1 Raad Beverwijk. BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De raad was voltallig. Nieuwjaarsrede burgemeester. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester allereerst herinnerd aan de feestelijke gebeurte nissen in het Oranjehuis, waardoor de band van het volk met het regeerende vorstenhuis weer zoo belangrijk werd versterkt. De burgemeester uitte den wensch, dat het H.M. de Koningin gegeven zou mogen zijn nog vele jaren over ons volk te regeeren. Zich bepalende tot de gemeentezaken liet spr. onderwijs, diensten en bedrijven de revue pas ieren. Veel zorgen zijn ook gewijd aan de voorbereiding van de uitbreidingsplan nen. Het college van B. en W. koestert de hoop, dat over enkele weken het ont werp van een belangrijk partieel uit breidingsplan met bijbehoorende voor stellen zal kunnen worden aangeboden. De heer R ij k e n s dankte den burgemeester voor diens vlotte en onpartijdige leiding, waar door een goede sfeer van waardeering en ver draagzaamheid in den raad heerscht. Spr. wenschte burgemeester en mevr. Scholtens een gelukkig nieuwjaar toe. Subsidie Landstorm. In de raadsvergadering van 2 December staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie van f 50. aan den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Thans werd hetsubsidie met. 98 stemmen verleend. Tegen mevr. KempHaan en de heeren Van Dok, Wernke, Rollenberg, Muntjewerf. Steyn, Van Groningen en Visser). Geldleening voor grond aankoop. Ten behoeve van de voorbereiding van het uitbreidingsplan heeft de gemeente gronden aan gekocht tot een gezamenlijke oppervlakte van 35.12.24 H.A. voor een bedrag van f 308.280,78. B. en W. stellen voor een leening aan te gaan groot f 300.000 tegen 2y2 pet. 's jaars, af te los sen in 5 jaar. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Verbetering Beecksanghlaan. Voor de verbetering van een gedeelte van de Beecksanghlaan en van den Schulpweg vroegen B. en W. een crediet van f 3150. Het voorstel werd goedgekeurd. De Boogaardlaan. Voor de verbreeding van de Boogaardlaan werd een crediet van f 5300 toegestaan. Voor een betere huisvesting. Ten behoeve van een betere huisvesting van de gemeentelijke diensten vroegen B. en W. een crediet van f 8500. De voordracht werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Eervol ontslag. Aan mej. W. Oosterveld en mevr. J. M. Son- neveldtvan Mensch werd ontslag verleend als leerares aan de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool. Aan den heer J. C. Versteeg werd eervol ont slag verleend als leeraar aan de Gemeentelijke Nijverheidsschool voor ambachtslieden. Voor de laatste maal de haven? B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van de N.V. Transportbe drijf Gebrs. Duiker om een tegemoetkoming in de onderhoudskosten der bij genoemde N.V. in bedrijf zijnde vaartuigen, omdat adressante niet heeft aangetoond, dat deze onderhoudskosten te wijten zijn aan den toestand van hét vaarwater. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Tegen de heeren Rollenberg en Visser. Naar de justitie. Hiei'na kwam aan de orde een adres van J. H. Mulder wonende alhier, waarbij een aantal vragen werden gesteld over frauduleuze hande lingen, die van 19321935 gebeurd zouden moeten zijn. B. en W. stelden voor dit adres in handen te stellen van de justitie. De voorzitter zei, dat het college zich omtrent deze onbehoorlijke schriftuur heeft be raden. Den steller van de vragen achtte spr. niet den aangewezen persoon om vermeende of werkelijke feiten naar voren te brengen. On langs is hij zelfs gestraft en tot 1 November j.l., uitgesloten van steun. Spr. heeft dan ook sterk den indruk, dat deze