noemde die botsing de trieste erfenis van de verwarring na den wereldoorlog en de oorzaak van de bestaande atmosfeer, waarin onverdraagzaamheid vaak wordt beschouwd als een teeken van kracht en verdraagzaamheid als een bewijs van zwakte. Minister Patijn, schrijvend in zijn Memorie van Antwoord over de betrekkingen met Duitschland, vroeg wijze matiging in cri- tiek. Diegenen die zulke matiging niet toe passen doen meer schade dan zij wellicht zelf vermoeden. Zij schieten jammerlijk tekort en belemmeren door hun optreden het herstel van een normaal internationaal verkeer tus schen landen en volken: een ideaal, dat der regeering altijd voor oogen zal blijven staan. Uit beider betoogen, die op verscheidene punten treffend overeenstemmen, kan men den goeden raad opdoen: Blijf rustig en be zonnen, laat u niet tot lawaai verleiden, besef dat er in andere landen andere régimes heer- schen en dat ons doel toch is, daarmee in behoorlijke internationale betrekkingen te verkeeren. Willen wij den oorlog helpen voor komen en de handelsbetrekkingen helpen her stellen dan is dat de eenige weg. Is dit te ontkennen? Neen. Men moet kiezen of deelen. Men kan den koers van den oorlog of dien van den vrede nemen. Niemand wil den oorlog. Welnu, men houdt den vrede niet, en men verbetert hem' nog minder, als men daar niet voor werkt met rustig overleg en met zelfbeheersching. Het is een moeilijke en een ingewikkelde taak. Ivlen moet in koel beleid zijn weg gaan en de werkelijkheden erkennen. Tot die werkelijkheden behoort het onweerlegbaar feit, dat herstel van de eco nomische nooden een internationaal vraag stuk is en dat het ons niet goed kan gaan als het anderen slecht gaat. Toen Hitler in zijn jongste rede een verklaring aflegde die neer kwam op „wij moeten exporteeren of sterven", hebben vele principiëele tegenstanders van zijn régime blijkbaar volstrekt niet begrepen dat Duitschlands economische nooden een groot nadeel ook voor ons en voor Engeland en andere landen zijn. Evenals onze econo mische nooden, en de Engelsche, voor de Duitschers een nadeel beteekenen. Want wij drijven handel met elkaar, dagelijks. Herstel van dien handel op den ouden voet zou van veel grooter en blijvender waarde voor alle betrokkenen zijn dan alle kunstmatige crisis voorzieningen en alle plannen tot uitvoering van openbare werken en werkloosheidsbestrij ding bij elkaar. In een vergiftigde atmosfeer als de hui dige, vol achterdocht en oorlogsgerucht, komt daar niets van terecht. Dat de Engelsche en Nederlandsche ministers van Buitenland sche Zaken dit door hun woord trachten dui delijk te maken is goed en noodig. Het zal vele malen en in velerlei toonaarden her haald moeten worden. Het is op deze plaats al bij vele gelegenheden tot uiting gebracht en als er opnieuw aanleiding toe is zal ik het telkens weer doen. Het verkeerdste wat men in den huidigen toestand der wereld kan doen is wel het verder aankweeken van haat en achterdocht. Dat is ten allen tijde verkeerd, maar het is nu bovendien levensgevaarlijk: voor het eigen volksbestaan en voor Europa. En het vergiftigt de samenleving, het neemt de vreugde weg uit dat korte menschenleven, waarvan toch zooveel meer te maken is. Deze dingen zijn inderdaad terug te brengen of moet ik liever zeggen: te verheffen tot eenvoudige gedachten die voor ieder men schenleven gelden. En wie dit een te simpele redeneering vindt, wie beweert „dat er toch oorlog komt" moge eens even bedenken dat deze eigenwijze voorspelling nu al jarenlang is gelogenstraft en dat men in die jaren heel wat blijder ook voor anderen had kun nen leven door er niet telkens weer aan te gelooven, met eiken onheilsprofeet in te stem men en bij te dragen tot een sfeer van zwart galligheid en moedeloosheid. Deze tijd heeft tot dusver wel zeer treffend bewezen, hoe talloos de mogelijkheden zijn om een oorlog ....te voorkomen! Laat men dat liever eens beseffen. En ver draagzaamheid, die heel wat moeilijker is dan onverdraagzaamheid, als de kracht zien die zij is. R. P. Botsing tusschen tram en autobus. Tramverkeer ondervond vertraging. Omstreeks kwart voor zeven gisteravond vond op het Plein een botsing plaats tusschen een tram, die in de richting Heemstede reed en een autobus, die van den Raamsingel naar den Gasthuissingel reed. De tram werd aan de voor zijde ernstig beschadigd. Een stootbalk, twee koplampen en een ruit van het voorbalcon wer den vernield. Van de bus werd de linkerzijde van de caros- serie ingedrukt, terwijl 4 ruiten werden ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tramverkeer ondervond 20 minuten vertraging (Nadat Engeland, Frankrijk, Noor wegen en laatstelijk Amerika groote gebieden bij de Zuid-pool voor zich hebben opgeeischt, wordt in België nu ook een actie in die richting gevoerd, op grond van de expeditie Gerlacke in 189718). Merkwaardig is die plotselinge lust, Om land aan de Zuidpool te annexeer-en, Men liet dit land in vroeger tijd met rust, Behalve dat men 't soms ging exploreeren. Verwacht men optimistisch bijgeval, Dat het eerlang weer eens ontdooid zal En dat men via kolen slagen zal, Er dan een ware goudmijn van te maken? Men gaat er thans voor zijn plezier niet heen, Het land ligt onder ijs en sneeuw verborgen, Men kan er hoogstens ijsberen alleen, En dat kan hier ook, dank zij velen zorgen. Is het alleen dan maar om het bezit, Waarop men zich hoovaardig wil beroemen, Een doodsche uitgestrektheid, kil en wit. Die men het zijne wenscht te kunnen noemen? De kale bluf van: kijk, wat ben ik groot, Ik tel ook mee, men kan mij niet negeeren, Al is dan ook het grootst gedeelte dood, De massa is er om te imponeeren. Of is het, en dat lijkt mij niet zoo raar, Een onbewust verlangen naar de koude, Waarmee men in de dagen van gevaar, De licht verhitte hoofden koel kan houden. Ik weet het niet, noch waarop naderhand, Die Poolbezetting nog eens uit zal loopen, Ik ben al lang tevrêe als Nederland Er warmpjes in blijft zitten in de tropen. P. GASUS. (Adv. ingezMea.j Minister van Buuren verwacht dat sluitende regeling is verkregen. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Waterstaat inzake het ontwerp van wet tot aanvulling en wijziging van de afdeelingen 9 en 10 der wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, is het volgende ontleend: Aan de regeering wordt de vraag gesteld, of thans voldoende zekerheid bestaat, dat een sluitende regeling zal zijn verkregen, m.aw. dat de rechterlijke macht zal moeten veroor- deelen. Geen wetgever, die in een staatsbestel leeft met een onafhankelijken rechter, kan zeker heid geven, dat zijn voorschriften bindend zullen worden bevonden. Onder dit voorbe houd meent de minister de verwachting te mogen uitspreken, dat ook met het aanvan kelijk niet door hem gekozen middel redelij kerwijs mag worden verwacht, dat doel zal worden getroffen, al ontveinst hij zich het bestaan van moeilijkheden niet. In antwoord op de vraag, hoe, in dien het ontwerp tot wet mocht wor den verheven, de regeering zich voor stelt, overeenstemming te brengen tusschen het R. A. P. en artikel 2 van afdeeling 6 der wet van 29 No vember 1935 kan de minister mede- deelen, dat hij zich voorstelt wijzi gingen te bevorderen van het R.A.P. in dien zin, dat het vergunningsstelsel zich niet meer richt op het vervoer met, maar op het exploiteeren van motorrijtuigen. De Fransche regeering heeft in het Zuiden des lands uitgebreide militaire maatregelen genomen ter regeling van den dagelijkschen vluchtelingenstroom. De foto toont de aankomst van versterkingen te Le Perthus, waar de militairen dadelijk over de verschillende grensposten verdeeld worden. Rosenberg over de emigratie der Joden. Tijdens een receptie te Berlijn voor de buiten landsche diplomaten en de buitenlandsche pers heeft de Duitsche minister Alfred Rosenberg een redevoering uitgesproken over het thema: Moe ten ideologische tegenstellingen vijandschappen tusschen staten ten gevolge hebben? Spreker stelde de vraag of en welk op zichzelf afgesloten gebied de democratieën ter beschik king willen stellen om den Joden in hun geheel (rond 15 millioen personen) tot vestigingsgebied te dienen. De Joodsche millionairs en milliar- dairs moeten z.i. bijv. de Conferentie van Evian in Londen voor dit doel hun middelen ter beschik king stellen. Over de vraag, welk gebied in aanmerking zou kunnen komen, zouden de bezitters van deze, gedeeltelijk onbewoonde gebieden zelf moeten beslissen. Spreker wees er op, dat het probleem zich samentrekt op de voorstellen Guyana en Madagascar. Hieruit vloeit volgens spreker voort: 1. De noodzakelijkheid om de honderdduizen den Joden uit Duitschland en later de millioenen Joden uit Centraal en Oost-Europa op te nemen en in gesloten verband in een kolonisatiegebied ond»r te brengen. 