zaak is terug te brengen tot een vulgaire wraakoefening. De vorm van vragen stellen is dusdanig verachtelijk en min derwaardig, dat het college in zijn geheel voor stelt dit stuk in handen te stellen van de justi tie. Zonder een zweem van bewijs wox'den deze vragen gesteld. Waarom geen 1000 punten naar voren gebx-acht, waarom niet „huis aan huis" vi'agen gesteld? Wie zoo optreedt, aldus de bux'gemeestei', ver- beurt het recht op antwoord en is niet waard om aangekeken te worden. Het college stelt voor over de vragen niet van gedachten te wisselen, maar ze zonder meer aan de justitie door te zenden. Het voorstel van B. en W. om het adx-es in handen te stellen van de justitie werd met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Steyn en Muntje- werf. Interpellatie Visser. Nadat een groot aantal ingekomen stukken was afgehandeld kwam een verzoek van den heer J. Visser aan de orde tot het houden van een interpellatie inzake de toepassing van den onderstand ingevolge de ax-menwet ten aanzien van gezinnen, tot v/elke dienstboden behooren, alsmede ten aanzien van de toepassing der Rijks steunregeling voor kleine tuinders. B. en W. stelden voor deze interpellatie, voor zoover de matex-ie zich daartoe leent, toe te staan. De heer Visser diende aan het einde zijner interpellatie een motie in, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd te bevordereix, dat in dit winterseizoen het steunbedrag aan de tuinders ten volle in geld wordt uitbetaald. De heer Tervoort verzette zich zeer scherp tegen dit voorstel. De betrokkenen zouden er volgens spr. eerder slechter dan beter van worden. De motie werd niet ondersteund en kwam der halve niet in behandeling. Hiei'na sloot de voorzitter de vergadering. Onze bevolking in 1938. Een toeneming van 508 zielen. Van een normalen loop der bevolking kon in 1938 evenmin als in het voorgaande jaar sprake zijn, daar een verdere uitbreiding der wilde bebouwingen geen medewerking is ver leend en wegens het ontbx-eken van een uit breidingsplan, stelselmatige uitbreiding van de kom ven Beverwijk nog nagenoeg niet kon plaats hebben. Nochtans bedroeg het aantal inwoners der gemeente op 1 Jan. j.l. 20771, zijnde 508méér dan op 1 Januari 1938. Het gasverbruik neemt toe. 115000 M5 meer afgegeven. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1938 Ingekocht 3.086.425 M3 gas, of 115.510 M3 meer 't jaar te voren. Deze toeneming met 3.89 pet. toont aan, dat in de afgifte een stijgende ten- denz werkzaam is. Einde 1936 waren er in het verzorgingsgebied 166 meters meer ge plaatst dan einde 1937. In Beverwijk ver meerderde dit aantal met 124. In Heemskex-k met 31, in Uitgeest met 13 en in Limmen met 18. SANTPOORT ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteren had op den hoek TerraswegKerk- weg ter hoogte van drukkerij Oornegge een aanrijding van een fietsrijder plaats door een auto. Deze auto kwam den Kerkweg afrijden uit de richting van de Voorplaats en trok nog een tweede auto, die defect was, voort. Bij den Terrasweg gekomen, wilde de bestuur der dezen weg inrijden. Hij nam daarbij ver moedelijk den bocht te kort het ingestelde politie-onderzoek zal dit nog nader moeten uitwijzen en dit had minder prettige ge volgen voor den 79-jarigen wielrijder Smit, die juist den Terrasweg kwam afrijden. Toen deze zag dat hij niet meer uit den weg kon komen, trachtte hij nog door van de fiets te springen het veege lijf te bergen, doch het baatte hem niet. Hij kreeg van de achterste auto een duw on kwam toen in onzachte aanraking met de straatsteen en, waarop hij met een bloedende hoofdwonde bleef liggen Dr. De Groot Sr. en een lid van E.H.B.O. verleenden geneeskundige hulp. Eerstgenoem de oordeelde overbrenging per ziekenauto naar St. Joannes de Deo noodzakelijk. Naar we vernamen, was zijn toestand redelijk wel. CAUSERIE OVER OUD-SANTPOORT. Onder auspiciën van de stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" hield gisteravond in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een drietal heeren, t.w. dr. Meindert de Groot, Joh. Th. N.° van Beem en J. S. Visser, cause rieën over oud-Santpoort. Dr. De Groot heette allen hartelijk welkom en zeide dat het in de bedoeling van de Stichting lag elk jaar een avond voor het publiek te geven. De Stichting is op het spoor van iets, dat er op wijst, dat de geschiedenis van Santpoort al heel oud is. Elk oogenblik kunnen we voor verrassingen komen te staan. Van Santpoort weten we momenteel be trekkelijk alleen iets van de laatste eeuwen. Er is dus nog veel voor ons te onderzoeken. Na een en ander vex'teld te hebben over de Batavieren en Romeinen, deelde spr. mede, dat de duinstreek door alle eeuwen heen de plaats is geweest, waar men veilig was voor het hooge water. Dat is dan ook de reden, dat hier tal van nederzettingen werden aange troffen. Santpoort werd hierbij niet vergeten Onze plaatsgenoot, de heer Visser is er bijv. van overtuigd, dat de heuvelruggen, die vroe ger- op „Terras" aanwezig waren, afkomstig zijn van een Saksische legerplaats. Dat er hier in de omgeving ook een Romeinsche legerplaats zou te vinden zijn, gelooft spr. niet direct, maar de kans bestaat. De onderzoekingen in deze richting door de .Vrienden van Santpoort" dateeren van Augustus. Toen kwam een oude inwoner van Santpoort vertellen, dat dat aan den Duin en Kruidbergerweg de binnenduinen onge veer 65 jaar geleden over een lengte van 600 Meter waren afgegraven en dat toen steenen met inscripties waren gevonden. Voorts deelde hij mede, dat nog groote steenklompen waren blijven zitten. Hiernaar is het zoeken nu. De stichting is in dezen reeds werkzaam geweest en een groot aantal scherven is ter plaatse reeds gevonden alsmede een aantal dierenbeenderen. Hierna hield de heer Van Beem een causerie over de bleekerijen van voox-heen. Spr. zeide, dat onder deze bleekei'ijen niet verstaan moesten worden, plaatsen waar het lijfgoed met chemische middelen gereinigd werd, zoo als thans in wasscherijen, doch grasvelden, waarop linnen weefsels gebleekt werden. Voor dit bleeken waren zon en wind, alsmede zui ver water noodig en dat was in deze duin streek volop aanwezig. Honderden menschel, vonden in deze bleekerijen werk. Men vond ze hier ter plaatse, waar het tegenwoordige „Us Honk",, „Zorgvrij", „Vlugthoven" en Bleekenhove" staan. Nu nog stroomen bij of langs deze plaatsen de beken al zijn ze nu tot modderslooten gedegradeerd. Tenslotte was het woord aan den heer Vis ser, die aan de hand van prachtig gekleurde lantaarnplaatjes vervaardigd door den heer Meijer tal van fraaie Santpoortsche plekjes liet zien. IJMUIDEN Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt Alma IJM. 44. Vangst: 65 m. schelvisch, 75 m. braadschelvisch, 80 m. gul en kabeljauw, 40 m. radio, 10 m. wijting en schar, 7 m. plat- viseh, 45 m. poon, totaal 322 m., benevens 130 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch.) IJmuiden, 8 Februari 1939 (A.N.P.). Tarbot 94—66 ct. per K.G. Tong 7456 ct. per K.G. Heilbot 88—62 ct. per K.G. Griet f 35—15 per 50 K.G. Groote schol f 86.10 per 50 K.G. Middel schol f 9.40—8.60 per 50 K.G. Zetschol f 19.5015.50 per 50 K.G. Kleine schol f 208.50 per 50 K.G. Bot f 7.30—5 per 50 K.G. Schar f 8.60—4.90 per 50 K.G. Tongschar f 3517 per 50 K.G. Poontjes f 7.104.30 per 50 K.G. Groote schelvisch f 15—12 per 50 K.G. Middel schelvisch f 169 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 12—8.10 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 11.506.50 per 50 K.G. Groote gul f 6.80—4.30 per 50 K.G. Kleine gul f 7.20—3.70 per 50 K.G. Wijting f 4.40—3 per 50 K.G. Makreel f 64.50 per 50 K.G. Versche haring f 6.