2. Bij een dergelijke kolonisatie kan geen sprake zijn van de oprichting van een Joden staat, maar wel van de inrichting van een Joodsch reservaat De „zusterbewegingen" in het buitenland. Voortgaande keerde Rosenberg zich tegen de be schuldiging, dat de nationaal socialistische bewe ging niet-Duitsche parallelpartijen bij andere volken in het leven heeft geroepen en dat zij deze zich voor een deel eveneens nationaal socia listische noemende groepen in het veld wil brengen tegen de staatspolitiek van andere na ties. Het is begrijpelijk, aldus spreker, dat een vernieuwingsbeweging bij andere volken op Duitsch voorbeeld ook den naam nationaal so cialistisch aanneemt, doch daarmede heeft zoo'n beweging nog niet de beslissende ideologische houding, die het Duitsche volk daaraan gehecht heeft. Bij ieder volle moet zoo'n beweging terug gaan tot het eigen nationaal karakter en de eigen tradities. Zelfs bij verwante imitatiepogingen moet een andere inhoud dan in Duitschland beslissend worden. Het Italiaansche fascisme is een origi neel antwoord van het Italiaansche volk, gericht tot het noodlot. Ook het Duitsche nationaal so cialisme kan er aanspraak op maken de wereld beschouwing te vormen van het Duitsche volk in onzen tijd en het antwoord der Duitsche natie, gericht tot het noodlot van ons tijdperk. Besluitende zeide Rosenberg: door deze ver duidelijking hoopt de nationaal socialistische be weging opnieuw een bijdrage te hebben geleverd, voor een algemeene pacificatie. Geestelijke strijd is er in de wereldgeschiedenis steeds geweest en ideologische conflicten zullen den volken ook in de toekomst niet bespaard blijven. Maar dat be hoeft niet ten gevolge te hebben wanneer allen van goeden wil zijn dat nu uit deze ideologi sche worsteling van een groot tijdperk noodza kelijkerwijze politieke, of zelfs militaire con flicten ontstaan. niet discutabel geacht. Afstand van eenig tot het grondge bied van 't Koninkrijk belioorend deel, hoe klein ook, wordt door de regeering niet discutabel geacht. Minister Weiter deelt het bovenstaande mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Indische begrooting. Tot herziening van het Nederlandsche vlootprogram ziet de regeering geen aanleiding. Zij blijft ech ter met betrekking tot de situatie in het Verre Oosten waakzaam. De minister herinnert er aan, dat in de Me morie van Antwoord op de algemeene beschou wingen over de rijksbegrooting de juistheid der geruchten over een internationale conferentie tot herverkaveling van koloniaal gebied op aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende wijze ontkend is. Bovendien heeft de Indische regeering op vragen van den heer Soetardjo ge antwoord, dat er geen grond hoegenaamd aan wezig is voor ongerustheid omtrent „de gevolgen van de recente beslissingen in de internationale politiek voor het lot van Nederlandsch-Indië" Gevluchte Spaansche miliciens naar het Nationalistische Spanje. EEN WINTERSPROQKJI.. Hoe de Amerikaansche visscnersschuit Mildred" dezer dagen te Boston terugkeerde. Contingent van 1235 man op weg. TOULOUSE, 8 Februari (Havas). Een nieuw contingent van 1235 mili ciens, die zich voor Franco hebben uitgesproken, is naar Hendaye ver trokken, om naar het Nationalisti sche Spanje te worden gebracht. 300 gewonden en zieken zijn vervoerd naar Pau en Mont de Marsan. Londen en Burgos in contact. De „Jour" verneemt uit Londen: Wij meenen te weten, dat sedert 48 uur drukke besprekingen gehouden worden tusschen Londen en Burgos. Franco zou gezegd hebben dat hij geen beperking van de Spaansche souvereiniteit zal dulden door uit den burgeroorlog voort vloeiende politieke of militaire afspraken. Naar wij vernemen zal de Engelsche regee ring haar wettige erkenning der regeering van Burgos laten afhangen van twee voor waarden 1. De totale terugtrekking der vreemde lingen. 