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 238.50 per 125 K.G. Vleet f 2,60—1 per stuk. Leng f 1.10—0.40 per stuk. Koolvisch f 0.400.05 per stuk. Rog f 18—12,50 per koop. De Vischhandel bepleit zijn belangen in Den Haag. Tegen prijsopdrijving door inkoopen van regeeringsvisch. Het is den vischhandel alhier steeds een doorn in het oog geweest, dat op sommige dagen, wanneer bepaalde vischsoorten, die be hooren tot die welke door de regeering voor de regeeringsbakvisch ingekocht worden, schaarsch op de markt vertegenwoordigd zijn, door den inkooper der regeeringsvisch opge dreven worden. Een moeilijke concurrent in het land treedt dan ook aan de bron concur- reerend op en koopt tegen prijzen, die de han del niet kan besteden en die ook bij een ver koopsprijs van 30 ets. gebakken verlies moe ten opleveren. De IJmuider Vischhandel Vereeniging heeft hierover meermalen in den Haag geklaagd, maar tot voor korten tijd zonder resultaat. Een nieuwe bespreking over deze aangelegenheid, die eenige afgevaar digden van de IJmuider Vischhandel- Vereeniging gisteren op het Departe ment van Economische Zaken hebben gevoerd, heeft eindelijk tot het ge- wenschte resultaat geleid, welk resul taat daarin bestaat dat de toezegging werd ontvangen, dat men bij het in koopen van regeeringsvisch bepaalde maximumprijzen niet zal overschrij den. Tevens werd van de zijde der regeering toe gezegd, dat alles gedaan zal worden om te voorkomen, dat de regeeringsbakvisch aan anderen dan aan werkloozen enz. geleverd zal worden. Over het inschakelen van den handel bij den verkoop van de regeeringsbakvisch zal alsnog gesproken worden. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 550 Limbux'gia IJM 54 f 2730 560 Dirkje RO 53 t 2860 215 Knikker IJM 4 t 2201) 140 Oostzee IJM 147 f 1850 225 Poolzee IJM 77 f 2220 900 Prinses Beatrix IJM 117 f 2940 205 Martha IJM. 165 f 1790 590 Rotterdam IJM 112 f 2330 130 Reiger IJM 106 f 1520 1250 Walrus IJM 24 f 3700 Loggers; IJ 201 f 690, KW 159 f 2030, KW 45 f 640, KW 46 f 560, KW 52 f 480. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. VrolijkVisser, z., Pr. Steijn- straat 52, IJmuiden. P. Wagtex'Ketting, z., Starreboschstraat 5, Velsen-N. J. Holman Zwaan, z., Heemskerkstraat 53, IJmuiden. P. L. Plugvan Atten, z., Napierstraat 8, IJmui den. M. RitmanJoekes, z., Terrasweg 81, Santpoort. L. van der PlasPomorin. z., Bik- en Arnoldkade 20 r., IJmuiden. Overleden: J. A. Vonk, 69 jaar, echtgenoote van H. Appeldoorn, Planciusstraat 46, IJmui den. P. D. Schoenmaker, 41 jechtgenoot van B. van der Sluis, J. Kostelijklaan 9, Velsen. ZANDVOORT Tante Griet en Ooin Gijs 40 jaar getrouwd. Een populair echtpaar. Het echtpaar G. KeurMolenaar. Over enkele dagen hoopt het echtpaar G. Keur en G. Keur—Molenaar, Van Ostade- straat 22, den dag te herdenken waarop het voor 40 jaren in het huwelijksbootje stapte. Morgen, 9 Februari, gaan de bruidsdagen in, en we zijn dus juist op tijd om onze lezers met dit heuglijk feit in kennis te stellen. Zeer velen toch zullen bij het zien van de foto, „tante Griet" herkennen. Achttien jaar was zij gemeente badvrouw, waarvan de laatste zes jaren als eerste badvrouw aan het Zui- dei'bad. Haar prettigsten diensttijd maakte ze echter mede als badvrouw bij de zwem- tenten cip het Zuiderstrand de z.g.n. wrik- hokjes. Op rustige uren zette ze zich op haar houten bankje voor de tent neer en nam zij haar breiwerk ter hand. Toen kwam het Zuiderbad. Een mooie in richting doch de gemoedelijke knusheid ver dween. Haar soms vermoeide voeten vonden hier geen rust meer in 't zon verwarmde, rulle zand. Van den morgen tot den avond ging zij hier over het harde, kille beton. Dit kon zij op den duur niet volhouden en na zes jaar trouwen dienst, nam zij aan het einde van het vorige jaar ontslag. Ook haar belangelooze werk in de con sumptietent van de voetbalvereniging Zand- voort moest zij aan jongere krachten over geven. Met hai't en ziel leeft-zij evenwel nog met haar club mede, en geen wonder. Twee van haar zoons Engel en Gijs werden ge durende vele jaren tot de beste krachten van het eerste elftal gerekend. En de a.s. bruide gom? Die begon ongeveer 30 jaar geleden zijn „voetbal loopbaan" als voorzitter der supportersvereniging; het volgend jaar kan hij zijn 25-jarig jubileum vieren als bestuurs lid van de voetbalvereniging Zandvoox-t. Oome Gijs is in het clublokaal de vraag baak en stille leider die de gezellige sfeer weet te handhaven en zoo veel bijdraagt om den goeden clubgeest te ontwikkelen. Gedurende de lange jaren dat hij bestuurslid is van de voetbalvereniging is zijn persoon zoodanig met de vereeniging vergroeid, dat we ons Zandvoort zonder Oome Gijs niet voor kunnen stellen. Het zal het echtpaar in de komende dager niet aan belangstelling ontbreken. JAARFEEST VAN DE JONGENSCLUB. Half acht opende „Ons Huis" de deuren om ouders en belangstellenden toe te laten om den feestavond der Zandvoortsche Jongens club bij te wonen. De voorzitter, de heer H. Vis, sprak een kort woord. Spx-eker betreurde het ten zeer ste dat ds. Tromp dezen avond niet kon voor gaan. Hij heette alle aanwezigen welkom. Zooals gewoonlijk werden hier ook de jaar verslagen van den secretaris en penningmees ter voorgelezen. Als verheugend feit mag wel worden genoemd, dat dit jaar voor deze club goed is geweest. Dit viel uit beide verslagen goed op te maken. Het tooneelstukje „De Kookles" gaf te zien wat er gebeurt als men zelf gaat kampeeren en niet kan koken. Een aantal jongens, gestoken in hun kamp- kleeding, bracht hierna eenige kampliederen ten gehoore en vertelde ervaringen in het zo merkamp 1938 te Oud Leusden (Utrecht), hetwelk door het Ned. Jongel. Vex'bond ieder jaar wordt georganiseerd. Als blijk van waar deering werd den heer R. van Rooy, die als tentcommandant had gefungeerd, een wereld bondsinsigne van het N. J. V. opgespeld. Hierna volgden eenige voordrachten en wel „De gegroeide Dwerg" door Simon de Geer en „De taaie Kat" door Rinus van de Mij en „Een huisknecht gevraagd". Eli van Petegem kwam hierna met zijn aar dige voordracht „De Kiezentrekker". Het hoogtepunt van dezen gezelligen avond was wel het tooneelstuk „De Kok en de Die ven". Hierna werd de avond door den voorzitter gesloten. De Zandvoortsche Jongensclub heeft haar jaar-feest gehad en we hopen dat zij nog vele jaren het werk zal mogen voortzetten. (Is reeds ln een deel eener vorige opiaay opgenomen.) Treinbandieten ter dood veroordeeld. HALLE, 7 Februari (D.N.B.) De speciale rechtbank voor Midden-Duitschland heeft vonnis gewezen tegen vijf beklaagden, die in Januari bij Halle een goederentrein hadden aangehouden, een post- en een spoorweg beambte hadden neergeschoten en een post wagen geplunderd hadden. Twee beschuldigden zijn ter dood veroor deeld, een derde tot levenslange tuchthuis straf. de beide overige tot 12 jaar tuchthuis. Amerikaansch senator wenscht geeseling van dronken autobestuurders. HELENA (Montana) 7 Februari (Reuter) - Robert Pauline, senator voor