2. Een „menschelijke" regeling van het vluchtelingenvraagstuk. Kunstschatten en oorlogsmateriaal over de grens. FERPIGNAN, 8 Februari (Reuter). Van nacht zijn bij Cerbère zestig vrachtauto's vol geladen met oorlogsmateriaal, machinegewe ren, granaten en andere ontplofbare stoffen de grens gepasseerd. Naar Bourg-Madame zijn bovendien 200 kanonnen overgebracht. In Cerbère zijn voorts 4.000 gewonden aangeko men en vandaag worden in Bourg-Madame 16.000 militiemanschappen verwacht. Vandaag of morgen worden de over blijfselen verwacht van het republi- keinsche leger, dat het laatst gestre den heeft bij Olot. Hun aantal zal circa 30.000 man omvatten. In Le Perthus zijn in den loop van den ochtend een duizendtal leden der interna tionale brigade aangekomen alsmede nog tien vrachtauto's vol met kunstschatten. In Pont Arlier zijn 300 uitgeweken Spaan sche burgers, meerendeels vrouwen en kinde ren, en 25 mannen, aangekomen. Zij zijn on dergebracht in leegstaande fabrieksgebouwen. De uitgeweken Spaansche kinderen, die verzorgd worden op het eiland Oléron bij La Rochelle, hebben geweigerd macaroni of ander .fascistenvoedsel" te eten, zoo meldt Reuter De koks hadden speciaal macaroni klaar ge maakt, meenende den kinderen een welkome verandering op het aardappelen-menu te ge ven, doch zoodra de macaroni op tafel kwam riepen de kinderen: „No, no, fascista, fascis tsToen kregen ze toch aardappelen. Het woord is aan V. J. E, de Jouy: Zonder de vrouioen zouden wij in het begin van ons leven beroofd zijn van hulp, in het midden van genoegens en in het laatste deel van troost. Dr. De Vlugt blijft aan als burgemeester van Amsterdam. Burgemeester zal herbenoeming aanvaarden. 's-GRAVENHAGE. 8 Februari. De regeerings-persdienst deelt mede. dat de regeering op den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, aan drang heeft uitgeoefend nog geduren de eenige n tijd zijn ambt te willen blijven vervullen. Burgemeester De Vlugt heeft zich naar aanleiding van dat verzoek bereid verklaard nog gedurende kor ten tijd zijn ambt waar te nemen en zich in verband daarmede een herbe noeming te zullen laten welgevallen. Nieuwe taxi-standplaats. Bü het Verwulft. Naar aanleiding van een verzoek van dege nen die verbonden zijn aan het taxi-bedrijf heb ben B. en W. besloten in de naaste omgeving van het Verwulft namelijk op de Gedempte Oude Gracht, een standplaatsvergunning te ver strekken voor een taxi, Men verwacht zoowel van ondernemers als van werknemerszijde dat het publiek van deze standplaats veel gebruik zal maken, daar zij in de onmiddellijke nabij heid van het centrum der winkelstraten is. Conferentie tot beperking der bewapening voorgesteld. Door Amerikaansch senator. WASHINGTON. 8 Februari. Senator King heeft bekend gemaakt, dat hij a.s. Don derdag het Congres zal verzoeken Roo sevelt te machtigen de groote mogendheden voor een conferentie bij een te roepen ten einde over de mogelijkheid van de ontwape ning of ten minste van een beperking der be wapening te spreken. Mochten Italië en Duitschland weigeren om daaraan deel te nemen dan zou dit nog dui delijker hun militaire ambities onderstrepen. Het voorstel moge fantastisch klinken en zelfs miskend worden doch ik ben er van overtuigd dat menige natie een dergelijke oproep van de Ver. Staten zal begroeten, aldus zeide se nator King. Aan de spits der Radio-Techniek staat KLEINE HOUTSTRAAT 37 - HAARLEM TELEFOON 17032. (Adv. Ingez. Med.) HF.DEN12 PAGINA'S BINNENLAND. Afstand van Ncderlandsch grondgebied ordt niet discutabel geacht. De strijd tegen de wilde bussen. De Tweede Kamer k^urt wijziging van de motorrijtuigen-belastingweg goed. De herbouw van het Utrechtsche Centraal Station. BUITENLAND. De Spaansche republikeinschc regeering schijnt het verzet in Spanje toch te willen voorzetten. Georges Bonnet heeft in den Franschen Se naat verklaard, dat Frankrijk geen „tweede regeering" op zijn gebied kan dulden. Berichten uit Rome melden, dat Mussolini zijn beloften tegenover Chamberlain In zake Spanje zal herhalen SPORT. Komt er een belangrijke wijziging in de wa- terpolocompetitie? ARTIKELEN, enz. R. P.: Geen lawaai. K. de Jong over het vijfde concert der Haar- lemsche Baclivereeniging. J. H. de Bois: Kunst te Haarlem en daar buiten. Ruiterlijke Bekentenissen. J. Baker t H. D. Vertelling: Brandalarm. Van onzen Londenschen correspondent: Ver hoogde vredeskansen. Van onzen correspondent: China en Japan voor den Volkenbond. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen 09

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1