Montana, heeft voorgesteld, dat personen, die een auto be sturen, terwijl zij in staat van dronkenschap verkeeren, met geeseling gestraft worden. Bij de eerste overtreding zouden zij vijf slagen met de karwats in ontvangst moeten nemen. Bij de tweede overtreding tien en bij den derden keer vijftien slagen. Franco wijst bemiddeling af. ROME, 7 Februari (Stefani). Uit Burgos wordt aan de Romeinsche bladen gemeld, dat- een zeer vooraanstaande persoonlijkheid dei regeering van Burgos in zijn commentaar op de geruchten, dat Frankrijk en Engeland het initiatief hebben genomen om terstond een eind te maken aan den Spaanschen burger oorlog, verklaard heeft: „De oorlog zal alleen kunnen eindigen met een absolute overwin ning van generaal Franco op het slagveld, of met een onvoorwaardelijke overgave van de Marxisten". Militair wegens dood door schuld veroordeeld. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Februari. Op 30 September van het vorige jaar is te Zwolle een doodelijk ongeluk gebeui'd. De 20-jarige soldaat A. J. S.. geboren te Kampen en dienstplichtige bij het 20ste re giment infanterie te Zwolle, 'moest dien dag bij een zware en geladen mitrailleur piket dienst doen. S. is de mitrailleur toen gaan schoonmaken en verrichtte aan het wapen talrijke manipu laties, tengevolge waarvan een schot is afge gaan. Voor den loop van de mitrailleur zaten dx-ie meisjes en het dertienjarige meisje J. Bultman werd door een scherpe patroon ge troffen en zoodanig gewond dat zij spoedig overleed. Vanmorgen stond S. voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht terzake het veroor zaken van dood door schuld. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat het den beklaagde verboden was aan de mi trailleur te komen. De auditeur-militair, mr. Aghina, hield een zeer scherp requisitoir en eischte tegen S acht maanden gevangenisstx'af met ontslag uit den dienst. De krijgsraad heeft S. veroordeeld tot een hechtenisstraf van zes maanden. Vrouw een pantoffel naar het hoofd gegooid. AMSTERDAM, 7 Februari. Op het politiebureau Linnaeusstraat is een 52-jarige tramconducteur ingesloten, die bij een huiselijken twist zijn vrouw een pantoffel naar het hoofd had ge gooid, tengevolge waaxwan de vrouw enkele uren later in het Wilhelmina- gasthuis is overleden. Naar aanleiding van het feit, dat de vrouw geweigerd had met hem mede te gaan naar een verj aarspai'tij was de man in woede ont stoken. Hij greep een leeren pantoffel en wiei*p deze met zooveel ki'acht tegen het hoofd van de vrouw, dat zij een ernstige hersen schudding kreeg. Tegen den avond bleek het noodzakelijk, dat zij naar het Wilhelmina- gasthuis werd overgebracht, waar zij om half acht is overleden. De man heeft zich daarna bij de politie aangemeld. Hij is wegens zware mishande ling, den dood tengevolge hebbend, in ver zekerde bewaring genomen en zal waar schijnlijk Donderdag a.s. voor den Officier van Justitie worden geleid. Het gebeurde heeft in het Betondorp, waar het echtpaar woonde, groot opzien gebaard Het was bekend, dat de man en de vrouw die anderhalf jaar geleden gehuwd waren, herhaalde malen ernstige ruzie hadden. Duitsche dienstmeisjes geleidelijk naar de „Heimat" terug. Vrij in de keuze van een betrekking Het Duitsche consulaat generaal verzoekt de volgende verklaring op te nemen: In verband met de terugkeer van Duitsche meisjes naar haar vaderland, zijn in de Ne- derlandsche pei's herhaaldelijk foutieve be richten gepubliceerd. Daai'om zij het volgende medegedeeld De terugkeer der Duitsche meisjes geschiedt geleidelijk. Het eerste contingent is begin Fe bruari naar Duitschland vertrokken. Uitstel van vertrek kon en kan slechts bij hooge uit zondering wegens dringende omstandigheden worden verleend. Alle meisjes moeten haar paspoorten aan haar consulaat inzenden dus ook zij, die geen schriftelijken oproep ontvan gen. Overigens hebben alle in Nederland wo nende Rijksduitschers de verplichting, zich bij hun consulaat aan te melden en ook hun adresverandëring mede te deelen. Wie ten opzichte van het bovenstaande zijn verplichting niet nakomt, handelt- tegen de wet. wat natuurlijk niet zonder gevolgen voor hem kan blijven. De meisjes, die naar Duitschland terug keeren, zijn vrij ln de keuze van een betrek king. Er wordt dus ten deze geen dwang uit geoefend. Het tekort aan levensmiddelen in Duitschland. ..Deutsche Vnlkswirt" beveelt verstrekking van levensmiddelenkaarten aan. De „Deutsche Volkswirt' bevat een aanwijzing, dat de tegenwoordige schaarschte aan boter, vet, eierer. vleesch en koffie ln Duitschland ziet binnenkort wellicht ook zal doer gelden voor andere artikelen. Het blar verwijst naar het feit, dat Berlijnsche huisvrouwen onlangs des morgens en des middags in rijen voor de krui denierswinkels gestaan hebben ln de hoop een beetje koffie te kunnen bemachtigen. In een rij staan, aldus de „Deutsche Volks wirt" doet onnoodip pijnlijke herinneringen herleven en is niet alleen de meest onjuiste doch ook de meest oneconomsche vorm van goederenverdeeling De voorzichtige verbrui ker is gedwongen op de ongunstige uren van den dag. energie en tijd te verspillen om een min of meer willekeurige portie te verkrijgen. Indien hij niet bereid Is dit offer te brengen, of anderen daarvoor te betalen, zal hij honger moeten lijden. Wat gebeurt met de koffie, kan evengoed met andere artikelen ge beuren Als gevolg van invoerveran- deringen zou het kunnen gebeuren dat de voorraden niet op het peil van 1938 kunnen werden gehouden. In dit geval zou de beste methode zijn het thans voor boter geldende systeem uit te breiden, waarbij iedere verbruiker een boterkaart heeft en iedere week zijn portie bij denzelfden winkelier kan afhalen, die aanteeke- ning houdt van de verstrekte hoe veelheid. Dit systeem, aldus de „Deutsche Volkswirt" zou voorkomen, dat hamsteraars van den eenen winkel naar den anderen gaan en de voorraden opkoopen. Onder de goederen welke het blad noemt, komen voor sigaretten en suiker. (A.N.P.) Voor den tnhoua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Meerlebos" vraagt boeken. Langs dezen weg vragen we de aandacht van de Haai'lemsche burgerij voor onze biblio theek. en wij verzoeken beleefd diegenen, die nog boeken op zolder of in de kast hebben, welke ze niet meer lezen, voor onze jeugd bibliotheek te willen afstaan. Opdat we de kinderen bezig kunnen houden. Indien U even een berichtje zendt aan ons secretariaat Zwa luwstraat 16 zullen we de boeken gaarne ko men halen. U bij voorbaat dankend, teekent, Hoogachtend, HET BESTUUR VAN DE SPEEL- TUINVEREENIGING „MEERLEBOS". Laat ons Uw bril verzorgen. Wij hebben een 39-jai'ige ervaring. W W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. MedJ HAARLEM, 7 Februari. Bevallen 4 Februari: A. Stigter—van Zan ten, d.; 5 Februari: J. Hendriks—Hertog, d* J. M. Möring—Bijster, d.; 6 Februari: J. Wild schut—Brondsema, d.; J. Al—v. Scheppingen, z.; M. M. de Wit—Zwakman, z.; 7 Februari* C. F. Zwetsloot—Mathot, z.; C. G. Calvela^ê Rewijk, d.; T. Borger—Baartse, d.; Overleden 4 Februari: C. M. J. de Vries, 52 j,. Hazepaterslaan; 5 Februari: J. Oosterhóf— Krol, 75 j. Gr. Houtstraat; 6 Februari: C. P. de Vlet, 60 j.. Hazepaterslaan; T. de Rooij 13 j., Kamperlaan; c. Jansse—Homan, 4l' J Spaarnhovenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7